Raas was de koning van 5 DT Kamphues na conflict weg 'Krampachtige' zege Van Boeckel in Parijs 'Gelijk de schouders eronder' EC-finalisten vechten voor laatste kans Zeeuw begint opnieuw als ploegleider Vliesekoop begint GP met winst RCL-DTS 35 WOENSDAG 29 MEI 1985 SPORT PAGINA 13 Schapers ook in tweede ronde PARIJS (GPD) - Des Franse ko miek Jacques Tati heeft ooit eens een film gemaakt waarin hij als Monsieur Hulot op uiterst merk waardige wijze het tennisracket hanteert, daarmee zijn tegenstan der tot pure wanhoop brengend. Wat er is gisteren op baan 13 van Roland Garros gebeurde zou even min hebben misstaan in de rol prent van de legendarische clown. Huub van Boeckel en Eric Wino- gradsky zorgden daar voor een lachwekkende apotheose na hun ware uitputtingsslag over vijf sets, waarbij laatstgenoemde wegens een zware krampaanval op een ge geven moment zelfs achteruitlo pend de gravelbaan betrad en een volkomen in verwarring gebrachte Van Boeckel op matchpoint een dubbele fout sloeg die bijna de lijn rechter raakte. Desondanks won de 25-jarige Hagenaar uiteindelijk de mara thonpartij van drie uur en tien mi nuten (1-6, 6-3, 2-6, 6-4, 9-7), zoals het lot vervolgens ook Michiel Schapers op dezelfde piste met het ongeluksgetal gunstig gezind was. De nationaal kampioen klopte de Nieuwzeelander Bruce Derlin zon der problemen (6-4, 6-0, 6-4), waar door dus twee Nederlanders de tweede ronde van de open Franse tenniskampioenschappen bereik ten; een resultaat dat sinds men senheugenis niet meer is voorge komen. Of de vaderlandse inbreng ook verder nog gestalte zal krijgen, moet echter ernstig worden betwij feld. Van Boeckels volgende oppo nent heet namelijk Emilio San chez, een gravelspecialist die als 'lucky looser' tot het toernooi is toegelaten omdat veteraan Ylie Na- stase wegens een blessure moest afzeggen. En Schapers stuit van middag alweer op niemand minder dan de niet volledig fitte Franse volksheld Yannick Noah, die giste ren met de nodige moeite de Tsjech Labor Pimek de baas bleef. Gisteren toonde Schapers zich verheugd over het feit dat hij ein delijk weer eens een zege ("en nog vrij dik ook") achter zijn naam mocht schrijven. Dat die tot stand kwam ten koste van een tennisser die nog 13 plaatsen lager (132e) staat genoteerd op de laatste we reldranglijst, was minder belang rijk voor de met zijn zelfvertrou wen tobbende Nederlander. Huub van Boeckel pepte zichzelf op. Na het nodige service-geweld van zijn Franse tegenstander Eric Winogradsky riep hij luidkeels: "Je bent sterker, fitter". En hij kreeg gelijk. Winogradsky, niet bij de beste 300 tennissers van de we reld te vinden, had vooral door zijn even krachtige als wisselvallige op slag kennelijk erg veel van het ste vig gebouwde lichaam gevergd en dat brak hem in de beslissende fa se op. Bij een 6-6-stand in de laatste set kreeg de lieveling van het in middels tot enkele honderden mensen aangegroeide publiek plots te kampen met een hevige krampaanval in het linkerdiibeen. En omdat een dergelijk ongemak niet als een blessure geldt en er dus ook geen korte rustpauze genomen mocht worden, restte Winogradsky niets anders dan met een van pijn vertrokken gezicht keer op keer diep door de knieën te zakken. In plaats dat de eveneens flink uitgeputte Van Boeckel de bal rus tig en gespreid in het spel hield,- raakte hij dusdanig van slag dat zijn hinkende tegenstander, die prompt werd omgedoopt in 'Wino- kramsky', nog opmerkelijk lang partij kon bieden ook. "Ik zag die jongen zitten, mocht en kon niet verliezen en dat maakte me zó ze nuwachtig, dat ik helemaal uit mijn ritme raakte", beaamde Van Boeckel na afloop. "Je bent niet meer met de wedstrijd bezig. Ik dacht zelf: stopte hij er maar mee. Maar voor mijn gevoel heb ik al met al redelijk staan tennissen, in elk geval goed gevochten". LEIDEN - Ton Kamphues is met ruzie vertrokken bij UVS en is alsnog ingegaan op de aanbieding die de Haar lemse bedrijfsvoetbalclub CBS hem heeft gedaan. De Leidse ex-prof is teleurgesteld in trainer Raboen, "die mij er van verdenkt alles in het werk te hebben gesteld om Leon Meijs bij UVS weg te krijgen", aldus Kamphues. "Belachelijk, want ik heb die jongen alleen geholpen. La ter kreeg ik te horen, dat Raboen had gezegd dat ik met Joop Brand onder één hoedje speelde". Paolo Rossi ziet het zo te zien wel zitten. Hij laat zich na aankomst bij het Heizelstadion uitgebreid begroeten door één van de 30.000 Italiaanse supporters. (foto AP) BRUSSEL (ANP) - Voor Juventus en Liverpool is de finale van het voetbaltoernooi voor de landskampioe nen extra belangrijk. Vanavond kan in het Heizelsta dion te Brussel alleen winst het seizoen nog redden voor beide clubs. Zowel Juventus, vorig jaar behalve landskampioen winnaar van de Europese strijd der bekerwinnaars, als titelverdediger Liverpool zal bij verlies volgend seizoen een ondergeschikte of zelfs helemaal geen rol in Europa vervullen. In de nationale competitie hadden zij te maken met concurrenten (Verona en Everton), die het gehele voetbaljaar beter De supporters verwachten ook nu weer veel van hun favorieten. Meer dan duizend politiemannen zijn ingeschakeld voor de bewaking van de 30.000 Italiaan se en 15.000 Engelse fans. Voor enkele topspelers kan het weieens de laatste keer zijn dat ze voor hun ploeg uitkomen. Boniek schermde vorig jaar al met aanbiedingen en lijkt ook nu weer te zullen vertrekken. Topscorer Ian Rush van Liverpool wordt begeerd door onder meer Real Ma drid, dat ruim tien miljoen gulden voor hem zou wil len neertellen. Dat was voor Kamphues de drup pel die de emmer deed overlopen, nadat hij donderdagavond al in conflict was geraakt met de Haagse oefenmeester. Kamphues ver scheen te laat in de Kikkerpolder, waar UVS de bekerwedstrijd tegen VCS afwerkte. De geblokte aanval ler nam nog wel plaats naast trai ner Melbi Raboen in de dug-out, maar de trainer liet hem niet inval len. Dit tot ongenoegen van Kam phues, die halverwege de tweede helft de Kikkerpolder verliet en daar tot vandaag niet meer is terug gekeerd. De Leidenaar miste der halve ook de competitiewedstrijd van tweede pinksterdag tegen Nieuwerhoorn. "We spelen al een paar maanden drie wedstrijden in de week", al dus Kamphues. "Ik moet me elke keer vreselijk haasten om op tijd te komen. Dat lukte altijd, totdat ik donderdag een keer met de trein was gegaan. Die had vertraging en daardoor kwam ik pas tien minu ten voor de wedstrijd tegen VCS in de Kikkerpolder aan. Toen ik naast hem kwam zitten, zei Raboen niks. Het liep in de voorhoede niet goed, AMSTERDAM (ANP) - Jan Raas is gisteren abrupt gestopt met wielrennen. De 32-jarige Zeeuw kwam na lang overleg met de medici tot de overtuiging, dat hij door een slepende rugblessure, nooit meer op topniveau zou kunnen terugke ren. De directie van zijn sponsor Kwantum Hallen besloot Raas daarom de functie van ploegleider aan te bieden. De huidige ploegleider, Jan Gisbers, zal zich terugtrekken. De overeenkomst met ploegleider Jan Raas heeft een looptijd van vier jaar tot 1989. Jan Raas behaalde in zijn loopbaan 147 overwinningen, waarbij de we reldtitel in 1979, vijf Amstel Gol- draces, twee Ronden van Vlaande ren, twee Grote Herfstprijzen, drie Nederlandse kampioenschappen, één Milaan-Sanremo, één Parijs- Brussel, één Parijs-Roubaix, één Omloop Het Volk en tien etappes in de Ronde van Frankrijk. Zijn laatste overwinning dateert van 29 september vorig jaar in het crite rium van Aalsmeer. Zijn heroptreden zaterdag in de Ronde van Midden-Zeeland en zijn tiende plaats maandag in het crite rium in Hansweert leken de eerste stappen op weg naar zijn zoveelste rentree. Zijn gekraakte rug was langdurig en intensief met acu punctuur en manuele therapie, he lemaal in Frankfort, behandeld. SEOUL (ANP)-Met zege op de Zuidkoreaanse Lee Sun (21-18, 11-21, 21-17) is Bettine Vrie- sekoop de Wereld Grand Prix-fina- le in Seoel gestart. De Hazers- woudse begon in het Chang Choon-sportgymnasium slecht en kwam al snel met 8-15 achter. „Ik had het zelfde gevoel als je voor het eerst met stokjes eet," aldus Vrei- sekoop later. Daarna ging het ech ter beter. Lee Sun wilde de vijfdui zend landgenoten op de tribunes wat al te fraais voortoveren en had "bij 18-17 was de voorsprong be hoorlijk geslonken. Door twee ge- luksballen werd het 19-18 voor Vriesekoop die de game daarna koelbloedig afmaakte: 21-18. In de tweede game waren de rollen volle dig omgedraaid en was er niet eens een kleine winstkans voor de Ne derlandse; 11-21. De bange voorgevoelens van coach Gerard Bakker leken op dat moment bewaarheid te worden. Maar de metamorfose vond met hulp van buitenaf alsnog plaats. Het publiek begon zich namelijk met de strijd bemoeien en in de ge spannen sfeer, die daardoor ont stond, knapte Vriesekoop ziende rogen op. Zo zeer zelfs, dat de par tij alsnog uitgroeide tot één van ni veau. De nationale kampioene scoorde zes punten achtereen: 10- 13 naar 16-13, waarmee de basis van de 21-17 triomf was gelegd. Na afloop merkte Vriesekoop op „niet bepaald ongelukkig door de partij te zijn heengerold". Zelf zei hij nog in de Ronden van Luxemburg en Zweden aan de top vorm te gaan slijpen. De terugkeer voor eigen publiek in het pinksterweekeinde was een schijnmanoevre. Het besluit van Raas om te stoppen stond zaterdag al vast. De medici hadden de oud wereldkampioen te verstaan gege ven, dat hij nooit meer voor hon derd procent de oude zou worden. Hij zou nog, met pijn, kunnen wiel rennen, maar zijn rug zou niet meer bestand zijn voor inspannin gen in de zwaarste wedstrijden. Stuurloos Raas stelde vrijwel direct het stichtingsbestuur van de Kwan tum Hallen sportsponsoring en de directie van de firma in kennis van zijn besluit. Algemeen werd de aanwezigheid van Raas binnen de ploeg, die meermalen een stuur loos schip was als hij blessures uit ziekte, van essentieel belang geacht. Om die reden werd hem een overeenkomst als ploegleider tot 1989 voorgelegd. Raas ging zon der aarzeling op het aanbod in. Met ploegleider Jan Gisbers had Jan Raas een uiteenlopende kijk op de professionele wielersport. De Brabander trok zich door de veranderde situatie terug. Jan Raas was een omstreden wielrenner. Gevreesd, bewonderd en gehaat. Hij was eerzuchtig en streefde vooral naar macht. Vanuit die positie bouwde hij een indruk wekkende erelijst op. Met gemak had hij het dubbele van zijn aantal overwinningen (147) kunnen beha len als hij zich egoistischer had op gesteld. Raas genoot echter aan zien om zijn weggevers. Als hij zelf een of twee klassiekers had gewon nen, gunde hij anderen - meestal zijn ploeggenoten - andere succes sen. Jan Raas was de koning van het peleton. Ze mochten hem allemaal graag. Bij organisatoren was hij minder geliefd. Raas nam nooit een blad voor de mond, als renners weer eens als 'slaven van de weg' werden behandeld. Zijn handelin gen waren als op de fiets: hard en bruusk. Zijn taalgebruik was niet altijd even kies. In de Ronde Zwitserland mocht hij jarenlang niet komen, omdat hij er wat zei dat de renners na lange en vaak zware etappes na afloop het troleblad moesten tekenen. Raas nam het op voor zijn collega's en scheurde het blad demonstratief doormidden. Legendarisch is het verhaal uit Parijs-Nice 1980. Een losgebroken pony brak het peloton in tweeën. Raas zei zijn leven niet te willen Jan Raas, aan het hoofd van de tafel, beraade zich gistermiddag met zijn ploegleden over de toekomst. maar Raboen zette een verdediger in. Een jongen uit het derde nog wel". Dat schoot de ex-betaald voet baller van FC Amsterdam en Tel star in het verkeerde keelgat. Kam phues verliet de Kikkerpolder en zal daar wat hem betreft ook niet meer terugkeren. "Zeker niet na wat hij later heeft gezegd over Joop Brand en mij. Óf Raboen moet vertrekken. Dan wil ik er nog over nadenken. Voorlopig ben ik ingegaan op de aanbieding van CBS om daar als spelér/trainer in dienst te treden. Dat betekent voor mij tevens een functie verbete ring". "Ik vind het heel jammer dat het zo is gelopen. UVS is een fijne club, met keurige bestuursleden.' Alleen de trainer is helemaal ver keerd bezig. Ik heb me altijd voor honderd procent ingezet. M'n werk leed zelfs onder het voetbal, omdat ik vaak vroeger weg moest". Melbi Raboen was niet erg onder de indruk van de reden die Kam phues opgaf. "Hij gebruikt het feit dat ik hem tegen VCS wissel zette nu als kapstok, maar het was voor mij geen geheim dat hij wilde op stappen. Ton liep dit seizoen niet bepaald over van enthousiasme en had aan het eind van het jaar toch het bijltje er bij neer gegooid. Dat van Meijs is pure onzin. Ik ben hardstikke blij voor die jongen. Zo van de Afdeling naar het betaalde voetbal. Betekent toch dat hij er in dit jaartje UVS flink wat heeft bij geleerd. Wij, l^et bestuur en ik, zul len er deze week alles aan doen om hem daar zo goed mogelijk onder te brengen." Jongbloed blijft nog jaar keeper DEVENTER (GPD) - Jan Jong bloed is teruggekomen op zijn be sluit om aan het einde van dit sei- te stoppen. De 44-jarige kee per, die 24 keer uitkwam in het Ne derlands elftal, staat ook volgend seizoen bij GA Eagles tussen de pa len. De bedoeling was dat hij een plaatsje kreeg in de technische staf, maar omdat Go Ahead eredi- visionist blijft en er geen opvolger voor Jongbloed is, verlengde de Amsterdammer zijn contract met één jaar. Rustig en goed SPAKENBURG - Kozakken Boys deed het gisteravond rustig en goed in en tegen Spakenburg. De Werkendammers hielden zich keu rig aan de regels, in tegenstelling tot wat zich zaterdagmiddag tus sen de Kozakken en GVW af speelde, en sleepten een 1-1 gelijk spel weg uit het vissersdorp. Het was een gezapig duel. De doelpun ten kwamen van Van Leijenhorst (54ste minuut, 1-0) en invaller Da- men (87 ste minuut). De stand in de kampioenscompetitie der zaterdagamateurs is nu: Kozakken Boys 2-3 (4-3); Spakenburg 1-1 ANP) (1-1); GVW 1-0 (2-3). wagen in een rodeo, begon een langzaamaanactie en werd uit de wedstrijd gezet. Raas zei: „Hier fiets ik nooit meer en hield woord". De volgende jaren week hij uit naar Tirreno-Adriatico. Hoe ouder Jan Raas werd, hoe groter zijn hekel aan de bergen. Negen keer keer ging hij van start in de Ronde van Frankrijk. Slechts twee keer, in 1976 en 1978, bereikte hij Parijs. Valpartijen (vorig jaar de ergste in Milaan-San Remo) kraak ten zijn rug, al nooit het sterkste deel van zijn lichaam. Jarenlang zeulden de verzorgers van zijn ploeg een plank mee door Europa. De plank werd in de hotels onder zijn matras geschoven. Valpartijen, met name ook op de kasseien in de 'Hel van het Noorden' deden zijn rug geen goed en dwongen de Zeeuwse doorzetter zelfs voortij dig zijn loopbaan te beëindigen. Raas begint aan een nieuwe loop baan als ploegleider. Achter het stuur van de wagen bindt hij de strijd aan met Peter Post, met wie hij in 1983 tot een niet meer te lij men breuk kwam. Siera bij start nacompetitie RCL: LEIDERDORP - Peter Siera was het een tijdje knap zat in het voet baljaar '84-'85. In zijn vierde sei zoen bij RCL werd hij de ene na de andere verliespartij meer dan beu. "Vlak voor de winter zag ik het echt helemaal niet meer zitten. Al die jaren loop je op je laatste tenen, elk seizoen win je maar vier of vijf keer. Dat vind ik maar niks. Ik wil meer. Ik wil wel eens lekker 'n competitie uitspelen, gewoon zor gen datje vier wedstrijden voor het einde veilig bent". Nu staat de kleine Leidenaar be kend als doorbijter. "Ik ben een ka rakterspeler, maar dat karakter wel een tijdje weg. Ik had geen probeerde ergens an- iner aan de bak te de winter ben ik er ech- bovenop gekomen, hard gaan trainen en ;n stuk Het was niet op de laatste plaats zijn verdienste dat óók RCL uit de crisis raakte die op De Bloemerd in dit seizoen heerste. De Racing kon weinig goeds doen. Wat trainer Laurens Mouter in zijn eerste half jaar in Leiderdorp ook probeerde, niets hielp. "Het enige streven was uiteindelijk nog om als voorlaatste te eindigen. We zagen het verder echt niet zitten, ook al omdat we het op een gegeven moment niet meer in eigen hand hadden". In de laatste competitie-week, toen het nog net niet te laat was, kreeg RCL met drie achtereenvol gende winstpartijen toch weer een klein beetje houvast. De Racing bezwoor het acute degradatie-ge vaar, eindigde inderdaad als voor laatste en moet nu in een nacompe titie met DTS'35 (Ede) en OWIOS (Oldebroek) uitmaken wie van de drie ook volgend seizoen nog in de eerste klasse mag uitkomen. RCL start vanavond met een thuiswed strijd tegen DTS'35. "Op zich wel gunstig", vindt Sie ra, "maar ik ben het toch niet eens met de loting. Ongeacht winst of verlies spelen we zaterdag bij OWIOS. Stel dat we vanavond win nen en zaterdag gelijk spelen. Dan kan DTS in de laatste wedstrijd te gen OWIOS de poort achter wijd open zetten. Zij zijn dan toch kans loos en dan liggen wij er ook -zo goed als zeker uit. Ik vind dat zar terdag eerst de ploeg die vanavond verliest tegen OWIOS moet spe len". Siera kan alleen maar hopen dat dat DTS'35 is. "Een goede ploeg", weet de Leiderdorpse nummer 2 van horen zeggen. "Mouter is bij hun beslissingswedstrijd geweest. ADVERTENTIE -VANAVOND OM 7 UUR- IN SPORTPARK "DE BLOEMERD" BESLISSINGSWEDSTRIJD: Advertentie aangeboden: Snackbar "De Smikkelshop" Doeslaan 3, Leiderdorp "De koning van de salades" Hij zal ongetwijfeld hun zwakke plekken kennen. Maar uit hun doelsaldo blijkt toch dat ze erg makkelijk scoren. Ze hebben iets van 37 voor en 47 tegen, terwijl wij op 27-56 eindigden". RCL zal vanmiddag bij Mouter in de klas (Siera: "Voor de laatste wedstrijden hebben we ons steeds bij hem op school verzameld. Dan eten we wat en wordt de bespre king gehouden") tot niets anders hebben besloten dan vanavond on geremd de aanval te zoeken. "Drie- wedstrijden voor het einde van de competitie zijn we rond de tafel gaan zitten. Mouter heeft ons toen drie systemen voorgelegd. In over leg hebben we toen de keus ge maakt om maar zo snel mogelijk naar het vijandelijk doel te gaan. Niet proberen rustig vanuit de ver dediging op te bouwen of op een wat snellere manier de spitsen zien te bereiken, gewoon zo snel moge lijk naar de andere kant. Hoe dan ook. Wat moesten we anders? Het is nog goed uitgepakt ook. Van avond zullen het ook wel hoge bal len voor de pot worden. We moeten er in elk geval gelijk de schouders onder zetten. Het betere degrada tie-voetbal, ja, en dan maar hopen dat we twee punten halen".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 13