Bangladesj: 172 min. hulp nodig Spaanse politie in opspraak 'West-Europa is minder gastvrij' Arafat bereid tot bestand Rechter geeft Flick grotendeels gelijk 'Geen beveiliging tegen overstroming moge! VS manen Amerikanen Libanon snel te verlaten WOENSDAG 29 MEI 1985 BUITENLAND PAGINA 7 Raming bijgesteld: vijfduizend slachtoffers BONN - De administratieve recht bank in Keulen heeft gisteren be sloten dat het miljardenconcern Flick in 1976 en 1978 voor het grootste deel terecht een belasting kwijtschelding van enkele honder den miljoenen marken heeft gekre gen. Daarmee stelde de rechtbank het ministerie van economische za ken in het ongelijk. door Hans Amesz niljard mark een pakket aandelen Nadat de zogenaamde affaire- Flick aan het rollen was gekomen en bleek dat met name ex-Flick- chef Eberhard von Brauchitsch in zijn inbeslaggenomen notities voortdurend verhaalde van het "fi nancieel verzorgen van het politie ke landschap in Bonn", ontstond de indruk dat er was gesmeerd en omgekocht. Hiervoor moeten Het ministerie had in december 1983 vastgesteld dat Flick destijds ten onrechte een belastingvoordeel had genoten omdat het concern verkeerde inlichtingen had gege ven waardoor "de wettelijke voor- DEN HAAG (GPD) President Mohammad Hoessein Ershad van het door een cycloon waarden niet aanwezig waren". getroffen Bangladesj heeft gezegd 172 miljoen gulden aan internationale hulp nodig te SS. hebben voor opvang van de slachtoffers. Ershad kondigde aan dat hij een Nationaal klacht in. inmiddels hebben beide dat in het verlengde van Flick verleende belastingkwijt- Daimler-Benz aan de Deutsche Lambsdorff, Fnderichs schelding het binnenkort te ope nen proces (op 29 augustus) tegen de vroegere minister van economi sche zaken Graf Lambsdorff, diens voorganger Friderichs en ex-Flick- manager Von Brauchitsch ligt. Die geen belasting behoefde te worden Von Brauchitsch zich eind augustus in Bonn verantwoorden. Het ministerie van economische worden verdacht van passieve actieve omkoping. Hoewel de rech ters hierover uitdrukkelijk geen oordeel hebben geveld, mag wor- Bank. Een groot deel van dat geld is geherinvesteerd, onder andere bij het Amerikaanse concern Gra ce en Co. De wet bood destijds de zaken kwam na nader onderzoek mogelijkheid dat over een verkoop tot de conclusie dat de herinveste- -ring van een deel van de Daimler- bij Grace helemaal niet in het betaald als herinvestering in bin nen- of buitenland van bijzonder nut van het algemeen was geweest. r de hele Duitse i zijn. Flick heeft met toe- De beslissing voor kwijtschelding zijn genomen op basis van "ob- den aangenomen dat de beschul- stemming van de toenmalige mi- jectief onjuiste gegevens". Comité heeft gevormd dat de binnenlandse en buitenlanse hulp moet coördineren. De president wees de beschuldi- dag doorstaan. Zijri bevindingen van een zesdaags bezoek aan Indo gingen van de hand dat de dienst onvoldoende voor de nade rende wervelstorm heeft gewaar schuwd. Volgens Ershad was er wel op tijd gewaarschuwd anders waren er nog veel meer slachtof fers gevallen. Bij de watersnoodramp in Bang ladesj zijn tenminste vijfduizend mensen om het leven gekomen. Dat is de conclusie van een ver slaggever van de Britse omroep BBC, die gisteren boven het ramp gebied heeft gevlogen. Volgens de verslaggever hebben heel wat ei landen, waarvan eerst werd ge dacht dat ze van de aardbodem wa ren weggevaagd, de vijftien meter hoge vloedgolf van afgelopen vrij- stemmen overeen met de ramin- nesie, nog meer geld beschikbaar gen die gisteren werden vrijgege- zal stellen voor de Bengaalse ven door plaatselijke autoriteiten slachtoffers, en het Internationale Rode Kruis. De Stichting mensen in nood in Aanvankelijk werd gezegd dat Den Bosch heeft 100.000 gulden de ramp, de ergste in de geschiede- geschonken i partijen aangekondigd dat zij hoger beroep gaan. De uitspraak is van belang met genoegdoe- nisters van financiën (was Matthö- Flick verklaarde dinsdag voor de fer, SPD) en economie (was rechtbank dat een aantal voorne- Lambsdorff, FDP) hiervan gebruik gemaakt. Dat leverde digden het ning ter kennis hebben genomen, fer, SPD) Zij ontkennen alle drie schuldig te In het midden van de jaren '70 800 "miljoen" mark een belasting- derde situatie van de wereldecono- verkocht de firma Flick voor 1,9 voordeel van 450 miljoen mark op. mie. 20.000 mensen het leven heeft ge kost. Minister Schoo van ontwikke- zeker volking van het getroffen gebied. Met het geld gaat Caritas Bangla desh - de partner organisatie van Mensen in nood - zeven mobiele lingssamenwerking heeft een half hulpteams opzetten. Deze gaan de miljoen gulden ter beschikking ge- overlevenden van de ramp steld r de slachtoffers. Vooruit- drinkwater, voedsel lopend hierop was de Nederlandse medicamenten en tenten. ambassade in Dacca reeds overge gaan tot het uitkeren van bedragen voor hulpverlening op kleine schaal. Verwacht wordt dat de mi nister vandaag, wanneer zij terug is De Europese Gemeenschap heeft 1,25 miljoen gulden geschon ken aan de slachtoffers van de wer velstorm. Intussen heeft de cycloon die vrijdag de vloedgolf veroorzaakte, gisteren overstromingen doen ont staan in het binnenland. Door de regen aangezwollen rivieren uit de bergen in de Indische staat Assam overstroomden grote delen in ze ker vier gebieden in het midden van Bangladesh. Zeker 200.000 irr mensen zijn voor het wassende wa- NIJMEGEN (GPD) - "Technisch gesproken zou je heel Bangladesj bin- ter gevlucht, nen vijftig tot honderd jaar kunnen beveiligen tegen overstromingen. Bengaalse kranten melden dat Maar het land is zo arm als een kerkrat en zou die bescherming nooit tot dusver 3.000 lijken zijn gebor- kunnen bekostigen". Aldus ir. J. van Duivendijk, werkzaam bij het Nij- gen en begraven in de massagra- meegse ingenieursbureau Haskoning, dat het afgelopen jaar behulpzaam was met het leggen van een dam in de Feni-rivier in het zuidoosten van Bangladesj. 'lijk' plaatsen langs de kust Sudhram and Companyganj. Dins dag werd officieel gerouwd in het Elk jaar staat zestig procent van Bangladesh meerdere malen onder islamitische land. Miljoenen water, zo weet de ingenieur te vertellen. "Die overstromingen hebben sen gingen naar moskees o drie oorzaken. Ten eerste regent het er vaak en zeer hard en zijn er weinig slachtoffers te herdenken. drainagemogelijkheden. Het overtollige water kan zeer moeilijk worden afgevoerd. In de tweede plaats stromen enkele heel grote rivieren het moeilijkt doordat de eilanden land binnen. Die stromen zijn soms 15 kilometer breed en treden regel- moeilijk zijn te bereiken. Zo arri- matig buiten hun oevers. Tot slot zijn er de tyfonen, die zijn het gevaar- veerden reddingsploegen pas gis- lijkst. Vooral in de maanden april, mei, september en oktober komen die teren het eiland Urirchar, waar rfp vaak voor. Die stormen veroorzaken vloedgolven, die tussen de vijf tien meter hoog zijn". Op een oppervlakte, die circa vier keer zo groot is als Nederland, won circa negentig miljoen mensen. "Bangladesh is praktisch niet te beveili- vierkante kilometer iigt op 60 kilo" gen omdat het zo dichtl^pvolkt is. Bangladesh is een landbouwland dat meter van de grote haven Chitta- voortdurend aanwas heeft van vruchtbare grond. De mensen gaan daar gong. De 2.500 overlevenden had- op wonen en het land bebouwen. Zij leven zelfs op de uiterwaarden, den nog steeds geen voedsel, on stukken land tussen de rivier en de dijk die regelmatig blank staan. De derdak, medicamenten en drink- mensen daar weten ook dat de rivieren regelmatig buiten hun oevers water. Een verslaggever die per he- treden en vluchten dan net op tijd weg". likopter arriveerde zag honderden "Verder kent Bangladesh een ontzettend uitgestrekt kustgebied. Er lijken liggen over het hele eiland, zijn zoveel eilanden datje ze praktisch niet helemaal beveiligen kunt. Dat De mensen van dit eilandje zijn is heel wat anders dan het Nederlandse deltagebied. Bangladesh kan de hun slaap gedood, De reddingsacties worden be- helft van de bevolking zou zijn meegesleept door de hoge golven. Het eiland van ongeveer vijftig GENÈVE (UPI) - De VN-commis- saris voor vluchtelingen, de Deen Paul Hartling, is bezorgd over de groeiende intolerantie in Europa tegenover vluchtelingen uit Afrika en andere ontwikkelingsgebieden, dustrialiseerde landen op te ne men. De meerderheid van hen blijft in het eigen gebied. „In feite gaat het over de gehele wereld om minder dan drie procent van alle vluchtelingen die een oplossing asiel vragen. Vluchtelingen zoeken in de geïndustrialiseerde die in hun land gevaar lopen kon- landen". Hij zei dat zijn bureau „in den altijd rekenen op de Europese geen enkel opzicht" een vluchte- humanitaire tradities en waarden, lingenstatus nastreeft voor „perso- „maar tot mijn spijt moet ik thans nen die hun land om puur econo- mijn grote bezorgdheid uitspreken mische redenen verlaten". De hoge over de stroming die de laatste tijd commissaris deed evenwel een be- in Europa is ontstaan", verklaarde roep op de Europese regeringen de Hartling gisteren in Genève, waar humanitaire tradities in stand te hij een vierdaags overleg over houden en politieke vluchtelingen asielproblemen opende. „Landen die de voorvechters te beschermen tegen „een gedwon gen terugreis naar gevaar". „Er zijn groepjes vluchtelingen die weken giucpjco VluLUlCllllgCI 1 UiC WCACII problemen om sommige van^leze ESTavtf3K ÏSFZ harten voor vluchtelingen open- KOEWEIT - In Koeweit zijn stelden vertonen dag twee elektriciteitscentrales af- hij. De c bescherming van zijn kusten nooit garanderen. Daar heeft het land het levenden schijnen verdoofd door criminerend zijn Mevrouw Balkandali (links) uit Egypte en mevrouw Cabales uit de Filippijnen hebben gisteren van het Europese Hof gelijk gekregen, dat de Britse wetgeving hun discrimineert op het gebied van de gezinshereni ging. (foto AP) Hof: Britse wet discrimineert STRAATSBURG (Rtr) - Het Eu- Het Hof deed een uitspraak in de ropese Hof voor de rechten van de ??ak van drie vrouwen die in mens in Straatsburg heeft dinsdag Groot-Bnttannie wonen en wier bepaald dat enkele immigratiebe- echtgenoten zich niet bij hen mo- perkingen die voorkomen in de gen voegen. Het hof oordeelde dat Britse immigratiewet van 1980 dis- de vrouwen het slachtoffer zijn van - a.— J hun voorbehoud en zelfs intolerantie gebrand die werden gebruikt voor tegenover asielzoekers en vluchte- uitzending van tv- en radiopro- lingen", aldus de VN-commissaris. gramma's. Kennelijk ging het daar- Hij noemde geen landen met bij om sabotage-acties. naam, maar functionarissen van het hoge commissariaat zeiden dat Hartling duidelijk West-Europa in gedachten had. De radio-uitzendingen werden via noodstroom-aggregaten voort gezet. In het gebied Al-Jahra was de stroom geheel uitgevallen, zo geld niet voor. Bovendien gelden er ook andere prioriteiten, zoals trans port- en voedselvoorzieningen en gezondheidszorg". de schok. Gieren en raven zijn de dat ziJ ,de Europese Conventie van enige tekenen van leven. dp rechten van de mens schenden.' Buitenland kort Angola Een Zuidafrikaanse commando die door Angolese troepen gevan gen is genomen, heeft gisteren ge zegd dat de groep waarover hij het bevel voerde van plan was een be langrijk oliedepot op te blazen en niet slechts op zoek was naar guer rillastrijders, zoals de Zuidafri kaanse regering heeft verklaard. Winan Petrus du Toit zei op een persconferentie dat zijn comman do's van plan waren het depot van Cabinda Gulf Oil op te blazen om 'de Angolese regering een grote economische slag toe te brengen.' De raffinaderij, de grootste van An gola, is Amerikaans/Angolees ei gendom. Zuid-Afrika Bij een bomexplosie voor een militair keuringsbureau in een kantoorgebouw in Johannesburg zijn gisteren zestien personen ge wond geraakt, aldus politie en zie kenhuisfunctionarissen. Een leger- korporaal zei in de hal van het keu ringsbureau een kartonnen doos te hebben gevonden met daarin een bom. Tien minuten nadat hij alarm had geslagen ontplofte het voor werp. Hij omschreef de bom als een mijn van een type, dat dikwijls wordt gebruikt door de nationalis tische guerrilla-organisatie ANC. Golfoorlog De Iraakse luchtmacht heeft vol gens een militaire woordvoerder in Bagdad gisteren vijf steden en vier militaire kampen in Iran aangeval len. Bij de aanvallen zouden in to taal 105 vliegtuigen zijn ingezet. De luchtmacht kwam in actie nadat Iran bekend maakte, een lange-af- standsraket te hebben afgevuurd op Genève-overleg Het Witte Huis is het eens met de Russische partijleider Gorbatsjov, dat tijdens de eerste ronde van het wapenoverleg in Geneve geen vor deringen zijn gemaakt, maar wijt het gebrek aan succes aan halsstar righeid en terugkrabbelen van de kant van de Sowjet-Unie. Dit heeft de woordvoerder van het Witte Huis Larry Speakes gisteren ge zegd. Gorbatsjov noemde de onder handelingen het afgelopen week einde 'vruchteloos' vanwege de Amerikaanse weigering de plan nen voor een defensiesysteem in de ruimte ter discussie te stellen. Speakes, die in eerste instantie de term 'vruchteloos' beaamde, kwam daar later van terug, en zei dat de VS slechts erkenden dat er 'geen vooruitgang is geboekt.' Amal ontkent massamoord op Palestijnen discriminatie op grond sekse. De drie vrouwen zijn afkomstig uit respectievelijk Malawi, de Fi lippijnen en Egypte. Zij zijn inge zetenen van Groot-Brittannië. Maar hun echtgenoten mogen zich hébben' Amérikamse*®'étaatebm' °p sropd van de immigratiewet gers afgeraden naar Libanon te rei- met by hen voegen. Volgens die zen en de Amerikanen in Beiroet wet, diem 1983 op enkele punten op het hart gedrukt elke gelegen- - te grijpen om Libanon te Volgens Hartling vraagt hij niet meldden dinsdag dagbladen alle of zelfs de meeste vluchtelin- de Golf. Van officiële zijde werden gen uit de Derde Wereld in geïn- de aanslagen bevestigd. WASHINGTON/BEIROET (UPI/ Rtr./AP) - De Verenigde Staten BEIROET (AP/DPA/AFP) - De lei der van de Palestijnse bevrijdings organisatie Jasser Arafat heeft gis teren bevestigd dat zijn organisatie een voorstel voor een bestand in Beiroet aanvaardt. Hij weigert evenwel akkoord te gaan met ont wapening van de Palestijnen. de drie Palestijnse vluchtelingen- dat er enig schot zit in de Syrische kampen Sabra, Sjatila en Bourj el- bemoeienissen om een eind te ma- Bar^jneh in West-Beiroet is giste- ken aan de bloedige gevechten. geamendeerd vrouwen met moeder hun man uit het buiten land laten overkomen. Voor man die hun vrouw naar Groot mogen alleen heid aail LC um muauuu te Bgtee vader^of veriaten. De waarschuwing komt na de ontvoering, gisteren in Bei roet, van David Jacobson, de direc teur van het Amerikaanse universi- Brittannië willen laten komen, be- teitsziekenhuis in Beiroet. i met inzet van raketten, artille- Gisteren arriveerde in Beiroet de staat een dergelijke beperking niet. tankkanonnen voortgezet. Iraanse ambassadeur Mohammed Geen van beide zijden bereikte Hoessein Lavasani, nadat hij een noemenswaardige terreinwinst. reeks besprekingen had gevoerd De gevechten dwarsboomden met Syrische functionarissen, die poging jyan het Rode Arabische steun proberen te 1 Arafat, die verslaggevers toe- Kruis gewonden uit Bourj el-Bar^j- werven voor een staakt-het-vuren. de Pale- neh te evacueren. Palestijnse groe- Tunis, sprak na een zitting stijnse Centrale Raad klaarde dat voortdurend contact wordt gehouden met Beiroet een eind te maken aan de strijd tus- rond de kampen sen de sji'itische Amal-beweging ken van Beiroet, en Palestijnse guerrillastrijders in de kampen bij Beiroet. De PlO-lei- der zei dat zijn organisatie een staakt-het-vuren aanvaardt, maar hlnd, dat"haar m'iUtiëlëdén 'zondag Lavasani voerde overleg met de pen vuurden vanuit de bergen op- sji'itische fundamentalistische raketten en granaten af op sjeik Mohammed Hoessein Fadlal- stellingen 1 De Amal wees beschuldigingen zoals geuit door Arafat het wezenlijke punt van de ontwa pening van de hand wijst. „Het Pa lestijnse volk heeft recht op dezelf de Amal-beweging lah, maar over de inhoud sji'itische wij- gesprek werd niets bekend ge maakt. Fadlallah, die een hoge po sitie bezet in de pro-Iraanse Hez bollah, 'Partij van God', was de eer de ste sji'itische leider die opriep tot een wapenstilstand, kort nadat de vijandelijkheden waren uitgebro ken. Lavasani verklaarde dat hij de Sabra een massamoord begin gen op 60 Palestijnen. Het hoofd - - van het poütburo van Amal, Akef de behandeling als het Libanese Haidar, verklaarde daarover dat bevoegdheid had gekregen volk. Als het Libanese volk wordt gruwelijkheden in elke oorlog les in bet werk te stellen voor de ontwapend moet het Palestijnse voorkomen, als wederzijdse haat totstandbrenging van een staakt- volk dat ook worden", aldus Ara- de gemoederen bepaalt Hij noem- het-vuren. Hij noemde de sji'itisch- vJ;~uwe de het een bloedbad als Palestijnse Palestijnse gevechten 'een com- Sja- artillerie uit de bergen West-Bei- ^gehde isla™itische roet bestookt. Intussen ziet het er niet i fat. Hij waarschuwde bloedbaden als die in Sabra tila in 1982". De tien dagen oude strijd rond Craxi in Moskou MOSKOU (AFP/UPI) - De Ita liaanse premier Bettino Craxi is gisteren voor een driedaags offi cieel bezoek in Moskou aangeko men. Het is het eerste bezoek van een regeringsleider van een NA- VO-land aan Moskou sinds Mi chael Gorbatsjov aan het bewind is. Italië bekleedt op het ogenblik ook het voorzitterschap van de Eu ropese Gmeenschap. Vandaag zal Craxi besprekingen voeren met Gorbatsjov. Mogelijk zal hij ook een onderhoud hebben met Willy Brandt, voorzitter van de Westduitse sociaaldemocratische partij, die vandaag zijn driedaagse bezoek aan Moskou afsluit. Craxi maakte op zijn vlucht van Rome naar Moskou een tussenlan ding in Warschau. Daar sprak hij twee uur met de Poolse partijlei der, generaal Jaruzelski. Britse omroeporganisatie BBC heeft haar drie corresponden ten uit Beiroet teruggetrokken na dat deze de afgelopen dagen drei gementen hadden ontvangen. Ge rald Butt, Keith Graves en Jim Muir verlieten de Libanese hoofd stad gistermorgen kort na de ont voering van Jacobson. BBC- woordvoerster Kettle zei niets te kunnen mededelen over de aard van de dreigementen voordat de verslaggevers in Londen zijn aan gekomen. Ook kon zij niet zeggen op welke manier de drie het door oorlog geteisterde Beiroet hadden weten te verlaten. Jacobson werd gisteren door ge wapende mannen ontvoerd toen hij lopend op weg was naar zijn werk in West-Beiroet. De 54-jarige Amerikaan werd in een station-wa gon geduwd toen hij van het uni versiteitsterrein overstak naar het ziekenhuis. Een van de drie ont voerders vuurde schoten af op k David Jacobsen. (foto AP) De Amerikaanse ambassadeur in Libanon, Reginald Bartolomew, heeft de Libanese president, Amin Gemayel, gevraagd alles te doen om de vrijlating van Jacobson te bewerkstelligen.De verantwoorde lijkheid voor de ontvoering van Ja cobson, de zesde Amerikaan die sinds maart vorig jaar in Libanon werd ontvoerd, is tot nu toe door geen enkele organisatie opgeëist. De vijf andere ontvoeringen zijn opgeëist door de extremistische VUClUClb VUU1UC DLIlULCIl dl UU CC11 T-j T 1 arts die trachtte de kidnapping te (^èiüge OoriogT voorkomen. MADRID - Nog nimmer sinds de beruchte tijden van Franco is de Spaanse politie zo in opspraak ge bracht als de laatste weken. Be schuldigingen van spionage van politieke partijen, de veroordeling van een voormalige hoofdfunctio naris wegens het achterhouden van gegevens aan justitie en ont- de minister hullingen over collaboratie van de ken, Barrionuevo, politie met het anti-terreurcom- sprake zijn geweest slechts en eerst Baniandres en later Medi- mando GAL, hebben een aardbe- agenten, die op eigen houtje ope- ving binnen het hele politieappa- reerden en zonder toestemming of Qnpi 1 rnPilq i van hun suDerieuren üPCUiUCUa raat teweeg gebracht. door Gerrit Jari Hoek medeweten van hun superieuren in diverse politieke partijen, onder meer de conservatieve Volksallian tie en de communistische partij, i Medina werd bovendien de dupe an een in politiekringen niet on gebruikelijke operatie: de eerder De socialistische regering krijgt aldus een dure rekening gepresen teerd van het lankmoedige beleid om na 1982 de politie niet ingrij pend te zuiveren. Diverse sectoren van de politie blijken de democra tische beginselen alleen in schijn een 'warm' hart toe te dragen, maar houden er nog steeds praktijken op na die moeilijk met het demo cratische systeem te rijmen zijn. Opmerkelijk is overigens wel, dat alle 'vuile was' gezamenlijk naar buiten wordt gebracht en precies op een moment dat de ETA-terreur weer oplaait. Het parlementaire debat, dat af gelopen week over het Spaanse 'Watergate' werd gehouden, heeft slechts een tipje van de sluier op- filtreren om vertrouwelijke infor- alom geprezen speurneus, die zich matie te verzamelen. De zwarte piet van deze affaire kreeg een bekende Spaanse agent, Juan Jose Medina, toegespeeld. Medina, die bekend stond als een betrekkelijk progressieve politie man, werd overwinning adjudant van nenlandse commissaris Baniandres. De po gingen van dit tweetal om een aan tal 'gebruiken' bij de politie, waar onder het verzamelen van informa- als reden voor zijn curieuze ontslag politieke partijen, af te en arrestatie op, dat hij destijds ge- faam had verworven door beslag te leggen op de dubbele boekhou ding van het genationaliseerde concern Ruamasa, werd aangewre ven de hand te hebben gehad in een schandaal van oliefraude, ter- de socialistische wijl bij hem thuis een groot aantal in 1982 benoemd tot verdwenen dossiers werd aange- het hoofd van de bin- troffen. inlichtingenbrigade, Agent Medina zit intussen al an derhalf jaar vast op een politiebu reau in afwachting van een proces. In een recent interview gaf Medina schaffen liepen echter uit op i lislukking. Sterker nog, bij bin- weigerd had om politieke partijen te bespioneren en te kennen had nenkomst van dit tweetal verdwe- gegeven er niets voor te voelen r nen niet alleen 5000 dossiers, ook werden de spionagepraktijken voortgezet. De oppositie binnen de dewerking te verlenen aan de zoge naamde 'vuile oorlog', waaronder verstaan wordt het bestrijden brigade tegen de twee nieuwko- terroristische organisaties met ei- i ontaardde bijna in een rebel- gen middelen. Een duidelijke aanwijzing dat de Spaanse politie direct betrokken is geweest bij die 'vuile oorlog', vormt de veroordeling van com missaris Ballesteros, voorheen al gemeen commissaris van de inlich tingendienst en hoofd van de anti terreurbrigade» Ballesteros werd donderdag door een rechtbank in San Sebastian veroordeeld tot drie jaar ontzetting uit zijn politiefunc tie en tot een boete van 2000 gul den, wegens gebrek aan medewer king met de justitie. In november 1980 werd een aanslag gepleegd op een bar in het Zuidfranse Hendaye, verzamelpunt van uitgeweken Basken, waarbij twee mensen om het leven kwamen en negen ge wond raakten. Kort na de aanslag werden drie Spanjaarden aan de Spaanse grens gearresteerd, die op de vlucht waren voor de Franse po litie. Nadat het drietal het telefoon nummer van Ballesteros opgege ven had, gelastte deze de drie vluchtelingen vrij te laten omdat het informanten van de politie zou den zijn. Voor de rechtbank wei gerde commissaris Ballesteros echter de namen van het bewuste drietal te geven of te vertellen in welke mate zij bij de aanslag be trokken waren geweest. Democratie Maar het meest onthullend is een serie artikelen, die het weekblad Cambio 16 vorige week begonnen is over de achtergronden van het mysterieuze antir-terreurcomman- do GAL. Uit verklaringen van een aantal componenten van dit cpm- mando, dat al geruime tijd Baski- sche ballingen in Zuid-Frankrijk tot mikpunt van aanslagen heeft gemaakt, blijkt dat de kern van de ze macabere organisatie (Italiaanse neo-fascisten, een oud-OAS'er en Spaanse rechtse extremisten) lo gistieke steun heeft gekregen als mede springstoffen van elementen van de Spaanse politie. Het debat, het proces en de pu- blikaties van het weekblad vormen in feite alleen maar de bevestiging van wat altijd al vermoed werd. Naar de achtergronden van de 'sa menloop' van de onthullingen kan men echter alleen nog maar gissen. De meest plausibele verklaring is, dat de golf van opeenvolgende schandalen die momenteel uitlek ken, tot doel heeft via het in discre- diet brengen van het ministerie van binnenlandse zaken de demo cratische geloofwaardigheid van het kabinet-Gonzalez aan te tasten, zeker nu alle enquêtes erop wijzen dat de socialisten bij de verkiezin gen van het volgend jaar noch van links, noch van rechts veel tegen stand te duchten hebben. Met als secundaire doelstelling, via het stichten van onrust binnen het vei ligheidsapparaat de democratie aan het wankelen te brengen. Alleen tegen deze achtergronden is het te verklaren, dat de socialisti sche fractie in het parlement zich tegen de motie van de conservatie ven zal verzetten om een ingrij pend onderzoek naar het reilen en zeilen van de politie in te stellen en zich vierkant achter het beleid van minister Barrionuevo heeft opge steld.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7