Ergernis Peres aan rol van VS Populariteit Kohl nu op dieptepunt VS-plan inval Nicaragua lijkt gereed Derde proces begonnen tegen bankier Sindona 'Moskou greep 44 maal militair in sinds '45' Reagan wil Jordanië luchtafweer leveren Amnesty: vorig jaar 1500 executies Casino Scheveningen WOENSDAG 5 JUNI 1985 BUITENLAND PAGINA 7 'Jordanië en PLO moeten met ons praten' MILAAN - Het derde proces te gen de Italiaanse ex-bankier Mi- chele Sindona is gisteren in Milaan begonnen. Sindona (65) werd eer der in Amerika tot 25 jaar gevange nis veroordeeld voor het faillisse ment van de Franklin Bank en, na zijn uitlevering aan Italië, tot 15 jaar voor dat van de Banca Privata Italiana. door Hein ten Kortenaar Ditmaal wordt Sindona ervan beschuldigd in 1979 opdracht te hebben gegeven voor de moord op Giorgio Ambrosoli, de curator in het faillissement van de Banca Pri vata. Deze had Sindona's verant- JERUZALEM/LONDEN (AP/GPD) - De Israëlische premier Peres heeft de Jordaanse ^ebankbreuk ontdekt e^nluwi koning Hoessein en de Palestijnen opgeroepen niet eerst met Washington te gaan praten keurig gedocumenteerd, maar direct met Israël te onderhandelen over vrede. Toen Ambrosoli op 12 juli van dat jaar voor zijn woning in Milaan oceaan oversteken raëlische functionarissen hun be- werd neergeschoten door de uit kan oversteken? zwaren tegen een internationale 'Waarom De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken George Shultz heeft gezegd dat de regering-Rea- Waarom moeten Amerika overgekomen huurmoor denaar William Arico, had hij juist gelegenheid gehad om zijn bevin dingen bij de rechtbank te depone ren. Arico, die vorig jaar by een vreemde ontsnappingspoging uit het Metropolitan Correctional Cen tre in Manhattan om het leven kwam, had na zijn arrestatie een volledige bekentenis afgelegd en verklaard dat hij in opdracht van Sindona had gehandeld. Twee jaar geleden bevestigde Sindona's zoon Nino in een interview dat zijn va der Arico had gehuurd, maar uit sluitend om Ambrosoli te bedrei gen, niet om hem te vermoorden. Bedreiging en afpersing zijn en kele van de secundaire beschuldi gingen tegen Sindona, die zich bo vendien moet verantwoorden voor de gefingeerde ontvoering in New York door 'proletarische scher prechters', die in werkelijkheid diende om met valse papieren naar dë'baSk Italië te reizen in een laatste ver- vala aoor ae DanK geefse poging om door chantage en bedreigingen te redden wat er te redden viel. Samen met Sindona staan 23 van zijn medeplichtigen terecht, onder wie enkele Amerikaanse mafiale- den en de Siciliaanse arts Joseph Miceli Crimi, die hem, in een po ging om de 'ontvoering' zo echt mogelyk te laten schijnen, na plaatselijke verdoving in het been schoot en vervolgens vakkundig verbond. Met grote nieuwsgierigheid wordt uitgezien naar de getuigen verklaringen van enkele vooraan staande politici, onder wie de hui dige minister van buitenlandse za ken Giulio Andreotti en de vroege re minister van de schatkist, Gaeta- no Stammati. Sindona beschouw de hen als zijn beschermers, die er voor zouden zorgen dat het gat van 257 miljard lire van de Banca Pri- Italie zou worden gedicht. „Op die manier", zo staat er in de aanklacht, „werd aan Michele Sindona de indruk ge geven dat de enige die zijn redding in de weg stond de curator Ambro soli was". Deze prominente getui gen zullen overigens pas worden gehoord na de onderbreking van het proces voor de zomervakantie. gan wel voelt voor een gesprek met ton varen als we 16 kilometer van een Jordaans-Palestijnse delegatie hier direct met elkaar kunnen pra- voorafgaand aan onderhandelin- ten?' vroeg Peres, gen met Israël. Maar Peres zei in een rede voor de Hebreeuwse Uni versiteit in Jeruzalem dat 'de pro blemen niet bestaan tussen de Ver enigde Staten en Jordanië, maar tussen Israël en Jordanië'. DEN HAAG (ANP) - De Sowjet- Unie is sinds de Tweede Wereld oorlog betrokken geweest bij ten minste 44 militaire ingrepen. Dit is een van de conclusies derzoek derzoek genstellingen (COMT) Rijksuniversiteit te Leiden. Het reactie onderzoek is gisteren in boekvorm wachten, verschenen. „Soviet military interventions since 1945" is geschreven door de aan de Leidse universtiteit verbon- expansie in Azië, den Zwitserse onderzoeker dr. een uitbreiding Alex Schmid. In de publikatie heeft drs. Ellen Berends tien voor beelden van Russische militaire in terventies uitgewerkt. De term militaire interventie is i uitgelegd. Naast direct mili- Derde Wereld wanneer het gaat om strategische gebieden of plaatsen waar belangrijke energiebronnen voorhanden zijn. De waarschijn lijkheid van militaire acties wordt het Centrum voor On- volgens de auteurs vergroot indien Maatschappelijke Te- via derden kan worden ingegrepen de Sowjet-Unie geen hevige het Westen kan ver- Schmid beschouwt de invasie in Sowjet-troepen in Afghanistan niet als een voorbode voor verdere maar eerder als m de Brezjnev- doctrine, waaraan de Sowjet-Unie het recht ontleent in socialistische staten in te grijpen teneinde een „bedreigde revolutie" te bescher men. Volgens Schmidis de kans het tair ingrijpen vallen bijvoorbeeld grootst dat toekomstige Russische militaire interventies in Oost-Euro pa zullen plaats vinden, vooral als daar de economische recessie voortduurt. Confrontaties tussen de Sowjet-Unie en het Westen acht hij uiterst onwaarschijnlijk, omdat naar zijn mening de leiders in het Kremlin daar te grote risico's aan ook het leveren van wapens flictsituaties, het mobiliseren om pressie uit te oefenen en blokkades onder het begrip. In de periode 1945-1955 hadden verreweg de meeste militaire inter venties van de Sowjet-Unie, 13 van de 15, betrekking op feet het Oost blok, terwijl in de daaropvolgende verbonden achten, periode van de „koude oorlog", tot ongeveer 1965, vijf van de 11 inter venties confrontaties met het Wes ten waren. Na 1965, onder het bewind van Brejynev, was er sprake van een opmerkelijke verschuiving naar de Derde Wereld, waar tot 1985 13 van de 18 militaire interventies plaats vonden. De auteurs schrijven dat Moskou waarschijnlijk door zal gaan met het interveniëren in de Washing- conferentie met deelname Sovwet-Unie en tegen leden van de Palestijnse Nationale Raad als mo gelijke gesprekspartners. De raad is het wetgevende orgaan van de Terwijl het proces naar nieuw Palestijnse Bevrijdingsorganisatie, vredesoverleg in het Midden Oos- die door Israël wordt beschouwd ten in een versnelling kwam door als een terreurgroep die de vernie- het bezoek van Hoessein aan de tiging van de joodse staat nastreeft. Verenigde Staten, herhaalden Is- Peres deed een beroep op de lei ders van de PLO om geweld af te zweren. 'Of jullie willen dialoog, besprekingen, onderhandelingen, óf jullie willen moord en haat. Neem een beslissing. Jullie kun nen allebei krijgen', zei hij. De Britse premier mevrouw Thatcher heeft gisteren in Londen besprekingen over het Midden- Oosten gevoerd met de Israëlische minister Sjamir (buitenlandse za ken). Een woordvoerder van de premier omschreef het gesprek als „levendig", wat diplomatentaal is voor: er was grote onenigheid. Mevrouw Thatcher heeft de mi nister onder meer verteld, dat zij voorstander is van het vredesplan van koning Hoessein van Jordanië, die samen met Israël en de PLO wil werken aan een oplossing voor het conflict in het Midden-Oosten dat mede het Israëlische bestaans recht erkent. Sjamir heeft, aldus welingelichte kringen, de Britse premier enige malen gezegd dat zijn land onder geen voorwaarde met de „terroris tische" PLO wil praten. Koning Hoessein zal later deze week ook naar Londen reizen om er met me vrouw Thatcher te praten. De Israëlische minister maakte de Britse premier ook deelgenoot van het ongenoegen van zijn rege ring waar het gaat om de Spaanse en Portugese toetreding tot de EG. Israël is bang dat dat zijn speciale regelingen voor voedselexporten naar de EG in gevaar zal brengen. Breuk sociaal democraten met kabinet Portugal LISSABON - In Portugal is de langverwachte regeringscrisis een feit geworden nu de sociaal-demo cratische PSD gisteren heeft beslo ten uit de coalitie met de socialis ten te treden. De dreiging van een crisis heeft in feite al vanaf het be gin boven de regeringscoalitie ge hangen. Een belangrijke sector binnen de PSD, onder leiding van de huidige voorzitter Cavaco e Sil- va, verzette zich al van meet af aan tegen een coalitie met de socialis ten. De twee jaar, dat de coalitie ge werkt heeft, is dan ook een aaneen schakeling geweest van interne fricties, ruzies en confrontaties, waarby de sociaal-democraten sys tematisch het regeringsbeleid in conservatiever richting probeer den om te buigen. door Gerrit-Jan Hoek Dat het niet eerder tot een breuk kwam, was voornamelijk toe te De Westduitse bondskanselier Helmut Kohl kwam gisteren voor een officieel bezoek in de Joegoslavische s?hrBven de inspanningen van hoofdstad Belgrado aan. Hij werd op het vliegveld verwelkomd door premier Milka Pianino (links). (foto ap> vlce~P[emier Mota Pinto, voorman van de sociaal-democraten, die keer op keer politieke interne brandjes binnen de PSD moest blussen. Ondanks politieke me ningsverschillen preveleerde de persoonlijke band van Mota Pinto met premier Mario Soares. Maar in februari van dit jaar werd Mota Pinto door de oppositie binnen zijn eigen partij beentje gelicht en keer de hij morrend terug naar de uni versiteit van Coimbra. Zijn opvol ger Rui Machete slaagde er niet in de elkaar bestokende fracties bin- de PSD tot elkaar te brengen. J Mota Pinto, begin vo- Buitenland kort Geld Star Wars De Amerikaanse senaat heeft zich duidelijk uitgesproken tegen alle stappen om de fondsen voor president Reagans controversiële raketafweersysteem in de ruimte SDI (Star Wars) voor 1986 belang rijk te korten. Tijdens stemmingen werden vier voorstellen van oppo sitionele Democraten om minder uit te geven aan het SDI, met groot verschil verworpen. WASHINGTON (UPI) - De regering-Reagan heeft, ondanks oppositie van Israël en het Congres, besloten wapens voor de luchtverdediging aan Jordanië te leveren. Dit hebben medewerkers van de Amerikaanse rege ring verklaard. Er is nog geen formele beslissing genomen, maar Washington meent dat Jordanië zijn luchtverdediging moet versterken, met onder meer mo biele I-Hawk raketten en F-20 of F-16 straaljagers, om het hoofd te kun nen bieden aan de dreiging van Syrische zijde. Een belangrijk argument voor de beslissing is volgens de ambtenaren steun te verlenen aan een Arabische leider als koning Hoessein die risi co's wil nemen op weg naar rechtstreekse vredesonderhandelingen met Israël. Britten zeggen massaal reizen naar Italië af MILAAN/BRUSSEL (AP) - Duizenden Britten hebben hun voorgenomen vakantie in Italië afgezegd naar aanleiding van de voetbalrellen in Brussel vo rige week, waarbij 38 suppor ters om het leven kwamen. Het Italiaanse Bureau voor Toeris me heeft dat bekend gemaakt In de afgelopen week kwam het in Italië her en der al tot ge weld tegen Britse toeristen. Carlo Mole, de voorzitter van het bureau voor toerisme, deel de mee dat reisbureau's en toe risten bang zijn voor wraakac ties van Italianen. Het geweld in het Brusselse Heizel-stadion brak uit, toen supporters van de Britse club Liverpool een aangrenzend vak met suppor ters van Juventus bestormden. BONN (DPA/AFP) - Bondskanselier Helmut Kohl van West-Duitsland is in grote problemen geraakt. De verkiezingsnederlaag in Noordrijn-West- falen heeft geleid tot aanvallen van plaatselijke CDU-bestuurders tot en met openlijke kritiek door ministers uit Kohls kabinet. De „zwarte reus uit Mainz" heeft de afgelopen dagen volgens diverse opiniepeilingen een „vrije val" gemaakt. Het instituut „Infratest" meldde - - dat slechts 12 procent van de ondervraagde personen Kohl als „de ideale ™ge maand, verscherpte de interne De dood DEN HAAG (ANP) - In 1984 zijn in veertig landen opgenomen, worden executies veelal niet meer uitge- meerdan 1500 mensen geëxecuteerd. In hetzelfde jaar voerd. De Algemene Vergadering van de Verenigde zijn 2068 doodvonnissen uitgesproken. Het werkelijke Naties heeft zich al tweemaal, in 1971 en 1977, uitge- aantal terechtstellingen ligt waarschijnlijk veel hoger, sproken voor de algehele afschaffing van de dood- maar veel regeringen houden de informatie over exe- straf. cuties geheim. Dit heeft de internationale mensen- In de Verenigde Staten zijn in 1984 21 mensen te- rechtenorganisatie Amnesty International vanmorgen rechtgesteld. Eind december zaten 1400 gevangenen bekendgemaakt. Zij baseert zich op 1513 gedocumen- in afwachting van de eventuele voltrekking van hun teerde gevallen. vonnis in de zogenaamde „dodencellen". De organisatie bespeurt een doorzettende algemene tendens naar afschaffing van de doodstraf. Zo besloot Volgens Amnesty zijn de terdoodveroordeelden West-Australië het afgelopen jaar, als laatste staat in veelal afkomstig uit (kans-) arme milieus. Het zijn le- Australië, de doodstraf te schrappen uit het wetboek den van politieke en/of etnische minderheden of men- van strafrecht. Sinds 1975 heeft ten minste één land sen die geen eeriyk proces hebben gehad of zelfs zijn de Juchtvaarttentoonstelbng jaarlijks de doodstraf afgeschaft. gemarteld. In Nigeria waar in 1984 meer dan 110 men- "|jfi ,J D T^~ Eind 1984 werd in 19 landen de doodstraf alleen nog sen ter dood zijn gebracht, hebben ten minste 66 men- in enkele gevallen, zoals bijvoorbeeld wegens bepaal- sen terecht moeten staan voor speciale tribunalen zon de oorlogsmisdaden, gehanteerd. In 27 landen is de der de mogelijkheid van hoger beroep. In Zuid-Afrika doodstraf inmiddels geheel afgeschaft. In de meeste zijn zeker 114 mensen geëxecuteerd. Op drie na waren landen waar de doodstraf nog wel in de wetgeving is het allemaal zwarten en kleurlingen. Eurojager Frankrijk wil een centrale rol spelen bij de bouw van een nieuw Europees gevechtsvliegtuig. De Franse minister Hernu (defensie) zei gisteren dat het centrum van activiteiten rond dit projekt in de Parijse regio moet liggen. Hernu i ander tijdens een bezoek op het vliegveld Le Bourget. De dag tevoren had de Westduitse mi nister van defensie, Wörner, de door Frankrijk en Groöt-Brittannië gepresenteerde modellen voor een nieuwe Europese straaljager afge- Afrika-hulp De internationale voedselhulp bereikt slechts de helft van de door honger getroffen bevolking van EtHiopië en Soedan. Bovendien is de situatie in een aantal Afrikaanse landen, ondanks internationale hulpprogramma's, de afgelopen tijd nog verslechterd. Dit heeft het bureau voor noodhulp van de Ver enigde Naties in een rapport mee gedeeld. De noodoperaties in Afri ka worden volgens het VN-bureau ernstig belemmerd omdat er te weinig transportmiddelen zijn waardoor voedselhulp en medica menten te langzaam worden ver spreid. Bovendien is er een ernstig tekort aan reserve-onderdelen voor de duizenden vrachtauto's die zijn ingezet. Namibië De overgangsregering die Zuid- Afrika voor Namibië tot stand wil brengen, zal op 17 juni worden geïnstalleerd. Vermoedelijk zal president Botha van Zuid-Afrika daarbij aanwezig zijn. De vorming van een overgangsregering wordt internationaal veroordeeld als een poging van Zuid-Afrika via een in terne regeling een internationale oplossing van de kwestie-Namibië te omzeilen. De Swapo, de bevrij dingsbeweging van Namibië, eist een volledige terugtrekking van Zuid-Afrika uit Namibië en de or ganisatie van vrije verkiezingen. kanselier" beschouwt. Volgens het onderzoeksbureau van Emnid i procent van de Westduitsers ontevreden over de activiteiten van Kohl. En het weekblad „Quick" wist te melden dat CDU-kiezers liever minister Gerhard Steltenberg als bondskanselier zien dan Kohl. Weliswaar wordt in regeringskringen in Bonn de enquête van „Quick" niet serieus genomen maar waarnemers in de Westduitse hoofdstad ach ten het niettemin van betekenis dat meer dan vroeger vragen gesteld worden over de populariteit van Helmut Kohl. „De reus wankelt", „Klopjacht op Kohl" of „De kanselier in de knel", luidden gisteren de koppen in een aantal Westduitse kranten. Kohl zelf doet er het zwijgen toe. Hij is gisteren vertrokken voor een driedaags bezoek aan Joegoslavië waar hij, meldt het boulevardblad „Bild", ook een „toeristisch programma afwerkt". Ook Thatcher uit de gratie LONDEN (AFP) - De populariteit van premier Margaret Thatcher van Groot-Brittannië is tot het laagste niveau gedaald sinds februari 1982. ienhiet on de tocht te zetten heh Blijkens een peiling die de Londense krant „The Standard" gisteren h„niepsD^nisters^lsnoe he heeft gepubliceerd, denkt 35 procent van de geënquêteerden positief sloten de coaTibê-reTerina on dé over de Conservatieve eerste-minister en 58 procent negatief. stoten ae coalitie regering op ae Uit de enquête blijkt verder dat de „derde stroming", de alliantie van de liberale en de sociaal-democratische partij op dertig procent van de kiezers kan rekenen. Ook de oppositionele Labourpartij verliest, maar heeft met 35 procent van de stemmen toch nog 2 procent meer aanhang dan de Conservatieven. Godsdienstvrijheid OTTAWA (AP) - Canada en vier Westeuropese landen hebben bij de mensenrechtenconferentie in Ottawa een voorstel ingediend dat de godsdienstvrijheid in Oost-Eu ropa moet vergroten. Het voorstel zou alle 35 landen, die in 1975 de akkoorden van Helsinki hebben ondertekend, verplichten 'de nodi ge maatregelen te treffen om het recht van personen te garanderen om individueel of collectief, of door religieuze organisaties, gods dienstonderricht te geven ofte ont vangen of hun overtuiging door te geven aan hun kinderen'. De breuk van de coalitie komt op een bijzonder ongelegen moment. Volgende week woensdag zal na melijk de volledige top van de tien EG-landen in Lissabon zijn op wachting maken om officieel het toetredingsverdrag met Portugal te ondertekenen. De PSD stelde maandag voor de plechtigheid van ondertekening maar gewoon uit te stellen, hetgeen volgens welinge lichte bronnen in Lissabon tot een ware woede-uitbarsting van pre mier Soares leidde. Om de inspan ningen van vele jaren onderhande been te houden tot na de onderte kening van het aansluitingsverdag met de EG. Onduideyk ois nog of vervroegde verkiezingen een uit weg uit de crisis moeten brengen. ADVERTENTIE WASHINGTON (GPD) - Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden buigt zich dezer dagen op nieuw over de vraag of en zo ja op welke wijze hulp moet worden ver leend aan de tegenstanders van de sandinisten in Nicaragua. Luider dan voorheen zeggen Amerikaanse bewindslieden, dat stopzetten van bijstand voor.de contra's kan lei den tot militaire interventie van de VS, die dan een einde zou moeten maken aan een marxistisch be wind, dat volgens Ronald Reagan de Amerikaanse nationale veilig heid bedreigt. Deze zelfverzekerde boodschap pen wijzen er volgens vele politie ke waarnemers op, dat de VS hun militaire voorbereidingen hebben voltooid en ervan overtuigd zijn dat zij de sandinisten in korte tijd onder de voet kunnen lopen zon der in een langdurig krijgsgebeu ren verzeild te raken. Terzelfdertijd is het duidelijk dat zo'n militaire onderneming de VS zou komen te staan op grote afkeer onder zijn Europese bondgenoten en nieuwe beklijvende vijand schappen in Centraal-Amerika. Tot 1983 bepaalde het Ameri kaanse Southern Command zich voornamelijk tot bescherming van het tot verontwaardiging van vele rechtse denkers aan Panama over gedragen kanaal tussen Atlanti sche wateren en de Stille Oceaan. Sedertdien evenwel hebben de VS, voornamelijk op grondgebied van Honduras de ene militaire oefe ning aan de andere geregen. Het Zuidelijk Opperbevel in Panama is van een obscure laatste post voor officieren onderweg naar pen sioen, uitgegroeid tot een machtig bastion dat de Amerikaanse rege ring in ijltempo heeft opgeworpen tegen uit het zuiden aanstormende rode horden. Hoewel militaire tussenkomst in Nicaragua nog steeds onwaar schijnlijk is en officieel een laatste redmiddel heet, kan over de mili taire paraatheid geen twijfel be staan. Sedert de president van Ni caragua, Daniel Ortega, naar Mos kou reisde en daarmee bereikte dat een aantal Amerikaanse parlemen tariërs zijn stem tegen de 'contra's' begon te betreuren, heeft Ronald Reagan met sterke rugwind van rechts zijn pleidooi voor militaire steun aan de tegenstanders van het bewind in Managua hervat. Sommige critici van Reagans be leid zeggen dat de sterk verhoogde Amerikaanse paraatheid in Cen traal-Amerika betekent dat het be sluit voor een invasie in feite al is ;oor- (archiefToto) genomen en dat het alleen nog gaat om de keuze van het juiste ogen blik. De Democratische 'Speaker' van het Huis van Afgevaardigden Thomas P. O'Neill verklaarde nog onlangs dat naar zijn gevoel Ro nald Reagan pas tevreden zal zyn wanneer Amerikaanse troepen in Centraal-Amerika staan. De Nicaraguaanse vice-president Ramirez bracht gisteren een be zoek aan ons land. „Wij zoeken geen hegemonie of expansie; we willen alleen onszelf zijn en dat mag niet", verzekerde Ramirez. „Maken de VS zich zorgen over de komst van Sowjet-bases bij ons, dan verklaren wij: die komen er niet; maken de VS zich zorgen over de komst van strategische wapens, raketten, uit de Sowjet-Unie naar Nicaraguaans grondgebied: we hebben al verklaard die zelf niet te willen;, klagen de VS over Cubaan se adviseurs bij ons: we laten er honderd terug gaan bij wijze van gebaar; betichten de VS ons van wapensmokkel naar het verzet in El Salvador: wij zijn bereid daarop internationale controle toe te laten. Dit alles toont aan dat Nicaragua flexibel wil zijn. Van flexibiliteit is aan Amerikaanse zijde nog niets gebleken, integendeel". Zijn bezorgdheid gaat nu vooral uit naar wat er in de buurlanden Honduras en Costa Rica wordt be kokstoofd. „Er doen zich langs de Hondurese grens de laatste weken veel incidenten voor. We zijn zeker dat het om provocaties gaat. In Honduras trainen en oefenen de Amerikanen dag in, dag uit". Als men een grootscheeps treffen tus sen Nicaragua en Honduras kan uitlokken, zo laat hij doorscheme ren, dan hebben de VS het voor wendsel om in te grijpen Casino Scheveningen. Het grootste casino aan de Noordzeekust Zeer correct goed bevei ligd. Met perfect opgeleide croupiers, internationaal publiek. Bar en. Brasserie. Roulette, Black Jack en Baccara. Elke dag van 2 tot 2. Colbert, stropdas en legitima tie verplicht Entree f 7,50 incl. gratis f 5 - jeton.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7