Kaarten troef bijGrolsch. Noordwijk snijdt VTL pas naar finale af Visentini haalt achtste trui af Pausproces: wartaal Agca Leidenaars eervol ten onder Derde plaats voor Kauffman Fides in finale van zomeravondtoernooi UVS-ODB Lezers Schrijven GRATIS SPEL KAAKTEN BIJKRATGROLSCHPIJPJES. Paus Verkeersleiders tekenen geen hoger beroep aan Theems WOENSDAG 29 MEI 1985 NOORDWIJK - Binnen één etmaal bleek vierdeklasser VTL niet in staat voor een tweede verrassing te zorgen in de strijd om de Leidsch Dagblad-Cup. Nadat LFC op tweede pinksterdag op de valreep werd teruggewezen, moest de formatie van Mat Kantebeen zich gisteravond bij Noordwijk verzamelen voor de halve finale. Zoals verwacht sneed de zaterdageersteklasser de Leidse ploeg de pas af naar de beker-eindstrijd. Over de wijze waarop dat gebeur- strubbelingen tijdens de winterpe- Groot actief bij Wilhelmus. Kante de, behoeft VTL zich geenszins te „ode, draaide het elftal op volle been: "Ted heeft het moeilijk ge- schamen. Noordwijk frommelde toeren. Ik ben geen moment bang had met de overgang van hoofd- slechts twee goaltjes achter inval ler-doelman Ed Neuteboom. Had de drie afdelingen lager spelende ploeg uit de Steutelstad in de eer ste rondgang wat zuiniger met de kansen omgesprongen, dan had zich zelfs een surprise aangediend. Nu plaatste de vrijwel volledig aan tredende thuisploeg (slechts zon der Smits en Wetzel) zich voor de finale, die naar alle waarschijnlijk heid tegen Rijnsburgse Boys (dat morgen speelt tegen Kagia) zal gaan. Mat Kantebeen, na vijf jaar VTL volgend seizoen bij Meerburg ("de degradatie was een koude dou che") werkzaam, vond dat zijn elf tal eervol ten onder was gegaan. "We hebben Noordwijk toch aar dig partij geboden", had de trainer gelijk. "Op deze manier neem je toch leuk efscheid van een vereni ging. VTL trok in deze wedstrijd de lijn van de laatste weken door. Na een slecht en vooral ongelukkig begin van de competitie en wat geweest dat VTL naar de Afdeling zou degraderen. Daarvoor heeft het team teveel kwaliteit". vierde klasse. Beide partijen hebben zich moeten aanpassen. In de laatste competitiewedstrijden Een belangrijke rol binnen het heeft hij de ploeg op sleeptouw ge- elftal was deze voetbaljaargang nomen. Petje af voor hem", weggelegd voor Ted van Berkel, Volgend seizoen verdedigt de vorig jaar nog onder Ruud de blonde middenvelder echter weer de kleuren van Wilhelmus, dat aan het eind van dit seizoen veel vaste krachten verliest en her en der aan spelers trekt. "Terecht dat Ted weer teruggaat", meent Kante been, "die jongen hoort daar thuis. Hij houdt van zijn sport, heeft er veel voor over en heeft kwaliteit genoeg om zich op dat niveau te handhaven. Maar het hoeft voor VTL geen ramp te betekenen. Zon der hem zal de club zich ook kun nen handhaven". Gisteravond evenwel kon Van Berkel zijn ploeg niet aan een over winning helpen. Hoewel VTL met Steef Pattiapon, Ronald van der Pot en Fred van Haarlem en Van Berkel (broer John was niet aan Juist voordat Leidenaar Martin de Jong wil uithalen, gritst Dick Dortmundt de bal voor de voeten van de VTL'er weg. Andries Wendt staat gereed om assistentie te verlenen. (toto Holvast) wezig) talentvolle spelers in huis heeft, kon de Vlietclub uiteraard niet wedijveren met Noordwijk. De eersteklasser had de wedstrijd niet lichtzinnig opgenomen, maar kon niet echt imponeren. Begrijpe lijk, nu de kustploeg na een slopen de competitie ook nog eens een reeks duels moet afwerken. Naast de LD-Cup is de Eelman-brigade ook nog in de ditrictsbekerstrijd gewikkeld. Zaterdag dient in de thuishaven tegen derdeklasser To- negido te worden aangetreden. Wordt er gewonnen, dat dient het elftal volgende week weer voor twee 'Cups' binnen de lijnen te ver schijnen. Duidelijk was gisteravond te constateren dat de scherpte bij de roodwitten ontbrak. VTL kon daardoor lange tijd in de wedstrijd 'blijven' en kreeg via René Schou ten en Martin de Jong zelfs kansen op een voorsprong. Noordwijk had in de 36ste minuut een Leidse ver- dedigingsfout nodig (niemand be roerde de scherp indraaiende cor ner van Geert-Jan Bakker) om op voorsprong te komen. In de tweede helft raakten de Noordwijkse voorwaartsen meer op toeren, mede dankzij de ver moeidheid bij de VTL-verdedigers. Eenmaal voor het doel van Ed Neuteboom bleken Klaas Vink, Iwan Hermans en Geert-Jan Bak ker, later vervangen door Robert Knauf, niet in staat te scoren. De spanning bleef daardoor in de strijd, hoewel de Leidenaars niet op uitgespeelde mogelijkheden konden bogen. Pas in de laatste minuut produceerde Robin Gerlof, de jongere broer van Timo en inge vallen voor de geblesseerde Sjaak Sluys, de verlossende 2-0. ROB ONDERWATER HARDERWIJK - De vrouwen van de Lundbeck-Fer van Duuren wie lerploeg hebben zich tijdens een klassieke wedstrijd over de Velu- we, met start en finish in Harder wijk, goed in de voorste gelederen geweerd. De 83 kilometer lange koers eindigde in een massaspurt, waarin Monique Kauffman achter winnares Henny Top en Gonny van Koert als derde over de meet kwam. Els van Leeuwen uit Lisse finishte als tiende, gevolgd door Hanneke Lieverse op de elfde en Mary van Galen op de twaalfde plek. Monique Kauffman en Els van Leeuwen hadden daarvoor te vergeefs het avontuur gezocht. Een poging van de voor de Bollen streek rijdende Hanneke Lieverse in het gezelschap van Hennie Top leek meer kans van slagen te heb ben, maar verder dan een maxima le voorsprong van 20 seconden kwam het tweetal toch niet. Twee dagen daarvoor waren Monique Bouters en Els van Leeuwen tij dens de ronde van Uithoorn goed voor een vijfde en een zesde plaats. Voor het einde van verzekerde de Leidse équipe zich reeds van de komst van de talent volle nieuwelinge Sandy Lutke Schipholt, die in september naar de damescategorie overstapt. De Haagse reed gedurende het pink- sterweekeinde twee overwinnin gen en een tweede plaats bijeen, hetgeen er op duidt dat er het vol gende jaar het nodige van haar mag worden verwacht. HILVERSUM (ANP) - De uitslagen van de dinsdagavond in Hilversum gehouden koersen zijn: EERSTE KOERS, 2000 meter: 1. Zombro Oldeson (J. Oorthuijsen) 2.34.4 - 1.12.7. 2. Zege Boszorg, 3. Yes Roodnot. Toto: win nend f. 7,90, plaats f. 9,00 f. 2.30 f. 3,70, kop pel f. 29.70. trio f. 1000.50 DERDE KOERS. 2000 i Buitenzorg (J. Oorthuijsen) 2.42,7 -1.21,4,2. Zilver Dorado. 3. Zomaro Nijenrode. Niet gestart: Ysa Z. Toto. winnend f. 6.60, plaats f. 3.40 f. 1,70 f. 1.50, koppel f. 38,20, trio f. 211,40. VIERDE KOERS. 2000 meter: 1. Zeres Boszorg (mej.Y. Wagenaar) 2.40,2 -1.20,1,2. Zara Buitenzorg, 3. Wendi Corosa. Niet ge start: Ziante P. Toto: winnend f. 1,60, plaats f. 1,40 f. 1,20 f. 2,70, koppel f. 2,20, trio f. 30,00. VIJFDE KOERS. 2440 meter: 1. Yesterday (G. de Jong) 3.22,2 - 1.22.9, 2. Yankee Dream, 3. Vlieland. Toto: winnend f. 3,40, plaats f. 1.80 f. 3,60 f. 1,60, koppel 54.90, trio f. 377,80. ZESDE KOERS. 2000 meter: 1. Wevento (J. de Ruk) 2.40,0 -1.20,0, 2. Victor Toto nr. 21 Eerste prijs: 2 winnaars, die elk bruto 11.860,20 ontvangen. Tweede prijs: 37 deelnemers ontvangen elk 427,30. Derde prijs: 437 deelnemers ontvangen elk ƒ90.40. Toto-gelijk nr.21 Eerste prijs: geen winnaar. Tweede prijs: geen winnaar. Derde prijs prijs: 28 deelne mers ontvangen elk 138 - ta 622 deelnemers ontvangen De jackpot ƒ748.41. toto-gelijk nr. 22 Voorronde WK LEIDEN - Door een 5-5 gelijkspel tegen Fiks plaatste Fides Pacta zich gisteravond voor de finale van het Zuiderkwartier Zomeravond- toernooi, waarin De Danaïden de tegenstander zal zijn. Voor de Oegstgeestenaren rest de strijd om de derde plaats tegen Fluks, dat met 5-1 van Crescendo won. Tot diep in de tweede helft wist Fiks de deur naar de eindstrijd open te houden. De door treffers van Theo Vreeken (3), Sandra van Gelderen en Jaap Rietdijk opge bouwde 5-2 voorsprong ging in de slotfase evenwel verloren. Kitty Dool en Hennie van der Top, die met drie goals topscorer was aan Leidse zijde, schoten Fides langs zij, nadat eerder Jan Willem Meijer had gedoelpunt. Voor Fluks was een plaats in de kleine finale het best mogelijke re sultaat en die werd ten koste van Crescendo ook gehaald. Door tref fers van Ada van der Meulen (2), Bram Koppenaal (2) en Nel Hor dijk won de Noordwijkse jeugd- ploeg met 5-1. Het duel tussen de jeugdploegen van De Danaïden, dat al zeker was van een plaats in de finale, en Per- nix kon geen doorgang vinden, omdat Pernix er niet in slaagde een twaalftal binnen de lijnen te bren gen. Adspiranten i Pernix i het eerste duel in de nacom- petitie voor deelname aan het Ne derlands kampioenschap wel dui delijk aanwezig. Het Delftse Fortu- na werd gisteravond met 5-2 ge klopt, vooral dankzij een uitste kende tweede helft. Na rust (1-1) werd het doelpunt van Marinde Vromans gevolgd door treffers van Joke Kwestro, Marco van der Lucht en Robin Arnoldus (2). De Algemene legde gisteravond in Oegstgeest beslag op de eerste prijs van het adspirantentoernooi van KNS. In de finale werd De Da- naiden met 3-1 verslagen. In de strijd om de derde plaats won Tem po met 4-2 van een vanwege de be slissingswedstrijd ernstig gehandi capt Pernix. 2,10 f. 1,20, koppel f. 12,40, trio f. 48,70. ZEVENDE KOERS, 1609 meter: 1. Zodiak (A. Mollema) 2.07,1 -1.19,0,2. Yniek, 3. Wla- dimir J. Toto: winnend f. 1,50, plaats f. 1,20 f. 1,50 f. 1,90, koppel f. 3,90, trio f. 26,50. ACHTSTE KOERS. 1609 meter: 1. Wendy Compaen (A. van Brederode) 2.05,8 -1.18,2, 2. Van Hans Alve, 3. Spencer K. Niet ge start: Udo Tonka. Toto: winnend f. 4,00, plaats f. 1,90 f. 3,70 f. 11,30, koppel f. 18,80, trio f. 4097,00. NEGENDE KOERS, 2000 meter: 1. Yla Oostland (J. van Dooyeweerd) 2.37,6 - 1.18,8, 2. Yendi Corosa, 3. Ytranssbelwin. Niet gestart: Ysvink K. Toto: winnend f. 7,50, plaats f. 2,50 f. 2,00 f. 1,40, koppel f. 10,70, trio f. 264,60. TIENDE KOERS, 2000 meter: 1. Sammy Norton (F. Gorter) 2.35.2 - 1.17.6, 2. Velino Majo, 3. Titana P. Toto: winnend f. 3,50, plaats f. 1,00 f. 1,00 f. 1,00, koppel f. 3,50, trio f. 37,20. ELFDE KOERS, Vorst van Walta (A. Mol lema) 3.53,2 - 1.20,4, 2. Winston. 3. Valar du Bois. Toto: winnend f.4,90, plaats f. 2,50 f. 1,60 f. 1,90, koppel f. 9,20, trio f. 88,40. Omzet van de totalisator: f. 234.980,00. IJsland-Schotland 0-1. De stand is: Schotland 5 Wales 5 Spanje 4 Wielrennen sec. 5. Noel Segers (Bel) op 13 sec., 16. Bert Oosterbosch (Ned) op 1.02, 22. Henk Lub- berding op 1.07; 25. Johan Lammerts op 1.08; 41. Peter Winnen op 1.13; 69. Gert-Jan Theunisse op 1.22. Olympia's ronde De uitslag van de eerste etappe van Olym pia's Ronde van Nederland is: 1. Tinu Ros mia (Sov), 88 km van Harderwijk naar Har derwijk in 1 uur 53 minuten en 2 seconden, met tijdvergoeding 1.52.47, 2. Jean-Claude Provoost (Bel) 1.53.02, met tijdvergoeding 1.52.52,3. John Talen (Aar) 1.53.02, met tijd vergoeding 1.52.57, 4. Oleg Jarosjenko Het algemeen klassement na de eerste etappe is: 1. John Talen (Aar) 2 uur 3 minu ten en 7 seconden, 2. Tinu Rosmia (Sov) op 12 seconden, 3. Erik Breukink (Gaz) op 0.15,4. Henry Dorgelo (Bat) op 0.21,5. John Bogers (Gaz) op 0.21,13. Arjan Jagt (Bat) op Italië is: 1. Stefano^AUochio (Ita) 240 km in 6.47.48 (gem. 35.311 km/u, 20 sec. bo- I ni.); 2. Giuseppe Saronni (Ita) z.t. (15 sec.); 3. Urs Freuler (Zwi) z.t. (10 sec.); 4. Ezio: Moroni (Ita) z.t. (5 sec.); 5. Sergio Scremin- (Ita) z.t., 14. Johan van der Velde (Ned) z.t.,' 27. Frits Pirard (Ned) z.t. Het algemeen klassement is: 1. Roberto Vi sentini (Ita) 59.30.12; 2. Bernard Hinault (Fra) op 28 sec. 3. Marino Lejarreta (Spa) o Eerste prijs: geen winnaar. Tweede prijs. 2 winnaars, die elk bruto 150.000 ontvan gen. Derde prijs: 67 deelnemers ontvangen elk 4.383,60. Vierde prijs prijs: 3.775 deel nemers ontvangen elk 77,80. Vijfde prijs: 66.396 deelnemers ontvangen elk 5,00. De jackpot voor lotto nr 22 is: 94.927,97. a der Velde op 17.49; 91. Frits Pirard op 49.50; 115. Gerrie Knetemann op 1.06.52; 147. Wies van Dongen op 1.32.49; 159. en laatste: Peter Pieters op 1.59.55. ment: 1. Joel Pelier (Fra) 4.12.03; 2. Steven Rooks (Ned) op 4 sec. 3. Jerome Simon (Fra) op 9 sec. 4. Charly Berard (Fra) op 11 SALERNO (AFP/SID) - Een dag voor de - misschien wel beslissen de - tijdrit over 38 kilometer van Capoa naar Maddeloni was er weer weinig strijdlust in de Ronde van Italië. De elfde etappe, een rit van 240 kilometer van Paola naar Saler no, leverde de tweede dagprijs op voor de Italiaanse neo-prof Stefano Allochio. Hij versloeg in een mas sasprint zijn landgenoot Giuseppe Saronni en de Zwitser Urs Freuler. Roberto Visentini haalde op het erepodium in Salerno zijn achtste rose leiderstrui af. De leidende positie van de Ita liaanse miljonairszoon was toch eventjes in gevaar geweest. Ber nard Hinault, tweede geklasseerd op 28 seconden, ontsnapte 25 kilo meter na de start. De Italianen Pag- nin en Petito vormden met hem een kopgroepje, dat al snel een hal ve minuut uitliep. Met nog twee honderd kilometer te rijden, achtte Hinault de kwaliteit van zijn mede vluchters te gering om enige kans op succes te hebben. Hij ging na tien kilometer rechtop zitten en liet zich opslokken door het 'wande lende' peloton. Dauphiné De Belg Noël Segers en de Au straliër Phil Anderson waren de winnaars op de tweede dag van de Dauphiné Liberé. Zij wonnen ie der een korte rit-in-lijn. In de eer ste, over 86 kilometer van Anne- masse naar Aix-les-Bains, verover de de Fransman Joël Pelier de geel-blauwe leiderstrui. Hij werd tweede achter Segers. In Parijs-Ni- ce was Pelier eveneens korte tijd- klassementsleider. Stephen Roche, de Ier die maan dag in Annemasse de proloog had gewonnen, miste de slag in de stra ten van Aix-les-Bains. Olympia Tinu Rosmia uit de Sowjet-Unie heeft de eerste etappe van Olym pia's Ronde van Nederland gewon nen. Rosmia was de snelste sprin ter uit een kopgroep van zeven man, die met negentien seconden voorsprong op het peloton over de streep ging na de rit van 88 kilome ter met vertrek en aankomst in Harderwijk. De Belg Jean-Claude Provoost werd tweede in de eindsprint. John Talen, die als derde over de streep ging nam de leiderstrui over van Eric Breukink, eerder op de dag winnaar van de proloog-tijdrit. LEIDEN - UVS speelt morgen avond in de Kikkerpolder tegen het Haagse ODB voor de vijfde ronde van de districtsbeker. De aanvang is 19.00 uur. Noordwijk treedt zaterdagmiddag voor dezelf de strijd aan tegen Tonegido, dat onlangs het kampioenschap van de derde klasse voor zich opeiste. De wedstrijd op de Duinwetering be gint om 14.30 uur. VREDESKAMPEN - De rijkspolitie van Woensdrecht heeft gisteren drie vredesactiekampen ontruimd. In totaal werden twintig onderkomens af gebroken en de bouwmaterialen in beslag genomen. In afwijking van de talrijke vorige ontruimingen namen de dertien politiemensen voor het eerst ook beddegoed als dekens, lakens en slaapzakken mee evenals ma trassen en onderleggers. De officier van justitie beslist wat er met de in beslag genomen goederen gebeurt. Wat de politie van Woensdrecht ech ter als van nul en generlei waarde betiteld wordt vernietigd, zo zei een politiewoordvoerder. ADVERTENTIE loékcA Vakmanschap is Meesterschap ROME (AFP/UPI/DPA) - De Turk Mehmet Ali Agca, die in 1981 een aanslag pleegde op paus Johannes Paulus II, betoogde gisteren voor de rechtbank in Rome dat hij de reïncarnatie is van Christus en dat zijn daad verband hield met het zo genoemde derde geheim van Fati- ma. Hij deed een beroep op het Va- ticaan dit geheim te onthullen. Een woordvoerder van het Vaticaan wilde geen commentaar geven op de eis van Agca. Op de tweede dag van het proces tegen de verdachten van de moord aanslag op de paus deed Agca, die maandag ook al voor de nodige verbazing in de rechtszaal zorgde, weer enkele opzienbarende uit spraken. „Ik heb in contact ge staan met de eeuwige God. Van daag verwacht ik een antwoord van het Vaticaan. Als de Heilige Stoel blijft zwijgen dan zal ik blij ven samenwerken met de recht bank. Als de Heilige Stoel mijn woorden tegenspreekt, dan kan ik niet langer praten". Agca beweerde dat de moord aanslag op Johannes Paulus II ver band hield met het derde geheim van Fatima, één van profetieën die de maagd Maria in 1917 zou heb ben doorgegeven aan drie kinde ren in het Portugese plaatsje Fati ma. Voorspeld werden een tweede grote oorlog en de bekering van het Russische volk. De derde pro fetie werd niet onthuld, hetgeen leidde tot talrijke speculaties. Het onderzoek naar de op 14 mei in Venlo aangehouden Turk, die momenteel in voorlopige hechte nis verblijft in het huis van bewa ring te Roermond, heeft tot op he den geen concrete aanwijzingen opgeleverd dat hij betrokken is ge weest bij een reeds gepleegd of nog te plegen ernstig misdrijf. De arrestant werd bij binnen komst in Nederland vanuit West- Duitsland op de laatste dag van het pausbezoek aan Nederland aange houden in het bezit van een vals Frans paspoort en een geladen pi stool. Bij het doorzoeken van de baga ge vond de koninklijke marechaus see een geladen en schietklaar 9 mm automatisch pistool Brow ning. Gebleken is dat het pistool behoorde tot een partij van 21 vuurwapens. Uit deze partij is ook het vuurwa pen afkomstig waarmee de Turk Mehmet Ali Agca op het Sint Pie tersplein in Rome de aanslag op de paus heeft gepleegd. Het op uw voorpagina gebrachte commentaar in de krant van 15 mei m.b.t. het afgesloten pausbezoek is nogal eenzijdig te noemen. Op en kele punten wil ik wel enige cor recties aanbrengen. Zelf mocht ik het genoegen sma ken om enkele keren bij diverse manifestaties aanwezig te zijn. En het was enorm, geweldig, wat er ter plekke gebeurde. Buiten hetgeen de paus ons voorhield waar hij nog altijd het recht toe heeft - was er door zijn aanwezigheid alleen al een bijna onnederlands enthou- te constateren. wilt) zou hebben gedaan, ont wricht hij de inhoudelijkheid van het geloof zoals dat tot nu toe is na geleefd en onderhouden in de afge lopen eeuwen. Dat mogen we als r.k-mensen toch niet van een paus verwachten. SCHIPHOL (ANP) - Het Neder lands Luchtverkeersleiders Gilde gaat niet in beroep tegen het von nis van de president van de recht bank te Haarlem, zaterdag gedaan in kort geding. Het geding was door de minister van verkeer en waterstaat tegen het gilde en tegen drie individuele bestuursleden aangespannen. Dit is gistermiddag na overleg tussen het gildebestuur en de advocaat mr. H. Schellart door vice-voorzitter W. Koper van het gilde meegedeeld. Over de consequenties die het vonnis heeft voor het gilde en voor de drie individuele gedaagden zal worden beraadslaagd op een alge mene ledenvergadering, die vrij dag wordt gehouden. Zoals bekend heeft de president van de Haarlemse rechtbank het gilde zaterdag bevolen zijn leden op te roepen hun acties, gericht op verstoring van het luchtverkeer van en naar Schiphol, met onmid dellijke ingang te beëindigen. De rechtbankpresident beval tevens dat de individuele gedaagden zich moesten gedragen overeenkomstig zijn bevel aan het gilde en actief mededwerking moesten verlenen aan de uitvoering van zijn aan het gilde gedane bevel. ALMELO (ANP) - De Districtsge- neeskundige en Gezondheids dienst Almelo begint in het nieuwe schoolseizoen met een onderzoek naar de gezondheid van kinderen uit gezinnen met een minimumin komen. Er zal worden nagegaan of de kinderen te lijden hebben onder slechte voeding. Almelo loopt hier mee vooruit op een landelijke on derzoek naar voeding en voedings patronen. Dat Almelo zelf eerder met een studie begint, heeft te maken met de opmerking van de Almelose Almelo begint onderzoek naar gezondheid jeugd wethouder mevrouw J. Van der Kooy, vorig jaar, dat gezinnen met een minimaal inkomen door geld gebrek een te eenzijdig voedsel pakket krijgen. Zij sprak in dit ver band zelfs over „hongerbuikjes". Op dit moment is de DG en GD bezig met een vooronderzoek. In formatie over gewicht, lengte en dergelijke van ongeveer vijf-jarige kinderen uit Almelo en de rest van Nederland wordt verzameld. Het gaat om gegevens over een periode van tien jaar. Met deze cijfers in de hand volgt vanaf september 1985 een gericht onderzoek naar de li chamelijke toestand van vijfjarige kinderen. De schoolartsen in Al melo hopen met de resultaten van het onderzoek in de hand conclu sies te trekken waar het om voe dingsadviezen gaat. Minutenlang staande ovaties van lachende, klappende en huilende mensen. Er kwamen emoties los van mensen, die naar mijn mening te lang verstoken waren van offi ciële r.k. informatie zoals bijvoor beeld het Katholiek Nieuwsblad vermeldt. Men voelde intuitief aan, bijvoorbeeld in de Irenehal (23.000 mensen): dit fs de kerk! Dit is wat wfj verwachten van een paus van de wereldkerk en niet alleen van de Nederlandse kerk. Mild belerend om Gods gezag te aanvaarden; ontegenzegeÜjk be hoort daarbij de r.k. kerk omdat Jezus zelf deze tijdens zijn leven heeft gesticht d.m.v. zijn apostelen en leerlingen. Het is dus niet waar, zoals u suggereert, dat de paus een zijdig bezig is geweest. Zoals ook het panel van de KRO ons wilde indoctrineren na elke manifestatie; het negativisme en de eigenzinnig heid van wat nü nog niet mogelijk is binnen de r.k. kerk vierde er soms hoogtij. De paus is r.k. bezig geweest en is deze context is er geen andere uitspraak mogelijk dan die, welke hij heeft gedaan. Als de paus mo derner - humaner (zoals men het De z.g. teleurgestelde kan ik wel enigszins begrijpen, hoewel deze mnensen zichzelf moeten afvragen hoe r.k. men nu eigenlijk zijn/haar geloof beleeft. Dat - en niets anders - is het kern probleem van ons geloven in deze tijd. Van daar uit komen ook de ne gatieve uitingen t.a.v. het pausbe zoek. Maar of dit ook terecht is? Een ieder onderzoeke zichzelf voordat hij/zij zich waardig acht te naderen tot zaken die God zelf, d.m.v. Jesus, tijdens zijn aardse le ven heeft ingesteld en gegeven tot „echt" geluk van mensen, on geacht in welke tijd levend. J.H.M. Biesjot Ericalaan 22 Leiderdorp De krant van 8 mei j.l. berichtte met vette letters: 'Bernard redde Gerbrandy uit rivier Thames'. Een welkom bericht, ook om de verne derlandsing van de naam van de Prins. Maar toch twee taalfouten: dat 'rivier' moet weg, en het water waaraan Londen ligt heet in onze taal: de Theems. Met de vervanging van 'Theems' door Thames' zou deze krant zich scharen in de ererij van kranten die de Donau 'Danube' noemen, Rijsel 'Lille', Atrecht 'Arras' en Gulik 'Jü- lich'. Dat zal zeker niet uw bedoe ling zjjn. C.A. Zaalberg Boerhaavelaan 291 Leiden

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 15