India dreigt met produktie kernbom Danaïden weer winnaar 5 H j Belg schrijft historie in Olympia's Ronde Weinig veranderd bij start tennistoernooien UVS-Noordwijk nu voor districtsbeker Overschrijvingen zaalvoetbal Casinopersoneel vraagt aanpak illegaal gokken WOENSDAG 5 JUNI 1985 SPORT PAGINA 15 Van zomeravondtoernooi korfbal LEIDERDORP - De reeks ten nistoernooien is met het open toernooi van 'De Munnik' van start gegaan alsof er geen winter met elfstedentocht is geweest. Vooralsnog lijkt er weinig veran derd met vorig jaar. Dezelfde spelers tracteren hetzelfde pu bliek op duels, waarvan de uit slag, tot nog toe althans, ook geen verrassing genotemd kan worden. Daarom is het voor alle partijen aardig als er eens ie mand uit een ander district in de Leidse regio zijn of haar kracht komt meten. Zo'n iemand is bijvoorbeeld Leeuwenbergh-speler Ben de Jel. Hij gaat zich een heel seizoen in de Leidse B-arena storten. 'Het niveau is hier wat lager dan in Den Haag, zodat je het in de eerste rondes niet meteen zo zwaar hebt', welke woorden hij inderdaad waarmaakte; met een eenvoudige 6-1,6-0 zege op oppo nent Beukers wandelde hij naar de derde ronde van het B-toer nooi. Belooft hij een ware con current voor de Leidse corri- feeën te zijn? Voor het toernooi zou dat in ieder geval leuk zijn. Tennisleraar Joost van Leeu wen speelde zijn eerste optreden tegen Erik Snellenberg. Hij hoef de niet tot het uiterste te gaan. Nee, het had er meer van weg of de Roomburger nog wat les stond te geven, waarbij hij 'het potje' met 6-1, 6-3 won. Ook bij de heren in C werden geen verrassingen genoteerd. De als vierde geplaatste Unicum speler Martijn Krans speelde zich al bij de laatste acht door een nipte 5-7, 6-1, 7-6 zege op Kees Jan Schuilenburg. Lijst aanvoerder Marco Visser moest eveneens aan z'n tegenstander Schoonewolf een set afstaan: 6-1, 5-7, 6-2. De nummer twee van de ranglijst, Richard Oskam, kreeg Sekeris vrij ras op de knieën: 6-4, 6-3. En ook Robert van Splunter maakte vooralsnog zijn nummer drie notering waar door met 6-1, 6-7. 6-1 van De Vries te winnen. Bij de dames in C gelukkig ook eens een nieuw gezicht. De klei ne elfjarige Seda de Vries, die vo rig jaar het sterke D-toemooi van 'De Metselaars' won, zal waar schijnlijk menig C-speelster hier verrassen met haar tweehandige fore- en backhand. Een andere nieuwkomer in C is de dertienja rige Carole Geerlings. De jeugdi ge Noord wij kerhoutse debuteer de met een 6-2, 4-6, 7-6 overwin ning op Karin Rueb. Een oude bekende, die goed presteerde, was Tini van Velzen. Met haar 6- 1, 6-1 zege op opponente Ver steeg plaatste zij zich al in de kwartfinale. HEB: F. Tanis - P. Nagtegeller 4-6,6-0,6- 1; R. van Marwijk - H. van Bysterveldt 6-7,6-7; B. v.d. Zee - R. Cardinaal 6-2. 7-6; DEC: S. Vissers'- A. Burgers 5-7,6-3, 6-0; HED: U. Padding - P. Dir 6-2,6-2; J. Klok - F. Huffnagel 4-6,1-6; S. Goldstaub - A. de Hartog 6-4,4-6,6-4; E. Schuilenburg - M. Royen 3-6,7-6,6-0; DED: L. Paling -S. Wiersma 6-3,7-5; F. Bodee - M. de Zwart 7-5,4-6,6-4; A. Langeveld - L. v. Heteren 6-2,6-3; M. v.d. Brink - A. Neuwahl 6-1,6- MARIJKE DE BEER ton, waarin teveel ploegen zaten, die zonder ritoverwinning waren. Dat laatste bleef zo door Willem Arras. Voor het overige gebeurde er weinig in de 147 kilometer tussen Schijndel en Wouw. De valpartij van John Talen in het begin bleef zonder gevolgen. Ondanks de schrik zat de drager van het oranje in een recordtijd weer op de fiets. Geholpen door drie van zijn vier ploeggenoten was in een tijdsbe stek van enkele minuten de terug keer in het peloton een feit. Talen reed als een speer naar de kop van het peloton om het tempo van de groep te verhogen. De intimidatie poging typeerde de leider, vanaf de eerste dag in de oranje trui rijdend. LEIDEN - Bij het zaalvoetbalteam van de Zwarte Wolf deden zich de meeste mutaties voor, voor wat be treft de overschrijvingen. De ploeg kreeg drie versterkingen van Ju/de Singel, dat komend seizoen niet meer bestaat. De vice-kampioen ging een fusie aan met Lugdunum, dat daardoor in de hoogste zaal voetbalklasse blijft uitkomen. lAigaunum: bij: Henri van der Weyden en Harm de Vos (ZW). weg: Ronald van der Pot (Heemskerk), Gys Collé jr (ZW), Albert Siera (Van Egmond). Zwarte Wolf: AMSTERDAM (GPD) - Indonesië kan volgens minister Schoo (ont wikkelingssamenwerking) waar schijnlijk rekenen op 2,4 miljard dollar hulp van de Inter-Gouverne- mentele Groep voor hulp aan Indo nesië (IGGI), die momenteel onder, voorzitterschap van Schoo in Am sterdam bijeen is. De Nederlandse bijdrage aan dit bedrag, dat bestaat uit zachte leningen en giften, gaat rond de 160 miljoen gulden bedra gen. Dat viel gisteren bij de ope- ninge van de IGGI-conferentie te vernemen. Volgens een kritisch rapport van de Wereldbank, dat medebepalend is voor de hulp die de donorlanden geven, is in totaal 2,5 miljard dollar nodig voor de Indonesische op bouw. Aan de 28e IGGI-conferen tie, die tot vandaag duurt, nemen vertegenwoordigers deel van Au stralië, België, West-Duitsland, Ca nada, Frankrijk, Indonesië, Italië, Japan, Nederland, Nieuw-Zeeland, Engeland, de VS en Zwitserland, alsmede delegaties van het Inter nationale Monetaire Fonds, de We reldbank, de Aziatische Ont- wikkleingsbank en het Ontwikke lingsprogramma van de VN. Naar verluidt heeft minister Schoo in persoonlijke gesprekken LEIDEN - De Danaïden heeft voor de tweede maal in successie het Zuiderkwartier Zomeravond toernooi op haar naam gebracht. In de uiterst sfeervolle finale werd Fi des Pacta gisteravond met 7-6 ge klopt. Fluks legde door een 8-6 overwinning op Fiks beslag op de derde plaats. De eindstrijd van het door afge lastingen fors uitgelopen toernooi bracht Zomeravondkorfbal in de goede zin van het woord. De twee finalisten streden op het scherp van de snede, voor elke meter knokkend, maar uiterst sportief. Zo belangrijk is inmiddels het Zo meravondtoernooi, dat Hans van Huis de coaching verzorgde van de jeugdploeg van De Danaïden, ove rigens grotendeels bestaande uit Willem Arras: recordzege. (foto ANP) bij: Gijs Colle jr (Lugdunum), Pièt Sloos, Jan van der Reijden, Ger Nagtegeller en John Eradus (allen Ju), weg: Peter Koole (Decima), Ben Heems kerk (Van Duuren), Henri van der Weijden en Harm de Vos (Lugdunum), Jan Krom wijk en Bles Zuma (Transvaal). FC Lisse bij: Wim Eilander (Lugdunum). weg: René Griffioen en René Warmerdam (FC Lisse). Glasbergen: weg: Anne Ouwersloot (Cleijn Duin). Van Duuren: bij: Leen de Goey (UVS), Ben Heemskerk (ZW). Noordwijk: bij: Cees van der Wiel. Klaas en Mare Vink (Wally S). IGGI: 2,4 miljard dollar voor Indonesië de Indonesische'delegatieleden op de hoogte gebracht van de be zorgdheid over de executie van een commmunistische vakbondsman en de dreigende terechtstelling van vier anderen. In conferentiekrin gen wordt gezegd dat de Indonesi sche delegatie de kritiek serieus heeft genomen. In haar openingsrede sprak mi nister Schoo haar tevredenheid uit over de economische prestaties van Indonesië. Het bruto nationaal produkt groeide met 6,5 procent, anderhalf procent meer dan was verwacht. Het tekort op de lopende rekening van de betalingsbalans is teruggelopen van 8,5 procent van het bruto nationaal produkt in 1982/1983 tot 2,4 procent in 1984/ 1985. De inflatie is teruggebracht tot 4 procent Maar het rapport van de Wereld bank, waaruit de minister de cij- eerste teamspelers. De strijd bleef tot diep in de tweede helft volledig open. Fides nam door twee goals van Frank de Haas een 0-2 voorsprong en liep na dat De Danaïden gelijk had ge maakt nogmaals weg. René van der Vooren, topscorer met drie goals bracht bij 2-4 de ploegen weer in uitgangspositie. Ditmaal scoorde echter de aanval van De Danaïden en bij rust was het De Danaïden, dat na treffers van Eric Peters, Eric Kromhout en Ellen Ephraim, met 5-4 aan de leiding ging. Nadat de £core in het eerste kwartier na de hervatting naar 6-6 was opgelopen stagneerde het spel voor de beide korven. De impasse werd eén minuut voor tijd door- SCOREBORD Tennis Open Franse teiïniskampioenschappen: Vrouwen: enkelspel, kwartfinales: Chris Evert-Lloyd (Vst)-Terry Phelps (Vst) 6-4, 6-0, Gabriela Sabatini (Arg)-Manuela Ma- lejava (Bul) 6—3, 1—6, 6—1. Mannan: enkelspel, kwartfinales: John McEnroe (Vst)-Joakim Nyström (Zwe) 6-7, 6-2, 6-2, 3-6, 7-5, Mats Wilander (Zwe)-Henri Leconte (Fra) 6-4, 7-6, 6-7, 7-5. Vrouwen: dubbelspel, kwartfinales: Clau dia Kohde/Helena Sukova (brd/Tsj)-Pen- ny Barg/Adriana Villagrand (VS/Arg) 6-2, 6-1, Nagelsen/White (VST)-Bunge/Pfaff Rob Jacobs trainer MW MAASTRICHT (GPD) Rob Ja cobs wordt de nieuwe trainer van MW. De Rotterdammer kwam gisteren in Eindhoven een tweeja rige verbintenis overeen met de Maastrichtse eredivisionist. Welis waar moeten er nog een paar zaken worden geregeld, maar een echte belemmering voor Jacobs over gang naar De Geusselt is er niet meer. Met Jacobs komen eveneens Toine van Mierlo (ex-Willem II, nu RWDM) en de Westduitser Uwe Haas naar Maastricht. Van der Plas/BMW: by: Rick Curfs (Relus), Floor van Duyn, Cees Varkevissér en Leen van der Plas THB Boys: by: John Jansen (Ju), René Griffioen (FC Lisse), René Warmerdam (FC Lisse). Cleijn Duin: bij: Anne Ouwersloot (Glasbergen). Menken/Landbouw: bij: Cees Nulkens (Redschuur), Rob Lu- moingdong (Noordwijk). Landwer: by: Peter Taalman (Van der Plas). Bahlmann: by: Peter Gerse (Ponsion). Glastuinders vrezen minder investeringen GRONINGEN (ANP) - De gisteren ingegane verhoging van de gas- prijs voor de glastuinbouw van 42,5 naar 45 cent per kubieke meter zal leiden tot minder investeringen in deze sector en bezuinigingen op privé-uitgaven van de glastuin ders. Van een verwachte massale omschakeling op kolen als energie bron is vooralsnog geen sprake. Deze conclusies trekt het markt onderzoekbureau Agrisurvey in Groningen uit een telefonisch on derzoek dat het vorige week heeft gehouden. Het heeft daarvoor 347 glastuinders ondervraagd. Omdat op het moment van het onderzoek de nieuwe gasprijs nog niet be kend was is het bij de vraagstelling uitgegaan van een verhoging van twee cent per kubieke meter. broken door Eric Peters, die van grote afstand de korf doorboorde en nog in dezelfde minuut bepaal de Sandra Slingerland de eind stand op 8-6. De laatste minuut was ook bepa lend voor de afloop van de strijd om de derde plaats. Koos Pas- schier scoorde luttele seconden voor tijd de gelijkmaker voor Fluks, waardoor een verlenging noodzakelijk werd. In de officiële speeltijd had Fiks een kleine voor sprong bezeten, 2-1 en 3-2 door goals van Frank Jan- en Diederick van Veen. Fluks trok in de verlen ging aan het langste eind door een fraaie goal van Kees Zwanenburg na een omstreden treffer van Bram Koppenaal: 3-5. (BRD) 6-1, 6-2, Burgin/Temesvari (VSTI Hon)—Holikova/Skronska (Tsj) 6—4, 6—4. Mannen dubbespel, kwartfinales: Ed- mondson/Warwick (Aus)-Gonzalez/Mit- chell (Pri/VSt) 5-7, 6-3, 6-4, Edberg/Jar- ryd (Zwe)-Annacone/Van Rensburg (VSt/ ZAf) 6-3, 6-2, Glickstein/Simonsson (Isr/ Zwe)—Flach/Scguso (Vst) 6-2, 6-2. Gemengd dubbelspel, kwartfinales: Navra- tilova/Günthartdt (VSt/Zwi)-Teeguarden/ Kley (Vst/Bra) 6-3, 6-1, Tanvier/Bauer (Fra/Vst)-Villagran/Motta 3-6, 6-3, 6-1, Barg/Meister (Vst)-Jolissant/Kuharszky (Zwi) 6-7, 6-3, 6-3. Meisjes, enkelspel, tweede ronde: Digna Ketelaar (Ned)-Bianca Fulco (Arg) 1-6, 6-3, 6-4, Hester Witvoet (Ned)-Phan Thank (Fra) 6-3, 6-2, Hellas te Riet (Ne- d)—Candy Cohen (Zwi) 6-3, 6-3. Lotto Eerste prys: 1 winnaar, bruto 424.398,90. Tweede prijs: 3 winnaars, elk bruto 50 000,00. Derde prijs: 101 winnaars, elk bruto f. 1631,00. Vierde prys: 4221 keer 39,00. Vijfde prijs: 66.235 keer 5,00. CIJFERSPEL 22: Eerste prijs: 1 winnaar, tweede prijs: geen winnaar, derde prijs: 15 winnaars, vierde prijs: 193 keer, vijfde prijs: 1953 keer (vaste prijzen). TOTO 22: Eerste prys: 2 winnaars, elk bruto 13.220.50. tweede prijs: 19 winnaars, elk 778,10, derde prys: 372 keer 99,30. TOTO-GELIJK 22: Eerste prijs: geen winnaar, tweede prijs: 2 winnaars, elk 704,80. derde prijs: 23 win naars, elk 146,30, vierde prys: 457 keer 10,50. De uitslag van de achtste etappe van Olym piad Ronde is: 1. Willem Arras (Bel) 147 kilometer in 3.22.35 (met tydvergoeding 3.22.20), 2. Wiebren Veenstra (Bat) 3.22.35 (3.22.25, 3. Vitali Kozinsky (Sov) 3.22.35 (3.22.30), 4. Rob Harmeling (Gaz) 3.22.35, 5. Michel le Grand (Baa), 6. Jos Mooy (Oly), 7. Paul ter Schure (Oly), 8. Jac van der Poel (Aar), 9. Patrick Tolhoek (Mil), 10. Han Vaanhold- (Ams), 26. John Talen (Aar). Algemeen klassement: 1. John Talen (Aar) 28 uur 57 minuten en 43 seconden, 2. Peter Stevenhaagen (Ams) op 2.08, 3. Arjan Jagt (Bat) op 2.19, 4. Arvi Tammesalu (Sov) op 2.25, 5. Piet Kleine (Con) op 2.36,6. Thijs de Vries (Bat) op 2.54, 7. Martin Schalkers (Con) op 3.18, 8. Han Vaanhold (Ams) op 3.38, 9. Vitali Kozinski (Sov) op 3.39, 10. Eddy Schurer (Bat) op Koersen De uitslagen van de koersen, die gister avond werden gehouden op de baan van Hilversum, zijn: EERSTE KOERS. 2440 meter: 1. Zorro Stap (T. Smeding) 3.21,3 - 1.22,5, 2. Zombi Vitesse. 3. Zefier West Niet gestart: Zano- retranss R. Toto: winnend f. 1,60, plaats f. 1.10 f. 1,60, koppel f. 2,50. trio f. 172,30. TWEEDE KOERS, 2000 meter: 1 Zarinka Magnus (J. de Wit) 2.41,5 - 1.20,8. 2. Zinton Star, 3. Zodiac Vryenesse. Niet gestart: Yonkers Express. Toto: winnend f. 6,00, plaats f. 1,50 f. 4.40 f. 3,70. koppel f. 6,80, trio f. 112.90. DERDE KOERS. 2000 meter: 1. Velasco N (mej.Y. van Rooy) 2.42.1 -1.21,1,2. Ylse Bel le, 3. Zelfbewust Toto: winnend f. 15,30, plaats f. 2,90 f. 1,90 f. 1,50, koppel f. 34,60, trio f. 545.50. VIERDE KOERS, 2000 meter: 1. Yankee Master (H. Schoonhoven) 2.40,8 - 1.20,4, 2. Wisako Prinses. 3. Yjo Spencer. Toto: win» nend f. 13,90, plaats f. 2.40 f. 3.60 f. 3,30, koppel f. 21,90. trio f. 629.60. VIJFDE KOERS. 2440 meter: 1. Zadonis Boszorg (G. de Jong) 3.14,4 - 1.19,7. 2. Yok. van de Lente, 3. Wiek Hollyrood. Toto: win nend f. 2,90, plaats f. 1,30 f. 2.20 f. 1,50, kop pel f. 11,30, trio f. 41,70. ZESDE KOERS. 2000 meter: 1. Yranda (W. van der Pijl) 2.38,6 - 1.19,3, 2. Worthy Ha nover, 3. Yno Wielinga. Toto: winnend f. 7,60, plaats f. 2,90 f. 4,00 f. 5,00, koppel f. 50,40, trio f. 1380,40. ZEVENDE KOERS, 1609 meter: 1. Yam- beau Flight (R. Pools) 2.05,6 -1.18,1,2. War Glory, 3. Winner B. Toto: winnend f. 5,20, plaats f. 1,50 f. 1,90 f. 6,00, koppel f. 7,20, trio f. 792,30. ELFDE KOERS, 2440 meter: 1. United Po wer (R. Kromkamp) 3.13,8 - 1.19,4, 2. Upli- cate Ashton, 3. Wilwy. Toto: winnend f. 3,40, plaats f. 1,40 f. 1,30 f. 1,50, koppel f. 3,70, trio f. 37,10. Omzet van de totalisator: 240.339,00. Met vierde ritzege in acht dagen Geslaagde trip van Leids voetbaltrio LEIDEN - Joop Tegelaar (UVS), Cor Heemskerk (Rijnsburgse Boys) en Richard de Graaf (ex-Do- cos, nu UVS) kunnen op een ge slaagde reis naar Ierland terugzien met het Nederlands juniorenelftal (onder 15 jaar). Afgelopen weekeinde werden in Belfast twee duels afgewerkt tegen de Ierse selectie. De eerste partij werd met 5-3 gewonnen, na een 2-0 achterstand. De tweede ontmoe ting eindigde in 2-1 winst. Het 'Leidse' drietal maakte een goed'indruk en is zo goed als zeker van doorstroming naar de nationa le selectie in de leeftijd tot 16 jaar. Die groep doet volgend jaar mee aan het Europees kampioenschap in Griekenland. WOUW (ANP) - De voorlaatste en tot nog'toe warmste etappe van Olympia's Ronde van Nederland werd in één opzicht een historische. Willem Arras boekte gisteren in Wouw zijn vierde ritzege in acht dagen, een record. De overwinning van de Belg, zoals gewoon lijk in de massasprint, betekende dat het klassement nagenoeg ongewijzigd bleef. John Talen verwisselde zijn ge scheurde leiderstrui, het gevolg van een val in de beginkilometers, voor een nieuwe. Arvi Tammesalu ervaarde, dat de tweede plaats in de algemene rangschikking een ondankbare was. Enkele kilome ters voor het einde geraakte hij door een valpartij op achterstand. Eerder overkwam Jarosjenko en Bogers "het zelfde. De twee uitge schakelde bedreigers van Talen moesten als gevolg daarvan met de pols in het gips. LEIDEN - UVS en Noordwijk, de ploegen uit de regio die tot de laat ste acht van het districtsbekertoer nooi zijn doorgedrongen, zyn dooi de competitieleider voor die strijd aan elkaar gekoppeld. De wed strijd wordt morgenavond ge speeld in de Kikkerpolder en be gint om 19.00 uur. Voor de LD-Cup kwamen de elftallen twee weken geleden ook al tegen elkaar uit. Noordwijk zegevierde toen met 3- 2. De uiteindelijke winnaar van de bokaal mag volgend seizoen deel nemen aan de 'grote' KNVB-beker- strijd. Noordwijk dacht zich met een tweede plaats in de competitie daar reeds voor te hebben ge plaatst, omdat met dat resultaat de periode-titel van kampioen Kozak ken Boys werd overgenomen. Op die manier verzekerden nog vier verenigingen zich van een deelna me-bewijs. Omdat in het deelne mersveld moest worden gesneden werd tussen de vijf clubs geloot wie nu wel en wie niet in het 'be taald' KNVB-bekertoernooi mocht verschijnen. Drie clubs werden uit geloot. Ook Noordwijk trok een 'niet'. Arras was opnieuw de snelste zonder de hulp van een ploegmak- ker, die de sprint voor hem aan trok. „Niemand van onze ploeg kan dat. Daarom doe ik het liever zelf', zei de drie turven hoge zuiderbuur, die in de slotkilometer zijn kleine tweewieler als gebrui kelijk in de derde of vierde positie stuurde. Arras profiteerde voor de zoveelste keer van het onvermogen van de andere ploegen hun sprin ters in de juiste posities te manoeu vreren. Aan de eindstreep werd weer eens de vergelijking getrok ken met Noël.de Jonckheere, de Belgische beroepssprinter in Spaanse dienst. „Het enige ver schil is, dat Willem de taal nog on kundig is", grapte Dirk Baert, de ploegleider. Het was misschien nooit tot de vierde ritzege van Ar ras gekomen als Tynu Roosmiaee niet door een onoplettende politie agent de verkeerde weg was inge slagen. De Sowjet-renner, toch al in het nadeel door een gemiste be voorrading, hervond bliksemsnel aansluiting bij Ruud Brouwers, zijn mede-Vluchter. Maar het duur de enige tijd, voordat hij weer in het juiste ritme was. De voorsprong van de twee kop lopers was maximaal 2,55 minuten geweest. In de straten van Wouw, de aankomstplaats, was de strijd gestreden. De jonge Brouwers, die reed in eigen.streek, was blij, dat hij het wiel van de vroegere tijdrit- kampioen van de Sowjetunie kon houden. De staatsamateur verloor het ongelijke gevecht met het pelo- 'Als Pakistan kernwapens maakt' NEW DELHI (UPI/RTR/DPA) - India overweegt zelf kernwapens te maken als blijkt dat Pakistan ook dergelijke wapens ontwikkelt. Dat heeft premier Rajiv Gandhi gisteren gezegd in een vraaggesprek met het Amerikaanse televisiestation ABC aan de vooravond van zijn elfdaagse bezoek aan vijf landen (Egypte, Frankrijk, Algerije, de Verenigde Staten en Zwitserland). Hij sprak de eerder geuite sugges- tie vanuit Moskou tegen als zouden de Verenigde Staten een hand heb ben gehad in het sikh-terrorisme dat vorig jaar juni uitliep op de be storming van de Gouden Tempel in Amritsar. "Wij hebben geen aan wijzingen dat uw regering daar iets mee te maken had", aldus Gandhi. Voorts zei hy zich geen zorgen te maken over dreigementen van sikh-extremisten om hem tijdens zijn reis te vermoorden. Gandhi sprak 'absoluut, catego risch' tegen dat India al een kern bom heeft ontwikkeld. Hij zei ech ter dat indien buurland Pakistan een atoombom heeft 'dan zullen wij ons gehele beleid herformule ren'. Deskundigen zijn van mening dat Pakistan, dat drie oorlogen met India heeft uitgevochten, mogelijk bezig is met de aanmaak van kern wapens. Volgens Gandhi kunnen de Verenigde Staten hun bondge noten beïnvloeden. "Ik denk dat VALKENBURG (GPD) - Het per soneel van de drie officiële speelca- sino's in ons land wil dat er een strenger en eensluidende aanpak komt van de illegale speelhuizen, die met het Golden Ten-systeem werken. Het personeel van de re guliere casino's ziet in de illegale speelclubs een gevaar voor eigen werkgelegenheid en inkomsten. Bovendien vindt men, dat illegale speelhuizen, waar men het vaak niet al te nauw met regels en regle menten neemt, afbreuk doen aan de goede naam van het casinospel. Deze opvatting maakte het casi nopersoneel gisteren kenbaar in Valkenburg tijdens de afsluitende besprekingen over een nieuwe cao. Deze gaat gelden tot 1987 voor de 860 medewerkers bij de drie Ne derlandse casino's in Valkenburg, Zandvoort en Scheveningen. Het personeel is bevreesd dat, ze ker nu de casinostichting het aan tal officiële casino's fors gaat uit breiden, de werkgelegenheid maar ook de inkomsten voor het spel- technisch personeel onder druk komen te staan. Daarom wil zij dat de overheid vooral de illegale casi no's met kracht aanpakt. De voornaamste punten in de nieuwe cao zijn; volledige uitbeta ling van de prijscompensatie, hon derd procent uitbetaling ziektekosten, afspraken voc tie-classificatie, aanpassing pensioenregeling en betere werkregeling. De casino's i derland gaan in de komende jaren het personeelsbestand trouwens fors uitbreiden door de vijf nu te openen casino's. Van 860 mede werkers nu zal het personeelsaan tal oplopen naar 2500 mensen in 1992. r func- i Ne- als jullie hen de duimschroeven aandraaien zij onmiddellijk zullen stoppen met de ontwikkeling van (kern) wapens", zo zei hij. India heeft in 1974 een 'vreedzame' atoomproef genomen. Er wordt al- 'gemeen van uitgegaan dat het land in staat is een atoombom te maken. Gandhi typeerde zijn bezoek aan de Verenigde Staten als een poging om een betere verstandhouding te bewerkstelligen. "De rest zal dan wel volgen". Hij zei dat beide lan den op vele gebieden kunnen sa menwerken. Zijn bezoek aan de Verenigde Staten zal India's nau we banden met de Sovjetunie, dat hij vorge maand bezocht, op gener lei wijze beïnvloeden, aldus Gand hi. Hij benadrukte dat zijn land noch met de Verenigde Staten noch met de Sovjetunie verbonden wil zijn. India is voor zijn overle ven noch van de ene noch van de andere supermacht afhankelijk, zo onderstreepte Rajiv Gandhi. India wil moderne technologie van de Amerikanen kopen en Washington hoeft volgens Rajiv niet bevreesd te zijn dat dergelijke geavanceerde kennis en apparatuur in handen van het Oost-blok vallen, omdat daarvoor geen precedenten zijn. Op de vraag wat hij vindt van -president Reagans visie dat de we reld kan worden verdeeld in com munistische en anti-communisti sche krachten, antwooordde Gand hi; "Als president Reagan het ziet als een witte en een rode wereld, dan zien wij het in een mooie rose kleur. Wij zijn pro-India, niet kapi talistisch en niet socialistisch". VEENHUIZEN (ANP) - In de strafinrichting Esserheem, onderdeel van de gevangenis Norgerhaven in Veenhuizen, heeft gisteren een felle brand een afdeling van het complex helemaal in de as gelegd. Het gaat om de schilderafdeling, waar twee gedetineerden bezig waren timmerwerk in een cellulosebad te dompelen. Omdat ze daarbij rookten, ontstond een ontploffing onmiddellijk gevolgd door brand. De brandweerkorpsen van Norg en Veenhuizen hadden het vuur na een half uur onder controle, maar konden niet verhinderen dat de hele afde ling uitbrandde. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. fers putte, had ook harde kritiek op het beléid van de Indonesische re gering. Zo is het investeringskli maat de laatste jaren verslechterd door de protectionistische maatre gelen van de regering. Die zijn er de oorzaak van dat de interesse van buitenlandse en zelfs ook Indone sische zakenlieden om in Indone sië geld te investeren beduidend is afgenomen. Vorig jaar liepen de buitenlandse investeringen terug van 2,5 miljard dollar in 1983 naar rond 1 miljard dollar. Het rapport waarschuwt de In- doriesische regering ook voor so ciale onrust wanneer er niet voor werk wordt gezorgd voor de zeven tien miljoen werkzoekenden die in de komende jaren zich op de ar beidsmarkt zullen aandienen. In het rapport wordt de Indonesische regering ook aangeraden om be schermende maatregelen tegen buitenlandse investeringen af te schaffen, de bureaucratie aan te pakken, evenals de corruptie. Het bevat ook een pleidooi voor afschaffing van de subsidies aan wat genoemd wordt 'ineffeciënte lokale industriële ondernemingen'. Dat is volgens waarnemers een re gelrechte kritiek op de corruptie bij de overheid. VS: EG moet minder staal exporteren BRUSSEL (DPA) - De VS dreigen met een strakke importbeperking voor Europese staalprodukten wanneer de EG haar exportwensen niet matigt. De EG kan dat volgens de Amerikaanse minister van han del Balrige voorkomen door geen 320.000 ton buizen te leveren voor een pijpleiding tussen Freeport in Texas en Santa Barbara in Califor- nië, maar slechts 100.000 ton. Bo vendien willen de VS dat er voor 15 juli overeenstemming is bereikt over de exporthoeveelheid van de zeventien produkten die de EG nu nog vrij kan leveren. De VS wil nog deze week een antwoord van de EG. De Amerikaanse staatssecretaris van handel, Lionel Olmer, heeft Ja panse electronicaconcerns giste ren beschuldigd van dumping van chips. Hij waarschuwde%voor ern stige handelsgeschillen als het dumpen doorgaat.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 15