Tamils grotere mate autonomie Papandreou: wispelturig en rekkelijk Palestijnen zoeken heil bij Druzen Kritiek op kabinet-Martens Aanbod president Sri Lanka: Ex-minister Brown (70) George- overleden Oost en West in Oxford in debat over Star Wars 'Agca is niet gek' SïïHdiStSop isiSeSrss DINSDAG 4 JUNI 1985 BUITENLAND PAGINA 7 LONDEN - Ex-minister van bui tenlandse zaken Lord George- Brown, een van de kleurrijkste po litici die de Britse Labour-partij ooit voortbracht, is op 70-jarige leeftijd overleden. Hij was al enige tijd ziek. door Henk Dam ken, een post die hij twee jaar be kleedde. Toen nam hy na felle in terne ruzies ontslag. Lord George-Brown bleef als ge woon parlementslid de Labour- i het partij dienen, maar verloor in 1970 de onverwacht zijn zetel aan een Con- Lord George-Brown begin van de jaren '60 belangrijkste mannen van de La- servatieve kandidaat. Dat maakte bour-partij. Hij werd vice-partijlei- geen einde aan zijn politieke loop der in 1960, en nam het partijleider- baan, want de man die gewoon als schap waar toen Hugh Gaitskell in George Brown (zonder streepje) 1963 overleed. Tot zijn bittere te- geboren werd, kwam al spoedig als leurstelling werd echter niet hij, Lord George-Brown in het Hoger- NEWDELHï^P)-President Junius Jayewardene van Sri Lanka heeft gisteren ver- 5^2°" als GaitskeUs ÏS E klaard dat hij bereid IS de Tamil-minderheid in zijn land grotere autonomie te geven en de Toen Labour een jaar later aan bour-partij, een houding die er uit- veiligheidstroepen uit het noorden en oosten van het eiland terug te trekken, als de de macht kwam, werd George- eindelijk, in 1976, toe leidde dat hij Tamil-guerillastrijders hun wapens neerleggen. Jayewardene zei dit voor zijn te rugkeer naar Colombo op het vliegveld van New Delhi. De Sri- lankaanse president voerde giste ren en eergisteren besprekingen met de Indiase premier R^jiv Gandhi over beëindiging van de bloedige etnische strijd op Sri Lan ka. Jayewardene noemde het over leg 'hartelijk en nuttig' en zei dat duidelijk geworden was dat India een belangrijke rol kan spelen bij de oplossing van de crisis. Gandhi stond de pers niet te woord na af loop van zijn onderhoud met de Srilankaanse president. Jayewardene wees erop dat hy OXFORD (AP) - Het 160 jaar oude disp Oxf< staande vrijdag een uniek debat georganiseerd waarbij vooraan-, staande vertegenwoordigers van de twee supermachten in het open baar in de clinch zullen gaan over ruimtewapens, zo is gisteren be kendgemaakt. De Amerikaanse lobby ten gun- gramma van het ministerie van de fensie. Abrahamson wordt- bijge staan door Edward Teller, de vader van de waterstofbom, en Robert Dean, onderdirecteur van het bu reau voor politieke en militaire za ken van het ministerie. Voor de Sowjet-Unie als tegen stander van Star Wars treden in het veld dr. Georgi Arbatov, directeur i het Moskouse Amerika-insti- ste van Star Wars wordt aange- tuut; Evgenij Velichov, voerd door luchtmachtgeneraal Ja- zitter van de Russische academie mes Abrahamson, directeur van het desbetreffende onderzoekspro- de Tamil-verzetsstrijders al amnes tie had aangeboden en geen andere voorwaarde had gesteld voor de te rugtrekking van de veiligheids troepen dan dat de guerillastrijders hun wapens neerleggen. Gevraagd naar een politieke op lossing voor de Tamils zei Jaye wardene dat de regering een sys teem van gekozen raden heeft voorgesteld die 'in een overgang speriode meer macht en rechten garanderen.' Deze raden zouden vooralsnog, gekozen worden per district, maar in een later stadium zouden ze kunnen samensmelten. Het was voor het eerst dat Jaye wardene verder ging in zijn toezeg gingen dan de districtsraden. De politieke leiders van de Tamils hebben grotere, regionale raden geëist. jl In december 1984 liepen onde^ handelingen tussen de regering en de belangrijkste politieke partij van de Tamils, het Tamil Verenigd Bevrijdingsfront, vast. De voor het merendeel hindoes- taanse Tamils, die 18 procent van de 15 mihoen zielen tellende bevol king van Sri Lanka vormen, stellen Brown minister van economische zijn lidmaatschap van de partij zaken. In 1966 schoof hij op naar 45 jaar opzegde. het ministerie van buitenlandse za- Dat Lord George-Brown het steeds net niet redde, had alles te maken met zijn wispelturige ka rakter. Hij is wel een politieke vul kaan genoemd, met geregeld onge controleerde hevige uitbarstingen. Nooit saai, vaak briljant, maar on gedisciplineerd. Het was <Jeze com binatie die hem de das om deed. Daarbij kwam dat velen in de La bour-partij met enige zorg naar zijn 1 buitensporige drankgebruik ke ken. Zo kwam hij in ongewenste George-Brown: briljant (fotoAP) zin in de publiciteit toen een rech ter hem een rijverbod voor een pe riode van drie jaar oplegde omdat een interview zei: „Als ik nog een hij 2,5 keer te veel alcohol in zijn keef gemaakt zou worden en ik bloed had. mocht God adviseren, dan zou ik Het was misschien deze zijde van hem de suggestie aan de hand zijn persoonlijkheid, waaraan Lord doen bepaalde kanten van mijn George-Brown dacht toen hij bij temperament maar weg te laten". Wetenschappen en voorzitter dat de boeddhistische Singalese van het comité van geleerden te gen kernoorloi commentator de politieke idimir Posner. regering hen discrimineert in taal, onderwijs en werkgelegenheid. Mi litante Tamils voeren een guerilla- 'Het wordt een unieke gebeurte- oor'°f voor een eigen Tamil-staat '"het noorden en oosten mo ui de geschiedenis van de Ame- rikaans-Russische betrekkingen, eiliind. Sinds medio mei zyn mi Nooit tevoren is op een zo hoog ni- aten? 240 "Jensen omgekomen veau over een dergelijk onderwerp botsingen tussen Tamil-guenlla- zal later deze maand ook naar Nederland komen. het openbaar gediscussieerd,' Ve g tr0epCn LONDEN - Premier Thatcher Groot-Brittannië, heffen het glas na de ondertekening van twee samenwerkingsakkoorden. Het gaat daarbij om economische uitwisselingen en hulp van de Britse nucleaire industrie aan de ontwikkeling van een Chinees programma voor vreedzaam gebruik van kernenergie. De Chinese premier maakt een grote reis door Europa en (fotoAP) ROME (AFP) - Ali Agca, de dader van de aanslag op de paus in 1981, is niet gek, maar intelligent en scherpzinnig. Dit zeggen deskun digen die hem hebben onderzocht. Agca, die venslang i terecht voi pistool waarmee hy op de paus schoot. Tevens is hy de belangrijk ste getuige in de zaak tegen drie Bulgaren en vijf Turken die nu te recht staat voor het beramen van de moordaanslag op de paus. Verleden week zorgde Agca voor natie was van Jezus en het einde van de wereld aan te kondigen. De artsen noemden dit een „be rekende houding". Agca is volko men bij zijn verstand, aldus dokter Giancarlo Cupperi, de eerste arts die hem na zijn arrestatie onder zocht. „Hij is zeker van zichzelf en hij is zich goed meester". zei woordvoerder Peter Fulton de Oxford Union. Het dispuutge zelschap is gemodelleerd naar het Britse lagerhuis en biedt plaats aan 600 studenten, die na afloop van het debat via een stemming hun oordeel kunnen geven hoorde. Arbatov: debat ADVERTENTIE SNIJ EN LAS MET AGA GAS Depot Noordwijk (01719) 12456 Buitenland kort Moordloterij 16 cel Duizend Roemenen uitgewezen BONN (DPA) - Ongeveer duizend Roemenen zijn na ontzegging van hun staatsburgerschap hun land, de socialistische republiek Roeme nië, uitgewezen. Zij waren in hun vaderland aangemerkt als „onge wenste personen". Een aantal van de uitgewezen Roemenen arriveer de gisteren in West-Berlijn. Zij hadden een vreemdelingenpas bij zich waarin zij als statenloos ver meld stonden. De Roemeniërs dienden verzoeken in om in de Verenigde Staten te mogen wonen. Inmiddels zijn 108 van hen verder gereisd naar Zweden. werd doorgegeven betekende het doodvonnis voor Lafaiete Ferreira. De wegens han del in verdovende middelen ver oordeelde 20-jarige werd door zijn celgenoten gewurgd, waarmee „de loterij van de dood", het macabere protest tegen de slechte omstan- hSns?gevanlln°S°heaa?ri4e BEIROET (DPA/Rtr/AFP) - Buitenlandse - journalisten moeten hun camera's afgeven voordat zij het Palestijnse vluchtelingenkamp Sabra in Beiroet binnengaan. De Amal-militie, die het kamp afgelopen vrijdag geheel in han den kreeg, staat met tegenzin bezoek aan Sa bra toe, maar heeft er geen behoefte aan dat foto's, waarop de gevolgen van de strijd tegen de Palestijnen te zien zijn, over de wereld wor den verspreid. De aanblik is dan ook schokkend. Geen wo ning, geen winkel of ander gebouw is aan de beschietingen ontkomen. De huizen zitten vol met kogelgaten, zijn uitgebrand of geheel door een raket of granaat verwoest. De straten en steegjes liggen vol met plassen water en olie, glasscherven, kledingstukken, autowrakken en puin. Uit de puinhopen stijgen rookplui- Zondag vlogen Gandhi en Jaye wardene naar Bangladesj, waar vo rige week tenminste 10.000 men sen om het leven kwam door een het ge- cycloon en overstromingen. Zij hadden een ontmoeting met de Bengaalse president Ershad, aan wie zij hun medeleven betuigden. De ontmoeting tussen de drie lei ders, die gezamenlijk meer dan 864 miljoen mensen vertegenwoordi gen, had het karakter van een mini- topconferentie. De drie landen ma ken deel uit van de Zuidaziatische Regionale Samenwerkingsconfe- rentie (SARC), waarvan ook Bhu tan, de Maladiven, Nepal en Pakis tan lid zijn. Sri Lanka weigerde aanvankelijk deel te nemen aan een SARC-con- ferentie in Bhutan vorige maand uit protest tégen een Indiase rege ringsverklaring over het probleem van de Tamils. Jayewardene's be zoek aan New Delhi en zijn bezoek' met Gandhi aan Bangladesj wijzen echter op een verbetering van de betrekkingen tussen de twee lan den. Libië bewaakt eigen cultuur PARIJS (AFP/Rtr) - Duizen den westerse muziekinstru menten zijn op pleinen in Tri poli en Benghazi verbrand. Het Libische persbureau JANA deelde gisteren mee dat, „die instrumenten het authentieke Arabische erfgoed verbasteren, afbreuk doen aan de publieke smaak en niet van belang zijn voor de Libische massa's". Vertegenwoordigers van het volkscomité van informatie en cultuur verleenden hun mede werking aan de verbrandingen. JANA zei verder dat overeen komstig de richtlijnen van het volkscomité en de besluiten van het volkscongres vanaf vandaag en in de toekomst alle westerse propaganda en mu ziekinstrumenten zullen wor den vernietigd. Felle uithaal kamervoorzitter over voetbaldrama woordelijke ordediensten en het de z«n boekje te buiten te zijn ge- BRUSSEL - In België is een poli tieke rel ontstaan naar aanleiding van de dramatische gebeurtenis sen van vorige week woensdag in het Heizelstadion. De voorzitter van de Belgische Tweede Kamer, Jean Defraigne, heeft het daarover aan de stok gekregen met het kabi net-Martens. door .Hans de Bruijn Het Belgische parlement her dacht gistermiddag de 38 slachtof fers van de rellen rond de Europa cupfinale. Defraigne (Waalse libe- raai) liet in zijn herdenkingsrede tens alle Britse voetbalclubs voor slachtoffer eiste. Een woordvoerder van de Brazi liaanse politie verklaarde nog meer slachtoffers van „de loterij van de dood" te verwachten. "De sterkere gevangenen bepalen wie moet ster ven", aldus de woordvoerder. Arrestaties CCC De Belgische politie heeft zeven personen gearresteerd die vermoe delijk behoren tot de CCC (strij dende Communistische Cellen). De zeven variëren in leeftijd van 18 tot 25 jaar. Zij worden er van ver dacht sinds oktober verleden jaar betrokken te zijn geweest bij een reeks aanslagen. Vanmorgen werd bevestigd dat in de nacht van zon dag op maandag vijf personen zijn aangehouden op een parkeerplaats aan de snelweg tussen Brussel en Luik. De vier pannen en een vrouw waren bezig daar w men op en rond de verwoeste huizen hangt de penetrante geur van lijken. Op strategische punten staan pantserwa gens en jeeps met zwaar geschut. Soldaten van de zesde brigade van het Libanese leger en strijders van Amal patrouilleren door de stra ten en doorzoeken de huizen, die nog overeind staan. Militieleden houden jonge mannen staande en vragen naar hun persoonsbewijzen. Bewoners zoeken tussen de restanten van hun woningen naar bezittingen, die de felle strijd hebben doorstaan. Matrassen, koelkasten en keukengerei worden zwijgend in auto's gela den. De oorlog tussen sji'iten en Palestijnen in Sabra en het aangrenzende Sjatila heeft min stens 15.000 mensen dakloos gemaakt. De meesten van hen zochten een veilig heenko men in het door Druzen beheerste heuvelge- bied buiten de hoofdstad. De Druzische militie heeft zich buiten de strijd rond de kampen ge houden en onder hun bescherming voelen de Palestijnen zich veilig. Hulpverleners zijn druk bezig onderdak te zoeken voor ongeveer zevenhonderd lichame lijk en geestelijk gehandicapte patiënten, die in uiterst slechte omstandigheden leven nadat zij door de strijd gedwongen werden hun zie kenhuis aan de rand van Sabra te verlaten. In Sabra woont vrijwel niemand meer. Bulldo zers zijn bezig overeind gebleven huizen met de grond gelijk te maken. Het ziet er nu naar uit dat Sabra nooit meer zal worden opge bouwd. gaan en een herdenkingsrede tot een persoonlijke interpellatie te hebben gemaakt. Nothomb spreekt van het 'misbruik maken van een rouwhulde' en van 'een voorbarig oordeel tegen uw land en uw regering'. Algemeen is in België de verba zing over de uitlatingen van de Ka mervoorzitter, die niet zouden pas sen op een moment dat het onder- ...ww. .ww«w....w.. zoek naar de toedracht van en de aldus de parlementsvoorzit- verantwoordelijkheid voor het ge- lii bekritiseerde het kabinet beurde op de Heizei nog moet be- ginnen. Maar er is in België ook veel kri tiek op minister Nothomb. Enkele dagen geleden werd bekend dat de bewindsman - eerstverantwoor delijk voor de ordehandhaving - het hele verloop van de stadion ramp thuis via de televisie heeft ge- kwart over tien ir zijn ministerie gegaan. Gisteren zyn in Brussel zes van de tien woensdag gearresteerde voorgeleid, Italianen. On der hen was ook de 21-jarige Ita liaan die blijkens televisiebeelden met een alarmpistool heeft gescho- kabinet. Defraigne zei dat 'door een ge brek aan vooruitziendheid en on beslistheid' de ramp erger is uitge vallen dan nodig was geweest. Hij verweet het kabinet, en zonder hem met name te noemen minister van binnenlandse zaken Charles Ferdinand Nothomb, de fouten niet te willen toegeven. Het toegeven van fouten 'verheft iemand meer' dan het toedekken ter. Hy bekritiseerde het kabinet ook voor het uitblijven van een be hoorlijke schadevergoeding voor de nabestaanden van de slachtof fers. Ook het feit dat het kabinet-Mar- onbepaalde tijd uitsluit van wed strijden in België werd door Def raigne gehekeld. 'Het is blijkbaar y?1.6d en pas gemakkelijker bepaalde clubs uit <dne uur later) te sluiten en Engeland te verwar ren met het Verenigd Koninkrijk', 1 hy. Defraigne vindt het begrijpelijk dat het kabinet ook de voetbalsupporters Schotse, Noordierse en Welshe twee Britten clubs onder de boycot laat vallen. Defraigne noemde het 'jammer dat de UEFA nog niet eens een klein gebaar heeft gemaakt tegen over de families'. Hij noemde het besluit van de UEFA om de finale toch te laten doorgaan 'schande lijk'. Na zijn toespraakje werd in de Kamer een minuut stilte in acht ge nomen, waarna premier Martens enkele herdenkingswoorden sprak. Hij ging daarbij niet in op de - kritiek van de Kamervoorzitter. Minister Nothomb deed dat later wel in een briefje aan Defraigne, waarin hij deze ervan beschuldig- Vandaag worden nog eens vier aangehouden supporters voorge leid. Zy zullen waarschijnlijk allen een maand in hechtenis blijven. Overigens is geen van hen betrok ken geweest bij de vechtpartijen in vak Z, waar de 38 dodelijke slacht offers vielen. ADVERTENTIE SNIJ EN LAS MET AGA GAS Depol Leiderdorp (071)412421 te graven. Na enkele huiszoekin gen in Brussel arresteerde de poli tie nog twee personen. Sterrenkunde Op het Canarische eiland La Pal- ma is een Europees sterrenkundig observatorium gebouwd dat de nieuwste snuQes op het gebied van astronomisch onderzoek bevat. Het station is de vrucht van samen- werkingsarbeid van verscheidene Europese landen. Het observatorium van Roque de los Muchachos wordt op 29 juni of ficieel in bedrijf gesteld in aanwe zigheid van tal van staatshoofden, onder wie koningin Beatrix. De plek is vanwege de geringe bewol king en weinig luchtvenwiling bij uitstek geschikt voor astronomi sche waarnemingen. Spionage VS De Amerikaanse federale inlich tingendienst FBI heeft gisteren een vierde persoon aangehouden op de verdenking dat hij betrok ken is geweest bij het doorgeven van belangrijke marinegegevens aan de Sowjet-Unie. Het gaat om een 45-jarige man uit Davis (Cali fornia), die zonder baan is nadat hij in 1983 de marine had verlaten na 23 dienstjaren waarin hij delicaat werk deed. wapens op ATHENE - De noodzaak van i „trotse buitenlandse poli heeft in de Griekse verkiezings strijd die zondag eindigde, een veel deze die tot Papandreou's nieuwe verkiezingssucces hebben bijge dragen. „Ik wou dat wij er zd een hadden", zei me in vertrouwen een geringere rol gespeeld dan in die verstokte aanhanger van van 1981 en van vorig jaar (Euro verkiezingen). Zelfs Cyprus, dat „nationale probleem van bijzonde- e draagwijdte" dat als grondwetti- rechtse partij Nieuwe Democratie, die zondag verloor. Dat Papand reou's stoere opstelling gepaard gaat met een reputatie van wispel- ge motivering van de vervroegde turigheid, een gèbrek aan rechtlij nigheid, strekt de Grieken tot min der zorg. verkiezingen fungeerde, i lijks ter sprake gekomen. Heel eer lijk gezegd interesseert de gemid delde Griek zich maar heel weinig voor dit eiland. door Frans van Hasselt Intussen zullen in Brussel, op de hoofdkwartieren van NAVO en EG, heel wat wenkbrauwen zijn gefronst toen het bericht van de so cialistische verkiezingsoverwin ning binnenkwam. Weer vier jaar Andreas Papandreou, die eeuwige dwarsligger, die onberekenbare lastpost, die zoveel aandacht vraagt en zoveel tijd kost dat je hem als „bondgenoot" of „Europe aan" vaak liever kwijt dan rijk bent. Van de 48 keer dat vorig jaar een 9-1 tegenstelling voorkwam bij EG-besprekingen, was die ene in 38 gevallen Griekenland. Maar het zijn juist factoren als Waslijst De Nieuwe Democratie heeft ty- Papandreou: bijval. (foto api het gebied van de buitenlandse po- da' weir "aari Het is een interessante uppi ctpm3riiiirt 7ii Ho kaar verkiezingsoverwinning ge- Het spreekt de Grieken vooral aan, dat hun premier flink in de were aandacht staat en in elk geval eerste instantie, niet lopen. /ia* h..n n;„i, uu ae üaj» nu auuraer zaï uiiKomen ^'gevM da" bliT" i"de EG" Dat wil niet zeggen dat Athene m Brussel met zien laat nQg veje maien hinderlijk zal blij ven dwarsliggen zolang het meer derheidsprincipe nog niet bij de besluitvorming is ingevoerd. Wat de EG betreft, beseft nu wel iedereen dat Papandreou in zyn tweede ambtsperiode geen kwestie M A VO meer zal maken van Griekenlands lidmaatschap daarvan, eens door Iets dergelijks geldt eigenlijk de Pasok bestreden. Het aange- ook voor de NAVO. In een vraag- kondigde referendum is geheel gesprek met de New York Times, kort voor de Griekse verkiezingen, heeft Papandreou gezegd dat het lidmaatschap als zodanig van NA VO en EG voor zijn regering eigen lijk geen probleem meer oplevert en dat het de Grieken ook minder dan vroeger interesseert. De be trekkingen met de NAVO en de Verenigde Staten zouden in de tweede vier-jarenperiode „in rusti ger vaarwater komen". Echter, ook hier blijven vele af zonderlijke kwesties die niet van de ene op de andere dag kunnen worden weggevaagd. Bijvoorbeeld die van de Amerikaanse bases op Griekse bodem. Papandreou heeft deze aangelegenheid in zijn laatste verkiezingscampagne nauwelijks aangeroerd, en de partij-organisa tie zorgde ervoor dat er geen spreekkoren kwamen „Weg met de bases des doods". Alleen in zijn al lerlaatste verkiezingsrede, op het Atheense Plein van de Grondwet, kwam Papandreou er plotseling op terug en beroemde zich erop dat zijn regering een verdrag had ge sloten dat voorzag in de ontrui ming van deze bases in 1988. Hij kreeg weer daverende bijval. Rekkelijk By nauwkeurige lezing is er in de Engelse tekst sprake van, dat de bases in 1988 „kunnen worden ver wijderd" (na tijdige aanzegging), terwijl de Griekse tekst spreekt van „worden verwijderd". Een goed kenner van het moderne Grieks weet echter dat deze lijden de vorm ook kan worden opgevat als „zich laten verwijderen, kun nen worden verwijderd". Tegen 1988 zal deze taalkundig- strategische kwestie waarschijn lijk ten volle oplaaien. Maar het zal weinigen verbazen als Papandreou tegen die tijd ook in deze aangele, genheid dezelfde rekkelijkheid op brengt als hij nu toont inzake het EG- en NAVO-lidmaatschap. Ten slotte leveren ook die bases aan merkelijke financiële voordelen of>: 500 miljoen dollar per jaar aan militaire hulp, zeven-tiende van wat Turkije jaarlijks ontvangt. Stroever zal Papandreou's op stelling blijven in de rechtstreekse geschilpunten met Turkije. Hij heeft Mitsotakis fel aangevallen omdat deze met Ankara een „dia- Papandreou niet op korte termijn te verwachten. Wel heeft de Griekse premier nog een verplichting tegenover de Turkse ambassadeur alhier, Aki- man. Kort nadat deze in de Griekse hoofdstad was gestationeerd ont ving Papandreou, die van specta culaire taferelen houdt, hem voor een uitvoerige ontmoeting. Na af loop zei hij op de televisie: „Deze loog" wilde beginnen, hoewel de keer heb ik gesproken en de am- Turken nog 37 procent van Cyprus bassadeur geluisterd. H procent van Cyprus bezet houden. Griekenland heeft, volgens Papandreou, ook in de Egeische Zee „onvervreemdbare rechten" waarover niet gepraat hoeft te worden, daar dat alleen maar tot concessies kan leiden. Het openen van zo'n dialoog hoeft men Een volgen de keer zal hij spreken en ik luiste ren". Negen maanden zijn verstre ken en deze uitzonderlijke gebeur tenis heeft zich nog steeds niet voorgedaan, maar nu, vlak na zijn verkiezingsoverwinning, zal -Pa pandreou zich dit gebaar mis- dus zelfs van de onberekenbare schien toch kunnen veroorloven.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7