Steeds Verkoopt' de klant kennis universiteit Pleidooi raadslid voor attractieve 'Leidse zondagen' Van experiment naar eerste lustrum Aanleg begonnen van weg naar Roomburg WOENSDAG 29 MEI 1985 LEIDEN LEIDEN "Je kunt er vergif op innemen dat, als een maatschappelijk probleem actueel wordt, er bij de Weten schapswinkel vragen over komen. Bij ons zie je het maat schappelijk gebeuren heel duidelijk weerspiegeld. Dat is niet zo gek. Ik zou het niet andersom verwachten". Peter Kerklaan aan het woord, als hij met collega Jos Posthuma van de in 1979 experimenteel opgezette Leidse Weten schapswinkel, aan de tand wordt gevoeld naar aanleiding van het eerste lustrum van deze nering. De winkeliers in de Kloksteeg hebben ogenschijnlijk niets met wetenschap uit te staan. Geen witgejaste academici die in steriele ruimtes met geheimzinnig walmende retorten in de weer zijn. Integendeel, zij zijn de makelaars die de in de universiteit opge taste wetenschap voor elke burger toegankelijk moeten maken. De vraagbaak voor iedereen die met een probleem zit en ver moedt dat de oplossing daarvoor binnen de universiteitsmuren aanwezig is. De Wetenschapswinkel is daarmee in feite de tegen hanger van het zogenaamde 'Transferpunt', dat de toegangsdeur naar de universiteit is voor bedrijven. Een simpel voorbeeld: tal van vra gen van (volks)tuinders, die zijn sa men te vatten als 'In hoeverre is groente van verontreinigde grond veilig te eten?' leidde tot een uni versitair onderzoek, waarin de op name van chemicaliën door gewas sen centraal stond. Tot dusver een vrijwel onontgonnen terrein. Maar ook voor relatief eenvoudige vra gen, waarop het antwoord is te vin den in wetenschappelijke publica ties die voor de gemiddelde Neder lander niet toegankelijk zijn, kan men bij de Wetenschapswinkel te recht. In de vijf jaar dat de winkel draait zijn bijna 500 uiteenlopende vragen binnengekomen. De ver zoeken om informatie omvatten al lereerst eenvoudige vragen, die mondeling worden afgehandeld nadat in de meeste gevallen de me ning van de betroken faculteit is gevraagd. Andere vragen vereisen een schriftelijk advies waarvoor eveneens de mening van de vak groep wordt gevraagd. Tot slot doen zich meer omvattende vragen voor, waarvoor kort dan wel lang lopend onderzoek nodig is. De vragen komen terecht bij één van de zes themagroepen, die zijn gespecialiseerd in arbeid, milieu, welzijn, vrouwen, juridische pro blemen en gezondheidszorg. In overleg met vrijwilligers, door gaans studenten die hun theoreti sche kennis met praktijkervarin gen willen aanvullen, wordt bezien hoe en door welke faculteit de vraag kan worden beantwoord. Ook winkels elders in den lande, waarmee geregeld contact wordt gehouden, hebben mogelijk een antwoord. Peter Kerklaan (r) en Jos Posthuma voor de Wetenschapswinkel in de Kloksteeg: "Kijken i liggen en waar je ze kunt verwachten". of het Instituut Burgerraadslieden, kennen, bagatelliseren of het on- bonden loopt het aantal vragen Gekoppeld Behalve als het een uiting is de vraag is, die wetenschappelijk dieper liggen- Jos Posthuma. aldus "De rol van de Wetenschapswin kel bij de bemiddeling is het in kaart brengen van het probleem en de richting van het onderzoek aan geven", stelt Jos Posthuma. "Te vens wordt op gebieder^ waarop wij geen know-how hebben, door verwezen, onder meer naar andere universiteiten, TH's, TNO enzo voorts", voegt Peter Kerklaan er aan toe. "Een individuele vraag wordt, zo mogelijk, gekoppeld aan maatschappelijke verschijnselen. Wat overigens niet wil zeggen dat we individuele vragen niet koeste ren", vervolgt hij. Posthuma: "De Wetenschapswinkel moet zich ont vankelijk opstellen". Belangrijk is daarbij dat de win kelier de vraag op de juiste waarde weet te schatten. Zo bleek de een voudige vraag naar kennis over een bepaalde chemische stof van een bedrijf afkomstig te zijn, dat was geconfronteerd met ziektever schijnselen onder werknemers. In dividuele juridische vragen wor den doorverwezen naar onder meer het Bureau voor Rechtshulp bredere problematiek, dan kan de juridische faculteit er in gaan spitten. Uit al dan niet eenvoudige vra gen volgden onder meer onder zoek naar de opvang van mishan delde vrouwen, spaanplaatgas, het werken met bestrijdingsmiddelen, vandalisme in Haarlem, asbest, klachtenbehandeling door de poli tie, de rechtspositie van psychiatri- sche patiënten, woongroepen, de Op de VOet onderwijsbehoefte bij Turkse en Marokkaanse jongeren, PCB's in moedermelk en kinderopvang. Pe ter Kerklaan: "Het gaat vaak om onderzoek, dat nog niet eerder is uitgevoerd. Uniek daarbij is de ge zamenlijke bijdrage van de vak groepen". Geprobeerd wordt in het ver volgonderzoek ook de instanties die een taak hebben op het onder zochte gebied erbij te betrekken. "Bij het onderzoek naar klachten behandeling door de politie, wil je de politie niet tegen de haren in strijken. Je hebt materiaal van haar nodig en ze moet ook achter de re sultaten van het onderzoek staan. Zodat men het niet kan gaan ont- Hij stelt overigens met nadruk dat dit voorbeeld fictief en slechts verduidelijkenderwijs is. De mede werking van de politie aan dit on derzoek is volgens Posthuma goed geweest. Nadat een onderzoek is afgesloten wordt bekeken hoe de resultaten kunnen doorwerken: in folders, brochures, affiches en an dere vormen van voorlichting. Ook uit de eerdere opsomming van onderzoeken blijkt dat de win kel de actualiteit veelal op de voet volgt. Posthuma stipt eveneens, op zijn vakgebied, de tendens van de vragen aan. "Van onder meer vak- over arbeidsomstandigheden i kwaliteit van de arbeid terug. Er komen nu meer vragen binnen over reorganisaties en sluitingen. Overigens ben ik van mening dat op dat gebied meer onderzoek kan worden gedaan door de Leidse uni versiteit". De blik van de Wetenschapswin kel is daarnaast ook op de toe komst gericht. "Kijken waar de problemen liggen en waar je ze kunt verwachten", schetst Peter Kerklaan dit. "Wij benaderen bij voorbeeld ook groepen waarvan je kunt verwachten dat die een vraag voor je hebben. Neem bijvoorbeeld voorlichting over medicijnen aan patiënten. Moet er een landelijk te lefoonnummer komen voor medi cijnvoorlichting?", beweegt hij zich op zijn vakgebied. Een derde van het aantal vragen richt zich op bodemverontreini ging. Welzijn en arbeid volgen op enige achterstand. Het aantal vra gen voor de themagroep vrouwen is laag. "Deze themagroep krijgt geregeld vragen die leiden tot gro tere onderzoeken. De opvang van mishandelde vrouwen gaat heel ver. Daarbij zijn veel instanties be trokken. De rechtspositie van Al- phahulpen is ook een goed voor beeld van veelomvattend onder zoek", verklaart Kerklaan dit. Bij de Wetenschapswinkel werken momenteel zes coördinato ren, twee administratieve krachten en ongeveer 25 vrijwilligers. Aan vankelijk hadden de winkeliers wat moeite om voldoende mede werking van de universitaire vak groepen te verkrijgen. Door bezui nigingen, de reorganisatie en de in voering van de twee-fasenstruc- tuur leverde dit knelpunten op. Se dert enige tijd is dit probleem van de baan. Een koerswijziging van het be leid van de winkel was hiervoor noodzakelijk. Jos Posthuma: "We hebben de intentie uitgesproken om meer aansluiting te vinden bij het beschermd onderzoek aan de universiteit. Dat begon in 1983 door te werken. De eerste langer r de problemen lopende en door de faculteiten (foto Holvast) meegefinancierde projecten kwa men van de grond. Tot dusver zijn dat er ongeveer 20. De totale onder zoekskosten belopen zes ton". Tentoonstelling De activiteiten van de winkel be helzen ook de promotie van het werk. Hiervoor is onder meer een reizende tentoonstelling ingericht. Ook wordt binnenkort een blad uitgegeven om de Wetenschaps winkel meer bekendheid te geven binnen de universiteit en een pe riodiek voor voor externe contac ten. In samenwerking met de Rein- wardt Academie is de Weten schapswinkel bezig met de voorbe reiding van een tentoonstelling over de naoorlogse ontwikkeling van de werkgelegenheid in de Leidse regio. LEIDEN - Maak van Leiden één zondag per maand een soort Ant werpen, met een vogeltjesmarkt en een bruisende binnenstad, een trekker voor de hele Randstad. Er zijn mogelijkheden te over om dit vanaf het vooijaar 1986 te verwe zenlijken. Dat zegt PvdA-raadslid Loek Geradts in een enthousiast pleidooi voor wat de 'Leidse Zon dagen' kunnen worden genoemd. "Kijk", licht de socialist zijn idee toe, "op zondag is de stad eigenlijk een uitgestorven geheel. Terwijl je juist dan zo'n hoop zou kunnen doen. Leiden biedt de mogelijkhe den om op de zondagen een hele boel publiek te trekken. Als ik naar de vogeltjesmarkt in Antwerpen kijk, dan zou het toch prachtig zijn om zoiets in Leiden op poten te zet ten". De gedachte is om op de Leidse Zondagen 'voor elck wat wils' te bieden, met als centrale trekpleis ter een markt voor kleine huisdie ren, mogelijk gecombineerd met de verkoop van tweedehandsgoe deren, antiek, snuisterijen en cu riosa. Alle aantrekkelijke kanten van de stad moeten op deze dagen zo goed mogelijk uit de verf ko- Als de bezoekers 's morgens op de markt een beetje in de stem ming zijn gebracht, denkt Geradts de mensen warm te kunnen maken voor een bezoek aan musea en de Hortus Botanicus, 's Middags moet er op verschillende plaaten de gele genheid zijn om muziek-, theater-, toneel- en poppenkastvoorstellin gen te bezoeken. Op straat Ter opfleuring van het gebeuren in de binnenstad kunnen ook daar straattoneelgroepen, zangers of muzikanten, volksdansgroepen en poppentheaters optreden. Straat schilders- en tekenaars kunnen Leiden voorts met een Montmar- tre-achtig sausje overgieten. Een voudige kermisattracties, het open stellen van winkeltjes en de talrij ke terrassen kan de boel nog wat extra sjeu geven. Op de Leidse Zondagen kan de organisatie van allerlei evenemen ten, zoals sportgebeurtenissen, ringsteken of voetbalwedstrijden eveneens het publiek aangenaam bezig houden. Een rondrit door de stad met de paardekar of riksja, boottochten en de verhuur van wa terfietsen verhogen de aantrek kingskracht nog eens. Hoewel sommige ideeën recht streeks uit het rapport 'Leiden de moeite waard' afkomstig zijn, meent Loek Geradts dat de Leidse Zondagen perfecte geschikt zijn als gelegenheid om die ten uitvoer te brengen. Zo bieden ook de Groenoordhallen tal van mogelijk heden terwijl ook aan een midde leeuws eetfestijn in De Burcht kan worden gedacht. Geradts is van plan zijn ideeën vanavond ter tafel te brengen als het gemeentelijke economisch be leidsplan in de raadscommissie voor economische zaken wordt be handeld. "Het lijkt me dat instel lingen als de VW, de stichting Leidse Binnenstad en dergelijke gewoon de handen ineen moeten slaan en de gemeente de stimule rende factor moet zijn". "Je zal op korte termijn die clubs bij elkaar moeten moeten halen om te bekijken wat de mogelijkheden zijn. Dan zul je toch moeten probe ren om te starten in de lente van 1986, als het weer wat aangenamer wordt". Met gestolen auto door ruit LEIDEN - Bij de brug bij de Hooi gracht is vannacht een auto door te hoge snelheid door een winkelruit van een hoekpand aan de Haarlem merstraat gereden. De bestuurder raakte de macht over het stuur kwijt en reed eerst tegen drie paal tjes, een lantaarnpaal en verkeers lichten waarna hij vervolgens door de winkelruit reed. De bestuurder van de auto is spoorloos verdwe nen, want de auto bleek even voor het ongeval gestolen te zijn. De ei genares van de auto blijkt een 37- jarige inwoonster van Leiden te zijn. Voor 20.000 uit auto gestolen LEIDEN - Uit een auto is eergis- ternacht voor 20.000 gulden aan computeronderdelen gestolen. De auto stond geparkeerd aan de Hooglandse Kerkgracht. De da ders hebben de auto opengebro ken door de ruit van de achter por tier stuk te slaan en haalden ver volgens de houten kisten met com puteronderdelen eruit. Voorlopig aüeen zand LEIDEN - Wethouder Peters (ruimtelijke ordening en verkeer) heeft gistermiddag het startsein gegeven voor de aanleg van een ontsluitingsweg naar het toekom stige woon- en werkgebied Room burg. Het plan voor de ontsluiting van dit oostelijk gelegen stadsdeel voorziet in een weg die begint bij de Hoge Rijndijk, ter hoogte van de huidige aansluiting op rijksweg 4, en vervolgens parallel loopt aan de rijksweg tot aan de voormalige vuilstortplaats. Vandaar gaat de weg omhoog, over de spoorlijn Lei- den-Utrecht, en sluit na enkele bochten te hebben gemaakt aan op de toekomstige rijksweg 11. De werkzaamheden waarvoor wethouder Peters gisteren het startsein gaf is de eerste aanzet tot de ontsluiting van het gebied dat is bestemd voor woningbouw en in dustriële bedrijven. Het gaat daar bij nog maar om een zandophoging voor de aan te leggen weg. De ver harding, en andere noodzakelijke voorzieningen, zullen pas worden aangebracht als er gegadigden zijn voor het industrieterrein. Het zuidelijke deel van het ter rein is met name bestemd voor be drijven die uit de (binnen)stad ver plaatst dienen te worden. Het is on der meer de bedoeling van de ge meente de betonmortelcentrale van de Zoeterwoudseweg naar Roomburg te verplaatsen. Woning bouw is op korte termijn niet in het gebied te verwachten. Voor de aanleg van de weg van de Hoge Rijndijk naar het toekom stige woon- en industrieterrein heeft de gemeente Leiden, in het kader van 'voorwaarden schep pend beleid' bestemd ter verbete ring van de economische infra structuur in Zuid-Holland, reeds een bedrag van 1,1 miljoen gulden van de provincie gekregen. De to- Wethouder Peters stelt een zand zuiger in werking, als startsein voor de aanleg van de weg naar Roomburg. (foto Holvast) tale kosten van de ontsluiting van Roomburg zullen zo'n 3,5 miljoen gulden bedragen. SKIAS geeft voorstellingen LEIDEN - Scholierenvereniging SKIAS van het Stedelijk Gymna sium geeft donderdag- en vrijdag avond in de schouwburg een uit voering van de musical 'Het Vriendje'. De oorspronkelijke titel van dit stuk is 'The Boyfriend' en het is geschreven door Sandy Wil son. Arne Koefoed maakte er een Nederlandse bewerking van. Aanvang beide avonden is acht uur; de voorstelling, inclusief toe spraken en pauze, duurt tot onge veer elf uur. Redactie: Wim Brands Bart Jungmann Pontje (1) klepper, je wordt er doodziek Aan het einde van de Lage Rijn dijk staat een bordje met daarop 'Voetveer'. Een woord waar de grote Van Dale nog nooit van heeft gehoord, maar wie de pijl op datzelfde bord volgt, weet al snel beter: voetveer pontje. De Spanjaardsbrug wordt een paar weken onder handen geno men. Automobilisten kunnen de Willem de Zwijgerbrug op, voor voetgangers en fietsers (dus ei genlijk voet- en fietsveer) is er een speciale bootverbinding ge maakt. Van 's morgens zes tot 's nachts twee uur tuffen de zoet watermannen Van Beusekom en Van Baren van Leiden naar Lei derdorp, van de Lage Rijndijk naar de Van der Valk Bouman- weg. "Nee, echt druk is het niet. Nog niet geweest ook", zegt Van Beusekom die gisterochtend rond half elf toch elk tochtje op zo'n vijftien passagiers mocht re kenen. In de vroege ochtend konden bovendien de fietsers en voetgangers nog gebruik maken van de brug. Aan zijn veertig per sonen maximaal waar de voor schriften de hand aan houden, is Van Beusekom in elk geval nog niet toegekomen. "Nou let ik daar ook niet zo op, hoor. Je moet het gewoon een beetje be kijken hoeveel de boot kan heb ben". Van Beusekom en Van Baren maken hun pendeldienst over de Zijl als werknemers van Provin ciale Waterstaten. "Die gaat daar over", aldus Van Beusekom. Hebben ze vaak van dit soort klusjes? "Het komt nogal eens voor, ja. Zoals onlangs bij de Al- phense jaarmarkt, toen werd een brug kapot gevaren. Zo'n geintje kan altijd gebeuren". "Ben je daar weer", zegt Van Beusekom vervolgens tegen een man met een fototoestel in de hand. Voor één van de betrokken bedrijven maakt deze bewoner van de Van der Valk Bouman- weg wat foto's. Hij toont zich zeer tevreden met de werkzaam heden aan de Spanjaardsbrug, vooral wat betreft de oprit. "Ik ben blij dat het gebeurt, dat ge- Pontje (2) "Er zijn nog geen klachten over de werkzaamheden binnengeko men", zegt politievoorlichter Dick Graveland. De Leiderdorp- se brug en de Willem de Zwijger- brug merken overigens wel dat de Spanjaard even het loodje heeft gelegd. "Het is dus wel raadzaam dat de mensen een paar minuutjes eerder van huis gaan", is Graveland raadzaam. Van die drukte raakten de ver keerslichten ook weer spontaan van slag. Net als in het weekein de toonden de lichten een tijd lang hardnekkig rood. Ditmaal op de hoek IJsselmeerlaan-Wil- lem de Zwijgerlaan en dat net met al het verkeer van de Lage Rijndijk er nog bij. De politie moest een half uurs het verkeer met de hand regelen. Echt druk is het Volgens Gra veland op het voetveer zelf. "Daar wordt echt flink gebruik van gemaakt", is hij in tegen spraak met schipper Van Beuse kom. Graveland: "Een collega moest zelfs een keer wachten omdat het pontje helemaal vol was". Wie dienen wij nu te geloven: Van Beusekom of de collega van Graveland? Gesloten (1) De Leidse winkeliers mochten maandag, op Tweede Pinkster dag, hun winkels openstellen. Het Leidse gemeentebestuur be sliste dat een tijdje geleden. Ook op de zondagen 21 en 28 juli, als de Lakenfeesten aan de gang zijn, kan de deur van het slot. VraagB is natuurlijk hoeveel winkeliers hun vrije dag opoffer den om achter de toonbank te gaan staan. De verwachting was dat alleen de meubelzaken van de mogelijkheid tot openstelling gebruik zouden maken - klopt dat? Maar eens paar winkeliers verenigingen gebeld. Luc Palm, namens de Haar- Van Beusekom heeft voor de fotograaf even het voetveer in de steek gelaten. "Je moet gewoon een beetje bekijken hoeveel de boot kan hebben", zegt hij. (foto Holvast) lemmerstraat: "Ik vind het niks zo'n dag. Het is inderdaad zo dat alleen de meubelbranche ervan profiteert. Waarom mensen op zo'n mooie dag wel naar een meubelzaak gaan en niet naar een andere winkel? Dat zal met het vooijaar te maken hebben; de mensen slaan aan het schoon maken en ontdekken dan ook dat ze best nieuwe meubels kun nen gebruiken. Zoiets zal het zijn". "Andere winkels profiteren in elk geval niet van zo'n dag; er waren in de Haarlemmerstraat dan ook geen winkels open. Kijk, laten we nou wel zijn: wie gaat er op zo'n mooie vrije dag door een winkelstraat lopen? Wij hebben dus niks aan zo'n dag. Er valt al leen maar van te profiteren als je van tevoren grote advertenties in de krant zet, zo van: Tweede Pinksterdag winkels open in de Haarlemmerstraat. En zelfs dan..." R. Weesel van de winkeliers vereniging Hogewoerd verklaart dat hij niet namens de winke liersvereniging wil spreken maar een zuiver persoonlijk oordeel wenst te geven. "En schrijf dat vooral goed op: een persoonlijke mening. Welnu, wat ik van zo'n dag vind? Ik snap het niet dat het gemeentebestuur het doet. De hele maatschappij streeft naar arbeidstijdverkorting en dan moeten wij een dag in de winkel gaan staan". Onzin dus. "Dat hoort u mij niet zeggen, maar het is toch zo: dit beleid strookt toch niet met wat er in de samenleving aan de hand is! En dan vraag ik me ook nog af of je op zo'n dag nou wel zulke gewel dige omzetten kunt halen. Ik denk het eerlijk gezegd niet". Onzin dus. Gesloten (2) Visser, winkeliersvereniging Kennedy centrum: "Bij ons is he lemaal geen winkel open ge weest. En dat is terecht. Heel in het kort vind ik er namelijk het volgende van: het is klinkklare onzin om op Tweedé Pinkster dag de winkels te openen. Dat is terug naar de jaren dertig en dat willen we toch niet? Maar goed, als de winkeliers nou maar ge woon niet meedoen aan dit ge doe, dan komt het nooit van de grond". Spiekerman van winkeliers vereniging Morsstraat: "Wij heb ben een advies uitgebracht aan de Kamer van Koophandel: doe niet mee. En dat is ook gebeurd. Prima, vind ik. En ik moet ook nog zien wat er op die Lakenda- gen gaat gebeuren. Ik snap die gemeente trouwens ook niet. In plaats dat ze zich nou eens druk maakten om andere dingen, ik bedoel, laat ze bijvoorbeeld maar eens zorgen dat .de Morsstraat beter bereikbaar wordt. Daar hebben we veel meer aan". En nu een afwijkend geluid, af komstig van de woordvoerder van het meubelatelier aan de Wil lem Barentszstraat. "Ja, wij zijn opengeweest en over de belang stelling mogen we niet klagen. Er zijn behoorlijk veel mensen in onze zaak geweest". "Hoe dat nou zo komt? Nou, dat is heel simpel: van oudsher wordt dit jaargetijde gebruikt voor de aanschaf van meubels, de mensen hebben nu de v jaarskriebels, en zo'n Tweede Pinksterdag is bij uitstek ge schikt om eens rustig meubels te kijken, of het nou warm weer is of niet". "Want kijk: op zaterdag heb ben de mensen nog wel andere dingen te doen...de boodschap pen moeten in huis worden ge haald.... dus voor je het weet is de dag om. En dan is het voor de mensen leuk als ze kunnen uit wijken naar Tweede Pinkster-

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3