Werkende vrouw in Japan niet meer dan gastarbeider Kirchentag: positief-kritisch tegenover staat Achtergrond Zuid-Afrika-debat: Buigen als een knipmes, maar niet denken rfHKsss ts&ssgaer**- lont zonder kruitvat Achtergrond VRIJDAG 7 JUNI 1985 PAGINA 17 De arbeidsverhoudingen in Japan zijn heel wat minder ideaal als vaak wordt gesuggereerd. Slechts een minder heid van de werknemers heeft werk-voor-het-leven bij een bekend bedrijf. In de kleinere bedrijven, die goedkoop on derdelen leveren aan de grote merken, zijn de werkom standigheden veel slechter. Helemaal onderaan de ladder bevinden zich doorgaans vrouwen: zij doen het vervelendste en slechtst-betaalde werk, zonder enige zekerheid of uitzicht op promotie. Eco noom Yoko Sano van de befaamde Keio-Universiteit in Tokio zegt over de uitbuiting van de Japanse vrouw: 'In Europa en Amerika gebruiken ze gastarbeiders. In Japan zijn het de vrouwen'. Het Japanse parlement heeft nu een wet aangenomen die de gelijkberechtiging van de vrouw in het werk vastlegt. Daarmee is Japan nog net op tijd om de Conventie van de Verenigde Naties tegen Discriminatie van de Vrouw te kunnen tekenen. Zal het meer blijken te zijn dan een uit hangbord voor de buitenwereld? De nieuwe wet kent geen sancties tegen overtreders, en de door mannen beheerste top van de maatschappij is helemaal niet overtuigd van de noodzaak van ingrijpende veranderingen. TOKIO 'Irasshaimase' (welkom) klinkt het uit dertig jonge meisjes kelen. Ze staan erbij alsof ze op au diëntie zijn bij de keizer. En zo wil de baas het ook. De jonge dames zijn pas in dienst genomen door het warenhuis Odakyu. Voor zij aan het werk kunnen, gaan zij drie dagen op cursus. Terwijl mannelij ke rekruten de eerste beginselen leren over het bedrijf en het werk, gaan de nieuwe meisjes naar school om goede manieren te le- door Ruud Kreulzer Het ideaalbeeld van de Japanse vrouw: een hulpeloos wezentje dat veel naar de grond kijkt. 'Vrouwen hebben meer gevoelens, maar kunnen niet erg goed denken'. (archieffoto) Bij het uitroepen van 'irasshai mase' hoort een buiging van dertig graden, terwijl bij 'een momentje alstublieft' een buiging van vijftien graden voldoet. De perfecte bui ging komt uit de heup, zonder dat het achterwerk uitsteekt: het prin cipe van het knipmes. Ervaren helpsters zijn bij de hand om de correcte stand erin te duwen. Buigen en knikken is de normale begroeting voor Japanners en dat brengen zij zelfs aan de telefoon in praktijk. De echte fijnproevers van etiquette zeggen dat zij kunnen 'horen' of de persoon aan de ande re kant van de lijn voldoende buigt. Het aanleren van goede ma nieren is uitgegroeid tot een indus trie met een geschatte jaaromzet (volgens het dagblad Mainichi) van anderhalf miljard gulden. Boeken en videotapes gaan als warme broodjes over de toonbank. Vrou welijke lezers zijn in de meerder heid, hoewel de boodschap niet al tijd feministisch verantwoord is. Kepji Suzuki, bekend televisie presentator en pleitbezorger van 'joshiki' (zoals het hdbrt, omdat ie dereen het altijd al zo heeft ge daan), legt in een van zijn bestsel lers uit dat vrouwen dieper horen te buigen dan mannen. 'Dat is de werkelijke schoonheid van Japan se vrouwen', schrijft hij. Zij heb ben 'van God gevoelens en emoties hebben gekregen, maar minder denkvermogen. Vrouwen kunnen niet erg goed denken'. lijke collega's moeten zij een be drijfsuniform dragen. Popmensjes Het meest extreme voorbeeld zijn de liftmeisjes in de grote wa renhuizen, strak afgerichte pop mensjes die het winkelend publiek met zoete kopstemmetjes begelei den in hun reis van verdieping naar verdieping. Een perso- neelsmanager van Odakyu twijfelt er niet aan dat zij de individuele klant het gevoel geven dat er op haar of hem gewacht wordt. 'Als ze er zijn, valt het misschien niet op, maar als ze er niet zijn, mist ieder een toch wat'. De taak van normale kantoor meisjes (al zijn ze tegen de vijftig, het werk blijft hetzelfde) bestaat uit het assisteren van de mannen (kopietjes maken, telefoon aanne men, ldeine boodschappen doen), het ontvangen van gasten (loket, receptie), en niet te vergeten zor gen voor een goede sfeer. Yukiko Akagawa, inmiddels 27, heeft haar zo vaak, heeft zij het baantje te danken aan een relatie van haar va der. Hiroko (21) is een typisch voor beeld voor wat hier bij wijze van grapje 'hana OL' genoemd wordt. Een OL, die zich gedraagt als een bloem. Bedoeld wordt hier het zor geloze leventje van jonge vrouwen die nog enkele jaren genieten, voor zij het ouderlijk huis verlaten, in het huwelijksbootje stappen en daarmee 'shakaijin' (echt mens, maatschappelijk wezen) worden. Als bloemen Gaan ze eenmaal trouwen, dan wordt van ze verwacht dat ze hun baan opzeggen. Hoewel steeds meer vrouwen willen blijven werken als ze getrouwd zijn, is dat in de avonduren, doen het onregel matige kantoorwerk. En dat alles voor een gemiddeld uurloon van 560 Yen (nog geen acht gulden), driekwart van wat de collega's in vaste dienst vangen. Ze kunnen van de ene dag op de andere wor den ontslagen, krijgen geen bonus sen (die in Japan ongeveer een der de van het jaarloon uitmaken) en kennen geen sociale zekerheid. Ziek? Geen geld. Moeders hoort thuis. Dat is nog altijd de heersende opvatting in Ja pan. En recent onderzoek laat zien hoe zeer Japan achterloopt bij de rest van de ontwikkelde wereld. Terwijl 71 procent van de Japan ners vindt dat de vrouw thuis hoort zorgt voor het inkomen, T-Tnlnplnnc baan bij de Miura Krediet Bank i Yokohama opgezegd. Haar schrik- Het ideaalbeeld van de (jonge) beeld was een collega, die na tien vrouw is een hulpeloos wezentje, jaar nog steeds precies hetzelfde routine-werk deed, terwijl haar mannelijke leeftijdgenoten met de- promotie dat veel naar de grond kijkt, voortdurend beroep doet op de be scherming en wijze raad van de zelfde vooropleiding mannen in haar omgeving. Profes- maakten, sor Takako Sodei van de bekend ste universiteit voor vrouwen ligt dat percentage in Europa tus- 0sen de 13 procent (Zweden) en 33 toch het heersende verwachtings- procent (West-Duitsland). Zelfs de patroon. Daar komt de uitdruk- Philippijnen scoren met 56 procent king vandaan: 'vrouwen moeten, veel lager dan Japan, net als bloemen, jong en fris zijn'. Een grafiek van de leeftijd van werkende vrouwen in Japan brengt dat aardig in beeld. In de leeftijdsgroep rond 24 jaar werkt 75 procent, maar dan volgt een snelle daling voor de groep van 26 tot 35 jaar: ongeveer 50 procent van de 34-jarige vro een stijging >rocent bij 45 jaar, die Huishouding Dat komt ook tot uitdrukking in het feit dat vrijwel geen echtgenoot bereid is mee te helpen in de huis houding, ook niet als de vrouw er een baan buitenshuis bij heeft. On- werkt). Dat weer geveer de helft van de getrouwde top van 75 vrouwen werkt. Veel van hen kla- ge- gen wel over hun lot, zoals de 38- Een van de meest gehate taken de Office Lady is het serveren leidelijk daling naar de pensioen- jarige Hisayo Miyahara, die naast Tokio (Ochanomizu) noemt het van groene thee. 'Zelfs tijdens de voorval van een vrouwelijke solli- middagpauze moesten we de man- citant die werd afgewezen, omdat nelijke collega's thee inschenken, zij de personeelschef 'recht in de Waarom moesten wij dat altijd ogen had gekeken'. doen? Ik voelde me elke keer een De twintig-jarige Kimie Karna- beetje vernederd. Maar ja, dan kura, een derde-jaars studente i Tokio, heeft de hoop om een goede Japan wonen heeft zij in Tokio een kamertje gehuurd. Maar enige Haar werkomstandigheden wa ren ook niet direkt goed te noe- afhankelijkheid wordt niet op prijs men. Een werkweek van 46 uur, en gesteld. 'Veel bedrijven weigeren daarbovenop nog vaak overwerk leeftijd vooraf gaat. Het idee dat de levensvervulling van de vrouw in het moederschap ligt wordt haar gedurende de hele opvoeding en opleiding opgedron gen, met als resultaat dat maar wei nigen ervoor voelen om carriere te maken. Volgens professor Takako Sodei (Ochanomizu Universiteit) is er momenteel sprake van een dui delijke conservatieve trend onder jonge vrouwen die willen weg vluchten in het huwelijk, dat veel vrije tijd biedt. Zij hebben eerder medelijden met de I sollicitantes die niet i bij de dat slechts voor een klein deel ouders inwonen', zegt ze bitter. werd betaald. Per jaar kreeg ze zes De meeste grote bedrijven ne- vakantiedagen, haar dagelijks werk als verkoop ster ook de hele zorg voor de huis houding en haar dochter (15) heeft. Maar als puntje bij paaltje komt, gaat ze gedwee naar de keuken. Het plichtsgevoel is meestal ster ker dan het gevoel van on rechtvaardigheid. Intussen blijft het aantal werkende vrouwen in Japan sterk stijgen. Zij maken nu bijna 39 pro cent uit van alle werknemers. Maar van de leidinggevende funkties wordt slechts zes procent door vrouwen vervuld, en dat percenta- met hart en ziel door het bedrijf ge daalt tot minder dan één voor de echte beleidsbepalende funkties in de grote bedrijven. De overheid i als richtlijn geen men willekeurig dagen de veelbelovende funkties, afgetrokken als ze te vaak zieki waar een universitaire opleiding geweest. 'Toen ik wegging had ik voor vereist is. Volgens het onder- nog een paar vakantiedagen staan, zoeksinstituut Nippon Recruit Centre staan zulke banen bij tach- nemen, hoewel ik tig procent van de 1.118 grootste mroko Mano, gewoon niet op recht op had', beeldschone worden opgeslokt. Uitgebuit Wanneer leeftijd toch werken on werkelijkheid dan op latere willen gaan troosteloze het gemiddelde onderscheidt zich nauwelijks op dit punt. Zelfs het aantal vrouwelij ke hoofden van lagere scholen (in Tokio) is minder dan vijf procent het totaal, terwijl de onderwij- bedrijven in Japan alleen open secretarese bij de vestiging van een voor mannelijke afgestudeerden. Amerikaans computerbedrijf, i die wel aan de slag geert met een schouderophaal als kunnen bij die bedrijven, worden ik haar vraag of zij zich niet soms ingezet als 'OL' (office lady). Zij gediscrimineerd voelt:'Ach, het in- langen worden zij de 'shokuba no hana' teresseert mij niet zoveel. Ik wil dan zijn ze gedwongen hun toe vlucht te zoeken tot part-time werk. Zij vormen de meest uitge buite werknemers in Japan, waai de bedrijfsvakbonden alleen de be- Gelijke rechten De nieuwe wet gelijke rechten man en vrouw, die dezer dagen de de vaste werknemers goedkeuring kreeg van het Japans genoemd, de bloemen van het kan- hier toch maar toor. In tegenstelling tot de manne- werken. Dan ga ik trouwen'. Zoals behartigen. De part-timers doen het zware lo pende band werk, poetsen de wc's parlement en in april volgend jaar in werking zal treden, is door de Japanse vrouwen met onverschil ligheid en wantrouwen begroet. Bijna niemand verwacht er veel van, en de wet zelf geeft daar ook nauwelijks aanleiding toe. De tekst stelt dat de bedrijfsleiding gelijke kansen moet geven aan vrouwen voor nieuwe banen, en dat zij 'po gingen moet doen' om vrouwen ge lijk te behandelen bij promoties. De Japanse grondwet, die in 1946 werd opgesteld door de Ame rikaanse bezettingsautoriteiten, verbiedt heel uitdrukkelijk discri- 'minatie op grond van sexe. Een ar beidswet die een jaar later werd aangenomen schrijft gelijk loon voor bij gei ijk werk. Bedrijven om zeilen de 'et evenwel op grote schaal dooi andere functie-om schrijvingen e geven voor mannen en vrouwen. 1 et ministerie van ar beid schat het 'erschil in beloning voor gelijk werk tussen tien en der tig procent. Sommige vrouwen vrezen dat de nieuwe wet alleen tot gevolg zal hebben dat vrouwen die nu nog een vaste baan hebben gedwongen zullen worden om met een part-ti me baan genoegen te nemen. Ter wijl de overheid een aantal maatre gelen ter bescherming van vrou wen zal afschaffen (zoals een richt lijn die overwerk en nachtwerk voor vrouwen beperkt), is niet dui delijk wat zij ervoor terug krijgen. De grote zwakte van de wet, zo is de kritiek van vrouwenorganisa ties, is dat er geen sancties zijn te gen werkgevers die hem overtre den. Prachtige moeders Op goede wil van de leiding van de grote bedrijven, de vakbonden, of politici hoeven de vrouwen ook nauwelijks te rekenen. De voorzit ter van de werkgeversorganisatie Nikkeiren zei in reactie op de wet: 'Het huidige systeem voor de be handeling van vrouwelijke werk nemers is gebaseerd op maat schappelijk geaccepteerde nor men....' Premier Nakasone deed niet voor hem onder in het parle mentaire debat over de nieuwe wet: 'Ten eerste wil ik dat vrouwen moeders zijn, dat zij honderd pro cent prachtige moeders zijn. Dan wil ik dat zij goede echtgenotes zijn. En ik wil ook dat zij dames worden die in staat zijn een bijdra ge te leveren aan de maatschappij'. Wie verbaast zich dan nog over de uitspraak van een perso- neelsmanager, dat de geest van de wet niet zal worden uitgevoerd. 'Wij willen boven vrouwen blijven staan. Wij willen geen orders van ze krijgen'. DEN HAAG - Het lijkt een traditie te worden in Den Haag: een debat over de maatregelen tegen het apartheidsregime in Zuid-Afrika vlak vóór het zomerreces van de Tweede Kamer. In de zomer van 1980 leidde zo'n debat bijna tot de val van het kabi net-Van Agt/Wiegel door een van de laatste collectieve oprispingen van de 'loyalisten' in het CDA. Drie jaar later was het publiek getuige van de laatste stuiptrekking in CDA-verband van de loyalist-pur- sang, Jan Nico Scholten. De ver wachtingen van de oppositie wa ren weer hoog gespannen, maar het uitgekookte optreden van de tandem Lubbers-Van den Broek bluste de brand vóór die maar de kans had od te laaien. Dit jaar is het weer raak. Het ka binet moet binnen een week ver slag uitbrengen over mogelijke maatregelen tegen het regime in Pretoria. Was zo'n feit tot voor kort goed voor weken van politieke hoogspanning binnen de coalitie en opgetogenheid bij de oppositie, nu lijkt een vergelijking met een schimmenspel meer voor de hand te liggen. Belangrijkste oorzaak van deze klimaatsverandering: de drastisch gewijzigde verhoudingen binnen het CDA. Het beleid tegen Zuid-Afrika is al jaren het snijpunt van de stro mingen die de vaderlandse buiten landse politiek domineren: het idealisme, gesymboliseerd in het gidslandbeginsel, en het realisme, het besef dat de vermanende vin ger van een klein land niet in staat is de politieke wereldkaart ingrij pend te veranderen. Terwijl de PvdA en de WD in deze schets grofweg beschouwd kunnen worden als vertegenwoor digers van respectievelijk het idea lisme en het realisme, waren beide stromingen tot voor kort royaal vertegenwoordigd binnen de boe zem van het CDA. Daarmee werd een onderwerp van buitenlands beleid een heet hangijzer in de bin nenlandse politiek. Emoties In 1980 wist het PvdA-kamerlid Relus ter Beek deze verdeeldheid in het CDA gehaaid uit te buiten. Bovendien had de toenmalige CDA-fractieleider Lubbers de cri sis in eigen kring slecht in de hand. Hij wist op het cruciale ogenblik bijvoorbeeld niet wie van zijn frac tie de oppositie zou steunen. In het nog prille CDA liepen de emoties hoog op. Herhaling van een derge lijk stemgedrag zou de loyalisten op een 'nacht van de lange messen' komen te staan. Het kabinet over leefde het debat en bij de kandi daatstelling voor de kamerverkie zingen van 1981 vloeide geen bloed, maar het loyalisme had als politiek verschijnsel zijn langste tijd gehad. In 1983 werd opnieuw gepro beerd een crisissfeer te scheppen. Een olie-embargo en een verbod op investeringen in Zuid-Afrika (naar Zweeds voorbeeld) werden de inzet van het spel. Maar wat Scholtens mooiste uur had moeten worden, werd een teleurstelling. Hij mocht een motie indienen waarin een onderzoek naar de mo gelijkheden van een olie-embargo en een investeringsstop werden ge vraagd. Bovendien moesten Ne derlandse bedrijven met vestigin gen in Zuid-Afrika de EG-codes in zake de gelijke behandeling van zwarte arbeiders onderschrijven. Omdat hij ook niet de beroerdste was, beloofde minister van buiten landse zaken Van den Broek sa menspraak met vakbeweging en werkgevers en een spoedige rap portage over de resultaten van de ze activiteiten. De kou was uit de lucht en het debat onderging het lot van de nachtkaars. Het rapport van Van den Broek wordt nu onderwerp van het derde bedrijf in het Zuid-Afrika-drama. Hoewel het nog niet is gepubli ceerd, staat het wel vast dat Van den Broek geen mogelijkheden tot een embargo en/of investerings stop ziet. Niet alleen de werkge- door Peter van Nuijssenburg vers zijn tegen, ook het CNV ziet geen brood in dergelijke drastische maatregelen. CNV De christelijke vakbeweging meent dat de sloop van de econo mische apartheid de eerste stap is op weg naar een ontmanteling van de grote, politieke, apartheid. De strijd van de zwarten wordt het meest intensief gevoerd in de geïn dustrialiseerde delen van het land. Een volwaardige zwarte vakbewe ging biedt de zwarte bevolking de beste kansen voor ontplooiing, scholing, betere huisvesting en legt daarmee het fundament voor een groter politiek bewustzijn. Een investeringsstop zou deze ontwik keling fnuiken. Deze CNV-filosofie wint ook ter rein binnen de CDA-fractie. Twee jaar geleden werd een rapport met soortgelijke aanbevelingen van de kamerleden Van Ierssel en Mate- man nog weggehoond. Nu blijken deze inzichten gemeengoed te zijn geworden. Het vertrek van Schol ten en zijn voormalige slippendra- ger Dijkman heeft de fractie bo vendien bevrijd van twee brokken piloten. Voor deze vacatures heb ben zich, met de kandidaatstelling voor de boeg, nog geen serieuze kandidaten gemeld. Alleen het al afgeschreven kamerlid Van den Toorn loopt zich warm. Een glansrol in het laatste bedrijf lijkt voor de PvdA daarom niet weggelegd. De sociaal-democraten kunnen alleen hopen dat het con flict tussen CDA en WD over de invoering van een wettelijk ver plichte rapportage over het nale ven van de EG-codes uit de hand loopt. Minister Van den Broek wil dit gebaar tegenover zijn partij wel maken, maar vindt vice-premier Van Aardenne (WD) op zijn weg. Van Aardennes argumenten: op een enkele uitzondering na komen de bedrijven al vrijwillig met hun rapportage; verder staat een derge lijke verplichting haaks op het streven het aantal regels door de overheid te beperken. 'Morsdood' Bij de PvdA wordt de kans op een breuk in het coalitiefront niet hoog aangeslagen. Het lijkt niet aannemelijk dat de WD de rap portageplicht zal aangrijpen om nog enkele uitstaande rekeningen te vereffenen. De sociaal-democra tische gelatenheid wordt het beste geïllustreerd met de woorden van de gangmaker en regisseur van beide voorafgaande debatten, Ter Beek: „Sinds het vertrek van Jan Nico Scholten uit het CDA is Zuid- Afrika als issue morsdood. Daar valt voor ons weinig eer meer aan behalen". Om die reden ziet Ter Beek er van af om binnenkort de hand schoen op te nemen. Zijn fractiege noot Wallage mag proberen het breekijzer tussen CDA en WD te wrikken. Veel kans van slagen wordt hem niet gegeven. Hij mag in het beste geval een lont zonder kruitvat aansteken. Het Duitse volk heeft de erva ringen uit de Tweede Wereldoor log zo snel mogelijk verdrongen, en veertig jaar na Auschwitz kampen veel jongeren in de Bondsrepubliek met de gevol gen daarvan. Het is nog lang geen tijd voor de genade van het vergeten. Integendeel, het onder zoek naar de omstandigheden waaronder het nationaal-socialis- me opgang maakte is dringend noodzakelijk. In enkele van de vele bijeen komsten op de Westduitse evan gelische 'Kirchentag' - vier da gen in Düsseldorf - klonk die boodschap gisteren in alle duide lijkheid door. De historicus Wolf gang Scheppler uit Berlijn ver weet de kerken, dat zij tekort zijn geschoten in het begeleiden van het Duitse volk om de schuld aan de jodenvervolgingen te verwer ken. In deze bijeenkomst voor christenen en joden werd eraan herinnerd, dat al in de jaren 50 in Duitsland een stemming heerste van: de oorlogsjaren zo gauw mogelijk vergeten. Ook bij de herdenking van de overgave in mei van dit jaar waren die gelui den te horen. Scheppler waar schuwde ervoor, de schuldbe kentenis zoals de Westduitse pre- sident Richard von Weiszacker die op 8 mei uitsprak (welke woorden veel opzien baarden) niét te gebruiken om het onder zoek naar de oorzaken van het fascisme naar de achtergrond te schuiven. Geen heilsleer Dr. Helmut Simon, lid van het hooggerechtshof in Stuttgart, ook bestuurslid van de Kirchen tag, riep de protestanten op tot een positief-kritische houding te genover de staat. "Ik ben een grondwetpatriot, maar behoor niet tot degenen die denken, dat de grondwet in deze geseculariseerde wereld de gods dienst vervangt, en die kritici van de grondwet tot ketter ver klaren. Onder christenen kan er geen twijfel over bestaan, dat de democratie geen heilsleer is maar mensenwerk dat voor ver betering vatbaar is". Volgens Si mon moet de macht van de staat telkens weer binnen de grenzen van de wet worden terugge bracht. De kerk van Christus kan zich met geen enkele staatsvorm identificeren en mag daarom ook de democratie niet verabsolute- Secretaris-generaal dr. Emilio Castro van de Wereldraad van Kerken confronteerde de Kir- chentag-gangers met de werkelijke betekenis van politie ke betrokkenheid. "Solidariteit met de slachtoffers van onrecht vraagt van christenen dat ze zélf bereid zijn risico's te lopen. Christenen kunnen zich niet te gen apartheid verzetten zonder zich af te vragen op welke ma nier zij zelf mede-verantwoorde lijk zijn. Dat geldt ook voor het vredesvraagstuk". Gevaarlijk avontuur De Westduitse SPD-politicus Erhard Eppler, voorheen minis ter van ontwikkelingssamenwer king, noemde de plannen voor verdediging vanuit de ruimte, 'Star Wars', een 'wedloop naar de dood'. "De Verenigde Staten be ginnen een gevaarlijk avontuur als zij via militaire onkwetsbaar heid de overheersing van de ge hele wereld nastreven. Voor christenen is het de vraag, of zij de utopie van absolute veiligheid en militaire onkwetsbaarheid mogen najagen als miljoenen mensen langs de weg kreperen". Eppler deed een dringend be roep op de westelijke industrie landen, en vooral op Amerika, om hun economische beleid en defensiebeleid zo te veranderen, dat de werkelijke nood in de we reld kan worden aangepakt. Gesprek met Rome. De her vormde, gereformeerde en lu therse kerkleiders die in novem ber het oecumenische gesprek met het Vaticaan zullen voorzet ten moeten zich beter voorberei den dan ze hebben gedaan voor de ontmoeting met de paus in Utrecht. Zo schrijft mevrouw mr. dr. J. C. de Meyere (Amster dam) in 'Protestants Nederland', maandblad van de gelijknamige vereniging. Zij heeft zich gespe cialiseerd in de studie van het rooms-katholieke kerkrecht. Als de protestantse kerkleiders vóór het pausbezoek een gede gen studie hadden gemaakt van dit kerkrecht en van de politieke aspecten van de Rooms-Katho- lieke Kerk, zouden ze bijtijds tot de overtuiging zijn gekomen dat de afwezige kerken gelijk had den, meent mevrouw De Meyere. Nu is het een 'ontgoocheling' ge worden. Zij gelooft niet, dat strakkere afspraken geholpen zouden hebben, zoals ds. Huting, voorzitter van de hervormde sy node, nu veronderstelt. Protestanten, zegt mevrouw De Meyere, moeten zich realise ren, dat de Roomse Kerk onder 'oecumenische roeping' verstaat: het streven om alle kerken sa men te brengen in eenheid van organisatie onder de paus. "Juist die kerkelijke organisatie is het belangrijkste verschil met de re formatorische kerken. Ze wordt geacht door Christus zelf te zyn ingesteld en is daarom van on aantastbaar goddelijk recht". Hervormde Kerk: beroepen te Berkel G. Alma Epe, te 's Gra- venpolder-Hoedekenskerke S. Ypma Oosthem-Abbega (Fr.); be noemd tot voorganger te Een (Dr.) J. Ruiter, hulpprediker te Oldebroek; aangenomen naar Wognum-Zwaag A. W. Vlieger Hoorn, naar Oud-Vossemeer A. J. de Kieviet Oosterzee (Fr.), naar Soest H. Radstake Heinkens- zand, de benoeming door de zen ding van de Gereformeerde Ker ken tot toerustingspredikant op de Molukken (Ambon) D. Kruyt Heerlen; bedankt voor Wijk (bij Heusden) G. S. A. de Knegt Hui zen, voor Oud-Beyerland L. Quist Middelhamis. Gereformeerde Kerken: aan genomen naar Akkrum kandi daat mevrouw A. van der Pers Rockanje. Gereformeerde Ker ken Vrijgemaakt: aangenomen naar Apeldoorn M. Blok Ensche de; beroepen te Hoogeveen J. Kruidhof Hardenberg. Christe lijke Gereformeerde Kerken: beroepen te Drogeham H. de Graaf 's Gravenzande. Oud-Ge reformeerde Gemeenten: aange nomen naar Dordrecht A. D. Muilwyk, lerend ouderling al daar. Doopsgezinde Broederschap: aangenomen naar Aalsmeer G. Hoekema Sneek, naar Zaandam D. Broer Bussum-Naarden.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 17