Boycot van Engels voetbal nu totaal Helmondse hebzucht afgestraft En de show gaat door 'Oudjes' dulden geen inspraak Ook FIFA neemt harde maatregelen Secretin nog lang niet uitgeblust Utrecht wint beker in blessuretijd 10t/ml4juni BEURS VOOR /SENIOREN! Moser pakt wat terug Basketbalteam nu al kansloos Kraay toch naar PSV VRIJDAG 7 JUNI 1985 LEIDEN - Al dertien jaar vormen ze een onafscheide lijk duo en nog steeds kun nen Jacques Secretin en Vincent Purkart het uitste kend met elkaar vinden. Wanneer de tafeltennistafel het Franse duo scheidt, is het evenwel 'uit met de lief de'. Ten faveure van het pu bliek vliegen de pingpon- gers elkaar voortdurend in de haren. Dit alles om hun wereldwijd bekende tafel- tennisshow extra cachet te geven. De heren slagen er overal in de wereld in de toeschouwers voor zich te winnen. Ook de matig ge vulde Vijf Meihal was gisteravond enthousiast. "En dat is precies wat we willen", oordeelt Secretin. "Na tuurlijk is het een show die we op voeren, maar het is ook onze be doeling het tafeltennis positief uit te dragen. Met die sport gaat het toch al niet al te best". Met deze de monstraties proberen wij het ping pong een beetje uit het slop te ha len". Wie de amusante voorstelling wil organiseren, moet wel diep in de geldbuidel tasten. De heren "die nen" weliswaar hun sport, ook in Frankrijk gaat voor niets slechts de- zon op. Joos Mentink nam de gok. De werkloze biologiestudent, die óm zichzelf arbeid te verschaffen een promotiebureau oprichtte, waagde een telefoontje naar Parijs. "En Secretin wilde best naar Lei den komen". Mentink (26) nam daarmee een groot financieel risico, maar "geluk bij een ongeluk" meldde zich tele visieorganisatie Veronica. De sportafdeling van de Hilversumse zuil wilde op verzoek van Mentink wel opnamen van de show maken. "En daarmee was ik gered", was de Leidenaar opgelucht. "Daardoor kon ik reclameborden verkopen en was ik financieel gedekt". Dat was maar goed ook, want Leiden liep gisteravond niet warm voor de tafeltennisshow van Secre tin en Purkart. Slechts 300 belang stellenden passeerden de kassa aan de Boshuizerlaan. Zij kregen waar voor hun geld, want de heren koppelden grappen en goed tafel tennis op handige en aantrekkelij ke wijze aan elkaar. Als scheids- LONDEN (GPD) - Engelse voetbalclubs mogen nergens ter wereld meer spelen. Ze kunnen pas weer aan internationale competities of vriendschappelijke wedstrijden mee doen als ze zich in staat hebben getoond het vandalisme van hun fans te bestrijden. rechter hadden de 'Laurel en Har dy' van het pingpong Brigitte Thi- riet meegenomen. De Franse topspeelster had van Bettine Vriesekoop gedurende de terugreis uit Seoel, waar het twee tal deelnemer was geweest van het Grand Prix-toernooi, wat Neder landse woorden geleerd, maar de lessen van Vriesekoop had Thiriet kennelijk niet ter harte genomen. De 'arbiter' stamelde slechts En gels met zwaar Frans accent, hoe wel Thiriet de grappen en grollen van Secretin en Purkart goed aan voelde. De Fransen hebben op het ge bied van pingpong een hoogwaar dige reputatie. Purkart (48) werd tweemaal kampioen enkelspel in zijn land. Secretin werd zijn opvol ger en voorzag zyn palmares Niettemin kan zijn lichaam de indrukwekkende prestaties. In '76 spanningen tijdens de tafeltennis- len Dat is de strafmaatregel die de we- reldvoetbalorganisatie FIFA de Engelse clubs heeft opgelegd voor het gedrag van de supporters van Liverpool, die vorige week in Brus sel rellen begonnen die 38 mensen, merendeels aanhangers van Ju- ventus, het leven kostten. Eerder verbood de Europese voetbalorganisatie UEFA de En gelse clubs al aan Europese com petitiewedstrijden mee te doen. De maatregel van de FIFA gaat ver- troto Holvast» der. niet aiieen geldt de boycot nu voor de gehele wereld, de Engelse clubs mogen ook niet aan lucratie ve vriendschappelijke wedstrijden meedoen. De maatregel betekent dat de Engelse profclubs niet eens tegen clubs uit Noord-Ierland, Schotland of Wales mogen spelen omdat die, strikt genomen, buitenlands zijn. Alleen Engelse amateur- en jeugd- teams blijven de mogelijkheid be houden buiten de grenzen te spe- incasseerde de 36-jarige tafelten nisser de Europese titel. Een jaar later beleefde Jacques Secretin het hoogtepunt van zijn loopbaan, toen hij wereldkampioen werd. Nadien volgden nog vele succes- "En als het aan mij ligt", waar schuwt Secretin, "volgen er nog meer. Goed, ik ben niet een van de jongsten, maar dat zegt toch niets. Zolang ik mij in de internationale top kan handhaven, blijf ik tafel tennissen. Op het ogenblik gaat mij dat nog goed af. Alleen heb ik de laatste tijd wel moeite met het trainen. Dat gaat steeds moeilij ker". shows gemakkelijk verdragen. "Ach, ik ga niet tot de bodem. Ik beschouw het in feite als een trai ning. Het is redelijk inspannend en je wordt met andere oefenvormen geconfronteerd. Daarom blijf ik ge motiveerd voor de shows". Zijn vak is het overigens niet. hoewel het celluloid het leven van Secretin nadrukkelijk bepaald. De Parijzenaar is trainer van de Fran se tafeltennisselectie. "In feite ben ik in dienst van het ministerie van sport. Leuk dat je dat achter de hand hebt. Mocht ik besluiten met tafeltennissen te stoppen, dan blijf ik toch in het wereldje". ROB ONDERWATER Voor het Engelse nationale elftal geldt de straf niet, maar secretaris generaal Joseph Blatter van de FI FA zei gisteren dat het van de dis ciplinaire commissie van de UEFA zal afhangen, of dat zo blijft. De disciplinaire commissie moet nog besluiten, of de - formeel ge sproken voorlopige - straf van de UEFA (allleen een clubboycot) wel streng genoeg is. Als de commissie zou besluiten, het Engelse nationa le team alsnog van Europees voet bal te weren, dan zal de FIFA vol gen om daar een wereldwijde boy cot van te maken. De straf van de FIFA is in Enge land over het algemeen slecht ge- Aan het begin van de bekerfinale in Utrecht heeft vice voorzitter Jacques Hogewoning van de KNVB de Fairplay-Cups uitgereikt aan Excelsior en Roda JC. De Rotterdamse eredivisieclub behaalde dit seizoen de minste strafpunten by de A-elftallen terwijl het Limburgse Roda JC zich de sportiefste toonde in de competitie van de reserveteams. UTRECHT (GPD) Jo van Marie had de beker weer in de doos gedaan toen Frans Adelaar in een wanhoopspoging de bal voor het doel gooide en de boomlange John van Loen voorkwam dat de middenmoters uit ere- en eerste divisie dinsdag weer voor een replay aan de slag moesten. De 90 minuteh waren vol toen de halverwege dit seizoen in de hoofd macht debuterende FC-spits de Europa-Cupplaats veiligstelde. In het feestvierende Galgenwaard bleef Helmond verslagen achter. Zes kwartier hadden de dappere strijders van trainer Jan Brouwer stand gehouden, in blessuretijd pas werd de hebberigheid van het bestuur afgestraft. Voor een extra greep in de opbrengst werd afge zien van spelen in een neutrale kuip en gekozen voor een volge pakt partijdig Galgenwaard. Vol gens Brouwer met fatale gevolgen: „Ik vond Piet Bosman voortreffe lijk fluiten, alleen een minuut te lang. Onder druk van het publiek heeft hij vier minuten bijgeteld. Op een neutraal terrein was dat nooit gebeurd". In het kamp van de triomfator opperde niemand over het weinig overtuigende optreden van de af scheid nemende Bosman. Maar was de bevrijdende treffer van John van Loen uitgebleven dan was het veel duidelijker opgera keld. Een handsbal in het straf schopgebied, te slap optreden te gen de Helmonder in het Utrecht shirt Johan van der Hoofd, de afge keurde goal van John van Loen kort voor rust. Bosman wees naar het midden, veranderde van me ning op advies van grensrechter Van Dolder. ADVERTENTIE T De beurs voor Senioren is 'n nationale manifestatie voor 50 plussers. Naast een uitgebreid aanbod aan artikelen en diensten zijn er optredens van koren en orkesten, 'n Oude Ambachten plein, modeshows en 'n gezellige markt. Kortom een bezoek aan de beurs voor Senioren betekent een welbestede dag. dagelijks van 10-17 uur toegangsprijs f7,50 houders PAS-65 en leden ANBO/Unie-KBO/PCOB f 4,- AMSTERDAM Rancuneus „Die hebben we dus liever niet meer, een rancuneus mannetje", zei FC Utrecht-trainer Nol de Rui ter, die gisteravond zijn eerste gro te succes als trainer binnenhaalde. Dezelfde vlaggenist heeft mij een boete bezorgd van 500 gulden en een voorwaardelijke schorsing van zes wedstrijden. Op advies van die man werden Jan Wouters en Robin Schmidt bij Sparta-FC Utrecht uit het veld gestuurd. Hij heeft ons nog iets geflikt, maar dat ben ik vergeten". Nol de Ruiter sprak in de kleed kamer waar de champagne bruiste en de een na de ander gekleed in het bad verdween. FC Utrecht vier de feest, nadat het zijn trainer en zijn supporters duizend doden had laten sterven. Kans op kans kreeg de ploeg tegen het moegestreden Helmond Sport, een Brabants been en Utrechtse gehaastheid voorkwamen doelpunten. De Domstedelijken gingen op jacht naar de beslissende treffer en voel den niets voor een voor de pen ningmeester lucratief extra duel. In ruil voor het thuisvoordeel had Helmond Sport dan opnieuw meer dan 45 procent van de opbrengst gekregen, tot ongenoegen van Jan Brouwer, die zijn ploeg meer kans had toebedacht als op vreemde bo dem was gespeeld, zeker tegen FC Utrecht, dat in eigen huis moeilijk te verslaan is. „Maar dat moeite heeft als het spel gemaakt moet worden", wierp Nol de Ruiter tegen. „En dat moes ten wij vanavond. Helmond loerde op de counter. Dat betekende dat we rugdekking moesten blijven ge ven in de defensie. Omdat een doelpunt uitbleef werd het voor ons steeds moeilijker, we moesten risico's nemen". vallen. De overkoepelende Britse voetbalorganisatie FA, die het eer der wél eens was met het door de UEFA afgekondigde speelverbod, vindt de extra maatregelen van de FIFA te ver gaan. „Dit is hoogst onredelijk", zei se cretaris Ted Croker van de FA gis teren. Hij kondigde aan dat zijn or ganisatie beroep zal aantekenen. Voorzitter Millichip van de FA zei te vinden dat de Engelse clubs nu helemaal geen mogelijkheden meer hebben om te laten zien dat zij hun fans in de hand hebben ge kregen. De straf van de FIFA is finan cieel gezien slecht nieuws voor de Engelse clubs. Manchester United zou in Keulen en het Schotse Aber deen spelen, Arsenal en Aston Vil la zouden naar Australië gaan, en Chelsea naar Zweden. Die reizen kunnen nu geen van allen door gaan. Het uitsluiten van de Engelse clubs betekent ook dat Tottenham Hotspur en Nottingham Forest niet zullen kunnen deelnemen aan het Amsterdam 710-toernooi en het AD-toernooi in Rotterdam. Voorzitter Jack Dunnett van de Football League', de overkoepelen de organisatie voor alleen de En gelse clubs, voorspelde gister avond somber dat het op deze wij ze geleden inkomstenverlies een aantal van de verenigingen wel eens de kop zou kunnen kosten. Premier mevrouw Thatcher zei gisteren in het Lagerhuis het wél met de FIFA-maatregel eens te zijn. „Ik denk dat we allemaal be grijpen waarom deze maatregel no dig was, en ik hoop dat we nu in staat zullen zijn onze goede naam thuis en in het internationale voet bal te herwinnen". PARIJS (GPD) - Gabriela Sabati- len mÜn gedachten zo nu en dan ni, onlangs 15 jaar geworden, kon ®ewoon af als lk °P de baan sta"- tennisracket Blyft des te nadrukkelijker de vasthouden toen de precies twee YJ"aag overeind Lloyd- keer zo oude Chris Lloyd-Evert in Evert en haar de laatste jaren nog 1971 tot de laatste vier behoorde succesvollere landgenote al zo lang tijdens de open Amerikaanse kam- een stempel op het vrouwentennis pioenschappen. Dat beide speel- kunnen drukken in elke (jeugdige) sters gisteren in de halve finale op aanval op hun positie nog weten af - - - - - de Roland Garros tegenover elkaar te slaan. „Daarvoor moetje stonden, was daarom bepaald veel- achtergronden j kijken. Het zeggend te noemen. Want de rond reizende vrouwenklas mag dan derhevig zijn „verjongingsk het gezicht van bepalen, blijven nog steeds onaantastbaar dig orde houden als ri strenge onderwijzeressen. Op de jour des femmes" rijs gaf Lloyd-Evert Sabatini destijds veel gemakkelij- ,_oker om te slagen omdat er mis- drastische schien veertig of vyftig professio- degenen die er nele tennissters waren", weet lijven Lloyd-Evert. Nu zyn er wel tien waar- keer zoveel en is bovendien het pelige, Peil met sprongen omhoog ge gaan". Een van de belangrijkste onder hen is volgens Lloyd Gabriela Sa- vijf behoort nu al tot de wereldtop. Was ze in 1984 na een zeer succesvol s geroutineerd lesje (6-4, 6-1), ter- batini, inderdaad een wel heel snel wijl Martina Navratilova - zij het rijzende ster. De frêle puber uit niet erg overtuigend - Claudia Buenos Aires is p Kohde-Kilsch na het nodige opont- maanden tennisprof, houd wegens twee regenbuien aan de kant zette: 6-4,6-4. Met als ge volg dat morgen (zaterdag) ook de met in totaal zeven toernooizeges veertiende grand-slam-finale sinds wereldkampioene by de junioren de open Australische titelstrijd in (waaronder de open Franse, Ita- 1981 door een van beide Ameri- liaanse en de Orange Bowl), dit jaar kaanse vedetten gewonnen gaat brak de Argentijnse ook meteeh door in de rangen der „volwasse- Behalve drie kwart- en twee hal ve finales (Sao Paulo en Denver) bereikte Sabatini eveneens de eindstrijd in het Amerikaanse Hil ton Head. Ze klopte daar drie worden. De toplaag bij de mag dan even hard of dun zyn, voor hun vrouwelijke collega's geldt dat in nog veel sterkere mate. Martina Navratilova bracht die bijna ontmoedigende heerschappij eerder deze week eigenlijk het best speelsters uit de top-tien (Garrison, Shriver en Maleeva) en werd pas gestuit door Lloyd-Evert, die haar later ook nog op het gravel van Amelia Island zou verslaan. Maar echt naam maakte de verbazend hard meppende teener pas de afge lopen dagen in Parijs, waar ze zich onder meer ten koste van opnieuw de als vierde geplaatste Maleeva de jongste halve Analiste op Roland Garros mocht noemen. Sabatini zwengelde met die pres tatie meteen een nieuwe discussie aan wat betreft de eventuele toe komstige leeftijdslimiet voor speelsters die op full-time-basis met hun sport bezig willen zijn. Martina Navratilova is daar duide lijk voor. „Er zijn bepaalde grenzen voordat iemand alcohol mag drin ken of autorijden. Waarom zouden die niet voor tennis kunnen gel den? Ik vind het hele milieu, de leefwijze en het reizen gewoon te zwaar voor zulke jonge kinderen". SAN VINCENZO (AFP) - De Ita liaan Francesco Moser heeft giste ren in de negentiende etappe van de Ronde van Italië een klein deel van zijn achterstand op de rose- truidrager Bernard Hinault goed- ning. De Israëli's draafden zichzelf gemaakt. Welgeteld twintig onder de aandacht. Op de vraag wie haar en Lloyd-Evert serieus zouden kunnen bedreigen, ant woordde de 28-jarige nummer een van de wereld even kort als duide lijk: „ouderdom". Niettemin zou ook het gebrek aan competitie wei eens een onverwacht snel einde kunnen maken aan haar indruk wekkende carrière. Navratilova en in mindere mate ook LLoyd-Evert lijken het constant winnen name lijk zo langzamerhand een beetje moe te worden. Laatstgenoemde heeft dat inmiddels tussen de re gels door ook wel laten blijken. „Elf jaar geleden dacht ik alleen aan tennis. Nu heb ik veel meer an dere interesses gekregen en dwa- LEVERKUSEN (ANP) - Het Ne derlands basketbalteam heeft gis teren, tijdens de tweede dag van het toernooi om het Europees kam pioenschap, vrijwel definitief zijn plaats tussen de kleintjes ingeno men. De nederlaag tegen Bulgarije, 90-103 (32-52), maakt het. bereiken van de eindronde door een plaats bij de beste vier van de groep tot een praktische onmogelijkheid. In Leverkusen is met Nederland al leen nog Israël zonder De man van de wedstrijd: John va op het hoofd. een ereronde mocht maken dankte het aan John van Loen en aan het horloge van scheidsrechter Bos man, die drie minuten bijtelde. Overdreven was dat niet. De beker finale gaf hard voetbal te zien. Bos man floot alsof de wedstrijd in de zelfde gezapige sfeer gespeeld werd als de laatste competitieron- Helmond Sport kreeg daardoor de. Vooral de frêle linkerspits Jo han van de Hoofd moest het ont gelden. Hij speelde vorig jaar nog boen, met de KNVB-beker Engelse gewoonte, e opnieuw voorbij en verloren een voorsprong van twintig punten met één punt (92-93) verschil van Tsjechoslowakije. Italië, dat de Bondsrepubliek bedwong, zonder maar één moment in gevaar te zijn geweest (94-79), en Bulgarije won nen twee keer. Gezapig riante mogelijkheden op treffers, de beste via de snelle Van Tilburg Hij mikte de bal centimeters naast bij Helmond, liet zich vooraf de paal en kreeg een keer in vrije positie het leer verkeerd op zijn schoen. Tegenover het counter voetbal stelde FC Utrecht niet nig vleiend uit over de kwaliteiten van zijn ploeggenoten en verklaar de zich daarmee vogelvrij. „Ik heb bij de besprekingen wel even voor- veel; gehaast, overgeconcentreerd, gelezen wat Van de Hoofd over ons te weinig gebruik makend grote kracht: het opportunistische voetbal. Dat het toch nog met de beker gezegd heeft", zei Brouwer, die met zijn ploeg een waardig oppo nent was in een slechte bekerfina- EINDHOVEN (GPD) - Aan de hand van Hans Kraay wil PSV de komende drie seizoenen uitgroeien tot een volwaardige topclub. De 48-jarige Kraay treedt per 1 juli in dienst van de Eindhovense club, die dit seizoen de boot miste op de belangrijkste fronten. Kraay krijgt de functie van technisch manager en draagt in die hoedanigheid de verantwoordelijkheid voor het eerste elftal. Hij zal by PSV nauw samenwerken met manager Kees Ploegsma en Jan Reker, die trainer-coach blijft van het eerste elftal. Gistermorgen ontkende manager Kees Ploegsma nog dat PSV met Kraay al tot een overeenstemming was gekomen, maar later op de dag bevestigde hij de steeds sterker wordende geruchten over de komst van de technisch manager. „We willen geen kiekeboe meer spelen. We zijn weliswaar nog niet helemaal rond met Kraay er moeten nog enkele plooitjes worden gladgestreken - maar het staat vast dat hij naar PSV komt", aldus Ploegsma. Ook het aanblijven van Jan Reker als trainer-coach is inmiddels zeker. De PSV-trainer verklaarde eerder geen moeite te hebben met de komst van „een voetbalman", mits er niet aan zijn eigen bevoegdheden getornd zou worden. Reker kon zich in eerste instantie dan ook niet vinden in de nieuwe constructie met Hans Kraay als „opperhoofd". Ploegsma: „Hij heeft bezwaren aangevoerd, maar een eventueel ontslag is nooit op tafel gekomen. Er zijn gesprekken met hem gevoerd en Reker kan zich er op dit moment voor honderd procent mee verenigen". De trainer was overigens gisteren voor commentaar niet bereikbaar. den bonificatie verdiende de voor naamste achtervolger van Hinault door de sprint van een leidende groep van vijftig te winnen na de langste, maar zeker niet de zwaar ste rit van de Giro. In de hellende straten van San Vincenzo bleek Moser over de meeste macht in de benen te beschikken. Hinault, de dag begonnen met een voorsprong van 1,35, kon niet meer volgen toen de werelduurre cordhouder op de laatste driehon derd meter extra aanzette. Alleen Johan van der Velde, vol moraal met de paarse trui van het pun tenklassement om de schouders, kon het tempo volgen. De in Ita liaanse dienst rijdende Westbra bander rolde tevreden blikkend als tweede over de meet. Zijn positie in het klassement der „topscorers" was weer versterkt. Voor MOser resten nog drie da gen om zijn tweede zege in de Giro te bewerkstelligen. De afsluitende tijdrit tussen Genua en Luxques over 48 kilometer biedt beidt per spectief. Hinault toonde zich in de ze Ronde echter uitermate sterk in de tijdritten.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 13