Europa bepleit handhaven SALT Veldslag in Parijs VS boycotten Zuid-Afrika Belgen in Brabant op zoek naar CCC Druk NAVO-bondgenoten op YS VS roepen 12 juni uit tot Anne-Frankdag Soeharto hoort kritiek Nederland op executie DONDERDAG 6 JUNI 1985 BUITENLAND PAGINA 7 BRUSSEL (ANP) - De Belgische rijkswacht heeft gisteren een grootscheepse zoekactie ingezet bij op- en afritten van de autowe gen in de gehele provincie Bra bant. Over die actie werd door de autoriteiten het grootste stilzwij gen betracht. Maar ooggetuigen za gen hoe de rijkswachters op ver scheidene plaatsen met schoppen, houwelen en metaaldetectoren kennelijk naar wapens op zoek wa- De massale zoekactie hield dui delijk verband met arrestaties die zondagavond waren verricht. Rijkswachters betrapten toen, toe vallig, Vijf mensen (vier mannen en een vrouw) die langs de autoweg Brussel-Luik te Heverlee (bij Leu ven) bezig waren een daar begra ven Sterling-machinegeweer met twee patroonhouders op te delven. Vermoed wordt dat zij behoren tot de terreurorganisatie CCC (Strijdende Communistische Cel len) of daar contacten mee hebben. De organisatie pleegde tot nu toe vijftien aanslagen. Bij de voorlaat ste werd een bomauto gebruikt. Toen die explodeerde verloren twee brandweerlieden het leven. Na de arrestatie van het vijftal zouden er volgens onbevestigde berichten nog meer mensen zijn aangehouden. In Belgische kran ten werd gisteren gesproken van in totaal zeven tot negen personen. Ze zijn overgedragen aan een spe ciale anti-terreurgroep, maar eni gen van hen zouden al weer op vrije voeten zijn. Volgens het Vlaamse blad „De Standaard" van gisteren zou één van de arrestanten lid zijn van de Belgische mijn-opruimingsdienst. De eveneens gearresteerde broer van deze man zou een militaire chauffeur zijn. ESTORIL De Europese NAVO-bondgenoten oefenen voorzichtig druk uit op de VS om af te zien van het voornemen het verdrag over de beperking van strategische kernwapens met de Sowjet-Unie op te zeggen. President Reagan zal binnen enkele dagen beslissen over de Amerikaanse houding tegenover dat SALT-II-verdrag uit 1979. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken George Shultz heeft gisteren in het Portugese Es- toril - waar vandaag en morgen de NAVO-ministers van buitenlandse zaken vergaderen - van onder meer Britse, Westduitse en Franse zijde de nodige zorgen over de Amerikaanse voornemens te horen gekregen. Die Europese zorgen worden overigens zeer voorzichtig verwoord, omdat men niet de in druk wil wekken de VS te vertellen wat zij moeten doen. Het SALT-II- verdrag is een bilaterale zaak tus sen de VS en de Sowjet-Unie. door Hans de Bruijn De Europese bondgenoten vre zen vooral gevolgen voor het ont- wapeningsoverleg in Genève. Mi nister Shultz had gistermiddag pri- vé-gsprekken met zijn collega's Howe (Groot-Brittannië), Gen- scher (West-Duitsland) en Dumas (Frankrijk). De SALT-problema- tiek vormt het belangrijkste punt van de halfjaarlijkse bijeenkomst van de NAVO-ministers. Volgens de Amerikanen heeft handhaving van het SALT-II-ver- drag geen zin meer, omdat het stel selmatig door de Sowjet-Unie zou worden geschonden. Het verdrag is in 1979 wel door beide landen ge tekend, maar nooit door de Ameri kaanse Senaat geratificeerd, omdat die het niet in het belang van de VS vond. De Amerikanen hebben zich echter sinds 1979 wel vrijwillig aan de bepalingen van het akkoord ge houden. Volgens dat akkoord zou den beiden grootmachten onder meer mogen beschikken qver 1500 strategische raketten. De Amerikaanse regering vindt dat de naleving van het akkoord door de Sowjet-Unie niet goed te controleren valt. Bovendien zou den de Russen het verdrag hebben geschonden door de ontwikkeling i intercontinentale raket en door de bouw van een groot radarstation in Krasnojarsk, dat bestemd is voor het onder scheppen van intercontinentale ra ketten. Dat radarstation is volgens de Amerikanen een overtreding van de bepalingen uit het anti-ra- ketverdrag, dat van SALT-II deel uitmaakt. Telegram Behalve de drie ministers heeft ook NAVO-secretaris generaal Lord Peter Carrington de Europe se zorgen overgebracht. De aan drang van Europese zijde was ken nelijk zo groot, dat Shultz gister avond onverwacht een uitvoerige telegrafische boodschap hierover aan president Reagan stuurde, vol gens Amerikaanse diplomatieke bronnen een dag eerder dan voor zien was. Volgens Shultz heeft pre sident Reagan zijn besluit over SALT-II uitgesteld om eerst de uit komst van het NAVO-overleg in Estoril af te wachten. Volgens een hoge Amerikaanse regeringsfunctionaris, die niet met naam genoemd wilde worden, „be staat er echter werkelijk begrip voor de gevoeligheid van het pro bleem" by de Europese bondgeno ten. Die zouden begrijpen dat de Amerikaanse regering voor een moeilijke beslissing staat „en dat ër iets moet gebeuren", zo zei hij. Onder meer de Britse minister Geoffrey Howe heeft de vrees uit gesproken dat opzegging door pre sident Reagan van het SALT-ak- koord een ernstige weerslag kan hebben op de Amerikaans-Russi sche onderhandelingen in Genève. „Maar wij zijn bereid om in Genève vooruitgang te boeken. Het zijn de Russen die onwillig zijn om over specifieke kwesties te onderhande len", aldus de Amerikaanse rege ringsfunctionaris. Het 'Strategische Defensie Ini tiatief (de ruimtewapenplannen van president Reagan) speelt op de NAVO-ministersconferentie slechts een ondergeschikte roLIn een interview met de Portugese te levisie liet minister Shultz door klinken dat het ruimteverdedi- WASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse Congres zal 12 juni tot Anne Frank-dag uitroepen. Die datum is de verjaardag van Anne Frank en op die dag zal in Amster dam, Frankfurt en New York ge lijktijdig een internationale Anne- FYanktentoonstelling worden ge opend onder de titel „De wereld van Anne Frank, 1929-1945". In Amsterdam wordt de tentoon stelling geopend door koningin Beatrix en de voormalige West duitse bondskanselier Willy Brandt. In New York gebeurt dat met de uitreiking van de eerste An- ne-Frankprijs aan de schrijver Elie Buitenland kort Nicaragua De Nicaraguaanse regering heeft gisteren bekendgemaakt dat in het noorden van het land twee heli kopters zijn neergehaald die een aanval gelanceerd hadden op een observatiepost van het regeringsle ger. Een regeringswoordvoerster deelde mee dat tot dusver alleen bekend was dat de helikopters neerkwamen op Nicaraguaans grondgebied en dat niet duidelijk was of daarbij doden of gewonden waren gevallen. Pausproces De Turk Agca heeft tijdens het proces in verband met de aanslag op de paus in 1981 zijn medewer king verleend aan de Italiaanse jus titie. Maandag beweerde Agca tij dens het verhoor nog dat hij Jezus Christus was en weigerde hij vra gen te beantwoorden. Agca vertel de onder meer hoe hij aan het wa pen was gekomen, waarmee hij een aanslag op de paus heeft ge pleegd. Portugal De regeringscoalitie van socialis ten en sociaal-democraten in Por tugal die in een crisis zit zal aanblij ven tot de ondertekening volgende week woensdag van het EG-toetre- dingsverdrag. Daarna zal worden bekeken hoe de regeringscrisis kan worden opgelost. Italië Premier Craxi van Italië zal aftre den als zijn regering by het op 9 en 10 juni te houden referendum over automatische aanpassing van de lonen aan de inflatie een nederlaag zou leiden. Craxi zei gisteren dat de regering niet aan kan blijven wanneer een meerderheid van het volk tegen een centraal punt van haar beleid stemt. gingssysteem niet alleen tegen in tercontinentale raketten ingezet zal kunnen worden. De Europese bondgenoten maken zich er zorgen over dat zo'n systeem de 'Eurora ketten' (zoals de Russische SS-20) niet zou kunnen uitschakelen. Shultz: „Als we iets kunnen maken dat ons verdedigt tegen ballisti sche raketten, dan kan dat net zo nuttig voor de VS zijn als voor Eu ropa". De NAVO-ministers van buiten landse zaken zullen ook uitgebreid van gedachten wisselen over het nieuwe leiderschap in de Sowjet- Unie. Het is de eerste keer sinds het aantreden van de Michael Gor- batsjov dat de NAVO-ministers bij een zijn. De Amerikanen zeiden woensdag dat „het beleid niet is veranderd, maar wel de presentatie ervan". De NAVO zal een soort pu blic relations campagne in de wes terse wereld moeten voeren om daar tegenwicht tegen te kunnen bieden, aldus de Amerikaanse re geringsfunctionaris. WASHINGTON (Rtr) - In de Verenigde Staten wordt een op de tien vrouwen verkracht, een twee tot vier maal zo hoog per centage als in West-Europa. Het percentage pogingen tot verkrachting bedraagt 10 tot 20 procent, zo blijkt uit een onder zoek van het Amerikaanse Ur ban Instituut. De leidster van het onder zoek, Martha Burt, verklaarde dat de houding tegenover ver krachting en de slachtoffers daarvan is verbeterd sinds Amerikaanse feministen in 1971 met hun campagne tegen Eén op tien vrouwen in VS verkracht verkrachting begonnen, maar dat de schadelijke stereotypen zijn gebleven. Meningen als 'zij verdiende het', 'zij lokte het uit' en 'zij wilde het zelf worden versterkt op televisie, in films, in advertenties en in schuine moppen, aldus Burt. Uit het onderzoek bleek voorts dat, in tegenstelling tot de heersende mening, meer dan de helft van de verkrach tingen binnenshuis gebeurt en dat in bijna driekwart van alle gevallen de verkrachter niet met een wapen dreigt. Ook de opvatting dat verkrachters bij na altijd vreemden zijn is door het onderzoek onjuist bevon den, evenals de mening dat ver krachters seks 'nodig' hadden, want 50 procent was getrouwd en 70 procent had gelegenheid voor normaal seksueel verkeer. Wiesel, zelf een overlevende van het concentratiekamp Auschwitz. Het is de bedoeling dat de Anne- Frankprijs ieder jaar in Amerika zal worden uitgereikt. Wiesel is onlangs op de voor grond getreden door zyn verzet te gen het bezoek van president Rea gan aan de begraafplaats in Bit burg. Zowel in de Senaat als in het Huis van Afgevaardigden is een re solutie ingediend om 12 juni tot na tionale Anne-Frankdag uit te roe pen, zo deelden de organisatoren van de tentoonstelling mee op een persconferentie in Washington. De Amerikaanse tentoonstelling is identiek aan die in Frankfurt en Amsterdam en bevat volgens de di recteur van het Anne Frank Cen trum, Bouco van der Wal, mate riaal dat nog niet eerder is gepubli ceerd. De organisatoren in Ameri ka zijn het Amerikaanse Forum voor Religie en Politiek in samen werking met de Amerikaanse Vrienden van het Anne Frank Cen trum en de Anne Frank Stichting. Het Amerikaanse Forum voor Religie en Politiek is een organisa tie waar protestanten, katholieken en joodse organisaties bij zijn aan gesloten. Het keert zich tegen reli gieuze onverdraagzaamheid in Amerika, en bestrijdt in het byzon- der pogingen van de christelijke fundamentalistische kerken in de Verenigde Staten om religie onder meer via gebed op de openbare school te institutionaliseren. Gehelmde oproerpolitie tegenover de Franse arbeiders Ivry-sur-Seine. PARIJS (DPA/AFP) - In een voor stad van Parijs heeft gisteren een ware veldslag gewoed tussen ar beiders en politie. Een commando van de commu nistische vakbond CGT bestormde om vijf uur in de ochtend een ko- gellagerfabriek van de Zweedse firma SKF in Ivry-sur-Seine nadat arbeiders met een tankwagen een muur van het door tachtig agenten Terwijl CGT-leden de fabriek binnendrongen, viel ongeveer 200 man, deels gehelmd en gewapend met ijzeren staven, de politie aan. De agenten, die direct versterking vroegen, werden bekogeld met straatstenen, moeren en bouten en met kogellagers uit de fabriek. Zij schoten met traangasgranaten. .ADVERTENTIE Een ideale spaarvorm voor mensen die twee dingen tegelijk willen: extra hoge rente èn de vrijheid om zonder kosten geld op te kunnen nemen. Ieder volledig jaar (van 1 mei tot 1 mei) mag u tot maximaal f 10.000,- giraal overboeken naar uw betaalrekening. Pas daarboven geldt een retourrente van 1%. Praat eens over zo'n gulle Bonus Spaarrekening bij een NMB kantoor. Met een eerste inleg van f 100,- bent NMB BANK u al iemand in bonusDE NMg MET y MEEi Eén agent kreeg een schot hagel in een been, terwijl de politie ervan werd beschuldigd met rubberko gels te hebben geschoten. Ook een cameraman van de televisie werd naar eigen zeggen door agenten verwond. Er werd meer dan zes uur ge vochten voordat de politie de fa briek heroverde. Er vielen 65 meest lichtgewonden onder de po litie en 34 gewonden onder de be togers, van wie er zeker twee zwaargewond raakten. Deze twee werden per hefschroefvliegtuig naar een ziekenhuis overgebracht. Het was het zwaarste treffen in jaren tussen werknemers en politie in Frankrijk. De fabriek werd sinds oktober 1983 door de bijna 700 ontslagen werknemers bezet tot zij vorige week dinsdag door de politie werd communistische party uit. Een lid van het politburo van de Franse communistische partij Ro land Leroy verklaarde ook na de veldslag dat de agressie van de so cialistische regering van Frankrijk uitgaat, die haar „politiek van on derdrukking van de werknemers" nog wil versterken. De partij herhaalt elke dag in haar blad l'Humanité de beschuldi ging aan het adres van de regering dat zij eerder zwicht voor de eisen van een multinationale onderne ming dan de werkgelegenheid be schermt voor de Franse werkne mers. De partij en de vakbond CGT stellen de regering ook „alleen ver antwoordelijk" voor de wanorde lijkheden die op 28 mei ontstonden bij de ontruiming van de fabriek. t Minister Schoo (ontwikkelingssamenwerking) zit de IGGI-conferentie )oor. Naast haar zit de voorzitter van de Indonesische delegatie Wardena. (foto ANP) DEN HAAG (GPD) - De Indonesi sche delegatie naar de IGGI-confe rentie in Amsterdam zal de be zorgdheid van het Nederlandse parlement en van de regering over de executie van een communisti sche voorman en de dreigende exe cutie van vier andere communis ten aan president Soeharto over brengen. Dat verklaarde gisteren minister Schoo van ontwikkelingssamen werking na afloop van de conferen tie van de Inter-Gouvernementele Groep voor hulp aan Indonesië (IGGI), die twee dagen in Amster dam heeft vergaderd over de hoog te van de ontwikkelingshulp aan Indonesië. Minister Schoo trad op als voorzitter van de conferentie. De IGGI is een club van vijftien rij ke landen en internationale bank instellingen die de opbouw van In donesië financiert. Op een persconferentie zei me vrouw Schoo dat de donorlanden in totaal 2,4 miljard Amerikaanse dollar hebben toegezegd voor ont wikkelingshulp aan Indonesië. De Nederlandse bijdrage is 160 mil joen gulden. Japan is grootste do nor met 75,4 miljard yen, gevolgd door Amerika met 100 miljoen dol lar. Australië zegde 46 miljoen dol lar toe, Engeland 15 miljoen pound, Canada 14 miljoen dollar. Frankrijk en West-Duitsland zul len later dit jaar hun bijdragen be kendmaken. De donorlanden gaven de Indo nesische regering een pluim voor de goede economische prestatie die het geleverd heeft. Zy stellen zich verder achter het rapport van de Wereldbank, waarin de Indone sische regering wordt aangemoe digd om niet te veel te leunen op de inkomsten uit olie en gas, voorrang te geven aan op export gerichte ar beidsintensieve projecten, boven kapitaalintensieve programma's, en voorzichtigheid te betrachten bij het aangaan van buitenlandse leningen. Coördinerend minister voor han del, economie en ontwikkeling, Ali Wardhana, zei dat Indonesië in de toekomst wat betreft de behoefte aan buitenlands kapitaal, zich zo veel mogelijk zal beperken tot le ningen op zachte voorwaarden. Buiten het Congrescentrum werd luid gedemonstreerd doo: anti-Indonesische groeperingen te gen de hulp aan de regering-Soe harto. De betogers - naar Neder land gevluchte leden van de Indo nesische communistsche partij (PKI) en aanhangers van de de Pa- poease verzetsbeweging (OPM) en van de Oostimorese beweging Fre tilin - schreeuwden leuzen, zoals „Soeharto moordenaar". Tijdens de persconferentie ver klaarde de woordvoerder van me vrouw Schoo, Racké, alle vragen over de mensenrechten buiten de orde. Maar na afloop van de pers bijeenkomst verklaarde minister Schoo tegenover journalisten dat zij, overeenkomstig de wens van het parlement, de kwestie van de mensenrechten in de marge van de conferentie met de Indonesische delegatie heeft besproken. Tydens de vergadering is met geen woord daarover gerept. De leider van de Indonesische delegatie, Ali Wardhana, zei later dat hy kennis genomen heeft van de bezorgdheid die in Nederland leeft over de kwestie. Hij weigerde dieper op het onderwerp in te gaan. Schoo nam ook twee petities van het anti-Indonesië-comité in on- vangst waarin gewag wordt ge maakt van de grove schending van de mensenrechten. De executie van Munir, de doodseskaders, de schending van de mensenrechten op Oost-Timor en Irian Jaya (het vroegere Nederlands Nieuw-Gui- nea) zijn volgens de woordvoerder van het comité „slechts het topje van een ijsberg". Het comité lever de kritiek op de bewindsvrouw voor het feit dat zij de kwestie niet tijdens de bijeenkomst aan de orde heeft gesteld. WASHINGTON (Rtr./DPA/UPI) - Het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden heeft gisteren met grote meerderheid gestemd voor economische sancties tegen Zuid- Afrika. Het besluit is een poging het land tot wijziging van zijn ras senpolitiek te bewegen. Met 295 tegen 127 stemmen sprak het Huis zich uit voor het verbieden van Amerikaanse lenin gen aan de regering in Pretoria en het stopzetten van nieuwe Ameri kaanse investeringen in Zuid-Afri ka. Ook verbiedt de resolutie het invoeren van Krugerrands uit Zuid-Afrika en de uitvoer van com puteronderdelen naar Zuid-Afrika. De Amerikaanse regering is te gen sancties jegens Pretoria omdat deze volgens haar de invloed van de Verenigde Staten op Zuid-Afri ka verminderen. Minister van bui tenlandse zaken Shultz verklaarde in een brief aan de leider van de Republikeinse fractie in het Huis dat de resolutie schadelijk is voor de zwarten in Zuid-Afrika en po gingen om een eind aan de apart heid te maken frustreert. „Wij kun nen niet eenvoudig uit Zuid-Afrika weglopen en de handen in de lucht steken als uiting van morele ver ontwaardiging", aldus Shultz. De Zuidafrikaanse regering heeft een schuld van 861 miljoen dollar (bijna 3 miljard gulden) bij 26 Amerikaanse banken, zo heeft een Amerikaanse ambtenaar becij ferd. De computers worden door de Zuidafrikaanse veiligheids dienst gebruikt voor de registratie en opsporing van dissidenten. Zuid-Afrika verdient jaarlijks 600 miljoen dollar (circa 2 miljard gul den) aan de verkoop van Kruger rands in de Verenigde Staten. De commissie van buitenlandse zaken van de Senaat heeft eerder deze week een soortgelijke resolu tie aangenomen. Later deze maand stemt de plenaire Senaat er over. Vervolgens moet een commissie van leden van Senaat en Huis van Afgevaardigden de twee resoluties in elkaar schuiven. De indieners van het wetsont werp voor economische sancties tegen Zuid-Afrika koesteren de verwachting dat de Senaat en ook president Reagan de voorgestelde economische sancties zullen aan vaarden, zo verklaarde een van hen, de Democratische afgevaar digde, Stephen Solarz. Een andere indiener van het wetsontwerp, Afgevaardigde Wil liam Gray zei dat de grote steun voor de wet in beide Huizen het on waarschijnlijk maakt dat Reagan een veto zal uitspreken over de ge vraagde economische sancties. Af gevaardigde Solarz verklaarde dat de omvang van de meerderheid in het Huis van Afgevaardigden er op duidt dat het Amerikaanse Con gres een presidentieel veto over de wet zou afwijzen. Het voorstel werd aangenomen met 295 stem men tegen 127; van de Republi keinse fractie stemde meer dan 30 procent vóór. Het wetsontwerp van het Huis van Afgevaardigden zou bankle ningen aan Zuid-Afrika, investe ringen en nieuwe import van Kru- gerrand munten, de verkoop van computers aan de Zuidafrikaanse regering en de verkoop van nu cleaire brandstof, apparatuur en technologie verbieden. De versie van de Senaat wil ook de verkoop van nucleair materiaal, computers en bankleningen verbieden, maar de beperkingen aan investeringen en de import van de Krugerrand pas opleggen als de Zuidafrikaanse regering niet binnen anderhalf jaar 'aanzienlijke vooruitgang' maakt in het opheffen van de rassenwet ten. Zweeds bedrijf leverde Iran expl osieven STOCKHOLM (Rtr.) - De Zweedse wapenfabriek Bofors, die eens ei gendom was van Alfred Nobel de vader van de Nobelprijs, heeft tot verscheidene De wetgeving in het Scandinavi sche land verbiedt de verkoop van wapens aan landen die in staat van oorlog verkeren. Volgens de krant Dagens Nyhe- ter zijn de explosieven legaal naar een niet nader genoemd land in West-Europa geëxporteerd van waar ze naar Iran zijn getranspor teerd.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7