humi Ook in Nederland is iets aan het handje Krijgsmacht komt mensen te kort 'Nieuwe Vaart' heeft schoolkrant op video Protest na oproep Boesak tot gebed voor val regering et mén ^^—J'ovelen gekeurd of ^rffTc/ietidplicktie of ehm-clhietsm.. üfS&L et,m...dvs ikdsét- Prijs voor posters WOENSDAG 5 JUNI 1985 PAGINA 17 Eindredactie Annemiek Ruygrok Telefoon 071-144941, toestel 217 De actie begint bijna een jaar ge leden in Frankrijk onder de naam: Touche pas a mon pote. Deze tekst staat in een drie centi meter hoog handje geschreven en is bedoeld om de kameraad schap onder de Franse jeugd te bevorderen. Vooral de vriend schap en verdraagzaamheid tus sen kinderen van 'buitenlanders' (vaak afkomstig uit voormalige Franse kolonieën) en de Fransen zelf moet uit deze tekst spreken. "Wie de jeugd heeft, heeft de toe komst", luidt het gezegde. Van daar dat juist op jongeren wordt gemikt. Het Franse handje zegt inmid dels ook 'Stop' tegen de Neder landse jeugd. We hoeven immers onszelf niets wijs te maken, ook hier kan nog heel wat worden verbeterd aan de omgang tussen Nederlanders die - ondanks het mooie weer van de laatste tijd - bleekscheet zijn en landgenoten of buitenlanders die toevallig met een ander kleurtje uit de boerenkool kwamen. Vandaar dat op 25 mei het jongerencomité 'Kom niet aan m'n makkers!' is opgericht, uiteraard naar Frans voorbeeld. Helemaal goed is dat niet ge gaan, want de vakbond FNV, één van de initiatiefnemers, heeft een heel ander 'handje' op pos ters, stickers en buttons laten zetten. Een woordvoerder van het comité 'Jongeren tegen racis me', dat de actie in Nederland voert: "Het Nederlandse handje wijkt af van het Franse handje. Het Nederlandse handje is twee centimeter groter, veel kleuriger en bevat vijf getekende jongeren. In Frankrijk heb je alleen het drie centimeter hoge handje met de tekst er in. Dat handje hadden wij ook willen hebben, omdat dat het internationale handje zou moeten worden. Nu er vijftigdui zend Nederlandse handjes zijn gedrukt, moeten we eerst wach ten tot dat op is. Heel jammer". Niet zo bijdehand, vinden wij van KTTS. Rijkaard De actie begint in ons land al aardig te lopen. Het comité 'Jon geren tegen racisme' heeft 'Be kende Nederlanders' gevraagd om zoveel mogelijk reclame te maken voor de actie door bij voorbeeld de button te dragen als ze op TV zijn. Wie Sor\ja Ba rend afgelopen zaterdag bekeek, heeft ongetwijfeld gezien dat zij zo'n button droeg. "Die is alvast binnen", zullen ze gedacht heb ben bij het actiecomité. Nou Hans van der Togt en Fred Em mer nog, denken wij stiekem. De Bekende Nederlanders is verder gevraagd om in oktober mee te doen aan een estafette loop door ons land. Ook andere, minder bekende Nederlanders kunnen meedoen en door per ki lometer een bepaald bedrag van een sponsor te vragen, spekken ze de kas van het comité. Met dat geld kunnen ze dan weer nieuwe actie's voeren om het 'dreige ment' 'Kom niet aan m'n mak kers!' bekender en bekender te maken. Het actiecomité is bezig met een krantje waarin Frank Rij kaard (speelt bij Ajax en niet bij Feyenoord, zoals de man van het comité per ongeluk zei) wordt ondervraagd en waarin vijf jon geren aan het woord komen. Dat krantje wordt in augustus ver spreid wanneer de werkgroep 'Jongeren tegen racisme' de moord op de Antilliaanse jongen Kerwin Duinmeijer herdenkt. In die maand is het namelijk twee jaar geleden dat deze Amster damse jongen vanwege zijn niet- Nederlandse afkomst door skin heads in elkaar werd geslagen en aan de gevolgen daarvan over leed. Wie informatie, stickers, but tons of posters wil hebben over de actie 'Kom niet aan m'n mak kers!', kan bellen naar De Jonge renbeweging. Het nummer is 030 - 333115. Schrijven kan ook. Dat Vandaag is het precies een week geleden dat in het Brusselse Heizel-stadion 38 voetbalsupporters bij rellen om het leven kwamen. Een afschuwelijke gebeurtenis die op veel mensen diepe in druk heeft gemaakt. Ook Christina Kwestro zag het al lemaal op de televisie gebeu ren. En terwijl zich op het scherm de afschuwelijkste taferelen afspeelden, schreef zij onderstaand gedicht: EUROPACUP '85 Er zijn vandaag op 't voet balveld wel vijfendertig doden ge teld Dat is toch abnormaal? Dit is de leus der voetbal kwaal: "Een tegensupporter moet neergeveld!" Wat is dit dan nog voor ge doe, zeg mensen waar moei dit naar toe? Als dan, nou ook niets je medemens niet meer ontziet? Ik ben deze wereld zo heel erg moe. Je wordt hiervan toch moedeloos? We zien het wel, maar ar geloos. Er zijn ook 'mensen-bees ten'. Dat zijn heus niet de mees ten Dit duurt toch hoop ik niet eindeloos? Gaat die wedstrijd door, of niet? De beslissing is moeilijk zoals ge ziet. Ze staan met de rug tegen de muur. Hoe gaat het er toe? Ver schrikkelijk guur? Sturen we ze met een kluit in het riet? De wedstrijd, die gaat door, jawel'. Gevergd wordt dan ook nog goed spel. Emotioneel moet je niet zijn, dan doet alleen je hart maar pijn. Vooral na zo'n vrees'lijke rel. DEN HAAG - Angelique Valk (midden) uit Zoeterwoude en Hein Visser (links) uit Leiderdorp kregen vorige week op het ministerie van onderwijs een prijs uitgereikt. Dat gebeurde door de heer T. Steenmet ser van dat ministerie. Angelique en Hein hadden meegedaan aan een door het ministerie uitgeschreven opstel- en posterwedstrijd met als motto '1985-Europees Muziekjaar'. Angelique won de eerste prijs, een reis naar 'muziekstad' Wenen, voor haar poster. Deze bevat zwart wit portretten waaruit een dirigent naar voren komt. Hein kreeg de tweede prijs voor zijn kleurrijke 'spetterposter'. Ook hij mag naar Wenen. In Wenen doen de posters van Angelique en Hein, beiden leerlingen van het RIO in Leiderdorp, mee aan de internationale wedstrijd. Er bestaat dus een kans dat zij nóg een prijs i Net je diploma op zak? Dan kun je vast niet rustig de krant meer openslaan. Elke keer staat er wel een artikel in over de dienst plicht, misschien wel jouw dienstplicht. De ene keer lees je dat er meer dienstplichtigen worden opge roepen of dat je misschien twee maanden langer in dienst moet, dan weer dat het niet doorgaat. En de volgende keer heet het weer dat de ene dienstplichtige langer onder de wapenen moet dan de andere. Een toekomst plannen wordt er al met al niet makkelijker op. En waarom de dienstplichtzaken al lemaal zo worden omgegooid? Personeelsgebrek bij het leger. Vooral de landmacht zit moei lijk: veel overwerk dat nauwe lijks wordt gecompenseerd. En het zal allemaal nog moeilijker worden wanneer de krijgsmacht korter gaat werken op 1 augus tus. Nodig zijn 1.200 extra militai ren. En de minister kan vóór au gustus kiezen tussen de volgen de mogelijkheden: vrijwillig na dienen van militairen die met leeftijdsontslag gaan (55 jaar) of 4-jarige vrijwilligerscontracten met kort verband omzetten in verbanden van zes jaar. Derde mogelijkheid: méér dienstplich tigen. Dit laatste voorstel heeft dui delijk de meeste stof doen op waaien. Twee weken geleden za ten de Algemene Vereniging Ne derlandse Militairen en organisa ties van dienstplichtige militai ren in de hoogste boom toen het voorstel om de dienstplicht te verlengen bekend werd ge maakt. "De dienstplichtigen mo gen niet opdraaien voor een fa lend beleid" riepen de belan- genclubs. Het nieuwere voorstel om som migen wat langer te laten dienen, maakte nog meer organisaties boos. Ook de Algemeen Christe lijke Organisatie van Militairen (ACOM). Nu al hebben veel werkzoekende jongeren opont houd, vindt de ACOM. En dat zou alleen maar verergeren wan neer zij bij de sollicatie niet kun nen zeggen wanneer ze weer hun burgerkloffie kunnen aantrek ken. Ander punt: de organisatie gelooft niet zo in een rechtvaar dig beloningssysteem voor de ongemakken. Ook de Algemene Vereninging Nederlandse Militairen voorziet problemen. Ze vindt dat alleen jongeren die dat zelf willen lan ger mogen dienen. Of dat veel zal gebeuren betwijfelt de club: vooral officieren met specialisti sche functies zouden langer kun nen dienen. En dienstplichtigen met een hoge opleiding, maken nu juist de beste kans op een car rière in de burgermaatschappij. Dié jongens staan heus niet te springen om een langere dienst tijd. "Ze zullen het juist proberen te ontwijken", volgens de Vereni ging Van Dienstplichtige Militai ren. "De jongens met een hogere burgeropleiding zullen na de in voering van variabele diensttij den in lagere functies ingedeeld willen worden om zo een langere dienstplicht te ontwijken" voor spelt ze. Ademloos zitten ze naar het tele visiescherm te kijken. Af en toe buldert een lach door het lokaal of worden opmerkingen ge maakt. Leerlingen van de eerste klassen van de 'Nieuwe Vaart', een scholengemeenschap voor lager voortgezet onderwijs aan het Lammenschanspark, zitten naar hun 'schoolkrant' te kijken. Op video staat die. Leraar Rob Royé had al een tijdje gemerkt dat er onder de leerlingen weinig animo was om een stukje voor de schoolkrant te schrijven. Nu is hij zelf een beetje video-gek, dus dacht hij: "Dat is het. Video kan de school krant oppeppen". Hij begon ermee als een expe riment in de eerste klassen. Ie dereen die dat wilde mocht mee doen en kon een eigen bijdrage leveren. De ideeën kwamen van de leerlingen zelf. Sommige plannen waren moeilijk te reali seren. Een videoclip maken bij voorbeeld, was er niet bij, want dat is nu weer net te ingewikkeld voor amateurs. Maar een reus achtige play-back van de Dolly Dots kon wel. En een verslag van de trimloop, deed ook heel pro fessioneel aan. Verder bood de schoolkrant nog nieuwsfeiten, zoals een recordpoging 'Met hoe veel jongens en meisjes kun je op de kast in de gymzaal staan zon der dat hij instort?', een puzzel, sportgebeurtenissen, een de monstratie break-dance en een tekenfilmpje. De videoschoolkrant duurde 32 minuten. Voor de opnamen hadden de leerlingen eerst thuis geoefend. Daarna werd het pas echt opgenomen. Leraren Ella de Jong en Sjaak de Jong ("geen familie") vinden het idee van hun collega Rob Royé hardtstikke leuk: "Het is heel belangrijk voor de leerlin gen om zelf dingen te onderne men. Voor deze schoolkrant kan dat. De leerlingen zijn er heel en thousiast over. We hopen het ex periment volend jaar te kunnen uitbouwen". Dat hoopt leraar Rob ook. Vol gend schooljaar wil hij met de leerlingen eens per vijf weken een videoschoolkrant zien te ma ken. "Dan kunnen we ook de tweede klassen erbij betrekken. En misschien het jaar daarop derde klassen". Wat de leerlingen betreft: die vinden het voorlopig best. Ideeën zijn er genoeg. De Zuidafrikaanse Raad van Kerken heeft zioh gedistantieerd van de uitlating van zijn tweede voorzitter, dr. Allan Boesak, dat op zondag 16 juni wordt gebeden 'voor de val van de Zuidafrikaan se regering'. De oproep tot gebed op die dag blijft van kracht, maar gaat niet verder dan dat er alleen wordt gebeden 'voor beëindiging van het onrechtvaardige bestuur in het land'. Het bestuur van Boesaks eigen kerk, de Nederduits-gerefor- meerde Sendingskerk, neemt in een verklaring eveneens afstand van diens uitleg van de bewuste oproep. Drie van de vier be stuursleden ondertekenden deze verklaring. De handtekening van het vierde bestuurslid, Boesak zelf, ontbreekt. Ook aan anglicaanse en metho distische kant hebben de woor den van Boesak protest uitge lokt. In een gezamenlijke reactie zeggen deze kerken, uitsluitend te zullen bidden voor stopzetting van onrechtvaardig bestuur. De Zuidafrikaanse Raad van Kerken verwijt zijn tweede voor zitter, dat hij vorige week tegen over de pers de indruk wekte, na mens de raad te spreken, hoewel hij geen overleg had gepleegd. In 1984 besloot de raad, elk jaar een dag van gebed te houden voor afschaffing van de apart heid. Door de onenigheid rond Boesak hebben sommige kerk leiders de raad gevraagd, de op roep tot gebed in te trekken. Maar dat wilde de raad niet. Godsdienstonderwijs. De in schakeling van vrijwilligers voor het godsdienstonderwijs op de openbare school is een nood maatregel. Voor het karakter van deze school is het van wezenlijk belang, dat de gemeentelijke overheid het godsdienstonder wijs blijft subsidiëren, omdat dan een optimale continuïteit en kwaliteit kunnen worden ge waarborgd. Dat vindt de hervormde Raad voor de zaken van Kerk en School in zijn beleidsplan, dat volgende week in de hervormde synode wordt besproken. De raad constateert, dat de be taalde godsdienstleraar vaak plaats heeft moeten maken voor de vrijwilliger. Overigens is het beleid van de raad erop gericht, dat de kerkelijke gemeente ter plaatse de verantwoordelijkheid voor het godsdienstonderwijs weer op zich neemt, onafhanke lijk van de vraag of de gemeente lijke overheid subsidie geeft. Verheugd is de raad over de in voering van het vak 'geestelijke stromingen' op de nieuwe basis school. "Tegenover de toene mende onwetendheid en onver schilligheid met betrekking tot kerken en godsdiensten is het de verantwoordelijkheid van de school, jongeren de nodige infor matie te geven". Maar, zegt de raad, dit vak mag voor gemeente besturen geen reden zijn om de subsidie voor het godsdienston derwijs af te schaffen. In de nota van de hervormde raad wordt ervoor gewaar schuwd, dat in een klas met kin deren van uiteenlopende achter gronden het onderwijsprogram ma geen enkel kind buitensluit. "Men kan dan niet uitgaan van een vanzelfsprekende kennis en aanvaarding van kerk en chris tendom. Er zal een grote open heid moeten zijn voor de aanwe zige levensbeschouwelijke tradi ties. "Een zwaarder accent op de eigen geloofstraditie kan alleen, als de achtergrond van de kinde ren in hoge mate gelijk is of als men alleen die kinderen les geeft wier ouders kerkelijk betrokken zijn". Hervormde Kerk: bedankt voor Hattem D. Verboom Daarle; beroepen te Veendam (buitenge wone wijkgemeente) P. Hetebrij Dronten. Gereformeerde Kerken: aan genomen naar Rotterdam-cen trum A. S. J. Smilde, studenten predikant Heidelberg (West-D.); beroepen te Wijnjewoude (voor evangelisatie in de regio Drach ten) J. Schonewille Nijensleek (Dr.), te Maasland J. Hage Stad aan 't Haringvliet. Omlaag. De Generale Finan ciële Raad van de Hervormde Kerk wil, dat de synode moge lijkheden aangeeft om de uitga ven van het centrale apparaat van de kerk omlaag te brengen, bijvoorbeeld door beëindiging of reorganisatie van kerkelijk werk. "Nu de totale inkomsten van de gemeenten niet of nauwelijks meer stijgen, moet de kerk zich aanpassen, opdat het werk zo goed mogelijk kan worden voort gezet". Dat vergt inspraak van de betrokkenen en kan spanningen oproepen, "maar het mag niet zo zijn dat door het optbreken van overeenstemming noodzakelijke beslissingen achterwege blij- De synode zal het rapport van de financiële raad volgende week bespreken. De commissie voor het beroe- pingswerk zal de synode voor stellen doen voor een betere rechtspositie van de deeltijdwer kers onder de predikanten. Katwijk. De onafhankelijke baptistengemeente in de regio Katwijk-Rijnsburg maakt nu voor haar wekelijkse samenkom sten gebruik van het DVS-club- gebouw aan de Ambachtsweg ('t Heen) in Katwijk. Bijna ander halfjaar gebruikte men het K. en O.-gebouw aan de Sluisweg. Predikant van deze gemeente is ds. J. A. Visser. Hij kwam vori ge week terug van een 'zendings reis' door Polen en Hongarije. Zingen in Katwijk. Volgen de week woensdag, 12 juni, be ginnen weer de zomerzangavon- den in de Oude Kerk van Kat wijk aan Zee. De laatste zal zijn op 4 september. De eerste avond (aanvang al tijd 8 uur) verleent het Protes tants Interkerkelijk Koor uit Harderwijk (dirigent Willem Hendrik Zwart) medewerking. Eredoctor. Kardinaal Wille- brands, voorzitter van het Vati caanse secretariaat voor de een heid onder de christenen, krijgt deze week een eredoctoraat aan de rooms-katholieke universiteit in de Poolse stad Lublin. Hij zal een vergadering van de Poolse bisschoppen bijwonen waarin het gesprek met de Orthodoxe Kerk aan de orde komt. Kijken naar je eigen video-schoolkrant op sg 'Nieuwe Vaart' (foto Holvast)

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 17