Russen naderen grens Pakistan Syrië over tien dagen 'klaar' voor Libanon VS hoopvol over Midden-Oosten Afghaans verzet op retour Groot-Brittamiië steunt Eureka-plan 'Spanje blijft in NAVO' Tornado's in VS en Canada: al 88 doden MAANDAG 3 JUNI 1985 BUITENLAND PAGINA ISLAMABAD (AP) - Het Russische leger in Afghanistan heeft paratroepen in de strijd om de strategische Kunar-vallei geworpen om de weg vrij te maken voor pantsercolon nes, die na een offensief van een week tot halverwege de vallei zijn gevorderd. LONDEN - Na een bloedige veld slag heeft de politie in Wiltshire (Zuid-Engeland) het afgelopen weekeinde 520 hippies gearres teerd die van plan waren een ille gaal popfestival te houden in de buurt van het prehistorische mo nument Stonehenge. Het kwam tot een botsing nadat de groep hippies, die met felge kleurde bussen, bestelauto's en an dere voertuigen uit alle delen van het land naar Stonehenge waren gekomen, weigerde van een veld in de buurt van het monument te ver trekken. door Henk Dam Woordvoerders van guerrillagroe- pen in Pakistan verklaarden giste ren dat de aanvalsmacht het bele gerde Afghaanse regeringsgarni zoen in Barikot aan de Pakistaanse grens tot op 25 kilometer is gena derd. Het offensief heeft tot doel het garnizoen in Barikot te ontzetten en de bevoorrading van de islamiti sche guerrillagroepen over de grens af te snijden. Volgens Sayed Majrooh van het Afghaanse Infor matiecentrum in Islamabad kun nen de licht bewapende guerrilla strijders niets uitrichten tegen de pantsereenheden, die vanuit de lucht worden ondersteund door helikopters en vliegtuigen. De guerrillagroep Yunis Khalis in Peshawar verklaarde dat bij één aanval 40 Russische helikopters LONDEN (Rtr) - Groot-Brittannië nen. heeft besloten steun te verlenen Groot-Brittannië heeft al eerder het Eureka-project, zo heeft gezegd het Amerikaanse plan honderden paracommando's had den afgezet. De guerrillagroepen maken ook melding van Russische luchtbombardementen, waardoor zij verscheidene versterkte steun punten hebben moeten ontruimen. Majrooh zei dat de guerrillatroepen verliezen leden, maar hij kon niet zeggen hoeveel. De Russische troepenmacht in de Kunar telt meer dan 10.000 man, een complete pantserdivisie. Een tweede grote troepenmacht wordt samengetrokken in de provincie Paktia. In totaal bevinden zich vol gens westerse schattingen ruim 100.000 Russische militairen in Af ghanistan. De Russen willen ken nelijk deze zomer de grens met Pa kistan afgrendelen om de guerrilla strijders van hun aanvoer te bero- Een aantal auto's reed op agen ten in, en politiemensen sloegen als reactie daarop met hun knup pels ruiten van de voertuigen in. Waren auto's tot stilstand ge bracht, dan werden de inzittenden, onder wie vrouwen en kinderen, vaak met grof geweld naar buiten gesleurd. Veldslag bij illegale pop Stonehenge Andere voertuigen van de hip pies botsten in de heksenketel rond Stonehenge tegen elkaar, en na drie kwartier was het allemaal voorbij, en werd een lange rij arres tanten afgevoerd. Controle van de auto's leverde later een aanzienlij ke hoeveelheid verdovende midde len en een aantal wapens op. Sinds de jaren zeventig wordt er bij Stonehenge in de zomermaan den een illegaal popfestival gehou den. Dat is van jaar tot jaar uitge groeid, en vorig jaar kampeerden er niet minder dan 25.000 jongeren rond de eeuwenoude stenencirkel die in de oudheid waarschijnlijk als observatorium dienst heeft ge daan. Dat zorgde voor veel overlast voor de omwonenden, en boven dien waren de organisaties van mo numentenzorg die Stonehenge en omliggende landerijen in hun bezit hebben, met reden bang geworden dat de hippies het gebied, dat één grote archeologische schatkamer is, onherstelbaar zouden beschadi gen. Zo werden vorig jaar kuilen in de grond aangetroffen die dienst de den als toilet, broodoven en berg plaats voor een generator. Gemoto riseerde jongeren hadden boven dien een cross-country parcours aangelegd dat onder meer over een grafheuvel uit de Bronstijd voerde. Vandaar dat dit jaar voor het eerst het festival werd verboden. De hippies hebben steeds gezegd dat zij zich niets van dat verbod zouden aantrekken, en zij hielden woord. Het slaperige Ierse stadje Slane werd zaterdag opgeschrikt door 100.000 fans van popzanger Bruce Springsteen, die zijn Europese toe- nooi begon met een uitverkocht openluchtconcert op het terrein van het plaatselijke kasteel. Onge veer 20 toeschouwers moesten met shocks of verwondingen naar het ziekenhuis worden overgebracht, maar een woordvoerster van het ziekenhuis zei dat geen van hen er ernstig aan toe was. het ministerie van buitenlandse onderzoek naar een defensiesys- ken gisteren bekendgemaakt. Het teem in de ruimte te zullen steu- door Frankrijk genomen Eureka- Over steun aan het Franse initiatief is bedoeld ter stimulering plan, dat gericht is op civiel onder- het onderzoek naar en de ont wikkeling van hoge technologie in West-Europa. zoek, wilden de Britten zich vankelijk niet vastleggen. Maar een woordvoerder van het ministe- Minister van buitenlandse zaken rie van buitenlandse zaken zei dat Sir Geoffrey Howe heeft zijn Fran se ambtgenoot Roland Dumas af- gelopen vrijdag per brief van de tijdens hun bijeenkomst eind juni Britse steun voor het project op de hoogte gebracht. Sommige com mentatoren zien het Franse voor- de mening van Groot-Brittannië i_ stel als een poging om West-Euro- het mogelijk zowel het Amerikaan- pa afstand te laten nemen van pre- se als het Franse voorstel te steu- sident Reagans "Starwars"-plan- nen, aldus de woordvoerder. MADRID (GPD) Spanje zaMid blijven van de NAVO, ook uitslag van het referendum, van begin volgend jaar over Spanje's lid maatschap van het Noordatlantisch bondgenootschap negatief mocht slachtoffers uitvallen. Volgens het Madrileense blad El Pais heeft premier Gonzalez vorige week ten overstaan van leden van de socialistische partij de hoofd lijnen van de regeringsstrategie inzake de netelige NAVO-kwestie uiteen gezet. Los van het resultaat overweegt het kabinet direct na het NAVO-refe- rendum algemene verkiezingen uit te schrijven. Indien de socialisten opnieuw als de grootste partij uit de stembusstrijd tevoorschijn zouden komen (hetgeen volgens alle enquetes meer dan waarschijnlijk is) zal deze verkiezingsoverwinning door de socialisten uitgelegd worden als bekrachtiging achteraf van het NAVO-beleid van de regering. De socialistische partij onder druk van Gonzalez zal actief campagne voeren voor het aanblijven van Spanje in de NAVO. Het belangrijkste argument, behalve kostenbesparing en toegang tot de Europese en Ame rikaanse technologie, zal zijn dat het continueren van het NAVO-lidmaat- schap als tegenprestatie beschouwd dient te worden voor Spanje's toetre ding tot de EG die volgende week woensdag in Madrid zijn beslag krijgt. De datum noch de concrete vraag van het NAVO-referendum staan op dit moment vast, al wordt er in politieke kringen gespeculeerd dat de Spaanse regering een vraagstelling overweegt die de meeste kans op suc ces biedt. Dus in geen geval een concrete keus tussen pro of contra de NAVO, maar meer een binnen globaal verband geplaatst, met inbegrip van de vermindering van de Amerikaanse militaire troepensterkte in Spanje. Volgens Majrooh zijn de Russen thans ongeveer 24 kilometer in de Kunar doorgedrongen. De twee voorgaande zomers konden de Russen nooit verder komen dan 8 kilometer. Het garnizoen in Bari kot is sinds 1981 alleen vanuit de lucht bereikbaar. Pakistan heeft gisteren meege deeld dat vorige week woensdag vier Afghaanse gevechtsvliegtui gen het Pakistaanse luchtruim hebben geschonden en raketten hebben afgevuurd op Afghaanse vluchtelingenkampen in de streek Badini nabij de stad Quetta in het westen van het land. Ook werden twee bommen afgeworpen, maar volgens het ministerie van buiten landse zaken waren er geen slacht offers. Afgelopen vrijdag was er een aanval van de Afghaanse lucht macht op een Pakistaans grens dorp, waarbij 11 doden vielen. Een hoge regeringsfunctionaris in Islamabad bevestigde dat Af ghaanse toestellen vrijdag het dorp Sweer hadden aangevallen en dat onder de burgerbevolking waren gevallen. Op Sweer, 160 kilometer ten noord oosten van Islamabad, werden acht of negen bommen geworpen en enkele raketten afgschoten, zei hij. Pakistan zegt dat Afghaanse ge vechtsvliegtuigen herhaalde malen het Pakistaanse luchtruim hebben geschonden rond het dorp Arandu, tegenover Barikot. Sweer ligt even ten zuiden van Arandu. Bij de on geveer 60 eerdere schendingen zouden echter maar een of twee do den zijn gevallen, en de beschie ting van Sweer lijkt veel ernstiger te zijn dan de voorgaande inciden ten. i het noodweer de nationale garde ingezet ADVERTENTIE SNIJ EN LAS MET AGA GAS Depot Noordwiik (01719) 12456 Laatste parade Spaanse leger LA CORUNA (AP) - In de Spaanse havenstad La Coruna is gisteren voor de laatste keer een grote militaire parade ge houden. De traditie van een jaarlijkse parade werd in 1939 ingesteld door generaal Franco, om de overwinning te vieren in de Spaanse Burgeroorlog. Vanaf volgend jaar zal er een symbolische optocht worden gehouden op 12 oktober, de Dag van Columbus. Daarmee wordt een nieuwe fase worden ingeluid in de rol van het leger sinds het einde van het Franco regime. TORONTO (UPI/AFP/Rtr) - Het de staat Ohio zijn zeker zestien per- El Savador Vier politiemensen zyn gedood en een vrouw overleed aan een hartaanval toen Salvadoraanse mi litairen gisteren een ziekenhuis in de hoofdstad van het Middename- t w rikaanse land bestormden dat door ^',3^ cloWo Ho,of nfoc °.p verzoek dodental als gevolg van de torna do's die zaterdag door delen van Canada en de Verenigde Staten zijn getrokken, is opgelopen tot ze ker 88, zo blijkt uit gegevens van reddingsploegen. Het zwaarst ge troffen zijn het noordwestelijk en het middendeel van de Amerikaan se staat Pennsylvania, waar zeker 61 mensen omkwamen. De gouver neur van deze staat, Thornburgh, riep in tien provincies de noodtoe stand uit nadat hij bij een oriënta- tiebezoek had gebracht aan de ge troffen gebieden, waar grote mate riële schade is aangericht. Huizen werden met de grond gelijk ge maakt en hoogspanningsmasten werden uit de grond gerukt, riolen en gasleidingen werden vernield. In het noordwestelijk deel van sonen door het natuurgeweld gekomen. Het plaatsje Newton Falls werd letterlijk met de grond gelijk gemaakt; de driehonderd huizen werden allemaal zwaar be schadigd of verwoest. In vijf pro vincies heeft gouverneur Celeste de noodtoestand uitgeroepen. In de Canadese staat Ontario zouden minstens elf doden zijn ge vallen. Ten noorden van Toronto werden honderden huizen vernield en een winkelcentrum liep grote schade op. In Argentinië deden zich vrijdag gedurende 26 uur hevig onweer en stortregens voor, die in en rond Buenos Aires aan 17 mensen het le ven kosten. Nog 30 mensen wor den vermist. Steden-oorlog Irak en Iran duurt voort MANAMA (AFP) - Irak heeft het afgelopen weekeinde enkele lucht aanvallen uitgevoerd op Teheran en Bagdad was het doelwit van Iraanse raketbeschietingen. Bagdad meldde dat de Iraakse luchtmacht dit weekeinde drie maal het vliegveld bij Teheran had aangevallen. Volgens Bagdad werd het vliegveld getroffen. Maar waar nemers zeiden dat dat deel van de stad wel was aangevallen, maar dat het vliegveld niet was getroffen. Twee bommen zouden op woon huizen terecht zijn gekomen, waar bij drie gewonden zouden zijn ge vallen. Teheran meldde dat de Iraakse luchtmacht zondag ook Ilam in het midden-westen van het land had bestookt. In Bagdad explodeerde zater dagavond een raket. Het was de tweede maal in vijf dagen tijd dat Iran de Iraakse hoofdstad met ra ketten bestookte. India en Sri Lanka spraken over Tamils NEW DELHI (AFP/DPA) - De In diase premier Gandhi en de presi dent van Sri Lanka, Jayewardene, hebben gisteren in New Delhi bij na twee uur gesproken over het et nische conflict tussen Tamils en Singalezen op Sri Lanka. Over de inhoud van het gesprek, dat onder vier ogen plaats vond, werd niets naders meegedeeld. Men gaat er evenwel van uit dat Gandhi de eis van India tot grotere autonomie voor de Tamils in het noorden van Sri Lanka bekrachtig de. Jayewardene en zijn minister van openbare veiligheid, Lalit Athulathmudali, stonden enige da gen voor hun reis naar India nog op het standpunt dat er, voordat er kan worden onderhandeld over een vreedzame oplossing van het conflict, eerst een einde moet ko men aan de guerrilla-activiteit van Tamils die naar afscheiding stre- De 78-jarige Jaywardene hoopt dat de regering-Gandhi een mati gende invloed zal uitoefenen op de extremisten die hun hoofdkwartier in de Zuidindische stad Madras hebben. In Colombo werd gisteren van een Srilankese minister, die ano niem wilde blijven, vernomen dat in de afgelopen dagen in het oosten van Sri Lanka zeker 60 mensen zijn omgekomen als gevolg van geweld tussen Tamils en Singalezen. Er zijn met spoed troepen naar het ge bied gestuurd. De minister bevestigde een be richt van inwoners van Trincoma- lee dat de golf van geweld donder dag begon met de moord op zes Ta mils. Dit leidde tot vergeldingsac ties van Tamils tegen de Singalese plaatsen Mahindapura, Neelapola, Dehiwatte en Seruwila. Uit vrees voor represailles maakten Tamil bewoners een brug onklaar bij Trincomalee, zodat er maar één weg open bleef voor het verkeer. Separatistische Tamils staken een politiepost in brand bij Kuchaveli, aldus de minister. Daardoor kwa men volgens inwoners van Trinco malee twee politiemannen om. ADVERTENTIE SNIJ EN LAS MET AGA GAS Depot Leiderdorp (071) 412421 BAALBEK/BEIROET (AP/UPI/ Rtr) - Eenheden van het Syrische leger in de Bekaa-vallei in het oos- Libanon maken zich op om de Libanese rege stakers bezet was. ring de mde in Beiroet te herst-el. De woordvoerder van de strijd- len Hpf 7al waarsphiinliik nn* ppo krachten iieeft bevestigd dat politiemannen zijn omgekomen bij len. Het zal waarschijnlijk nog dag of tien duren voordat de Sy- riërs nun taak als vredeshandha- de actie die tot doel had de bezet- vers in de Libanese hoofdstad zul ters uit het ziekenhuiis te verdrij ven. Maar de omstandigheden waaronder zij zijn omgekomen zijn len opvatten, aldus een zegsman van de Libanese regering. De Syri sche vredesmacht zal roet. Zaterdag haalden ambulan- Libanon zal eind deze week wor- ces 32 gewonden uit het kamp, dat den voltooid, zo heeft premier Pe al twee weken belegerd wordt door res gisteren gezegd. Dan is het drie de sji'itische Amal en de zesde bri- jaar nadat het Israëlische leger het gade van het Libanese leger. Giste- noordelijke buurland binnen viel ren evacueerden leden van het Ro- om de Palestijnse Bevrijdingsorga- de Kruis nog eens 29 gewonden uit nisatie uit te schakelen. Peres zei het kamp. achter het oorspronkelijke doel Leden van de sji'itische militie van de inval te staan: instelling van sleepten gisteren vijf gewonden een 40 kilometer brede veiligheids- Palestijnen uit de ambulances. „Er zone langs de noordgrens van Is- onduidelijk. Het lukt erop dat de werken met de totaal 5000 man^ schappen van het Libanese rege ringsleger die voor veiligheidsta- ken in de regio Beiroet zullen wor den ingezet. Het Rode kruis heeft het afgelo pen weekeinde tijdens een wankel bestand ruim 60 gewonden geëva cueerd uit het Palestijnse vluchte lingenkamp Bourj Bangneh in Bei politiemannen elkaar in de ring hebben doodgeschoten. Een arts verklaarde dat hij en één van zijn collega's verwijderd waren uit de zaal waar ze bezig wa ren met een operatie. Volgens het personeel van het ziekenhuis is een vrouw, die op het punt stond te be vallen, aan een hartaanval bezwe ken toen ze geweerschoten hoorde. Doodstraf Indonesië Een rechtbank in West-Ja va heeft een moslimfundamentalist ter dood veroordeeld wegens on dermijnende activiteit en pogingen om een islamitische staat te vesti gen in Indonesië. De 36-jarige Bambang Sispoyo, de vroegere be velhebber van een zichzelf Jihad- commando Centraal-Java noemen de groep, werd er vrijdag voor het hof in Jogjakarta ook schuldig aan bevonden in 1979 opdracht te heb ben gegeven tot het vermoorden van een lid van de groep, dat be schuldigd werd van verraad van de organisatie. Brusselse bom In Brussel is zaterdagochtend een bom onschadelijk gemaakt die was geplaatst voor een winkel van het Britse warenhuisconcern Marks and Spencer, Medewerkers waren telefonisch gewaarschuwd, dat een verdacht pakket voor de in gang van de winkel lag. Niemand heeft zich voor het plaatsen van de bom verantwoordelijk gesteld. is niets met hem aan de hand", rie pen de militieleden, terwijl ze een Palestijn die in zijn hand was ge schoten uit de ambulance haalden. Zij begonnen het verband van zijn hand te trekken en gaven hem be vel in een jeep te stappen, terwijl het bloed van zijn hand liep. Na tussenkomst door andere militiele den, werden hij en de vier andere gewonden weer aan het Rode Kruis overgedragen. raël. "Ik was tegen wat daarna alle maal gebeurd is, en ik ben daar over niet van gedachten veran derd". LIMA (AP) - Alan Garcia, de 36- jarige leider van de sociaal-demo cratische Aprista-partij, wordt de nieuwe president van Peru. Garcia behaalde tijdens de verkiezingen in april 45,7 procent van de stem men. Hij wordt op 28 juli formeel opvolger van het conservatieve staatshoofd Fernando Belaunde Terry. De Nationale Verkiezingsraad verklaarde zaterdag dat er geen tweede verkiezingsronde zal wor den gehouden. De grondwet schrijft dat eigenlijk voor wanneer geen der kandidaten meer dan 50 procent van de stemmen haalt. De belangrijkste concurrent van Gar- Garcia (36) nu president Peru cia, Alfonso Barrantes, heeft zich echter teruggetrokken omdat het volgens hem duidelijk is dat de Pe ruvianen Garcia als president wil len hebben. Garcia zal eind juli worden beë digd voor een ambtstermijn van vijf jaar. Hij heeft gezegd dat Peru de nauwe betrekkingen met de Verenigde Staten moet verbreken, en dat het land meer aansluiting moet zoeken bij de niet-gebonden landen. Garcia steunt het bewind in Nicaragua, en hij heeft de Ame rikaanse regering gekritiseerd voor haar steun aan de anti-Sandinisti- sche 'Contra's'. De jeugdige Garcia heeft zijn verkiezingsoverwinning vermoe delijk vooral te danken aan de stem van veel jonge Peruvianen, die in hem het symbool zien van hoop en optimisme, na het falende beleid van president Fernando Be launde. Garcia erft van hem een volledig ingestorte economie met een inflatie van 130 procent, een buitenlandse schuld van 13,9 mil jard dollar en een werkloosheids percentage van 64 procent. stijnen nog dit jaar met Israël on derhandelen over vrede. Hieraan zullen in de Verenigde Staten be sprekingen voorafgaan met de Jor- daans-Palestijnse delegatie. De Jordaanse vorst heeft verzekerd dat de Palestijnse bevrijdingsorga nisatie (PLO) bereid is Israël te er kennen op basis van VN-resolu- ties. Ambulances van het Rode Kruis vervoerden dit weekeinde enkele tien tallen gewonden uit de Palestijnse kampen bij Beiroet naar ziekenhuizen. (foto AFP) Dit zijn de hoofdpunten uit een brief die de Amerikaanse minister Shultz (buitenlandse zaken) het af gelopen weekeinde aan de Israëli sche regering heeft gestuurd en waarvan de NAVO-landen een af schrift hebben gekregen. Koning Hoessein had vorige week in Was hington besprekingen met presi dent Reagan en andere regerings vertegenwoordigers. Shultz noemt de stap van de Jor daanse vorst een doorbraak in het windsman kanttekeningen bij de vredesproces in het Midden-Oos ten. Daarbij baseert de minister zich op verklaringen van Hoessein, waarin de koning in het openbaar uitspreekt tegenstander te zijn van een Palestijnse staat in de nog door Israël bezette gebieden, maar wel zegt een confederatie met de Pale stij nen wil aangaan. Ook het feit dat Hoessein en de PLO VN-reso- luties 242 en 338 - erkende en vei lige grenzen voor Israël aanvaar den noemt Shultz in zijn brief een grote stap voorwaarts. Volgens de Amerikaanse minis ter heeft de Jordaanse koning voor zijn stappen de goedkeuring gekre gen van de Palestijnse Nationale Raad (PNC), het parlement van de PLO-in-ballingschap. Voorts heeft Hoessein benadrukt dat hij pas met een Jordaans-Palestijnse dele gatie in de vredesarena wil ver schijnen als ook de PLO in het openbaar de desbetreffende VN- resoluties als uitgangspunt van het vredesproces kiest. Met een verwij zing naar Hoessein schrijft Shultz hierover: "Nog niet eerder is een Arabische leider zo ver gegaan". Wel plaatst de Amerikaanse be houding van de PLO tot nog toe en de wens van Hoessein de vredesbe sprekingen onder auspiciën van een internationale conferentie te laten plaatsvinden. Voor Amerika zijn slechts die leden van de PNC als vertegenwoordigers in een Jor daans-Palestijnse delegatie in Het Witte Huis welkom als zij openlijk afstand nemen van de PLO-doctri- - ne, dat Israël moet worden vernie tigd. Bovendien mag zo'n voorronde in Washington niet alvast leiden tot vredesonderhandelingen. Een in ternationale vredesconferentie met onder meer de Sowjet-Unie, die het raamwerk van de onderhande lingen zou vertalen, wijst de VS af. Amerika blijft voorstander van di recte onderhandelingen tussen de betrokken partijen, aldus Shultz. De nu bevestigde vermoedens van vorige week, dat de Midden- Oostenpolitiek van de VS een dra matische wending zou nemen, zijn in Israël met gemengde gevoelens ontvangen. Aanvankelijk had Amerika weinig oor naar erken ning van de PLO via de achterdeur en was Het Witte Huis ook niet be reid voorafgaande aan directe vre desonderhandelingen met Israël de rode loper voor een Jordaans- Palestijnse delegatie uit te rollen. Het Amerikaanse enthousiasme voor de "doorbraak" wordt in Is raël niet in het minst gedeeld. Er zjjn drie politieke lijnen waar neembaar. De Arbeiderspartij ziet geen alternatief en wil het met Hoessein en de PLO proberen op voorwaarde dat de Palestijnse ver tegenwoordigers het terrorisme af zweren en de staat Israël erkennen. Het rechtse Likoedblok ziet in de veranderde opvattingen van de VS een gevaarlijke ontwikkeling en zal nooit ook maar één minuut met de PLO onder één dak willen ver keren. En de regering van Nationale Eenheid, waarvan de socialisten en het Likoedblok de belangrijkste coalitiepartners zijn, bewandelen het midden. Premier Peres (Arbei derspartij) zei gistermiddag na het wekelijkse kabinetsberaad dat een internationale vredesconferentie nergens toe dient en dat de rege ring niet met organisaties of verte genwoordigers wil praten (de PLO - red.) die de vernietiging van Is raël prediken.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7