De cultuur van het theelichtje leeft nog volop Indonesië in het geding Kerken doen geen uitspraak over volkspetitionnement Achtergrond DINSDAG 4 JUNI 1985 PAGINA li Psychologe: meer kans voor mannen in verpleging dan voor vrouwen bij politie door Huub Klompenhouwer AMSTERDAM - Hoe komt het toch dat de toeloop van mannen op vrouwenberoepen veel groter is dan die van vrouwen op specifieke mannenberoepen?. Dat was voor Marlies Ott de hamvraag bij het schrijven van een proefschrift bij de vakgroep arbeids- en organisatiepsy chologie van de Universiteit van Amsterdam. Door middel van bijna driehonderd gesprekken over man nen in de verpleging en vrouwen bij de politie kreeg ze inzicht in de oorzaken van deze scheve ontwikkeling van de emancipatie. Ze trok daaruit de conclusie dat het nog een lange weg is naar een werkelijke gelijk waardigheid van man en vrouw op de arbeidsmarkt. De cultuur van het theelichtje leeft nog volop: moet doen omdat ze vrouw is. Ze werkt vrij. Wat fysiek geweld be treft: bij een vechtpartij vroeg haar collega om assistentie, maar onderwijl had zij de vechtjas al in de greep. Keurig! Prachtig! Dan verdwijnt het bezwaar. Ze is ook niet het type van een mannelijke vrouw. Zij is vrouw gebleven". En: 'U mag best weten dat na dat die vorige agente weg was, wij gevraagd hebben geen vrouw meer op de groep te hebben. Om te beginnen, ze zijn jong, vrije jongens. Als het dan een leuk meisje is, dat was die voorlaatste, dan is het net een groep hanen met een mooie kip. Grote onrust. Aan de ene kant was dat meisje juist rustig. Ze was er eigenlijk helemaal niet van gediend. Dat was haar probleem. Ze is in de versukkeling geraakt. Ze kreeg de mening dat ze van mij steeds moest afwassen. Het was een idee. Het was niet zo". Twee citaten uit het in boek vorm gegoten proefschrift van Marlies Ott. De enkeling-agente ondervindt vooral nadelen van haar uitzonderingspositie. Er wordt extra op haar gelet, op een manier die vervelend voor haar is. Ze moet nogal wat grove op merkingen slikken van haar col lega's en naar feestjes met de rest van de groep gaat ze ook al niet vaak, omdat ze het risico loopt dat er 'geintjes' met haar worden uitgehaald of dat ze wordt uitge hoord over haar privé-leven. Ook houdt ze zich vaker op met vrou welijke taken, zoals kantinedien sten of afwassen, koffiezetten en zovoorts. Marlies Ott: "Heel opmerkelijk was het gegeven dat een agente die zwanger was, uit dë surveil lance dienst werd gehaald, om dat dit te zwaar voor haar zou zijn. Ze kreeg een kantinedienst. Niemand van haar superieuren stond erbij stil dat dit nu juist veel zwaarder werk was dan die surveillance. Mannen denken nog altijd dat die typisch vrou welijke taken veel lichter zijn dan het werk dat ze zelf doen.' Opmerkelijke uitkomst van het onderzoek is ook dat een en keling-agente in zekere zin af stand neemt van andere vrou wen en minder kritisch staat te genover haar mannelijke collega. "Laat ik vooropstellen, dat de si tuatie van agentes in een korps vol mannelijke collega's beslist niet alle dagen een trieste zaak is. Ze hebben het er best naar hun zin over het algemeen. En lang niet alle agenten zijn onsympa thiek en steeds bezig met onge wenste intimiteiten tegenover hun vrouwelijke collega's. Ver plegers zijn aardige mensen en verpleegsters vinden hun man nelijke collega's ook best leuk. Maar toch, als er geen gericht be leid komt, gaat het goed fout.' Marlies Ott (31) zet de zaken op een rijtje. Vijf jaar onderzoek naar de ontwikkeling van man nen in een specifiek vrouwenbe roep en vrouwen in een mannen beroep gaf een resultaat te zien dat zelfs deze arbeids- en organi satiepsychologe verbaasde. Dat gold niet eens zozeer voor de ab solute cijfers (bijvoorbeeld: 91 procent van de nieuwe mannelij ke beroepsbevolking koos sinds 1971 voor werk waarin vrouwen tot dan toe waren oververtegen woordigd). Hoezeer er ook wordt gepleit voor gelijke kansen voor mannen en vrouwen op de ar beidsmarkt, het zijn juist de die op posities terecht komen die vrij algemeen voor vrouwen waren weggelegd. Om het beeld nog schrijnender te maken: tot de arbeidsmarkt toe tredende vrouwen kwamen maar voor 16 procent terecht in beroe pen waarin mannen zijn overver tegenwoordigd. Nee, voor Marlies Ott school de grootste verrassing in de ontdek king dat mannen een minder heidspositie zo totaal anders be leven dan vrouwen. Tot nu toe werd er in de wetenschap altijd vanuit gegaan dat het voor ieder een nadelig was om als enkeling ergens te werken. Maar in de praktijk blijkt het dat mannen daar veel minder moeite mee hebben dan vrouwen. En ook dat vrouwen heel anders tegen man nen in een minderheidspositie aankijken dan omgekeerd. In de verpleging bijvoorbeeld hebben de vrouwen geen enkel probleem om meer mannen als collega's te krijgen, terwijl het bij de politie merkbaar is dat het aantal agentes niet te veel moet toenemen. Blijft een goed beleid uit, dan zou het wel eens zo kun nen zijn dat de arbeidsmarkt voor vrouwen volledig onderge sneeuwd gaat worden door de toename van mannen in die spe cifiek vrouwelijke beroepen. Het onderzoek van Marlies Ott is gebaseerd op bijna driehon derd interviews. Haar keus was gevallen op de politiekorpsen van Den Haag en Amsterdam en de verpleegafdelingen van het Academisch Medisch Centrum in Amsterdam en het Radboud- ziekenhuis in Nijmegen. Twee verschillende categorieën wer den telkens geïnterviewd. Agen tes en verplegers die als enkeling met agenten en verpleegsters werkten en agentes en verple gers die met meerdere seksege noten, maar toch nog een,min derheid, op een afdeling werk ten. Telkens werden zowel een agente als een mannelijke colle ga uit dezelfde groep, plus een brigadier geïnterviewd. Zo ging het ook in de verpleging. Vechtpartij "Zij wordt door de groep geac cepteerd en werkt zonder proble men. Ik heb ook niet het idee dat ze consessies aan haar werk Marlies Utt: Nederland is het meest achterlijke land Verpleging "Toen er nog geen r ren, deden artsen veel kleineren- der over vrouwen. Maar met broedeVs erbij is het meer gelijk getrokken. Broeders remmen de artsen af in het kleineren van vrouwen". Weer een citaat uit het proefschrift van Marlies Ott. Voor verplegers blijkt het juist voordelen te hebben om als en keling tussen de verpleegsters te werkeA. Er wordt wel extra op hen gelet, maar dan op een ma nier die als prettig overkomt. Ze voelen zich niet buitengesloten, maar nemen eerder een centrale plaats in. En patiënten schrijven aan de verpleger meestal een ho gere status toe dan aan zijn vrou welijke collega's. Voor agentes geldt, dat zij juist minder kansen op promotie of specialisatie hebben dan hun mannelijke collega's, terwijl ver plegers eerder rijp worden geacht om zich verder te ontwik kelen, dan hun vrouwelijke col lega's. Het resultaat is dat de arbeids markt er voor vrouwen somber uitziet. Komt er geen beleid, dan zullen er steeds meer mannen in vrouwenberoepen terechtko men, en ook meer doorstromen naar leidinggevende functies. Op die manier dreigt alleen maar schade te worden aangericht aan de positie-van vrouwen op de ar beidsmarkt. "Dit kabinet heeft de mond vol van emancipatie, maar het beleid staat daar haaks op. Dat blijkt uit allerhande maatregelen. Ik schrijf in het proefschrift ergens over de cultuur van het theelicht je. Thuis zijn als de kinderen van school komen. Nederland is daarbij het meest achterlijke land. Nederland telt het laagste percentage vrouwen op de ar beidsmarkt". "Kijk, al die details op zichzelf zijn niet zo opvallend en eigen lijk lijkt het op tal van fronten best goed te gaan. Maar als je al les op een rijtje hebt en je telt het dan op, pas dan zie je dat het goed fout dreigt te gaan. Ik wil de maatschappij met mijn proef schrift die spiegel voorhouden. Er moet een goed beleid komen waarin dan ook daadwerkelijk gedaan wordt wat nu nog alleen met de mond beleden wordt.' Zware motoren Ze heeft veel waardering voor het Haagse politiekorps, waar meer dan alleen gepraat wordt over gelijke kansen. Het Haagse korps heeft in de verschillende dienstgroepen al 24 procent vrouwen. In Amsterdam is dat nog slechts 7 procent. "Peyster, de vorige hoofdcommissaris van Den Haag, was iemand die zijn nek durfde uit te steken. Toen hij besloot vrouwen ook bij de mo torbrigade aan te nemen, was het bezwaar dat die motoren veel te zwaar zouden zijn voor vrouwen. Dan maar lichtere motoren, was zijn reactie. Die vrouwen zijn er toen gekomen, maar de motoren zijn even zwaar gebleven en het lukte toch". "Toen hij vrouwen wilde aan nemen bij de ruiterij, was het be zwaar, dat er geen kleedkamers waren. Er is een ton uitgetrok ken voor de bouw van dié kleed ruimten. Vervolgens vonden de mannen het niet eerlijk, omdat zij in hele oude kleedkamers za ten en de vrouwen in de nieuwe. Het eind van het liedje is dat de nieüwe kleedruimten nu voor de mannen zijn en de oude kleedka mers in gebruik zijn bij de vrou wen. Maar bij de Haagse ruiterij hebben ze nu dus wel vrouwen". Niet alleen van overheidswege is een op de praktijk gericht be leid nodig om de dreigende on- dersneeuwing van vrouwen op de arbeidsmarkt ongedaan te maken. Ook ondernemingsra den, vakbonden, directies en ge meentelijke overheden zullen zich sterk moeten maken. In haar boek geeft Marlies Ott een aantal beleidsaanbevelingen. "Ik heb sterk de indruk dat i in vrouwenberoepen meer kan sen krijgen vanwege het idee dat leeft, dat juist de mannen onder vertegenwoordigd zijn en dat het daardoor door de wet gelegiti meerd is. Meer duidelijkheid over een wettig gebruik van een voorkeursbehandeling is daarom noodzakelijk.' Boston Vandaag promoveerde Marlies Ott aan de Universiteit van Am sterdam tot doctor in de sociale wetenschappen. Een van haar stellingen was dat de arbeids- en organisatiepsychologie nog te weinig heeft bijgedragen aan het emancipatieproces. Met haar proefschrift hoopt ze een stap in de goede richting te hebben ge daan. Over enkele maanden ver trekt ze naar Boston. Gaat daar gastcolleges geven en proberen via een Engelse vertaling een bredere interesse te wekken. En uiteraard ook ervaring opdoen in Amerika, waar men op het ge bied van de vrouwenemancipa tie wel wat verder lijkt te zijn. Het proefschrift 'Assepoesters en Kroonprinsen, een onderzoek naar de minderheidspositie van agentes en verplegers' is ver schenen bij Uitgeverij SUA Am sterdam. DEN HAAG - In Amsterdam wordt vandaag en morgen de 28ste vergadering van de Intergouverne mentele Groep voor hulp aan Indo nesië (IGGI) gehouden. Vijftien rij ke landen en internationale bank instellingen zullen, onder voorzit terschap van minister van ontwik kelingssamenwerking Eegje Schoo, praten over de financiële steun die Indonesië nodig heeft voor de uitvoering van het vierde Vijfjarenplan (Repelita 4) van de regering-Soeharto. In Repelita-4 wordt prioriteit gegeven aan inves teringen in de landbouw, infra structuur, energie, industrie en re gionale ontwikkeling. Vorig jaar zegden de donorlan den (waaronder Australië, België, Canada, Frankrijk, West-Duits- land. Japan, Engeland, de VS, Zwitserland en Nederland het In ternationaal Monetair fonds, de Wereldbank en de Aziatische Ont wikkelingsbank) een bedrag toe van 2,4 miljard Amerikaanse dollar aan zachte leningen en financiële giften. Voor het komende fiscale jaar hoopt minister Schoo een zelf de bedrag aan toezeggingen te krij gen. Bij haar terugkeer van haar re cente bezoek aan Indonesië, vorigè week donderdag, zei ze er nog niet zeker van te zijn of de donorlanden dit bedrag bijeen zouden willen brengen omdat zij zelf met begro tingsproblemen kampen. Volgens het rapport van de We reldbank, aan de hand waarvan de donorlanden zullën bepalen hoe veel zij aan financiële hulp zullen toezeggen, heeft Indonesië 2,5 mil jard dollar nodig. Wereldbank-des kundigen zijn somber gestemd over de economische vooruitzich ten in Indonesië. De voorspelde economische groei van vijf procent zal niet worden gehaald. De ver wachting voor het komende jaar is dat die economische groei niet bo ven de drie procent zal uitkomen. Investeren Minister Schoo verklaarde dat de belangstelling om in Indonesië te investeren sterk is verminderd, zo wel bij de buitenlandse als bij de Indonesische investeerders. Oor zaak hiervan is, volgens minister Schoo, de recente hervormingen in het belastingstelsel dat onrust te weeg heeft gebracht onder de on dernemers. Ook de corruptie en de bureaucratie zouden er toe hebben bijgedragen dat de interesse om te investeren beduidend is afgeno men. Een van de aanbevelingen van de Wereldbank is om geen ka pitaalintensieve projecten meer aan te pakken, maar vooral aan dacht te besteden aan arbeidinten- sieve projecten, omdat volgend jaar de arbeidsmarkt met nog 17 miljoen arbeidszoekenden zal wor den overspoeld. Hoewel op IGGI conferenties er nooit over politieke zaken gesproken wordt, zal de kwestie van de executie van een communistische voorman en de dreigende terechtstelling van vier andere partijgenoten van Moham med Munir, de discussies in de wandelgangen beheersen. Minister Schoo, die tijdens haar bezoek aan Indonesië de diepe geschoktheid van de Nederlandse regering aan president Soeharto tot uiting heeft gebracht, verklaarde in de Tweede Kamer dat zij de kwestie niet in het formele overleg zou bespreken. Maar zij zei wel bereid te zijn om de verontwaardiging en de geschokt heid van het parlement in een in formeel onderonsje met de Indone sische ministers over te brengen. Het zou ook in de bedoeling van Schoo liggen om de donorlanden te bewegen bij Soeharto een be roep te doen om de executie van de vier communisten niette laten vol trekken. Nederland heeft in het verleden niet zonder succes de handhaving van de mensenrechten in Indone sië aan de kaak gesteld, echter al tijd in de marge van de IGGI-con- ferenties. Dat leidde tot verbete ring van de omstandigheden van de duizenden politieke gevange nen in de kampen en later zelfs tot door Bob Mantiri Chaos In Jakarta wordt de executie van Mohammad Munir in verband ge bracht met de sombere economi sche vooruitzichten. Men vreest dat de oppositionele krachten van die gelegenheid gebruik zullen ma ken om een chaos te veroorzaken in het land. De terechtstelling van Munir die veertien jaar gevangen heeft gezeten, wordt gezien als een waarschuwing aan vooral de - on dergronds opererende - commu nistische bewegingen in Indone sië. Dezelfde tactiek gebruikt de re gering tegen radicale islamieten door een vooraanstaande islamiet, Sanussi, een voormalig minister onder Soekarno, tot een langduri ge gevangenisstraf te doen veroor delen. In het afgelopen anderhalf jaar werd Indonesië geconfronteerd met aanslagen op banken, over heidsgebouwen en zelfs nationale momumenten (Borobudur), die toegeschreven worden aan de radi cale islamitische bewegingen waartoe Sanussi zou behoren. Om politieke redenen heeft de Indonesische regering altijd de bij drage van IGGI aan de opbouw van Indonesië „sterk gerelati veerd". Tegenstanders van Soehar to verwijten hem zich te afhanke lijk te maken van buitenlandse hulp. De president zou de volgen de generatie met de schulden opza delen. Maar Soeharto wees deze kritiek van de hand met het argu ment dat de IGGI-steun slechts aanvullende hulp is. Het grootste deel van de hulpgelden wordt door Indonesië zelf opgebracht via zijn olieinkomsten, zo luidt het ver- Ontstaan De IGGI dankt haar ontstaan in feite aan een groep anti-communis tisch gezinde westerse zakenlie den. De eerste IGGI-conferentie werd in 1967 in Genève gehouden op initiatief van de Amerikaanse uitgever van Time/Life, James Li nen, een kenner van Zuidoost-Azie en een overtuigd anti-communist. Hij heeft lange tijd in Thailand ge woond waar hij een universiteit op richtte. in dat deel van Thailand waar islamieten wonen. Linen no digde Westerse industriëlen uit voor een bijeenkomst in Genève, waarbij gefilosofeerd werd over de gevolgen voor Zuidoost-Azie wan neer het communisme daar de overhand zou krijgen. De industriëlen kwamen tot de conclusie dat economische wel vaart in Zuidoost-Azie mogelijk een dam zou kunnen vormen tegen uitbreiding van het communisme, zowel vanuit Vietnam als vanuit de Chinese Volksrepubliek. In de loop der jaren is dit initia tief uitgegroeid tot een jaarlijkse bijeenkomst van vijftien rijke lan den die Intergouvernementele groep voor hulp aan Indonesië (IG GI) is gaan heten. Nederland ver klaarde zich bereid om als voorzit ter op te treden vanwege de histori sche betrekkingen met de lige kolonie. Het uitgebreide bestuur (breed moderamen) van de hervormde synode vindt het niet nodig, zich uit te spreken over de vraag of een volkspetitionnement over de plaatsing van kruisraketten in Nederland zinvol is. De Raad van Kerken heeft de lid-kerken deze vraag voorgelegd alvorens even tueel zelf hierover een standpunt te bepalen. Het hervormde kerkbestuur wijst er in zijn brief aan de Raad van Kerken op, dat de synode zich al in 1962 onomwonden heeft uitgesproken tegen het ge bruik van kernwapens. Ook werd in de 'pastorale brief van 1980 nog eens onderstreept, dat daarmee naar synodaal inzicht het bezit van deze wapens zin loos was geworden. Het komende volkspetitionne ment is een particulier initiatief en als zodanig niet afhankelijk van enig besluit Van de kerken, zegt het breed moderamen. "Daarom hoeft de kerk zich krachtens haar aard niet uit te spreken over zo'n particuliere ac tie". "Het is aan het inzicht van de afzonderlijke leden voorbe houden, hun persoonlijke beslis sing daarover te nemen". De commissie (deputaatschap) 'Oorlogsvraagstuk' van de Gere formeerde Kerken in Nederland is dezelfde mening toegedaan. De gemeenteleden zijn mondig genoeg om zelf te beslissen of zij hun stem aan het petitionnement zullen geven, zegt de commissie in een brief die de kerkeraden in augustus zullen krijgen. Beyers Naudé. Vijftien jaar geleden werd in Nederland de werkgroep 'Kairos' opgericht, een steungroep voor het werk van het Christelijk Instituut van dr. Beyers Naudé, voorvechter voor rassengelijkheid, in Zuid- Afrika. Bij de 'viering' van dit lustrum zal Beyers Naudé, die nu toestemming kreeg van de auto riteiten om naar Nederland te reizen, zelf aanwezig zijn. Komende zondag, 9 juni, om 7 uur 's avonds is er een oecumeni sche viering in do Janskerk in Utrecht. Daar spreekt onder an deren dr. Beyers Naudé. Aanslui tend wordt een korte stille tocht gehouden naar het vrijheidsmo nument op het Domplein, waar een krans zal Worden gelegd voor de slachtoffers van het apartheidsgeweld in de laatste maanden. Beyers Naudé zal vele bespre kingen hebben met anti-apart- heidsgroepen, leden van de Tweede Kamer en. leiders van Nederlandse kerken. Volgende week woensdag, 12 juni, zal ko ningin Beatrix hem ontvangen. Nederlands-Gereformeerde Kerken: bedankt voor Kampen J. C. Schaeffer Emmeloord. Christelijke Gereformeerde Kerken: bedankt voor Vlaardin- gen J. Westerink Urk. Gerefor meerde Gemeenten: bedankt voor Hoogeveen Chr. van der Poel Yerseke. - Ds. W. Chr. Hovius heeft zondag afscheid genomen van de hervormde gemeente in Apel doorn. Op 16 juni hoopt hij intre de te doen in Katwijk aan Zee, waar hij voor de derde keer tot het predikantenkorps toetreedt. Zijn bevestiger in Katwijk is ds. W. Vroegindewey uit Eemnes, - Komende zondag doet ds. C. J. Sjollema uit Hien-Dodewaard intrede in hervormd Katwijk aan Zee. In verband hiermee heeft kandidaat A. Spaans zijn werk als bijstand in het pastoraat beëindigd. Hij gaat nu in dezelf de functie werken in Katwijk aan den Rijn, omdat ds. L. Boer in verband met het bereiken van de 70-jarige leeftijd zijn werk als zo danig heeft neergelegd. Drie da gen per week slechts, want kan didaat Spaans bereidt zich ook voor op zijn promotie. - Op 23 juni (7 uur) hoopt ds. P. Huisman uit Leeuwarden in trede te doen in de gereformeer de kerk van Hazerswoude. Zijn bevestiger in de morgendienst is ds. A. W. Bol uit Werkendam. - Binnenkort zullen de arts Stefan Handgraaf en zijn vrouw Ellen de Bruijn (zendingshuis Oegstgeest) naar het Westafri- kaanse land Nigeria vertrekken. Zij worden in dienst van de her vormde zending uitgeleend aan het medisch werk van de Presby teriaanse Kerk. Handgraaf (29) studeerde me dicijnen in Leiden en zijn vrouw (28) culturele antropologie. Op zondag 16 juni (kwart over 10) zullen zij in de Taborkerk in Pur- merend officieel worden uitge zonden. - In Dronten is, 74 jaar oud, de gereformeerde predikant J. Wol ven overleden. Hij heeft van 1945 tot 1951 in Koudekerk aan den Rijn gewerkt met een onderbre king van twee jaar als legerpredi- kant in Indonesië. Vakantie. Het Algemeen Diakonaal Bureau van de Gere formeerde Kerken organiseert ook dit jaar weer een groot aantal 'diakonale vakantieweken'. De meeste zijn al volgeboekt, maar in enkele is nog plaats, vooral één-ouder-gezinnen en met een kwetsbare ge zondheid. Voor gehandicapten in de leeftijd van 23 tot 40 jaar is er nog plaats in de week van 27 juli tot 3 augustus op 'De Blije Werelt' (Lunteren). Het diakonale bureau kan na dere inlichtingen geven: afdeling recreatie, postbus 2211, 3830 AH Leusden, telefoon 033-943244. Bedevaart. Op zaterdag 15 en zondag 16 juni is er vanuit Noordwijk, Leiden, Den Haag, Delft, het Westland en Rotter dam een bedevaart naar 'Maria's genade-oord' in Banneux-Notre Dame (Belgische Ardennen). Verdere inlichtingen bij het Ban- neux-secretariaat in het bisdom Rotterdam, postbus 16, Meeu wenbeemd 1, 2631 Ca Nootdorp, voor Leiden bij zuster Conrada (telefoon 893621), voor Noord- wijk bij mevrouw Van Houten (telefoon 16706). Verslaving. Het 'Interkerke lijk Beraad Verslaving Rotter dam' heeft een uitgebreide infor matie- en gespreksmap samen gesteld over het verschijnsel 'verslaving' en het voorkómen daarvan. De map is gemaakt van uit ervaringen bij het werk op het terrein van preventie en voorlichting en is bedoeld voor ieder die voorlichting hierover geeft op catechisaties, gespreks groepen en gemeente-avonden en in leerhuizen. Het gaat niet al leen over drugs maar ook over al cohol. (De map kost f. 15 en kan be steld worden via giro 4342073 ten name van de penningmeester van genoemd beraad, Heemraad singel 110 Rotterdam).

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 11