Nieuw onderzoek naar ventilatie zwembaden Visserij is continubedrijf geworden Onderzoek naar bom onder trapveldje Schipper Huig van der Plas van de KW 171 over de haringrace: Toiletten natuureamping druk bezet.. WOENSDAG 5 JUNI 1985 PAGINA 21 ABERDEEN BANK - "Jammer hoor", klinkt het door de stuurhut van de Katwijk 171, de Jan Maria van rederij Parle- vliet en Van der Plas uit Katwijk. Op de door groen licht spookachtige ver lichte brug van de hek trawler schalt de stem van de vrouw van schipper Huig van der Plas uit een luidspreker. "We hadden nog even hoop dat jullie als eerste zouden aanko men". Huig van der Plas maakt er in het gesprek dat hij via Scheveningen Radio met zijn vrouw voert wei nig woorden aan vuil: "Je moet maar kijken of je straks nog naar IJmuiden komt. Ik verwacht dat wij daar om een uur of twee in de nacht aanleggen", zegt hij een door Thijs Jansen paar uur voor de Jan Maria in de haven van IJmuiden wordt afge meerd. Op de terugreis is in het ruim van de hektrawler de bijna vol tallige bemanning van ongeveer 20 koppen al bijna 24 uur non stop bezig met de verwerking van de Hollandse Nieuwe. Ze moeten worden gekaakt en daar na ingevroren. Dat invriezen is nodig om de gevreesde haring- worm afdoende te bestrijden. "Dat kaken moet snel gebeu ren", zegt schipper Van der Plas. "Na een paar uur is de haring niet meer te verwerken en moet ze overboord". Haring die niet kan worden gèkaakt wordt di rect ingevroren. "Op de wal wordt die vis weer ontdooid en dan gekaakt. Daarna wordt ze schoongemaakt en vacuüm inge vroren", aldus de schipper, die ondanks de drukte bereid is uit leg te geven over zijn werk. Race Zondagavond laat verliet hij met een paar honderd kantjes Hollandse Nieuwe de visgron den ter hoogte van de 57-ste breedtegraad op ongeveer dertig mijl van de Schotse havenplaats Aberdeen. Een paar uur voor de hektrawler van de rederij Parle- vliet en Van der Plas stoqmden de KW 122 en de KW 39 al op vol le kracht op richting thuishaven. Maandagavond om half zeven ar riveerde de KW 122 als eerste in de haven van IJmuiden. Er mag dan wel worden getwij feld aan de eerlijkheid van de ha ringrace (de reders zouden de Genodigden ln het ruim van de KW 171 staat de bijna voltallige bemanning uren achtereen de gevangen haringen te kaken. (foto Thijs Jansen» zaak onderling al hebben be klonken), maar het radiogesprek tussen schipper Huig van der Plas en zijn vrouw bewijst dat er ook in 1985 nog wel degelijk sprake is van een race om als eer ste het verse zeebanket aan land te brengen. "Je maakt dan in ieder geval een mooie prijs", aldus de schip per van de Jan Maria nadat hij het gesprek met zijn vrouw met een 'over en sluiten maar' had beëindigd. "En die rare Scheve- ningers, die boos zijn omdat wij zondag al zyn gaan vissen, be grijp ik niet", zegt hij in onna volgbaar Katwijks. "Ze moeten de race dan niet op zaterdag la ten beginnen. Wij gaan in ieder geval niet de hele zondag werk loos liggen drijven". Ruim veertig schepen, waaron der de drie Katwijkers die als eerste de nieuwe haring aan wal brachten, begonnen zaterdag vanuit IJmuiden of Schevenin gen aan de traditionele haringra ce. De meeste Katwijkers ver trokken uit IJmuiden, de Sche veningers kozen hun eigen ha ven als startplaats. Voor de race van start ging maakte een aantal genodigden, onder wie minister Rietkerk van binnenlandse zaken en staatsse cretaris Ploeg van het ministerie van landbouw en visserij, kennis met de haringvisserij door vanuit Scheveningen een korte trip te maken met het hospitaal-kerk schip De Hoop. Vertegenwoordi gers uit de haringwereld, onder wie de Katwijkse reder Luc Öu- wehand, was niets te veel om het de genodigden naar de zin te ma ken. Enige tientallen meisjes, die in het 'traditionele' nationale kos-, tuum waren gehesen, moesten de gasten verwennen met haring en jonge jenever. Vorig jaar wa ren kiwivruchten en haring nog de uitgelezen combinatie, maar dit keer is de samenwerking tus sen haringverkopers en de pro motor van het Nieuwzeelandse fruit om organisatorische rede nen gestrand. "Bovendien smaakt de combi natie van haring met kiwivruch ten van geen kant", zegt een ver tegenwoordiger van het bureau CCP bv uit Voorschoten, het bu reau dat was belast met de publi citeit rond de haringrace van dit jaar. Om een optimale publiciteit te kunnen krijgen had het bureau een groot aantal journalisten uit binnen- en buitenland uitgeno digd de wedstrijd van nabij mee te maken. In tegenstelling tot vo rig jaar maakten de vertegen woordigers van de pers de reis dit keer niet mee op het hospi taal-kerkschip De Hoop, maar op de deelnemende schepen zelf. Slechts een enkele gelukkige kon de heenreis meemmaken aan boord van De Hoop. De ove rigen moesten onder heel wat primitievere omstandigheden genoegen nemen met een plaats je op een visserschip. Het was de bedoeling dat De Hoop zaterdag vroeg in de avond achter de vloot zou aanvaren. Het vertrek werd echter enkele uren uitgesteld omdat de beman ning een uitnodiging had gekre gen om het 'vlaggetjesdagcon cert' in de Scheveningse visaf- slag bij te wonen. Nadat de haringvloot al enkele uren was vertrokken voer ook De Hoop uiteindelijk het Sche veningse zeegat uit. De vuurto ren van de vissersplaats bij de Residentie had daarna nog maar nauwelijks de kans gekregen om Haring die niet meer kan worden gekaakt verdwijnt direct in de enig licht op De Hoop te werpen of het schip moest al weer terug keren: er waren twee machinis ten vergeten. Nog wat nakeuvelend over het concert had het technische twee tal vanaf een paal in de haven plotseling het hospitaal-kerk schip het zeegat zien uitvaren. Hulp van een sleper bracht uit komst en op volle zee werd het duo in ruil voor een paar flessen jenever op De Hoop overgezet. Drijven De jagers op de Hollandse Nieuwe waren inmiddels al in de buurt van de visserijgronden. Van een aantal schepen, dat op het noordelijke gedeelte van de Noordzee op makreel viste, was via de radio al vernomen dat er in tegenstelling tot vorig jaar ter hoogte van de Schotse Shetland- en de Orkney-eilanden geen ha ring was te vinden. De Katwij kers die zaterdag uit IJmuiden waren vertrokken, besloten daar op om hun geluk op de 57-ste breedtegraad te proberen. Dat was zondagmorgen. Vanaf De Hoop werd op dat moment een dienst uitgezonden, waar naar de bemanning van negen vissersschepen luisterde. "De Scheveningers lagen zondag te drijven. Onbegrijpelijk", zegt schipper Huig van der Plas nog geen 14 uur later. "Je begint op zaterdag toch geen race om de volgende dag gelijk te gaan stil liggen?", zo luidt zijn retorische vraag. De Scheveningers vissen 's zondags om principiële redenen niet. Ook wordt er op de Dag des Heren niet gevaren. Een aantal jaren geleden hielden ook de Katwijkers de zondagrust in ere. "Maar het geld is de laatste tijd steeds belangrijker geworden", zegt Huig van der Plas. "De vis serij is een continubedrijf gewor den. Ook op zee". Op De Hoop was zondagavond bekend geworden dat twee Kat wijkse visserschepen onderweg waren naar huis. Ze hadden een aantal kantjes Hollandse Nieuwe haring aan boord. De schipper van de Katwijk 122, die vanaf het begin de leiding had genomen, en die van de Katwijk 39 lieten zich daarna niet meer op de radio horen. Volgens de kapitein van De Hoop uit angst 'om daardoor hun positie prijs te te geven. De Katwijk 171, die op de der de plaats lag, liet maandagmor gen vroeg weten een verslagge ver van De Hoop te willen over nemen voor de thuisreis. Om half vijf in de morgen dobberde daar na op 56.30 graden noorder breedte en 0.10 graden wester lengte een rubber bootje tussen De Hoop en de Jan Maria van de Drank "Je komt hier toch niet aan boord om over drank te schrij ven", bulderde schipper Huig van der Plas nadat de verslagge ver aan boord was geklauterd. "Ik ken jullie. Er komt niets dan narigheid van als jullie over vis sersmannen gaan schrijven". Van der Plas hield op die vroe ge maandagmorgen een vurig peidooi voor de blauwe knoop. "Hoe kan je aan boord je werk goed doen als je drinkt", zo vroeg hij dreigend. "Het zijn allemaal rotgeintjes die worden uitge haald om de visserman aan een slechte naam te helpen", meent Van der Plas. "Dat zijn we nu beu. Andere schippers denken daar precies zo over". Van der Plas heeft er eigenlijk een beetje de smoor in, want hij was liever blijven vissen. "Ik zit nog lang'niet vol". Om zeven uur maandagmorgen belt hij zijn re der op om nog een poging te wa gen te mogen omkeren en terug te varen naar de visserijgronden. Zijn baas is onverbiddelijk. "De klanten willen haring. Kom on middellijk naar huis". De race kon hij niet meer winnen, maar de prijs van de eerste haring maakt veel goed. Centrilab uit Soest verricht metingen in Thermen en Dillen Volgens beheerder Franken is het vanwege de onbekendheid met de natuureamping nog rustig. Vooral i lijke bezoekers van het recreatiegebied maken evenwel dankbaar gebruik van het toiletgebouwtje. (foto Wim Dijkman) leuke plek. Dicht bij bebouwing. En in de omgeving is veel te doen. Bovendien is dit de enige natuureamping in de regio. De mensen die hier hebben gekampeerd zijn dan ook prima te spreken over deze camping". Het ziet er nu nog niet naar uit dat de camping in het hoogseizoen vol zal zijn. "Daar hebben we ook niet op gerekend", zegt Franken. "De camping is nog niet zo bekend, het moet even de kans krijgen om te groeien". Aan het eind van dit seizoen zal worden bekeken of de camping kan worden uitgebreid. Er zijn nu 22 plaatsen voor een tent. Wellicht komen er ook stand plaatsen voor caravans. ALPHEN AAN DEN RIJN - De nieuwe r ping in het recreatiegebied Zegersloot wordt druk be zocht door mensen die van het toiletgebouwtje ge bruik willen maken. Kampeerders zijn er dezer dagen ondanks het prachtige weer niet te bekennen. Wel druk is het aan het op het water. Van de nieuwe aan legsteigers, die de provincie Zuid-Holland in het Aarkanaal heeft laten aanleggen, wordt druk gebruik gemaakt. Volgens beheerder Franken voorziet de natuuream ping toch in een behoefte. "De camping ligt op een kJÏ Van clen Broek: houden aan Salt NEW YORK - Minister Van den Broek (buitenlandse zaken) zou zijn Amerikaanse ambtgenoot Shultz hebben gewaarschuwd de limieten van het Salt-2 verdrag niet te overschrijden. Gebeurt dat toch, dan wordt het voor de Nederlandse regering nog moeilijker om publie ke steun voor de plaatsing van 48 kruisraketten te krijgen, zo zou Van den Broek gezegd hebben. Dat meldt het Amerikaanse dag blad The Washington Post van daag. Het in 1979 gesloten, maar nooit geratificeerde verdrag stelt gren zen aan het aantal strategische wa pens van de VS en de Sowjet-Unie. De VS dreigen binnenkort het ma ximum aantal raketten te over schrijden met de ingebruikname Trident-onder- ALPHEN AAN DEN RIJN - Onvoldoende ventilatie is er waarschijnlijk de oorzaak van dat de badmeesters en -juffen in zwembad De Thermen klachten hebben over hoofdpijn en prikke lende slijmvliezen. Dit is ge bleken uit een enquête die de GG en GD naar aanlei ding van de klachten onder het zwembadpersoneel van de Alphense Sportstichting heeft gehouden. In zwem bad De Dillen blijken vier van de tien mensen met hoofdpijn en irritatie te kampen. Op advies van de gemeentelijke ge zondheidsdienst laat de Alphense sportstichting deze maand door Centrilab uit Soest, een onafhanke lijk landelijk instituut dat contro les en metingen bij zwembaden verricht, een uitgebreid onderzoek naar de luchtcirculatie in zwembad De Thermen doen. De uitslag wordt in juli verwacht. De klachten van het zwembad personeel dateren al van 1982. Vo rig jaar is naar aanleiding van de klachten een verandering in het ventilatiesysteem aangebracht. Deze bleek de klachten echter niet weg te nemen. Na de bevindingen van de GG en GD is in april dit jaar wederom een verandering in het systeem aangebracht. Omdat de watersamenstelling van de zwembaden de Thermen en de Dillen ongeveer gelijk is, leek het de GG en GD niet waarschijn lijk dat de klachten van het perso neel in de Thermen daardoor wor den veroorzaakt. Directrice D.W. Tichler-Moerman van de dienst zegt daarover: "Omdat in de Dillen de klachten veel minder voorko men, kan het daardoor niet worden veroorzaakt. We zijn vervolgens naar de ventilatie gaan kijken. Luchtmetingen wezen uit dat hier en daar 'dode hoeken' zaten, waar de lucht bleef hangen". Dit veroorzaakt volgens de direc trice waarschijnlijk de problemen. In de lucht boven het zwembad zit ten namelijk chloraminen, verbin dingen van chloor met van mensen afkomstige eiwitten, die de klach ten kunnen veroorzaken. Tichler- Moerman: "Als de ventilatie niet goed is, worden de chloraminen niet voldoende afgevoerd." Zout In zwembad De Thermen wordt het water op een andere manier ge desinfecteerd dan in veel andere zwembaden. Het gebeurt daar niet door het toevoegen van chloor- bleekloog of chloorgas, maar door het opwekken van chloor uit keu kenzout door middel van elektri sche impulsen. De chloorlucht is daardoor minder sterk te ruiken dan in veel andere baden. Bij de introductie van dat systeem in De Thermen wërd gezegd dat juist een voordeel er van was, dat minder klachten door het chloor zouden ontstaan. Dit laatste zou volgens directeur G.H. van Winsen van de Alphense sportstichting niet het geval zijn. Van Winsen: "De chloorconcentra- ties in het zwemwater en in de lucht daarboven zijn gelijk aan die in bijvoorbeeld De Dillen en kun nen net zo goed klachten doen ont staan. Wel is het zo dat ménsen bij bepaalde klachten minder snel aan het chloor denken, omdat ze het niet ruiken". Volgens Van Winsen is het zeker ook niet zo dat het tegenoverge stelde het geval zou zijn en dat het procédé met zout de klachten juist zou veroorzaken. Volgens hem zijn water- en luchtsamenstelling gelijk aan die van andere baden, behalve dat het water in De Thermen iets zouter is dan dat van De Dillen. Van Winsen: "Dat verschil kun je overigens niet eens proeven". Een verband tussen de klachten en het desinfectiesysteem is volgéns hem ook uitgesloten, omdat anders in veel andere baden ook klachten zouden moeten zijn. Van Winsen: "In zeker vijftig andere baden in Nederland wordt dit systeem ook gebruikt. Daar zouden die klach ten dan ook moeten voorkomen en dat is niet het geval". Verversing Naar aanleiding van het GG en GD-onderzoek werden in april al vast twee veranderingen in het ventilatiesysteem van het zwem bad doorgevoerd. Ten eerste is nu de hoeveelheid verse lucht die van buitenaf wordt aangevoerd, groter geworden ten opzichte van de hoe veelheid lucht die via het recircula tiesysteem wordt aangevoerd. Dat is lucht die uit het zwembad komt en vervolgens, na een zuivering, weer in het zwembad wordt ge bracht. Ten tweede wordt de lucht die vlak boven het zwembad hangt nu beter ververst, doordat de stand van de lamellen van de luchttoe- voerroosters anders .worden inge steld. Daardoor wordt de ventilatie van de lucht vlak boven het zwem water beter. Volgens Van Winsen is het aantal klachten daardoor in middels al kleiner geworden. Dat het ziekteverzuim onder het zwembadpersoneel vorig jaar veel hoger was dan in 1983, heeft vol gens Van Winsen weinig te maken met'deze klachten: "Een verband tussen de werkomstandigheden en het ziekteverzuim is er niet. Het hogere verzuim wordt veel eerder veroorzaakt doordat iemand lang durig ziek of niet zwangerschaps verlof is. Dat beïnvloedt sterk het ziekteciifer." Ook Tichler-Moerman denkt niet dat het gestegen ziekteverzuim veroorzaakt wordt door de ventila- tieproblemen: "Veel mensen kun nen er wel mee werken, maar het is wel vervelend". Volgens haar is het de bedoeling om in het najaar, na dat de bevindingen van het Centri lab bekend zijn, weer een enquête onder het zwembadpersoneel te houden. Het ministerie van buitenlandse anlgesteigers in het Aarkanaal vinden met het prachtige zaken zei desgevraagd dat Van den al direct gretige aftrek bij de jachten-en zeilboteneigenaren. Broek (foto Wim Dijkman» Salt-2 graag gehandhaafd zien". ALPHEN AAN DEN RIJN - On der het trapveldje aan de Prinsen laan ligt waarschijnlijk een vlieg tuigbom, die daar sedert de Twee de Wereldoorlog ligt. Deze week begint een aannemer met het ver wijderen van de beplanting en de bestrating en zal een bovenlaag van dertig centimeter worden afge graven. Daarna neemt de Explosie ven Opruimingsdienst het echte zoekwerk over. Al langere tijd wordt in de buurt over de aanwezigheid van de vlieg tuigbom gesproken. Oudere bewo ners weten, dat in de buurt van de Prins Hendrikstraat bommen te recht zijn gekomen, waarvan enke le niet zijn ontploft. In 1980 werd al eens met de grootste omzichtig heid een bom onschadelijk ge maakt. plaats van de vliegtuigbom aan de Pringenlaan een onderzoek inge steld door onder meer met getui gen te praten. Het bleek niet moge lijk de exacte plaats aan te geven. De EOD heeft De EOD heeft daarom besloten een gebied van twintig bij dertig meter door middel van oppervlakte- en dieptedetectie te onderzoeken. Het terrein ligt aan het eind van de de juiste Prinsenlaan op de plaats van het voetbalveldje en een deel vain het parkeerterrein. De bewoners van de Prinsenlaan en omgeving zijn gisteravond tij dens een speciale informatiebij eenkomst ingelicht. Zij kregen te horen dat het terrein wordt omras terd en dat de aannemer voor cala- miteiteiten is verzekerd. Als er iets tastbaars in de bodem wordt ge vonden, zal nader overleg met de bewoners volgen.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 21