25.- Een sterk signaal van V&D. De Sharp VC-8482 tijdelijk200.- in prijs verlaagd. Proces aanslag paus: de waarheid onthuld? Rode baret voor mgr. Simonis Rechtbank Rome opent paus-zaak Achtergrond NS naar winst dankzij toename vrachtverkeer DINSDAG 28 MEI 1985 PAGINA 9 ROME (GPD) - In tegenwoordig heid van honderden journalisten uit de hele wereld is gisteren in Ro me het proces tegen vijf Turken en drie Bulgaren begonnen, die ervan worden verdacht te hebben samen gezworen tegen het leven van paus Johannes Paulus II. De eerste zitting was zoals ge bruikelijk gewijd aan juridische schermutselingen tussen de recht bank en de verdedigers. De voor naamste tegenwerping van de ver dedigers van Ayvazov en Vassilev, dat hun cliënten uit hoofde van hun diplomatieke status ten tijde van de aanslag, als onschendbaar moesten worden beschouwd, werd na een raadskamer van drie uur door de rechtbank verworpen. Er wordt nu met spanning ge wacht op de verklaringen van de hoofdpersoon in het proces, Ali Agca, op wiens bekentenissen de hele theorie van het internationale komplot tegen de paus is geba seerd en die al nieuwe onthullin gen heeft aangekondigd. Alge meen wordt verwacht dat het pro ces verscheidene maanden zal du ren. Agca's eerste optreden gisteren geeft al dadelyk aanleiding tot gro te verwarring. Zodra hij de voor hem bestemde kooi wordt binnen geleid (de rechtzaal is dezelfde die enkele jaren geleden speciaal werd ingericht voor het proces tegen de moordenaars van Aldo Morro) wordt hij bestormd door televisie ploegen en journalisten. Hij gedraagt zich zoals altijd als zelfverzekerd hoofdrolspeler en boven het lawaai uit dringen flar den van zijn in goed verstaanbaar Italiaans uitgesproken proclama ties door. „Ik ben Jezus Christus", roept hij uit, „En in naam van de almachtige goedertieren Vader kondig ik het eind van de wereld aan". Pas wanneer de openbare aanklager Antonio Marini dreigt hem uit de rechtzaal te laten zetten, doet hij er het zwijgen toe. Laat in de middag roept de presi dent van de rechtbank Severino Santiapichi hem op voor de eerste ondervraging. „Ik ben psychisch gezond", zegt Agca, „behoorlijk in telligent en geestelijk flexibel, dus niet gek of ongeloofwaardig zoals velen zeggen*". „Over uw geloof waardigheid oordeelt de recht bank", antwoordt de president, die ook dadelijk de redevoering af kapt, waarmee Agca zijn verklarin gen wil beginnen: „De aanslag op de paus is niet alleen een zeer zwa re misdaad, maar ook een tragedie voor de mensheid. Dit is een waar heid $ie niemand weet of wil laten weten. Het Vaticaan weet het". „Ik ben niet geïnteresseerd in uw beoordeling, we willen de feiten weten", zegt Santiapichi, maar wanneer hij Agca begint te onder vragen over het vuurwapen dat hij bij de aanslag heeft gebruikt, be geeft de geluidsinstallatie het en moet de zitting worden verdaagd. Vandaag antwoordt de rechtbank op het verzoek van de openbare aanklager om enkele in het buiten land gearresteerde Turken als ge tuigen te horen, waaronder de 25- jarige Aslam Samet, die tijdens het pausbezoek door de Nederlandse politie werd gearresteerd. ROME - Vijf Turken en drie Bulga ren staan in Rome terecht, be schuldigd van de samenzwering te gen Paus Johannes Paulus II, die op 13 mei 1981 leidde tot de aan slag op het Sint Pietersplein. De man die de bijna fatale schoten los te, de nu 27-jarige Turk Mehmet Ali Agca, werd al enkele maanden later in een spoedproces tot levens lang veroordeeld en zag af van ho ger beroep. In het nieuwe proces is hij een van de beklaagden, maar nu alleen voor het binnensmokkelen van een vuurwapen. Zijn medeplichtige in deze wapensmokkel is een van de andere drie Turken die zich al in een Italiaanse gevangenis bevin den, de 39-jarige Omer Bagci. Hij zou volgens de aanklacht vier da gen voor de aanslag het wapen aan Agca hebben overnamdigd in het station van Milaan. De derde Turkse gedetineerde is de 33-jarige ingenieur Musa Serdar Celebi, leider van de Turkse ge meenschap in West-Duitsland. Als tussenpersoon van Agca met zijn Turks-Bulgaarse opdrachtgevers zou hij drie miljoen mark hebben ontvangen, waarvan hij een mil joen voor zijn organisatie mocht behouden. De voornaamste Turkse beklaagde is de 50-jarige wapen- en drugssmokkelaar Bekir Celenk. Hij zou in Sofia, waar hij zich nog steeds bevindt, aan Agca de aan slag hebben voorgesteld en hem in verbinding hebben gebracht met de Bulgaarse geheime dienst. Ver der wordt hij door Agca genoemd als degene die de drie miljoen mark aan Celebi heeft overge maakt. Van de beschuldigde Bulgaren zal alleen Sergej Ivanov Antonov bij het proces aanwezig zijn. De 37- jarige stationschef van de Bulgaar se luchtvaartmaatschappij Balkan Air zou met Agca herhaaldelijk het Sint Pietersplein hebben bezocht en hem op de avond van de aanslag met de auto hebben opgewacht om hem te helpen ontvluchten. Op 25 november 1982 werd hij in Rome gearresteerd en hij bevindt zich om gezondheidsredenen onder huisar rest. De overige twee aangeklaagde Bulgaren, Todor Stojanov Ayvazov (42) en Jelio Kolev Vassilev (43), waren ten tijde van de aanslag functionarissen van de Bulgaarse ambassade in Rome en verlieten Italië voordat Agca hen in zijn be schuldigingen betrok. door Hein ten Kortenaar President van de rechtbank is Severino Santiapichi, bekend uit de processen tegen de moordenars van Aldo Moro en tegen professor Toni Negri en zijn aanhang van au tonomen. Hij leidde ook het eerste proces tegen Agca èn schreef in de motivering van zijn uitspraak dat hij het uitgesloten achtte dat de Turk op eigen initiatief en alleen had gehandeld, zoals Agca arro gant was blijven volhouden. Pas maanden later, toen het misschien tot hem was doorgedrongen dat de beloofde bescherming uitbleef en dat hij ditmaal niet, zoals eerder in Turkije, uit de gevangenis bevrijd zou worden, veranderde hij zijn versie. Van toen af begon hij te ver tellen over zijn reizen na de ont snapping uit de Turkse gevange nis, over de personen die hij had ontmoet en met wie hij de aanslag had voorbereid. Op dit verhaal van Agca steunt de hele aanklacht te gen de Turken en Bulgaren die rm met hem terecht staan, en dit maakt ook de zwakte uit van het komende proces. Leugens Agca's relaas wemelt namelijk van de tegenstrijdigheden, terug trekkingen, correcties op eerdere verklaringen, vergissingen en aperte leugens. Het is waar, dat de Duitse en Zwitserse autoriteiten voldoende overtuigd waren van de aanwijzingen tegen Celebi en Bag ci om hen aan Italië uit te leveren, waar Bagci inderdaad heeft be kend, het wapen van Agca in ont vangst te hebben genomen en het hem later in Milaan te hebben ter- ruggegeven. Voor de medeplich tigheid van de Bulgaarse geheime dienst bestaan daarentegen geen harde bewijzen, maar alleen een se rie aanwijzingen, die rechter com missaris Ilario Martella echter se rieus genoeg vond om hen voor de rechter te dagen. De officiële Bulgaarse verdedi gingslijn is, dat Agca zijn hele ver haal kant en klaar voorgeschoteld heeft gekregen van de Italiaanse geheime dienst, compleet met alle aanwijzingen, persoonsbeschrij vingen, plattegronden vari de wo ningen waar hij de Bulgaren zou hebben ontmoet en dat hij deze kwaadaardige verzinsels als een papegaai aan de rechter heeft door verteld. Daar staat weer tegenover, dat de Bulgaarse autoriteiten, in hun ijver om zijn beschuldigingen te ontzenuwen, zelf niet zijn terug gedeinsd voor aantoonbare leu gens. Zo kwam de magistraat Jordan Ormankov met een stapel docu menten uit Sofia, om te bewijzen, dat Omer Mersan (die Agca in de zomer van 1980 met Celenk in con tact zou hebben gebracht) in die periode nooit in Bulgarije was ge weest, terwijl uit de stempels in diens paspoort, dat door de Duitse politie in beslag was genomen en aan Martella overhandigd, zonne klaar het tegendeel bleek. Op een document dat moest bewijzen dat Agca in juli 1980 Celenk niet in So fia kon ontmoeten, omdat die toen elders vertoefde, bleek de datum te zijn vervalst: de 6 van juni was in een 7 veranderd. Om nog maar te zwijgen van het feit dat de smok- kelkoning Celenk, die de verbin dingsschakel tussen Agca en de Bulgaren zou zijn geweest, en dus bij uitstek de man die tijdens het proces Agca's verhaal zou kunnen ontzenuwen, ongemoeid in Sofia woont, maar het land niet mag ver laten. Waarheid Kortom, er moet nog heel wat ge beuren, voor we de waarheid over de aanslag op de paus zullen ken nen en het is uiterst onzeker, dat het proces ons daarbij veel verder zal helpen. De veronderstelling van een komplot, met tussenkomst van de Bulgaarse geheime dienst, zit voorlopig nog zo vol met gaten, dat CIA-veteraan William Hood, in zijn bespreking van de boeken van Paul Henze en Claire Sterling die dit probeerden te bewijzen, tot de conclusie komt, dat „zelfs de notoi re klungelaar inspecteur Clouseau het op tijd zou hebben ontdekt". Hij noemt het dan ook „een on waarschijnlijke samenzwering" (in het tijdschrift „Problems of com munism", maart-april 1984) en we moeten nog maar afwachten of de rechters in Rome het wel aanneme lijk zullen weten te maken. UTRECHT (ANP) - De Nederland se Spoorwegen hebben vorig jaar dankzij een opleving van het goe derenvervoer, dat met tien procent toenam, ruim 28 miljoen gulden winst gemaakt. Het reizigersver- voer deed het minder goed en maakte geen winst: NS verkocht 9 miljard reizigerskilometers, een daling van 0,6 procent ten opzichte van 1983. De rijksoverheid droeg ruim 1,2 miljard gulden bij aan de-kosten van het spoorbedrijf, waarvan het overgrote deel voor het reizigers- vervoer. De totale bedrijfsopbreng sten stegen met 45 miljoen tot bij na drie miijard gulden. De lasten daalden met 24 miljoen tot bijna 2.78 miljard, zo blijkt uit het NS- jaarverslag over 1984. Het goederenvervoer steeg niet alleen met 10 procent van 18 mil joen ton naar 19.9 miljoen ton, ook de kosten daalden in de loop van 1984 met 10 procent. Dat was onder meer het gevolg van de sluiting van 19 kleine, onrendabele laad- en losplaatsen en van het rangeersta tion Amsterdam Watergraafsmeer. Dat de daling in het reizigersver- voer vorig jaar niet groter was dan 0,6 procent is volgens NS te dan ken aan een, vergeleken met 1983, beperkte tariefsverhoging van 6,5 procent. Schiphol zet vaart achter geluidwering SCHIPHOL (ANP) - De luchtha ven Schiphol is bereid om de ge luidsisolatie voor woningen in Zwanenburg voor te financieren. De geluidwerende voorzieningen kunnen daar dan al in de jaren '86- '87 worden aangebracht, eerder dan aanvankelijk door het rijk was gedacht. De luchthaven heeft hier voor een bedrag van zes miljoen gulden aan het rijk ter beschikking gesteld. Dit heeft een woordvoer der van de NV Luchthaven Schip hol zaterdag meegedeeld. De luchthavendirectie zegt van mening te zijn dat een deel van de huizen in Zwanenburg zo snel mo gelijk moet worden geïsoleerd, nu de ministers van verkeer en water staat en van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieube heer hebben besloten op Schiphol geen gedraaide vierde baan aan te leggen. Deze baandraaiing was vooral bedoeld om de geluidsover last door vliegtuigen in Zwanen burg te verminderen. In de oorspronkelijke -plannen ter bestrijding van de geluidover- last rond Schiphol waren voor Zwanenburg pas in een zeer laat stadium geluidwerende voorzie ningen voorzien, omdat uiteinde lijk de draaiing van de vierde baan de oplossing zou moeten bieden voor de geluidshinder aldaar. In 1983 werden de treinkaartjes nog gemiddeld 10,3 procent duur der. Toch bleven de opbrengsten uit kaartverkoop ook vorig jaar sterk achter bij de gestegen tarie ven. Omdat het effect van de prijs verhoging zo gering was adviseer de NS in december minister Smit- Kroes (verkeer) om de tarieven te verlagen. Op 1 april gingen kaar tjes met 2,5 procent in prijs om laag. De verkopen in de maand april wijzen er volgens NS op dat de mensen nu weer vaker de trein nemen, maar definitieve cijfers zijn er nog niet. De winst die NS maakt wordt verrekend met volgende rijksbij dragen. „Het is een mooi resultaat, maar het maakt dus eigenlijk voor het bedrijf niet zoveel uit. Het geeft alleen aan dat NS het, gerekend over het jaar 1984, goed gedaan heeft", aldus een NS-woordvoer- der. In de toekomst zal de vergoe ding van het Rijk voor verliesge vende activiteiten de vorm van een budget krijgen. Houdt het bedrijf geld over dan mag NS dit als winst reserveren voor tegenvallers of op andere manieren in het bedrijf be steden. Is er een tekort dan moet NS dit binnen drie jaar inlopen. In een urenlange plechtigheid op een heet Sint Pietersplein in stalleerde de paus zaterdag 28 nieuwe kardinalen (uit 18 lan den), onder wie de Utrechtse aartsbisschop Simonis (53). Het was voor het eerst, dat het 'open baar consistorie' - de vergade ring voor de creatie van nieuwe kardinalen - in de openlucht werd gehouden. Daar waren zo'n 20.000 mensen bijeen. Aan de plechtigheid ging een 'geheim consistorie' in het Vati caan vooraf, waarin de paus aan de al eerder benoemde kardina len het voornemen te kennen gaf, de 28 kerkleiders - curie- geestelijken en residerende aartsbisschoppen tot het kar dinalaat te verheffen. Met de laatste benoemingen zijn er weer voldoende kardina len die aan een pauskeuze mo gen deelnemen. Wie ouder is dan 80 jaar, is van deze keuze uitge sloten. Er zijn nu in totaal 152 kardinalen, van wie 121 beneden de 80 jaar. Met het in ontvangst nemen van de rode baret en het uitspre ken van de eed van trouw en ge hoorzaamheid aan de paus en zijn opvolgers werd aartsbis schop Simonis de zevende Ne derlandse kardinaal in de ge schiedenis en de vierde opeen volgende drager van deze waar digheid op de zetel van Utrecht. In zijn toespraak wekte de paus de nieuwe kardinalen op, de blijde boodschap van het heil te verkondigen. Hij waarschuw de hen, zich geen illusies te ma ken over de ontvangst van deze boodschap. "Vaak zal de bood schapper tegenspraak ontmoe ten en soms zelfs vervolgd wor den". Onder de bezoekers waren Imelda Marcos, vrouw van de Fi lippijnse president, en de Poolse kardinaal Jozef Glemp. Tsjecho-Slowakije. In een pamflet dat op het ogenblik in 'Tsjecho-Slowakije circuleert ei sen rooms-katholieken meer vrij heid van godsdienst in hun land. Volgens het Engelse instituut 'Keston College' voor de bestu dering van de godsdienst in Oost-Europa worden aan de au toriteiten zeventien eisen ge steld, waaronder een priesterop leiding die niet door de staat wordt gecontroleerd, en de mo gelijkheid van godsdienstonder wijs zonder staatsinmenging. Ook rept het pamflet van een rooms-katholieke pers en uitzen dingen op radio en tv "die met de richtlijnen van de bisschoppen conferentie overeenkomen". Zuid-Afrika. De 'Belijdende Kring' in Zuid-Afrika heeft presi dent Botha gevraagd, een proces van onderhandelingen ook met het (verboden) African National Congress (ANC) te beginnen. Het is de eerste keer dat de kring zich tot de autoriteiten richt. De kring streeft naar afschaf fing van de apartheid in kerk en samenleving. Hij verenigt predi kanten uit de vier Nederduits ge reformeerde kerken. Namibië. De lutherse predi kant Chr. Rave uit Monnicken- dam reisde naar Namibië (Zuid- west-Afrika) om persoonlijk een brief van de Nederlandse Evan- gelisch-Lutherse Kerk te over handigen. Ds. Rave verzekerde zijn Afrikaanse geloofsgenoten, dat de Nederlandse lutheranen zich 'diep betrokken' voelen bij het volk van Namibië, "dat al zo lang het juk van de apartheid moet dragen en wacht op zijn on afhankelijkheid". In de brief wordt vastgesteld, dat ondanks de schijn van het te gendeel de Zuidafrikaanse rege ring geen bereidheid toont zich uit het land terug te trekken en verkiezingen toe te staan zoals de Veiligheidsraad heeft bepaald. De Nederlandse lutheranen zul len zich inzetten voor spoedige uitvoering van het besluit van de Lutherse Wereldfederatie (Genè- ve) om een internationale confe rentie over Namibië te organise ren, in overleg of samen met de kerken in Namibië en Zuid-Afri ka. Met de Raad van Kerken zal de Evangelisch-Lutherse Kerk de Nederlandse regering vragen, alles te doen om het welzijn en de gerechtigheid in Namibië te bevorderen. Hervormde Kerk: aangeno men naar Vorden H. Westerink Hemmen; bedankt voor Capelle aan de IJssel J. Westland Ede. Gereformeerde Kerken: aange nomen naar Hilversum (zieken huis) J. Geel Groningen-Help- man, naar Eindhoven (vliegbasis Veldhoven) kandidaat L. de Kooter Breda, naar Oosterboeek A. Klap Doetinchem. Christelij ke Gereformeerde Kerken: be roepen te Urk R. van Beek Vee- nendaal. Gereformeerde Ge meenten: aangenomen naar Rot- terdam-Zuidwijk-Pendrecht F. Harinck Den Haag; bedankt voor 's Gravenzande N. W. Schreuder Goes. Oud-Gereformeerde Ge meenten; beroepbaar A. D. Muil wijk Dordrecht. ADVERTENTIE PUNKMODE - Britse pun kers hebben een nieuwe provo cerende modegril ontdekt: het dragen van concentratie- kampkleding. Greville Janner, een vooraanstaand vertegen woordiger van de joodse ge meenschap in Groot-Brittannië, noemde de mode „gruwelijk en ziekelijk". Hij acht het onderne men van juridische stappen te gen de handelaren in deze kle ding niet de juiste weg. Men moet duidelijk maken dat hier mee anderen zeer diep gekwetst en beledigd worden, aldus Jan ner. G22 3-DB^ SHARP VC-8482 VIDEORECORDER MET DRAADLOZE AFSTANDSBEDIENING VHS-systeem De VC-8482 is uitgevoerd met het VHS- systeem, het meest gevraagde systeem ter wereld! Programmeren Tuner Ingebouwde tuner voor de ontvangst van VHF en UHF kanalen en het instel len van maar liefst 12 voorkeurzenders Beeldzoeken Eenvoudige programmering van 1 pro gramma tot 7 dagen vooruit, met dub bele tijdindikatie voor opname starttijd en normale tijd. Automatisch terugspoelen Aan het einde van de band spoelt de recorder automatisch terug en kan opnieuw starten met afspelen. Afstandsbediening Betaalservice Draadloos. Eenvoudig bedienen van opname- en alspeellunkties met infra rood afstandsbediening. Gratis thuisbezorgd Waar u ook woont in Nederland, deze videorecorder wordt gratis bij u thuis bezorgd. Bij aankoop van 1350. - of meer is gespreide betaling via Euro-(betaal-) cheques of girobetaalkaarten mogelijk. Ook kan bemiddeling bij een persoon lijke lening via de verzekeringsbalie ver leend worden. PDMagnetics kwaliteits-videoband PD VHS 240 Speelduur 4 uur. Adviesprijs 29.95 Nü ind Video beeldzoeksysteem met 10x de normale snelheid en stilstaand beeld. i Geldig t/m 8 juni as. V&D bruist van leven. Al bijna 100 jaar! VROOMS DREESM ANN

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9