'The Cotton Club': een gaaf gestileerd spektakel Dudley Moore wil kinderen r J\f' r jr .iilii1'' J Grenspolitie in actiefilm Televisie Vrij circuit VRIJDAG 7 JUNI 1985 PAGINA 19 Coppola vertelt blank en zwart verhaal Vorige week is op deze pagina al uitgebreid beschreven hoe moei zaam de laatste film van Francis Coppola tot stand is gekomen. Het is zo langzamerhand gebruikelijk dat het eerste wat je van een nieu we film van Coppola hoort, derge lijke buitensporige verhalen zijn, vol buitenissige bedragen. Dat was zeker het geval met monsterprodukties als 'The Godfa ther', 'Apocalypse Now' en nu dus opnieuw met 'The Cotton Club'. Deze film kostte 47 mihoen dollar en wie de produktiegeschiedenis leest, krijgt sterk de indruk dat het filmmilieu minstens zo misdadig is als het Harlem ten tijde van de drooglegging (het onderwerp van de film). Toch heeft Coppola ook relatief kleine produkties op zijn naam staan, zoals de prachtige thriller 'The Conversation' en zijn recente mislukkingen 'The outsiders' en 'Rumble fish'. Het zou erg jammer zijn wanneer men bij het horen van de naam Coppola alleen nog maar aan extreem hoge sommen geld kan denken, zonder oog te hebben voor de grote artistieke waarde van zijn werk. Want dat Francis Ford Coppola één van de belangrijkste regisseurs van het 'nieuwe' Holly wood is èn blijft, bewijst hij eens te meer met 'The Cotton Club'. De roemruchte jazzclub uit de ja ren twintig, waar de artiesten uit sluitend zwart en de toeschouwers uitsluitend blank waren, is het lo gische middelpunt van een film die iets wil vertellen over het leven en de liefdes van een zwarte tapdan- ser 'Sandman' Williams (Gregory Hines) en een blanke cornettist, Di xie Dwyer (Richard Gere). De twee verhaallijnen raken elkaar nauwe lijks en dat wordt, overigens ten onrechte als bezwaar tegen de film u "Ulllh. iin, "'"I 'The Cotton Club'; regie: Francis Coppola; hoofd rollen: Richard Gere, Gre gory Hines, Diane Lane en Lonette McKee; theater Eurog, Alphen; leeftijd: 12 jaar. aangevoerd. De twee verhalen ver tonen immers grote overeenkomst en vormen eikaars spiegelbeeld. Zo krijgen beide jongemannen een goede carrière via de Cotton Club, de neger als danser, de blanke als loopjongen van een grote misdadi ger, Dutchie. Beiden hebben eert onwillig lief je, Sandman een danseresje (Lo nette McKee), Dwyer de maïtresse van z'n baas (Diane Lane). Boven dien hebben ze allebei een moeiza me relatie met een broer, in het ene geval komt verzoening tot stand, in het andere komt de broer aan een gewelddadig eind. Twee parallel lopende verhalen, een zwart en een blank, die elkaar aanvullen en versterken. Dat blijkt heel duidelijk wanneer je ze op el kaar gaat betrekken. Sandman danst het vuur uit zijn schoenen in een club die gerund wordt door blanke gangsters en waar zijn fami lie en vrienden hem niet eens kun- nen bewonderen. Dixie Dwyer danst meer figuurlijk naar de pij pen van de zware jongens. De vriendin van Dwyer, Vera, lijkt op het eerste gezicht slechts een harde en zelfzuchtige vrouw. Pas wan neer je haar spiegelt aan de vrien din van Sandman, Angela, krijgt ze meer diepgang en tragiek. Angela ambieert dank zij haar uit een gemengd huwelijk afkomstige lichte huidskleur een carrière blanke showbusinesswereld Broadway. Naar believen kan ze voor blank of zwart doorgaan en lange tijd laat zij Sandman staan en verraadt haar afkomst ten behoeve van de carrière. Evenzo is Vera uit op haar eigen profijt, ze ambieert een eigen nachtclub, die ze als mai- tresse van Dutch ook uiteindelijk krijgt. Pas wanneer deze is gedood kan zij toegeven aan haar liefde voor Dwyer. Vera gaat zonder scrupules met Dutch over lijken om haar doel te bereiken, maar niemand kan haar iets verwijten, want alle vier hoofd personen zijn verplicht zich te ver kopen en zich gedeeltelijk te ver loochenen in een harde wereld, waar het gaat om de 'survival of the fittest'. Belangrijker dan het verhaal is echter de vormgeving van 'The Cotton Club'. Coppola is een per fectionist, die in zijn privé-studio's met uitgebreide video-uitrusting net zo lang aan het wikken en we gen is, tot hij de mooiste composi tie gevonden heeft. 'The Cotton Club' zit vol met dergelijke staal tjes onovertroffen technisch ver nuft, van grote schoonheid. Zonder meer een hoogtepunt is de scène waarin Sandman een gro te danssolo ten beste geeft, met daar doorheen gesneden beelden van de executie van Dutchie. De danscapriolen van Gregory Hines vormen natuurlijk op zich al een hoogtepunt, wat helaas niet gezegd kan worden van het cornet- en ac teerspel van Richard Gere. Hij moet het vooral van zijn uiterlijk hebben en doet het nog het best als Francis Coppola regisseert Diane Lane. inhoudsloze Hollywoodster, die in films de echte gangsterbazen imi teert. De film bevat slechts enkele ge welddadige scènes, maar die zijn stilistisch zo perfect in beeld ge bracht, dat er van gruwelijkheid geen sprake is. Wanneer iemand als een varken geslacht wordt, re sulteert dit bij Coppola in een druppel bloed op de wang van Vera. Zij kijkt omhoog en ziet dat van de kristallen kroonluchter bo ven hen langzaam bloed naar bene den drupt. De geniale hand van Coppola is er met 'The Cotton Club' in ge slaagd een buitengewoon gaaf ge stileerd, visueel spektakel te ma ken dat ook nog twee uur boeit dank zij een voortreffelijke casting, geweldige dans en prachtige mu ziek van vooral Duke Ellington. Het is te. hopen dat de film genoeg geld in het laatje brengt, zodat we niet te lang hoeven te wachten op een nieuwe film van deze meester lijke stilist. LEONARD ENGEL 'Micki and Maude': geslaagde komedie "I Dudley Moore is één van de meest begenadigde komieken van dit moment. Maar zelfs hij heeft na tuurlijk een behoorlijke film nodig om de kar te trekken. Hij was leuk in 'Arthur', hij was leuk in 'Un faithfully Yours', maar hij was bij voorbeeld niet leuk in 'Wholly Mo- Moore is weer wel leuk in 'Micki and Maude'een op zich al aardige film die dankzij zijn burleske op treden net dat extra krijgt. Blake Edwards ging deze film regisseren nadat hij door Burt Reynolds opzü was geschoven voor diens misluk te komedie 'City Heat'. Een goede zaak, want het duo Moore-Ed- wards bleek bij 'Ten' al zo'n geluk kige combinatie. Met 'Micki and Maude' maakten beiden een onvervalste klucht waarin de vrouwelijke rivalen el kaar ouderwets steeds net mislo pen. De één via de voordeur naar binnen en de ander via de achter deur naar buiten, dat werk. Die rivalen luisteren naar de na men Micki and Maude en zijn de twee vrouwen in het leven van Moore, in deze film een op zijn rou tine drijvende tv-verslaggever. Hij is getrouwd met Micki, een dame die de carrière boven kinderen ver kiest. Tot groot verdriet van Dud ley die juist niets liever wil dan kinderen. Dan interviewt hij Maude, een celliste. Van het één komt het an der, tot en met een zwangerschap. Dus besluit Dudley tot een schei ding en een nieuw huwelijk. Maar als hij Micki wil vertellen dat de huwelijkse staat beter beëindigd kan worden, is ze hem net voor: ook zij is zwanger en wil boven dien het kind dolgraag hebben. Hij toont zich vervolgens een man die geen nee kan zeggen, weet zich plotseling dubbel getrouwd en is van beide vrouwen een uiterst meelevend echtgenoot. Voor alle drie een ideale situatie, zo lang al thans de vrouwen niet van eikaars bestaan weten. Dat gebeurt uitein delijk toch, uiteraard tijdens de be valling. Micki en Maude vinden vervolgens troost in eikaars bedrog en Dudley is de grote verliezer: ein delijk vader, van maar liefst twee kinderen en hij mag zijn verse kroost niet eens zien. Moore's talenten mogen dan, zo als in de aanhef gesuggereerd, bui ten kijf staan, zijn films lenen zich toch moeilijk voor een algemeen waarde-oordeel. Zoals zoveel ko mieken irriteert even veel mensen als hij amuseert. Ik behoor tot de laatste categorie en ben eerlijk ge zegd al tevreden als Dudley Moore - het hoeft maar kort te duren - dronken wordt en met dubbele tong gaat praten. Ook wat dat be- 'Micki and Maude'; regie: Blake Edwards; hoofdrol len: Dudley Moore en Amy Irving; theater: Euro, Al phen; alle leeftijden. treft stelt 'Micki and Maude' niet teleur. BART JUNGMANN Dudley Moore kreeg v> in 'Micki and Maude' Globe. Verdelger met X op de vuist 'The Exterminator 2'; regie: Mare Bunsman; hoofdrollen: Robert Ginty en Mario Peebles; theater: Euro, Alphen; leeftijd: 16 jaar. Deze bloedige actiefilm brengt exterminator (verdelger) John in conflict met bendeleider X. Na een overval van deze bende, waarbij de 'Verdelger' hardhandig ingrijpt, wordt er wraak genomen op de vriendin van John. Dat leidt tot te genmaatregelen van de 'Verdelger' en daarbij moet een vriend van John het leven laten. Dat leidt tot een rechtstreekse confrontatie tus sen X en de 'Verdelger'. De eerste is jonger, de tweede is extra gemo tiveerd door het verlies van twee vrienden. Bovendien strijdt hij r zijn rol voor de goede zaak en dan kan het, - Golden ?0als bekend, eigenlijk niet mis (foto AP) gaan. 'Flashpoint'; regie: William Tan- nen; hoofdrollen: Kris Kristoffer- son en Treat Williams; theater: Lido, Leiden; leeftijd: 16 jaar De zonnebril waarin Jack Ni cholson de corrupte wereld liet weerspiegelen ('The Border') heeft een nieuw eigenaar gevonden: Treat Williams. Het uniform van de grenspolitie zit hem in 'Flashpoint' trouwen even ongemakkelijk, zo als ook Kris Kristofferson als colle ga Bobby liever iets anders zou dragen. De politiewereld is er sinds 'The Border' ook niet netter op ge worden. Daarmee zijn alle denkbare ver banden tussen die twee films zo ongeveer uitgeput. Waar 'The Bor- der' zich bezighoudt met het lot van Mexicaanse illegalen, daar legt 'Flashpoint' een vage link tussen de moord op John Kennedy en een oude jeep die is ondergestoven in de woestijn. Bobby en Ernie zijn collega's bij de grenspolitie. Hun baantje staat op de tocht en ze zoeken eigenlijk iets anders. Die kans dient zich aan als ze een jeep onder het woestijn zand aantreffen, waarin een koffer met een vermogen aan dollars. Ze komen er achter dat die jeep en zijn tot louter bot verworden be stuurder iets te maken hebben met .het jaar 1963, de stad Dallas en dus wellicht de moord op Kennedy. De FBI hoort ook van de vondst, slaat groot alarm en behalve rijk zijn Bobby en Ernie nu ook doelwit. 'Flashpoint' is zeker geen onaar dig debuut van William Tannen, maar het verhaal rammelt. Er res teren uiteindelijk teveel vraagte kens en het merkwaardige kleur verschil aan het slot (later gemaak te opnamen in de studio?) doet ver moeden dat de makers er behoor lijk mee gerotzooid hebben. B.J. AMSTERDAM - Het idee om zo'n Holland Festival horizontaal te programmeren en zoals nu zwaar in het teken te zetten van Canada, heeft ongetwijfeld gunstige kan ten. Aangezien ons land bij voort during culturele akkoorden sluit met andere landen, kun je daar door als festivalorganisatie pro gramma's maken die hun kosten voor een flink deel zelf betalen. Daar is niks op tegen, behalve het levensgrote gevaar dat er automa tismen binnensluipen. Dat het Hol land Festival zijn programma niet samenstelt op basis van kwaliteits criteria, maar op basis van diplo matieke verplichtingen. door Pieter van Lierop De gevolgen voor de reputatie van het festival dienen zich nu overduidelijk aan. Het niveau van het Canadese dansprogramma schijnt weinig aanleiding tot klach ten te geven, maar onbegrijpelijk is het dat iemand op het idee is geko men een Canadees filmfestivalletje te organiseren. Op de hele wereld is geen land aan te wijzen waar de nationale cinema zich in een even beklagenswaardige situatie be vindt als momenteel in Canada. Tien jaar geleden zou het organi seren van een Canadees filmfesti val een zinvolle daad zijn geweest. Toen was er sprake van een specta culaire opleving van de cinema van vooral de Frans-Canadese cinema. Die beweging is zijn glans lang en breed kwijt. Iemand als Gilles Carle ging steeds mallotiger films verzinnen als doorzichtige aanleidingen voor het maken van wellustige scenes met zijn vriendin Carole Laure. Een paar jaar later revancheerde Carle zich enigszins met de Quebe- coise familiekroniek Les Plouffe. Daarmee deed deze regisseur zich ineens kennen als een vreselijk conventioneel, om niet te zeggen stijve regisseur. Maar het zijn die omstandighe den geweest die Gilles gedwongen hadden tot die bescheiden opsel- ling. Hij moest opnamen maken die bruikbaar zouden zijn voor een film in vier versies: een tv-versie, een vier-uur-versie voor theaterge- bruik in Franstalig Canada, een drie-uur-versie werd beschikbaar gemaakt voor de export en dan was er nog een twee-uur-versie die 'mikte op het voor Frans-Canadese films lastigste afzetgebied: Engels- Canada. Zo werd een avant garde- filirter van de jaren '60 gedwongen om 'industrieel' te denken. Deze manier van industrieel denken is intussen wel de pest gebleken voor de Canadese cinema als totaal. Goede hoek Overigens heeft deze filmer dan nog het voordeel dat hij in de goe de hoek werkt en tenminste nog een publiek bereikt via dit soort door de Canadese overheid gesti muleerde constructies: films per strekkende meter, al naar gelang de verwachte wensen van eventue le afnemers. De Canadese overheid beschouwt de televisie namelijk als het laatste bastion van de natio nale cinema. Alle andere terreinen zijn al veroverd door de Ameri kaanse zuiderburen. Twee jaar geleden had men nog de illusie dat in Canada (het dichtst bekabelde land ter wereld) ook de commercieel gerunde stations voor pay-tv kon worden gedwon gen tot het dienen van de Canadese cultuur. Men legde de verplichting op om veertig procent van het pay- tv-aanbod te laten bestaan uit pro gramma's met een Canadese iden titeit. Dat hield in de praktijk in dat er noodgedwongen een giganti sche hoop waardeloze Canadese films werd vertoond, waar het pu bliek massaal voor op de vlucht is geslagen. In haar ijver om de nationale filmproduktie te stimuleren, wer den door de regering allerlei gun stige voorwaarden geschapen in de vorm van directe steun en van be- lastingpriviléges. Het gevolg was een gigantische uitgroei van film- produkties die slechts in naam 'Ca nadees' waren en waarmee voorna melijk gewiekste zakenlui iets zijn opgeschoten. De journalist Gerald Pratley be cijferde dat de Canadese belasting betalers hebben bijgedragen aan het totstandbrengen van circa 500 films van de meest armzalige kwa liteit. Men is voornamelijk bezig geweest met het nabootsen van Amerikaanse filmgenres en dat dan nog eens met pijnlijk weinig succes. Veel van die films zijn zelfs nooit in première gebracht, zelfs nooit verkocht aan het meest ziel togende tv-station. Slechts met een paar van die films werd geld ver diend en dan ging het om ordinaire produkties als Porky's Pretpark. Hollywood In die grote hoop van 500 films zit natuurlijk wel een klein beetje kwaliteit verstopt, maar men moet er werkelijk met een lantaarntje naar op zoek. Hinderlijk ook is, dat zodra een beetje kwaliteit zich voordeed, Canada ook meteen dol draaide. Over bijvoorbeeld de ar tistieke verdiensten van The Grey (OP)NIEUW 'Matchpoint' - Lido, Leiden. The Cotton Club' - Euro, Alphen. 'Micky en Maude' - Euro, Alphen. 'The exterminator II' - Euro, Al- *cïasii' - City, Katwijk. 'Under fire' - City, Katwijk. 'Dressed to kill* - City, Katwijk. BLIJVERS 'Starman' - Grootste kracht zit in de speciale effecten, Luxor, Leiden. 'Amadeus' - Milos Formans specta culaire verfilming van het toneel stuk van Peter Shaffer over Mozart en Salieri, Lido, Leiden. 'Beverly Hills Cop' - Eddie Murphy als het grote fuifnummer in lach film, Studio, Leiden, Euro, Alphen. 'Passage to India' - David Lean ging te clichématig te werk, Lido, Lei den. SEXFILMS 'Geheim liefdesspel' - Rex, Leiden 'De vrolijke Tiroler sex-kliniek' - Trianon, Leiden. 'Dallas school girls' - City 4, Kat- wijk. NACHTFILMS 'Het Weense hoerjte op haar hoogtepunt' - Rex, Leiden. 'Meisjes met broepsgeheim' - Eu ro, Alphen. 'Hot babies' - Euro, Alphen. 'Micky en Maude' - Euro, Alphen. 'The exterminator II' - Euro, Al phen. DEN HAAG •Flashpoint' - Asta (463500), 16 jr. •Witness' - Asta, 12 jr. 'Kaos' - Asta, 16 jr. 'Amadeus' - Babylon 1 (471656), al. 'The cotton club' - Babylon 2,12 jr. 'Into the night' - Babylon 3,12 jr. 'The Jigsaw Man' - Cineac 1 (630637), 16 jr. 'Beverly Hills Cop' - Cineac 2, al. 'Monster shark' - Cineac 3,16 jr. 'Duin' - Euro (667066), 12 jr. 'Ordeal bij innocence' - Metropole 1 (456756), al. 'A passage to India' - Metropole 2, al. 'Starman' - Metropole 3, al. 'Reuben, Reuben' - Metropole 4, al. 'Birdy' - Metropole 5,12 jr. 'Mata Hari' - Odeon 1 (462400), 16 jr. 'De Nurds slaan terug' - Odeon 2,12 jr. 'Beverly Hills Cop' - Odeon 3, al. •Where teh green ants dream' - Odeon 4, 16 jr. 'Meisjes, sex en avontuur' - Le Paris 1 (656402), 18 jr. 'Suzy superstar' - Le Paris 2,18 jr. 'Viva Vanessa' - Le Paris 3,18 jr. '48 hours' - Passage (460977), 16 jr. AMSTERDAM 'Witness' - Alfa 1 (278806), 12 jr. 'Flashpoint' - Alfa 2, 16 jr. 'Enrico IV'- AJfa 3,16 jr. 'Repo man' - Alfa 4,16 jr. 'Les uns et les autres' - Alhambra 1 (233192), al. 'Der Amerikanischer Freund* - Al hambra 2,16 jr. 'Amadeus' - Bellevue Cinerama (234876/266227), al. 'Stop making sense' - Cinerama, al. •Dune' - Calypso 1 (266227/234876), 12 jr. 'Falling in love' - Calypso 2, al. 'Lekkere spelletjes' - Centraal (248933), 18 jr. 'Trading places' - Cineac (243639), al. 'Les nuits de la pleine lune' - Cine- center (236615), 16 jr. 'Brazil' - Cinecenter, al. 'The world according to Garp' - Ci necenter, 12 jr. 'Paris, Texas' - Cinecenter, 16 jr. 'Witness' - Cinema 1 (151243), 12 jr. 'Beverly Hills Cop' - Cinema 2, al. 'Les enfants du paradis' - Cinema Rex (246132), 16 jr. 'Beverly hills cop' - City 1 (234579), al. 'Starman' - City 2, al. 'De Nurds slaan terug' - City 3,12 jr. 'The falcon the snowman' - City 4, 16 jr. 'Into the night' - City 5, 12 jr. 'A passage to India' - City 6, al. 'Mata Hari' - City 7,16 jr. 'HF: De Canadese film' - Kriterion, (231708). 'La belle et la béte' - Studio K (231708), 16 jr. 'Meisjes in extase' - Parisien (248933), 18 jr. 'Metal storm* - Rembrandtplein- theater 1 (223542), 12 jr. 'Flashpoint' - Rembrandtpleinthea- ter 2,16 jr. •Kaos' - The Movies 1 (245790), 16 jr. 'Man of flowers' - The Movies 2, 16 jr. 'Reporter' - The Movies 3, 16 jr. 'Ordeal by innocence' - Tuschinski 1 (262633), al. 'Witness' - Tuschinski 2,12 jr. The cotton club' - Tuschinski 3,12 The killing fields' - Tuschinski 4,12 jr. 'A passage to India' - Tuschinski 5, al. Terms of endearment' - Tuschinski 6, al. 'Birdy' - De Uitkijk (237460), 12 jr. 'Sleuth', een film van Joseph Mankiewicz, brengt de acteurs Michael Caine en Laurence Oli vier tegenover elkaar. De film ontleent dan ook veel van zijn kracht aan het spel van beiden. Olivier speelt een schrijver van detectiveromans die de minnaar van zijn vrouw (Michael Caine) bij hem thuis uitnodigt. De schrijver, een groot liefhebber van practical jokes, wil deze een voudige ziel een lesje leren, maar dat pakt allemaal wt anders uit. 'Sleuth' is oorspronkelijk een to neelstuk van Anthony Shaffer dat ruim vijf jaar stand hield op de planken van Londen. Donder dag, Nederland 2, 20.07 uur. Dezelfde dag bij de Franstalige Belg 'Die Falschung' van Volker Schlöndorff. Een wisselend beoordeelde film over de gren zen en ethiek van de journalis tiek. Bruno Ganz speelt een ver slaggever die naar Beiroet ver trekt om daar de gevechten te verslaan. Midden in het strijdge woel gaat hij twijfelen aan het nut van zijn beroep en hij stort zich in een wanhopige liefdesre latie met een in Libanon opge groeide Duitse vrouw (Hannah Schygulla). Alle opnamen wer den tussen het mitrailleurvuur door opgenomen in Beiroet en dat werkt zeer beklemmend (20.00 uur). Op dezelfde zender maar dan een dag later de lichtvoetige ko medie 'Trouble in Paradise' van Ernst Lubitsch. Een sjieke vrouw wordt het slachtoffer van een oplichterspaar. Eén van de hoofdrollen wordt gespeeld door Miriam Hopkins en de aanvang is 21.00 uur. Wie liever wat ge weld voorgeschoteld krijgt, kan terecht bij die andere Belg. Op BRT 1 'Shout at the devil' met erkende krachtpatsers als Roger Moore en Lee Marvin. In een Oostafrikaans land krijgen een opstandige Ier en een keurige Engelsman ruzie met een nare Duitser. De Eerste Wereldoorlog is een mooie gelegenheid om dat uit te vechten (20.25 uur). Morgenavond kan er aan het begin van de avond gelachen worden om André van Duin in zijn eerste speelfilm 'Ik ben Joep Meloen'. Als pianostemmer wordt hij omringd door Corry van Gorp en Frans van Dusscho- ten, zijn vaste aangevers. Dat le vert een paar leuke momenten op, maar voor een speelfilm is het allemaal wat te dun (aanvang 19.12 uur, Nederland 2). Later op de avond (24.00 uur, Nederland 1) 'Of human bondage', een verfilming van een door Somer set Maugham geschreven toneel stuk. Laurence Harvey als een student die hopeloos verliefd wordt op een 'gewone' ster (Kim Novak). Fox (van de in Australië geboren regisseur Philip Borsos), die on middellijk bekroond werd met ze ven Genie Awards. Zo veel hulde is overdreven, want The Grey Fox is een ontzet tend brave, melancholieke en veel te mooi ogende cowboyfilm over een gentleman-bandiet. Geen meesterwerk, maar stellig een ach tenswaardige film. En karakteris tiek is het dan dat zo'n getalenteer de regisseur vervolgens onmiddel lijk naar Hollywood wordt gehaald om daar verder te werken. Zo ging het altijd met Engels-Canadese ci- nêasten als ze het een keer goed ge daan hadden- Norman Jewison, Arthur Hiller, Ted Kotcheff, Daniel Petrie, ze volgden allen dezelfde weg naar het zuiden. Voor de Frans-Canadezen zat dat er nooit in. Piers Handling, een Ca nadese criticus die de weinig ver bloemende inleiding schreef bij het programmaboekje van het Ca nadese filmfestival, geeft wat re cente voorbeelden van films ge maakt door Quebecoise cineasten die nog steeds taai doorvechten voor hun onafhankelijke visies: La Dame en Couleurs (van Claude Ju- tra), La Femme dé l'Hotel (Lea Pool), Le Jour S... (Jean-Pierre Le- febvre), Sonatine (Micheline Lanc- tot) en Mario (Jean Beaudin). En vervolgens blijkt dat geen van deze films is opgenomen in dit festival programma In het Filmhuis LVC draait vanaf vanavond tot en met zondag 'Los Santos Innocentos' van Mario Camus. (21.15 uur). Woensdag wordt in het kader van de serie vrouwenfilms 'Der Beginn aller Schrecken ist Liebe' van de Duitse regisseuse Helke Sander gedraaid. De film gaat over de re latie tussen twee mensen, allebei links èn feministisch die het be ter willen doen dan de vorige ge neratie. Donderdag draait de Ita liaanse vrouwenthriller 'Via degli Specchi' van Giovanna Gagliardo. Een vrouwelijke rech ter wordt vlak voor haar vakantie geconfronteerd met de zelf moord van een jonge vrouw. Maar is het wel zelfmoord? Voor stellingen op woensdag en don derdag: 20.00 en 22.15 uur. In Het Kijkhuis deze week vier films in de 'geest van de jaren tachtig': tot en met zondagavond 'Stranger than Paradise' van Jim Jarmusch met John Lurie. In deze road-movie, die vorig jaar in Cannes de Gouden Came ra kreeg, volgt de camera drie drop-outs van de Amerikaanse samenleving. 'Subway Riders' van Amos Mos, eveneens met John Lurie, draait maandagavond. Een nachtmerrie, waarin randfiguren Jack Nicholson is te zien in 'Ea sy Rider'. (foto AP) zich in de onleefbaarheid van New York trachten staande te houden. Hoofdfiguur is een sa xofonist die in zijn vrije tijd graag op mensen schiet. 'Easy Rider' van Dennis Hop per met Peter Fonda, Dennis Hopper en Jack Nicholson is dinsdagavond nog eens te be wonderen. Woensdagavond wordt de eerste film van Jim Jar musch 'Permanent Vacation' vertoond. Onderwerp is de ver vreemding van de jeugd. Aan vang films: 20.00 en 22.15 uur. Vanaf volgende week donder dag gaat bij Het Kakhuis 'Les nuits de la pleine Lune' van Eric Rohmer in première.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 19