'Breed' overleg raketten bepleit Alternatief plan Volgermeerpolder Vertrek Heidweiler brengt ministerie in verwarring Protest Bhagwancommune tegen ontruiming gebouw 'Eéndagskuikens moeten sneller worden gedood' WOENSDAG 29 MEI 1985 CDA-senator: Eerste en Tweede Kamer samen AMSTERDAM (ANP) - De Bhag- wancommune Amsterdam moet vóór komende maandag het voor malig huis van bewaring aan de Havenstraat in Amsterdam ontrui men. Het gebouw moet die dag door de gemeente worden overge dragen aan de Rijksgebouwen dienst. Dit eiste de gemeente Am sterdam gisteren in een kort ge- "onmenselijk". "In dit pand heb ben we voor honderdduizenden verbouwd, waardoor de gemeente het duurder kon verkopen. Toen duidelijk werd wat met het ge bouw ging gebeuren hebben we maandenlang geprobeerd te over- ding tegen de Stichting Amitabh stichting overeenkomst tijdelijk was, aflo pend op 31 mei dit jaar. Bovendien werd overeengekomen dat de aangrenzende leggen met de gemeente ove aangrenzende huisvesting. We werden Rajneesh Meditatiecentrum de overeenkomst geen rechten kon ontlenen op huisvesting. We werden van het kastje naar de muur gestuurd. Nu de^chool^a^i^da^uitgeleefde De 180 leden van de Bhagwan- vangende woonruimte. i en werken drie jaar in de westvleugel va voormalige huis van bewaring. Een aantal jaren geleden werd Inmiddels heeft de gemeente het het gebouw voor 5,5 miljoen gulden verkocht aan het rijk, dat in het plex een nieuw huis van bewa- DEN HAAG (GPD/ANP) - De CDA-fractie in de Eerste Kamer stelt voor om Tweede en Eerste Kamer in het najaar gezamenlijk te laten vergaderen over een met de Verenigde Staten af te sluiten verdrag voor de plaatsing van kruisraketten in Nederland. CDA- senator prof. Christiaanse zei gisteren, tijdens de behandeling van de defensiebegroting, dat door zo'n gemeenschappelijke vergadering het verdrag vóór 1 januari 1986 door de volksvertegenwoordiging kan zijn behandeld. daartoe een contract gesloten met ring wü vestigen. Maandag moet de gemeente. Omdat de Bhagwan het gebouw leeg worden opgele- slechts tijdelijk een meditatieruim- verd. Voor de andere "tijdelijke" te nodig had (inmiddels woont de gebruikers van het gebouw werd hele commune daar ook) en de ge- inmiddels vervangende woon- meente van plan was het pand later ruimte gevonden. De Bhagwan te slopen, werd vastgelegd dat de Vond die ruimte ook: een voorma- daar eerst verbouwd moeten den om het pand leefbaar te ma ken. Een deel van de commune - i - kan wel alvast verhui- aensen is nu nog geen plaats. Het enige wat de Bhagwan vraagt van de gemeente is een paar maanden respijt. "We gaan er heus uit, maar dan zal de nieuwe huisvesting eerst opge knapt moeten zijn", aldus een woordvoerster van de stichting. De Bhagwan noemt de gemeente de school, junkhol kunnen wij niet wonen. Het dak is kapot, er is geen verwar ming en toch doet de gemeente als of ze ons een paleis aanbiedt". De vice-president van de recht bank, mr. E.W. de Kruijff, toonde begrip voor de Bhagwan-visie. De gemeente had volgens hem met de Rijksgebouwendienst kunnen overleggen of een paar maanden uitstel mogelijk is. Vrijdag doet hij uitspraak in het geding. Christiaanse herinnerde eraan, dat vrijwillige keus van het kabinet is.' volgens het 'juni-besluif van het meent dat gemeenschappelijke be- kabinet-Lubbers de Staten-Gene- handeling van de verdragstekst raai zo spoedig mogelijk enigde vergadering nog altijd voor aldus Christiaanse. Evenals zijn collega en CDA-par- tijvoorzitter Bukman hield de christen-democraat een pleidooi voor Europese en dus ook Neder- landse deelname aan het Amen de mening van collega-politici kaanse onderzoek naar een ruimte- ternationaal meteen duidelijk vember^rm^icunrmn^debatteren maakt of het kabinet daarvoor de over het met de VS af te sluiten steun krijgt van de Staten-Gene. verdrag. Daarin wordt de opslag raai. De senator, die uitdrukkelbk van Amerikaanse kernwapens op om de mening van collega-politici ltlM.„lfc. Nederlands grondgebied juridisch en van de bewindslieden De Ruiter defensie, het zogenoemde Strate- geregeld, evenals de beslissingsbe- ;d^JJ^e) en, ai? gisch Defensie Initiatief (SDI), voegdheid over van deze wapens. Christiaanse, die overigens sug gereert dat de verdragsvorm een eventuele inzet tenlandse zaken) heeft gevraagd, wil met dit voorstel, tieke waarnemers vooral bereiken dat de behande ling van het verdrag niet blijft sle pen tot mogelijk na de verkiezin gen van mei '86. ADVERTENTIE Je ziet ze spelen, hoort ze denken. Ja of nee? Mis, bijna raak, prijs! Spanning en ontspanning tegelijk, Roulette, Black Jack, en Baccara. Correcte service, goede beveili ging. Perfect opgeleide crou piers, inter nationaal publiek. Wat een sfeer! Casino Scheveningen Elke dag van 2 tot 2. Colbert, stropdas en legitimatie ver plicht Entree f 7,50 incl. gratis f 5,- jeton. Christiaanse vond dat de bewinds- Trpo11" lieden veel te aarzelend doen over Den Haag, die Nederlandse deelname. De CDA-Tweede-Kamerfractie heeft zich nog niet uitgesproken over de ze kwestie. PvdA-Senator De Rijk wees het SDI, geheel in de lijn van zijn colle- v^. - ga's in de Tweede Kamer, van de ™0r> J k°ven' hand' Hii ondersteunde het betoog Christiaanse punt: de Een gemeenschappelijke verga dering dien het voordeel hebben dat tuele 'afvalligen' in de verdeelde bëïde bewtadsliecfen moeten"snel Tweede-Kamerfractie kunnen duidelijkb maken welk antwoord worden 'geneutraliseerd' voorstemmers van de behoudende CDA-vertegenwoordiging Eerste Kamer. Oorlogsverklaring Christiaanse meent dat de oppo sitie zich moeilijk kan verzetten te gen zijn voorstel over 'wat wel eens het meest omstreden verdrag van deze eeuw kan worden'. „Zij zien de plaatsing van kruisraketten door Nederland de Amerikanen zal ge ven op hun SDI-uitnodiging. De twee bewindslieden zouden de Eerste Kamer vandaag antwoor den. Kissinger De Amerikaanse ex-minister van buitenlandse zaken Henry Kissin ger heeft gisteren verklaard te ge loven dat de Amerikaanse regering wel degelijk in staat is het aantal i als een soort oorlogsverkla- SS-20 raketten te tellen dat de ring aan de Sowjet-Unie en daar- Sowjet-Un voor schrijft de grondwet beraad- gens slaging en besluitvorming i heeft geplaatst. Vol- New York uitgegeven verklaring van Kissinger heeft de Nederlandse pers ten onrechte ge meld, dat hij zou twijfelen aan het vermogen van Washington om het aantal SS-20's te tellen. Kissinger sprak afgelopen zater- EINDHOVEN (ANP) - Een 45-ja- dag op een bijeenkomst van de At- rige Eindhovenaar heeft zich giste- lantische Commissie in Den Haag ren opzettelijk een oog uitgesto- en gaf daarna een persconferentie ken. Te hulp geroepen politiemen- waarop hij volgens diverse Neder- Het burgercomité uit Broek in Waterland demonstreerde gisteren op de binnenplaats van het Am sterdamse gemeentehuis tegen de plannen om het gif in de naburige Volgermeerpolder af te dekken. Het burgercomité heeft een eigen sane ringsplan opgesteld. (foto anpj Oog uitgestoken i hebben vergeefs gezocht landse kranten zijn twij fel had uit zijn linkeroog. De man is opgeno- gesproken. Kissinger zegt men in een ziekenhuis. hoog Amerikaans niveau informa- Getuigen verklaarden, dat de tie te hebben gekregen waaruit zou man geknield zat op een grasveld blijken dat de Sowjet-Unie min- en onder het uitroepen van de stens 414 lanceerinstallaties voor kreet "ik moet me het licht uit de de SS-20 raketten heeft staan. De ogen nemen" zichzelf in de oogkas- Nederlandse regering zal tot plaat sen stak. De politie neemt aan, dat sing van de kruisraketten beslui- de man heeft gehandeld in een ten als een aantal van 378 SS-20 ra- vlaag van godsdienstwaanzin. ketten wordt overschreden. DEN HAAG (ANP) - De Neder landse Vereniging tot Bescher ming van Dieren heeft in een rap port dat zij vandaag heeft aangebo den aan staatssecretaris Ploeg (landbouw en visserij) een aantal aanbevelingen gedaan om een- dagskuikens sneller te doden. De Nederlandse Organisatie van Pluimveehouders (NOP) is bereid mee te werken aan het op korte ter mijn invoeren van de gewenste verbeteringen. In de Nederlandse kuikenbroe- derijen worden jaarlijks ongeveer 48 miljoen eendagskuikens ge dood. Dat zijn haantjes die overtol lig zijn. De Dierenbescherming heeft een onderzoek ingesteld bij 27 broederijen die 90 procent van de totale produktie voor hun reke ning nemen. Bij 25 broederijen werd gebruikt gemaakt van gasbe- dwelmingsapparatuur voor het do den van de dieren. Slechts in ne gen bedrijven werkte de appara tuur bevredigend. In de overige ge vallen werden variërend van vijf minuten tot enkele uren na de be dwelming nog levende kuikens ge vonden in de dichtgebonden plas tic zakken waarin zij bedwelmd waren. Ook werden tussen afgevoerde schaaldelen en niet uitgekomen eieren later levende kuikens aan getroffen die alsnog uit het ei wa ren gekropen. Op twee van de on derzochte bedrijven was geen ap paratuur aanwezig. "Jaarlijks wor den daar enkele tienduizenden kuikens door samenpersing stikking door de kuikens niet in een grote groep maar een voor een in de be- dwelmingsapparatuur terechtko men en het gebruik van een dose ringskraan voor de gastoevoer. Het probleem van de vermeende niet uitgekomen eieren kan worden op gelost door het gebruik van een "doppenkneuzer", een machine die de schalen en de niet uitgeko- i vermaalt. Stops voor 12 studies ZOETERMEER (ANP) - Mi nister Deetman (onderwijs en wetenschappen) heeft voor het studiejaar 1985/1986 in twaalf studierichtingen een studen tenstop vastgesteld. De toela tingsbeperkingen gelden voor geneeskunde (1485), de experi menteel-medische studierich ting, Leiden (80), medische bio logie, Utrecht (80), algemene geneeskunde, Nijmegen (80), sociale gezondheidskunde, Maastricht (275), algemene ge zondheidszorg, Rotterdam (75), theaterwetenschappen (130), diergeneeskunde (175), indus trieel ontwerpen (200), bedrijfs kunde (450), technische be drijfskunde (430) en Japankun- de (40). Deetman volgt hiermee het advies van de Academische Raad, met uitzondering van de experimenteel-medische rich ting. Hiervoor waren 100 stu dieplaatsen geadviseerd. Er zijn plaatsingscommissies voor de studierichtingen En gels, Frans, Spaans, informati ca, farmacie, rechtsgeleerd heid, economie en tandheel kunde. BROEK IN WATERLAND (GPD) - Het burgercomité in Broek in Waterland is tegen het plan om de 'ernstig vervuilde belt in de Volger- meerpolder af te dekken. Volgens het comité is het belangrijker om zo snel mogelijk de stortplaats te isoleren, zodat het gif zich niet lan ger kan verspreiden in de omrin gende polders. De voorstellen van het comité zouden 25 miljoen gul den goedkoper zijn dan de be staande plannen, die worden ge raamd op 90 miljoen. Dit stelt het comité in het giste ren gepresenteerde alternatieve plan voor de belt, een reactie op het nog geheime rapport van de Grontmij. Volgens het plan van de Grontmij moet de belt met een gro te hoeveelheid grond worden gei- soleerd en vervolgens met een fo- lielaag worden afgedekt. Daarna wordt een nieuwe laag aarde aan gebracht, zodat er gras op de belt kan groeien. Al eerder liet het burgercomité weten, zich zorgen te maken over het feit dat voor dit afdekken afval stoffen zouden worden gebruikt, waarmee provincie en gemeente Amsterdam in hun maag zitten. Gedacht werd daarbij aan vervuild havenslib, slib van de Hoogovens of vervuilde grond van andere bo demsaneringen. Uit het rapport van de Grontmij bleek bovendien, dat de provincie er op aandringt, de maatregelen over een langere tijd te spreiden vanwege gebrek aan geld. De wa terpeilverlaging in de polder, die Georganiseerde activiteiten in vakantie populair AMSTERDAM (ANP) Ongeveer 600.000 kinderen nemen jaarlijks deel aan kindervakantieactivitei- ten. De deelneming varieert van enkele dagen tot verschillende we ken per jaar. Om al die kinderen een leuke vakantie te bezorgen zijn jaarlijks ongeveer 300.000 vrijwilli gers in de weer, in hoofdzaak jon geren en Dit concludeert de landelijke or ganisatie voor speeltuinwerk en jeugdrecreatie NUSO uit een in ventarisatie die zij heeft gemaakt van het vakantiewerk in 34 Neder landse gemeenten. Verwijzend naar het CBS-vakan- tieonderzoek 1984 merkt de NUSO op dat op het ogenblik 43 procent van de Nederlandse bevolking niet op vakantie gaat. Dit percentage neemt nog jaarlijks toe. Vakan tieactiviteiten vormen daaror meer en meer de enige vakantie mogelijkheid voor een groeiende groep kinderen. Desondanks wordt bij veel gemeenten bezui nigd op het kindervakantiewerk, aldus de organisatie. BEROOFD Twee twee vrouwen hebben in Utrecht een 32-jarige man vijfentwintig gulden afhandig gemaakt. Het slachtoffer liep op straat toen hij plotseling een huis werd binnenge trokken. Vervolgens kreeg hij en kele flinke klappen en werd hij be roofd van al het geld dat hij op zak had: vijfentwintig gulden. Volgens de politie heeft een van de ver dachten al eerder een voorbijgan ger op deze wijze beroofd. noodzakelijk is om wegstromen van vervuild grondwater tegen te gaan, kan volgens het comité pas na het afdichten beginnen, zodat de isolatie waarschijnlijk pas over tien jaar klaar zal zijn. Het burgércomité stelt boven dien, dat er kans is op een breuk in de afdeklaag of op andere rampen. Een belangrijk nadeel van het af dichten is volgens het comité ook, dat het definitief opruimen van het -txUlU Ulliiei llclll. gif onmogelijk wordt, ook als er in de toekomst technieken worden j j i ontwikkeld die dat wel mogelijk een dOCle, Olie maken. Het chemisch afval ligt dan onbereikbaar onder een dikke laag grond. Volgens het comité moeten dam- wanden en kunststofschermen worden opgetrokken tot een diepte van vijftien meter. Het wegstro men van water moet worden tegen gegaan door het uitbaggeren van bestaande slóten en het graven van enkele nieuwe sloten. Het wegge pompte water zal moeten worden gezuiverd. Boze inwoners van Broek in Wa terland hebben wethouder Jonker van Amsterdam gisteren een aan tal vaten aangeboden als 'dank' voor het chemisch afval dat met in stemming van de hoofdstad op de belt in de Volgermeerpolder is ge stort. Op de binnenplaats ernstig gewonden RUINEN (ANP) - Een personen auto met vier inzittenden is afgelo pen nacht op een spoorwegover gang bij Ruinen (tussen Hooge- veen en Meppel) onder een goede rentrein terecht gekomen. Daarbij raakten drie van de vier inzitten den ernstig gewond. De vierde, de dienstplichtig militair P. Moes, kwam om het leven. Het ongeluk gebeurde kort na middernacht op de met een auto matisch knipperlicht beveiligde spoorwegovergang. De 21-jarige sloJ UU ue Dm<o^ vc. bestuurder van de auto bij wie een stadhuis stelden de actievoerders bloedproef werd afgenomen, en enkele vaten en volle zakken huis vuil op. „Als u er niet van gediend bent, gooit u er maar wat slib uit de gracht hier overheen", aldus één van de bewoners. 19-jarige medepassagier den opgenomen in een ziekenhuis in Meppel. De derde, 18-jarige pas sagier werd naar een ziekenhuis in Zwolle overgebracht. DEN HAAG - Het besluit van de Surinaamse regering om de am bassadestaf in Den Haag in te krimpen en ambassadeur Heidwei ler naar Paramaribo terug te roe pen, heeft bij het ministerie van buitenlandse zaken grote verwar ring veroorzaakt. Die conclusie mag worden getrokken na een dag van elkaar tegensprekende reac- In klare taal: het ongedaan ma ken van de beslissing om de ont wikkelingshulp aan Suriname op te 'schorten na het doodschieten Aan het slot van de bijeenkomst meldt de woordvoerder echter plotseling dat" Heidweiler "voor tien dagen afwezig zal zijn". Heid- 15 Surinamers door het Bou- weiler heeft op de gebruikelijke DEN HAAG (ANP) - De Haagse politie heeft gistermiddag een einde gemaakt aan de bezetting van de Zweedse ambassade in Den Haag door een groep Koerden. In arrestantenbusjes werden werden 28 mannen en 2 vrouwen naar het politiebureau afgevoerd, waar hen huisvredebreuk ten plastic zak op vol- laste zal worden gelegd. Volgens de politie zijn er in de ambassade geen strekt onaanvaardbare wijze ge- vernielingen aangericht. De Koerden hadden het gebouw bezet uit protest tegen de arrestatie van een Koerdische advocaat in Zweden. Er waren HanS GGlGÜnSG soortgelijke acties gisteren bij de Zweedse missies in Frankfort, Hamburg 1 en West-Berlijn en bij de studio van een Westduits radiostation. Op de foto worden twee Koerdische vrouwen door de politie afgevoerd. (foto ANP) terse-bewind Tijdens de wekelijkse bijeen komst met de pers gisteren ver klaarde de woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken schriftelijke mianier gemeld dat hij voor die periode is teruggeroepen naar Paramaribo. Of hij daarna te rugkeert om zijn koffers te pakken opnieuw te vertrekken weet de dat de Surinaamse ambassadestaf woordvoerder niet. De eerdere door dood", aldus de Dierenbescher ming in haar rapport. De aanbevolen verbeteringen be treffen onder meer het gebruik van een kleine transportband waar- DEN HAAG (GPD) - Wilt u als man wel eens praten over 'in tieme zaken' met een andere man? Heeft u behoefte aan een 'dichtbij-gevoel'? Bent u een man die in zijn 'rolpatroon als man' verstrikt zit? Zijn 'stimu latie en erotiek' in uw relatie 'bespreekbaar'? Bel dan de Mannenlijn (020- 252225) die al vijf jaar lang een 'luisterend oor' is voor alle mannen die moeite hebben met hun mannenrol, hun relatie, angsten en emoties. Dit alles onder het motto: „Mannen heb ben ook problemen!" In het jaarverslag van de 'Mannenlijn' viert lustrum Stichting Mannenlijn lezen we dat de 14 vrijwilligers van de Mannenlijn voornamelijk te maken krijgen met gesprekken over seksualiteit. Twee van de tien telefoontjes vallen onder de categorie ho mofilie. Opvallend is het grote aantal bellers van buiten de randstad.„In de grote steden zijn relatief veel voorzieningen op het gebied van homofilie. Mannen met homofiele gevoe lens in de provincie komen va ker in een geisoleerde positie terecht, en dus zullen ze eerder bellen", zo analyseert het jaarverslag. Bij de viering van het eerste lustrum blijkt dat de Mannen lijn niet echt op een constante belangstelling mag rekenen. Vorig jaar deden 511 mannen een beroep op de 'info- en luis- terlijn', 30 procent minder dan in 1983.Mannenlijn: 020-252225. Elke maandag en vrijdag van 20 tot 23 uur. Dinsdag van 15 tot 18 uur. ties van de officiële woordvoerder van het ministerie op de zaterdag door de Surinaamse premier Udenhout aangekondigde bezuini gingen bij de Surinaamse buiten landse dienst. Udenhout had in Paramaribo op een persconferentie uiteengezet dat van het financiële tekort bij buitenlandse zaken (27 miljoen gulden) acht miljoen op rekening van de buitenlandse dienst komt. Udenhout legde bovendien een re latie tussen het geld dat voor am bassade en consulaat in Nederland moet worden uitgegeven (maande lijks een kwart miljoen gulden) en "het uitblijven van een duidelijke reactie van Nederland met betrek king tot de bewaking van de her stelbetalingen aan Suriname". met 12 man wordt ingekrompen. Vervolgens zwaaide hij lof toe aan de vertrekkende ambassadeur Heidweiler: "Wij betreuren zijn vertrek. Wij hebben veel waarde ring voor het werk dat hij in Neder land heeft verricht". Van Nederlandse tegenmaatre gelen, bijvoorbeeld het terugroe pen van de Nederlandse ambassa deur uit Paramaribo of verdere in krimping van de ambassadestaf daar, zou geen sprake zijn. "Suri name heeft immers geen signaal af gegeven dat het de betrekkingen naar een lager niveau brengt om politieke redenen. Er zijn finan- cieel-econmische argumenten aan gevoerd en daar hebben wij alle be grip voor, gezien de toestand van de Surinaamse economie". Nederland vindt, zo blijkt uit zijn verklaring, de relatie met Surina me belangrijk genoeg om er een ambassadeur te handhaven, bezui nigingsoperaties bij de Nederland se buitenlandse dienst ten spijt. woorden van treurnis om zijn defi nitieve vertrek komen op daardoor in een vreemd daglicht te staan. Aan het einde van de dag, wan neer opnieuw contact met buiten landse zaken wordt gezocht, blijkt, dat er nog "geen enkele officiële in formatie van de Surinaamse rege ring bij ons is binnengekomen". De twaalf man die worden terugge trokken uit Nederland blijken er nu 14 te zijn. "Maar op een totaal van vijftig is dat niet veel". De woordvoerder had tijdens de personferentie gezegd zijn infor matie gekregen te hebben van de Nederlandse ambassade in Para maribo. Deze informatie blijkt ech ter niet te berusten op contacten met de Surinaamse regering. „On ze enige bron is het verslag dat de ambassade heeft gemaakt van de persconferentie van Udenhout", aldus de woordvoerder. De ambas sade zal nog bij de Surinaamse re gering gaan informeren hoe de woorden van premier Udenhout moeten worden "geïnterpreteerd".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5