S D T 'De vloek van Roland Garros' herschi Weer hoop voor basketbalploeg Cruijff heeft alle verantwoordelijkheid si Stielike naar Zwitserland Ajax wijkt af van spelregels WON Al dertig jaar geen Amerikaanse winnaar Hughes: Toch wel voor een jaar, he ZATERDAG 8 JUNI 1985 PAGINA 13 LEVERKUSEN (ANP) - Nederland kan in ieder geval twee dagen langer de hoop koesteren dat de eindronde van het toernooi om het 24ste Europese basketbalkampioen schap niet behoeft te worden afgewerkt in de troostronde. De overwinning van gisteren op Israël, 86-80 (45-49), na de pijnlijke nederlagen tegen de Bondsrepubliek en Bulga rije staat daarvoor garant. Winst op de Tsjechoslowaken in de slotwedstrijd van Leverkusen moregen is echter voor waarde om te overleven. De overwinning van het team van coach Heger was een verrassing doordat de elf spelers die werden gebruikt van de eerste tot de laat ste minuut het spel van de vorige twee dagen deden vergeten. De Is raëli's, die niet zonder overwinning uit Leverkusen wilden vertrekken, werden overbluft dqpr een team dat goed wilde maken wat nog mo gelijk was. Het lukte ook omdat Is raël, dat in de voorgaande wedstrij den net zo zeer had teleurgesteld als de Nederlanders, die lijn nog één dag langer doortrok. De Neder landers hebben voortreffehjk ge bruik gemaakt van de conditionele inzinking die in dit toernooi tradi tioneel is bij Israël. Wat Nederland het meest onder scheidde van de vorige wedstrij den was dat er een team binnen de lijnen stond dat tot iedere prijs wil de winnen en dat geen moment probeerde meer te doen dan bin nen de mogelijkheden lag. Fratsen waren uitgebannen. Er werd ge speeld volgens een degelijk tac tisch concept, dat redelijk werd uitgevoerd. Heger wilde voorkomen dat Is raël tempo maakte, een tactiek die hij had afgekéken van de Tsjecho slowaken. Hij speculeerde op de vermoeidheid, die bij Israël moest binnensluipen en hij wilde van zijn spelers dat er lang gedaan werd over de aanvallen omdat daardoor veel energie van verdedigers werd verbruikt. Het kwam allemaal precies uit. Het enige dat mislukte, was het be gin van de westrijd. Er stonden de 25 Yamschic 19. Jakoby 14, Aroasti 13. Zlo- tikman 12. Schotpercentage: 41. Re bounds: 18. Van de 15 vrije worpen wer den er 3 gemist. twee nieuwe mensen in de basis- ploeg: De Vries en De Waard in plaats van Esveldt en Kuipers. Het verraste de tegenstander, maar daarvan werd geen gebruik ge maakt door een opnieuw mager schot in de beginfase. Wat echter van de eerste minuten wel duide lijk werd, was dat de overgave van de spelers, de heilige wil om er wat van te maken, Nederland een ge weldig overwicht onder de borden gaf. Na de stroeve start (3-12) kwam de Nederlandse vechtersploeg ge leidelijk in de westrijd. De achter stand was aanvankelijk nimmer overbrugbaar, slonk echter tot een paar punten en op 34-33 had Ne derland voor het eerst een voor sprong. Dat was in het gehele toer nooi nog niet gebeurd. Bij rust was de marge echter weer vier punten in het voordeel van de tegenstan der, 45-49. Dat was te wijten aan het verbluffende afstandsschot van Jah Yamchi. Wat coach Heger echter ver wachtte gebeurde, doordat de Is raëlische ploeg geen moment rust kreeg van de felle Nederlanders. De ineenstorting kwam 12 minu ten voor tijd. In enkele ogenblik ken lukte Nederland alles, bij de AMSTERDAM (GPD) - Johan Cruijff krijgt bij Ajax veel meer bevoegdheden dan het bestuur („Wij bepalen zijn speelruimte") aan het begin van deze week wilde doen gelo ven. Het akkoord dat in het holst van de nacht van donderdag op vrijdag werd gesloten, houdt in dat de 38-jarige Vinkeveener als technisch directeur niet alleen het aan- en verkoopbeleid zal regelen, maar vanaf 1 juli ook de verantwoordelijkheid zal krijgen over alle trainers, de jeugdopleiding en de opstelling van het eerste team. „Daarbij ben ik slechts verantwoording schuldig aan het bestuur. Ik kom boven de A-trainers te staan, uiteraard zal ik wel overleg met hen plegen", aldus Cruijff. Van de Lagemaat en Heidemann dwarsbomen de Israëlische spelmaker Yamschie. (fotoANPi ander mislukte evenveel. Van 59- 64 sprong de score riaar 73-64. Scherp schieten van Van de Lage maat en Kuipers, het tweetal dat mét de zeer gemotiveerde Esveldt ook het sterkst was in de rebound, zorgden voor het steeds meer groeiende zelfvertrouwen. Veer tien Nederlandse punten op rij. Het was de opsteker die de ploeg nodig had om door te gaan, toen oók de eigen krachten afnamen. „In de tweede helft hebben wij uitstekend gespeeld", vertelde de coach. „We hebben de eerste stap gezet. De wedstrijd van vandaag tegen Italië zal ik als oefening ge bruiken, daar zit toch geen winst voor ons in. Als dan de Bulgaren maar van de Tsjechoslowaken win nen, hebben wij in onze laatste we strijd van zondag tegen Tsjechoslo- wakije nog een kans om verder te komen". Van de oefenmeesters met een A- diploma zal Cor van der Hart, die kortgeleden werd binnengehaald als jeugdcoördinator, waarschijn lijk als nieuwe hoofdtrainer naar voren worden geschoven. Cruijff, die zelf niet over de vereiste papie ren beschikt, liet gisteren de naam van Van der Hart vallen, ofschoon nog met alle A-trainers van Ajax van gedachten moet worden ge wisseld. Dat zal dinsdag gebeuren wanneer Spitz Kohn en Tonny Bruins Slot met' het eerste elftal te rugkeren uit Canada, waar mo menteel wordt deelgenomen aan een toernooi. Bij dat onderhoud ontbreekt Van der Hart, die met vakantie is in het Amerikaanse Fort Lauderdale. Alles wijst er overigens op dat Van der Hart (of Kohn) slechts voor de vorm als opvolger van de vorige maand ontslagen Aad de Mos zal gaan fungeren. Die indruk wordt nog versterkt door de op merking van Cruijff „dat hij het ko mende seizoen zal blijven aftrainen en dus ook op het veld actief zal zijn". WON Toch wil Jaap van der Leek, de secretaris van de Vereniging Van Oefenmeesters Nederland (WON), vooralsnog niet praten over een „stroman", die de aan dacht van Cruijff moet afleiden. „We hebben van Harmsen, de voorzitter van Ajax, de toezegging gekregen dat Cruijff niet zal func tioneren als oefenmeester. Dat be tekent dus dat hij geen trainingen op technisch, conditioneel en tac tisch gebied kan verzorgen. Uiter aard kan hij zich verstaan met de oefenmeester die de uiteindelijke verantwoordelijkheid heeft". Hoewel Ajax zich met het terug halen van Cruijff nu al niet aan de geldende spelregels lijkt te hou den, geeft Van der Leek de Am sterdamse club op dit moment het voordeel van de twijfel: „Wij zien geen reden om in te grijpen. Mocht de oefenmeester die straks als eer ste man wordt aangesteld proble men krijgen, dan kan hij zich met ons in verbinding stellen en kun- PARIJS (GPD) - Al dertig jaar proberen Amerikaanse tennissers de 'vloek van Roland Garros' te bezweren, maar de juiste formule blijft vooralsnog onvindbaar. Zelfs de twee beste rackettovenaars die de Verenigde Staten momenteel rijk is zagen gisteren bij voor baat hun poging stranden om eindelijk weer eens in de voetsporen te treden van Tony Trabert, die in 1955 de laatste open Franse titel voor hun land veroverde. Zowel John McEnroe als Jimmy Connors kwam in Parijs niet verder dan de grote verdwijntruc, zodat de finale morgen wordt betwist tussen de Europeanen Mats Wilander en Ivan Lendl. Henrik Sundström was een onver wacht simpele hindernis. Joakim Nyström bleek al aanzienlijk lasti ger te overwinnen en de derde Zweed op rij sloeg zelfs onverbid delijk toe. Slechts drie sets (6-1,7-5, 7-5) had Wilander nodig tegen McEnroe, die de afgelopen vier ontmoetingen met de Scandinavi sche kopman nog in zijn voordeel wist te beslissen. Waarmee de de wereld op- kater overhield i zijn pptreden in het land van ADVERTENTIE kaas en wijn. Net als vorig jaar. toen hij na een pure tennisdemon- stratie tijdens de eerste twee sets alsnog de finale verloor van Ivan Lendl, de Tsjechoslowaak die gis teren Connors binnen twee uur af serveerde: 6-2, 6-3, 6-1. Dat McEnroe ditmaal niet eens zover kwam, deed hem zichtbaar pijn. In plaats van revanche te ne men en eindelijk een op gravel be haald grand-slamkampioenschap aan zijn totaal van zeven (drie op Wimbledon, vier op Flushing Mea dow) toe te voegen, leed de 26-jari- ge Newyorker de vierde nederlaag van het seizoen. Reeds één meer dan over heel 1984, toen hij in 85 partijen het hoogste winstpercen tage uit de tennishistorie scoorde. Ritme „Maar ik heb tot dusverre ge woon moeite om op gang te ko men. Dat is me in meer partijen ge beurd", wist de Amerikaan. McEn roe bracht die constatering giste ren nadrukkelijk in verband met de omstandigheden waaronder moest worden gespeeld. Er stond een behoorlijk harde wind en het 'court central' was door de regen val van de laatste dagen veel trager en zwaarder geworden dan toen de brandende zon erop had gesche- „Daardoor kwam ik geen mo ment in m'n ritme, ook al omdat alles me tegen zat. Mijn enige hoop is dat hét toernooi hier volgend jaar overdekt wordt afgewerkt. Dan zijn de condities voor iedereen tenminste gelijk. Maar dat zal ik wel niet meer meemaken". Het wa ren de bittere woorden van een gef rustreerde verliezer, die zijn al zeer schaarse briljante ingevingen ook nog precies op de verkeerde mo menten kreeg. McEnroe verkwan selde in de tweede spelreeks bij voorbeeld acht break-points en liet tijdens de derde zelfs twee setpun- ten liggen. Na een 5-1-voorsprong maakte hij toen geen game meer. „Wilander paste zich gewoon veel beter aan dan ik. Zijn spel is daar ook geschikter voor", aldus de vooral zwak serverende advoca- tenzoon. Die mening bevestigde de Zweed zelf later inderdaad. „Die langzame baan kwam me perfect uit en ik heb er optimaal gebruik van gemaakt". Of de als vierde ge plaatste Wilander morgen ten kos te van Lendl net als in 1982, toen hij met 17 jaar en negen maanden de jongste grand-slam-winnaar in de geschiedenis werd, de hoofd prijs voor zich opeist, moet volgens McEnroe echter worden betwij feld. „Hij is minder geduldig dan vroeger, al weet ik niet of dat een goede dan wel een slechte ontwik keling is. Zelf heb ik hem nog nooit zo goed zien tennissen. Wilander zit nu in een fase waarin hij moet uitmaken of hij echt de beste van de wereld wil worden. Dat is vooral mentaal gezien een moeilijke opga ve. Ik kan daarover meepraten". Hoewel McEnroe 'iedere nederlaag als een teleurstelling' beschouwt, hield hij aan de roemloze onder gang tegen Wilander duidelijk een extra nare bijsmaak over. „Ik ga m'n voorbereiding voor dit toer nooi straks toch anders aanpak ken. Hoe? Daar moet ik nog eens goed over nadenken". Landgenoot Jimmy Connors daarentegen is gewoon niet langer bereid („Het ontbreekt me aan tijd en ik heb te veel andere dingen aan mijn hoofd") zich beter te prepare ren op de rode sintels. De 32-jarige uit Florida vond zijn eliminatie in het eenzijdige duel met Lendl dan ook 'mijn eigen schuld', al vond de vechtjas het feit dat hij voor de vierde keer in Parijs de halve fina les niet overleefde (in negen jaar stond Connors nooit in de eind strijd) 'wel onbevredigend'. „Dat ik tot de laatse vier behoor zegt me niets. Ik had er morgen moeten zijn, dat zit nu eenmaal in mijn karakter". Maar ook Jimmy Connors kon net als John McEnroe tegen Wilander geen moment greep krijgen op Lendl, die al zijn Mats Wilander in actie tegen McEnroe. "Die langzame baan kwam r jan gemaakt", vertelde de Zweed na zijn overwinning. service-beurten wist te verzilveren. „Ik had gewoon geen controle over de zware ballen, ze gaven geen 'res pons'. Kijk, op Wimbledon of Flus hing Meadow levert elke goede klap gelijk een beloning op. Nu moet je maar afwachten wat het wordt. Of ik hier terug kom? Dat weet ik nog niet. Ik bekijk het ge woon van jaar tot jaar", hield de routinier een slag om de arm. Dat Connors gisteren in weerwil van zijn reputatie snel naar het net kwam om Lendl te feliciteren („Ik voel dat ik ra'n absolute topvorm begin te halen", constateerde de Tsjechoslowaak verheugd) kwam ook als een verrassing voor McEn roe. Het natuurtalent had gedacht dat de partij veel meer tijd zou ver gen en was daarom pas twintig mi nuten voor zijn eigen wedstrijd te gen Wilander op Roland Garros. Toen nog niet wetend dat hij het uiteindelijk slechts ruim een half uur langer zou uithouden dan Con- VOLENDAM (GPD) - Aarzelend zette Barry Hughes gistermiddag zijn handtekening. Niet dat hij spijt heeft gekregen van zijn beslis sing om in zee te gaan met Volen- dam, nu de club uit het IJsselmeer- stadje in het seizoen 1985-'86 ge noegen zal moeten nemen met een plaats in de schaduw van de eredi visie. Die aarzeling had enkel te maken met de slechte ervaringen die hij het afgelopen seizoen bij MW had. Hughes tekende aan het begin van het seizoen niets omdat hij nog nooit een trainerscontract van een handtekening heeft voorzien. Zijn vertrouwen in de mensheid met betrekking tot het begrip „een man, een man, een woord, een woord" werd echter beschaamd door de Limburgse clubleiding. Waar aan het begin van nog sprake was van een tweejarige (mondelinge) overeenkomst, werd twee maanden geleden nog slechts gesproken over een eenjarig con tract. ,,'t Is toch wel voor één jaar hè; toch niet voor een half seizoen...", verwoordde Hughes de aarzeling. De uitspraak typeert de kalende Brit, ooit speler van Westbrombich MADRID (SID) - Na acht jaar trouwe dienst verlaat de Westduitse international Uli Stielike het Spaanse voetbalinstituut Real Madrid. De dertigjarige Stielike heeft gisteren een vierjarige overeenkomst getroffen met Xamax Neuchatel. Stielike koos voor de Zwitser se club, omdat Real hem een contract voor de duur van slechts één jaar bood. De besnorde libero wilde zekerheid voor een langere termijn. In 1977 verhuisde Stielike voor 1,8 miljoen gulden van Borussia Mön- chengladbach naar de Spaanse hoofdstad. Het trans- febedrag, dat Neuchatel moet opbrengen, is niet be kend gemaakt. Zico De voor Udinese spelende Braziliaanse voetbalster Zico, vorige week schuldig bevonden aan deviezen- smokkel uit Italië, gaat terug naar zijn oude club Fla- mengo. Lambert Mazza, de voorzitter van Udinese, heeft gisteren bekend gemaakt, dat beide clubs ak koord zijn over de terugkeer van Zico voor een bedrag van vijf miljoen dollar (17 miljoen gulden). Zico, die twee jaar geleden naar Italië kwam, werd vorige week door een rechtbank in Udine veroordeeld tot acht maanden hechtenis en een boete van 825.000 dollar wegens het illegaal uitvoeren van valuta. Voor dat het vonnis werd uitgesproken, was Zico al naar zijn geboorteland vertrokken om enkele WK-kwalifi- catieduels af te werken. Wel liet de Braziliaan weten tegen de uitspraak in beroep te gaan. Volgens Mazza tekent Zico zijn nieuwe contract met Flamengo binnen 24 uur. In de transfer zijn de opties op enkele Braziliaanse voetballers opgenomen. Albion, Blauw Wit en Alkmaar '54, maar inmiddels gepokt en gema zeld in het trainersmétier. Humor kan de Heemsteedse oefenmeester niet ontzegd worden, een eigen schap die hij komend seizoen wel eens hard nodig zal hebben om Vo- lendam er weer bovenop te helpen. De simpele pennestreek die Hughes gisteren onder een eenjari ge overeenkomst zette, maakte aan alle onzekerheid over zijn komst naar Volendam een einde. „Ik had Volendam-voorzitter Bond mijn woörd gegeven", stelde de Brit gis teren. „Als ik iemand mijn woord geef, dan hou ik dat". Hoewel Hug hes een soort gentleman's agree ment sloot op het moment dat Vo lendam nog uitzichten had op con tinuering van het eredivisieschap, besloot de oefenmeester zijn woord ook gestand te doen. Zelfs toen duidelijk werd dat de club in de nieuwe voetbaljaargang in de eerste divisie zal vertoeven. Vandaar ook dat hij een aanbie ding van het Belgische Kortrijk af sloeg en ook het adviseurschap bij het Schiedamse SW ter zijde schoof. Hughes: „Als ik uiteinde lijk geen club zou hebben gehad, zou ik een jaar de showbusiness in zijn gegaan". Nu is het Volendam. nen we alsnog maatregelen ne- Voor Cruijff is het de derde keer dat hij zijn rentree maakt in De Meer. Eerst gebeurde dat als mana ger boven Leo Beenhakker. Daar na, op 6 december 1981, vervolgde hij bij Ajax zijn carrière als actief voetballer, en nu keert hy terug, na twee jaar geleden door het bestuur van de Amsterdammers te zijn af gedankt. Ajax wilde in 1983 niet langer voldoen aan de financiële ei sen van Cruijff, van wie een te gro te invloed op het technische en tac tische vlak werd gevreesd. De spe ler vertrok daarop naar Feyenoord, waarvoor hij één seizoen uitkwam. „Er moest", aldus Han Muller, de zaakwaarnemer van Cruijff, „bij Ajax een hoop oud zeer uit de weg worden geruimd, voordat er echt zaken konden worden gedaan. Dat heeft nogal wat tijd gekost en daar om hebben de besprekingen lang geduurd. In eerste instantie werd gesproken over een pro-deo-func- tie, maar dat is natuurlijk nooit se rieus geweest. Het vak van meneer Cruijff is voetballen, dus mocht je niet verwachten dat hij voor niets zou gaan werken, hoe groot zijn Ajax-hart ook is. Het bestuur wilde met die opmerkingen over het werk op pro-deo-basis alleen berei ken dat er een opening zou worden gevonden. Die is er ten slotte geko men en ik moet zeggen dat het daarna allemaal erg open discus sies zijn geworden". Als technisch directeur, een functie die hij enkele maanden ge leden bij Feyenoord kon krijgen, maar waarin hij toen niet was gein- teresseerd, wil Cruijff erg veel aan dacht gaan besteden aan de oplei ding. Op die manier wil hij zeker heden gaan inbouwen voor de toe komst van Ajax, die er volgens hem wat de huidige A-selectie be treft, gezond genoeg uitziet om met het spelersmateriaal van nu te kun nen volstaan. Belang „Maar wil je ook morgen presta ties boeken, dan zal er meer aan de opleiding moeten worden gedaan. Voor een club als Ajax, die het zich niet kan permitteren om miljoenen uit te geven aan nieuwe spelers, is dat van groot belang. Het algehele niveau moet omhoog. Wil je dat be reiken, dan moet je ervoor zorgen dat de stap van de jeugd naar het eerste elftal, die erg groot is, klei ner wordt gemaakt. Hopelijk doen zich dan niet meer van die gevallen voor van jongens die op het punt staan om door te breken en dan plotseling terugvallen". Cruijff wil daarom de jeugdpe riode gebruiken om jongeren tac tisch en mentaal te scholen, waar bij minder naar het resultaat moet worden gekeken. Om die reden wil hij meer gaan experimenteren met talentvolle voetballers door bij voorbeeld een aanvaller tijdelijk als verdediger te laten optreden en een achterhoedespeler enige tijd te laten aanvallen. Muller: „Hij wil daarbij alle trainers op één lijn heb ben. Gebeurt dat, dan ziet hij wel mogelijkheden om uit de malaise te komen". Terug van weggeweest („en dat bevalt me goed") heeft Cruijff in eerste instantie voor één jaar gete kend. De kans dat hij daarna zal doorgaan is overigens groot. Hij gaat ervan uit dat hij moet kunnen opstappen als de werkomstandig heden hem niet aanstaan. „Gaat het goed, dan ga ik gewoon verder. Maar daar wil ik me op dit moment niet aan binden. Vandaar dat ene jaar. Zo ben ik trouwens gewend om te werken". Als gevolg van zijn verbintenis met Ajax zal Cruijff zijn activitei ten als adviseur van Roda JC aan het eind van dit seizoen staken. Onzeker is nog of hij de komende jaren alsnog de trainerscursus zal gaan volgen. Een beslissing daar over hangt nog altijd af van het feit of de KNVB zich kan verenigen met de door Cruijff voorgestelde verkorte opleiding. De voetbal bond heeft een onderzoek in die richting aangekondigd. „Ik zie wel hoe dat afloopt. Voorlopig ga ik hier bij Ajax aan de slag. Dat werk spreekt mij erg aan. Let wel, ik zat er niet op te wachten. Als iemand een half jaar geleden aan me had gevraagd of ik bij Ajax zou terug keren, had ik gezegd: misschien over driejaar. Nu het allemaal veel sneller is gegaan, zeg ik: „Ik vind het gewoon leuk". Er is erg veel te doen èn met de jeugd, èn met het eerste elftal waarin heel goéde spe lers rondlopen, maar dat als team nog niet voldoet". LEIDEN De finale van de strijd om de Leidsch Dagblad Cup wordt vanmiddag om drie uur gespeeld. Plaats van handeling is het veld van Lugdunum op de Kikkerpol der. Tegenover elkaar staan de za terdageersteklassers Noordwijk en Rijnsburgse Boys.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 13