TOP loste belofte in DDR grote winnaar Europese boksstrijd Hockeyteam experimenteert Goed spel, maar weinig goals Oranje-vrouwen Titel voor jeugd Fides Kampioenschap en promotie voor Sassenheimse ploeg Bondscoach Crum kiest veertien korfballers Veel goals, maar geen goed spel tegen Schotland Golf van protesten Noordwijkse Carla Krauwel zeer snel in triathlon PAGINA 14 SPORT MAANDAG 3 JUNI 1985 BOEDAPEST (ANP) - De DDR is gisteren de grote winnaar gewor den van de 26e Europese bokskam pioenschappen voor amateurs in Boedapest. De Oostduitsers, die met tien boksers naar de Hongaar se hoofdstad waren gekomen, za gen vyf van hen goud veroveren. De Sowjet-Unie, de laatste dertig jaar de meeste toonaangevende na tie, eindigde in Boedapest op de tweede plaats met vier kampioe nen. Slechts twee boksers, die twee jaar geleden in Varna zege vierden, prologeerden hun titels: de Bulgaarse lichtgewicht Emil Tchuprenski en de Russische zwaargewicht Alexander Jagoeb- kin. De Oostduitsers hebben hun successen te danken aan geweldi ge trainingsijver en Russische steun. De Oostduitse nationale se lectie, die als voorbereiding op de Europese titelstrijd vele maanden in trainingskampen bijeen was, trainde in Schwerin met de boks club van het rode leger. Een opval lend punt aan de Oostduitse Euro pese kampioenen is de leeftijd. Ge middeld zijn de nieuwe Europese titelhouders 20,5 jaar oud. De Russen raakten in de halve fi nales drie van hun negen boksers kwijt, terwijl de Oostduitsers, die tot de laatste vier waren doorge drongen, gistermiddag in de met zesduizend zeer chauvinistische Hongaarse supporters bezette sporthal, opnieuw in de ring moch ten. De Oostduitsers zijn stuk voor stuk voortreffelijk geschoold en beschikken over een uitstekende conditie. Het Hongaarse publiek liet gisr termiddag een beschamend stuk chauvinisme zien. Eerst kreeg de Bulgaarse licht-vlieggewicht Mari- nov een striemend fluitconcert toen hij voor zijn finale aantrad te gen de Oostduitser Breitbarth. Het publiek toonde opnieuw zijn on vrede over de uitschakeling van landgenoot Isaszegi, die terecht van de Bulgaar had verloren. Na de eindstrijd van de zwaarge wichten Jagoebkin en de Hongaar Gyula Alvics, die vrijdagavond Ar nold Vanderlijde mede dankzij het snelle tellen van de Roemeense ar biter Dudu door interventie in de derde ronde had uitgeschakeld, was de Russische wereld- en Euro pese kampioen het slachtoffer. De lange Rus was veel te snel voor de massieve Hongaar, die wel hard stoot maar ook een gemakkelijk doelwit voor een tegenstander is, omdat hij langzaam door de ring gaat. Jagoebkin trof Alvics onop houdelijk en zegevierde royaal op punten. De Hongaren, die alleen de te tel len treffers van hun landgenoot za gen, floten minuten lang en gingen daar mee door bij het ereceremo- nie van de halfzwaargewichten, Jean Bessems vergooit kans met kopstoten SPOLETO (ANP) - Jean Bes sems (foto boven) uit het Lim burgse Cadier en Keer is in het Europees kampioenschap kunststoten in het Italiaanse Spoleto op de tweede plaats geëindigd. De Belg Leon Corin veroverde de Europese titel. Hij was de enige speler, die de laatste figuur, goed voor elf punten wist te maken. Corin was op dat moment al zeker van de titel. Bessems was zaterdagavond nog lijstaanvoerder. Hij ver gooide zijn kansen op de titel door twee mislukte kopstoten. (archieffoto) welke direct na de herhaling van het duel tussen Jagoebkin en Al vics, die twee jaar geleden in Varna ook in de finale stonden, werd ge houden. Jagoebkin toonde aan hoe Alvics moest worden aangepakt. Hij ging snel door de ring en ge bruikte voornamelijk zijn linkse directe. "Zo had ik het ook moeten doen", constateerde Arnold Van derlijde na afloop van de partij. De Limburger heeft in Boedapest de waarde van zijn bronzen medaille van Los Angeles kunnen schatten. Door het ontbreken van de Oosteu ropeanen bij de Olympische spelen was het bokstoernooi gedeva lueerd. Hoe werd in Boedapest duidelijk. De DDR (5). de Sovjetu nie (4), Bulgarije (1) en Hongarije (1), landen die in Los Angeles afwe zig waren, vergaarden elf van de twaalf titels. Nederland, met vijf boksers in Boedapest vertegenwoordigd, ging door het brons van Arnold Vander lijde toch niet met lege handen naar huis. De Limburger heeft in de Hongaarse hoofdstad echter geen grote indruk achtergelaten. Hij was direct voor de kwartfinales geplaatst. Vanderlijde won daarin door interventie van de scheids rechter in de tweede ronde van Pa vol Strbak uit Tsjechoslowakije. In de halve finales maakte de Limburger tegen de Hongaar Al vics een bange indruk. Hij trof het niet met de Roemeense arbiter Du- du, die zich een ware homereferee toonde. Dudu gaf in de partij een openbare waarschuwing aan de BOEDAPEST - Voor het begin van de finales van de Europese bokskampioenschappen, gister middag in het sportpaleis van Boedapest, is een minuut stilte gehouden. Dit ter nagedachtenis van de 38 doden, die vorige week woensdag bij de finale van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen tussen Ju- ventus en Liverpool in het Heizel- stadion van Brussel vielen. Nederlander wegens laag inkomen met het hoofd. Eén beslissing, za terdag op de Hongaarse televisie verscheidene malen herhaald als voorbeeld van een van de vele ver keerde besluiten, die door de scheidsrechters in het toernooi werden genomen. De boksers, die de Nederlandse deelnemers uitschakelden, vielen op één na in de prijzen. De Rus Ja- novski, die lichtwelter Reino van der Hoek versloeg, kreeg brons. Is rael Akopkokia (Sovjet), die zege vierde over Romeo Kensmil, werd kampioen bij de welters en Gilbert Hallie's tegenstander Takov (Bul) veroverde een derde prijs in het zwaarweltergewicht. De Oostduit ser Rene Sütovius, die Pedro van Raamsdonk in het halfzwaarge- wicht versloeg, werd door een bles sure uitgeschakeld. Op basis van hetgeen de Oostduitsers hadden la ten zien had Sütovius voor zesde Oostduitse Europese titel kunnen zorgen. De ploeg van TOPdie zaterdag de stap naar de landelijke promotieklasse maakte LEIDEN - Door een 11-9 overwin ning op VES hebben de junioren van Fides Pacta beslag gelegd op het kampioenschap van de afde ling Rijndelfland. De titel geeft recht op deelname aan het toernooi om het Nederlands kampioen schap, dat op 8 juni in Enschede wordt gehouden, alsmede een plaats in de districtscompetitie. Eé n helft lang had Fides Pacta de grootste moeite om VES bij te benen. De Hagenaars namen tot zesmaal toe een voorsprong, maar door goals van Lex Jan de Haas (3), Jan Willem Meijer (2), Jeroen du Pau en Roland Sjardin was de sco re halverwege weer in evenwicht (7-7). Na de rust was VES snel op gebrand en kon Fides het initiatief overnemen. Bettina Sommeling, René Rodenburg, Mieke Selier en Marieke Borger schoten de Leidse jeugd naar een 11-9 zege. ZEIST (ANP) - Bondscoach Ben Crum heeft veertien korfballers ge kozen voor de selectie van het Ne derlands team, dat over twee maanden deelneemt aan de we- reldspelen in Londen. Het Neder landse achttal (zaalkorfbal) ont moet daar tussen 29 juli en 1 augus tus de Verenigde Staten, West- Duitsland, India, Engeland en Bel gië. Eilbracht (PKC), Petra Geelhoedt (Oost Arnhem), Ariane van Leeuwen (PSV), Mar- gritta van der Kolk (DKOD), Josc Meeuw- sen (Die Haghe) en Renate de Weert Heren: Kees de Boer (LDO), Hans Heems- LEIDEN/ZOETERMEER - Ten lange leste heeft TOP zaterdag dan het kampioenschap in de wacht gesleept. Opnieuw leek de laatste hindernis fataal te worden voor de Sassenheimers, maar in de laatste minuut werd degrada tiekandidaat De Meervogels toch geklopt: 10-11. De Danaïden ein digde in haar afdeling op een der de plaats na een 8-6 overwinning op Ready. De secondenwijzer op het horloge van scheidsrechter Berendsen is al aan de laatste rondgang begonnen. De stand 10-10 zou De Meervogels lijfsbehoud verschaffen, maar bete kent voor TOP een extra duel tegen Swift (M). Gezien eerdere, uiterst slechte ervaringen met promotie- duels reden te meer voor een laatste krachtsexplosie. In de Sassenheimse aanval krijgt Jacqueline Winter van onder de korf de bp.1 toegespeeld. Op een af stand van vier vijf meter waagt ze een laatste scholpoging. Luttele se conden springt ze weer decimeters hoog als de bal in de mand ver dwijnt. Kippevel, ondanks de warmte. Even later is alles voorbij: TOP kampioen en een eeuwig lij kende belofte wordt ingelost. Het leek er tijdens die allesbe- slissende wedstrijd in Zoetermeer eens te meer op. als zou TOP ge doemd zijn eerste klasser te blij ven. Seizoenenlang klopte het be loftevol aan de poort van de lande lijke competitie, maar op steevast werd de deur zelf weer in het slot gegooid. Opnieuw sloegen op het beslissende moment de zenuwen toe, hoewel de Sassenheimers, on geslagen gebleven na een wat on zekere start (2 uit 3) eigenlijk niets meer kon gebeuren. "Er moet vandaag minstens met vier punten verschil worden ge wonnen", had coach Hans Oele zijn pupillen zelfverzekerd voorge houden. Zijn woorden werden ech ter nauwelijks gehoord en zeker niet verstaan. Weg was na het eer ste fluitsignaal de overtuiging van de laatste duels, waarin afgerekend was met toppers als Swift, Snel en Albatros. Zijn spelers zwalkten over het veld, verdedigden nauwe lijks en speelden aanvallend veel te afwachtend. Door Gert Jan Natzijl nam TOP nog een 0-1 voorsprong, maar evenals na de 2-3 van Stella van der Zaag volgde de gelijkmaker nog in dezelfde minuut. Bij deze acties (Barbara Romsom scoorde 2-2) bleef het en na een klein half uur raakte TOP steeds verder achter op. Zelfs de anders zo koelbloedige Stella van der Zaag was duidelijk aangeslagen en miste een zelf ge forceerde strafworp, waardoor bj rust (7-4) een nieuwe tragedie van een gemist kampioenschap in het verschiet leek. Met het inzetten van Anne van der Zaag voor Egbert Dijkstra won TOP weer wat aan zelfvertrouwen. Een door hem geforceerde straf worp werd nu wel benut door zijn zuster en die impuls werkte door. Na een complete rondgang met goals van Sjoerd van der Klaauw en Gerco Langelaan (2) zorgde der de aanvalsvak voor de gelijkma ker. Na een derde treffer van Stella van der Zaag joeg Ron van der Wil- lik halverwege de tweede helft 9-9 door de korf. De stijgende lijn kon echter niet worden doorgetrokken, ook al trachtte Oele een beslissing te for ceren door het inzetten van Karin Westerbeek. Negen minuten voor het einde scoorde De Meervogels 10-9, maar nu had TOP direkt haar antwoord klaar. Zoals ook het laat ste woord aan de Sassenheimers Vrijblijvend Ondanks het ontbreken van enig direct belang speelde De Danaïden tegen Ready geenszins vrijblij vend. De start was wat moeizaam, pas na een half uur tekende Cees Christiaanse voor 1-1, maar bij rust stonden de Leidenaars Wel met 4-1 voor. Twee doorbraken van Eric Kromhout resulteerden in straf- worpen, welke hij zelf benutte, ter wijl Hennie Devilee van afstand raak schoot. Doordat de scherpte na de her vatting wat uit het Leidse spel en alleen Sandra Slingerland en René de Louw Scoorden kon Ready na 6-3 nog terugkomen tot 6-5. In het spannende laatste kwartier wist De Danaïden door goals van Frans Brand en Cees Christiaanse het hoofd boven water, te houden: 8-6. Zuiderkwartier was volstrekt niet in staat Blauw Wit'51 in haar kampioenswedstrijd ook maar een strobreed in de weg te leggen. De ploeg van coach Wim Niesing bleek na een competitiepauze van drie weken "niet meer vooruit te branden". Het resultaat was een beschamende 17-4 nederlaag, waarbij de tegengoals gescoord werd door Kitty van der Mark, Rens Henzen, Wil de Wit en de na rust (9-2) voor Theo van Leeuwen in het veld gekomen Theo van der Leek. BRAM VAN GENT VOORSCHOTEN Het Nederlands mannenhockeyteam heeft zich het afgelopen weekeinde in de twee wedstrijden tegen Schotland veruit de sterkste getoond. Zaterdag werd het 5—0 in Tilburg. Op het kunstgrasveld van Fores- cate in Voorschoten deed het nationale team het gisteren nog eens dunnetjes over door de internationaal nauwelijks meetellende Schotten met 5—1 te verslaan. De wedstrijden stonden geheel in het teken van de voorbereiding op het vierlandentoernooi dat over an derhalve week in het Amstelveen- se Wagenerstadion wordt afge werkt. Tegenstanders zijn dan En geland, Duitsland en India. Er zal dan om enig succes te boeken en kele stapjes harder gelopen moe ten worden dan gisteren op het Voorschotense veld, waar het team van Wim van Heumen een povere indruk maakte. In Tilburg kwamen de eerste drie treffers al voort uit strafcorn- ervariaties. Ook gisteren bleek dat de Schotse verdediging weinig ant woord had op de korte hoekslag die wederom de basis vormde voor de Nederlandse score. De Schotten waren echter ernstig gehandicapt op dat belangrijke onderdeel, door dat hun beste keeper Veryan Pap pin niet in actie kon komen na een verkeerd uitgevallen warming-up. Oranje-debutant op de voorstop- perspositie Fred Bierens (Tilburg) smaakte, na vijfentwintig minuten weinig geïnspireerd hockey, het genoegen de openingstreffer op zijn naam te krijgen. Invaller-doel man Garry Thompson had geen kijk op de strakke strafcornerslag die direct werd ingemept. De ge lijkmaker kwam veel fraaier tot stand. De Schotse linkerspits Do nald Hay liet de bal zodanig van zijn stick vertrekken dat de knap induikende Russell Benzies door zijn tip-in en via de paal Lex Bos kansloos maakte: 1-1. De Nederlandse ploeg bleef stroef hockeyen. Vlotte combina ties waren zeldzaam. Aanvoerder Arno den Hartog kwam als spel- HARDERWIJK (ANP) - De uitslagen van de waterskiwedstrijden om de Grote Prijs van Nederland in de formule 1-races werden gisteravond met een vertraging van bijna vier uur bekend gemaakt. Tientallen protesten van deelnemers waren hiervan de oorzaak. Nadat de wedstrijdleiding de definitieve stand had opgemaakt, was duidelijk dat de Britten de Grand Prix op het Veluwemeer hadden beheerst. Bij de heren won Andrew Coe vóór Steve Moore. Beste Nederlander was Piet Nierop, die tiende werd. Nationaal kampioen Arno van de Broek viel na drie van de veertien ronden uit met een enkelblessure. Dat ge beurde ook met de Italiaan Alberto Todechini, al was dat om een andere reden. Todechini, die op kop lag, ging precies voor de startschans kopje onder. In het algemeen klassement van de Grand Prix staat. Moore eerste. Bij de dames speelde Nederland een voornamere rol dan bij de heren. Beste Nederlandse was Sylvia Bruysten met de vijfde plaats. Eerste en tweede werden respectievelijk Liz Hobbs en Liza Coupland uit Groot- BrittannieP verdeler absoluut niet uit de verf. Hij kon de bal overigens nauwe lijks kwijt aan zijn vaak inactieve medespelers. Vlak voor de wisse ling haalde Hendrik-Jan Kooyman in vrije positie goed uit op het Schotse doel, wat ondanks twee strafhoekslagen voor Schotland de 2-1 ruststand voor het experimen terende Oranje opleverde. Na de pauze speelden HDM'er Mare Ben- ninga (voor de tegenvallende Hugo Jonkman) en Amsterdam-speler Remco Vogelzang voor Ric Vol kers eveneens hun eerste inter land. Van Heumen en Bellaart hebben een viermans middenveld in ge dachte, waarop twee man (Heijn en Kooyman) aanvallend moeten spe len. In het tweede deel kwam er aanvankelijk niet veel terecht van de goede bedoeling van het coach- duo. De taaie Schotten verbleven veelvuldig op de Nederlandse helft, zonder overigens echt ge vaarlijk te worden. Een doelpunt vtferd wel op het bord bijgezet. Voor Oranje, omdat Den Hartog de derde Nederlandse strafcorner eenvoudig wist om te zetten tot 3-1. Na tien minuten kwam Neder land aan zijn vierde treffer door Den Hartog die de lange corner van Kooyman gebruikte om te hard voor Thompson in te slaan. Bas van Stekelenburg mocht in het restant laten zien dat hij met ge mak vrije verdediger René Klaas- sen kan vervangen. Bij de vermoei de Schotten werd er ook nog ge wisseld, maar dat had geen enkele invloed op het spelbeeld. Neder land was ondanks het geëxperi- menteer toch superieur. Opvallend was trouwens dat de Duitse scheidsrechters de goed ogende Nederlandse tackle-back voortdu rend bestraften met een vrije slag. Met nog zeven minuten te spelen had ook Vogelzang zijn opsteker door als beginneling in Oranje voor achthonderd toeschouwers het vijf de Nederlandse doelpunt te ma ken. Dat gebeurde uit een vrije slag die door Benninga werd gefor ceerd. Wim van Heumen liet desge vraagd weten zijn ploeg zonder op dracht het veld te hebben ingezon den. Over de blessure van Hidde Kruize maakte de Bossche oefen- meester zich voor het aanstaande landentoernooi geen zorgen. Als belangrijkste tegenstander ziet hij het verjongde India. NIEK FAAS Aanvoerder Arno den Hartog haalt in vrije positie op de rand van de cirkel zeer hard uit om de vierde Nederlandse treffer tegen Schotland te produceren. Een Schotse verdediger liet daaraan voorafgaand de bal bij egn lange corner van Hendrik-Jan Kooyman van stick springen. <r0to Holvast) GATESHEAD (ANP) - In de twee interlands tussen de dameshoc keyteams van Groot-Brittannië en Nederland is het afgelopen week einde op het nieuwe kunstgrasveld in Gateshead slechts één treffer ge vallen. Dat doelpunt maakte Sop hie von Weiier zaterdag. Met de uit slagen (1-0 en 0-0) en het vertoonde veldspel toonde coach Gijs van Heumen zich anderhalve week voor het vierlandentoernooi in Amstelveen tevreden, over de af werking was de Brabander echter minder te spreken. "Vooral in de eerste wedstrijd liep het bij ons als een trein", zei hij. "De combinaties, de hele op bouw, het was allemaal prima ver zorgd. Alleen, de doelpunten ble ven uit". Oranje, als Europees -, wereld en Olympisch kampioen het toon aangevende land in de dameshoc- keywereld, was enkele malen heel dichtbij een treffer. Zo schoten Ca rina Benninga en Laurien Willem- se tegen de paal en werden inzet ten van strafcornerspecialiste Fie- ke Boekhorst tot driemaal toe op de lijn gestopt. "We domineerden de hele wedstrijd", aldus Van Heu men. "Minutenlang konden de te genstanders zelfs niet op onze helft komen". Gisterochtend liep het wat min der in de Nederlandse ploeg. „Ik denk, dat dat nog een reactie was op het Europacuptoernooi, waar acht speelsters bij betrokken wa ren", aldus Van Heumen. In totaal kreeg Nederland 24 strafcorners toegewezen, waarvan er niet één werd benut. De Britse ploeg kreeg slechts twee korte hoekslagen. "Al les bfj elkaar was het trip, die mijn vertrouwen voor het toernooi in Amstelveen heeft be vestigd", aldus Van Heumen. De selectie van zestien speelsters komt morgen en donderdag nog voor trainingen bij elkaar. In het weekeinde speelt Nederland achtereenvolgens in Zwolle (zater dag) en Drachten (zondag) twee vriendschappelijke wedstrijden te gen de Verenigde Staten. Nederland speelde in Gateshead in de volgende basisopstelling: Alette Pos; Fieke Boekhorst; Aletta van Manen, Anneloes Nieu- wenhuizen en Irene Hendriks; Ca rina Benninga, Marieke van Doorn, Sandra le Poole en Marjolein Eys- vogel; Sophie von Weiier en Lau rien Willemse. In de tweede wedstrijd werden Willemse, Von Weiier en Benninga vervangen door Lisanne Lejeune, Ingrid Wolff en Martine Ohr. ZWIJNDRECHT - Overwinnin gen voor Carla Krauwel en Renee van der Harst in de tweede Zwijn- drechtse triathlon waren naast het nieuwe Nederlandse record van Rob Ba rel de belangrijkste feiten. Voor deze uitputtingsslag hadden zich 's ochtends 240 deelnemers gemeld, waaronder 5 streekgeno ten. Zwijndrecht opende dit jaar het door de Stichting Triathlon Neder land opgezette super-prestige cir cuit. Dit circuit bestaat uit een 18- tal wedstrijden, waarvan de 4 beste resultaten bepalend zijn voor het eindklassement. Achtereenvol gens moest 1,9 km gezwommen, 90 km gefietst en 21,1 km worden ge lopen. Voor de Oegstgeester Fred Klootwijk en het Noordwijkse triathlon team, bestaande uit Jac ques van Beelen, Hans Wesseling en Carla Krauwel betekende dit het debuut op de halve triathlon. De Katwijkse junior Van der Harst had verleden jaar al ervaring opge daan met deze slopende discipline. Na het zwemmen werd het veld aangevoerd door Rob Barel. De Nederlandse professional was na 24 minuten reeds uit het water en had na het fietsen al een voor sprong van 7 minuten op zijn ploeggenoten Zijderveld en Stam. Alsof dit nog niet genoeg was legde hij de 21,1 km af in slechts 1 uur en 17 minuten. Zijn eindtijd kwam hiermee op 3 uur en 59 minuten 1 wat een verbetering van z'n eigen Nederlands record betekende. Hans Wesseling streed ook lang mee in de kop van de wedstrijd. De Noordwijker kent geen zwakke on derdelen en dwong hierdoor een prima negende plaats af met een tijd van 4 uur en 31 minuten. Een debuut om van te dromen. "Ik ben dik tevreden, zo'n tijd had ik nooit verwacht". Dik tevreden was ook Jacques van Beelen. Van blijdschap sprong hij opnieuw het zwembad in, toen hij na 4 uur en 52 minuten de eid- streep passeerde. Enkele minuten voor Van Beelen was Renee van der Harst binnengekomen. Hij was onstuitbaar bij de junioren en met zijn tijd van 4 uur en 45 minuten legde hij beslag op een 20ste plaats in het algemeen klassement. "De laatste 5 kilometer waren vreselijk zwaar en heb ik erg veel moeten wandelen", aldus Fred Klootwijk die een eindtijd noteer de van 5 uur en 7 minuten. De le raar lichamelijke oefening is ook in training voor de hele triathlon in Almere. "Ik heb er steeds aan lo pen denken hoe ik ooit die dubbele afstanden moet volbrengen". Carla Krauwel was voor vrou wenbegrippen bijzonder snel. Met een tijd van 5 uur en 13 minuten mag zij tot één van de snelste vrou wen in Nederland worden gere kend.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 14