Kappers geven toe aan druk beunhaas s EG naar één communicatiesysteem Spaanse socialisten hard in botsing met vakbonden Prijzen omlaag; betere service Binnenschippers leggen noord-zuid vervoer stil Trendvolgers krijgen meer ruimte voor cao IMF bezorgd van Suriname Staatslening: 3,3 miljard WOENSDAG 5 JUNI 1985 ECONOMIE PAGINA 9 DORDRECHT (ANP) - De gevestigde Nederlandse kappers gaan de concurrentie aan met het toenemend aantal 'beunhazen'. Zij hebben de hoop opgegeven het verschijnsel stelde actiecomité gisteren meege- via de juridische weg uit te kunnen bannen en gaan trachten de gunst van het publiek deeld' Het bestuur van de Toer- terug te winnen door de consument een aantrekkelijker en goedkoper produkt moeten beurtverenigmg Noord-Züid, dat aanbieden. ROTTERDAM (ANP) - Het vervoer van lading in de binnenvaart naar België en Frankrijk dreigt binnen kort tenminste veertien dagen stil te komen liggen. Een groot aantal schippers is verontwaardigd dat steeds meer lading buiten de beurs om bevracht wordt of slechts via de toerbeurt gaat indien de schip pers bereid zijn fikse kortingen te geven op de geldende bodemtarie ven. De schippers hebben zich bereid verklaard zich massaal veertien da gen 'ziek' te melden om verladers te dwingen hun lading opnieuw over de beurs aan te bieden of de oorspronkelijke (bodem)tarieven te accepteren, zo heeft woordvoer der B. Besjes van het onlangs inge- Uit een gisteren gepubliceerd rap port van de Algemene Nederland se Kappers Organisatie (ANKO), waarbij 5.500 van de 9.200 gevesti- ge kappers in Nederland zijn aan gesloten, blijkt dat 21 procent van de vrouwen en dertien procent van de mannen niet meer naar de kap per gaat. Zij laten hun haar door een thuiswerker doen. De kappers verliezen jaarlijks 280 miljoen gul den omzet aan de beunhazen, de thuiswerkende kapper en kapster. Volgens voorzitter P. Kalle van de ANKO is vooral het aantal kin deren, dat geen kapper meer be zoekt groot. Hij vindt weliswaar nog steeds dat de overheid ervoor moet zorgen dat er meer controle komt op de naleving van sociale wetten en vestigingswetten, maar beseft dat de kappers ook de hand in eigen boezem moeten steken. De ANKO wijst er op dat ook de verkoop van doe-het-zelfproduk- ten de kappersbranche inkomsten uit handen neemt, maar het is een niet meer te keren ontwikkeling. De kappers zouden daarom die produkten in hun assortiment moeten gaan opnemen en ze ge combineerd met goede adviezen moeten gaan verkopen. In een brochure wijst de ANKO de kapperswereld op haar feilen. De organisatie adviseert haar leden de klanten meer adviezen te geven zonder daarbij opdringerig te zyn. Ook zou de kapper langere ope ningstijden moeten krijgen, zoals op maandag en na zes uur 's avonds, om bij voorbeeld werkende huisvrouwen tegemoet te komen. Verder blijkt de prijs een belangrijke factor waarom mensen bij de kapper wegblijven. Kort Zakelijk Beroepskanker Eén op de twintig mensen in Eu ropa overlijdt aan zogeheten be roepskanker. Dat is 40 procent van alle overlijdensgevallen. Daarom moet er snel Europese wetgeving komen over met name het gebruik van kankerverwekkende stoffen op de arbeidsplaats. Dat zegt het Economisch en Sociaal Comité der Europese Gemeenschappen. Het ESC is een raadgevende vergade ring, die bestaat uit vertegenwoor digers van werkgeversorganisa ties, vakbonden, vrije beroepen en andere economische groeperingen. Mestgas De Nederlandse melkveebedrij ven kunnen samen uit rundvee- mest een hoeveelheid energie op wekken die gelijk is aan 200 mil joen kubieke meter aardgas. Dat i De ANKO adviseert haar leden nu gezinsspaarkaarten uit te gaan geven, gezinskortingskaarten, on- derhoudsabonnementen en weer kindertarieven te gaan invoeren. Ook moet de kapper het wachten in de kapsalon aantrekkelijker moet maken door middel van de monstraties, videofilms en goede lectuur. Zelf zal de ANKO vanaf volgend jaar een minstens driejaar durende reclamecampagne gaan voeren waarvoor jaarlijks 1,3 mil- j< on gulden beschikbaar is. De ANKO wil, dat ook de niet bij deze organisatie aangesloten kappers, exclusief de beunhazen, aan de campagne meebetalen. Het onderzoek heeft ook uitge wezen, dat degenen die wel naar de gevestigde kapper gaan, veelal naar dezelfde kapper gaan: 92,5 procent is aan zijn kapper trouw. Men meent in grote meeraerneid ook, dat dë kapper een echte vak man is. Veel minder enthousiast is de consument over de thuiswer ker. .Wie zich laat knippen bij de beunhaas, aldus het onderzoek, wil daar graag bij weg omdat de thuis-N kapper de mode minder goed volgt. Het weggaan wordt veelal bemoeilijkt door de relatie met de thuiskapper. Het aantal beunhazen in ons land bedraagt, aldus de ANKO, thans achtduizend tegen duizend enkele jaren geleden. Onder de beunha zen rekent de kappersorganisatie degenen die regelmatig thuis ande ren knippen tegen betaling zonder daarbij de sociale premies en om zetbelasting te betalen. Degenen die af en toe eens het haar van een zoontje of dochtertje of een ouder knippen zijn overigens buiten be schouwing gelaten. via de beurs zorgt voor een evenre dige vrachtverdeling regelt, is het afgelopen weekeinde in Rotterdam afgetreden en heeft een actiecomi té benoemd dat binnen drie maan den via acties de 'uitwassen' moet terugdraaien. Besjes is voorstander van legale acties van de schippers en acht massaal ziek melden een goed mid del. Momenteel moeten schippers bovendien soms zes tot acht weken op lading wachten. Binnen het ac tiecomité zijn echter ook stemmen opgegaan voor hardere acties, zo als (evenals in het verleden is ge beurd) blokkades. Het toerbeurtsysteem voor het nadat de toerbeurtvereniging be- België en Frankrijk reid bleek een korting dat het te star werkt. Jaarlijks wordt zo'n zes miljoen ton via de toertbeurt bevracht, maar de afge lopen tijd zijn in het noord-zuid- vervoer aanzienlijke partijen soja bonen, schrootijzer en kolen bui ten de beurs om bevracht aan rede rijen of combinaties van particulie re schippers. heeft geen wettelijke basis, genstelling tot het binnenlands vervoer in Nederland. De verladers werken er, zij het ongaarne, op vrij willige basis aan mee. Zij vinden procent op het bodemtarief te ge ven. Inmiddels heeft een groot vee voederbedrijf in het Belgische Merksem (500.000 ton per jaar) bij de toerbeurtvereniging gevraagd DEN HAAG (ANP) - Werkgevers en werknemers in sectoren die af hankelijk zijn van premies en sub sidies, zoals de bejaardenzorg en het openbaar vervoer, zullen in de toekomst zelf kunnen beslissen over de inwerkingtreding van een Is de overheid van mening dat de vooraf door haar vastgestelde fi nanciële ruimte wordt overschre den, dan wordt dit aan de twee par tijen meegedeeld. Zijn werkgevers en werknemers van mening dat on danks dat de cao toch in werking moet treden, dan kan dat. Maar dan moeten moeten ze zelf maar zien het extra benodigde geld te verdienen door extra verhoging van de efficiency. Dit is de kern van een wetswijzi ging die gisteren aan de Tweede Kamer is voorgelegd door minister De Koning (sociale zaken). Door het wijzigingsvoorstel komt het ac cent sterker te liggen op de verant woordelijkheid van cao-partijen. Van rechtstreeks ingrijpen in door partijen gemaakte afspraak is be halve in uitzonderlijke gevallen niet langer sprake. Pas als men er niet in slaagt het geld dat nodig is door overschrijding van de finan ciële ruimte, zelf te vinden en er sprake is van onaanvaardbare pro porties en er geen uitzicht is dat de betreffende sektor zelf orde op za ken stelt moet de overheid volgens De Koning de mogelijkheid heb ben de arbeidsvoorwaarden in die sektor te bevriezen. Volgens de minister worden met die de cao-partners krijgen mag het niveau van de voorzieningen niet dalen, hetgeen volgens de mi- te^onSSeren'zaf zijn gemakkel^k De luchtvaartshow op Le Bourget dient niet alleen om de nieuwste typen vliegtuigen aan de man te brengen, De minister stelt overigens voor maar ook om het wapentuig te etaleren waarmee het dure speelgoed weer kan worden neergehaald. Dit plaatje het overleg over de financiële legt dat onomstotelijk vast. (fotoAP) ruimte voor de arbeidsvoorwaar den uitsluitend met de werkge versorganisaties) te voeren. Hier vóór worden de werknemersorga nisaties wel eerst gevraagd wat hun mening is. Woordvoerder An- neveld van de ambtenarenbond CFO toonde zich gisteravond niet temin ingenomen met de voorge stelde wijziging. „Een forse stap van de minister waardoor de vrij heid van het voeren van overleg bij de partijen wordt gelegd. Dus waar die hoort, bij werkgevers en werk- Het blijft voor hem echter onver teerbaar dat het kabinet bij de ruimtebepaling de hoogte van de overheidsuitgaven en het financie ringstekort nog steeds mede van doorslaggevende betekenis laat zijn. DETROIT (UPI) - De veelbespro ken Amerikaan John DeLorean, de voormalige eigenaar van de in 1982 failliet gegane fabriek van sportwagens in Noord-Ierland, is in onderhandeling over het ge bruik van een gebouw waarin een assemblagefabriek voor sportwagens moet worden ge vestigd. DeLorean heeft berich ten bevestigd dat hij onderhan delt met de eigenaar van het ge bouw, Kapac Company, distribu teur van auto-onderdelen. Volgens DeLorean, die een langdurig proces achter derug heeft over handel in verdovende middelen, wordt er al zes maan den gepraat over de mogelijkhe den van een samenwerkingsver band voor de produktie van DeLorean wil weer sport auto's maken sportwagens. „Ik wil daarbij be trokken zijn. Het is onvermijde lijk dat mijn onderneming terug komt", betoogde DeLorean. Het ontwerp van de nieuwe spdrtwagen lijkt veel op de DMC-12, een exclusieve wagen van aluminium met vleugeldeu ren, waaraan DeLorean ten on der is gegaan. Welke bedrijven geïnteresseerd zijn in samenwer king met DeLorean is niet be kend. Volgens DeLorean kan de produktie binnen korte tijd van start gaan. Het is overigens nog maar de vraag of de onderneming kans van slagen heeft. DeLorean zal daarvoor eerst de nodige juridi sche problemen moeten over winnen. Zijn schuldeisers heb ben processen tegen hem lopen en zelf is hij verwikkeld in een proces wegens mogelijk crimine le activiteiten. Bovendien heeft de maat schappij die namens de schuldei sers optreedt laten weten dat De Lorean niet langer het recht heeft op de naam, het ontwerp, de produktie en de verkoop van de sportwagen onder de naam DeLorean. Deze rechten behoren nu de maatschappij toe. Race-project: ook succes voor Philips wetsvoorstel. OndanksV ruimte 14.000 melkveebedrijven kunnen minstens in hun eigen energie- en warmtebehoefte voorzien door het vergisten van mest. Dat conclu deert het Centrum voor Energiebe sparing in een rapport over de mo gelijkheden van mestvergisting. Op dit moment hebben 25 Neder landse boerderijen een eigen bio gasinstallatie. Toyota Japan grootste autofabriek, Toyota Motor Corporation, is ook in het op 31 maart afgesloten boek jaar 1984/85 qua omzet en winst bo venaan de ranglijst van Japanse bedrijven blijven staan. Volgens het Wako-instituut voor econo misch onderzoek in Tokio staat Toyota met een omzet van 75 mil jard gulden en een netto winst van 7,15 miljard ver voor op de andere ondernemingen. Hitachi staat tweede op de ranglijst, gevolgd door Arabian Oil, Matsushita, To kio Electric, Kansai Electric, Nis san, Toshiba, Chubu Electric en NEC Corporation. Voor het eerst sinds jaren trad er ook verbetering op in de zware industrie, zij het met uitzondering van Nippon Steel en Mitsubishi Heavy Industries. Pesticiden De Nederlandse regering moet snel overgaan tot een exportver bod voor een aantal gevaarlijke landbouwbestrijdingsmiddelen naar ontwikkelingslanden. Dat stellen milieu- en Derde-Wereld- groepen verenigd in het Pesticiden Aktie Netwerk (PAN), afdeling Ne derland. Nederland is een belang rijke exporteur van insecticiden. De actie richt zich vooral tegen de zogenaamde „drins", de door Shell geproduceerde stoffen Aldrin en Dieldrin. Per jaar produceert het bedrijf 4.000 ton van deze midde len, die in Nederland verboden zijn. Boeken Boeken worden steeds vaker bij tweedehandsboekhandels, op de markt of bij antiquariaten gekocht. Bedroeg het marktaandeel van de ze aanbieders in 1980 nog vier pro cent, in 1984 was dat al opgelopen tot 7,5 procent. Dit staat in de bran che-oriëntatie „De Boekhandel" van het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf. LUXEMBURG (ANP) - De EG kan in principe van start met het zoge naamde Race-project, een zeer gea vanceerd geïntegreerd breedband- communicatiesyteem dat vanaf het Europese topconferentie eind juni bij de besprekingen betrokken zul- i Milaan" het officiële groene licht len worden, heeft men anderhalf gegeven zal worden. De "eerste fase midden van de jaren '90 in alle lan- omvat overigens nog slechts het in den van de Gemeenschap geinstal- ventariseren van de problemen die leerd zou moeten worden Daar- ^ch voordoen en het vaststellen sluit Europa aan bij de de projecten die nodig zijn c menteel zeer agressieve pogingen tot het geavanceerde systeem te komen. Voor die eerste fase waarin v_ de industrie (met name Phi- --T TT„... OVci economic lips) om tot één gemeenschappelij- ook""geïntere^ DEN HAAG/PARAMARIBO (ANP) - Het Internationale Mone taire Fonds (IMF) is bezorgd over het uitblijven van economische aanpassingsmaatregelen in Surina me. Dat staat in een vertrouwelijk rapport dat IMF-functionarissen ruim drie maanden geleden heb ben opgesteld na een bezoek aan Suriname. Het IMF dringt er bij de Suri naamse autoriteiten op aan de noodzakelijke stappen te onderne men om de overheidsuitgaven -te rug te dringen en de overheidsin komsten te vergroten. Dit moet op dusdanige wijze en in een zodanig ke markt te komen. Het telecommunicatiesysteem moet bewegende beelden, spraak DEN HAAG (ANP) Het Alge. allerlei gegevens kunnen ver- - - jaar uitgetrokken. Die eerste fase zou in juli al moeten beginnen. In de Raad is ook gesproken over het voorstel van de EG-commissie om in het Italiaanse Ispra voor een bedrag van 35 miijoen gulden een laboratorium voor tritium-onder- zoek te bouwen. Tritium is een stof die gebruikt kan worden bij kern fusie. Frankrijk wilde van de bouw van dit laboratorium niet horen omdat het dit overbodig vindt. In raadskringen werd gezegd dat dit Franse bezwaar wellicht te ma ken heeft met het feit dat in het raam van de Franse wapenindus trie al onderzoek naar tritium wordt verricht. Omdat de Italiaan se voorzitter dit laboratorium voor zijn land wilde „binnenhalen", had hij dit punt gekoppeld aan een be sluit over het Race-project. i Burgerlijk Pensioenfonds i werken en die bij elke gebruiker nn _npt. naar thuis kunnen afleveren. Op dit mo- deskundigen. Zoals bekend l marKl .mnoooro rlirnntaiir Kolairitii ment meent van zo'n 375 miljard gulden gemoeid kan rijn. Volgens de Ne- dubTe^pmk^ken^t' derlandse minister Van Aardenne _e_j coed (nortnAmieoVin ool/an) bitton or Anlr vroegere directeur beleggingen, Masson, uit zijn ambt gezet wegens (economische zaken) zitten er ook voor Nederlandse ondernemingen (Philips) grote mogelijkheden in het project. Tegen het beginnen met de t Volgens ABP-directeur Leen man is er sprake van een „buiten gewoon ernstige situatie" op beleg- gingsgebied. In het binnenland is het ABP nauwelijks in staat zijn ste fase Van h^jm^ct'föaccTjis de beleggingsplan te verwezenlijken afkorting van het Engelse „Onder- Leenman pleitte er voor het het zoek en Ontwikkeling van Geavan- fon,ds mogelijk te maken de bui- ausaaniee wnze en in ppn 7ortanif ceerde Communicatie-technolo- |an onroerendgoed-markt ausaanige wijze en in een zoaanig bestonden gisteren in de F» °P te 8aan en daarvoor deskundig tempo gebeuren dat het overheids- ëie oeswncien gisteren in ae ü-u- trekken Wii mn tekort nog dit iaar ..betekenisvol" ™Pese Onderzoeksraad in Luxem- Sfill burg geen echte bezwaren meer. Van Aardenne (economische za ken) is er van overtuigd dat er bin nen enkele weken „nog vóór de tekort nog dit jaar „betekenisvol' wordt teruggedrongen. In twee jaar moet dan bij benadering een evenwicht zyn bereikt. Volgens de in het rapport ver strekte gegevens bedroeg het over heidstekort in 1983 (dus na de stop zetting van de Nederlandse hulp) ruim 310 miljoen Surinaamse gul den, wat overeenkomst met 13 pro cent van het bruto nationaal pro dukt. In dit jaar werden de over heidsuitgaven zelfs nog opge voerd. Voor 1984 schat het IMF het overheidstekort op Sf. 285 miljoen, dit op een totaal aan overheidsuit gaven van Sf. 751 miljoen. De te korten zijn monetair gefinancierd, dat wil zeggen door het drukken van bankbiljetten. De Surinaamse regering steeds meer haar toevlucht genomen tot directe administratieve maatrege len op het gebied van prijzen, inter nationale handel en betalingen. Het IMF zegt bezorgd te zijn dat voortzetting hiervan de zo noodza kelijke economische aanpassingen steeds moeilijker zal maken. Het ad-hoc karakter van de maatrege len zorgt voor onzekerheid die schadelijk is en doet de bezorgd heid dan ook nog toenemen, aldus het IMF in het 21 pagina's tellende rapport. gen wel voor tweeduizend gulden ABP naarstig op zoek naar nieuwe Masson per dag een interim-manager aan trekken, maar een eigen salarisbe- leid is ons niet toegestaan", aldus Leenman. Bestuur en directie van het ABP vinden dat minister Rietkerk (bin nenlandse zaken) in de nieuwe structuur van het fonds een te gro te greep krijgt op de bedrijfsvoe ring. De ABP-leiding vindt dat Rietkerk en zijn collega Ruding van financiën in hun voorstel voor een nieuwe structuur „te veel te ge detailleerd willen regelen naar te veel organen toe". Volgens de ABP-top zou Riêtkerk zich moeten beperken tot zijn politieke verant woordelijkheid en de bedrijfsvoe ring aan het bestuur moeten over laten. Leenman zette dit gisteren uit een in een gesprek met de commis sie voor ambtenarenzaken van de Tweede Kamer. Het is de bedoe ling dat de Kamer morgen een de bat wijdt aan de voorstellen van de beide ministers. De ABP-top toon de zich zeer teleurgesteld over een recent gesprek met Rietkerk, waar in de fondsleiding haar voorstellen toelichtte. dezelfde korting te geven. Besjes vreest dat het systeem van beurs- bevrachting hiermee volledig uit gehold dreigt te worden en de vrachtprijzen op een onaanvaard baar niveau komen. Staatssecretaris Scherpenhuizen (Verkeer en Waterstaat) heeft de toerbeurtvereniging onlangs defi nitief laten weten dat hij het wets ontwerp voor de Wettelijke Affï- chage (verplichte aankondiging van lading op de beurs) intrekt. De toerbeurtvereniging hoopte met de affichage meer lading over de beurs te krijgen. Eerdere pogingen het systeem in z'n geheel een wet telijk kader te geven zijn gestrand. De verladersorganisatie EVO in Zoetermeer onthoudt zich voorals nog van een standpunt en be schouwt de problemen bij Noord- Zuid ondanks de actiedreiging als een interne zaak. De EVO zal vol gens een woordvoerder echter niet aarzelen actief te worden indien verladers door acties van binnen schippers gedupeerd worden. Saoedi-Arabië dreigt met opvoeren van olieproduktie ETAIF (AP/Reuter) - Saoedi-Ara bië heeft gedreigd de olieproduktie op te voeren als andere leden v§tn de OPEC de prijs- en produktieaf- spraken blijven schenden. Zij slaan munt uit het feit dat andere landen zich wel aan de afspraken houden en ondergraven de greep van de organisatie op de wereld- oliemarkt. De Saoedische olieminister Ya- mani, tevens voorzitter van het oliekartel heeft dat gisteren naar voren gebracht tijdens de vergade ring van de OPEC in Taif, zo is be kend gemaakt door de olieminister van Nigeria, Tam David-West. Vol gens David-West zou Saoedie-Ara- bië gemakkelijk in staat zijn de produktie op te voeren, omdat het land nu slechts 3 miljoen vaten per dag produceert. De maximale ca paciteit is volgens de Nigeriaanse minister 10 miljoen vaten per dag. Saoedie-Arabië heeft zich altijd opgeworpen als een krachtig voor stander van het prijssstelsel van de OPEC. Landen als Iran en Irak, on derling in een geldverslindende oorlog verwikkeld, en het armlasti ge Nigeria hebben de afspraken ge regeld geschonden. De OPEC heeft enige tijd geleden het Neder landse accountantskantoor Klijn- veld en Kraaijenhoff ingeschakeld voor controle op naleving ervan. In kringen van de olie-industrie wordt gezegd dat de OPEC op het ogenblik al minder olie produceert dan het afgesproken maximum van zestien miljoen vaten (van 159 liter) per dag. Desondanks zijn de prijzen van olie op de vrije markt lager dan de OPEC-prijzen, met als gevolg dat enkele leden de afspra ken schenden om hun aandeel in de markt te behouden. Eerder deze week is besloten om de ministers conferentie van de OPEC, die voor 22 juli op de agenda stond, drie we ken eerder te houden. Volgens de minister van olie van de Verenigde Arabische Emiraten (VAE), Mana Said al-Oteiba, zijn er twee mogelijkheden om de wereld- oliemarkt in het gareel te houden, of de produktie verkleinen en de prijzen niet verlagen of de prijzen verlagen en de produktie niet ver kleinen. Op het ogenblik is de si tuatie op de wereldoliemarkt moei lijker dan in het verleden en de beste oplossing is de prijzen op peil te houden door de produktie verder te verminderen, aldus Otei- ba. Als de prijzen worden verlaagd is de kans groot dat er op grote schaal wordt gespeculeerd op de wereldo liemarkt en dat is geen goede zaak voor de OPEC. Een prijzenoorlog heeft negatieve politieke en econo mische gevolgen voor producen ten en verbruikers van olie, zo liet Oteiba weten. Van Aardenne: grote mogelijkhe den voor industrie. (foto ANP) MADRID (GPD) - De Spaanse so cialistische regering is gisteren de wacht aangezegd door haar eigen vakbond UGT. Voor het eerst sinds de socialisten in 1982 aan de macht kwamen, protesteerde de socialistische vakbond UGT open lijk tegen het beleid van het kabi net Gonzalez. door Gerrit Jan Hoek In vijftig Spaanse steden wist de UGT, na drie jaar onderlinge twis ten dit keer weer gesteund door de communistische vakcentrale Co- misiones Obreras, naar schatting een miljoen mensen op de been te brengen om te demonstreren tegen het plan van de regering om de j>o- ciale verzekering te regering denkt haar krachtige maatregelen als korting op de pen sioenuitkeringen voort te zetten. Ook de Comisiones Obreras, die deze maand een algemene staking heeft afgekondigd uit protest tegen gering) omdat de socialistische de pensioenwet, zag als enige op- partij PSOE al haar militanten (met uitzondering van diegenen die leidinggevende functies in de vakbond bekleden) verboden had aan de manifestatie deel te UGT-leider Nicolas Redondo, die vorige week bij de globale stemming in het parlement over de zgn. pensioenwet als énige socialis tische parlementariër de partijdis cipline doorbroken had, stelde de regering deze dagen prachtige ant woorden in het vooruitzicht als de lossing om een toenemende frontatie tussen vakbonden en de regering te voorkomen, het intrek ken van de pensioenwet en het op stellen van een nieuw wetsontwerp na overleg met de vakbonden. Mi nister van economische zaken Boyer liet gisteren echter door schemeren dat de omstreden wet stekst gehandhaafd zou blijven, omdat op de lange duur de wet voor de pensioentrekkers voordeli ger uitkomt dan het bestaande sys teem. DEN HAAG (ANP) - De jongste staatslening, tegen een rente van 7,5 procent, heeft het rijk 3,3 mil jard opgeleverd, een bevredigend resultaat. Minister Ruding heeft nu 28 miljard binnen van de 35 die hij dit jaar moet lenen om zyn begro ting rond te krijgen. Daarvan is ruim 17 miljard via de openbare kapitaalmarkt binnengehaald. De uitgiftekoers van de zesde staatslening is vastgesteld op 101 procent, zodat het effectieve rende ment iets lager uitkomt dan 7,5 procent (7,33 procent). De uitslag komt goed overeen met de ver wachtingen op de effectenbeurs. Velen gokten op een uitgiftekoers van 101 procent en een bedrag van ongeveer 3,5 miljard. De nieuwe le ning werd onofficieel gisteravond verhandeld op ongeveer 100,80 procent. ADVERTENTIE Serre woning dakkapel garage U wilt een woning bouwen of een serre, een garage, dakkapel of bedrijfsruimte. Maar u ziet tegen de hoge kosten op? Door onze deskundige aanpak, kennis en ervaring kun nen wij voor u veel geld verdienen bij ont werp en uitvoering van ieder bouwplan. Voor vrijblijvend en kosteloos advies 80UWBUR0 ZEVENHOVEN 2394 AR HAZERSWOUDE RIJNDIJK

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9