Sri Lanka-reis gaat niet door Hormonenzaak wekt opschudding Steun voor terugkeer- regeling buitenlanders Wassenaarse makelaar niet spil van zwendel Deurwaarder gedood bij ruzie om 400 gld. Relschoppers veroordeeld ZbeKjijmnd,, ak ckvt -hei ftult VOH ^PANOMet ii. DONDERDAG 6 JUNI 1985 CDA trekt zich terug uit delegatie DEN HAAG (ANP) - Het bezoek dat een aantal Europarlementariërs en leden van de Tweede Kamer zou brengen aan Sri Lanka om zich daar op de hoogte te stellen van de situatie van de Tamils gaat niet door. Een van de initiatiefnemers van de reis, drs. Rote van de Raad van Kerken, heeft dit gisteren meegedeeld, nadat bekend was geworden dat het kamerlid Van den Toorn (CDA) van deelname aan de missie afziet. Rote, die ruim driejaar op Sri Lan ka heeft gewerkt, nam op persoon lijke titel het initiatief voor de mis sie in samenwerking met de Britse Europarlementariër Jeremy Cor- byn. Hij nodigde behalve Van den Toorn ook de PvdA'er Knol en -in een later stadium- de WD'er Wie- benga uit. Eveneens werden Ne derlandse Europarlementariërs be naderd. De CDA'erVan den Toom liet echter gisteren na een gesprek met zijn fractieleider De Vries en bui tenlandspecialist De Boer weten niet mee te gaan, omdat Rote vol gens hem van de missie een politie ke zaak had gemaakt. Dit naar aan leiding van Rote's opmerking dat delegatie de conclusie van de commissie-Wijnaendts moeten weerleggen. De sie-Wijnaendts bracht eerder een bezoek aan Sri Lanka in opdracht van het kabinet en kwam onder meer tot de conclusie dat het zuiden van Sri Lanka voor Tamils veilig is. Van den Toorn zei het initiatief voor een reis naar Sri Lanka op zichzelf een goede zaak te vinden, als de delegatieleden zich ter plaat se zo goed mogelijk hadden kun nen informeren. Nu volgens het CD A-kamerlid de nadruk is komen te liggen op het aantonen van het ongelijk van de commissie-Wij naendts is de zaak volgens Van den Toom „vertroebeld". DEN HAAG (ANP) - De regerings- partijen CDA en VVD in de Twee de Kamer stemmen in hoofdlijnen in met het kabinetsstandpunt dat werkloze buitenlanders van 55 jaar en ouder met behoud van een aan gepaste uitkering moeten kunnen terugkeren naar hun land van her komst. Het CDA wil wel dat gega digden twee jaar de tijd krijgen om te besluiten van de regeling ge bruik te maken. De regering heeft een termijn van een jaar voorge steld. Een en ander bleek gisteren tij dens overleg van de Kamer mét de staatssecretarissen Kappeyne van de Coppello en De Graaf (sociale zaken) over de Remigratienota. Volgens de voorgestelde remi gratieregeling (terugkeerregeling), die zou moeten ingaan per 1 juli van dit jaar, moet het mogelijk worden dat buitenlanders van 55 tot en met 64 jaar die ten minste vijf jaar in Nederland wonen, te rugkeren naar hun land van her komst. Een andere voorwaarde is dat zij ten minste een half jaar werkloos zijn. Behalve de kosten van de over tocht en een overbruggingsrege ling voor de eerste drie maanden na remigratie kragen de gegadig den een bijstandsuitkering waar van de hoogte wordt bepaald door de levensstandaard in hun eigen land, het zogenoemde woonland beginsel. CDA en WD zien, an ders dan de PvdA, met het kabinet niets in een terugkeeroptie, waar bij buitenlanders na enige tijd als nog op hun beslissing zouden kun- Capelle wil referendum instellen CAPELLE AAN DEN IJSSEL (ANP) - Het college van B en W van Capelle aan den IJssel heeft een raadscommissie voorgesteld een referendum in te voeren dat bur gers het recht geeft mee te beslis sen over financiële zaken zoals hondenbelasting. De gemeente ziet het referendum als een logisch ver volg op eerdere stappen in de rich ting van een grotere betrokken heid van de burger bij de politiek, zoals meeweten (openbaarheid van bestuur) en meepraten (inspraak). Bovendien kan een referendum dat burgers medebeslissingsrecht geeft er voor zorgen dat burgers zich meer bij de politiek betrokken voelen. Het Capelse college van B en W bestrijdt dat een referendum een devaluatie betekent van de verant woordelijkheid van de gemeente raad en bechouwt het eerder als een aanvulling. De gemeenteraad bepaalt namelijk zelf wanneer een referendum wordt gehouden en stelt ook de voorwaarden. Het referendum kan volgens Ca pelle op een groot aantal gebieden worden ingezet. Op het door Capel le meest geschikt geachte terrein van gemeentelijk financieel beleid kunnen de onderwerpen uiteenlo pen van investeringsplannen tot lokale belastingaangelegenheden zoals de hondenbelasting. BRAND - Een uitslaande brand heeft gisteren het bedrijfsgebouw en het kantoor van het modebe- drijf Betex op het industrieterrein in Ermelo volledig in as gelegd. De mensen in de omgeving werd door de politie aangeraden om ramen en deuren te sluiten in verband met de verspreiding van chloordam- pen. Het bedrijf probeert tijdelijke ruimte te vinden om de lopende or ders te kunnen uitvoeren. De scha de bij deze brand, waarvan de oor zaak nog niet bekend is, wordt op ongeveer twee miljoen gulden ge schat. nen terugkomen. Alleen in zeer uit zonderlijke gevallen valt daar aan de denken, menen de regerings fracties. Volgens schattingen is met remi gratie van gegadigden in de desbe treffende groep een bedrag ge moeid van in totaal 35 miljoen gul den. Twaalf miljoen betreffen de kosten van overtocht, de rest is be doeld voor de uitkeringen, die lo pen tot aan het 65ste levensjaar. Een PvdA-voorstel om bij het ex periment de leeftijd voor oudere werklozen te verlagen naar 45 jaar lijkt kansloos. De PvdA-er Buur- meyer herhaalde het pleidooi uit een dinsdag gepresenteerde PvdA- nota over remigratie om voor de overige buitenlanders een finan ciële regeling te treffen, en die af hankelijk te maken van leeftijd en van het aantal jaren dat in Neder land is gewerkt. Voorwaarde bij die laatste regeling moet zijn dat de betrokkene ten minste 23 jaar is en hier vijf jaar heeft gewerkt. De kleine linkse fracties (PSP, CPN en PPR) willen dat Kappeijne van de Coppello en De Graaf de no ta alsnog aanpassen om buitenlan ders die gebruik maken van de re migratieregeling de kans te bieden binnen drie jaar alsnog terug te ke ren naar Nederland. Zij menen dat de problemen waarmee de een maal vertrokken migrant te kam pen kan krygen bij opbouw van een economisch zelfstandig be staan in zijn of haar thuisland van uit Nederland uiterst moeilijk zijn te beoordelen. Van den Toorn overweegt alnog op eigen gelegenheid („eventueel met anderen") naar Sri Lanka en het in India gelegen Tamil Nadu af te reizen. Concrete voornemens daarover bestonden gisteren nog niet. Rote ontkent desgevraagd dat de reis moet worden gezien als een „tegenmissie". Volgens hem is het doel van de reis in de pers verkeerd overgekomen. „Dat gaat ten koste van een zorgvuldige, democrati sche besluitvorming en de Tamils worden daarvan de dupe". Het ging er volgens Rote om te onderzoeken wat de commissie- Wijnaendts „heeft laten liggen" en de informatie die deze delegatie heeft verzameld te verifieren. Vol gens Rote is er op het rapport-Wij- naendts terecht veel en goed gedo cumenteerde kritiek geleverd. Rote verwees verder naar enkele nieuwe feiten die zich na het be zoek van Wijnandts en de zijnen op Sri Lanka en in de betrokken regio hebben voorgedaan. Hij verwees daarbij naar de escalatie van het geweld, de grotere autonomie die districtsbestuurders van de centra le regering hebben gerkregen om de orde in hun gebied te handha ven en het bezoek van de Srilanke- se president aan India. „Die heeft zich uitgesproken voor een politie ke regeling en in die ruimte wilden wjj opereren", aldus Rote. Dankwoord van prins Berahard HILVERSUM (GPD) - Prins Bernhard zal het nog minstens een maand rustig aan moeten doen. In zijn dankwoord voor de vele blij ken van medeleven tijdens zijn ziekte en verblijf in het Acade misch Ziekenhuis Leiden zei de prins gisteravond voor radio en te levisie dat hij op medisch advies zich moet beperken wat betreft openbare verplichtingen. Ook mag hij nog geen vermoeiende reizen ondernemen. „Mijn gezondheid gaat gelukkig behoorlijk vooruit", aldus de prins, die 29 juni zijn 74e veijaardag hoopt te vieren. Prins Bernhard zei ervan overtuigd te zijn dat het her stel zo snel is gegaan, omdat hij door het ondervonden medeleven zich gesterkt en beter heeft ge voeld. In zijn dankwoord, dat hij mede namens zijn vrouw uitsprak, zei prins Bernhard dat het hem zwaar is gevallen dat hij de bevrijdings herdenkingen niet heeft kunnen meemaken. WASSENAAR - Het Verenigd Ma kelaarskantoor Internationaal (VMI) in Wassenaar is niet langer de hoofdverdachte in een omvang rijke zwendel rondom de verkoop van grond in Ierland, waarbij min stens vier miljoen gulden zijn ver dwenen. Drie rechercheurs van de Wasse naarse politie zijn na een onder zoek in Ierland, dat een week in be slag nam, tot de conclusie geko men dat nu projectontwikkelaar Ernst Weeland moet worden ge zien als de belangrijkste verdachte in deze zaak. Overigens gaat VMI niet vrijuit. De politie heeft sterke vermoedens dat het Wassenaarse makelaarskantoor op de hoogte was van de praktijken die zich in 'de Ierse Ring of Kerry hebben af gespeeld. Binnen enkele weken hoopt de politie de affaire te kun- nen afronden. Projectontwikkelaar Weeland zou via het Wassenaarse make laarskantoor VMI Ierse grond heb ben verkocht die hem niet toebe hoorde. Hij zou die grond echter wel hebben getoond aan belang- Politie na onderzoek in Ierland: stellende kopers. Als de verkoop Vracht eenmaal was gesloten, dan werd een andere kavel bij de notaris ge registreerd. Grond die een stuk minder waard was dan de getoon de grond. In oktober van het vorig jaar nam de politie de hele administra tie van VMI in beslag. Bovendien nam zij het paspoort van VMI-di- recteur Jonkman in. Begin maart van dit jaar werd ook nog eens be slag gelegd op de financiële admi nistratie van het makelaarskan toor. Rechercheurs reisden daar voor naar een accountantskantoor in Hilversum dat het beheer over deze administratie voerde. Onge veer dertig aanklachten waren voor de politie voldoende aanlei ding om een uitgebreid onderzoek naar de zwendel met Ierse grond in te stellen. De drie rechercheurs die deze week uit Ierland zijn teruggeko men hebben een vracht aan docu mentatie mee naar huis gebracht. Bovendien hebben zij een zakelijk gesprek - geen verhoor - met Wee land gevoerd. J. Koekoek, hoofd van de Wasse naarse recherche: "We beschikken nu over heel wat informatie die we vanuit Nederland nooit en te nim mer te pakken hadden kunnen krijgen. Ik heb er op dit moment nog geen goed zicht op of dit alle maal ten nadele van Weeland kan worden aangewend. Maar voor zover ik alles kan overzien, hebben we de beschikking gekregen over belastend materiaal". Koekoek benadrukt dat Weeland wel degelijk ook nette zaken heeft gedaan. "In een aantal gevallen is er gerotzooid en daar is nogal wat geld mee gemoeid. Voorlopig houd ik het erop dat er zo'n vier miljoen gulden zoek zijn, maar dat bedrag kan best wel eens een behoorlijk stuk hoger uitvallen als we alles op een rijtje hebben gezet". Hoewel de rechercheurs een ge sprek met Weeland hebben gehad, waarbij hij vertelde onschuldig te zijn en alleen maar op een eerlijke manier zaken te hebben gedaan, zijn ze bij hem niet veel wijzer ge worden. Een verhoor was niet toe gestaan - de rechercheurs hadden daarvoor bovendien geen opdracht gekregen - en van de administratie moesten ze afblijven. Toch noemt Koekoek de onderneming naar Ier land heel zinvol. Uitlevering Volgens Koekoek wil de politie Weeland alsnog verhoren, maar dan op het bureau in Wassenaar. Hij zegt ook de indruk te hebben gekregen dat de projectontwikke laar daar best aan wil meewerken. Als hij straks alsnog zou weigeren zich aan een verhoor te onderwer pen, kan Justitie eventueel om uit levering vragen. Maar Koekoek heeft goede hoop dat er zonder al te veel moeilijkheden binnen twee weken met het verhoor van Wee land kan worden begonnen. GRONAU (ANP) - In de West- duitse grensplaats Gronau heeft prins Claus gisteren het secreta riaat geopend van Euregio, het Duits-Nederlandse samenwer kingsverband voor het gebied tus sen Rijn, Ems en IJssel. Hieraan ne men 86 gemeenten met in totaal 1,2 miljoen inwoners deel. Koningin Beatrix vergezelde haar man omdat zij het beeld heeft gemaakt voor de hal van het Eure gio- gebouw. Het is een buste van wijlen Alfred Mozer„de grote ani- nimator van de samenwerking tus sen grensregio's. De weduwe van Mozer onthulde het kunstwerk. Prins Claxis stelde in zijn toe spraak dat Euregio in het kader van de Europese integratie „baan brekend werk" verricht en in Euro pa „een voorbeeldfunctie heeft waar het de samenwerking in een grensstreek betreft". De Euregio probeert de problemen op te lossen die volgens prins Claus niet op het niveau van de Europese topconferenties worden opgelost. De prins noemde sociale ongelijk heden, douanecontroles, onvol doend aansluitend openbaar ver voer en ontmoedigend hoge tarie ven voor verzending van kranten en periodieken. Bij de foto: koningin Beatrix en mevrouw Mozer bij het beeld van Alfred Mozer. (foto anp> HENGELO (GPD) - De 46-jarige gerechtsdeurwaarder H. J. Bouw huis uit Hengelo is gistermiddag even na vier uur in zijn kantoor aan de Enschedesestraat doodgesto ken. Een 31-jarige medewerker van de deurwaarder liep een steek wond op in een arm waarbij een slagader werd geraakt. Hij is in het ziekenhuis geopereerd en verkeert niet in levensgevaar. De vermoede lijke dader is een 45-jarige man uit Almelo, die kort na de steekpartij in de omgeving van het kantoor werd aangehouden. Inzet van het misdrijf was een bedrag van f400,- dat de uit het buitenland afkomstige man we gens een schade aan zijn auto op het waarborgfonds probeerde te verhalen. Bouwhuis speelde daar in een bemiddelende rol. De ver dachte, die de Nederlandse taal nauwelijks meester is, had bij de deurwaarder een autoververzeke- ring afgesloten. Hoe het tot de steekpartij is gekomen, is nog niet bekend maar de politie sluit niet uit dat de taalbarrière tot standen heeft geleid. Volgens de politie maakte de man bij zijn aanhouding een nogal apatische indruk en verzette hij zich niet tegen zijn arrestatie. Burgemeesters aan kust willen extra politie BERGEN (ANP) - De burgemees ters van Bergen, Schoorl en Eg- mond hebben de commissaris van de koningin in Noord-Holland gis teren schriftelijk gevraagd extra politiebijstand te verstrekken ge durende het zomerseizoen. Dat heeft burgemeester J. Ritsema van Bergen gisteren meegedeeld. De drie burgemeesters zijn niet tevreden met de extra bijstand die door tussenkomst van de districts commandant van de rijkspolitie in Noord-Holland is toegezegd. De kustgemeenten hadden gevraagd om dagelijkse politiepatrouilles te voet in de avonduren, in het tijd vak van 15 juni tot 1 september. Districtscommandant overste J. Stokreef zegt aan de 29 andere rijkspolitiegemeenten in het dis trict slechts personeel te kunnen onttrekken voor avondpatrouilles op ten hoogste vier dagen in de pe riode van 21 juni tot 19 augustus. De burgemeesters zeggen daar wel begrip voor te hebben. De vraag om extra politiebij stand is voortgekomen uit de rel len die zich in de zomer van 1984 voordeden in de Noordhollandse kuststreek. Bij vechtpartijen, voor al onder invloed van alcohol, werd op het strand van Egmond aan Zee een jongen gedood, terwijl in Schoorl een andere jongere zulk ernstig hersenletsel werd toege bracht, dat hij waarschijnlijk voor zijn leven gehandicapt zal blijven. Elders in Noord-Holland vielen door vecht- en steekpartijen twaalf gewonden. Het alcoholgebruik zal dit zo merseizoen in de kustplaatsen ove rigens aan strenge regels worden gebonden. Zo zal er op de openba re weg helemaal geen alcohol mo gen worden genuttigd. UTRECHT (ANP) - Wegens het gooien van stenen naar leden van arresta tieteams en mobiele eenheid tijdens de rellen op zondag 12 mei, de dag van het pausbezoek aan Utrecht, heeft politierechter mr. H. van Doorn gisteren een 21-jarige man uit Wageningen en een 23-jarige inwoner van Amsterdam veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf waarvan twee voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Een 17-jarige jongen uit Maartensdijk werd veroordeeld tot 4 weken gevangenisstraf wegens openlijke geweldpleging. Binnenkort moeten nog vier mensen bij de politierechter voorkomen in verband met de rellen tijdens het pausbezoek. Zij worden verdacht van illegaal zenden met gestolen politiemobilofoons, waardoor de politiever bindingen ernstig werden gestoord. De 17-jarige Maartensdijker werd vrijgesproken van de ten laste geleg de poging tot het opzettelijk toebrengen van zwaar lichamelijk letsel, waarvoor de andere twee wel zijn veroordeeld. Hoewel een lid van een arrestatieteam van de gemeentepolitie Rotterdam ter zitting volhield dat ook de Maartensdijker een steen naar de politie heeft gegooid, liet politie rechter Van Doorn de ontlastende verklaringen van zes bekenden van de jongen zwaarder wegen. Chaamse dierenarts blijft voorlopig in arrest AMSTERDAM - Jaarlijks nemen zo'n 600.000 kinderden deel aan vakantieactiviteiten die worden geleid door 25.000 vrijwilligers. Voor veel kinderen is dit de enige vorm van vakantie. Omdat gemeenten steeds meer dreigen te bezuinigen op deze vakantieactiviteiten, hielden vrijwil ligers en kinderen gisteren een actie bij het Centraal Station in Amster dam. (foto anp) ADVERTENTIE CHAAM/BREDA (GPD) - De 53- jarige dierenarts W. uit Chaam, die werd aangehouden omdat hij 58 li ter verboden groeihormonen in be zit had, blijft voorlopig nog in voor arrest. De dierenarts is sinds 1979 al drie keer eerder door een kan tonrechter veroordeeld in verband met hormonen. Toen hij afgelopen zaterdag werd aangehouden be vond hij zich nog in een proeftijd. Ing. W. de Bruijn, die samen met de verdachte veearts en nog een derde persoon de directie voert over het farmaceutische bedrijf Holland Chemicals BV in Raams- donkveer, vindt de arrestatie 'hui chelachtig'. Nederland hanteert volgens hem veel strengere richtlij nen dan andere Europese landen. „Er wordt nu iemand geslachtof ferd; het is hoog tijd dat de wetge ving wordt aangepast". De rechter-commissaris in Breda besloot gistermiddag W. nog min stens zes dagen vast te houden op basis van de processen-verbaal en de argumenten van officier van justitie mr. J. Wabeke, die het on derzoek leidt. Holland Chemicals ontkent dat het iets heeft te maken heeft met de groeihormonen. Officier mr. Wabeke neemt deze voor Nederland unieke affaire zeer hoog op. Het Rijksinstituut voor Geneesmiddelenonderzoek vond in de 'hormooncocktails' van de dierenarts drie soorten groeihor monen: oestradiol benzoaat, me- droxi progresteronacetaat en nandrolon decaonaat, Deze midde len worden in de farmaceutische industrie veelvuldig gebruikt, maar zijn absoluut verboden bij het mesten van rundvee. Bij ondes kundig gebruik zouden ze de ge zondheid van de consument kun nen bedreigen. Volgens mr. Wabeke zijn er aan wijzingen dat de Brabantse dieren arts de hormonen zowel in Neder land als België aan de man bracht als een onschuldig vitamineprepa raat. „Op zichzelf mag W. die spul len in zijn bezit hebben. Waar het mij om gaat is de vraag of ze ge bruikt zijn voor de mesterij en of de afnemers wisten dat bij ondes kundig gebruik gevaar voor de ge zondheid, zelfs voor het leven kan ontstaan. Wanneer een dierenarts door zijn optreden dergelijke risi co's in de hand werkt, vind ik dat een zeer ernstige zaak", aldus Wa beke. Kenners verbazen zich over de hoeveelheid groeihormonen die door de algemene inspectiedienst van het ministerie van landbouw in Breda zijn aangetroffen bij een broer van W. Volgens hen kunnen met de 58 liter ruim tienduizend runderen behandeld worden. Een medewerker van de Stich ting Bio-wetenschappen en Maat schappij zegt over de samenstel ling van de Chaamse 'cocktails': „Wanneer je ze deskundig inspuit, met kleine hoeveelheden en er voor zorgt datje een gedeelte injec teert dat niet op een bord terecht komt, zijn de risico's vrij gering. Maar dat vereist nogal wat. Wan neer die waarborgen er niet zijn, zou het eten van dat vlees bij man nen de geslachtsdrift kunnen ver minderen, terwijl de menstruatie- cyclus van vrouwen kan worden gestoord". Ing. W. de Bruijn, directeur van beide BV's, ontkent dat Holland Chemicals iets te maken heeft met de 'cocktails'. „De grondstoffen verkopen wij wel, maar je kunt ze overal krijgen", stelt De Bruijn, die de handelwijze van W. 'niet be paald slim' noemt. Hij wil het echter wel voor de Chaamse dierenarts opnemen. „Er wordt nu eenmaal om die spullen gevraagd door veehouders die de concurrentie met het buitenland niet kunnen bijhouden. In Frank rijk, West-Duitsland en de Verenig de Staten mag je die groeihormo nen onder bepaalde voorwaarden wel gebruiken. Dat vlees mag wel ons land in, wordt hier ook gege ten. De ellende is dat Nederland achterblijft en internationale af spraken tegenhoudt". Een woordvoerster van liet mi nisterie van landbouw bevestigt desgevraagd dat het bij de hormo nen die zijn aangetroffen in het be zit van W. gaat om natuurlijke, dus niet synthetisch vervaardigde, „li chaamseigen" hormonen. Zij be vestigt dat er binnen de EG een verschillend beleid wordt gevoerd. Nederland blijft zich sterk maken voor een algeheel verbod van zo wel natuurlijk als synthetisch hor moon als groeibevorderaar, aldus de woordvoerster. In het landelijke Chaam zijn veel dorpsbewoners met stomheid ge slagen over de aanhouding van dierenarts W. Anderen hullen zich in diep stilzwijgen over de ver meende hormoon-praktijken van de 53-jarige man die tot nu toe in hoog aanzien stond. Of het feit dat negen van de tien rundvee-houders in de wijde om geving tot zijn omvangrijke klandi zie behoren, daar iets mee te ma ken heeft, is moeilijk te achterha len. De meeste veehouders doen hun staldeuren potdicht zodra ze maar vermoeden dat er een journa list in de buurt is. Hormoon-verha- len zijn er al genoeg in omloop en bij publiciteit voelen zij zich niet gebaat. Mevrouw A. Leemans, getrouwd met een kalveren-mester, wil na enig aandringen wel commentaar geven. „Deze dierenarts komt hier al jaren en wij weten niet beter of het is een echte vakman. Zo denkt iedereen er over. En wat die hor monen betreft; daar hebben wij geen verstand van. Als je er niet om vraagt, krijg je ze ook niet" Een van de veehouders in het be ruchte grensgebied bromt dat hij en zijn collega's geen verboden groeihormonen gebruiken: „Na tuurlijk niet, we kijken wel uit. De ze streek is zo verdacht als de pest. Wie hier gebruiKt, is er al gauw bij. Als het waar is dat de man die troep leverde, is dat dom. Hij heeft een gouden bedrijf'.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5