iW Koning en Leidse gerucht Griekse regering na winst, veel kleiner METRO™ AANBIEDING mlhuimn ZOMER JACK'S ZOMER PANTALONS 99,- AALSMEER om een nieuwe naam voor stijlvol en sfeervol wonen! Stijlvol is sfeervol. Stijlvol en sfeervol is tijdloos.. DONDERDAG 6 JUNI 1985 PAGINA 11 Nieuws, achtergrondverhalen en interviews met bekende personen; daarmee proberen de weekbladen elke keer weer hun pagina's te vul len. Vrij Nederland heeft een goe de reputatie als het over nieuws en parlement gaat. Zo ook deze week. Staatssecretaris Koning (WD) die zich in het huidige kabinet bezig houdt met belastingzaken treedt te veel op als privé belastingadviseur van de kerk, kloosterlingen en Wi- bo van der Linden. Deze geruchten deden notabene de ronde in Leidse universiteitskringen. Om precies te zyn op een feestje van de belas tingfaculteit. Niet alleen Lex Runderkamp en Feike Salverda van Vrij Nederland was dit opgevallen maar ook Ed Nijpels laat in het artikel weten zich daarover ernstige zorgen te maken. Samen met Zoutendijk (fractievoorzitter WD in de Eerste Kamer) en Kamminga (partijvoor zitter) heeft Nijpels Koning al eens om opheldering verzocht en hem geadviseerd zich zo snel mogelijk tot de Vaste kamercommissie van Financiën te wenden en daar vol komen open kaart te spelen. Maar zoals altijd in de politiek het geval is, is dat (nog) niet gebeurd. De twee journalisten voelen hem nu maar aan de tand. De eerste re gels luiden als volgt: "We zoeken de veelgeplaagde staatssecretaris maandagmiddag 3 juni op, ten de- partemente. Hij laat zich bijstaan door directeur voorlichting drs. Hans Hillen. Nauwelijks gezeten bijt Koning', een tikje nerveus, de kop af van een gesprek dat tweeën half uur zal duren: 'Ik weet dat jul lie al een jaar lang een dossier te gen mij aan het opbouwen zijn. Ik heb mijn contacten'. Koning blijkt zijn eigen belastingdienst niet he lemaal meer te vertrouwen". Een pittig verhaal, waaruit weer eens blijkt dat geld belangrijk is. A propos ook al heet u geen Van der Linden en bent u niet rooms katho liek, maar u hebt wel problemen met de belastingsdienst, probeer Koning. Hij schijnt in belasting kringen hoog aangeschreven te staan wat betreft zijn ingenieuze trucjes. Nulpunt In de andere weekbladen is het mager gesteld met het nieuws. Of het moet De Tijd-enquète van deze week zijn die laat zien dat het ge loof van de mensen in hun invloed op de politiek welhaast tot het nul punt is gedaald: beloften van poli tici worden niet meer serieus geno men en de betogen blinken niet uit door helderheid. Marcel van Dam wordt daarover ondervraagd. Nog altijd heeft deze politicus de hoop niet opgegeven. Hij meent - ondanks het feit dat 89 procent van zijn aanhang de stelling onder schrijft dat: 'politici meer beloven dan ze kunnen waarmaken' - dat de PvdA de werkloosheid kan oplos sen. Verder ziet hij om zich heen dat het nu helemaal fout loopt. "Want de mensen halen de winkels leeg, snijden de trein kapot en gaan de belasting tillen". Hij wijt dat vooral aan de politici die het ver haal vertellen van: wij kunnen niet alles oplossen, je moet het zelf doen. Staatssecretaris Koning be hoort blijkbaar tot beide catego rieën. Hij licht zelf voor de mensen de belasting op. Bibeb heeft in Vrij Nederland nog steeds het patent op het men selijke verhaal. Haar interviews werden ooit geroemd en menig geinterviewde heeft naderhand blijk gegeven zeer onder de indruk te zijn van haar aanpak. Niet een uurtje, maar dagen trok zij voor zo'n verhaal uit. Dat zal ze voor het vraaggesprek met Jenny Arean de ze week ook wel hebben gedaan, maar het er niet aan af te lezen. Oe verloos gezwets over ex-mannen Huib en Ischa genaamd, jeugd, va der en moeder, kind en showbizz. Het leidt nergens toe. Misschien dat een psychiater uit West-Fries land zich hierover eens kan bui gen. Treurig De Haagse Post zou de Haagse Post niet zijn als er niet weer een nieuwe trend zou zijn beschreven. Deze week: de explosieve groei van therapeuten in de provincie. Hyperventilatie, postnatale de pressies, minimal brain damage, melancholie, ook de Westfriezen schijnen daar last van te hebben. Jenny Arean in gesprek met Bi beb: oeverloos geklets over haar ex- mannen Huib en Ischa genaamd. (foto ANP) Veel last mogen we wel zeggen. Psychiaters, psychologen, huisartsen, en maatschappelijk werkers verklaren er de handen vol aan te hebben. De ziektebe schrijvingen die worden afgewis seld met informatie van deskundi gen en observaties van de journa- liste Lieve Joris zijn bijna cabare tesk. Toch word je er heel treurig "De therapeut zegt dat ik niet al les op mijn man moet afreageren, zegt Vera verontschuldigend, "kankeren moet je maar bij mij doen, zegt hij altijd". Een tweede kind willen ze voorlopig niet. "Eerst alles aan kant", zegt hij. "Want ik ben nog niet met mezelf klaar", valt zij hem bij. Hij kijkt op: "Nou als zij nog niet met zichzelf klaar is, dan vróóg je gewoon om moeilijkheden". Al deze mensen doen psychiater T. Balla denken aan de graffiti- tekst die hij ooit op een muur in Rotterdam zag: Ik eis geluk! Woensdag is een hele ongunstige dag voor de weekbladen; ze zijn dan net van de persen gerold. Als er op die dag iets gebeurt kun je er donder op zeggen dat de kranten, de radio en televisie alle kanten van de zaak reeds voor het ver- Schijnen van het volgende num mer hebben belicht. Achtergrond verhalen over de voetbalramp in het Heizel-stadion zijn dan echt overbodig geworden. Toch hebben een aantal hoofdredacteuren ge meend er nog een 'mannetje op te moeten zetten'. De Tijd toog naar Liverpool, Vrij Nederland had een ooggetuige in Brussel die nog eens verslag deed, terwijl d$ verslaggever van de Groene Amsterdammer enkele da gen daarna met de beruchte F-side de wedstrijd PSV-Ajax bezoekt. Hij is niet in elkaar geslagen, heeft een redelijk leuke dag gehad en be grijpt dat de driehonderd suppor ters van de Ajax-express alle recht hebben om boos te worden op Stu dio Sport en het Journaal die 's avonds zullen uitspreken dat "de supporters weinig hebben geleerd van de verschrikkelijke gebeurte nissen in Brussel". Onbesproken Zowel Elseviers Magazine als het Elsevier Weekblad moeten deze week onbesproken blijven. "De be zorger heeft Leiden vandaag (woensdag-red.) weer eens niet aangedaan", aldus drie verschillen de handelaren. Verder is lezens waardig en ook onbesproken: 'Be gin van erkenning voor plantenge- neeskunde' (De Tijd), 'Annie, in godsnaam laat de liefdesbriefjes liggen' (De Groene), 'Afgestu deerd' (Vrij Nederland) en voor de fans 'Bruce Springsteen' (Haagse Post). SASKIA STOELINGA ATHENE - De nieuwe Griekse re gering, uitvloeisel van de socialisti sche verkiezingsoverwinnings van afgelopen zondag, is gisteren beë digd. Het is, zoals premier Andreas Papandreou verklaarde, een voor lopige en sterk geconcentreerde groepering, waarin allerlei porte feuilles zijn samengevoegd, zodat het aantal functionarissen, tevoren 53, is teruggebracht tot 19: 15 mi nisters, 2 adjuncts en 2 ondermi nisters. Begin juli zal het parle ment een wetsontwerp worden voorgelegd dat voorziet in een grondige nieuwe opzet van de re geringsconstructie. door Frans van Hasselt Papandreou zelf behoudt de por tefeuille van defensie en neemt er ook nog Noord-Griekenland bij, hetgeen in eigenaardige tegen spraak lijkt met zijn beloften tot verregaande decentralisatie (de mi nister van Noord-Griekenland ze telt vanouds in Tessaloniki). Minister van binnenlandse zaken Koutsoyorgas, architect van de kieswet, van de geslaagde verkie zingscampagne, alsmede van de operatie 'uitschakeling Karaman- lis', krijgt er tot veler opluchting geen posten als justitie of openbare orde bij, waarover tevoren werd gespeculeerd. Hij is de leider van de populistische groepering bin nen de regeringspartij, die als spreekbuis heeft het bedenkelijke dagblad Avriani, dat de verkie zingsoverwinning heeft uitgekre ten tot 'triomf voor het volk en Avriani'. De meeste ministers zaten ook al in het vorige kabinet. Melina Mer- couri blijft minister van cultuur en wetenschap en zal deze maand op de voorgrond treden bij de organi satie van het groots opgezette feest rond 21 juni waarbij in Athene als 'culturele hoofdstad' van Europa talloze manifestaties plaats heb ben. Tijdens een persconferentie ver- klaarde de premier, voor alles de bureaucratie te willen bestrijden en de economische groei te willen doen oplopen tot 5 procent per jaar. Aangaande de Grieks-Ameri kaanse betrekkingen zei hij dat zijn regering alles zal doen om deze te verbeteren. Dit is nu al een thema van heftig sarcasme bij de Moskou-gezinde communistische partij, die bij de afgelopen verkiezingen onver wacht terugviel van 12 tot onder dè 10 procent. Haar dagblad Rizospas- tis spreekt van 'grote opluchting' in Washington, nu de tweede rege- ring-Papandreou nog veel minder links dan de eerste zal zijn, en voor spelt dat de premier deze tweede vierjarenperiode zal beginnen met een reis naar de VS op uitnodiging van Reagan. De woede bij de communisten over de 'roofzuchtige kieswet' die haar in plaats van 30 slechts 13 ze tels gaf, is nog toegenomen nu blijkt dat die 13e zetel, na de eind uitslag, ten deel valt aan de rechtse oppositiepartij Nieuwe Democra tie. Daardoor verliest zij ook de ti tel 'parlementaire partij' waarvoor 13 zetels het minimum waren, en wordt zij een 'parlementaire groep' met veel minder spreektijd. De situatie wordt extra pikant nu de grote redenaar Leonidas Kyr- kos zijn intrede heeft gedaan als enige afgevaardigde van de Euro- communistische 'partij van het binnenland'. Alleen hij kan de communistische groep weer tot een parlementaire partij maken door fusie met de grotere commu nistische partij, maar vooralsnog lijkt dit een heel moeilijke operatie na de fel sarcastische uitvallen die het kleine Euro-communistische dagblad Avgi dagelijks aan het adres van de 'dogmatische' com munistische partij heeft gericht. Wel zijn die uitvallen de laatste tijd verminderd en hebben de beide partijen elkaar tijdens de laatste verkiezingscampagne nauwelijks meer bestookt. SPD: dictator Stroessner niet welkom in Bondsrepubliek BONN (UPI) - De Westduitse sociaal-democraten hebben de president van Paraguay, generaal Alfredo Stroessner, te verstaan gegeven dat zijn bezoek aan Bonn als staatshoofd van een land waar de mensenrechten worden geschonden en dat nazi's herbergt hen niet welkom is. „Wij behoren tot een geenzins kleine groep Westduitsers die van me ning is dat uw uitnodiging door de Westduitse regering 'ongepast' is", zo staat in een brief die de sociaal-democratische fractie, de oppositie in de Bondsdag via de ambassade van Paraguay aan president Stroessner zond. Stroesner, wiens familie uit Beieren stamt, brengt begin juli een bezoek aan de Bondsrepubliek. „In Asuncion en in feite in heel Paraguay is al meer dan 30 jaar de staat van beleg van kracht. Dit is regelrecht in strijd met de bewering van het regime dat het democratisch is", aldus de brief, waarin voorts wordt ge zegd Paraguay de rechten van de oppositie en de vrije vakbonden schendt, dat er geen persvrijheid is en dat er geen eerlijke verkiezingen worden gehouden. in diverse kleuren en modellen vanaf 59,- nu 2 stuks uitzoeken -CENTRUM Kruisweg 2a Tel. 02977-22070 Vlakbij de haltes van bus 171,172, VRIJDAGAVOND KOOPAVOND Goede dingen blijven altijd, overleven elke trend. In onze stijlmeubelen herkent u de mentaliteit van vroeger, ze zijn vriendelijk en betrouwbaar. Vaak kijkt men naar het uiterlijk van een meubel. Da's goed. Het moet moderages'kunnen doorstaan en seizoenen overleven. Onze stijlmeubelen zijn gemaakt van de best denkbare materialen. Van poot tot toog. Van romp tot finish. Evenals de bekleding van uw keuze of dit nu leer of stof is. Onze stijlmeubelen zijn elegant van tijdloze klasse. Om tijdloos sfeervol te zijn! Vele bekende merken onder één dak... Bij Classic Home Benthuizen vindt u vele bekende merken onder één dak. Bijeengebracht in een sfeervolle ambiance. Gemakkelijk te vergelijken. Kompleet, dat wil zeggen dat u bij ons ook de bij deze stijl passende tapijten en gordijnen, lampen en woonaccessoires vindt. Attente bediening door vakmensen die weten waarover ze praten, en een service die klinkt als een klok. Bij Classic Home Benthuizen begint wonen waar het bij vele anderen eindigt. Maar komt uzelf eens overtuigen in onze nieuwe stijlmeubelzaak in Benthuizen, waar parkeermeters nog onbekend zijn. Een. goed idee misschien? Benthuizen - Dorpsstraat 74-^^079-311200 Gemakkelijk te bereiken vanaf rijksweg A12 Den Haag - Utrecht (afslag Bleiswijk)

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 11