Bus- en treinpassagier beter af in Rijnstreek Kwartiersdienst trein, snelbus Nieuwkoop-Amsterdam Stankoverlast lijkt veroorzaakt door zuiveringsinstallatie Zaak tegen directeur Slavenburg uitgesteld Alphen wil volkstuinen kwijt Station in Hoofddorp en Nieuw-Vennep definitief WOENSDAG 29 MEI 1985 REGIO LEIDEN PAGINA 19 ALPHEN AAN DEN RIJN - De miljoeneninvestering van de Nederlandse Spoorwegen gaat vanaf maandag vruchten afwerpen. Op werkdagen gaan de treinen in de ochtend- en avondspits tussen Alphen en Leiden een kwartiersdienst rij den. Een viereneenhalf kilome ter lang traject tussen Hazers- woude en station Lammen schans is dubbelsporig ge maakt, zodat een kwartiers dienst mogelijk werd. Voor veel Alphenaren zal dit het rei zen heel wat gerieflijker ma ken: de treinen worden minder druk en de aansluiting op an dere treinen wordt in veel ge vallen beter. De kosten van het dubbelspoor bedragen ruim zestien miljoen gulden. De kwartiersdienst tussen Al phen en Leiden 's ochtends tussen zes en acht uur en 's middags tus sen vier en zes uur heeft een moei zame ontstaansgeschiedenis ge had. De plannen om zo'n spits- dienst in te stellen dateren al van voor 1980. Voor het instellen van zo'n dienst was het noodzakelijk dat een deel van het traject Al phen-Leiden een dubbel spoor kreeg. Dat heeft echter nogal wat voeten in de aarde gehad. Het grootste probleem dat zich bij de wordingsgeschiedenis van het dubbelsporige project voor deed, was dat een aantal Rijndijkse boeren die dagelijks met hun vee het spoor moeten oversteken niet zonder meer bereid ween de voor de verdubbeling benodigde grond te verkopen. Zo heeft de grona ver werving van de laatste honderder. meters land een vertraging van drie jaar met zich meegebracht. Nadat de Nederlandse Spoorwe gen, de ruilverkavelingscommissie Rijnstreek-zuid. Rijkswaterstaat en de Rijndijkse boeren uiteinde lijk begin 1983 tot een financiële re geling kwamen, kon het project echt doorgang vinden. Een groot probleem dat al eerder bij de aanleg van een ander gedeel te dubbel spoor was gerezen, was dat de grond erg slap is, waardoor het heiwerk veel moeite kostte. Verder vormden de vele leidingen, die onder de spoorbaan door lo pen, de nodige hoofdbrekens. Op de stads- en op de streeklij- nen van de busmaatschappij West nederland is een aantal lijnen ver anderd. In plaats van de eerste rit van de streeklijn 169 (Alphen-Lei den) komt een extra rit van de stadslijn 75. Het vertrek van de eer ste avondrit Leiden-Alphen op lijn 169 is met een kwartier ver vroegd. Lijn 178 (Alphen-Gouda) gaat in de toekomst niet meer via de Aar hof, maar via de Julianastraat in verband met de route door de wijk Broekvelden in Bodegraven, die na de zomer wordt ontsloten. Om dat dat extra tijd kost, is in Alphen de kortere route via de Juliana straat gekozen. Voor de bewoners van het noord-westelijke deel van Alphen is daarom de route van lyn 77 verlegd langs de Aarhof. Verder zijn op enkele streeklij- nen de doorkomsttijden iets gewij zigd. De aankomsttijden van de stadslijnen zijn in de ochtenduren aangepast aan de nieuwe dienstre geling van de spoorwegen. Door 'Wegens groot succes' weer IGOR-dienstregelingboekje e dienstregelingen van Westnederland, Centraal Nederland en de Nederlandse Spoorwegen gaan zondag in. Het IGOR, interge meentelijk samenwerkingsorgaan Rijnstreek, heeft wegens het grote succes van vorig jaar opnieuw een regionaal dienstregelingen boekje voor de Rijnstreek uitgebracht. In één boekje zijn alle buslijnen in deze regio, inclusief alle trein verbindingen vanaf station Alphen gebundeld. Zowel de routes en haltes als de vertrek- en aankomsttijden worden vermeld. Ook zijn enkele routekaarten en een zonekaart afgedrukt. In het hoofdstukje 'Hoe kom ik waar in de Rijnstreek' wordt van een groot aantal belangrijke gebouwen, winkelcentra en recreatieob jecten precies verteld welke bussen men moet nemen en bij welke halte de passagier moet uitstappen. Het boekje vermeldt nu ook wel ke bussen de bedrijfsterreinen in Alphen, Koudekerk. Nieuwkoop en Ter Aar aandoen. Om het gebruik van de taxi te stimuleren - volgens het IGOR een 'onmisbare schakel in de openbaar vervoersketen' - zijn nu ook de taxibedrijven in de Rijnstreek vermeld. Het blijken er negentien te zijn. De tarieven (kilometerprijs) worden vermeld en er worden enige voorbeelden gegeven van de kosten van een taxirit (De Bron-station tien gulden, 's nachts vijftien gulden). Het IGOR-dienstregelingenboekje. dat 2,75 gulden kost, is te koop bij onder meer de postkantoren, de VW-kantoren en de Alphense stationsrestauratie. Dank zij bijna vijf kilometer extra dubbelspoor tussen Hazerswoude en Leiden wordt in ochti spits een kwartiersdienst ingevoerd. (fc het vervallen streeklijn 169 is lijn 75. In verband met de wijziging op streeklijn 178 rijdt lijn 77. waarvan de eerste en de laatste rit komen te vervallen, ir oude route \arhof. In Alphen gaat verder lijn 197 va ker rijden. In anderhalf jaar is het aantal ritten verdubbeld. Centraal Nederland zegt hiermee te willen inspelen op de wensen van de pas sagiers èn op de arbeidstijdverkor ting. Ook de route wordt gewijzigd. In plaats van via de Aarhof en de Lijsterlaan, wordt nu via de Julia nastraat en de Prins Bernhardlaan gereden. In de omgeving van het Marsdiep komt weer een halte. Voor Hazerswoudenaren heeft de voltooiing van het dubbele spoor een nare bijsmaak. De extra treinen razen over hun grondge bied, maar gemak hebben zij er niet van. Jarenlang heeft de ge meente zich ingespannen om een station in het dorp te krijgen. In 1980 ontwikkelde Hazerswoude al een alternatief plan om het station Hazerswoude-Rijndijk (voor de oorlog opgeheven) in ere te herstel len. Volgens het plan zou het niet eens nodig zijn de spoorlijn te ver dubbelen. De NS verwierpen het idee echter. Hazerswoude zou te weinig 'in- en uitstappers' hebben om een station rendabel te maken. Maar het idee blijft leven: nog vorig jaar is in het bijgestelde be- leidsprogram 1982-1986 van de Ha- zerswoudse coalitie van CDA en PvdA/PPR krachtig gepleit voor het vestigen van een NS-station aan de Rijndijk. Sneldienst Een andere belangrijke verbete ring voor het streekvervoer, die eveneens 2 juni ingaat, is de snel- dienst per bus tussen Nieuwkoop en Amsterdam. Deze spitslijn, lijn 194, gaat rijden tussen Nieuwkoop en het Amsterdamse station Haar lemmermeer. De lijn zal slechts twee stops maken: Vrouwenakker- brug en de bloemenveiling van Aalsmeer. De bedoeling is dat de bus op den duur niet Haarlemmer meer als eindstation krijgt, maar station Sloterdijk. SASSENHEIM De Zandsloot in Sassenheim is vermoe delijk vervuild door de rioolwaterzuiveringsinstallatie aan deze vaart in het zuiden van het bollendorp. Dat maakte burgemeester A.J. Kret gisteravond tijdens een gemeente raadsvergadering in het gemeentehuis bekend. herhaaldelijk klachteft over stan koverlast binnengekomen van mensen die in de omgeving wonen van de Zandsloot. Onduidelijk "Het is niet geheel duidelijk in hoeverre de overlast direct wordt veroorzaakt door een niet bedoelde Grote hoeveelheden vis zijn door de vervuiling gedood en enkele koeien zijn ziek geworden nadat ze van het water uit de Zandsloot hadden gedronken. Het gemeente bestuur heeft inmiddels een onaf hankelijk bureau opdracht gege ven om een diepgaand onderzoek naar de oorzaak van de vervuiling in te stellen. Burgemeester Kret riep gister avond de bevolking van het bollen dorp op niet in paniek te raken door de stankoverlast en de vervui ling van het water in en rond de sloot. Het ergste leed is volgens de burgemeester inmiddels geleden. Volgens Kret is de volksgezond heid in elk geval niet in gevaar. "Mocht dit onverhoopt in de toe komst wel het geval zijn, dan zul len wjj niet schromen de bevolking daarvan tijdig op de hoogte te stel len". aldus Kret voor de gemeente raad. Burgemeester en wethouders trokken gisteren 5000 gulden uit om de oorzaak van de vervuiling te achterhalen. "We willen graag pre cies weten wat er aan de hand is", aldus de burgemeester. "Op dit moment is in elk geval geconsta teerd dat het zo niet langer kan' lozing van de rioolwaterzuiverings installatie of dat er sprake is van een slechte zuivering waardoor het oppervlaktewater van de Zand sloot wordt verontreinigd", aldus burgemeester en wethouders in het voorstel aan de raad om 5000 gulden vrij te maken voor het on derzoek. Het VVD-raadslid J.P. van Dors- sen heeft er in een brief aan B en W onder meer op aangedrongen dat hij op zo kort mogelijke termijn over een aantal zaken wordt geïn formeerd. Zo wil hij door B en W op de hoogte worden gesteld over de aard en de oorzaak van de stan koverlast. die zich over heel zuid oost Sasser heim uitstrekt. Hij wil weten wie de veroorzaker van de vervuiling is of welke in stantie verantwoordelijk is. Daar naast ih formeert hij naar de om vang van de vervuiling vai Het gemeentebestuur van Sas- ter en de stankoverlast, het senheim vermoedt dat de overlast tuele gevaar voor de volksgezond- s ontstaan door onder meer de ge- heid. de wijze waarop en de snel- brekkige capaciteit van de rioolwa- heid terzuiveringsinstallatie aan de den gemaakte Zandsloot in het bollendorp. "Er inmiddels overleg met het Hoog heemraadschap van Rijnland, dat eind kan de overlast en de kosten die daarmee gaan ge paard. slotte wil Van Dorssen de waterhuishouding daar ten in welke mate de wijk Postwijk aldus burge verantwoordelijk meester Kret. De afgelopen weken zijn het gemeentehuis in Sassenheim andere nog te ontwikkelen bouwprojecten van invloed zijn op op het zuiveringsresultaat van .de rioolwaterzuiveringsinstallatie. ROTTERDAM (GPD) - „Ik ben voor honderd procent overtuigd van mijn onschuld. Ik zou u daar om willen verzoeken deze zaak zo veel mogelijk te bespoedigen, op dat ik hier snel afkom". Dat zei mr. P. Slavenburg, de inmiddels 68-ja- rige oud-bankdirecteur van de toenmalige Slavenburgs Bank woensdagochtend tegen de presi dent van de rechtbank te Rotter dam, mr. T. Fransen. De rechter besloot vanochtend de behandeling van de omvangrij ke zwart-geidaffaire, die in februari '83 na een grootscheepse politie-in- val aan het licht kwam, tot 10 sep tember a.s. uit te stellen. „De zaak is zéér omvangrijk. Dat vergt nogal enige studie", zo zei de president. Bovendien houdt het uitstel ver band met het proces dat bij de rechtbank in Den Haag loopt tegen drie andere ex-topfunctionarissen van de bank. Het uitstel was zeer tegen de zin van Slavenburg en diens raads man, mr. J. Mentink. „Ik ben volle dig overtuigd van m'n onschuld", zo herhaalde de in Brussel wonen de ex-bankdirecteur. „De achter liggende twee jaar zijn vol ellende en narigheid geweest", zo zei Sla venburg. „Niet alleen voor mij, maar ook voor mijn vrouw, mijn kinderen en m'n acht kleinkinde ren die inmiddels ook de krant kunnen lezen". Mr. Mentink voerde aan. dat zijn cliënt in de afgelopen twee jaar al tien keer door publiciteitsmedia is veroordeeld. „Het is prijsschieten geweest. Cabaretiers hebben dank baar gebruik van hem gemaakt. Het psychisch leed. waaronder de voorlopige hechtenis en de in rook opgegane toekomstplannen, maakt dat mr. P. Slavenburg naar een spoedig einde van de strafzaak verlangt", aldus Mentink. Zoals bekend worden Slaven burg en de andere drie verdacht van het indertijd feitelijk leiding geven aan valsheid-in-geschrifte. Volgens een rapport van de Rijks- accountantsdienst is tussen 1977 en 1982 bij vijf kantoren van de bank voor 170 miljoen gulden aan zwart geld ondergebracht. De werkelijke omvang van het zwart- geldcircuit bij de bank zou echter nog aanzienlijk hoger zijn geweest. Katholieke ker ALKEMADE - De restauratie van de Rijpweteringse kerk 'Onze Lie ve Vrouwe Geboorte', die een jaar geleden begon, verloopt voorspoe dig. Op dit moment worden de to ren en de voorgevel opgeknapt, de laatste werkzaamheden aan de bui tenzijde van de roomskatholieke kerk. Voor de bouwvakvakantie moet het klaar zijn, waarna in het najaar het interieur van de kerk on der handen wordt genomen. De restauratie van de kerk, die in totaal zo'n 350.000 gulden kost, wordt voor het grootste deel be taald door de parochie zelf, vertelt pastoor J.W.M. Nijman desge vraagd. Er is geen subsidie gege ven door monumentenzorg. "Het was dringend nodig. De parochia nen hebben zelf ook gezien hoe de kérk erbij stond. En ze waren heel enthousiast over de restauratie", verklaart hij de gulheid van de L in de steigers Rijpweteringse katholieken. Met het geld van de parochianen, de re serves van de kerk en een bijdrage van het bisdom wordt de restaura tie bekostigd. Het werk wordt vooral uitge voerd door plaatselijke onderne mers. "Het zijn bijna allemaal paro chianen, maar we hebben gewoon zakelijke overeenkomsten", aldus de pastoor. De achterzijde van de kerk en het dak van de kerk zijn inmiddels klaar. De kap is ingespo ten tegen houtworm, terwijl nu de klokken en de wijzerplaten zijn verwijderd om een grote beurt te ondergaan. Als de werkzaamheden aan de buitenzijde zijn voltooid, zal het in terieur worden geschilderd. Pas toor Nijman denkt dat de kerk klaar is voor kerstmis. Met een spe ciale dienst zal de restauratie dan worden herdacht. KATWIJK - De tentoonstelling en verkoping van werkstukken van het welfare-werk in het bejaarden centrum 'Huize Salemin Katwijk heeft minder kopers getrokken dan in voorgaande jaren. De opbrengst van de verkoping bedroeg dan ook slechts 1600 gulden. Vol gens een van de organisatoren was het mooie weer ver moedelijk de voornaamste oorzaak van het wegblijven van kijkers en kopers. Het welfare-werk is een afdeling van het Rode Kruis. Bejaarden, zieken en gehandicapten uit Katwijk en Valkenburg kunnen aan het welfare-werk deelnemen. Zij krijgen van het Rode Kruis materiaal om werk stukken te maicen. Later worden de werkstukken ver kocht. Van de opbrengst wordt weer nieuw materiaal gekocht. Een deel van de werkstukken is gisteren niet ver kocht. Het is dan ook de bedoeling van de organisatie om een kraam op te zetten op de toeristenmarkt die in de zomer in het centrum van Katwijk aan Zee wordt gehouden. "Daar komen veel mensen op af en mogelijk kunnen wij daar de overgebleven werkstukken kwijt. Boven dien hebben de mensen die aan het welfare-werk deel nemen dan al weer een aantal werkstukken klaar", aldus mevrouw Korndorffer. DEN HAAG/ALPHEN - De ge meente Alphen wil de twintig volkstuinen aan de Westkanaalweg (die er nog resten van de vijfen veertig) kwijt. Maar de eigenaar van de grond, de Leidenaar C. Ver boom, verzet zich daar tegen. Met hulp van de Raad van State, waar hij gisteren voor het behoud van de volkstuinen pleitte, hoopt hij te kunnen voorkomen dat de ge meente Alphen haar zin doordrijft. Waarom wil Alphen van de volkstuinen af? Zeer onlangs (in maart nam de gemeenteraad dat besluit) werd de gemeente eigena resse van 52 hectare grond in de Oudshoomsepolder. Grond die zij wil aanwenden voor recreatieve doeleinden, onthulde de woord voerder van Verboom. Acht hecta re wil de gemeente bestemmen NIEUW-VENNEP/HOOFDDORP - De NS-stations in Nieuw-Ven nep en Hoofddorp blijven bestaan. De minister van verkeer en water staat heelt de beide stations een zo genaamde 'definitieve status' ver leend. Bij de ingebruikneming van de Schiphollijn zei de toenmalige mi nister van verkeer dat sluuiting van een of beide haltes zou worden overwogen indien na een periode van vijfjaar het aantal in- en uit stappers van de twee halteplaatsen samen minder dan 2000 per dae be- draagt. Het aantal van 2000 treinreizigers per etmaal wordt echter reeds een aantal jaren overschreden. De mi nister heeft de NS daarom laten weten dal de halten Hoofddorp en Nieuw-Vennep met ingang van de dienstregeling 1986-1987 als 'defi nitieve voorzieningen' kunnen worden beschouwd. Hoofddorp zal bovendien na aanleg van het zoge noemde keerspoor een regelmatige intercity-verbinding krijgen met het noorden en oosten van het land. Noordwij kse vrouw komt om HAARLEMMERMEER - De 64- jarige mevrouw C.M. Bohemen- Rotteveel uit Noord wijk is dins dagmiddag om het leven gekomen door een frontale botsing op de Leimuiderdijk in Haarlemmer meer. Haar 72-jarige echtgenoot is met een hoofdwond in het VU-zie- kenhuis in Amsterdam opgeno- De auto waarin het echtpaar reed kwam volgens de politie door on bekende oorzaak op de linker weg helft terecht en botste vervolgens frontaal op een vrachtauto. Het echtpaar werd naar het VU-zieken- huis in Amsterdam vervoerd, waar de vrouw korte tijd later overleed. De vrachtwagenchauffeur bleef ongedeerd. voor de aanleg van een familiecam- ping, bovendien heeft zij de Neder landse Caravanclub benaderd voor een vestiging ter plekke. Alphen zou Verboom ook al een bod heb ben gedaan voor zijn grond, maar de Leidenaar bleek tot gisteren hiervan niet op de hoogte te zijn. De recreatieve plannen voorzien ook nog eens in de komst van een golfterrein. En, zo lichtte de ge meentelijke woordvoerder toe, in deze plannen passen geen volks tuinen. „De grond waarop de tui nen zijn aangelegd heeft een agra rische bestemming waarop volks tuinen niet zijn toegestaan". Volgens de gemeente is haar be leid erop gericht om het gebied zo landelijk mogelijk te houden. „Wij geven de gebruikers van de grond voldoende gelegenheid om uit te kijken naar een andere tuin".Een tuin die best wel te vinden zal zijn, vertelde Verboom desgevraagd. Hij voegde er wel direct aan toe dat een andere volkstuin moet worden gezocht langs drukke snelwegen of in de buurt van een spoorbaan. „Dat is nu net een omgeving waar de mensen die bij mij een tuin heb ben niet op zitten te wachten". Over het bod dat de gemeente Al phen op zijn grond gaat doen, ver telde Verboom dat er. wat hem be treft, best over valt te praten. Ech ter, dan moet de gemeente niet de zelfde plannen tot uitvoering bren gen als waarmee hij zelf rondloopt. Het is overigens niet de eerste keer dat de Leidenaar met de ge meente in 'aanvaring' komt. Enke le jaren geleden diende hij een groots plan in dat voorzag in de bouw van zo'n tweehonderd vakantiebungalows. De gemeente Alphen veegde de plannen van ta fel, omdat de grond ook toen al een agrarische bestemming had. De Raad van State zal 8 juli uit spraak doen in deze zaak. Inbraak in gemeentehuis NOORDWIJKERHOUT - Er is gis teravond ingebroken in het ge meentehuis aan de Herenweg in Noord wij kerhout. De daders kwa men binnen door door een ruit aan de zijkant van het gebouw in te slaan. Vervolgens werd het hele ge meentehuis doorzocht, waarbij la dekasten werden opengemaakt en de inhoud over de vloer werd ge gooid. Volgens de politie wordt er alleen geld vermist. De hoogte van het bedrag is niet bekend. In verband met het onderzoek van de technische recherche was het gemeentehuis vanmorgen ge sloten. De restauratie van de katholieke kerk in Rijpwetering verloopt voor spoedig. Naar verwachting is het werk voor kerstmis klaar. (foto Wim Dijkman)

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 19