'Emancipatie in het beleid vaak niet direct zichtbaar' 'Beperk snelheid in hele bebouwde kom tot 30 km' 'Volle Bali' tegen parkeerterrein op veld Leidse Hout WEPELDKi Fietsen voor kindertehuis in India MAANDAG 3 JUNI 1985 LEIDEN Wethouder Van Dongen wil stap voor stap haar doel bereiken LEIDEN - Ze is geen door snee-bestuurder, die in keu rig pak met striksjaal in een auto met chauffeur naar haar werk wordt gereden. Liever komt ze op de race fiets in lange broek, tasje om de schouders geslagen. Die enkele keer dat ze bij een officiële gelegenheid nu eens wèl met de taxi kwam, werd ze niet herkend. "Waar blijft mevrouw Van Dongen nou?", hoorde zij iemand fluisteren. door Annemiek Ruygrok Henriëtte van Dongen, lid van de PvdA en Rooie Vrouw, is nu een jaar wethouder van onderwijs, sa menlevingsopbouw en - hoe kan het ook anders? emancipatie. In het algemeen is men, zonder het ooit rechtstreeks te zeggen, tevre den over haar beleid. Een beleid dat ze met kleine stapjes wil uitzet ten om haar doel te bereiken. "Daarmee bedoel ik eigenlijk via overleg met de betrokkenen. Ik zeg niet: zö gebeurt het. Ik probeer mensen met argumenten te over tuigen. Meestal lukt dat wel. Ik ben daar best tevreden over". Enkele 'wapenfeiten': het college trekt op de begroting een half mil joen uit voor een betere kinderop vang; de renovatie van het Leidse Volkshuis is na een jaren durend welles-nietes-spelletje eindelijk in volle gang; Leidse onderwijsge venden mogen een periode maximaal zes jaar, waarin zij i hun eigen kinderen hebben ge zorgd, bij hun dienstjaren trekken; het emancipatiefonds heeft een ex tra budget gekregen; het benoe mingenbeleid van de gemeente wordt er meer en meer op gericht vrouwelijke beleidsmedewerkers aan te trekken. "Op emancipatiegebied is het vaak niet direct zichtbaar wat er verandert. Ook al omdat het geïn tegreerd zit in je beleid! Maar die kinderopvang komt natuurlijk vooral vrouwen tén goede, die nu eens iets anders kunnen doen dan thuis blijven en voor de kinderen zorgen. En door het emancipatie fonds kunnen veel initiatieven worden ontwikkeld: studiedagen, speciale wiskundecursussen voor vrouwen, een zwemcursus voor buitenlandse vrouwen. En je hoopt toch dat deze ontwikkelingen doorwerken". Emancipatieraad Van Dongen heeft ooit gezegd dat als de evaluatie van de emanci patienota rond is, het wel eens no dig zou kunnen blijken om een speciale raadscommissie voor emancipatiezaken in het leven te roepen. Nu die evaluatie binnen kort wordt gepubliceerd, voelt zij Dongen: "Als het blijft zoals het soort plaatselijke emancipatieraad. "Als platform om de gemeente te adviseren. Nu is het zo dat mensen incidenteel de weg wel vinden, maar ik zie dat lie ver structureel, vanuit de vrouwen zelf gebeuren. Ik vind dat specifie ke vrouwenproblemen nog steeds niet in alle commissies goed aan de orde komen. Bijvoorbeeld in de nota 'Zicht op werk' is de redene! ring aandacht te schenken aan minder kansrijke groepen. Maar in de commissie economische aange legenheden zijn er weinig vragen over vrouwen aan de orde. In de meeste commissies gaat het wel goed, maar er zouden dingen beter kunnen". Met de WD kan zij uitstekend samenwerken. Ooit heeft ze daar over wel eens twijfel gehad, maar in de praktijk werkt het 'bemoedi gend'. "Ik krijg geen tegenwerking bij het maken van mijn beleid. Er is met instemming van de WD geld uitgetrokken voor zaken die niet helemaal in overeenstemming zijn met het landelijke WD-be- leid. Er zijn drie - mede door de WD ondertekende - nota's uitge bracht". En hoe zit het met haar achter ban, de Rooie Vrouwen. Aan het begin van haar wethoudersloop baan beloofde ze het contact met de achterban zo veel en zo goed mogelijk te zullen onderhouden. Heeft ze die belofte kunnen waar maken? "Ik woon zo veel mogelijk verga deringen bij. Soms moetje kiezen, wanneer je dubbele afspraken hebt. Ik probeer steeds toch gaatjes te vinden. Het contact met de achterban is van hetzelfde ni veau als toen ik nog gewoon raads lid was". "Toch verandert je houding. Om dat ik nu het beleid aangeef, zit je in een andere positie, ook in de werkgroepen van de PvdA inclu sief de Rooie Vrouwen. Eerst nam ik zelf aan de.inspraak deel. Maar ik kies er nu voor dat een werk groep zelfstandig haar commen taar uitbrengt". Benoemingen De benoeming van directeuren van de basisschool, een proces dat in andere steden voor het nodige gekrakeel heeft gezorgd, is bij het openbaar onderwijs in Leiden ta melijk geruisloos verlopen. Het ge meentebeleid was er op gericht zo veel mogelijk vrouwen op de direc- teursstoel te zetten. Niet onder dwang, maar men wist van dat be leid af. "Soms dacht men bij voor baat al dat ik een vrouw wilde. Maar de uitspraken van de ge meente lagen er natuurlijk al. Waar meer kandidaten zijn, ben ik dui delijk vóór de benoeming van een vrouw. Dat wil niet zeggen dat er minder vrouwen zouden zijn be noemd als ik er niet zou hebben ge zeten. Want het is toch een proces van jaren. Het belangrijkste van dit beleid is dat vrouwen weten dat zij positief worden ontvangen en zo nodig gestimuleerd". Wat is haar na een jaar wethou derschap het meeste tegengeval len? "Op gemeenteniveau is er niets stuitends gebeurd. Alleen het ont zettend onduidelijke beleid van Den Haag is zeer frustrerend. Op het laatste moment woriit alles be slist. En het vervelende is dat de gemeente het naar de scholen toe moet uitvoeren en uitleggen. Het 'onderwijsveld' wil dat de gemeen te iets doet, maar de gemeente kan niets doen. De invoering van de wet op het basisonderwijs, waar van ze in Den Haag maar blijven volhouden dat die zo soepel ver loopt, terwijl het in de praktijk alle maal knap tegenvalt, de uitvoering van de wet volwasseneneducatie die steeds maar wordt uitgesteld, het beleid voor de boventalligen. Dat zijn allemaal vervelende din gen, waar je als gemeente niet mee uit de voeten kunt". Verarmend Op initiatief van de gemeente Leiden zal binnenkort een brief door wethouders onderwijs van middelgrote gemeenten naar mi nister Deetman worden gestuurd, dat zijn beleid niet klopt. Dat is een signaal. Als PvdA-wethouder kan Van Dongen bij partijgenoten in de Tweede Kamer aan de bel trekken. "Maar wat is het resultaat? Hoog uit vragen in de Kamer. Tenslotte zit de PvdA niet achtèr de rege ringstafel. Hopelijk verandert dat na de verkiezingen van volgend jaar". Dan zijn er ook gemeenteraads verkiezingen. In de 'Partijgenoot', het blad van haar partij heeft zij ge zegd: "Het wethouderschap is een baan die verarmend werkt, als je het lang doet". Wil Van Dongen, als de PvdA dan weer in het colle ge komt nog wel vier jaar bijteke- "Als het blijft zoals het nu is, te ken ik voor vier jaar bij. Wat ik in dat interview bedoelde is datje het niet levenslang volhoudt. Je werkt zestig uur per week. De combinatie wethouderschap en thuis/sociale verplichtingen kost ontzettend veel energie. Je moet altijd een keuze maken van watje laat schie ten. Ik neem me altijd voor één avond per week voor thuis vrij te houden en het weekeinde zoveel mogelijk ook. Toch komt dat er vaak niet van. Je blijft altijd met een schuldgevoel zitten. Het blijft schipperen". LEIDEN - Een spannend mo ment tijdens de voetbalwedstrijd tussen de Leidse Spurs en gemeen teraadsleden. D'66-raadslid Snel- ders aan de bal) heeft het er knap moeilijk mee om een aanval af te slaan. De Leidse Spurs is het voetbal team van Club '58, een ontspan ningsvereniging voor geestelijk ge handicapten. Het team bestond on langs tien jaar en ter gelegenheid daarvan werd gisteren op de vel den van V.V. Leiden een toernooi georganiseerd met als hoogtepunt een treffen tussen de Spurs en ge meenteraadsleden, dat in een 3-3 gelijkspel eindigde. Maar dat kwam door een ongelukkige terug speelbal van de Spurs, die in eigen doel terecht kwam. Doelpunten voor de Spurs werden gemaakt door Rob Bekker en gastspeler Mi- Leidse Spurs viert jubileum met toernooi chel van der Berg. Voor de doelpun ten bij de raadsleden tekenden Wil lem van der Pluijm (PvdA), die er twee maakte, en zijn partijgenoot René Eikerbout. Diens commentaar over zijn laatste doelpunt: "Ik ben tot op de bodem van mijn kunnen gegaan". Wethouder Jit Peters noemde het een "moeilijk, maar sportief duel" en ook van de kant van de Spurs had men waardering voor het spel van de tegenstanders. Nui Rijskamp, coach van de Leidse Spurs, kon na afloop op een geslaagde dag terugzien. "Als we gesponsord zouden worden, kon den we dit elk jaar doen. Vooral dank zij de voetbalvereniging Lei den, die de velden en de beker ter beschikking stelde en alle medewer king verleende, was het een zeer ge slaagd toernooi". De scheids- en grensrechters waren geleverd door de Centrale Organisatie van Voet balscheidsrechters Leiden en omge ving. Na afloop werden de bekers uit gereikt door de voorzitter van Club '58, Rob Huijsen. De eerste prijs ging naar UVS, de Schuffelaars kregen de sportiviteitsprijs en de organiserende club kreeg een be ker, omdat zij zo goed tegen de ge meente hadden gespeeld (foto Holvast) Verzoek fietsersbond aan gemeente: LEIDEN - De fietsersbond ENFB vindt dat de gemeente Leiden geen gebruik moet maken van de huidi ge '30 km/u-regeling' maar bij het rijk moet aandringen op een meer omvattende regeling. Dit schrijft de ENFB in reactie op de gemeen telijke nota waarin voorstellen worden gedaan om in bepaalde wijken en straten een 30 km/u-re geling in te voeren. Volgens de richtlijnen van het rijk mag de regeling alleen worden ingevoerd in straten en gebieden waar het verkeer door allerlei snel- heidbeperkende maatregelen toch al niet harder dan 30 kilometer per uur kan rijden. Daardoor wordt volgens de ENFB een overbodig -verbod ingesteld. Het zit de fiet sersbond dwars dat juist in straten en gebieden waar geen snelheidbe- perkende maatregelen kunnen worden genomen, maar waar hoge re verkeersnelheden toch gevaar opleveren, nu niets gebeurt. De ENFB concludeert dat de voor waarden bij de regeling vooral be doeld lijken te zijn om de toepas sing ervan zo veel mogelijk te ver hinderen. Als het aan de fietsersbond ligt wordt binnen de volledige be bouwde kom een maximumsnel heid ingevoerd van 30 kilometer per uur. Alleen op wegen waar een snelheid van 30 kilometer per uur 'onredelijk' of'onnodig laag' is, zou volgens de bond een hogere ver- keersnelheid (50 of 70 kilometer per uur) toegestaan kunnen wor den. Een maximumsnelheid van 30 kilometer per uur zou dus eigenlijk gewoonte moeten worden en niet, zoals nu het geval is, uitzondering. Bang De ENFB is bang dat door de in voering van de huidige '30 km/u- regeling' de gemeenten alleen maar borden plaatsen en daardoor minder snelheidbeperkende maat regelen nemen. Wel voegt de bond eraan toe dat zij niet bang is dat de gemeente Leiden die kant op gaat. Toch pleit zij bij de gemeente Lei den om het huidige beleid van snelheidremmende maatregelen LEIDEN - De softbalvereniging 'Volle Bak' is fel gekant tegen de aanleg van een parkeerterrein in de Leidse Hout, vlak bij de kantine van de club, op het voormalige veld van de korfbalclub Pernix. De softballers zeggen onder meer een zo snel groeiende club te vormen, dat zij het terrein op korte termijn hard nodig hebben als oefenveld. Burgemeester en wethouders willen dit veld als parkeerruimte voor ongeveer tachtig auto's in richten om de parkeeroverlast in de Raadsherenbuurt aanzienlijk te verminderen. In het ontwerp-be- stemmingsplan voor de buurt staat dit aangegeven. Volle Bak heeft in een brief aan B en W bezwaar ge maakt tegen dit onderdeel van het bestemmingsplan. In haar bezwaarschrift zegt de vereniging dat in het verleden is toegezegd dat het omstreden veld hoogstens een paar keer per jaar als parkeerterrein zou worden ge bruikt, namelijk bij atletiekwed strijden. Volle Bak wil het terrein liever als oefenveld gebruiken. Te meer daar er weinig zicht is op en geld voor een nieuw softbalcom- LPMG winnaar muziekconcours LEIDEN - Het Leidsch Politie Muziekgezelschap heeft zaterdag de eerste prijs in de wacht gesleept tijdens een Nationale Concertwed strijd in Middelburg. Aan het con cours, georganiseerd door de Zeeuwse bond van de Nederlandse Federatie van muziekverenigin gen, namen dertien muziekgezel schappen deel. plex. "Zou dit veldje parkeerplaats worden, dan wordt ons elke moge lijkheid tot groeien ontnoemen", schrijft de club. Volle Bak voorziet voorts proble men als leden zich met sportmate- rialen door geparkeerde auto's* naar de kantine moeten worstelen. Bovendien wordt het uitzicht ver pest. Tevens verwacht de vereni ging weinig andere, clubactivitei ten te kunnen ontplooien, "omdat we bij het organiseren daarvan al snel midden tussen de auto's ko men te zitten". Tot slot vestigen de softballers de aandacht op het risico voor meer inbraken in de kantine. "Mo menteel wordt er al behoorlijk vaak ingebroken. Als een parkeer terrein wordt aangelegd, dat 24 uur per dag bereikbaar moet zijn, ver wachten wij dat het aantal inbra ken alleen maar zal toenemen". LEIDEN - De Vereniging Wereldkinderen hield zaterdag vanaf de Karei Doormanschool een fietstocht, waar van de opbrengst was bestemd voor een kindertehuis in India. De fietsers werden per kilometer door sponsors betaald.' Aan de start verschenen 320 deelnemers, die in totaal een bedrag van 13.500 bij elkaar fietsten. De 'duurste' kilometers fietste Sandra van der Meulen weg: haar opbrengst was bijna 365 gulden en daarmee was zij de winnares van deze fietstocht. (foto Holvast» Engels K&O heeft ook voor 198511986 weer certificatiecur- sussen Engels op twee niveaus in haar talenpakket opgenomen. Het betreft de 'First Certificate in English' en de 'Cambridge Certi ficate of Proficiency in English'. In Beide cursussen komen luister- spreek- en schrijfvaardigheid aan de orde. De cursussen zijn bestemd voor mensen die een middelbare-schoolopleiding ach ter de rug hebben of een redelijke achtergrond van de Engelse taal hebben. Dinsdagavond om zeven uur of donderdagochtend om half tien kunnen kandidaten een toelatingstest afleggen in het Voeding K&O-gébouw aan de Oude Vest 45. Daar is ook nadere informa tie verkirjgbaar, evenals telefo nisch: 141141. De bewonerscommissie van be jaardenflat Rosenburch organi seert in samenwerking met een diëtiste van Interkruis dinsdag een middag over gezonde voe ding voor ouderen. Vragen waarmee 55-plussers op dat ter rein zitten, kunnen aan de orde komen. De bijeenkomst is van drie tot vijf uur. Rosenburch is gevestigd op de hoek van de Vijf Meilaan en de Rooseveltstraat. De Beauvoir Een portret van de Franse schrijfster Simone de Beauvoir is het onderwerp van de filmoch tend voor vrouwen, woensdag in het Leidse Volkshuis Middelste gracht 5-7). In de film heeft de Duitse schrijfster en journaliste Alice Schwarzer een interview met De Beauvoir. De film begint om tien uur; vrouwen kunnen om half tien in het Volkshuis terecht. Fysiotherapie De fysiotherapeut Van Houdt houdt donderdagochtend een le zing over zijn vak, op uitnodi ging van het Dienstencentrum Binnenstad. Dat gebeurt in club huis Ons Eiland aan de Korte- naerstraat, van tien tot twaalf uur. De lezing is bedoeld voor 55- plussers. Korfbaltitels Rembrandt en Teldersschool LEIDEN - De korfbalvelden aan de Montgomerystraat waren zater dag het domein van de Leidse schooljeugd. Ruim veertig achttal len streden er dit jaar weer om de prijzen van het schoolkorfbaltoer- nooi. In de hoofdafdeling voor het voortgezet onderwijs legde de Rembrandt SG beslag op de eerste plaats, terwijl de Prof. Telders school de sterkste bleek onder de lagere scholen. De verschillen waren vaak mini maal, hetgeen de strijd tot de laat ste ronden boeiend maakte. Zo ein digden achter Rembrandt SG twee ploegen, de Noorderwiek/MSG combinatie en de Visser 't Hooft SG, met een gelijk puntenaantal, maar een minder doelsaldo' dan de De schoonheidsprijs, de prijs voor het mooiste spel ging even eens naar de ploeg van het Rem brandt, maar in haar rapport sprak de jury ook hier van minimale ver schillen. Strafworpen moesten zelfs de beslissing brengen bij de vierde- en vijfde klassers van het lager on derwijs. De St. Josephschool 1 en de Oranjeschool 2 toonden zich hierin de sterksten. Opvallend was het ontbreken van de Merenwijkschool, die jaren lang grossierde in schoolkorfbalti- tels. De eerste prijs ging nu naar de Prof. Teldersschool na een 2-0 zege in finale tegen De Toonladder. De Kon. Wilhelminaschool 1 eindigde als derde voor Mariënburch 1. Bij het voortgezet onderwijs oogstte Visser 't Hooft de meeste prijzen, want het tweede- en vierde team werden winnaar in hun afde ling. en het instellen van woonerven met kracht voort te zetten. De fiet sersbond vreest ook dat het rijk door de regeling de indruk krijgt dat 'de zaak nu wel in orde is' en de regeling en de toepassingsmoge lijkheden ervan niet verder uit breidt. Als in straten en wijken een ma ximumsnelheid van 30 kilometer per uur wordt ingevoerd zonder dat snelheidbeperkende maatrege len verplicht zijn, hoeft het open baar vervoer hieronder niet te lij den, zo meent de ENFB. Bussen zouden zelfs een ontheffing kun nen krijgen van de maximumsnel heid. Al ziet de fietsersbond liever dat dit alleen gebeurt op vrijliggen- de busbanen en dergelijke. Overi gens heeft de ENFB de indruk dat veel bussen binnen de bebouwde kom nu al niet sneller rijden dan 30 kilometer per uur. Misser In de nota van de gemeente wordt een aantal straten en gebie den aangewezen waar de 30 km/u regeling zou kunnen worden inge voerd. Volgens de ENFB heeft de gemeente een grote 'misser' ge maakt door de 'singelroute' buiten beschouwing te laten. Hetzelfde geldt voor de Vrouwenweg en de Haarlemmerweg, aldus de fietsers bond. De ENFB merkt op dat in de no ta de Lage Rijndijk wel wordt ge noemd als straat waar de 30 km/u- regeling zou kunnen worden inge voerd, ondanks het feit dat het een busbaan is. De ENFB, ook al wil zij liever een vérstrekkender regeling, vraagt de gemeente hierover een duidelijke uitspraak te doén. Dit omdat het invoeren van een maxi mumsnelheid van 30 kilometer per uur op de Lage Rijndijk strijdig lijkt de zijn met de uitgangspunten van het gemeentelijk beleid. Overigens is de ENFB er ver heugd over dat de nota is versche nen en waardeert zij de ruime in spraaktermijn en mogelijkheden om met de gemeente over deze zaak van gedachten te wisselen. Man poogt ex-vrouw te wurgen LEIDEN - Een 29-jarige Leidenaar heeft in de nacht van zatet-dag op zondag gepoogd zijn ex-vrouw te wurgen. De 27-jarige Leidse was zater dagavond door haar ex-man be dreigd en mishandeld en wilde daarvan aangifte doen by de poli tie. In de nacht van zaterdag op zondag kwam de man bij haar te rug en werd de vrouw verkracht en opnieuw mishandeld. Daarna poogde de man zijn ex-vrouw te wurgen. In de afgelopen nacht kon de man, in zijn woning, worden aan gehouden. Hij is ingesloten. De vrouw moest zich onder dokters behandeling stellen. VERNIELING - De Leidse politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag drie Leidènaren aangehou den die in de Diefsteeg een kastje van de kabeltelevisie hadden open gebroken en alle aansluitingen los trokken. Het drietal, 17, 18 en 19 jaar oud, is door de politie ingeslo ten.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3