AUTO Volvo's grootste nu ook als stationcar Nissan Laurel: aantrekkelijk alternatief Het einde van Talbot? Skoda-importeur in Voorschoten breidt sterk uit Rii-simulator Mercedes WOENSDAG 5 JUNI 1985 PAGINA 19 Samengesteld door Koos Post Het lijkt gebeurd met het merk Talbot. Men zou dat kunnen afleiden uit het feit dat het nieuwe mo del dat de PSA-groep in de herfst van dit jaar gaat uitbren gen een Peugeot zal worden. Aanvankelijk zou de nieuwe wagen de Talbot Horizon gaan opvolgen. Maar al spoedig bleek dat er in de top van het concern uitvoerig werd gewikt en gewogen of het een Talbot of ook een Peugeot moest gaan worden. Nu is de knoop doorgehakt. Het wordt - volgens een pers bericht - 'een nieuwe mid denklasser, die de ruimte tus sen de Peugeots 205 en 305 gaat opvullen'. Alsof d^ar ruimte be staat... De vijfdeurs auto ('ontwor pen in dezelfde geest als de laatste modellen van Peugeot') zal vanaf de presentatie in het najaar meteen in diverse ver sies worden geleden. Dus vanaf een extra zuinig model tot een temperamentvolle sportieve versie. De wagen zal worden ge bouwd in de gemoderniseerde fabriek in Poissy. In de ontwik keling van het model (die ruim vier jaar heeft geduurd) heeft het concern 2,5 miljard Franse francs gestopt. 'Stationcars ontwikkelen zich in toenemende mate tot comfortabe le personenwagens en hebben daarmee een sterkere positie op de markt Deze constatering is van Volvo en het Zweedse autoconcern han delt er ook naar. Waarbij het na drukkelijk rekening houdt met het feit dat de belangstelling voor de stationcar van land tot land sterk verschillend is. In de Verenigde Staten bijvoor beeld is de stationcar al heel lang de populaire familiewagen bij uit stek. Het valt dan ook niet te ver wonderen dat Volvo de stationcar van de 740/760-serie het eerst in Amerika introduceerde. Dat ge beurde niet zo lang geleden. Euro pa - waar de veelzijdigheid van de stationcar pas de laatste jaren is ontdekt - is later aan de beurt. Nederland volgt in september. De 740/760-sedan van Volvo wordt niet door iedereen een even geslaagd model gevonden. Velen vinden de duidelijk op de Ameri kaanse smaak gerichte hoekige achterkant geen gelukkige greep. Het zou mij dan ook niet verba zen als deze critici de 740/760 Es tate eigenlijk aantrekkelijker vin den. Wat rij comfort betreft is er geen verschil. Integendeel, de fa briek beweert dat de Estate door zijn vormgeving en zijn lager ge wicht zelfs nog iets sneller is dan de sedan. Er komen ook van deze Estate diverse varianten op de markt: van de 740 GL Estate, die onge veer vijftig mille gaat koesten, tot aan de 760 GLE Estate, die 90 mil le op zijn prijskaartje heeft staan. Er zullen ook twee diesels ko men: de 740 GL Estate Diesel en de 740 GLE Estate Turbo Diesel. Zo goed, dat importeur 'De Binckhorst Auto en Motor Import' wat moest gaan doen aan zijn te krappe behuizing aan de Dobbeweg in Voorschoten. Er wordt nu druk gebouwd. Het is de laatste jaren wel hard gegaan. In 1981 nam deze dochter van Auto Palace De Binckhorst in Den Haag (importeur van Maz da) de boel in Voorschoten over van Engle- bert. De handel was toen niet florissant. De verkoop van Skoda zakte dat jaar zelfs naar een dieptepunt van niet meer dan 381 auto's. In september 1981 werd de heer A. Iserief - voordien vrijwel uitsluitend in de bedrijfswa genbranche werkzaam - aangetrokken als di recteur. Zijn eerste initiatief was een n£uaars- actie om het afgezakte moreel in de organisatie wat op te krikken. Zijn volgende stap was het verbeteren van de betrekkingen met de leve ranciers in Tsjechoslowakije en Polen, die ook op een danig laag pilje stonden. De arbeidson- lusten in Polen hebben echter lange tijd de handelsbetrekkingen met dat land verlamd. Des te meer energie kon er in Skoda worden gestopt. Met veel succes. Vanaf het dieptepunt in 1981 ging het vlot bergopwaarts. Nieuwe dea lers konden worden aangetrokken, er werd veel activiteit ontplooid en het resultaat was er naar. In 1982 werden er alweer 1.219 Skoda's Inmiddels waren ook de contacten met de Polen hersteld. Precies een jaar geleden bracht een delegatie van FSO uit Polen bezoek aan ons land en bij die gelegenheid werd besloten ook weer te gaan werken met het Polonez-programma. Daarna gingen meer dan honderd Nederlandse dealers een kijkje nemen in de Poolse fabriek. Dat alles leidde ertoe dat op de RAI in fe bruari jongstleden een herintroductie plaats had van het Polski-Fiat-programma, maar dan wel onder de naam FSO Polonez 1,5 sedan en Estate. De merknaam Polski-Fiat mag niet meer worden gevoerd. De belangstelling op de autoshow was zo groot, dat De Binckhorst voor dit jaar rekent op een verkoop van onge veer 500 Poolse auto's. Het laat zich raden dat de uitbreiding van de verkopen ook een een aanzienlijke uitbreiding van het werk in Voorschoten met zich mee bracht. Het personeelsbestand is inmiddels van 21 naar 35 personen gegroeid. verkocht. Het was nog maar een begin. In 1983 konden 3.002 Skoda's op kenteken worden ge zet en vorig jaar niet minder dan 3.747. De behuizing moest in twee opzichten wor den aangepast. De conditie van het gebouw deugde niet meer en er moest meer ruimte ko men. Onder meer voor de werkplaats en een showroom. Daaraan wordt nu gewerkt. Deze zomer moet de verbouwing gereed komen. De helft van de totaal beschikbare oppervlakte van 15.000 vierkante meter zal dan zijn volge bouwd. Dit is de nieuwe rij-simulator, die Mercedes in Berlijn in gebruik heeft genomen. Daarin kunnen modellen worden getest, zelfs voor ze zijn gebouwd. Voor de bestuurder van de toe komstige personenauto's en be drijfswagens kan een situatie wor den geschapen die geheel gelijk is aan die op de weg. Uiteraard is het een computer die deze schijn van werkelijkheid creëert. Volgens Daimler-Benz is deze simulator in verscheidene opzich ten superieur aan de bestaande in stallaties die worden gebruikt voor de opleiding van piloten. RU-IMPRESSIE Wie met de specificaties van de Nissan Laurel in de hand de prijs lijst van Mercedes doorneemt, komt op ongeveer zeventig mille uit. Men kan dus wel aannemen dat de reclameboys het Westduit- se stermerk in gedachte hadden toen zij voor de Laurel de kreet 'De auto die tweemaal zoveel biedt als de auto die tweemaal zo veel kost' in elkaar draaiden. Maar al is de helft van die fraai geformuleerde slogan volledig juist - de goedkoopste Laurel kost inderdaad nog geen 35 mille - dat wil nog niet zeggen dat de rest ook correct is. Beslist niet. Kon ik kortgeleden in een rij-im- pressie over de Mercedes 200 schrijven dat de perfectie was be naderd, zover zou ik met deze Ja panner toch nie.t willen gaan. Hoe positief ik hem ook benader. De Nissan Laurel is een zeer ac ceptabel alternatief voor iemand die ook wat wil, maar wiens finan ciële polsstok niet reikt tot aan die zeventig mille. Want hoe men ook rekent, welke hoge inruilwaarde men ook incalculeert, het is niet mogelijk met een auto van van 70 mille goedkoper te rijden dan met één die de helft kost. En dat ver schil'betaalt men om in een Mer cedes (óf een BMW óf een Volvo) te rijden. Al was het alleen maar om de status... In het Nederlandse hoofdkwar tier van Nissan aan de Venne- straat in Lisse wijst men er met nadruk op dat het Japanse merk met deze Laurel nog onbekende paden heeft betreden. In het ge wone personenauto-programma was Nissan tot nu toe altijd onder de dertig mille gebleven, ook met de 'oude' Laurel, die echter ook nooit zo'n uitvoerige aankleding heeft gehad. De vernieuwde en gerestaureer de Laurel is om te zien weinig spectaculair van de tekentafel ge komen. De luchtweerstand van cw 0.38 wijst daar al op. Een bijna klassiek hoekig model, duidelijk meer gericht op andere smaken dan de Europese. Maar in de Verenigde Staten en in de oliestaten wordt nu eenmaal meer prijs gesteld op een impo sante vormgeving, op een neus als een voetbalveld en op imponeren de stoelen. Zulke zaken zijn be langrijker dan een geraffineerde styling. Daar de afzet van Laurels in die landen altijd aanzienlijk groter is geweest dan in de Euro pese landen richt Nissan zich te recht meer op die markten. In Lis- se zegt men al dik tevreden te zijn als de 400 tot 500 stuks die hier voorheen jaarlijks werden ver kocht ook in de toekomst kunnen worden gehaald. De vernieuwde Laurel is uiterst volledig aangekleed. Vele veel duurdere modellen kunnen daar niet aan tippen. En ik had voor mijn rij-impressie nog wel de sim pelste uit de reeks. De duurste is de 2,8 liter diesel automaat (dik veertig mille), de goedkoopste de 2,4 liter benzine-versie (34V6 mil le). Voor die laatste prijs heeft men onder de kapitale kap een aange naam rustige zescilinder injectie motor met een cilinderinhoud van 2393 cc, die een vermogen van 128 pk kan leveren. En daarmee is met die 1250 kg wegende bak nog een topsnelheid van ruim 190 km/ uur te halen. Alleen is de motor dan niet meer zó geruisloos, al blijft het geluid binnen de gren- Verder zit er standaard op: een beschaafd sprekend waarschu wingssysteem, centrale portier- vergrendeling, portierslotverlich- ting, speedcontrol, stuurbekrach tiging, verstelbaar stuur en elek trische spiegels. Accessoires, die bij andere merken kapitaaltjes kosten. Het digitaal dashboard in mijn testauto was niet standaard. Een futuristisch tintje van twee mille.. Maar hoe leuk die zaken op zichzelf ook zijn, belangrijker is natuurlijk het rij comfort. De ruimte in de Laurel laat helemaal niets te wensen over. De stoelen zijn voortreffelijk met naar alle kanten goede steun. Maar wat de wielophanging be treft heeft Nissan gekozen voor het onafhankelijke McPherson- principe aan de voorkant en voor een starre as met schroefveren en reactie-armen aan de achterkant. Tja, de prijsverschillen moeten toch ergens vandaan komen en juist op dit belangrijke onderdeel scoort de Laurel beslist minder. Zeker bij wat hogere snelheden. Bij die hogere snelheden wraakt zich ook de nogal dorstige motor, want bij stevig doorrijden zal men aan de benzinepomp al gauw nog duurder dan één op acht uitkomen. Men moet al heel netjes met het gaspedaal omsprin gen als men in de buurt van de één op negen wil blijven. En ik moet zeggen dat ik dat zelfs voor zo'n royale wagen royale cijfers vind. Dat neemt niet weg, dat ik deze Nissan zie als een bruikbaar alter natief voor automobilisten, die een grote en comfortabele limou sine zoeken maar geen astronomi sche bedragen willen of kunnen uittrekken. Ze kopen dan een erg ruime, bijzonder compleet aange klede, goed zittende en gemakke lijk sturende auto. Het onderstel is wat minder. En hij verbruikt nogal wat benzine. Technische gegevens Nissan Laurel 2,4 SGL: voorin geplaatste benzine in jectiemotor met elektronische ontste king. Inhoud 2393 cc. Compressiever- houding 8,9:1. Max. vermogen 128 pk. Topsnelheid 195 km/uur. Stuurbe krachtiging. Vijf versnellingsbak. Aandrijving op achterwielen. Lengte 465 cm. Gewicht 1250 kg. Aanhanger emd 1400 kg. Draaicirkel 11 meter, f super. Inhoud tank 65 liter. Beveiliging tegen drank Een in Nieuw Zeeland ontwor pen systeem, dat het onmoge lijk maakt dat iemand dron ken met een auto wegrijdt, kan door General Motors in zijn in Nieuw Zeeland ge maakte auto's worden inge bouwd. Een elektronische sensor - met de naam 'meerijder- tartslot' - meet het alcoholge halte in de adem van de be stuurder en verhindert dat de motor start bij overschrijding van een bepaald percentage. Het apparaatje wordt bij al le nieuwe auto's van GM aan geboden als extra accessoire, maar het is ook voor oudere modellen te koop. Het is ont worpen door een inspecteur van de Nieuwzeelandse ver keerspolitie. Maar het is de vraag of het veel zal worden gekocht. Het is nogal duur: bijna vijfhon derd gulden. En dat zal de al coholist waarschijnlijk niet over hebben voor zelfbescher ming. Gordels worden meer gebruikt In een Nipo-enquête is gebleken dat autogordels steeds meer wor den gebruikt. Een representatieve groep een kleine duizend automobilist is gevraagd naar hun gewoonten. Op de grote weg deel 68 procent altijd de gordel om. Zo'n ander half jaar geleden was dat nog 63 procent. Het percentage automo bilisten dat daar nooit een gordel omdeed zakte van 13 naar 10 pro cent. Ook in het stadsverkeer wordt de gordels meer en meer gedra gen. Nu had 54 procent de gordels altijd om tegen 51 procent in no vember 1983. Een 17 procent ant woordde 'nooit', tegen 20 procent vroeger. Mavo: I. Aalbersberg. G. Aandewiel, C. van Beelen, A. van Bekkum, C. Berk- heij. J. de Best. C. Boesaard. A. Bruin. S. Diepenhorst. A. van Duijn. A. van Duijn. H. van Duijn. J. P. van Duijn. K. van Duijn, M. van Duijn, R. van Duijn. J. van Duijvenbode, H. van Duijven- .voorde, M. Dijksterhuis, W. van Eg- mond, M. van den Haak, C. Haasnoot, H. Houwaard, J. Houwer, M. de Jonge. P. Jonker, A. Kruijt, I. Kukler. P. Kuijt, W. Kuijt, M. van Leeuwen, M. van Leeu wen, D. Messemaker, T. Messemaker, A. Mol, A. de Mooij, W. Neuteboom, C. Nienkemper, T. van der Niet, A. Nijgh, M. van den Oever, B. Ouwehand. H. Ou wehand. J. Ouwehand, W. Oudehand, R. van der Plas, A. van der Plas. I. van der Plas, M. van der Plas. M. van der Plas. M. van der Plas. N. van der Plas. J. Plug. M. Prins, L. Pronk, L. Pronk, L. van der Reijden, A. Schaap, C. Schaap, J. Schaap. J. Schaart, A. Schouten, J. van der Spek, P. van Steijn. G. Stoute, J. van der Velde. G. Verdoes, C. Vooijs, R. Vooijs, M. de Vreugd. L. de Vries, H. de Wit, M van der Woude, A. Zuijderduijn en C. Zwaneveld. OEGSTGEEST - Aan de lagere agrari sche school te Oegstgeest slaagden voor het B-niveau: H. Clemens; A. den Elzen; H. Kortekaas, M. Kortekaas, M. Nijenhuis; K. Glasbergen; J. v. Haar lem, A. v. Koetsveld van Ankeren, H. Sloos; B. Steenbergen. A. Arnoldus; R. den Boer; F. Rood; R. Seijn; J. Smits; L. Huisman; L. Gielen; C. v. Roijen; P. Kosterink; D. Wesseling; John v. Pari don; J. v. Schaik; H. Wassenaar; W. On- os; E. Paats; K. v.d. Poel; R. Suidgeest; A. Verkaik; A. Rodenburg. A-niveau: G. Barnhoorn; A. Zonneveld; O. v.d. Biezen; B. Vermeij; D. v. Duijn; Rob Voigt; A. Elfering; Michel Gal; W. v. Etten; W. v.d. Gugten; R. Janssen; E. Koppe; L. v.d. Linden; R. Rijsdam; P. Silvester; R. v.d. Broek; R. den Dopper; R. Holverda; E. Langezaal; R. Schoen maker; R. Knegt; G. Verdegaal; H.. Loos; I. ter Beek; M. Steeman; I. Kist; M. Vredenburg; I. Lanfermeijer. C-niveau; I. en R. Augusteyns; M. Ro- chat; R. Roessingh van Iterson; E. Bouwmeester; R. Copier: A. de Mooy; M. Muurling; M. Sierat; M. v.d. Zeeuw; W. van Graven; W. Oosterhof; A. Haas noot; E. Molenkamp; L. Niezen; P. Jes se; P. van Rees; A. Vreeswijk; T. Wou ters; A. v.d. Laan; T. v.d. Mey; R. den Outer; V. Spring in 't Veld; E. Verdonk; A. Plug. LEIDEN - Aan het Bonaventuracolle- gc te Leiden zijn de volgende leerlin gen voor het eindexamen geslaagd. VWO: T. Arentsen, G. Augustina, I Bader. E. Bakker, M. Bennebroek, Th. Berg, C. Bik. I. Blom. N. Blom. P. Bot tenberg, J. van Breugel, M. Brouwer, M. Brown, M. Dekker. M. van Dijk, M. Ech- teld, P. van Eeden, J. van der Geest, O. de Groot, K. Yiu Ho, E. van Hoof, H. Hoogenboom, M. van Hoorn. C. Hu- gens, C. Jansen. A. van Kester, W.J. Kinds. L. Klein. B. Klein Schiphorst, E. van Klink, I. Kloosterman, R. Kroon. I. van der Kwartel, E. van Leeuwen, O. Matheijsen, B. van der Meer, I. van dei Meer, R. van der Meer, R. Menken, S. Mentink, C. van Mierlo, P. Oei, K. Oos- terlee, B. Opmeer, E.J. Oud, P. den Ou den, G. Overdevest, W. Rietmeijer, G.J. van Rijn, H. Rodenburg, C. Roeleveld, L. van Roosmalen, B. Schippers, M, Schmeitz, I. Schouten, P. Schrama, P. Silverentand, M. Spaans, R. Spieren burg, A. van Steenbergen, P. Suijker, B. Sweens, R. van Teylingen, C. Tijssen, M. Titshof, B. Tönjann, B. Veldhoven, A. Verhaar, E. Verhaar, M. Verhaar. M. Verkleij, S. de Vetten. R. Vink. W. Vink. R. van der Vooren, E. Warmerdam, F. Warnau, M. van der Wereld, A. Wessel- man. R. Zandbergen, D. van Zwieten. HAVO: E. Bakker, M. Cambier, E. Dekkers, I. Does, L. van der Geest, J. Haverkort, P. Heemskerk, T. Heems kerk, E. Hoffmann, A. Hofman, R. den Hollander, M. van 't Hooft, M. Hoog duin, M. Hoogenboom, F. Huigsloot, R. Jansen, E'. Janssens, A. de Jeu, M. Kal lenberg, L. van der Klaauw, A. Koot, B. Leenen, R. van Leeuwen, R. Lek, R. Ligthart, L. Loos, E. van der Meer, E. van der Meer, R. van der Meer, Y. Olyer- hoek, A. Oomen, M. Plug. R. van der Steenvoorden, J. Straver, M. Tomassen, K. van Veen, D. van Veen, T. van Veen, A. van Velsen, A. Vereecken, B. Ver meulen, F. Vermij, H.J. Vink, Ph. Vis- man, T. de Vroomen, M. van Vuren, R. Warmenhovën, K. van de Water, J. We ber, L. Wesselman, J. Wiessing, F. Wij man. P. de Winter. W. Zoetemelk, L. Zoetendaal, C. Zuijdervliet, R. Ammer- laan, J. Bakker, P. Bank, J. Copraij, C. Dexel. R. van Es. N. van der Ham, W. Heyker, P. Homulle. V. Hosman. J. Huisman, R. Jongbloed, M. van der Meel, J. Noordman. S. Paddenburg. H. Reichgelt, J. Roeleven. L. Smits, K. Spierenburgh, K. Stavenuiter, M. Straathof, M. Vos, M. Vreeburg, M. de Vriend. V. Wesselingh, M. Wols, A. Ze venhoven. MAVO: J. Amsing, B. Boers, J. Bouw man, C. van den Broek, M. Bronmeijer, M. Bruyn, E. van der Geest, M. Groot huis, J. de Haas, J. Harmsen, R. Heems kerk, R. Hoogduin, W. Montagne, G. Ne- derpel, B. Nohlen, B. Piket, J. Prinsen, R. van der Salm, C. Schelvis, J. Stuif zand, L. van Veen, B. Verhaar, N. van Zwieten, J. Ammerlaan, D. Bentveld, M. Brandt, A. Broeckhoven, P. Burer, M. Droogh, H. Roessen, W. v.d. Geest, S. Ginjaar, F. van Goozen, B. Hekkema, A. van der Hoeven, P. Hoogeveen, A. Jan- son, L. de Koning, A. Kreuger, J. van der Kroft, R. van der Kroft, P. van Kuij- en, N. Maas, T. van der Meer, M. van Meijl, E. van Nierop, M. Remmerswaal, M. Retel, J. van Rij. M. Sellers, C. Sik- king, M. van Veen, P. yan der Velde, S. van Velzen, M. Verstraaten, A. Ver voorn. D. Wesselman, P. Wolterink. voor MAVO: A. Adema; G. Baas; M. Boekei; F. Bommer; H. Borst; A. Co- pray; M. de Groot; M. Hijman; S. Hoff; I. de Jong; S. van Koert; P. Kwakkenbos; A. Lagerberg; I. Louman; R. Maas: N. Obbema; L. Plomp; M. Schoordijk; L. van Schie; R. Veenboer; M. van der Vlist', C. v.d. Voorn; M. Wahle; J. Wan- sinck; P. Woerde: Y. Woerde; P. Brou wer; M. Hoogerwerf; R. Kleijn; J. Schut ter; E. Vianen; P. Vink; I. Moesker; E. Bader; S. Hölscher; P. Hoogervorst; J. van der Hoorn; J. Janmaat;. Y. Keijzer; A. Pieterse; M. Pieterse; M. Slof; M. Zwirs; I. v.d. Boogaard; G. Valé; K. van Egmond; A. Kempen; C. v.d. Pijl; M Mourits; M. Pietersen; A. v.d. Weijden; J. van Dam; I. van der Geest; J. van der Geest; D. Hoogervorst; M. Hoogeveen; M. Lenting; R. van Oostwaard; L. Voor end. LHNO: W. Blijleven; V. Bunnik; M. Croeze; V. de Graaf; C. Kuijf; J. Kuijf; T. Leliveld; L. Pieterse; L. v.d. Voorn; J. v.d. Aar; M. Blom; M. van der Broek; W. van Dam; M. van der Meer; M. Ran; A. Spekman; C. Baartman; E. Cats; J. Hof stede; C. Bak; J. van der Bijl; C. Has- Lezers Schrijven Poep Bij werken in de tuin handschoe nen aantrekken en gereedschap gebruiken. Op straat dient men dan zeker op stelten te lopen om het vuil te ontlopen. Anti-dier? In tegendeel. Bezint eer u aan een huisdier begint, is de actie van die renvrienden. Lees de voorpagina van deze krant van vrijdag 31-5. De praktijk is dat een paar maal per dag de huisdeuren opengaan om het 'vee' uit te laten en zie maar een kakplaats te vinden, echter niet in onze eigen tuin. Qua buurt maakt het niets uit: ar beiders, goudkust of kale kak, overal een gelijk beeld. Hoera voor Alphen aan den Rijn die zegt: op ruimen dié handel. Probeer eens in Amerika uw hond of kat zijn/haar gang te laten gaan. Een dierenvriend, L.M.H. van Cleef Lekstraat 42 Leiden

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 19