Assistent-leidsters kinderdagverblijven worden 'misbruikt' BAANVAK 'Invloed oppositie niet van college alleen afhankelijk Gediplomeerd onderbetoler Besturen wenden zich tot wethouder PPR/PSP in grote lijnen tevreden over nota kinderopvang Bewoners Herensingel vragen vergoeding Lezers Schrijven PAGINA 4 LEIDEN WOENSDAG 5 JUNI 1985 LEIDEN De gemeente Leiden profiteert van het feit dat assistent-leidsters in kinder dagverblijven verantwoordelijker werk doen dan in hun functie-omschrijving staat om schreven. Zouden zij dat niet doen dan zouden de kinderdagverblijven korter open kun nen zijn of het aantal groepen zou beperkt moeten worden. In een brief aan wethouder Van Dongen (onderwijs, samenlevings opbouw en emancipatie) schrijven de besturen van de Leidse kinder dagverblijven dat de gemeente er bij het ministerie en de Vereniging van Nederlandse Gemeenten voor moet pleiten dat de functie van as sistent-leidster wordt opgeheven en omgezet in die van leidster. In de cao staat omschreven dat er op één groep kinderen twee leid sters werkzaam moeten zijn. De een werkt onder verantwoordelijk heid van de ander; een assistent- leidster mag niet in haar eentje voor een groep zorgen, zij is lager ingeschaald en verdient minder. Onrechtvaardig Maar in de praktijk werkt het, al dus de brief, anders. Twee leidsters draaien gezamenlijk een groep, v isselen elkaar aan het begin van de ochtend en aan het eind van de middag af, omdat een kinderdag verblijf nu eenmaal langer open is dan acht uur per dag. "Twee leid sters die gelijk werk doen, maar één van de twee heeft een hogere functie. Een zeer onrechtvaardige zaak", aldus de brief, die ook door de vakgroep welzijn van de Abva/ Kabo is ondertekend. LEIDEN - De PPR- en PSP frac ties zijn er in grote lijnen tevreden over dat de concept nota-kinderop- vang van de gemeente veel van de uitgangspunten en voorstellen van de PPR/PSP-nota kinderopvang heeft overgenomen. Maar de frac ties missen een concrete uitwer king van de plannnen en zijn van mening dat de gemeente niet veel verder is gekomen dan de stand punten en voorstellen die de PPR en PSP in hun nota-kinderopvang hebben geformuleerd. In de nota-kinderopvang staan voorstellen over de kinderopvang als basisvoorziening. Daartoe zou den extra middelen ter beschik king moeten komen. Spreiding over de hele stad en het bepalen van de grootte van de groep zou eveneens moeten worden nage streefd. Maar de nota gaat ook in op de bijdragen van de ouders en het instellen van een voorrangsre geling voor mensen met twee kin deren. De PPR en PSP staan positief te genover de extra uitgave van van 500.000 gulden voor de kinderop- vang, maar zijn van mening dat dit 'Jump! Dickie Jump!' in Jam LEIDEN - 'Jump! Dickie Jump!' is de naam van de groep die van avond een concert geeft in The Jam aan de 2e Binnenvestgracht. "Amsterdams meest uitgelezen rockabillytrio", zegt muziekkrant Oor. Deze omschrijving geldt voor drie musici die naar de volgende namen luisteren; Art Verwart (gi taar, lead zang), Dickie Weekend (piano, zang) en Chrissy Boy Boom Boom (trommel, bekken, zang). Het trio zegt beïnvloed te zijn door Gene Vincent. Het optreden begint om half elf. budget jaarlijks zou moeten wor den verhoogd. Daarbij wijzen de fracties nadrukkelijk op de moge lijkheid om mensen met behoud van uitkering in de kinderopvang te laten werken en geven in hun notitie aan dat de gemeente hier over in overleg zou moeten treden met het ministerie zodat een expe rimenteel project zou kunnen be ginnen. De fracties zijn teleurgesteld over het standpunt van de honore ring van assistent-leidsters in de nota. De PPR en PSP verwijten de gemeente dat zij aan de ene kant erkennen dat een assistent-leidster dezelfde verantwoordelijkheid heeft als een leidster, maar in de nota niet verder gaan dan het on dersteunen van een verzoek om op landelijk niveau deze twee gelijk te stellen. De fracties noemen het merk waardig dat een hogere ouderbij drage wordt gekoppeld aan de voorrangsregeling voor mensen met twee kinderen. De voorrangs- regeling vinden de PPR en PSP een goede zaak, maar ze zijn van mening dat het geen tegemoetko ming kan worden genoemd als mensen met twee kinderen voor hogere kosten komen te staan. De fracties willen dat deze voorgestel de verhoging samen met het in te stellen 'terugstortfonds' nader be keken moet worden. De fracties vragen zich af of de voorbereiding rond het project 'gastouderprojecten' moet door gaan. De nota wijst ook op een groot aantal knelpunten, maar de PSP en PPR zetten grote vraagte kens bij het feit of het project wel zo roldoorbrekend is. De fracties van klein links mis sen in de nota een standpunt over de zeggenschap van ouders en per soneel in de kindercentra en willen dat ook hier meer aandacht aan wordt besteed. Het niveau van de kinderopvang in de stad zou aanzienlijk teruglo pen, als de assistent-leidsters zich aan de letter van hun functie-om- §chrijving zouden houden. "En dat in een tijd dat de noodzaak tot kin deropvang (eindelijk) ingezien wordt en het zelfs tot gemeentelij ke prioriteit is uitgeroepen. Wij hebben berekend dat het de gemeente ongeveer 15.000 gulden per jaar zou kosten om alle assis tent-leidster-functies om te zetten in leidster-functies. Wij willen er dan- ook voor pleiten dat de ge meente dit als hoge prioriteit stelt in alle nieuwe plannen rondom de kinderopvang". De briefschrijvers tonen zich verbaasd over het feit dat de wet houder niet op hun verzoek tot een gesprek heeft willen ingaan. "Uw standpunt lag al vast: het is een landelijk probleem". Via.de brief willen de onderteke naars trachten het gemeentebe stuur tot andere gedachten te bren gen. "We hopen dat u met de gele verde informatie in de diverse lan delijke overleggen wilt (blijven?) pleiten voor opheffing van deze on rechtvaardige situatie. Maar ook stedelijk moet en kan er wat ge beuren. (-) Maar dat moet dan wel goed geregeld worden en niet op een halfslachtige en voor de ge meente goedkoopste Van der Molen (boven) en Wiers- ma: nieuwe afweging maken over collegevorming. LEIDEN - "De invloed van de op positie is niet alleen afhankelijk van de 'mentaliteit' van de college partijen. Wie dat staande houdt, verdient een brevet van onvermo gen". Dit schrijven Marietje van der Molen, voorzitter van het be stuur van de PvdA-fractie in de Leidse gemeenteraad en Jan Mari- nus Wiersma, voorzitter van de PvdA-Leiden in antwoord op de kritiek van CDA-fractievoorzitter Joop Walenkamp op het functione ren van de Leidse gemeenteraad. Walenkamp heeft begin vorige maand in een open brief aan de PvdA de collegepartijen verweten dat hun bereidheid om enkele fun damentele taken en rechten van de gemeenteraad voldoende tot hun racht te laten komen, snel is afge nomen. Hij wees daarbij onder meer op het (mede)bepalen van het beleid van de gemeente, het con troleren van het collegebeleid en het recht om voor een verantwoor de voorbereiding van de raads voorstellen over voldoende infor matie te beschikken. Dezelfde kri tiek heeft hij eerder geuit tijdens de begrotingsbehandeling vorig jaar. De CDA-fractievoorzitter heeft Marietje van der Molen uitgeno digd tot een openbaar debat over het functioneren van de gemeente raad. De PvdA-fractievoorzitter is bereid deze 'uitdaging' aan te ne men. "Niet in het verlengde van de zegswijze dat wie de schoen past hem aantrekke, maar vanuit de ge dachte dat het functioneren van de raad niet een statisch geheel is van wettelijke en andere regels maar een dynamisch gebeuren onderhe vig aan maatschappelijke en poli tieke veranderingen", schrijft zij. Met andere woorden: je weet maar nooit waar het goed voor is. Tot dit debat, willen Van der Mo len en Wiersma niet al te uitvoerig op alle kritiek van Walenkamp in gaan. Overigens hopen zij dat het debat niet alleen beperkt blijft tot de PvdA en CDA, maar dat ook an dere partijen hieraan deelnemen. Slagvaardig De PvdA-voorzitter en -fractie- voorzitter concluderen dat Walen kamp niemand het recht ontzegt om een meerderheidscollege te vormen zolang dat niet ten koste gaat van het functioneren van de oppositiepartijen. Ze zijn het daar in principe mee eens, zo schrijven ze. "Zij het dat collegepartijen al tijd een andere positie innemen dan de overige partijen". In hun brief gaan Van der Molen en Wiersma ook in op het onstaan van de meerderheidscolleges waar aan de PvdA al vanaf 1974 deel neemt. "De omstandigheden noop ten daar - in 1974 - toe. Een slagvaardig beleid bleek niet te kunnen worden gevoerd door een afspiegelingscollege. De PvdA kwam tot dezelfde conclusie in 1978 en 1982". Maar dat wil niet zeggen dat de PvdA geen idee heeft wat het is om in de oppositie te zitten. "We beseffen dat opposi tie voeren moeilijker zal zijn naar mate men minder ervaring heeft in eigen kring om op terug te vallen". Van der Molen en Wiersma ver klaren dat er omstandigheden denkbaar zijn die het voortzetten van een college op smalle basis niet langer rechtvaardigen". Dit gegeven verplicht elke democrati sche partij steeds opnieuw een se rieuze afweging te maken. U mag van ons aannemen dat dit ook vol gend jaar na de raadsverkiezingen het geval zal zjjn", schrijven zij Wa lenkamp. Hoewel de PvdA de kritiek van de CDA-fractievoorzitter niet in al le opzichten deelt, wil de partij alle voorstellen ernstig nemen om meer helderheid te brengen in de mocratische procedures. Daarom staat de PvdA niet afwijzend te genover een regelmatig 'procedu reel' overleg tussen fractievoorzit ters en burgemeester. In zijn open brief vroeg Walen kamp zich af of met de PvdA nog wel valt samen te werken. Het is de PvdA daardoor onduidelijk wat het CDA in de toekomst wil. "Is het CDA niet langer bereid om met de PvdA en de WD een college te vormen en wil het in de toekomst proberen om zonder hen een colle ge te vormen? Of stelt-het CDA als voorwaarde aan de deelname aan een (afspiegelings)college met WD en/of PvdA dat de concrete voorstellen worden uitgevoerd om de gemeenteraad daadwerkelijk anders te organiseren?". LEIDEN - Bewoners van de Herensingel wil len minstens 15.000 gulden vergoeding van de gemeente voor de verwachte waardedaling van hun huizen als gevolg van de bouw van zestig woningen aan de Herensingel en omge ving. Zij voorzien dat hun woongenot ernstig zal worden aangetast door een toename van het (steeds harder rijdende) verkeer, gevaarlij ke verkeerssituaties, drukkere trottoirs en ver slechtering van het uitzicht. De daar gevestig de doe-het-zelf-winkel is bang voor omzetda ling doordat de bereikbaarheid slechter wordt jen parkeerruimte verloren gaat. Twee bewoners en de eigenaresse van de winkel schatten de schade in eerste instantie op 15.000 gulden per persoon. Zij melden ech ter in een brief aan de gemeenteraad tevens •schade te verwachten aan hun onroerendere*! door de grote druk van het toegenomen en Kooipark 2 Ondergetekenden zijn hondenlief hebbers, huisdierenliefhebbers en hoe dan ook dierenvrienden. Maar zoals J.H. Derogee-Koning op don derdag 23 mei jongstleden in deze rubriek bezig is, toont ze zich geen mensenvriend en ook geen dieren- of hondenvriend, want kweekt ze hondenhaat bij anderen aan in- plaats van hondenliefde. Honden mogen wettelijk in de stad nergens los lopen eigenlijk, maar moeten eigenlijk altijd bin- nenstads buitenshuis aangelijnd zijn. Dus wettelijk vervalt daarmee het eerste argument van Derogee- Koning, al kunnen wij emotioneel er in komen, dat iemand graag zijn of haar hond gunt eens vrij rond te lopen. Daarvoor moet je dan naar een terrein buiten de stad, waar dat wel mag of moet je je hond, vóór dat je hem loslaat, eerst op een hondentoilet zijn behoefte laten doen, al mag je hem dan wettelijk eigenlijk helemaal niet loslaten. Overigens wordt een goed opge voede hond van aangelijnd uitlaten niet vals (en zeker niet, als men hem er van begin af aan aan went). Anders bestond die wet van aange lijnd uitlaten niet. Bovendien heb ben wij daar zelf teveel ervaring mee dan, dat dat sprookje ons nog op de mouw kan worden gespeld. Wordt hij vals, dan is er totaal iets anders onverstandigs mee aan de hand en moet men samen met de hond naar een erkende en goede hondentrainingscursus gaan. Toen wij onlangs bij de betref fende Kooiparkbewoners op be zoek waren, werd ons er nadrukke lijk op gewezen, dat er in het Kooi park niet gefietst mocht worden, dus ook door ons niet. Dus zij zijn niet schuldig aan deze overtreding. Vleesafval mag er natuurlijk niet worden neergegooid (hoewel als er wel hondepoep zou mogen liggen, waarom dan geen vleesafval? maar zo blijf je aan de gang). Het is ech ter niet aannemelijk, dat de Kooi parkbewoners hun eigen park en woonomgeving anderszins bevui len, als ze in het andere, de honde poep, zo precies zijn. Dit geldt ook ten aanzien van kapotte bierfles sen. Zij doen dit niet, maar ande ren, buiten het Kooipark wonen den. En de Kooiparkbewoners zijn ook tegen vleesafval en kapotte of Hele bierflessen in hun park. Maar de redenering van Derogee-Ko ning is hier fout. Dat een ander een fout maakt, geeft jou niet het recht om zelf dezelfde, een dergelijke of een andere fout te maken; en jou helemaal niet het recht om ten kos te van weer totaal anderen, die die eerste fout (vleesafval en kapotte bierflessen) helemaal niet begaan hebben, een eigen fout te maken. Het volksgezegde en de oude wijze volkspsychologie van de praktijk zegt het al: "Als ik in de sloot spring of een ander, is dat voor jou nog geen reden om er ook in te springen". In de sloot vallen is iets anders. LEIDEN - Geboren: Annemarie Chris tine dv. A.W. Guijt en H.C.W. Beekhuis, Ingrid Cornelia dv. F.N. Minuscoli en M.K. van der Velde. Lotte dv. P.J. Thijs en A.N.M. Spieker, Jamie Ryonne Maria dv. R. Heus en Y.K.M. van Dillen. Mare zv. M.F. Waldt en E.M. van Dorp, Gerrit Lucas Willem zv. W. van Zuilen en S. de Romijn, Dennis Hendricus Cornelis zv. E.M.M. Koek en H. van der Vorm, Nico- lette dv. C. Vliegenthart en P. Krom hout, Maarten zv. M. van Berkel en Y.C.J. van de Kuil, Marjolein dv. A. van Iterson en M.H. Boer, Cornelis zv. J.F. van der Horst en E. de Jager, Juliette Willy dv. J.F. Bavelaar en C.A.M. Wal ter, Casper Timotheüs zv. W. Bleijie en C F. de Vos. Johanna Elisabeth dv. H.J. Riezeweide en T.G. de Joode, Elisabeth Maria dv. P.M. Westerman en J.A.M. Wesseling, Felix Jan Paul zv. P.A. Schroder en L. Meulemeester, Johan nes Hendrik Arie zv. G. van der Nagel en S.G. van Beelen, Nicolaas Christiaan zv. N. Verra en A.N.A. Lagas, Jannetje Adriana dv. J.A. Ouwehand en D. Meij- vogel, Alida dv. J.J. van Oevern en C. van Putten, Susanne Henriette dv. B.J. de Goeij en L.T. van Heeswijk, Naoual dv. A. Feriani en S. Mouaddine, Xavier dv. P.A. van Steijn en B.C. van der Meer, Jasmijn dv. M.N. Raïs en A. de Grave. Willemina dv. W. Geijteman en A. de Mol, Jamie Sarah Wilhelmina dv. W. Bonarius en M.W.M. Verheij, Margot dv. A.J. den Toonder en M.F.M. de Waal. Ellen dv. T.C.M. Snaar en I. de Vries, Cindy Cornelia Maria dv. D.L. Klein en A.E. Breugom, Johan Mark zv. G.P. van de Mortel en M. Mak, Rein zv. R. Varke- visser en A. van Rossum, Adriana An nette dv. T. van der Gugten en J E. Glas bergen, Melanie dv. J.G.L. Bentvelzen en A.C. Roest. Dikra dv. M. Joulali en T. Dahmoun, Beau Daniël zv. H.R. Betke en J.M. Boertee,-Jasmijn dv. R.H. Collin en C. Sinon, Merel dv. R.H. Collin en C. Sinon, Alexander Neoptolemos Johan nes Christos Denis zv. Y. Kakoyiannis en J.M. Kalkman, Rolien dv. R. Sloos en C.F. de Ruiter, Stephan zv. H.J. van der Drift en F.H. van Oijen, Selahattin zv. H. Gülda'i en A. Sakal, Daniël Gerardus zv. G.J. Schrama en J.D.C.M. Heemskerk, Willem zv. J. van Rijn en E.M. Zuijder- duijn, Nicole dv. A.J.J. Looijestein en J. Oranje, Jarno zv. J.W.A. Koeleman en T.J.M. van Geijlswijk, Annewien Jean- net Marian dv. M.B. Peeman en B. van Groningen, Joris Leonardus zv. H.A. van Tol en T.G.J. de Jong, Koen Peter Paul zv. J.P.D.M. van Berge Henegou wen en B.J.M. Bloemen. Ewoud-Jan Hendrik zv. E.J.L. Hueting en A.P Ver- steegh, Robert Michel zv. C.A.J.M. Vreeburg en A.M. van der Flier, Mascha Margaretha Johanna dv. P.J.G.M. van den Berg en H.T. Zeldenthuis, Wouter Tijmen zv. E.B. Bo'ngartz en B. van der Velden, Matthea Dorine Nathalie dv. L.J. Kloosterman en M. Brussee, Robert Hendrik Maurice zv. F.H.A. Albers en C. Goedhart. Allard Dirk zv. R.H.A. de Monchy en L.C. Versteeg, Hendrica Ma ria Cornelia dv. C. Nieuvvenburg en I. Pellikaan, Robin zv. M.W. Ketel en S.J.M. Neuteboom, Marcus Jacobus zv. J.M. Scholten en I.J.F. Slot, Timothy Peter zv. P.C.M.G. van der Horst en W.M.C. Overdevest. LEIDEN - Overleden: R.J. Maas Geestermans (1948) man, J.H. van de Kop (1946) vrl. echtgen. van F.W. de Bruin, D.H. Lust (1957) man, A.C. Rei- nouts van Haga (1915, vrl. geh. gew. met E.G.A.M. Muskens, J.J. van Nieuwkoop (1919) man, P. Luijk (1901) man, H.C.A. Piasmeier (1912) vrl. geh. gew. met W.A. Timmers, S. Oele (1918) vrl. echtgen. van P. Groenleer. A.M. van Dijk (1921) man, C.F. Verstraten (1893) vrl. geh. gew. met A. Kramp, T. Gerritsen (1897) vrl. geh. gew. met P. Weijma, J.C. Ver loop (1929) man, G. Blok (1908) man, M. Scheen (1897) vrl. geh. gew. met C.C. van Venetien, C.J. Weijermans (1893) vrl., J. Slaffeleu (1904) vrl. geh. gew. met J.J. Mulder. P.M. Kruijt (1895) vrl. geh. hof (1921) man, M.C.Lefrandt (1910) vrl., H.H. Kamerlingh Onnes (1893) man, C. de Vreede (1910) man, C. Geerlings (1896) man. Gebruikers Olga willen niet weg De opzet van het Leidse bedrijfs verzamelgebouw voor beginnen de ondernemers, het Olgacom- plex, lijkt niet helemaal uit de verf te komen. Aanvankelijk was het de bedoeling dat de bedrijf jes die sterk genoeg waren ge worden om op eigen benen te staan, zouden vertrekken naar een 'normaal' bedrijfspand el ders in de stad. Daardoor zou in het complex, dat nu zo goed als vol is, weer ruimte vrijkomen voor nieuwe 'starters'. Maar-de meeste ondernemers in het Olgacomplex hebben daar niet zo veel zin in. Zij zeggen dat ze allerlei investeringen hebben gedaan in het pand. Als ze ver trekken, moet nog maar worden 'afgewacht of de 'starters' die na hen komen iets aan die investe ringen hebben. Met andere woor den: het is dus nog maar de vraag of zij het geld dat ze in het ge bouw hebben gestoken weer op een of andere manier terugzien. Bovendien moet nog worden af gewacht of ze deze eventuele fi nanciële aderlating wel kunnen dragen. De voorbereidingen voor de verbouwing van een nieuw be drijfsverzamelgebouw voor 'star ters' - het Mostertcomplex - zijn inmiddels begonnen. De ver wachting is dat ook dit gebouw weer snel vol zal zijn. Als dat in derdaad gebeurt, ontstaat er een gebrek aan goedkope be drijfsruimte waar beginnende ondernemers voorzichtig hun vleugels kunnen uitslaan. Het Leidse PvdA-raadslid L. Geradts deed burgemeester en wethouders vorige week een paar ideetjes aan de hand om uit deze moeilijkheden te geraken. De eerste suggestie lag voor de hand: de gemeente moet sneller dan nu het geval is bedrijfsverza melgebouwen verwezenlijken. Hij voegde er zelf al meteen aan toe dat dit geen eenvoudige zaak zal zijn omdat Leiden niet is be zaaid met panden die in aanmer king komen om te worden ver bouwd tot bedrijfsverzamelge bouw. Geradts deed daarom ook het voorstel om, als er niet of nauwe lijks nieuwe bedrijfsverzamelge bouwen zijn te vinden, onderne mers in het Olgacomplex Finan ciële steun te geven waardoor het voor hen alsnog mogelijk wordt een commercieel bedrijfs pand te betrekken. Veel klachten over onderbetaling De looncontroleweek die de Jon gerenbeweging samen met de vakbonden twee weken geleden heeft gehouden in Leiden en de regio is een succes geworden, zo verklaren medewerkers van deze organisatie. In totaal hebben 18 mensen een klacht ingediend. Bovendien heeft een flink aantal mensen telefonisch inlichtingen gevraagd over minimum-jeugd lonen en het aantal vakantieda gen waarop zij recht hebben. Voorgaande looncontroleweken leverden gemiddeld niet meer dan vier klachten op. De looncontroleweek was met name bedoeld voor mensen die werken.bij bakkerijen, slagerijen en winkels. Uiteindelijk kwamen er ook werknemers uit de land en tuinbouwsector, elektro-be- drijven en van een wasserette en een bioscoop met klachten. Acht vrijwilligers van de Jon gerenbeweging waren geduren de de 'actieweek' present om mensen aan de hand van hun loonstrookje voor te rekenen of ze al dan niet worden onderbe taald. Daarnaast konden inlich tingen worden gevraagd en klachten worden ingediend over werktijden, compensatie-rege lingen, uitbetaling van overuren en de hoeveelheid vakantiegeld waarop werknemers recht heb ben. Volgens Lili Brouwer en Bart Strengers, medewerkers van de Jongerenbeweging, hadden de Beweging van werkende jongeren Dit bedrijf betaalt onder de daar voor geldende normen en dat pikt de kwj niet. Daarom benoemen wij dit bedrijf tot gediplomeerd onderbeta ler. Vanaf nu komt dit bedrijf voor op de zwarte lijst van onderbetalen de bazen. Waarschijnlijk zal dit be drijf te zijner tijd een bezoek aan de rechtbank mogen brengen. Dit be drijf mag zich vanaf nu verheugen in op zijn/haar persoon gerichte ak- ties. Als dit bedrijf de benoeming niet wenst te aanvaarden dient ze dit te bewijzen door aan haar ver- plichtingen te voldoen! Het diploma onderbetaler' kan nog i Jongerenbeweging registreerde in eet meeste klachten betrekking op onderbetaling. Eén van deze klachten is inmiddels doorge stuurd naar de vakbond. Deze gaat in overleg met de werkne mer stappen ondernemen tegen de werknemer om het achterstal lige loon te vorderen. Zoals gezegd heeft de Jonge renbeweging de indruk dat het grootste deel van de klachten ge grond is. Zekerheid is daarover nog niet te geven omdat een aan tal van de klachten nog moet worden 'nagerekend'. Overigens is het Bart Strengers opgevallen dat in veel gevallen werkgevers geen loonstrookje geven maar volstaan met een jaaropgave van de belastingdienst. Bovendien sluiten werkgevers soms geen ar beidscontract af maar verstrek ken zij slechts een werknemers- verklaring. Bart Strengers: "Dat maakt het uitzoeken een stuk lastiger. In een arbeidscontract moet precies worden omschreven wat ie mands functie is, hoeveel uur per week hij werkt en wat zijn loon is. Aan de hand van de cao is dan eenvoudig uit te rekenen of hij of zij wordt onderbetaald. In een :an verschillende bedrijven in de Leidse regio worden uitgereikt. De week 18 klachten over onderbetaling. werknemersverklaring staat ech ter niet meer dan dat iemand bij bepaald bedrijf werkzaam De Jongerenbeweging heeft ook een flink aantal klachten verzameld van mensen die over werk niet of onvoldoende kregen uitbetaald. Daar waren enkele extreme gevallen bij. Lili Brou wer: "Eén jongen moest 51 uur per week werken, terwijl hij in dienst was genomen en loon kreeg voor een 38-urige werk week". Andere klachten hielden in dat mensen na het sluiten van de winkel moesten helpen bij bij voorbeeld het schoonmaken, iets dat niet bij hun werk hoorde en waarvoor ze ook geen geld kre gen. Werkgevers maken, zo is ge bleken, ook nog al eens gebruik van 'trucs' om onder de betaalde koffiepauzes uit te komen. Werk nemers hebben doorgaans recht op twee doorbetaalde koffiepau zes van een kwartier. Echter, duurt de pauze langer dan een kwartier, dan komt deze gehéél voor rekening van de werkne mer. Bart Strengers: "Wat doet een aantel werkgevers nu: ze la ten hun personeel twee keer 20 minuten koffie drinken en ze hoeven geen cent door te beta len". Een groot aantal van de werk nemers dat bij de Jongerenbewe ging een klacht heeft ingediend, bleek geen lid te zijn van een vakbond. Dat betekent dat zij in principe geen gratis rechtskun dige hulp van dé bonden kunnen krijgen. De Jongerenbeweging schrijft nu de werkgevers van de ze mensen aan met het verzoek of zy het achterstallige loon als nog willen terugbetalen. Gaan de werkgevers daar niet op in, dan wordt geprobeerd of de werkne mers toch nog een beroep kun nen doen of gratis rechtsbijstand van de vakbonden. Werknemers die zich afvragen of zij wel voldoende krijgen be taald, kunnen ook na de looncon troleweek terecht bij de Jonge renbeweging. Deze is gehuisvest aan de Koppenhinksteeg. Bo vendien wordt, waarschijnlijk na de zomervakantie, weer een spe ciaal klachten-spreekuur begon nen. Medewerkers van de 'bewe ging' overwegen om te zijner tijd de 'grootste onderbetaler' van de Leidse regio in het 'zonnetje' te zetten. sneller rijdende verkeer. De omvang van de schade is nog niet te schatten, maar de bewo ners stellen de gemeente toch vast aansprake lijk voor te mogelijke nadelige gevolgen. Het bouwplan als gevolg waarvan de bewo ners schade verwachten heeft overigens al het fiat gekregen van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening. In het plan is ook voor zien in een grote opknapbeurt voor de Heren- poortsbrug. De redenering van Derogee-Ko ning t.a.v. de hondenbelasting is er één van: "Aangezien niet alle we genbelastinggelden aan verkeers- faciliteiten worden besteed, meem ik het recht om verkeersfouten (en zelfs gevaarlijke) te maken en bij voorbeeld zonder remmen te rij den". Hondepoep is levensgevaar lijk voor kinderen door de kinder ziekten, die dat veroorzaakt (aldus artsen), al beseft men dat niet. Wel is waar dat de hondenbelastinggel den meer voor hondentoiletten moet worden gebruikt. Maar er is r een hondentoilet op de Kooilaan of in de buurt van het Kooipark en dan dient Derogee-Koning die voor haar tijdens het poepen aan gelijnde hond te gebruiken. H.P. Schoch drs. A. v. Doorninck jr. p/a Lange Vrouwenkerkkoorstraat 5 Leiden

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 4