Onbegonnen Werk Erfpacht in uitverkoop 'De Goede Woning' houdt vast aan vervolging huurder Hortus is zaterdag gratis toegankelijk Leidse autodieven in Katwijk gepakt PAGINA 4 LEIDEN VRIJDAG 31 MEI 198) Leidse kroniek door Ruud Paauw en John Kroon Fusie De Algemene Technische School aan de Haagweg heeft haar eeuwfeest, gevierd in 1883. maar twee jaar overleefd. Per 1 augustus gaat ze een fusie aan met de (even diep ademhalen) leao/lhnoAavo/ihno 'De Nieuwe Vaart' aan het Lammenschans- park, waar men na verloop van tijd ook zal worden gehuisvest. Kennelijk heeft de ATS niet meer de kracht om zelfstandig de slogan waar te maken die een di recteur van de ATS in lang ver vlogen dagen de ouders van zijn leerlingen vol trots voorhield "Verlaat U op de sohool en Uw zonen zullen voldoende tot de bestaansstrijd worden toege rust". Dat kan nu op z'n hoogst nog onder de vanen van een andere, veel jongere onderwijsinstelling. Ach, Prediker zei het al: alles heeft zijn uur en elk ding zijn tijd. Toch past hier een melancho lieke terugblik. Want de am bachtsburcht aan de Haagweg heeft voor wat gestaan, hoor. Het begin lag overigens niet op die plek. maar in een deel van het St. Caecilia-gasthuis, waar op 2 juli 1883 de eerste Leidse 'Practische Ambachtsschool' werd geopend met een plechtige toespraak door de voorzitter van de raad van bestuur van de school, prof. dr. J.M. van Bemmelen. Knudde Leiden liep met deze vorm van onderwijs overigens bepaald niet voorop. Amsterdam was er 22 jaar eerder mee begonnen en in middels waren vele steden Lei den al voorgegaan, zoals Van Bemmelen een beetje gramstorig opmerkte. Voor die tijd leerden jongens een vak van een oudere leer meester in de praktijk van alle dag, maar daar was lelijk de klad in gekomen. Van Bemmelen: "Het alge meen streven om op de gemak kelijkste wijze en in de kortst mogelijken tijd het meeste geld te verdienen, verooflooft thans den ouderen knecht niet meer zich met den leerling te be- En wij maar roepen over die goeie, ouwe tijd. Het was toen dus ook al knudde met den werknemer. Geldnajagerij, dat trachting, gehoorzaamheid. Hij wordt zoo onttrokken aan de ver leiding tot ledigheid en andere ondeugden waaraan hij op den werkplaats zoo dikwijls is bloot gesteld. Bovendien moet de school de hand reiken aan de ze delijke en godsdienstige oplei ding van het huisgezin en van de Kerk". Je leerde niet alleen een vak, nee, je kreeg de complete saus van 19de eeuwse braaf- en net heid door de strot geduwd. Maar het werkte, hoor. Vijfjaar later al werd de Leidse school aan ieder een ten voorbeeld gehouden waar het 't onderwijs in ambach ten betrof. bijzonder". Hij stelde f 40.000 als renteloos voorschot ter beschikking om een school te bouwen. Men mocht er twintig jaar over doen om het bedrag terug te betalen. Eén regel rust voor ontroering. Zülke warme onderwijsvrien- den kom je tegenwoordig niet meer tegen. Voor 6000 gulden kocht de Ambachtsschool van de gemeen te grond aan de Haagweg en voor f 37.490 verrees daar in 1892 het nu nog bestaande gebouw dat in de loop der jaren menigmaal werd uitgebreid. Het leerlingenaantal bleef toe- In 1937 waren het er. Erfpacht (1) was iets voor fabrikanten en an dere hoogmogenden, daar moest de werkman zich verre van hou den. De belangrijkste drijfveer om tot oprichting van zo'n am bachtsschool te komen was ove rigens geen puur beroeps-techni sche of sociaal-maatschappelij ke, maar een "zedelijk opvoed kundige", zo legde Van Bemme len haarscherp uit. "Men dient den knaap van 12 tot 16 jaar onder orde en tucht te brengen, en hem te gewennen aan vlijt, werkzaamheid, degelij- ken arbeid, strenge plichtsbe Vriend De 'Practische Ambachts school' begon in 1883 met twee leraren en 34 leerlingen, die tim merman of smid konden wor den. De wereld was toen nog heel overzichtelijk. De school groeide als kool en al gauw ging men zoeken naar een eigen, veel grotere accommodatie. Aan geld was moeilijk te komen. Maar ziet ineens meldde zich wat in de schoolannalen staat vermeld als "een warm vriend van het am- bachtsonderwijs in het algemeen en van de Leidsche school in het avondschool meegerekend, 1152. Het keerpunt kwam in 1967. Voor het eerst was er sprake van een terugloop van het aantal leer lingen. En nu, achttien jaar later, acht de Algemene Technische School de tijd gekomen om zich bij 'De Nieuwe Vaart' aan te slui ten. Zij wordt een onderdeel van een scholengemeenschap voor lavo, leao, lhnó, ito en kmbo. Al die afkortingen doen aan een doolhof denken, maar hopelijk kun je ook onder een van die on heilspellende lettercombinaties nog leren timmeren. PSP-raadslid Hans de la Mar liet deze week weten dat de erf pacht voor bedrijven, mits ze zich netjes gedragen, moet wor den verlaagd. Zijn collega Cor Vergeer van de Socialistiese Par tij meende zelfs dat de erfpacht moet worden afgeschaft, als daarmee het aantrekken van be drijven kan worden vergemak kelijkt. Het socialisme is kennelijk met de uitverkoop begonnen. Van De la Mar kun je nog zeggen dat hij zich niet van de leer af wendt, maar haar, laten we zeg gen, pragmatisch benadert. In de raadscommissie voor economische aangelegenheden liet de PSP'er weten aan wat voor bedrijven hij dacht en daar uit kon je al afleiden dat het met die verlaging niet zo'n vaart zou lopen. In aanmerking komen mi lieuvriendelijke bedrijven, of be drijven waar zowel het loon als het niveau van het werk goed is en de werktijden goed geregeld, of bedrijven die mogelijkheden tot scholing bieden en 'bijzonde re categoriën' werknemers in dienst hebben. Verder noemde De la Mar bedrijven die zuinig met grondstoffen zijn of alterna tieve energiebronnen aanboren, hun produkten laten vervoeren door de spoorwegen of een bij drage leveren aan de produktie van milieuvriendelijke goederen. Kortom, van die alleraardigste, lieve bedrijfjes die je maar zo zel den tegenkomt. Mischien is een vestiging van de NS iets, waar in deeltijdarbeid degelijke rappor ten op recycling-papier worden gemaakt door goed-betaalde, ge handicapte vrouwen die hun kof fie niet uit plastic bekers, maar uit afspoelbare kopjes drinken, zich onderwijl verwarmend aan de zonne-energie. Daar de erf pacht voor verlagen, daar zal de gemeente niet failliet van gaan. Erfpacht (2) Maar dan Vergeer. Zal in de ja ren zeventig nog naar het juiste midden tussen de KEN. de KEN- ml en de SP hebben gezocht. Verdiepte zich nog in de lessen van Mao. Ontwikkelde wellicht strategiën hoe zijn partij in de vorm van diverse actiegroepen (BHW, MAN, Arbeidersmacht, enz.) incognito de maatschappij zou kunnen beïnvloeden. Had natuurlijk geen tijd meer om nog op die Leidse gemeenteraad te letten. Heeft dus gemist hoe er des tijds vergaderingen tot diep in de nacht voor nodig waren ('De nacht van de erfpacht', heette dat broeierig in deze krant) en toen nog weer een speciale commissie moest worden benoemd, voordat de socialisten van Leiden de erf pacht konden binnenslepen. "De grond kan nief altoos wor den verkocht", staat er in de Bij bel. "De grond waarop de rendie ren lopen, kan toch niet worden verkocht?", staat er in een van de Arendsoog-boeken. Goed, om dat allemaal te lezen had Vergeer geen tijd voor. Maar hij zal in het clubhuis van de SP aan de Groenesteeg toch wel eens een cursus anti-speculatie hebben gevolgd? Dat grond, in eigendom van het Kapitaal en niet van de Staat, alsmaar duur der wordt? Neem de Coebel, dat braakliggende gebied bij de Rembrandt Scholengemeen schap achter de Haagweg. Eigen lijk bestemd voor woningbouw. Maar verkocht, verkocht en daar na nog eens verkocht. Voor steeds meer geld. Je hebt nu een gouden spade nodig om er in te kunnen wroeten. Heren tegen wie Vergeer in normale doen een staking zou organiseren, zijn er rijk van geworden. Is het wel licht de nieuwe tijdgeest in Chi na, die naar de Leidse Groenes teeg is overgewaaid? Het spook van de werkloos heid heeft al menig partijprinci pe tot louter theorie doen ver worden. Maar iemand die zich socialist noemt horen pleiten voor het afschaffen van erfpacht voor bedrijven, is als het luiste ren naar het krassen van een na gel op een schoolbord. LEIDEN - De woningbouwver eniging De Goede Woning vindt niet dat zij lichtvaardig is overge gaan tot vervolging wegens huu rachterstand van huurder P.N. Kooien. Volgens de vereniging is de huurder sinds juli 1983 tot maxi maal twee maanden achter met de huurbetaling, pleegt daardoor re gelmatig wanprestatie en geeft al dus voldoende aanleiding voor ver volging via de kantonrechter. Kooien moest op 20 maart voor de rechter verschijnen, toen voor Leids paar in Zandvoort verongelukt LEIDEN Het Leidse echtpaar Ulyn is woensdagavond bij een verkeersongeluk in Zandvoort om het leven gekomen. Een derde in zittende in hun auto, H. Schoenma ker, is zwaar gewond naar het Aca demisch Ziekenhuis Leiden over gebracht en hetzelfde geschiedde met de bestuurder van een andere auto, man uit Zandvoort, naar een ziekenhuis in Haarlem. Het ongeluk gebeurde op de Boulevard Barnaart. De 33-jarige R. Ulijn stuurde zijn auto van de parkeerstrook de weg op, op een moment dat de 22-jarige Zandvoor- ter een derde auto inhaalde. De po litie vermoedt dat de Leidenaar de inhalende auto niet heeft zien aan komen. Zijn wagen werd in de lin kerflank vol geraakt. R. Ulijn en zijn echtgenote, V. van Doesburg, overleden ter plaatse aan hun ver wondingen. een maand huurachterstand, een bedrag van 223 gulden. Hem werd ten laste gelegd regelmatig huu rachterstand te hebben en on danks aanmaning de schuld niet te hebben voldaan. Gevorderd werd, door de deurwaarder, die namens de Centrale Boekhouding voor Wo ningbouwverenigingen (die op haar beurt weer namens de wo ningbouwvereniging de vervol ging had laten inzetten), de maand achterstallige huur plus ruim 130 gulden invorderingskosten. In zijn verweer zegt Kooien daar entegen wel regelmatig zijn huur te betalen. Tevens werpt hij op dat de aanmaning, waar de CBW van spreekt, in strijd was met de waar heid. "Ik ben van mening dat de woningbouwvereniging in dit ge val lichtvaardig is gaan procede ren. mede gezien het feit dat de CBW is afgeweken van de gebrui kelijke incassoregels", aldus het In repliek ontkent De Goede Wo ning alles wat de gedaagde aan voert. Na de aanmaning van de cember bleef een huurachterstand van een maand bestaan, waarvoor de huurder drie maanden na aan maning is gedagvaard, stelt zij. "Hieruit moge blijken dat eiseres niet lichtvaardig tot dagvaarding is overgegaan. Van de gebruikelijke wijze van handelen in zaken is niet ten nadele van de huurder afgewe ken. Normaal gesproken zouden gedaagden al veel eerder vanwege hun huurschuld zijn aangespro ken". Omdat de huurder geen schuld meer heeft eist De Goede Woning nu nog slechts een bedrag van 39,81 gulden, de invorderingskos ten die bij dagvaarding waren ver schuldigd. Op woensdag 12 juni doet de kantonrechter uitspraak. LEIDEN - Aan de Korevaarstraat in Leiden is de bouw begonnen van een nieuw woon: en winkel complex. Wethouder Tesselaar van volkshuisvesting heeft hiervoor onlangs de eerste paal 'inge schroefd'. Het nieuwe gebouw zal plaats bieden aan drie winkels op de begane grond (met een totaal vloeroppervlak van 275 vierkante meter) en twaalf premie-B-wonin gen op de verdiepingen. De winkelruimte valt eventueel samen te voegen tot twee winkels of zelfs tot één grote winkelruimte, afhankelijk van de belangstelling. Het is op dit moment nog niet be kend wie zich op de begane grond zal vestigen. De appartementen op de verdie- Woningen en winkels aan Korevaarstraat pingen krijgen één of twee slaap kamers. terwijl op de bovenste ver dieping twee maisonnettes zijn ge situeerd met drie slaapkamers. De flats krijgen een balkon aan de zij de van de Korevaarstraat dat ('s winters) met een glaspui kan wor den afgesloten. De zogenaamde penthouses krij gen een dakterras. De woningen worden toegankelijk via een galerij aan de achterzijde van het com plex. De hoofdingang is gesitueerd aan de straatzijde. Een groot deel van de appartementen is reeds ver kocht. Het uiterlijk van de nieuwbouw wordt vooral gekenmerkt door de driehoekige erkers aan de Kore- vaarstraatzijde. De gevel van het complex wordt opgetrokken uit een rood bruine baksteen afgewis seld met panelen. Het ontwerp voor de nieuwbouw is van de hand van de Leidse architect Van Oerle (bureau Van Oerle/Schrama). Het project is ontwikkeld door Erica Beheer bv uit Den Haag. KATWIJK De Katwijkse politie heeft gisteren na een wilde achtervolging door het zeedorp twee inwo ners van Leiden aangehouden die in een in hun woon plaats gestolen BMW reden. Het tweetal is voorlopig achter slot en grendel gezet in het Katwijkse politie bureau. De surveillerende politiemannen viel in het indus triegebied 't Heen het merkwaardige rijgedrag op. Toen zij de wagen staande wilden houden, drukte de bestuurder het gaspedaal verder in. Precies voor het politiebureau aan de Piet Heinlaan gelukte het de po litie de BWM klem te zetten. Het tweetal sprong daar op uit de auto en zetten het op een lopen. Een van hen kon al snel in de kraag worden gegrepen. Kort daarop kon ook zijn bijrijder worden aangehouden. De Katwijkse politie die bij de achtervolging werd gehinderd door een Kadett onderzoekt nog of de be stuurder daarvan wellicht betrokken is geweest bij de diefstal. LEIDEN De Leidse Hortus Bo tanicus is komende zaterdag, 1 ju ni, in het kader van de landelijke Hortusd^g gratis toegankelijk. De bedoeling van deze dag is om extra de aandacht te vestigen op de fraaie platenverzamelingen in de Nederlandse botanische tuinen. Ofschoon de collecties in eerste in stantie zijn verzameld voor onder zoek en onderwijs aan de Leidse Universiteit, zijn ze niet uitsluitend voor plantkundigen, studenten en kwekers bestemd. Iedere planten liefhebber kan zijn hart ophalen aan in— en uitheemse planten en cultuurgewassen uit tropische en gematigde streken. Hoewel onder druk van de vele bezuinigingen een aantal planten tuinen in ons land er niet zo gun stig voorstaat en soms met inkrim ping of zelfs sluiting worden be dreigd, weet de Leidse Hortus zich gesteund door de universiteit. Nu al worden plannen op touw gezet om het vierhonderdjarig bestaan van deze Hortus, een van de oudste ter wereld, in 1990 grootscheeps te vieren. In de loop van vier eeuwen heeft de Leidse Hortus veel uitbreidin gen en veranderingen ondergaan. Uit de beginjaren zelf is alleen nog de gouden regen uit 1601, rechts naast de ingang, overgebleven. De reconstructie van de oorspronkelij ke tuin uit 1594 is mogelijk geble ken dankzij een bewaard gebleven catalogus van Clusius, de eerste di recteur van de Hortus. Deze recon structie, de Clusiustuin, gelegen aan de 5de Binnenvestgracht en vanuit de Hortus via een bruggetje te bereiken, geeft een goed beeld van de vele planten die in die tijd voornamelijk om hun genees kracht werden gekweekt. Het is in teressant om op de naambordjes niet alleen de oude (Latijnse en ou- - d-Nederlandse) namen te lezen. maar ook de huidige. In de Oranjerie zal de tentoon stelling 'Kijken met je handen' ge opend zijn en in het Tuinhuis, ach ter in de tuin, wordt informatie ge geven over de Hortus en in het bij zonder over de biologische bestrij ding van plagen in de kassen. Iedere bezoeker ontvangt op juni bij het verlaten van de tuin eer kleine attentie (zolang de voor strekt) in de vorm van een pakje zaden van het Kruidje-roer-me- niet en de daarbij behorende kweekaanwijzing. De Hortus is zaterdag van negen tot vijf uur geopend. Taxiritje uit België te duur voor Leidenaar LEIDEN - Een 55-jarige Belgische taxichauffeur zal zich voorlopig wel twee keer bedenken voordat hij weer klanten vervoerd naar Lei den. De man liet gistermorgen vroeg in Antwerpen een 31-jarige Leidenaar instappen die na een avondje stappen in deze stad terug wilde naar huis. De chauffeur voldeed aan dil verzoek. Maar in Leiden aangeko men bleek de klant de ritprijs, die inmiddels was opgelopen tot 360 gulden, niet te kunnen betalen. De Leidenaar verontschuldigde zich met de verklaring dat hij zijn uitke ring nog niet had ontvangen. De taxichauffeur riep de hulp in van de Leidse politie. Na bemidde ling bleek de Leidenaar bereid om, in het bijzijn van zijn moeder, een schuldbekentenis te tekenen. Na op het politiebureau een paar bak ken 'troost' te hebben gedronken, toog de taxichauffeur niet hele maal tevreden maar met de schuld bekentenis - terug naar Antwer pen. Cornelia Maria dv. F.M. Brouwer A.M.C.C. van Schooten; Suzanne dv. J.D. Koster en M.W. Holswilder; Tha- mara dv. J.R. Blok en J.A. Benne: Karin dv. C. Knook en J.C. Christiaanse: Bar- tholomeus Petrus Cornells zv. H.E. Ver- steege en M. PLooster; Maarten Albert Nicolaas zv. R.M. van Poll en G.L. Bak huizen van den Brink: Willem Frederik zv. W.F. Stavleu en A. Hartevelt; Jolan- da Christina dv. A.H.A. Schrama en J.C. Bierman; Jelle Pieter zv. R.H. Kool en A. van der Lende; Stefan zv. G.J. Ie Fe- bre en A. Post; Maartje dv. T. van Rijn en G. van Duijvenboden; Gabriëlla Hes ter Veronic.ue dv. J. Lens en P. Doren bos; Laura dv. H.W. van Santen en I. Risselada; Karin Coraline Muriel dv. B den Ouden en M.J.B. Wilmer; Ronald zv. G.J. van de Giessen en J. van der Goot; Maria Sophia dv. H. van Beelen en J. Barnhoorn; Danielle Margreet Ma ria dv. M.A.M. Dickhoff en J.A. Huls bosch; David Christiaan zv. J.C. van der Hulst en M.E.H. van Adrichem; Johan nes Nicolaas zv. J.C. van der Hulst en M.E.H. van Adrichem; Omar zv. L. El Amrani Jaafari en K. Mouttaqi; Pieter Cornelis zv. P. Kolster en M. Rijkaart; Bennie zv. J. Nieuwpoort en P. Neute boom; Melek dv. A. Akdeniz en D. Ak- deniz; William Rowan zv. E.A. Brussee; Alida Martine dv. J.C. van Duijn en A. van Rijn; Marcus Leonardus Johannes zv. L.J. Borst en A. Molenkamp; Irene dv. M. Eshak en M. van den Bos; Miriam Sophie dv. B. Fresco en M.Y.R. Schu- rink; Gerarda Cornelia dv. H.W. Lind- hout en J.G. Seis; Karin dv. J. Heems kerk en J. de Mooij; Sabrina Geertruida Petronella dv. C.A.P. Moerkerk en A.T. Heuzen; Brenda dv. J.J.M. Stouten en A.J.J. Muilenburg; Sandra dv. W H. Al- bers en C.C. Blokesch; Maike Johanna Theodora Lucia dv. P.L.J. Koelewijn en Khadija dv. E. Amessarou en I. Akdim: Sanne Antonia dv. A.H. van den Rotten en E.M. Langerhorst; Lambert Leo zv. L. Berkheij en T. van der Plas; Nuray dv. A. Özdemir en Z. Narin; Alexandra Elisabeth dv. M.S.M. Disseldorp en Co" nelis zv. K. Dees en C.N. Wassenaa Mart zv. R. Nobel en T K. van der Plas: Judith Huubje dv. A.J. van Zonneveld en C.M.A.H. de Kort; Jan Hendrik zv. G. Leopold en A. Grobben; Aisling Gerar da dv. G.B.W. Bulstra; Sigrid dv. W.P.H. van Velzen en I.K. Ober; Marath Sarah dv. C. de Jong en G.M.C.M. van Winsen; Imane dv. M. Baqqali en F. Al-Tahar; Jullien; Michiel Adriaan zv'. F.G.M. Raaphorst en M.R. van den Berg; Timo thy Peter zv. P.C.M.G. van der Horst en W.M.C. Overdevest. Reinier David zv. R. Zeldenrust en L.V. Meerts. LEIDEN - Overleden: W.J. Bakker (1899) vrl. geh. gew. met A. van Dam; J.M. Blommaert (1896) vrl. geh. gew. met J.A. van Herwaarde. J. Luijks (1920) man; J. Prins (1940) man; J.J. Harteveld (1926) man; A. Molenaar (1902) vrl. geh. gew. met J. van 't Zelfde; S. van den Wijngaard (1903) vrl. geh. gew. met G. Kroesemever; W. Zwart 1897) man; J. Overduin (1897) man; C L. Leijendekker (1928) man; G.W.M. Lan- gebroek (1927) man; L.J.C. Duijndam (1946) man: R. Varkevisser (1926) man; H. Alders (1912) man: E.M.B. de Roode (1954) man; G.J. de Munnik (1897) man; W.L.L. Hulsman (1927) man; C M. Ver- horik (1935) man; P.A. Bouter (1901) man; F. Filippo (1906) man; J. van Kam pen (1924) man; I.C. van Meurs (1899) man; J.H. Ruijtenbeek (1909) man; C W.P. Steutel (1912) vrl. geh. gew. met J.H. Roman; A. Beij (1907) man; D.R. van Dijk (1984) man; J.W.J. Scheren (1902) man; J.W. Segaar (1912) man; J. Elstgeest (1906) vrl. geh. gew. met W.A- .F.A. Plasmeijer; A. Rother (1915) man; M.J.G. van den Bosch (1936) man; J.A. Jongmans (1917) man; A. Bos (1910) vrl. geh. gew. met J. Schmidt; P de Vries (1922) man; J.C. Plankeel (1886) vrl geh gew. met W H. Bal; W. Corba (1925) man; R W. Snell (1929) man; H. Haas noot (1898) man; W.F. Leenen (1916) man; P de Graaf (1925) vrl. echtgen. van C. van Leeuwen: A de Goede (1896) man, H.C. Koetsier (1930) man; D.H.M. van Zwet (1911) vrl. echtgen. van C.H.T Danckaarts; P.C. van Driel (1957) man; C. van Dijk (1926) vrl. geh. gew. met J. Heuvelman; J. de Keijzer (1899) man; A.H. van der Haven (1938) man; P.J. van Veen (1904) vrl. LEIDEN Gehuwd: A.R. Brouwer en A.W. l'Amie; M.H. Ie Clercq en T.S.M. Kroon; P.G.F Nierop en M.H.W.C. Luiten; J.W. van Nood en M.C. Eshuis; C.P.G. Rijk en M. de Hoog; K.C.R. Mou- thaan en M.A.B. Hagens: W.M. de Bree en A.J.E. Segaar; D.R. IJtsma en J.M.L. Verboon; H.W.G. Wassenaar en A. Tim- mers; W.G. Joustra en U.I. Orendi; D.M. de Vos en M.A. Broerse. Folk In Aniba's Muziekkamer, He renstraat 1, treden vanavond twee groepen op, die bekend zijn van o.m. het open podium dat el ke eerste vrijdag van de maand door Folkclub Horus wordt geor ganiseerd. Het zijn Hobgoblin en Crisaal. Hun optreden begint om negen uur. Daarna is er voor de liefhebbers een sessiezij moeten dus hun eigen instrumenten mee nemen. Voor inlichtingen: tel. 01717-2726. Fietspuzzeltocht Werkgemeenschap 'De Ratel organiseert zondag een jubt- leum-fietspuzzellocht. een jubi leum. omdat 'De Ratel' de tocht al voor de vijfde keer organiseert. De tocht is 35 kilometer lang en gaat langs dorpen als Valken burg en Katwijk. De start is tus sen negen uur en kwart voor tien bij de MEAO-school. Lammen- schanspark 4 in Leiden. Natuurwandeling Het Instituut voor Natuurbe schermingseducatie afdeling Lei den organiseert zondag een strandwandeling onder leiding van natuurgidsen. De wandeling duurt ongeveer twee uur en be gint om half elf aan de noord kant van de uitwateringssluizen bij de Noord-boulevard in Kat wijk. Bowling Holiday Inn viert zondag het 10-jarig bestaan van de 10 AMF bowlingbanen in het hotel. Op de dag worden er demonstraties ge geven door bekende topbowlers en er wordt ook een wedstrijd ge houden tussen de drie Leidse bowlingbonden. Om half drie wordt er een game gespeeld tus sen tien Leidse sporterso.a. de waterpoloër Stan van Belkum, voetballer Fred Filippo, basket baller Emil Hagens en snelwan delaar Dirk Maassen van de Brink. Ook is er de mogelijkheid om i'rij te bowlen. De open dag wordt gehouden vanaf twaalf uur in Holiday Inn. Haagse Schouwweg 10 in Leiden. Schapen Kinderboerderij 'Merenwijk' houdt zondag een open dag met als thema 'schaap en wol'. Er is een kleine tentoonstelling over verschillende soorten schaperas sen, maar er zullen ook demon straties gegeven worden van het' spinnen van wol tot het verven Ook is er de gelegenheid om zelf met een spinnewiel ruwe wol te leerwerken De open dag wordt gehouden van één tot vier uur bij kinderboerderij 'Merenwijk', Parkzicht 100 in Leiden. Rommelmarkt De woensdagmiddagclub van speeltuin 'Zuiderkwartier' orga niseert zaterdag een rommel markt om nieuw materiaal aan te schaffen voor de kinderen. De rommelmarkt wordt gehouden van tien tot vijf uur in de speel tuin 'Zuiderkwartier', Anjelier- straat in Leiden. Homo strandwande ling De Leidse Werkgroep Homosek sualiteit organiseert zondag in samenwerking met het COC een strandwandeling. Leden van de introductiegroep lopen mee, zo- dal er ook gelegenheid is om te praten over homoseksualiteit. De wandeling is ongevee-r zeven ki lometer lang. Om half een is het vertrek vanaf bij 'De Spons', Korte Mare 4 in Leiden. LEIDEN Prof. dr. ïr. D. Krom hout is vandaag aan de Leidse uni versiteit geïnstalleerd als bijzonder hoogleraar in de voedingsleer. Hij is voor de benoeming voorgerdra- gen door de Stichting tot weten schappelijke voorlichting op voe- dingsgebied. Kromhout hield een oratie onder de titel 'Voedingsepi demiologie tussem droom en werkelijkheid'. Kromhout is sinds 1977 werk zaam bij de Rijksuniversiteit waai hij begon als wetenschappelijk me dewerker op het terrein van epide miologie en voeding bij de vak groep Sociale Geneeskunde». In 1982 werd Kromhout benoemd tot wetenschappelijk hoofdmedewer ker. LEIDEN In het voormalige schoolgebouw aan de Kaasmarkt, dat binnenkort in gebruik wordt genomen als oefenruimte, is nog een beperkte ruimte over. Ama- teurgroepen die voor langere of kortere tijd oefenruimte zoeken kunnen zich melden bij de Stich ting Jonge Leidse, die voor de ver deling en het beheer van de ruim tes zorgt. Nadere inlichtingen kun nen worden ingewonnen bij Kees van Leeuwen, telefoon 211897. of bij Mechteld Hendriksen, telefoon 254651. OVER DE KOP - Een 16-jarige bromfietser uit Stornpwijk is gis teravond op de Vrouwenweg in Leiden gewond geraakt toen het spatbord van zijn brommer op nog onbekende wijze tegen zijn voor wiel schoot. De Stompwijker sloeg daarop enkele keren over de kop en brak ziin sleutelbeen.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 4