Engelse clubs: speelverbod van onbeperkte duur 'Uniek voor Heracles' T Toeschouwers blijven weg na voetbalramp in Brussel Plechtigheid in Sidney voor slachtoffers LEIDSCH DAGBLAD Ook Engelse 'schutter' in Heizei Promotie na tien jaar ellende MAANDAG 3 JUNI 1985 PAGINA 9 SYDNEY (UPI/Reuter) - De voetbalelftallen van Tottenham Hotspur en Udinese hebben za terdag voor aanvang van een vriendschappelijk treffen in Syd ney een minuut stilte in acht ge nomen. Het was de eerste wed strijd tussen voetballers uit En geland en Italië na de ramp in Brussel, die 38 toeschouwers het leven kostte. Na de korte en indrukwekken de plechtigheid wierpen de spe lers bossen bloemen naar de tri bunes. De wedstijd op de Syd ney Cricket Ground werd bijge woond door 10.000 belangstel lenden. Veel kijkers behoorden tot de grote Italiaanse gemeen schap in Sydney, een klein aan tal van hen hulde zich in Britse vlaggen. Door doelpunten van Carnevale (eerste minuut) en Marcelo (68e) won Udinese. S D T BRUSSEL - Nadat zaterdag een Italiaanse supporter was aange houden die bij de dramatische Eu ropa Cupfinale met een vuurwa pen op de Belgische politie had ge schoten, stond er gisteren in het Engelse zondagsblad Mail on Sun- day dat ook een man met een rood Liverpoolshirt een schot heeft af gevuurd in het Heizelstadion. De verslaggever heeft dit gerappor teerd aan de Belgische politie. De Juventus-supporter die vori ge week <verd gearresteerd is. vol gens een bericht van de Italiaanse staatstelevise (RAI), de 21-jarige student Umberto Salussoglia uit Turijn, ilij weiu vurige week woensdag met vier landgenoten aangehouden, nadat hij door getui gen was herkend als de man die met een alarmpistool op de politie schoot. In '82 en 84 was hij al eens aangehouden in verband met ge welddadigheden in een voetbalsta dion. De Italiaanse justitie heeft in middels sectie bevolen op de stof felijke overschotten van slachtof fers van de voetbalramp die per vliegtuig naar Italië zijn overge bracht. Bij de sectie met de precie ze doodsoorzaak worden vastge steld. De openbare aanklager, Alfredo Rossini, gaf voorts de politiebu reaus in heel Italië het bevel Ita liaanse supporters die in Brussel de wedstrijd hebben bijgewoond te ondervragen over de gebeurte nissen in het stadion. De rapporten moeten dan naar Rome worden ge stuurd. Ook heeft hij de RAI ver zocht alle filmreportages met beel den van de gewelddadigheden in Brussel af te staan. Via de internationale politieorga nisatie Interpol heeft Rossini de Belgische justitie verzocht alle do cumenten en resultaten van onder zoeken en verhoren door de Belgi sche autoriteiten naar Rome te zen den. LONDEN (GPD) - Engelse voetbalclubs mogen pas weer aan Europese wedstrijden meedoen als ze hebben aangetoond het vandalisme van hun supporters doeltreffend te hebben bestreden. De UEFA legde de Engelse clubs gisteren een speelverbod van onbe perkte duur op naar aanleiding van de onlusten tijdens de EC-finale voor landskam pioenen van afgelopen woensdag tussen Juventus en Liverpool, waarbij in Brussel 38 doden vielen. de UEFA, bekend dat Nederland dat we voor Europees voetbal in een van de vier landen is die het aanmerking komen". Van Rijn had komende seizoen profiteert van de uitsluiting van de Engelse clubs. Net als Frankrijk, Tsjechoslowa- kije en de Sovjet-Unie mag Neder- Na een spoedvergadering in het Zwitserse Bazel besloot de UEFA bovendien dat Liverpool nog eens extra zwaar gestraft zal worden. Een disciplinaire commissie zal zich daar binnenkort over buigen evenals over eventuele maatrege len tegen de Belgische voetbal bond. Later zal ook nog beslist worden of het speelverbod ook voor het Engelse nationale team geldt. De voorzitter van de UEFA, Jac ques Georges, maakte voorts be kend, dat al het mogelijke zal wor den gedaan om de veiligheidsvoor zieningen in de voetbalstadions van Europa te verbeteren. „De do den van Brussel,manen ons de toe komstige voetballiefhebbers voor herhalingen van dit soort afschuw wekkende gebeurtenissen, die door louter criminelen zijn veroor zaakt, te vrijwaren". De Fransman onderstreepte met nadruk dat het geduld van de UE- FA-leiding ten einde is. „Vanaf nu zullen we ook betrekkelijk kleine voorvallen met harde hand straf fen. Dat zijn we degenen schuldig, die op deze verschrikkelijke woensdag voor de voetbalsport zijn gestorven". Aan het begin van de persconfe rentie na afloop van het spoedbe raad herdachtten Georges en zijn medebestuursleden onder wie penningmeester Jo van Marle nog eenmaal de slachtoffers van Brus sel. „We mogen niet toelaten, dat van een feest, een wedstrijd van de eeuw of een hoogtepunt van het seizoen een massagraf wordt ge maakt". De UEFA-maatregelen beteke nen voor wat betreft Engeland, dat het een, twee maar ook tien jaar kan duren voor Engelse teams (clubs uit Schotland, Wales en Noord-Ierland zijn niet getroffen) weer op de Europese voetbalvel den te zien zijn. 'Veel zal afhangen van het gedrag van hun fans in ei gen land. Het speelverbod van onbeperkte duur volgt op een speelverbod voor een periode van een jaar, dat de Britse overkoepelende voetbal organisatie Football Association (FA) vrijdag afkondigde. Dat bete kende al dat zes clubs hun plannen om volgend seizoen aan Europese competities mee te doen, wel kon den vergeten. Voorzitter Bert Millichip van de FA zei gisteravond 'niet verrast' te zijn door de maatregelen van de UEFA. „Het betekent dat we pas weer aan Europees voetbal kunnen meedoen nadat we orde op zaken hebben gesteld. We moeten de van dalen nu krachtig aanpakken". „Ik hoop dat die vandalen nu een lesje geleerd hebben, hoewel ik daar ook weer niet al te optimis tisch over kan zijn. Harde rege ringsmaatregelen zoals een reisver bod voor gewelddadige fans zijn nu nodig", aldus Millichip die het UEFA-speelverbod in beginsel niet veel van dat van de FA vond afwijken. Maar de Football League, de overkoepelende organisatie voor alleen de Engelse voetbalclubs, vond de maatregelen te ver gaan. Een woordvoerder: „We waren het ook al niet eens met het speelver bod dat de FA oplegde. Dat Liver pool gestraft moet worden, is dui delijk, maar de andere clubs heb ben niets met het geweld in Brus sel te maken". Voorzitter John Smith van Li verpool verwelkomde de straffen van de UEFA. „De beslissing ge tuigt van staatsmanschap. Dit zet de Engelse clubs onder grote druk, en terecht. Het is nu aan de clubs om orde op zaken te stellen zodat ze zich in Europa kunnen rehabili teren". Er was gisteravond nog geen on middellijke reactie van de Britse regering. Verwacht wordt dat pre mier mevrouw Thatcher die van daag zal geven als zij in het Lager huis nieuwe maatregelen bekend maakt ter bestrijding van voetbal geweld in eigen land. Direct na afloop van het spoed beraad in Bazel maakte Hans Ban- gerter, de algemeen secretaris van de maatregel al half en half i wacht: „De KNVB kan niet om ons heen, ik denk dan ook dat de UE- FA-maatregel in Nederland pro drie in plaats van twee bleemloos wordt doorgevoerd". land clubs inschrijven voor het toernooi om de UEFA Cup. Dit betekent, dat de nummer vier van de eind stand van de eredivisie, Sparta, voor Nederland als extra club in aanmerking komt. „Deze mededeling doet mij bui tengewoon goed", aldus reageerde voorzitter Cor van Rijn van de Rot terdamse club. „De omstandighe den zijn natuurlijk erg triest, maar wij zijn daarvan allerminst de oor zaak. Ik denk er dan ook niet aan de deelname te weigeren. Sparta heeft een goed jaar achter de rug. Op grond daarvan is het logisch, Volgens KNVB-woord voerder Wim Jesse is daarover op korte ter mijn nog geen officieel standpunt te verwachten. „Daarover moet eerst uitgebreid worden verga derd". In soortgelijke bewoordin gen reageerde ook stichtingsbe stuurder Otto Roffel geconfron teerd met de vraag of Tottenham Hotspur nu nog zal worden uitge nodigd voor het Amsterdam-toer nooi. „Persoonlijk evenwel", aldus Roffel, die verklaarde dat dit toer nooi niet onder de UEFA-bepalin- gen valt, „heb ik er geen moeite Relschoppers uit Engeland kunnen worden uitgeleverd LONDEN (REUTER - Britse supporters die vorige week be trokken zijn geweest bij de rel len bij de finale van de UEFA- cup tussen Liverpool en Juven tus in Brussel, kunnen worden uitgeleverd aan België of Italië om daar terecht te staan. Dit heeft de Britse procureur-gene raal gisteren verklaard. België of Italië kunnen de Britse politie vragen om, op ba sis van foto's of video-opna- te identificeren die met projectielen gooiden van wie duidelijk is dat zij zich bij het bestormen van aanhan gers van Juventus in de voorste gelederen bevonden, aldus Sir Michael Havers in een vraagge sprek met de Britse radio. Individuen kunnen alleen uitgeleverd worden wanneer de politie hen bij naam kent en over voldoende bewijsmate riaal beschikt. In het stadion in Brussel vie len woensdag voor de wed strijd 38 doden, onder wie 31 Italianen. Ter nagedachtenis aan de voetbalramp in Brussel werd voor de wedstrijd FC VVV-Eindhoven een mi stilte in acht genomen. V.l.n.r. de VVV-spelers DahlmansReynierse en arbiter Van der Niet. (foto ROOSENDAAL (GPD) - Het zou best wel eens kunnen dat de spelers van Heracles zich pas vanochtend, toen ze wellicht met een klein beetje hoofdpijn opstonden, hebben gerealiseerd dat ze het volgend seizoen echt tegen Ajax, Feyenoord en PSV spelen. Tijd van bezinning wa: nog niet geweest, na de winst bij RBC, met de champagne in de kleedkamer, de luchtige speech van de voorzitter en het gezang van de selectie, die de supporters van RBC imiteerden met de kraker 'Gritter is een ouwe...'. FC Heracles zat in de eredivisie en het was bijna niet te geloven. Ruim een half uur later, toen de festiviteiten zich grotendeels had den verplaatst naar de bus, legde middenvelder Jan van Staa onder de tribune van het RBC-stadion nog maar eens uit waarom dit kam pioenschap zo mooi was. „Voor de mensen die tien jaar lang alles voorL de club hebben gedaan en al die Erkenning tijd eigenlijk alleen maar ellende hebben meegemaakt, is dit toch fantastisch". Om er vervolgens aan toe te voegen dat de club rijp was om af te rekenen met het verleden. „Maar toen we vanmorgen bij het stadion vertrokken", zo blikte de aanvoerder nog even terug, „en we zagen die mensen, die op het punt stonden om naar Roosendaal af te reizen, toen wisten we dat we het niet voor niets deden. Het leek wel of we een thuiswedstrijd moesten spelen, zo druk was het. Het is wat laat tot iedereen doorgedrongen dat we zover zouden komen, maar Heracles leeft weer. En ik vind ge woon dat dit kampioenschap te recht is. Als je nagaat onder wat voor omstandigheden wij hebben moeten presteren, dan hebben we dit echt verdiend". Hera- i het stof nadat Ruud Schepers het eerste doelpunt i „Dit is uniek voor de club Heracles en de stad Almelo. We hebben al tijd in de schaduw van alles en ie dereen gestaan, maar dat minder waardigheidscomplex moeten we nu van ons afzetten. En of ze het nu leuk vinden of niet: ze moeten er het volgend jaar allemaal aan gelo ven, tegen Ajax, Feyenoord en PSV". Toch moeten zijn gedachten nog even zijn afgedwaald naar een re- Heracles heeft laten cent verleden. Een half jaar gele- (foio ANPi den immers leek Heracles op ster ven na dood, meldde Studio Sport dat het nog maar twijfelachtig was 'of de wedstrijd van.zondag nog door zou gaan' en leek de Almelose vereniging een club zonder sup porters, sponsors en toekomst. Het kampioenschap vai cles stond kort na afloop alles beslissende duel in Roosen daal ook vooral in het teken van de erkenning. „Weten jullie het nog", zei doelman Johan Tukker, nadat hij de complimenten over zijn voortreffelijk optreden in ont vangst had mogen nemen, „dat ik twee jaar geleden by mijn komst DEN HAAG (GPD) - De voet balramp van vorige week in Brussel, die aan 38 mensen het leven heeft gekost, heeft zijn uit werking niet gemist op het sta- dionbezoek in Nederland. Bij PSV bijvoorbeeld kwamen daags na de tragische gebeurte nissen in het Heizelstadion zo'n vijf- a zeshonderd telefoontjes binnen van mensen die de voor hen gereserveerde kaarten voor de wedstrijd PS V-Ajax afbestel den omdat ze „niets meer te ma ken wilden hebben met voetbal". Ook bij andere betaalde clubs kwamen soortgelijke reacties binnen, al gebeurde dat niet zo massaal als bij PSV. „Sommige van die telefoongesprekken", al dus hoofdkassier Kuijpers van het 6tadion in Eindhoven, „ver hepen heel emotioneel. Veel mensen zeiden, dat ze niet nog eens hetzelfde wilden meema ken als in Brussel. Donderdag morgen om kwart voor negen kwamen de eerste telefoontjes al binnen, Wij hebben de kaarten nog even vastgehouden, maar van al die mensen die hebben ge beld is niemand meer komen op dagen". Mede uiteraard ook door het warme weer en het feit dat er nauwelijks nog belangen op het spel stonden bleef de belangstel ling voor PSV-Ajax gisteren zo doende beperkt tot ongeveer 15.500 toeschouwers. Maar on danks die geringe interesse de den zich volop moeilijkheden voor, waarvoor met name de Ajax-supporters verantwoorder lijk waren. In totaal moest de po litie 22 arrestaties verrichten. In alle gevallen betrof het aanhan gers van de Amsterdamse club. Eén supporter werd in het zie kenhuis opgenomen nadat hij, aldus de Eindhovense politie, „door PSV-supporters in elkaar was geslagen". Van de Eindhovense voetbal fans werd overigens niemand op gepakt. Onder de gearresteerden bevonden zich twee mensen die ervan werden verdacht de tekst „Heizei can be overdone" op een muur te hebben geschilderd. Ze ven supporters werden bij het fouilleren vóór de wedstrijd be trapt op het in bezit hebben van wapens, messen, kettingen, hasj en een ploertendoder. De problemen ontstonden za terdag al, één dag vóór de wed strijd, toen een groep Ajax-sup porters in Eindhoven arriveerde. Sommigen van hén brachten de nacht in het hoofdbureau van po litie door omdat zij geen hotel hadden weten te vinden. De poli tie deed dat om te voorkomen, dat de groep door de binnenstad zou gaan zwerven. Woede De in totaal 156 meegereisde supporters van FC Den Haag, voor wié 150 Arnhemse politie agenten op de been waren ge bracht, haalden zich gisteren bij Vitesse de woede van de overige toeschouwers op de hals door de minuut stilte, ter nagedachtenis van de omgekomenen bij de EC- finale in Brussel, op wanstaltige manier met gejoel en liederen te verstoren. zei dat Heracles een club met mo gelijkheden was. Niemand die het geloofde en toen ik destijds aan Arie Stehouwer (de manager) vroeg wat de spelers destijds zoal aan winstpremies hadden ontvan gen zei hij: niets. Daar hebben we even verandering in gebracht. Vo rig seizoen nog ging het beter, al kregen we toen te maken met de terugval, nu hebben we constanter gespeeld. Heracles is niet minder waardig en deze keeperstrui, die trek ik nooit meer uit. Of zal ik me toch maar even gaan douchen?". vw De promotie van FC VW naar de eredivisie is tot de laatste mi nuut van het seizoen '84-285 onze ker gebleven. Dank zij een straf schop bezorgde Remy Reynierse de Venlose club pas aan het einde van de wedstrijd een 2-1 overwin ning op zijn oude werkgever Eind hoven. Daardoor bleef VW in punten gelijk met De Graafschap en FC Den haag, waarna het doel saldo de doorslag gaf in het voor deel van VW. VW heeft zes seizoenen op de terugkeer naar de erdivisie moeten wachten. Om daaron enige kans op succes te oogsten, zuilen-twee spe lers ter versterking worden aange trokken. ADVERTENTIE ZEGMAAR®) TEGEN 'N—S KAMSTEEG OCCASION keus uit 200 occasions □I Programma nacompetitie ZEIST (ANP) - Komende woens dag begint de nacompetitie van de eerste divisie om één plaats in de eredivisie met de wedstrijden FC Den Haag - RKC en NEC - de Graafschap. Voor zondag 9 juni staan de Graafschap - FC Den Haag en RKC - NEC op het pro gramma. De aanvangstijdstippen van de duels op woensdag zijn op 19,30 uur bepaald, op zondag wordt er om 14.30 uur begonnen. Het programma van de nacompetitie ziet er als volgt uit: woensdag 5 juni: FC Den Haag - RKC en NEC - de Graafschap, zondag 9 juni: de Graafschap - FC Den Haag en RKC - NEC, woensdag 12 juni: NEC - FC Den Haag en Zuidamerikaanse taferelen in Venlo waar Reynierse en collega's in de hekken zijn geklommen na de beslissende treffei

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9