Financiële tegenslag voor huisvuilproj eet Dierenasiel kampt met groot overschot katten contact lenzen. SWe zijn bang dat dit een ramp gaat worden Geen zetel Christelijk Initiatief Klachten over sauna, sporthal en zwembad I 198 WOENSDAG 5 JUNI 1985 LEIDEN - "We zijn zeer bevreesd idat dit een ramp gaat worden, om dat er veel meer katten zijn ge bracht dan vorige jaren", zegt A. Eefting, bestuurslid van het Nieuw Leids Dierenasiel aan de Besjes laan. Het aantal katten in het asiel, 90, is zo hoog opgelopen dat de mensen die nu bij het asiel komen met hun kat op een wachtlijst ko men te staan, omdat er geen plaats meer is. "De situatie is echt veel rampza lig er dan vorige jaren. We hebben nu al 90 katten en zitten helemaal vol, de mensen die nu komen moe ten we op een wachtlijst zetten. I Dat is haast nog nooit gebeurd", vertelt Eefting. Het asiel verwacht dat tegen de j bouwvakvakantie het aantal kat- I ten tot 120 is opgelopen, terwijl dat ij cijfer vorige jaren altijd rond de 100 lag. "De meeste mensen ko- men hier met de smoes dat ze bij- voorbeeld een allergie hebben voor katten, dat ze onzindelijk zijn of dat de katten agressief zijn. Na tuurlijk weet je dat die mensen ge- woon staan te liegen, maar ze wil- j len gewoon van die dieren af, dus je kan er niets tegen doen", zegt Eefting. "Omdat die mensen zich zelf zo onverantwoordelijk gedra gen, krijgen wij wel vaak het ver- wjjt dat we de dieren niet snel ge noeg kunnen plaatsen, terwijl wij uiteindelijk al de rotzooi van die opknappen". !ej Actie politie: er" vijf auto's op- '2 naar sloop en vele 'bonnen' LEIDEN - De Leidse politie heeft gisterochtend tijdens een radar controle 38 haastige automobilis ten op de bon geslingerd op de IJs- selmeerlaan. Bij een technische controle op het Levendaal en de Dr. Lelylaan bleken vijf voertuigen rijp voor de sloop. De snelheidscontrole op de IJs- selmeerlaan had plaats tussen 9.15 en 11.15 uur gisterochtend. In to taal werd van 444 auto's de snel heid gemeten. Van de 38 bekeurde snelheidsduivels vestigde één het dagrecord met 86 kilometer per uur. De ter plaatse geldende maxi mumsnelheid bedraagt vijftig kilo meter. Tussen 10.00 en 12.00 uur werd met hulp van de motorbrigade een technische controle gehouden op het Levendaal en de Dr. Lelylaan. Vijf auto's werden van de weg ge haald en konden linea recta door naar de sloper. Bekeuringen wer den uitgedeeld aan automobilisten voor gladde banden (4x), zonder claxon (1) en defecte remlichten (2). Het asiel is bang dat mensen hun dier ergens in de vrije natuur ach ter laten, omdat ze het niet in het asiel kwijt kunnen. "Het is wel eens gebeurd dat mensen hun kat hier vlak voor de deur van het asiel de auto uitgooiden. Dan moeten wij het dier wel opnemen", vertelt Eefting. Veel katten die in de vrije natuur worden gedropt komen zo verwildert of ziek in het asiel te recht dat er haast niets meer aan te doen is. "Mensen moeten beter naden ken voordat ze een huisdier ne men. In deze tijd dat de mensen weinig geld hebben, worden de dieren helemaal de dupe en gaan er als eerste uit, want de mensen wil len wel op vakantie", zegt Eefting. "Die mensen moeten er dan ge woon niet aan beginnen". Het asiel hoopt dat de meeste katten na de vakantie nog een te huis vinden, maar er wordt sterk aan getwijfeld of dat zal lukken. "Er is een algehele tendens om geen huisdieren meer te nemen, hè. Dus hoe dat dit jaar loopt, zeker nu we met zo vreselijk veel katten zitten, is nog maar af te wachten", zegt Eefting. "Het is nog nooit ge beurd dat we dieren moesten af- spuiten, als we echt niet meer wis ten waar we ze moesten plaatsen. We hopen dat we dat dit jaar ook kunnen voorkomen en dat er echte dierenliefhebbers zijn die de die ren willen halen, want anders zit ten ze hier voor maanden in een klein hokje". Koos Brusee en Cora van den Tol, twee kattenverzorgers. met een paar v gebracht. Het Nieuw Leids Dierenasiel herbergt op dit moment 90 katten e i de vele katten die naar het asiel zijn i kan er geen één meer onderbrengen. (foto Holvast) Vrouw (70) na aanrijding zwaar gewond LEIDEN - Een zeventigjarige Leidse vrouw is vanochtend zwaar gewond geraakt toen zij op de Aal tje Noorderwierlaan werd aangere den door een bestelauto. De vrouw moest met schedelletsel en een ge broken pols naar het Diaconessen- huis worden vervoerd. Het ongeluk gebeurde om streeks acht uur, toen de Leidse de straat overstak naar de bushalte. Een bestelauto, met een 21-jarige Leidse chauffeur aan het stuur, reed 'op zijn spiegels' achteruit. De automobilist merkte daardoor de overstekende vrouw, die zich ach ter het voertuig bevond, niet op. PATIËNTENRAAD - De Patiën- tenraad van het Gezondheidscen trum Merenwijk houdt vanavond een bijeenkomst over 'ontmedica- liseren', met medewerking van de toneelgroep Stal-S. Dat gebeurt in het kerkelijk centrum De Regen boog; aanvang half negen. LEIDEN - In het stadhuis ontving burgemeester Goekoop gistermiddag echtparen die dit jaar zestig dan wel vijfenzestig jaar getrouwd zijn. Voor hen was een programma samenge steld dat bestond uit een rond leiding door het stadhuis en de vertoning van een paar films over het oude Leiden. De mid dag werd besloten met muziek. "En er is een borreltje voor wie van u nog aan de drank is", schertste Goekoop. Er waren in totaal tien bruidsparen komen opdagen. "Er zijn helaas veel afzeggin gen", sprak Goekoop. "Mensen die door ziekte niet konden ko men, of om andere redenen. En dat is natuurlijk jammer". Zestig jaar of vijfenzestig jaar getrouwd zijn, vond de burgemeester een geweldige prestatie. Of zoals één van de aanwezige bejaarden het snaaks zei: "Hoe hou je het zo lang met elkaar uit". (foto Holvast) Parkeeroverlast en heriie LEIDEN - Ongeveer dertig bewo ners van de Boshuizerlaan en de Telderskade heben bij de gemeen te geprotesteerd tegen de geluid en parkeeroverlast die zij al jaren lang zouden ondervinden als ge volg van de sporthal, het zwembad, de sauna en het café-restaurant in die buurt. Tevens zeggen zij onaan genaam verrast te zijn door het voornemen van burgemeester en wethouders om de sauna-exploi tant toestemming te geven voor een uitbreiding met onder meer een dakterras en een zwembad. In een brief aan de gemeenteraad zeggen de bewoners dat met hun belangen onvoldoende rekening wordt gehouden. "Wij trekken tel kens aan het kortste eind. Van overheidswege incidenteel getrof fen maatregelen leveren geen we zenlijke bijdrage aan een oplos sing. Hoewel bewoners begrip heb ben voor verkeers-technische pro blemen, ondervinden zij het als ui termate teleurstellend dat door hen aangedragen oplossingen steeds worden verworpen". ADVERTENTIE Katwijk - Voorstraat 80; Heemstede - Binnenweg 114; Leiden - Haarlemmerstraat 58; Sassenheim - Hoofdstraat 253; VIaardingen - Hoogstraat 209; Wassenaar - Langstraat 7; Voorschoten - Schoolstraat 115. LEIDEN Het Real-project in de Tuinstad wijk dreigt in geldnood te komen. Het is namelijk nog lang niet zeker of 80.000 gulden subsidie van de provincie Zuid-Holland voor het gescheiden inzamelen van afval loskomt. Volgens de provincie zal het in elk geval enkele maanden duren voordat zij een beslissing neemt over het al dan niet uitke ren van haar bijdrage. Gedeputeerde Staten (GS) van Zuid-Holland, het dagelijks be stuur van de provincie, hebben daarom de manier waarop de ge meente het project wilde financie ren, afgekeurd. Komt de provincie niet over de brug, dan zal de ge- Bij verkiezingen universiteitsraad meente zelf voor de tot dusver ont brekende opdraaien J.R. Riemer, hoofd buitendienst van de gemeentelijke directie rei niging, en projectleider J. Vroon hof verklaren echter eenstemming dat er niet over wordt gepeinsd om de huisvuilproef stop te zetten. Zij gaan er vanuit dat de provinciale subsidie toch wel zal worden toe gekend. Dit is onder meer gestoeld op toezeggingen van gedeputeerde wordt betaald door het ministerie geen subsidie geven. "Het heeft .000 gulden moeten geen gevolgen voor het project", stelt Riemer nadrukkelijk vast. "Er zal naar een andere financiering moeten worden gezocht. En dat kan moeilijk worden". De Real-proef (Recycling Afval Leiden), die op 26 maart in Tuin stadwij k begon, kost in totaal 237.000 gulden. Ongeveer de helft, personeelskosten, Hekkelman aan de wethouder Waal, die nu ruim een jaar geleden Leiden voor Deventer verruilde. LEIDEN - De nieuwe studenten- partij Christelijk Initiatief heeft geen zetel kunnen veroveren in de universiteitsraad. Met 446 stem men werd de kiesdrempel van 550 niet gehaald. De studenten van de Progressieve Partij (PP) wonnen daarentegen twee stemmen, terwijl de personeelsgeleding van de PP weer twee zetels moest inleveren. Waarschijnlijk heeft de Unie van Faculteiten en Diensten (UFD, alleen personeel van de uni versiteit zitting heeft, daarvan ge profiteerd. Deze partij won twee zetels en bezit er nu zeven. Het vermoeden bestaat dat de PP de zetels van de Leidse Studen- tenbond (LSb) heeft binnenge haald. De LSb heeft in eerder sta dium bekend gemaakt zeer teleur gesteld te zijn in het functioneren van de universiteitsraad. Een re den voor deze partij om het raads werk er aan geven en zich meer te wijden aan "buiten parlementaire acties". De studentenfractie Cen trum Groepering Leiden (CGL) be hield de vijf zetels. Echte verschuivingen hebben de verkiezingen dus niet opgeleverd. Het opkomstpercentage was met drie procent teruggelopen. Het beste scoorde het wetenschappe lijk personeel met 50 procent. De studenten volgden met 41 procent, terwijl het technisch en admini stratief personeel de rij sloot met 36 procent. sociale zaken, via het Geweste lijk Arbeidsbureau (GAB). Hoewel de provincie meent dat ook deze Tevens baseren beiden zich op ^ubs ngnnji - gnj woordvoerder van het G AB dat de- provinciale nota over afval, wordt vermeld dat projec- ^bi^raeel Kot T oirleo mnntnn nmrrlnn U1JUId6e 1 ten als het Leidse moeten worden gesteund. Met geld dan wel subsi die, hebben zij hieruit geconclu deerd. "Maar toen dat in gesprek- kannen en kruiken Ongeveer 80.000 gulden komt rekening van de gemeente. ken met provinciale ambtenaren De resterende 80 mille zó werd gesteld, zei men dat het regeling voor werkverruimende niet aldus was bedoeld. Terwijl het maatregelen van de provincie moe- alle aanleiding gaf om uit te gaan ten komen. Diezelfde provincie subsidie", zegt Vroonhof. Beide heren voorzien ernstige problemen, mocht de provincie dekking heeft. zegt nu tegen de gemeente dat de Real-proef financieel onvoldoende "Overigens zal de problematiek alleen maar groter worden omdat binnen afzienbare tijd op de plaats van de roomskatholieke basis school (Antoniusschool) een buurt huis zal worden gevestigd. De be woners verzoeken de raad zich met klem te buigen over deze proble matiek". Hockeytoernooi voor scholieren LEIDEN - De gemeentelijke schoolsportcommissie organiseert zaterdag een hockytoernooi voor het voortgezet onderwijs op sport park Roomburg aan de Van Vol- lenhovenkade. De wedstrijden be ginnen om tien uur; om tien over vier wordt er voor de laatste keer afgefloten. De deelnemende schoolteams, uit Leiden, Sassenheim, Oegst- geest en Leiderdorp, zijn verdeeld in twee meisjes- en drie jongen spoules. Stront (4) Schrijf over het einde der tij den en niemand reageert, schrijf over hondepoep en de brieven bus maakt overuren. Het plei dooi van Carin en Agaat heeft mevrouw Zuurbier, de kruis- vaarster tegen hondepoep in het Kooipark, weer in de pen doen klimmen. "Mevrouw Zuurbier en de haren zullen niet over het hondestrontprobleem zwijgen", begint zij haar brief onheilspel lend. De ontlasting óp de speelplaats is weliswaar verminderd, maar ter velde ligt het nog voor het op rapen. "Stront is niet gewoon", wijst mevrouw Zuurbier haar op ponenten terecht. Daar kun je ziekten van krijgen, weet zij. Mensen durven daarom het park niet meer in, weet zij ook. "Carin en Agaat vinden dat ik ook een hond moet nemen. Waar slaat dat op? Wij hebben inder daad een hond gehad, maar lie ten ons hondje in de achtertuin zijn behoefte doen en namen daarna met 'n schepje het op en deponeerden het in de W C. of vuilniszak". Mevrouw Zuurbier vindt dat de andere hondebezit- ters ook zo moeten optreden. "Wij kunnen niet langer dul den dat honden de parken, speel velden, paden en straten van Lei den ongestraft mogen blijven be vuilen", besluit ze haar brief. Dat wordt nog oorlog in het Kooi park. Te koud (1) Guusje Weeland heeft haar tenta men burgerlijk recht toch nog gehaald. De rechtenstudente werd begin januari door de kou bevangen in de Groenoordhal- len, kon een beroepsinstantie van de universiteit daarvan ook overtuigen en mocht daarom vo rige week dat tentamen over doen. Het College van Beroep van de Leidse universiteit deed daar mee een belangrijke uitspraak, die de rechtenfaculteit in een las tig parket lijkt te brengen. Sinds '78 doen beginnende rechtenstu denten hun tentamens in de Groenoordhallen. "Niet ideaal, maar wat moet je anders", zegt mr. A. Hol namens de faculteit. De studenten zijn met zoveel dat er geen andere ruimte in Leiden te vinden is waar ze te herbergen zijn. Veel van die tentamens heb ben in de wintermaanden plaats. De kandidaten wordt dan ook op het hart gedrukt zich goed aan te kleden, want het kan koud zijn aan de Willem de Zwijgerlaan. Daalt de temperatuur buiten ver onder het nulpunt (min acht om precies te zijn), dan gaat het ten tamen niet door. Het is dan niet mogelijk om het binnen tot de minimaal geachte achttien gra den te laten oplopen. "Het was zeker geen achttien graden. Het was echt abnormaal koud", zegt Weeland over die be wuste vrijdag 4 januari. "We heb ben verder helemaal geen klach: ten gehad", was het enige wat dè faculteit daar tegenover kon stel len. Mede daarom besloot het universitaire beroepscollege stu dente Weeland in het gelijk te stellen. Te koud (2) Burgerlijk recht was een belang rijk tentamen voor tweedejaars Guusje Weeland. Ze had een paar zwakke vakken en dit tenta men moest echt voldoende zijn. "Dus heb ik er echt drie maan den heel hard voor geleerd". Na een half uur voelde ze ondanks de extra trui en sokken de kou omhoog trekken. "Ik kreeg het zó koud dat het me echt niks meer kon schelen. Ik was hele maal verdoofd. De Groenoord hallen konden wat mij betreft de lucht in vliegen. Ik heb snel nog wat ingevuld en ben wegge- Tentamens in de Groenoordhallen. Wie in de kou zakt, kan t stantie van de universiteit bepaald. i herkansing krijgen, heeft t gaan". Haar vriend, een student medi cijnen: "Het is een bekend ver schijnsel dat mensen die het koud krijgen nergens meer be lang aan hechten, ze hebben con centratieverlies. Ze worden lusteloos en willen zo snel moge lijk warm worden. Guusje heeft heel snel last van de kou". Weeland vond het "heel on rechtvaardig" dat het tentamen op die manier de mist in was ge gaan. Temeer daar ook andere studenten melding maakten van bevroren hersenen. Weeland nam het initiatief tot een protest, maar was uiteindelijk de enige die 24 april de kou waar moest maken voor het College van Be roep. "De andere durfden het uit eindelijk toch niet aan. Ze waren bang dat het gevolgen zou heb ben bij hun verdere studie". Niemand had ook vertrouwen in een goede afloop, Weeland ei genlijk evenmin. "Ik vond het echt een wondér dat mijn klacht werd toegewezen.* Het viel me trouwens tegen wat de faculteit te zeggen had". Volgens het ver slag van de zitting stoelde het verweer op vier poten: de tempe ratuur was niet de verantwoorde lijkheid van de gedaagde afde ling burgerlijk recht, de faculteit zit in een onmogelijke situatie met zoveel studenten, er waren meer voldoendes dan gemiddeld en de zaal was wel voorver warmd. Het werkelijke bewijs van achttien graden was evenwel niet te leveren. "De anderen hadden toen ze van de uitspraak hoorden na tuurlijk Wel spijt dat ze verder niets ondernomen hadden", zegt Weeland. Die anderen kunnen ook niets meer ondernemen, want de mogelijkheid tot beroep is al' verlopen. Te koud (3) Is de Groenoordhal met deze uit spraak taboe geworden voor ten tamens, althans in de winter maanden? Hol: "Nee, dat kan ook niet. Het is de enige moge lijkheid die we in Leiden heb ben. Zelfs met de Stadsgehoor zaal en Pieterskerk samen kom je maar aan vijfhonderd plaat sen. Voor de propadeuse (eerste jaar, red.) zit je met twaalfhon derd studenten". "We hebben ook nog nooit klachten gehad. De mensen von den het wel fris, maar echt ge klaagd is er niet. Naar aanleiding van deze zaak hebben we contact opgenomen met de beheerder van de Groenoordhallen en hij zal nog eens extra letten op de verwarming". Als de faculteit had kunnen aantonen dat het kwik inderdaad 18 graden had gehaald, was de klacht dan afgewezen? "Ja, ik denk het wel. Dat betekent dus dat we voortaan met een thermo meter het bewijs moeten leveren. Gebeurt dat dan zal het verder geen problemen meer geven". Vriend Weeland denkt van wel: "De Groenoordhallen is zo'n moeilijk te verwarmen gebouw met dat hoge dak. Warmte heeft bovendien de eigenschap uit het midden weg te trekken. Als het aan de zijkant 18 graden is, dan moet het in het midden zo'n 23 graden zijn. Dan zit daaa dus ie dereen in zijn hemdsmouwen".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3