5 OT McEnroe gaat tot uiterste 6P 'Dit mogen we niet weggeven' Beenhakker: 'n nieuw hoofdstuk DTS wil sportieve plicht vervullen Belangrijke triomf op Nyström Kommentaar overbodi GYYV verslaat Kozakken Aandacht voor WOENSDAG 5 JUNI 1985 SPORT PAGINA 13 Utrecht Cup-favoriet UTRECHT (GPD) - Het eerste seizoen in de eredivisie is Johan van der Hooft (23) niet in z'n kouwe kleren gaan zitten. Hij zit vijf kilo beneden het gewicht van een jaar geleden. Het gevolg van een slopende eredivisie competitie. Toch moet de goedlachse Brabander („Ik eet bijna iedere dag gebak, daar ligt het dus niet aan") afgeslankt en wel nog één keer zijn loopwerk verrichten wanneer morgenavond de bekerfinale tegen Hel mond Sport wordt uitgevochten. De Utrechtse vleugelspits beseft ten volle wat er dan in het volle Galgenwaard van hem wordt verwacht. „We zitten met FC Utrecht in een gevaarlijke positie. Thuisvoordeel, een klasse hoger, de uitgesproken favoriet dus. Helmond Sport heeft niets te verliezen en wat dót betekent weten we zelf sinds twee weken. In de replay bij PSV stond de tegenstander stijf van de zenuwen, wij konden vrijuit spelen. We waren de underdog. Die rol is nu voor Helmond Sport weggelegd. En knokken kunnen die jongens, daar hoeft niemand aan te twijfelen". Johan van der Hooft kent vrijwel al zijn opponenten van haver tot gort. Helmond heb ik regelmatig in actie gezien, het was thuis allemaal niet even indrukwekkend. Maar buiten Helmond zijn ze meer in hun'element, we zijn gewaarschuwd". Contract met KNVB getekend ZEIST (GPD) - Leo Beenhakker hoeft zijn dagen niet door te brengen achter een Zeister bureau en treedt toch in dienst van de voetbalbond. De huidige interim-coach is tot 1 juli van het volgend jaar verantwoordelijk voor het Ne derlands elftal, Jong Oranje, het UEFA-team en het olym pisch elftal. Het stapje van interim-coach naar bondscoach kon gezet worden omdat het sectiebestuur betaald voetbal aan Volendams sponsor Lukkien een afkoopsom voor het nog een jaar doorlopende contract bij die club overge maakt heeft. Toch wil Johan van der Hooft de huidige prestaties van zijn vroege re clubmakkers niet tot onwerke lijke proporties opschroeven. „Ze hebben de na-competitie niet ge haald in de eerste divisie, het is na tuurlijk geen wondèrploeg. We zul len in de beginfase onze traditione- le pressie moeten ontwikkelen, dat is het beste wapen. Ik denk dat we in aanvallend opzicht genoeg mo gelijkheden zullen krijgen. Het j's dan zaak om toe te slaan, in men taal opzicht zijn we weerbaarder. Ik heb bij FC Utrecht in één sei zoen meer schoppen gehad op de training dat in acht jaar bij Hel mond. Hier wordt scherp getraind én gevoetbald. Bij mijn vroegere club werd meteen verontwaardigd geroepen: „Denk erom, ik moet zondag ook nog kunnen spelen", hier wordt niet eens een excuus ge maakt. Zo hoort het waarschijnlijk ook in het topvoetbal, je moet leren om niet over ieder wissewasje je beklag te doen. Ik denk nu zover te zijn dat ik me fysiek en mentaal aangepast heb. Dat heeft zeker j halfjaar geduurd". Dat laatste geldt niet voor Wim Rijsbergen (33), de gelouterde oud international, die vrijwel zeker vanuit de dug-out zal moeten toe kijken bij de bekerpartij tegen zijn vroegere clubmakkers van Hel mond Sport, waar hij een seizoen als aanvoerder heeft gefungeerd'. „Met alle respectvoor de prestaties van Helmond Sport tegen NAC en Den Bosch, we mogen dit niet meer uit handen geven. FC Utrecht heeft nog nooit de beker gewonnen en zal dat ook nooit meer doen wanneer deze partij vergokt wordt. We kunnen nu wel verstoppertje spelen door te zeggen dat Helmond Sport zo lekker op de counter kan spelen, maar daar moeten we ons dan maar voor wapenen". Het doet Rijsbergen wel pijn dat- ie er in de apotheose van het sei zoen niet bij kan zijn. „Maar het is een terechte zaak dat de jongens die deze finale hebben afgedwon gen op grond van mentaliteit en ook klasse, ook het laatste werk stuk mogen voltooien. Ik héb geen recht op deze finale, mijn prioriteit ligt bij volgend seizoen, wanneer ik helemaal terug hoop te komen na een langdurige blessureperiode. Ik heb genoeg vertrouwen in het hui dige elftal dat de zaak morgen avond in Galgenwaard wordt afge maakt. Het sfeertje bij FC Utrecht kan onmogelijk tot onderschatting leiden. De jongend hebben PSV in eigen huis bedwongen, ze zullen dit niet meer uit handen geven". Wereldrecord speer Felke OOST-BERLIJN (Reuter) - De Oostduitse atlete Petra Felke heeft tijdens wedstrijden in Schwerin het wereldrecord speerwerpen gebracht op 75,40 meter. Het oude record was sinds twee jaar in het bézit van de Finse Tiina LUlak met 74,76 meter. De prestatie van Felke brengt beide speerrecords in handen van DDR-atleten. Vorig jaar doorbrak Uwe Hohn als eerste de honderd-metergrens. Zijn 104,80 is het huidige wereldre-' cord bij de heren, Felke liet de recordafstand (75,40) opmeten bij haar vierde poging. Ook bij haai' tweede beurt (75.26 meter) overtroefde de 25-jarige atlete uit Jena de verrichting van wereldkam pioene Uilak, Felke eindigde twee jaar ge leden tijdens de wereldtitel strijd in Helsinki als negende. Tijdens wedstrijden in Celje <Joe) benaderde zij het record van Uilak tot op vier centime ter. In nog zeven wedstrijden van vorig jaar wierp de 1.72 me ter lange Felke de speer verder dan zeventig meter. Uwe Hohn starte het eveneens goed. Bij de wedstrij den in Schwerin bereikte hij een afstand van 94,38 meter. Daarmee plaatst de wereldre cordhouder zich aan de kop van de wereldranglijst van dit EDE/LEIDERDORP - De dele gatie van DTS'35 nam zich zater dagmiddag na afloop van Owios- RCL voor om vanavond tegen de Oldebroekers hun sportieve plicht te vervullen. Het is voor RCL te hopen dat de Edese ploeg na het jubileumfeest van zater dagavond, toen ondanks de de gradatie het 50-jarig bestaan on geremd werd gevierd, dat voor nemen niet in nevelen gehuld is geraakt. Van de uitslag van DTS'35-Owios hangt af wie met de Edese jubilaris naar de twee de klasse degradeert. Door het uiterst ongelukkige speelschema verkeert Owios in een redelijk gunstige uitgangspositie. De ploeg uit Oldebroek weet dat het aan een zege met vier doelpun ten verschil genoeg heeft om zich ten koste van RCL veilig te stellen. DTS'35 raakte zaterdagmiddag kansloos in de strijd om lijfsbe houd, wat de opdracht van Owios een stuk vereenvoudigt. "Maar tegenover RCL kunnen wij het beslist niet maken er met de pet naar te gooien. Wij van het bestuur zullen er vanmiddag nog eens van alles aan doen om te zorgen dat de spelers tot het ui terste zijn gemotiveerd", zegt DTS-secretaris Sündermann, die „Een nieuw hoofdstuk", meldde de 42-jarige Papendrechter, die vijftien jaar gewend is geweest de zomermaanden in te vullen met contractsbesprekingen en seizoen- 'de ideale situatie'. Links zijn enige baas Rinus Michels, rechts KNVB-voorzitter voorbereiding en die nu. alle tijd (foto anp) heeft voor zijn hobby's: fotografe ren en vissen. Voor de vertegen woordigende elftallen begint de bal pas weer in september te rol len. Een nieuw hoofdstuk in de loop baan van Beenhakker, na Epe, de jeugd van Go Ahead Eagles, Veen- dam, Cambuur, de senioren van de Deventer ploeg, de Feyenoord- jeugd, Ajax, Zaragozza en Volen- dam, nu de KNVB. Maar ook de voetbalbond voegt een hoofdstuk toe aan een lijvig boekwerk, met veel kommer en kwel en gekonkel. In tegenstelling tot zijn voorgan- daarbij eerlijk stelt "clan nog niet te kunnen garanderen dat de de gradatie onbewust toch van in vloed zal zijn op het spel van DTS". Het Edese bestuurslid ontkent overigens dat DTS'35 verant woordelijk is voor het oneerlijke speelschema, dat RCL weieens het eersteklasserschap zou kun nen gaan kosten. "Wij hebben het zó niet voorgesteld, maar zo opgelegd gehad door de KNVB. Hadden de uitslagen nu maar an ders geweest, dan had niemand nu iets te zeggen gehad". "Wij zullen trachten de spelers tot het uiterste te motiveren, al zeiden zij zaterdagmiddag zelf al om de wedstrijd tegen Owios te beschouwen als een echte com petitie-wedstrijd", meldt Sün dermann. En verder: "Nee, de feestvreugde was er ondanks de degradatie zaterdagavond niet minder om. Kampioenschappen en degradatie komen eenmaal voor in een 50-jarig bestaan. We hebben een trouwe aanhang en die leeft alweer naar de derbies volgend seizoen in de tweede klasse toe". RCL mag alleen maar hopen dat de spélers van DTS van avond nog even met hun gedach ten bij de les zijn... PARIJS (GPD) - John McEnroe was zowaar écht blij. De onbetwist beste tennisser ter wereld, die in de regel zonder een spoor van uiterlij ke emotie het ene succes op het an dere stapelt, viel gisteren op Ro land Garros één moment uit zijn onsympathieke rol. De arm ging triomfantelijk omhoog, er ver scheen iets van een lach op het ge laat en zelfs het publiek - dat nor maal gesproken toch meer als een noodzakelijk kwaad wordt be schouwd door de recalcitrante Newyorker mocht een bedankje in ontvangst nemen. McEnroe had ook alle reden voor die ongebruikelijke „vreugde-uit barsting". Want z'n overwinning in de halve finale van de open Franse kampioenschappen kwam tot stand ten koste van de uiterst lasti ge Joakim Nyström, die de Ameri kaan voor het eerst in het Parijse toernooi de volle vijf sets (6-7, 6-2, 6-2, 3-6 en 7-5) op het sto mende centre-court hield. Uitgere kend deze 22-jarige Zweed had McEnroe dit seizoen een van de Het was ook bepaald geen toeval slechts drie nederlagen toege- dat van de 28 Amerikanen die voor bracht tijdens de kwartfinale van de open Franse stonden ingeschre- het WCT-gebeuren in Dallas. ven er welgeteld drie (McEnroe, Vandaar dat het tennisfenomeen Connors en Krickstein) de laatste met een onbehaaglijk gevoel aan 32 haalden. En om nog veel dieper het treffen met de gravelspecialist in het verleden te graven, sinds uit Skelleftea moet zijn begonnen. 1925 konden maar acht mannelijke Een ronde eerder had McEnroe deelnemers uit de VS in de Franse zijn andere Scandinavische „angst- hoofdstad een eindzege begroeten. gegner" Henrik- Sundström waar onverwacht simpel geëlimi neerd, maar de belangen waren groot en drukten zwaar op de drie- voudig Wimbledonkampioen. Waht John McEnroe wil per se zijn Die cijfers staan in schril contrast tot de situatie bij de vrouwen, die in totaal maar liefst 23 overwinnin gen over de oceaan brachten. De afgelopen vijf jaar waren daarvoor twee speelsters verantwoor- „vergissing" van vorig jaar, toen delijk: Mart'ina Navratilova hij jn een gedenkwaardige finale Chris Lloyd-Evert, samen zeven op Roland Garros verloor van Ivan Lendl na een 2-0-voorsprong sets, rechtzetten. Het is bovendien alweer dertig keer succesvol op Roland Garros. Laatstgenoemde, die gisteren haar landgenote Phelps geen kans gaf, heeft daar een simpele verklaring „Martina en ik zijn met gravel jaar geleden dat de Verenigde Sta- grootgebracht, we hebben daar i feite onze hele opleiding genoten. De mannen daarentegen zijn juist de persoon van Tony Trabert zijn laatste winnaar in Parijs lever de. En dat typeert meteen de Ame- alleen snelle banen gewend' rikaanse afkeer tegen het gemalen baksteen. „Ik vind het ook ouder- Feit blijft dat beide „vetennnen wets", meende McEnroe eerder de- zich nog steeds wel erg gemakke- ze week al. Vroeger was er geen lijk aan de top handhaven. Moch- geld voor betere banen, maar dat ten ze volgens verwachting elkaar argument geldt tegenwoordig niet zaterdag ontmoeten in Parijs, dan meer. En spelen op gravel blijft juist voor de betere tennissers een nadeel, omdat het nivellering in de heel voorzichtig hand werkt". dat de veertiende Grand- Slam-finale in successie. Zodoen de heeft Navratilova inmiddels al ngekondigd ADVERTENTIE Prima kwaliteit kleurenfilm 100 ASA. 24 kleinbeeld of pocketkamera- opnamen. In het bekende zwarte Dixons-doosje. Alleen al daardoor zijn foto's die u maakt met Dixons film dubbeltjes voordeliger. Per foto! En dat is de moeite van het proberen waard. Zeker als u uw foto's ook bij Dixons laat afdrukken. Ook dat doet Dixons goed en héél Voordelig. En snel, want vandaag brengen is overmorgen klaar. En niet geslaagde foto's betaalt u niet Doeri! Dixons maakt uw foto dubbeltjes goedkoper! Secretin en Purkart: tafeltennis- show van hoog gehalte LEIDEN - Voor de liefhebbers van, tafeltennis i avond aan de Vijf Meihal den. Weliswaar wordt aan de Bos- huizerlaan geen wedstrijd van we reldklasse voorgeschoteld, maar is de sporthal het podium van een pingpongshow van hoog gehalte. Als zodanig mag de voorstelling van de Fransen Jacques Secretin en Purkart best worden gekwalifi ceerd. Het is alweer zes jaar gele den dat de 'matadorert' Leiden valt uit te halen, maar in mentaal opzicht zit "ik beslist aan mijn pla fond". Bij landgenoot John McEnroe echter is nog lang geen sprake van verzadiging en zeker niet op Ro land Garros, waar hij tegen Nys- i bezoek morgen- trom tot het uiterste wilde en ook kon gaan. „Ik ben blij dat ik weet zelfs onder deze zware om standigheden vijf sets te kunnen spelen", aldus de advocatenzoon. opslag. McEnroe zette in de beslis sende spelreeks een 1-3-achter- stand om in een 5-3-voorsprong, maar verkwanselde vervolgens een wedstrijdpunt en zag de Zweed toch weer op gelijke hoogte ko men. Steunend en kreunend en door alles verbeten op de aanval te gooien haalde de Amefikaan toen alsnog de marathonpartij binnen. Zeker zoveel te genieten viel er daarna tijdens het duel tussen Mats Wilander en Henri Leconte. De Franse oogappel, die de als „In de vierde set voelde ik me nog al vermoeid, maar toen hielpen de mensen me over m'n inzinking heen". Hoe anders is wat dat be treft de situatie in Engeland, waar McEnroe met publiek en (roddel- het laatst aandèden. De shows )pers zo'n beetje op voet van oorlog vf.f.nfndaat canpi nvvv MRK'SSSSK- heeft^nsda^vond d^eerstezege vierde geplaatste Scandinaviër on langs in Düsseldorf nog een.af straffing had gegeven, kon zijn krachttoer tegen landgenoot Yan- nick Noah weliswaar niet herha len, maar mocht toch met opgehe ven hoofd (6-4, 7-6, 6-7 en 7-5) het bomvolle centre-court verla ten. Zo zit er in ieder geval al één Zweed bij de laatste vier in Parijs - Wilander treft nu McEnroe - en daar kan vandaag nog een tweede bijkomen als Stephan Edberg Jim my Connors de baas mocht blijven. gaans veel publiek. Begrijpelijk, want Secretin en Purkart halen op, rond en achter de tafel de meest vreemde capriolen uit. Overigens slaat oud wereldkam pioen Secretin nog steeds een se rieus balletje. Vorig jaar greep de 35-jarige Fransman in de landen- wedstrijden met zijn ploeggenoten de Europese titel. De, aanwezigheid Secretin wordt op de grote den waarom hij dit jaar alleen op Wimbledon verschijnt en de voor bereidende grastoernooien op Queens en Wembley mijdt. Diezelfde „randfiguren" in Parijs hadden volgens McEnroe een „par tij gezien met veel ups en downs, maar in ieder geval met een tenniswedstrijd op gravel mooi kan maken". Daar was inder- behaald in de kampioensronde van de zaterdagamateurs. In Veenen- daal won de ploeg met 4-1 van Ko zakken Boys, dat voetbalmoe was. Hoewel GVVV de gehele wedstrijd domineerde, viel de beslissing pas in de slotfase. De ruststand was 2-1 ternationale toernooien bijzonder daad geen woord van gelogen. De op prijs gesteld, gezien zijn aan- absolute favoriet stelde in zijn ont- trekkelijke speltype. moeting met de nummer negen op De heren starten hun anderhalf de wereldranglijst bijvoorbeeld uur durende show donderdag- twaalf aces tegenover zes dubbele avond om 20.30 uur. fouten en verloor zeven keer zijn 3. GVVV voor de Werkendammers. In de laatste vijf minuten zetten Wim Koeman en Van Brenk de thuis club op 4-1. De stand is nu: 1. Spakenburg 2 1103(4-3) 2. Kozakken Boys 31113 (5-7) ger Kees Rijvers is Beenhakker geen verantwoording schuldig aan welk sectiebestuur dan ook. Hij heeft slechts baas Rinus Michels boven zich. „Een ideale situatie", vindt de met Volendam gedegra deerde trainer. „Ik heb alleen met hem te maken. Rekening houdend met de competitie en de belangen van de clubs leg ik hem mijn plan nen voor en ik hoor wel of het haal baar is of niet". Beenhakker is verantwoordelijk voor vier ploegen, twee daarvan re- sorterend onder het betaald voet bal (A-team en Jong Oranje) en twee teams die vallen onder de sec tie amateurvoetbal (UEFA-jeugd en olympisch elftal). Hij selecteert de ploegen, doet de voorbereiding en verzorgt de trainingen met Dick Advocaat als assistent. Dat alles onder eindverantwoording en in nauwe samenwerking met Rinus Michels. „Bij een goede planning hoeven we op anderen geen beroep te doen", zegt Beenhakker, die met zijn chef op één lijn zit. „In het verleden waren er té veel mensen voor té weinig elftallen. Ik denk dat het beter is minder mensen met meer verantwoording te heb ben", vindt hij De nog niet uitgewerkte plannen van Michels en Beenhakker moe ten leiden tot herkenbaar voetbal. Voorkomen moet worden dat de ene trainer het zó vertelt en bij een ander selectieteam een oefenmees- ter een ander verhaal houdt. Het moet zó zijn dat de linkerverdedi ger van Jong Oranje exact zijn taak kent als hij in dezelfde positie op geroepen wordt voor het hoogste team. Plannen die alleen te realiseren zijn als de vertegenwoordigende teams meer dan tot nu toe aan het voetballen gaan. De wedstrijd agenda is voorlopig magertjes. Het olympisch team speelt niet, Jong Oranje is uitgeschakeld. Het A- team heeft na november, als de twee kwalificatiewedstrijden tegen Polen of België uitgelopen zijn op eèn mislukking, niets meer te doen. Voor het hoogste elftal zijn voor lopig twee driedaagse trainings kampen vastgesteld. Het eerste op 2, 3 en 4 september wordt doorge bracht in het buitenland, een club team fungeert als tegenstander. Tijdens de tweede trainingsstage op 23, 24 en 25 september oefent Oranje in Nederland tegen Oost- Duitsland. Dit alles als voorberei ding op de beslissende kwalifica tiewedstrijden op 16 oktober en 20 november. De rossige oefenmeester en de bond zijn een huwelijk aangegaan voor één jaar, een wens van beide partijen. Beenhakker: „Ik wil een jaar aankijken of het me bevalt. Bovendien denk ik dat je de werk periode van een bondscoach moet koppelen aan een Europees of we reldkampioenschap, dus nooit lan ger dan twee jaar". Ook de bond gaf de voorkeur aan een éénjarig contract. Juli '86 heeft ook Michels geen verplichtingen meer aan de bond. De technisch manager wil bekijken hoe de nieuwe situatie werkt en pas daarna een beslissing nemen over verlenging van zijn overeenkomst. „binnen afzienbare tijd, misschien al over twee jaar" een punt achter haar carrière te willen zetten. Lloyd-Evert kan best begrip op brengen voor die uitspraak van haar collega. „Er bestaat geen lifjl.l daging meer en dertig is ook een mooie leeftijd om te stoppen. Als ze haar voornemen inderdaad doorzet, dan zal ik waarschijnlijk eveneens afscheid nemen. Licha- De marathonpartij tegen Nyström kostte McEnroe menige zweetdrup- melijk voel ik dat er nog wel meer pel. Drank bracht verfrissing. (fotoAP) 3 1022(8-7) Cambuur heeft gisteravond de laatste reguliere wedstrijd van de competitie 1984/85 voor de eerste divisie met 4-2 gewonnen bij Wage- ningen. Bij rust leidde de bezoe kende ploeg met 3-1. Remco Boere scoorde twee keer. Heracles, kampioen van de eer ste divisie en nieuwbakken eredi visieclub, heeft dinsdag van de de belastingdienst een maand uitstel gekregen voor het betalen van een schuld van 350.000 gulden. Met an dere schuldeisers, die eveneens nog tonnen te goed hebben, wor den deze week eveneens gesprek ken gevoerd over uitstel van beta ling. LEIDEN - De aandacht bij de troostfinale van het toernooi om de Leidsch Dagblad Cup, morgen avond om 19.00 uur bij Lugdunum, gaat uit naar Kagia. Tegenstander VTL mag op grond van de vierde klasse-status als favoriet worden aangemerkt, maar de club uit de zaterdagafdeling bewees in de loop van het toernooi voor verrassingen te kunnen zorgen. Pas in de halve finale werd de ploeg van trainer Jan Dorrestijn een halt toegeroe pen door het 'machtige' Rijnsburg- se Boys. Heel Lisserbroek leefde op dat moment met Kagia mee, na dat. in de kwartfinale in een heuse derby FC Lisse (zondag) was ge wipt. Kagia was toen al zeker van de afdelingsbeker, een toernooi dat in de LD-strijd was geïntegreerd, en de daaraan verbonden prijzen: waardebonnen voor een bedrag van duizend gulden en deelname aan de landelijke bekerstrijd voor afdelingsteams. VTL deed het in de aanloop naar de strijd om de derde en vierde plaats niet slechter. Onder andere werden de derdeklassers LFC en WSB uitgeschakeld. In de halve finale riep Noord wijk de Vlietclub een halt toe. Morgenavond staat er naast de sportieve eer een bedrag van ƒ500,- op het spel. Zaterdagmid dag betwisten Noordwijk en Rijns- burgse Boys elkaar de hoofdprijs. Ook dat gebeurt bij Lugdunum.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 13