Arjan Jagt rijdt zich in de kijker Basketbalteam ontbeert klasse Rosola bevestigt reputatie Freek Tanis overtroeft Van der Zee Negatief advies over nieuwe zorgwet Tijdens Olympia's ronde van Nederland Ruime zege Glasbergen Zoetemelk met één been in de Four Kamer: Antillenroute aanpakken Geen EO-actie op Zeedijk DONDERDAG 6 JUNI 1985 SPORT PAGINA 15 Ontluisterende nederlaag tegen West-Duitsland LEVERKUSEN (ANP) - De aan loop naar het toernooi om het Eu ropees basketbalkampioenschap heeft het doen vermoeden, de eer ste wedstrijd in Leverkusen heeft het aangetoond. Het Nederlandse team zal niet, zoals twee jaar gele den, een hoopgevende plaats berei ken. De Westduitsers, in alles een beetje beter en vooral lichamelijk veel sterker, wonnen met 25 pun ten verschil (104-79). Een score waar niets op af te dingen valt. Slechts tien minuten heeft de ploeg van Vladimir Heger de illu sie kunnen koesteren in de wed- .strijd te blijven, vijf minuten lan ger kon worden gehoopt op een dragelijke score. Van de vijftiende minuut echter was er slechts één zekerheid. Nederland zou verlie zen met de cijfers die West-Duits land begeerde. Heger had erop gehoopt, dat zijn spelers door redelijke schotpresta ties druk op de Duitse ploeg kon den houden. Die hoop werd geen werkelijkheid, maar het echte breekpunt tussen de ploegen lag niet in de schotkracht, maar in het lichamelijke overwicht van de Westduitsers. Uwe Blab en Chris tian Welp zetten Van Essen en Es- veldt onder de borden weg, als er om de bal gevochten moest wor den. Dat betekende dat een misser voor Nederland vrijwel altijd bal verlies inhield, terwijl de Duitsers herkansingen afdwongen door hun rebound-overwicht. Bij vergelijkbare kwaliteit in de beginfase kregen de Duitsers daar door een streepje voor dat geleide lijk uitgroeide tot een grote, dikke streep. Desondanks speelde Ne derland, zeker verdedigend, niet slecht in het begin, maar de defen sieve inspanningen werden alleen door Jos Kuipers bekroond met aanvallende daden van enige im portantie. Niet Nederland bleef, zo als Heger het wilde doen geloven, in de wedstrijd, maar Jos Kuipers, geschoold in de Verenigde Staten, hield Nederland in de buurt van de Duitsers. Kuipers toonde, wat slechts één jaar Amerika kan toevoegen aan een Westeuropees talent. De Bondsrepubliek Duitsland had echter meer van die spelers. Blab, Welb en Schrempf en dat verschil was te groot. Heger had nog wel een paar mannen meer met Ameri kaanse scholing, Van Noord en Van der Schaaf, maar zelfs in het echte basketballand kan men van ezels geen renpaarden maken (Van Noord) of pril talent (Van der Schaaf) in bliksemtempo doen rij pen. Na acht minuten (21-17), waarin de krachtmens Welp drie fouten opliep, leken er nog mogelijkhe den aanwezig. Even later ook nog (26-21), maar toen ploften er van de zijkanten een paar drie-punters van Jackel binnen. Nederland werd van de flanken verrast en raakte even geïrriteerd door de fy sieke kracht van de Duitsers. Het leidde tot een kortstondige oorlog tussen Wadehn en Blab aan de ene kant en Kuipers en Van de Lage- maat aan de andere. Nederland kwam het slechtst uit de korte wor steling en van 36-32 in de vijftiende minuut sprong de ruststand naar 51-34. Op dat moment was de wed strijd in feite afgelopen. De Nederlandse punten werden gemaakt door Kuipers (21), Van de Lagemaat (12), Franken (11). Esajas (10), De Vries (8). Schilp (6), Heydeman en Van Essen (4) en De Waard (3). Het team-scbotgemiddelde was 39 procent. Nederland miste 11 van 24 vrije worpen en veroverde 30 rebounds. Voor de Bondsrepubliek Duitsland scoor den: Jackel (36), Blab (15), Schrempf (14), Sauer en Sowa (8), Wadehn (7), Welp (6), Behnke (4), Schroder, Peters en Kórner (2). Duitsland schoot 51 procent en miste geen van 18 vrije worpen. De Duitsers pakten 36 rebounds, waarvan 27 in de ver dediging. LEIDEN - Aijan Jagt en Martin Schalkers hebben zich via een derde en een negende plaats als eindklassering behoorlijk in de kijker kunnen rijden tijdens Olympia's ronde door Nederland. Vooral de pas 18-jarige Jagt liet met een derde plaats met één minuut en twee seconden achterstand op winnaar John Talen, opnieuw een sterke indruk achter. Indien hij vrouwe Fortuna wat meer aan zijn zijde zou hebben ge had, zou er voor de Woubrugge- naar zelfs nog meer in hebben ge zeten. Jagt daarover: 'Tijdens de klimtijdrit in Limburg had ik een van de beste tussentijden. Toen reed ik echter lek, hetgeen mij een hoop seconden kostte. Nummer twee uit het klassement, Peter Steevenhagen, was ik anders zeker voor gebleven". Tot dan toe was Aijan Jagt, na met een twaalfde plaats in de pro loog te zijn begonnen, steeds ver der in het klassement omhoog ge slopen. Tijdens de koninginne- etappe in Limburg rukte Jagt op naar de derde plaats, maar de lekke band deed hem de dag daarop weer een plaats terugvallen. De Rus Tammesalu kon Jagt vervol- LEIDEN - De zaalvoetballers van Glasbergen werkten gisteravond in de Cleijn Duin hal hun laatste districtsbekerwedstrijd af. Tegen Neptunus wonnen de Rijnsburgers met 8-4. De broers Hogewoning na men de gehele produktie voor hun rekeing: Peter 5 en Jan 3 doelpun ten. Leids kampioenschap Ter afsluiting van het zaalvoet balseizoen werd gisteravond in de Groenoordhal voor de negende maal de strjjd om het Leids kam pioenschap georganiseerd. Het team van de Zwarte Wolf, al spe lend in de nieuwe formatie, eiste na een met 1-0 gewonnen finale op de profs van Volendam de eerste plaats voor zich op. Derde werd Bax. De Voorhouters wonnen de troostfinale met ruime cijfers van Auto Heemskerk: 8-0. Beste speler van het toernooi werd Koos Be- kooy, beste keeper John Eradus, terwijl het Persteam de s porti vi- teitsprijs kreeg toegewezen, on danks een rode kaart van Fred Se- gaar. In het verslag over het boksgala dat afgelopen maandag in de Leidse Vijf Meihal werd gehouden is een fout geslopen. Nieuweling Jacob Krijgsman verloor niet op punten van Van der Mout, maar versloeg die tegenstander op pun ten. gens van die derde stek verdrin gen, maar meer zat er tot de slote tappe niet meer in. Tijdens de slotrit van gisteren waagde Jagt met behulp van zijn ploeg nog een laatste poging: "Op de dijk bij Koudekerk zetten we het peloton flink op het kantje. We konden daardoor met een groep wegrijden, waaronder maar liefst zes man uit mijn ploeg. Talen zat er niet bij, Steevenhagen wel. Omdat we een aardige voorsprong wisten te nemen en ook de nodige bonifi- catieseconden meepikten, kwam de leiderstrui van Talen nog onver wacht in gevaar. Toch wist hij uit eindelijk nog terug te komen en zijn zege veilig te stellen. Ik moet zeggen terecht, want hij reed erg sterk. Met mijn derde plaats ben ik dan ook tevreden". Martin Schalkers was minder content met zijn optreden, of schoon hij op 3 minuut 23 secon den van Talen toch op een verdien stelijke negende plaats eindigde: "Ik heb wel regelmatig gereden, maar was niet in topvorm. Ik bleek toch wel een beetje afgemat van het rijden van al die etappewed- rtrijden in het buitenland en daar bovenop nog eens een loodzware ronde van Limburg. Renners als Talen en Jagt reden tijdens deze ronde een stuk sterker dan ik. Wel was ik tijdens de Limburgse etap pe aardig op dreef. Met vijf man was ik zelfs even goed weg, maar die vlucht werd uiteindelijk door Talen teniet gedaan. Na die etappe stond ik er met een zevende plaats het beste voor. Een dag later ver loor ik echter weer de nodige plaat sen, omdat ik in het tweede stuk van het doormidden gebroken pe loton belandde. Zo'n Olympia's Tour blijft altijd lastig om te rijden. Je moet constant oppassen dat je de eerste waaier niet mist". De 23- jarige Noordwijker heeft zijn hoop nu op de Nederlandse kampioen schappen in het Limburgse Geulle gevestigd: "Ik doe het eerst even rustig aan, daarna ga ik me spe ciaal op die NK voorbereiden". Oranjeplein De Leidse amateurrenners heb ben gisteren een actieve ronde van Zwemrecord Silke Hörner LEIPZIG (SID) - Op de tweede dag van de strijd om de Oostduiste zwemtitels in Leipzig heeft Silke Hörner het wereldrecord op de 200 meter schoolslag verbeterd tot 2 minuten en 28,33 seconden. Het vorige record was sinds 1979 in handen van Lina Katsjoesjite uit- de Sowjet-Unie. Hörner was woensdag driehonderdste van een seconde sneller dan de Russin. het Haagse Oraiyeplein gereden. Aanvankelijk lag Michel Meere met de latere winnaar Ronald Pot huizen in kansrijke positie, maar een lekke band wierp de Du Prie- renner terug in het voorste pelo ton. Axel Hermans won uiteinde lijk de spurt van de eerste groep van elf en eiste daarmee de tweede stek voor zich op. Leidenaar Ri chard Ippel finishte als derde, plaatsgenoot John Eradus werd' zesde, terwijl Jan-Hendrik Lager- weij als tiende over de meet kwam. Ragnar Martens gaat juichend over de finish in de laatste etappe van Olympia's ronde van Nederland. <foto ANP) In Ronde van Italië DOMODOSSOLA (AFP) - Paolo Rosola heeft gisteren in Domodos- sola zijn reputatie als snelste wég- sprinter uit het Italiaanse peloton weer eens bevestigd. De 28-jarige renner uit Gussago boekte in het pittoreske Noorditaliaanse stadje zijn tweede ritwinst van de thans lppende Giro-editie. De finish-foto wees uit dat Rosola iets eerder het wiel over de streep drukte dan de bijna even rappe Zwitser Urs Fteu- ler. Daarna volgde het vrijwel vol ledige peloton, waarin Johan van der Velde als negende eindigde. Bernard Hinault blijft de trotse be zitter van het rose leiderstricot. Eerder zegevierde Rosola in de negende rit. In zijn loopbaan heeft hij nu negen Giro-etappes op zyn naam staan. Er gebeurde in de vlakke, achtttiende rit tussen Mon- za en Domodossola aan de voet van de Italiaanse Alpen vrijwel niets. Afgezien dan van het feit dat de 128 kilometer in nauwelijks meer dan drie uur (gemiddelde snelheid van 42 kilometer) werd afgelegd. De betrekkelijke rust kan wellicht worden toegeschreven aan het pro gramma, dat voor vandaag een ne gentiende rit vermeldt, die lang is (247 kilometer) en bovendien twee stevige cols telt. De ploeg van Hinault controleer de voortdurend de koers. Slechts een voorzichtige aanval van de Zweed Tommi Prim dwong de viervoudige Tour-winnaar tot in grijpen. Francesco Moser, die op ruim anderhalve minuut de tweede plaats in de algemene rangschik king bezet, probeerde vergeefs bonficatie-seconden te pakken. De werelduurrecordhouder werd af getroefd door de echte wegsprin- ters, van wie Freuler tweehonderd meter voor de streep aanzette, om vervolgens door Rosola te worden achterhaald. Vrouwen Iduna promoveren HAZERSWOUDE - De vrouwen van Iduna hebben gisteravond promo tie naar de interregionale klasse (zat.) van het vrouwenvoetbal afgedwon gen door een 2-0 overwinning op Nieuwkoop. Op het neutrale terrein van Hazerswoudse Boys scoorde Angela Stra zowel voor als na rust zodat haar team in de promotiepoule samen met Rkdeo onbereikbaar is gewor den voor de concurrentie. Beide clubs leiden met vijf punten uit drie wedstrijden. Leegloop bij Juventus TURIJN (AP) - Zbigniew Boniek, Paolo Rossi en Marco Tardelli heb ben gisteren aangekondigd dat zij aan het einde van dit seizoen de Italiaanse voetbaclub Juventus gaan verlaten. Boniek zei voor ko mend seizoen aanbiedingen te heb ben van tenminste vier grote clubs. De Poolse international zei dat Real Madrid en AS Roma tot de kandidaten behoren. Hij verklaar de bjj Juventus weg te gaan omdat de club in maart de kans voorbij had laten gaan om het contract met hem te verlengen. Boniek zei voorts dat hij de winstpremie van de Europacupfinale tegen Liver pool - een bedrag van ongeveer 50 miljoen lire - zou storten in een speciaal fonds voor de slachtoffers van de rellen die aan de wedstrijd in Brussel vooraf gingen. GERMIGNY L'EVEQUE/LU- XEMBURG (GPD) - Joop Zoete melk staat met een been in de Tour de France. Volgende week neemt hij tijdens de Franse etappewed- strjjd Midi Libre daarover het defi nitieve besluit. De 38-jarige Franse Nederlander staat onder zware druk van ploegleider Jan Raas, die hem graag ziet starten in die Fran se ronde. „Maar dan moet ik zeker weten dat de vorm goed is en dat zal blyken tijdens de Midi Libre. Als ik daar voel dat ik er niks te zoeken heb, start ik ook niet. Want mijn voorbereiding is slecht ge weest", aldus Zoetemelk. Raas, sinds vorige week ploeglei der van de Kwantum-formatie, heeft Zoetemelk nog niet om een direct antwoord gevraagd. „Hij heeft alleen gezegd dat men het op prijs zou stellen wanneer ik toch de Tour zou doen", liet Zoetemelk gis teren na de training weten. De Tour-winnaar van 1980 werd dus verzocht zijn besluit van vorig jaar te herzien. Hij eindigde toen als 30e op 1 uur en 6 minuten van winnaar Laurent Fignon. Een slechter re sultaat dan ooit tevoren. Bdfein dit jaar werd Zoetemelk verrassend winnaar van de Italiaanse ritten koers Tirreno-Adriatico en werd al gesuggereerd dat hij wel weer in de markt zou zijn voor de Tour. Tot dinsdag echter, toen de routi nier uit de tweede Nederlandse profploeg pas voor het eerst mid dels een telefoontje van Jan Raas officieel op de hoogte werd gesteld van de machtwisseling binnen zijn equipe, was hij uiterst resoluut. „Ik was heel zeker dat ik het niet zou doen, maar ik geef toe dat ik aan het twijfelen ben gebracht. Ik heb in mijn leven nog nooit „nee" ge zegd als me werd gevraagd een wedstrijd te rijden en ik ben nogal gemakkelijk over te halen. De kans dat ik de Tour doe is fifty-fifty", al dus Zoetemelk. Zijn hart heeftja" gezegd, alleen zijn benen stemmen op dit moment nog blanco. LEIDERDORP - Op het tennis toernooi van 'De Munnik' werden de eerste verrassende uitslagen ge noteerd. Bij de mannen in B moest de als achtste getipte Bub van der Zee zich met 1-6, 2-6 gewonnen ge ven aan Freek Tanis. Deze ruime winst was voor de met 'Dekker- Tennis' naar de Overgangs-A klas se gepromoveerde Tanis zonder meer terecht; hij speelde een uit stekende partij, terwijl zijn oppo nent veelvuldig in de fout ging. Plaatsing bij volgende toernooien is voor de ex-Meren wij k-speler zonder meer gerechtvaardigd, ze ker als hij zijn huidige vorm conti nueert. Want nu is de kans groot, dat hij al de volgende ronde, tegen lijstaanvoerder Freek van der Ca- pellen, het onderspit moet delven. Ook bij de B- wachte uitslag. Marion Post, vierde op de ranglijst kon het niet bolwer ken tegen Madeion Verdegaal: 6-7, 2-6. De speelster van 'De Munnik' heeft ruim een halfjaar in Amerika intensief op hard court banen ge traind. Dat heeft zeker vruchten af geworpen: service en volley zijn veel beter geworden. Echter, de keerzijde van de medaille is min der plezierig; bij terugkomst is het weer erg wennen op gravel te spe len. Bovendien heeft de intensieve training een hardnekkige been vliesontsteking doen ontstaan, het geen haar spel momenteel niet ten goede komt. Hans Tönjann, derde geplaatst, hield zich wel aan die planning. Hij bereikte via een 6-2,6-4 zege op Ro- bert-Jan van der Feen de volgende ronde. Laatstgenoemde had, even eens moeite met de overschakeling van verharde banen naar gemalen baksteen. "Op de'éen sla ik te hard en op de ander, hier dus, te zacht". Dat was inderdaad wat aan zijn vaste spel, wat Tönjann wel dege lijk tot de nodige inspanning dwong, ontbrak. Om van de Lei derdorper met zijn sterke service- volley spel te kunnen winnen moet je goede passeerslagen in huis heb ben. Een onbekende in de Leidse B- arena, de twaalfjarige Raymond de Vries, oogstte, ondanks een 6-2,7-6 verlies van Jan Willem Lugthart, veel bewondering. Met het gemak, waarmee deze kleine jeugdige spe ler het racket hanteert, zoals bij voorbeeld bij het slaan van een ge vaarlijke dubbelhandige back hand, belooft hij een topper te wor den. Het laatste geldt ook voor zijn één jaar jongere zusje Seda en haar dertienjarige tegenstandster Caro le Geerlings. Zij duelleerden in de C-categorie. Ofschoon eerstge noemde met haar dubbelhandige back- en forehand en haar goede voetenwerk de Noordwijkerhoutse menig maal verrastte, trok zij uit eindelijk toch aan het kortste eind. Carole's krachtiger service, goede aanvallende forehand en uitge kiende backhand drop shots gaven in de beslissende set ten slotte toch de doorslag: 7-6,1-6, 6-4. In het bijzonder sterk bezette C- veld leverde Unicummer Marcel van Paridon een goede prestatie door zich via een 7-5, 6-4 zege op Marcel Lolling voor een plaats bij de laatste acht te kwalificeren. MARIJKE DE BEER Van Swicten; toeschouwer: 7000. Gele kaarten: Pieneman en Wanders (De Graaf schap) en Frans Janssen (NEC). FC Den Haag - RKC 2-0 (0-0). 63. Smeets 1-0,80. De Roode 2 0 Scheidsrechter. Tho mas. Toeschouwers: 8.500. Gele kaart voor Stam (FC Den Haag). Voorronde WK schouwers: 33.273. De stand: 1. W.-Duitsland 5 5 0 0 10 18- 4 2. Zweden 5 3 0 2 6 9-4 3. Portugal 5 3 Groep 6: Denemarken - Sowjet-Unie 4-2 (2-1), 15. Larsen 1-0,19. Larsen 2-0,25. Protasow 2-1, 60. Laudrup 3-1, 63. Laudrup 4-1,67. Gots- manow 4-2. Toeschouwers: 45.700. Scheidsrechter: De stand: 1. Denemarken 4 3 0 1 6 8-3 2. Ierland 5 2 1 2 5 4-4 3. Zwitserland 5 2 1 2 5 4-9 4. Sowjet-Unie 5 1 2 2 4 9-8 5. Noorwegen 5 1 2 2 4 2-3 Wielrennen (3.02.13), 4. Silvestro Milani (Ita) z.t (3.02.18), 5. Pierino Gavazzi (Ita), 6. Franco Chioccioli (Ita), 7. Silvano Ricco (Ita), 8. Sergio Scremin (Ita), 14. Gilbert Glaus (Zwi), 15. David Phinney (VSt), allen de zelfde tijd als Cavallo. Het algemeen klassement luidt: 1. Bernard Hinault (Fra) 91.00.34, 2. Fran cesco Moser (Ita), op 1.35. 3. Greg Lemond (VSt). op 2.33, 4. Giambattista BaroncheUi (Ita), op 4.02, 5. Tommy Prim (Zwe), op 4.04, 6. Silvano Contini (Ita). op 4.36. 7. Franco Chioccioli (Ita), op 4.53, 8. Michael Wilson (Aus), op 4.55, 9. Marino Lejarreta (Spa), op 4.55. 10. Alberto Volpi (Ita). op 6.02. 11. Emanuele Bombini (Ita), op 6.11, 21.41 De uitslag van de laatste etappe in Olym pia's Ronde van Nederland: 1. Ragnar Martena (Baa) 162 kilometer in 3.28.25 (met tydvergoeding 3.28.10), 2. Erik Breukink (Gaz) 3.28.25 (3.28.15), 3. Arvi Tammesalu (Sow) 3.28.26 (3.28.21), 4. Piet Kleine (Con) 3.28 26, 5. Vitali Kozinsky (Sov), 6. Lecoslav Michalak (Pol), 7. Peter Jagt (Bat). Het eindklassement is: 1. John Talen (Aar) 32.27.17, 2. Peter Ste- venhaagen (Ams) op 53 seconden, 3. Aijan Jagt (Bat) op 1.02,4. Arvi Tammesalu (Sow) op 1.07,5. Piet Kleine (Con) op 1.28,6. Thijs de Vries (Bat) op 1.46, 7. Han Vaanhold (Ams) op 2.28,8. Vitali. Kozinsky (Sow) op 2.31, 9. Martin Schalkers (Con) op 3.23, 10. Eddy Schurer (Bat) op 4.54, 11. Vladimir Perelazny (Sov) op 5.35, 12. Jac van der Poel (Aar) op 5.48, 13. Lechoslav Michalak Open Franse kampioenschappen: mannendubbelspel, kwartfinales: Nyström/Wilander (Zwe) - S. Giammalva/ Goles/Prpic (Joe) - A. Minter/Warder (Aus) 6-4 6-4. Vrouwendubbelspel, kwartfinales: Navratilova/Sh river (Vst) - Lloyd-Evert/Pa- radis (Vst/Fra) 6-3 6-3. Mannenenkelspel, kwartfinales: Jimmy Connors (Vst) - Stefan Edberg (Zwe) 6-4, 6-3. 7-6 Gemengd dubbelspel, kwartfinales: Smith/Gonzalez (VSt/Par) - K. Malejeva/ Sanchez (Bul/Spa) 4-6, 6-1, 6-4; Tanvier/ Bauer (Fra/Vst) - Barg/Meister (Vst) 7-6,7-5 Geen steun voor Vitesse ARNHEM (ANP) - B en W van Arnhem hebben besloten geen fi nanciële steun te verlenen aan Vi tesse. Dit maakte het gemeentebe stuur gisteren bekend. De eerste- divisieclub had twee ton gevraagd om het expolitatie-tekort te dek ken. Wethouder Gerrit Kuiper wil de niet verder gaan dan een ton, maar slaagde er niet in zijn mede wethouders te overtuigen. Volgens Vitesse-voorzitter Karei Aalbers ziet de toekomst er voor zijn club nu „uitermate onzeker" uit. DEN HAAG (GPD) - De commis- sie-Vonhoff heeft een negatief ad vies uitgebracht over de plannen om de gezondheidszorg en de maatschappelijke dienstverlening in één wet, de zogenoemde zorg wet, onder te brengen. De commis sie vindt dat met een allesomvat tende wet te hoog wordt gegrepen. De commissie had tot taak te be zien of de nieuwe wet het hanteren van de regels en voorschriften zou vereenvoudigen. Zij vindt dat dit niet het geval is en schaart zich daarmee achter de kritiek van or gan5 saties en andere betrokkenen vooral uit de gezondheidszorg. De commissie-Vonhoff wijst er op dat gezondheidszorg en maat schappelijke dienstverlening uit verschillende bronnen worden be taald. Dat alleen al zou reden moe ten zijn om beide gebieden niet on der één stelsel te brengen. DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer wil ook de laatste lekken dichten in de 'Antillenroute', een constructie waarbij bedrijven min der winstbelasting hoeven te beta len. Nederland en de Antillen wil len in een nieuwe wet, die 1 januari 1986 moet ingaan, de Antillenroute minder aantrekkelijk maken. Toch biedt de regeling nog ontsnap- Daarom i WD giste ren een wijzigingsvoorstel in waar in het voor bedrijven moeilijker wordt de bedrijfsleiding op papier te verhuizen naar de Antillen. Verder wil de Kamer dat de An tilliaanse autoriteiten Nederland direct inlichten over nieuw ont dekte 'lekken'. De Tweede Kamer heeft vandaag over de voorstellen gestemd. In de nieuwe regeling moet een bedrijf dat via de Antillen dividend uitkeert daarover 10,5 procent be lasting betalen. Dat is nu nog 3 pro- cent. De omweg via de Antillen blijft echter aantrekkelijk, omdat in Nederland 25 procent dividend belasting wordt geheven. Staatssecretaris Koning (finan ciën) wees gisteren alle kritiek van de Antilliaanse Statenleden, die ook aan het debat deelnemen, op de nieuwe regeling van de hand. Hij ontkende dat de eilanden eco nomische schade zouden lijden nu de Antillenroute onaantrekkelijker wordt. Daarom voelt hij ook niets voor de invoering van de wet op de in vesteringsrekening op de eilanden. De Antilliaanse delegatie had hier om gevraagd ter compensatie van de schade. Volgens de commissie-Vonhoff zou de planning in de gezondheids zorg in handen moeten blijven van de verzekeraars. Dat kan worden geregeld op basis van bestaande wetten. Voor de maatschappelijke dienstverlening zou wellicht de ontworpen welzijnswet als basis kunnen gaan dienen. De commissie-Vonhoff sugge reert ook dat het kruiswerknu be taald uit de algemene wet bijzon dere ziektekosten, via de welzijns wet kan worden bekostigd. Dit geld (totaal ongeveer vijf miljard per jaar) zou dan vanuit de WVC- begroting moeten worden opge bracht. De gehele maatschappelij ke dienstverlening (zoals gezins verzorging en maatschappelijk werk) zou in handen van gemeen ten en provincies moeten komen. Volgens het advies zouden ook zaken als jeugdtandzorg, bestrij ding van infectieziekten en ge zondheidsdiensten in handen van lagere overheden moeten komen dan wel blijven. ROERMOND (ANP) - Na ruim drie weken onderzoek is gisteren de identiteit van de op 14 mei (de laatste dag van het pausbezoek aan Nederland) in Venlo met een schietklaar pistool aangehouden Turk vastgesteld. Aan de hand van eën foto plus vingerafdrukken hebben de Turkse autoriteiten aan de officier van justitie in Roer mond laten weten, dat het de 24- jarige Samet 'Arslan betreft. Hij werd op 14 december 1960 in Yi- gintepe, in het district Agri, gebo- Identiteit Turk vastgesteld De Turkse autoriteiten hebben alleen de identiteit van de man be vestigd en nog geen verzoek om uitlevering gedaan. Volgens Turk se persberichten zou Arslan wor den gezocht wegens moord, po ging daartoe en bomaanslagen. Van Italiaanse zijde is ook nog geen verzoek tot rechtshulp of uit levering gedaan. "Dat kan nog ko men", aldus de officier van justitie van Roermond, "al zie ik geen ver band met het proces in Rome inza ke het complot tegen paus Johan nes Paulus II". Aanvankelijk werd de aangehou den Turk aangezien voor de veel gezochte Turkse terrorist Oral Ce- lik. Deze wordt ervan verdacht handlanger te zijn van Agca, de da der van de mislukte aanslag op de paus in 1981. HILVERSUM (ANP) - De Evangelische Omroep heeft besloten de Zee dijk buiten de schoonmaakactie van de EO-jongeren te laten, 'gezien de gevoeligheden die daar liggen', zo heeft EO-persvoorlichter F. ter Veld meegedeeld. Volgens Ter Veld hebben de protesterende organisaties ten onrechte geconcludeerd dat het de EO 'expliciet' om de Zeedijk te doen was. Het advocatencollectief 'De Pijp' en de Coornhert Liga hadden te gen het plan voor de schoonmaakactie geprotesteerd omdat er volgens deze organisaties een criminaliserend effect vanuit gaat. Ook de Amster damse politie toonde zich bij monde van woordvoerder K. Wilting niet erg gelukkig met de schoonmaakactie, juist omdat zij op de Zeedijk moest worden gehouden. De actie was bij de politie aangemeld, maar volgens Wilting zou de politie, die tegen de EO-actie 'morele bezwaren' had, er geen medewerking aan hebben gegeven. AMFETAMINE - De poliüe van Assen heeft met de aanhouding van vader J. F. (50) en zoon W. F. (28) uit Amsterdam een van de grootste aanvoerlijnen van amfeta mine naar het noorden opgerold. Het tweetal leverde de afgelopen vier jaar aan een groot aantal dea lers in Assen, Groningen, Winscho ten en Stadskanaal. Volgens de po litie werkte het tweetal ver onder de gangbare prijs, waardoor ze in korte tijd een grote markt opbouw den. De Amsterdammers, die bij hun arrestatie in het bezit waren van 750 gram amfetamine, zijn overgebracht naar Assen, waar ze in het Huis van Bewaring zijn op gesloten.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 15