LEIDSCH DAGBLAD Massale jacht op vier treinrovers Msr/nohrffea Autotom Beloning voor tip die kraak oplost 769315 Politie en PTT zwijgen over buit ISRAEL Kleine overtreding in verkeer sneller afdoen met boete I DEVLEESCHMEESTERS WOENSDAG 29 MEI 1985 OPGERICHT 1 NJAART 1860 No. 37714 t Een van de twee busjes, die door de overvallers waren gebruikt, wordt weggesleept uit Abcoude. (foto and AMSTERDAM (GPD/ANP) Een grote politiemacht is op jacht naar vier mannen die gistermiddag rond half vijf de posttrein Amsterdam-Utrecht hebben overvallen. Zij gingen er in twee auto's vandoor met een onbekend aantal postzakken. Zowel de politie als de PTT willen niets zeggen over de inhoud van de zakken. Zeker is dat in de ontvreemde zakken veel aangetekende stukken en post met 'aangegeven waarde' zaten. Geleegde kratten voor de in zuidoost-Amsterdam overvallen posttrein. Jongens voetballen met kraaien HOOGEVEEN (GPD) - De politie van Hoogeveen heeft gisteren proces verbaal opgemaakt tegen twee jongens van twaalf jaar wegens een ernsti ge vorm van dierenmishandeling. Buurtbewoners zagen hoe de jongens op een grasveld aan het voetballen waren met twee aan elkaar gebonden kraaien. De vogels waren toen al dood. De jongens hadden twee jonge, zogenaamde tamme kraaien met de pootjes aan elkaar gebonden. Eerst werden de dieren geslagen en getrapt, waarna het tweetal met hun fietsen over de kraaien heen reed tot de vogels dood waren. Daarna gingen ze ermee voetballen. Proef in Alkemade (Van één r verslaggevers) ALKEMADE In samenwerking met een verzekeringsmaatschappij looft de rijkspolitie Alkemade een beloning uit voor de opsporing van sieraden die begin april uit een wo ning aan de Roelofarendsveense Populierenstraat werden ont vreemd. Het gezamenlijk optreden van politie en verzekering om een in braak op te lossen is vrij nieuw. Justitie looft wel vaker beloningen uit, maar dan gaat het steeds om grotere misdrijven. Morgen verschijnt er in de regio nale kranten een advertentie, waar in een hoge beloning wordt toege zegd aan diegene, die de tip geeft waardoor de sieraden (ter waarde van 25.000 gulden) terugkeren bü de rechtmatige eigenaar. "Het is een uitprobeerseltje", verklaart rechercheur F. Vergeer van de Alkemadese rijkspolitie. "Als het niets oplevert, zullen we er waarschijnlijk gelijk weer mee stoppen. Maar ik heb er alle ver trouwen in dat het tot een goed ein de komt". Hoe groot de beloning precies is wil Vergeer niet zeggen. "Het is een x-bedrag en daarbij komt nog eens tien procent van de waarde die de sieraden vertegenwoordi gen. Dus 2500 gulden". De gewapende overvallers, die vol gens de politie 'onvervalst Neder lands' spraken, brachten de trein tot stilstand door het sein op rood te zetten. De machinist werd uit de trein gezet en drie in de trein aan wezige PTT-employés werden ge boeid. Daarop verdwenen de over vallers in twee auto's in de richting Diemen. De politie heeft de busjes gisteravond teruggevonden: een stond in de Bijlmermeer, de ander in Abcoude. Beide wagens bleken gestolen. Gisteravond zijn de machinist en de drie PTT-personeelsleden door de recherche gehoord, maar dit heeft weinig resultaat opgeleverd, aldus de politie. Nadere bijzonder heden zijn in het belang van het onderzoek niet vrijgegeven. Bij de Amsterdamse politie zijn inmid dels tientallen tips binnengeko men over deze zaak. Kortsluiting ,r a ui» De posttrein werd op anderhalve (foto ANP) kilometer van het station Abcoude volgens de politie een stuk nie mandsland vlakbij het AMC-zie- kenhuis - tot stilstand gebracht. De overvallers hadden met behulp van een accukabel kortsluiting ver oorzaakt, waardoor het sein van groen op rood sprong. „Een zeer eenvoudig klusje", aldus een woordvoerder van de Spoorwegen. Jos Brink stapt op bij de AVRO HILVERSUM (GPD) - Caba retier Jos Brink heeft gisteren na 22 jaar een punt gezet achter zijn werk bij de AVRO. In zijn ontslagbrief geeft hij als reden dat zijn voor het komende sei zoen geplande praatprogram ma niet doorgaat. Ook zou hij boos zijn over de wijze waarop zijn musical „De Evenaar", die zaterdag werd uitgezonden, was gemonteerd. De AVRO zegt nog af te wachten of er na een „afkoe lingsperiode" alsnog tot een sa menwerking tussen de AVRO en Brink kan worden gekomen voor het volgende tv-seizoen. Volgens een AVRO-woord- voerder is het praatprogramma van Jos Brink door het hoofd sector verstrooiing bij de AVRO Kees Buurman zonder opgaaf van redenen geschrapt. Voorbijgangers in de gracht gegooid AMSTERDAM (ANP) - Drie Am sterdamse jongens (14, 15 en 17 jaar) hebben gisteren bekend in de luilaknacht vier mensen in het wa ter van de Amsterdamse grachten te hebben gegooid. De jongeren werden zondagavond aangehou den op verdenking van een in braak in het metrostation. Zij bekenden ook in de luilak nacht op grote schaal vernielingen aangericht te hebben in de Amster damse binnenstad. Daarna smeten zij op de Oudezijds Voorburgwal een bejaard echtpaar in de gracht en op de Singel onderging een man later hetzelfde lot. Op de Prinsen gracht kreeg vervolgens een onbe kende fietser een duwtje in de ver keerde richting. Bouwlift stort neer: 2 doden Twee mannen renden het talud op, sprongen in de cabine van de machinist en dwongen hem onder bedreiging van een vuurwapen uit te stappen. De twee andere over vallers gingen het treinstel binnen en boeiden daar de drie aanwezige PTT'ers. Vervolgens werden twee contai ners met post uit de trein gegooid. Een aantal zakken werd naast de spoorlijn gerold en door de man nen in een auto geladen. Enkele minuten na het begin van de over val reden ze weg in twee wagens. De machinist van de posttrein rende over het baanvak en wist met gebaren de tegemoetkomende trein naar Amsterdam tot stoppen te bewegen. Hij reed mee naar het station Holendrecht en waar schuwde daar telefonisch de poli tie. Dagelijks worden ongeveer 16 miljoen poststukken per spoor ver voerd tussen de twaalf expeditie knooppunten in ons land. De deu ren van de posttreinen zijn zonder sleutel van buitenaf te openen. De PTT neemt over het algemeen geen speciale veiligheidsmaatrege len rond het transport van geld, cheques of waardevolle pakketten in posttreinen. Volgens een PTT- woordvoerder weten de medewer kers van de posterijen vaak niet wat er in de postzakken zit. Wel worden risico's zoveel mogelijk ge spreid. Dat betekent dat waarde- zendingen via verschillende trans porten, ook per auto, worden ver stuurd. De zegsman betwijfelt of de overvallers gericht op zoek naar waardevolle post waren. „Bij de treinoverval in België vorige week, werden de postzakken leeg ge keerd, omdat ze op zoek waren naar de diamanten. In Amsterdam namen ze drie containers aangete kende post mee." (foto ANP) Jan Raas is voorgoed van zijn fiets gestapt, hij wordt ploegleider bij Kwantum. PAGINA 13 Burgercomité Broek in Waterland presenteert al ternatief plan voor gifpol der. PAGINA 5 Bangladesj heeft 172 mil joen gulden nodig voor hulp aan slachtoffers cy cloon. PAGINA 7 Regering houdt vast aan kernenergie: 'Extra inzet van aardgas wordt te duur'. PAGINA 9 'Ik Jan Cremer' moet op to neel alle perken te buiten gaan. PAGINA 23 oJJSfe.,sraël wordt dezer dagen voor de zoveelste keer ge confronteerd met de scha duwzijde van zijn uitzonderlijke posi tie in het Midden-Oosten. Het gelden de parlementaire stelsel en de bijbe horende rechtstaat zijn uniek in de re gio. En dat terwijl het land met een permante oorlogsdreiging moet leven en een bevolking kent die ten dele afkomstig is uit landen zonder demo cratische traditie. Dat gegeven roept met enige regel maat spanningen op. De verrassende ruil van 1.150 Palestijnse gevange nen voor drie Israëlische soldaten is in eigen land fel omstreden. De Pale- stijnen werden gearresteerd en vast gezet omdat ze zich schuldig hadden gemaakt aan terroristische acties on der meer tegen burgers. In de ogen van veel Israëli's ontlopen zij door de ze ruil hun straf. Israëli's echter, die zijn aangehou den vanwege soortgelijke acties, maar dan tegen Palestijnen op de Westoever, zitten nog steeds in de cel in afwachting van berechting en vermoedelijk zware straffen. Hoe valt dat te rijmen, zo vraagt men zich af. Ook ten aanzien van de slachtpar tijen van sji'iten in Palestijnse kam pen rond Beiroet, lopen de emoties soms hoog op. De zonder Israëlisch verzet uitgevoerde slachting door fa- langisten in de Palestijnse vluchtelin genkampen Sabra en Sjatila ligt nog vers in het geheugen. Overal in de wereld werd verontwaardigd gerea geerd op de rol van Israël. Maar nu, zo schrijven Israëlische kranten, is er rond het optreden van de sji'iten veel minder afkeuring te beluisteren. Het grote verwijt van Israël is dat de Westerse wereld met twee maten meet. Alles wat het land doet, wordt in kranten en de publieke opinie on der een vergrootglas gelegd, zo zei president Chaim Herzog vorig jaar nog tijdens zijn bezoek aan Neder land. Als Israëls vijanden in het Mid den-Oosten zich aan gruwelijkheden te buiten gaan wordt dat bijna voor kennisgeving aangenomen. Herzogs gelijk valt moeilijk te ont kennen, maar er is wel een verklaring voor het verschil in benadering. Israël vondellaan 80, Leiden Israël laat 250 gevangenen vrij ATLIT (Rtr.) - Israël heeft v gen 250 gedetineerden uit het vroe gere Ansar-gevangenenkamp naar Zuid-Libanon overgebracht om hen daar vrij te laten. De gevange nen werden vanuit de gevangenis in de Israëlische plaats Atlit naar gebieden in Zuid-Libanon ge bracht, die al door Israël zijn verla ten. Het Ansar-kamp in Zuid-Liba non werd begin april ontruimd. Op dat moment werden ruim 750 ge detineerden vrijgelaten en 1.200 anderen naar Israël gebracht. Van deze groep kwamen vorige week 121 personen op vrije voeten bij de grootscheepse gevangenenruil. Perioden met zon enkele graden lager, noordoosten wind aan de kust moge lijk toenemend tot krachtig. 30 mei 1985 Zon op: 05.28 uur, zon onder: 21.48 uur. Maan op: 16.55 uur, maan onder: 03.49 uur. Waterstanden Katwijk: hoogwater 00.20 en 12.48 uur, laagwater 08.20 en 21.02 uur. Verse worst kilo 6,90 Rundertartaartjes elke 4e gratis 100 gram 1,69 Magere Kalfslapjes 500 gram 7,98 le kwaliteit Verse Kipfilet kilo 13,98 Chili Con Carne kilo 4,98 Mager Runderhart kilo 5,98 Par. Boterhamworst 200 gr 2,49 PROEF VAN HUN BEKWAAMHEID. Leiden: 5 Meiplein, Korevaerstraat, Codi Levendaal. AMSTERDAM/ZOETERWOUDE/ LISSE(ANP) - Een 38-jarige man uit Zoeterwoude en een 23-jarige man uit Lisse zijn vanochtend om het leven gekomen bij een ongeluk met een bouwlift in Amsterdam- Osdorp. Een 43-jarige Delftenaar werd levensgevaarlijk gewond naar een ziekenhuis overgebracht. Het ongeluk gebeurde toen de liftinstallatie afbrak. Op het mo ment dat de lift op de twaalfde ver dieping hing, is door nog niet opge helderde oorzaak de begeleidings kabel losgeschoten en later afge broken, waarna de bouwlift neer stortte. De namen van de slachtoffers waren rond het middaguur nog niet vrijgegeven omdat de familie van de slachtoffers nog niet kon worden bereikt. Op dè foto(ANP): de plaats van het ongeval waar direct na het on geval een onderzoek naar de toe dracht werd ingesteld. DEN HAAG (ANP) - Lichte verkeersovertredingen moeten voortaan met een boete worden afgedaan en niet meer via de rechter worden bestraft. Dit kan justitie ontlasten en het aan tal overtredingen terugdrin gen. Dat staat in het rapport van een in 1983 ingestelde commissie dat van daag werd aangeboden aan minis ter Korthals Altes (justitie). Op een lichte verkeersovertre ding zou een administratieve boete van maximaal 300 gulden moeten volgen. Bij niet betalen volgt dan geen gevangenisstraf, maar kan de officier van justitie het geld van bank- of girorekening van de over- Grevelingen- meer moet zout blijven DEN HAAG (ANP) - In het belang van de visserij en natuur en milieu moet het Grevelingenmeer tussen Goeree-Overflakkee en Schouwen- Duiveland zout blijven. Ten behoe ve van de landbouw zou een pijp leiding moeten worden aangelegd voor de aanvoer van zoet water naar Schouwen-Duiveland. Dat schrijft de Raad van de Waterstaat in zijn advies aan minister Smit- Kroes (verkeer en waterstaat). Voor een zout Grevelingenmeer met een pijpleiding voor zoet water bedragen de kosten 42 tot 62 mil joen gulden. Daar staan 300 mil joen gulden aan baten uit visserij en landbouw tegenover. Al jaren geleden werd vastge steld, dat tegen de tijd dat de Delta werken voltooid zouden zijn, een keus moest worden gemaakt voor een zout of een zoet Grevelingen meer. In afwachting van de beslis sing is het water in de Grevelingen zout gehouden. treder halen. Verder kan hij de rechter verzoeken een wielklem te mogen aanbrengen, het rijbewijs voor een maand te mogen afnemen of de overtreder voor maximaal een week in hechtenis te nemen. Op zijn beurt kan de overtreder te gen de boete in beroep gaan. Op deze manier wil de commis sie een snellere afwikkeling van een lichte verkeersovertreding. Door af te wachten, vervolgens in beroep te gaan, en eventueel gratie aan te vragen, kan een overtreder de procedure momenteel „wel haast tot in het oneindige rekken" aldus de commissie in haar rap port. De kosten voor justitie en po litie lopen hierdoor op tot „een veelvoud van de opgelegde straf', terwijl van preventieve werking volgens de commissie geen sprake het Westen. Het wordt als een vol wassen, gewetensvolle partner be schouwd en wordt gehouden aan de politieke uitgangspunten die het zelf heeft verkozen. Een terreurdaad bedreven door een rechtstaat wordt onvermijdelijk anders beoordeeld dan het geweld van bijvoorbeeld de PLO, die zijn be staansrecht ontleent aan een vernie tigingsdoelstelling. De aangerichte schade telt in beide gevallen, maar wordt een rechtstaat als Israël zwaar der aangerekend. Een andere benadering houdt te vens een degradatie in van Israël en dat is het laatste waar dat land geluk kig mee moet zijn. Zo'n heroriëntatie zou een schadelijke invloed hebben op de onmisbare diplomatieke en fi nanciële steun van het Westen. Het moordende optreden van de sji'iten is alom veroordeeld, maar strafmaate gelen zijn in de Libanese situatie een inhoudsloos gebaar. In Israël ligt dat geheel anders. Daar werd een onderzoek ingesteld naar de betrokkenheid bij Sabra en Sjatila en daar moet het parlement zich vanavond uitspreken over de vraag of, en zo ja hoe, de invasie in Libanon moet worden onderzocht. Zelfonderzoek is in de omstandig heden van een land als Israël een pijnlijke aangelegenheid. De nu ge slaakte hartekreten bevestigen dat. Een land echter dat de bescherming en behouden terugkeer van zijn eigen burgers zo ter harte gaat en bereid is de wijze waarop dat beginsel gestalte krijgt aan rechtsregels te toetsen, ver dient meer dan een ander respect en steun. Apple MAGISTER Ja, ik pak dat proefabonnement met 50% korting. Voor slechts 9,80 ontvang ik vier weken lang het Leidsch Dagblad vrijblijvend in de bus. Mijn voordeel 9,80. Q Ja, ik pak dat kwartaalabonnement voor 65,70. Vóór het abonnement ingaat ontvang ik het Leidsch Dagblad 14 d A ingaat ontvang in „ot kgiv GRATIS. Ook mijn voordeel is 9,80. Naam Adres Postcode U kunt deze bon opsturen naar het Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden. dagen In plaats van de bon op te sturen, hunt u ook even bellen (071-144941).

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 1