Palestijnen met de dood bedreigd WIEL contactlenzen, das pas fijn. van der Spanning stijgt op Westoever Scheepvaartramp in Spanje Dodental Bangladesj moeilijk te schatten Roep om c ictator Papadopoulos Irak bombardeert Teheran Leuke foto's gemaakt met Pinksteren? Dixons DINSDAG 28 MEI 1985 BUITENLAND PAGINA 7 Geen medische verzorging voor gewonden TEL AVIV - Slechts zeven van de 16 ambulances van het Rode Kruis zijn er gistermid dag tijdens een korte vuurpauze in geslaagd Palestijnse vluchtelingenkampen in West- Beiroet te bereiken om er de talrijke gewonden te evacueren. Maar tijdens de evacuatie braken er alweer gevechten uit. In het door de sji'iten zwaarbeschadigde Palestijnse Gaza-ziekenhuis in Sabra dreigen honderden gewonden wegens gebrek aan medische verzorging dood te bloeden. Nieuw, nieuwer het nieuwst.... zo veel straatnamen met „manor" hier in de buurt, dat onze bezorgers en auto's in de war raken. Vindt u Rond vorig jaar Kerst trokken de het heel erg als we de straat omdo- LONDEN - Zelden zullen er in en kele maanden tijds zoveel adres wijzigingen zijn verstuurd als van uit een klein straatje in het Zuidengelse dorpje South Mar ston. En dat allemaal dank zij het Britse postbedrijf, de Post Office, zelf. eerste bewoners in de 17 huizen die waren gebouwd pp het terrein van een afgebroken landhuis. Aange zien „landhuis" in het engels „ma- nor" is, werd voor het straatje de adreswijzigingen nog niet op de weinig oorspronkelijke naam „Ma- bus gedaan, of er kwam i pen tot Albert Williams Hof, ;en plaatselijke dichter? Nee hoor, dat vonden de bewo- best. Ze hadden de r Park" bedacht. schrijven van het postbedrijf. Sor- van de Post Office. We hebben al bert. maar Alfred. De straatnaam is dus: Alfred Williams Hof. Zuchtend schreven de inwoners van de Alfred Williams Hof hun nieuwe adreswijzigingen uit. Toen kwam de genadeslag, in de vorm van weer een brief van de Post Of fice. Daar had men ontdekt dat de huizen niet volgens de regels ge nummerd waren, en dat het pre cies andersom moest zijn, eigen lijk. Alfred Williams Hof 1 moest dus Alfred Williams Hof 17 zijn, 2 moest 16 zijn, enzovoorts. Er is nie mand in Manor Park, alias Albert Williams Hof, alias Alfred Williams Hof, die nu nog in zijn brievenbus durft te kijken... Gisteren werd voor de achtste dag door Palestijnse strijders in de Li banese hoofdstad een bittere strijd gevoerd tegen de milities van de sji'itische Amalbeweging. Het is de moslims van Nabih Berri nog steeds niet gelukt de wijken Sabra, door Taco Slagter Sjatila en Bouij Al Barajneh onder controle te krijgen. Volgens een woordvoerder van het Rode Kruis was Beiroet met de sji'iten overeen gekomen een kolonne ambulances door te laten om de ernstigste ge wonden op te halen. De politie in Beiroet meldde dat TEL AVIV Joodse kolonisten op gistermiddag tot ernstige ongere de bezette westelijke Jordaanoever proberen met geweld en intimida tie enkele honderden Palestijnen te verjagen die vorige week er de afgelopen week 361 Palestij- lingenkampen. PLO-leider Jasser nen zijn gedood en 1658 gewond Arafat kreeg, naar zijn zeggen, gsi- geraakt. Verder heeft de Amal-mi- teren de garantie van Saoedi-Ara- litie ten minste duizend Palestij- bië voor bemiddeling. Syrië heeft nen gevangengenomen en voor on- troepen in Libanon gelegerd en is dervraging elders in West-Beiroet als enig Arabisch land bij machte opgesloten. De sji'iten willen de een eind aan de gevechten te ma- Palestijnen uit Beiroet verjagen, ken. Maar president Assad van Sy- omdat ze bang zijn voor een te gro- rië is dat vooralsnog niet van plan. te overheersende rol van dit volk. Het regime in Damascus, dat al- Volgens nog niet bevestigde be- leen de Palestijnse rebellen tegen richten zouden de sji'iten gister- Arafat steunt, wil met het toege- middag in Sabrö zestig Palestijnse knepen oog voor de moordpartijen burgers, onder wie acht artsen en onder de vluchtelingen het presti- verpleegsters, in koelen bloede ge van de PLO-leider verder onder hebben vermoord. mijnen. Assad wil Arafat bewijzen Inmiddels probeert de Palestijn- ^at hij als 'exclusieve' leider van se bevrijdingsorganisatie (PLO) de **et Palestijnse volk niet in staat is aandacht van de wereld te trekken *ijn mensen bescherming te bie- voor de bloedbaden in de vluchte- de": Niettemin heeft koning Fahd van Saoedi-Arabië beloofd Syrië onder druk te zetten. Damascus is in hoge mate afhankelijk van fi nanciële steun van de Saoedi's. Ook andere Arabische regerings leiders hebben het afgelopen weekeinde pogingen in het werk gesteld met politieke middelen tussenbeide te komen. De secreta ris-generaal van de Arabische Liga, Chadli Klibi, sprak zondag in Bei roet met Amal-leider Berri en de machteloze Libanese president Amin Gemayel, en reisde vervol- de Jordaanse hoofdstad overleg met Pale- hoewel het schip grotendeels onder water is verdwenen. Indiase gezant naar Sri Lanka COLOMBO (DPA/Rtr.) - Een ge zant van de Indiase regering komt vandaag in Sri Lanka aan. Ver wacht wordt dat hij de weg moet vrijmaken voor een ontmoeting tussen de Indiase premier Rïtjiv Gandhi en de president van Sri Lanka, Junius Jayewardene. In diplomatieke kringen is ver nomen dat tijdens het bezoek van de gezant, de Indiase staatssecreta ris van buitenlandse zaken Romesj Bhandari de basis moet worden ge legd voor een mogelijk gesprek tussen Jayewardene en Gandhi over de etnische problemen waar mee Sri Lanka kampt. Volgens officiële bronnen zal de Indiase gezant besprekingen voe ren met Jayewardene en zijn mi nisters, maar ook met leden van de oppositie, de Tamil-minderheid en de boeddhistische, geestelijkheid. De bronnen zien Bhandari's be zoek als een onderdeel van een her nieuwde dialoog tussen de twee landen nadat India heeft aangebo den te helpen bij het vinden van een politieke oplossing voor de spanningen tussen de Tamils en de Singalese meerderheid. Politie en veiligheidstroepen hebben zaterdag bij een razzia in een voorstad van Colombo, de hoofdstad van Sri Lanka, 200 jonge mannen opgepakt. In de voorstad Wellawata wonen vooral Tamils. Enkele jongeren worden er van verdacht dat ze met de guerrillabe weging van de Tamils samenwer ken, maar de meesten werden na verhoor weer vrijgelaten. Deze maand zijn ongeveer 1300 Tamil-vluchtelingen in Engeland aangekomen. Alleen al het afgelo pen weekend arriveerden zeker 400 Tamils, zo maakte een woord voerder van het ministerie van bin nenlandse zaken bekend. den vrijgelaten geldheden. Kolonisten trokken gens een spoor van vernielingen door Amman het centrum en schoten in de lucht stijnse leiders. Maar tot nog toe en op etalageruiten. Ook bekogel- heeft dat geen enkel resultaat op- ruil voor drie den zij drie Arabische bussen met geleverd. door de PLO vastgehouden Israëli- Molotov-cocktails. Over slachtof- sche krijgsgevangenen. door Taco Slagter Veiligheidstroepen "van het Is raëlische leger zijn in staat van pa raatheid gebracht. Volgens leger commandant generaal Ammon Shahak is de atmosfeer in de ne derzettingen „geladen met dyna miet". Wildwest-scènes markeerden de afgelopen dagen de hysterie van de kolonisten. In Nabloes kwam het Buitenland kort Campingramp Het instorten van een betonnen steunmuur op een camping in Frankrijk heeft zondag aan tien Fransen het leven gekost. Zes an deren raakten ernstig gewond. Het ongeluk gebeurde 's morgens vroeg op de aan zee gelegen cam ping 'les baumelles' in Saint Cyr, dichtbij Toulon. De muur, die ver moedelijk was verzwakt door ero sie van wind plotseling en kwamen op de tenten van kam peerders terecht. Brandt/Gorbatsjov De voorzitter van de Westduitse Socialistische Partij (SPD) Willy Brandt, heeft in Moskou bespre kingen gevoerd met de Russische partijleider, Gorbatsjov. De ont moeting, waaraan ook de Russiche minister van buitenlandse zaken Gromyko deelnam, duurde bijna drie uur. Reeds voor het bezoek van Brandt hadden Russische functionarissen duidelijk gemaakt, dat de SPD-leider een voorkeurs- béhandeling zou krijgen, juist ook omdat de Amerikaanse president Reagan hem bij zijn recente be zoek aan de Bondsrepubliek Sow- jetunie weigerde hem te ontvan gen. fers was gisteravond niets bekend. De politie arresteerde acht joodse verdachten. Verder reden de kolonisten in het weekeinde regelmatig naar Arabische dorpen rond Nabloes en Hebron om er met geweersalvo's In linkse politieke kringen in Is raël bestaat oprechte zorg over de slachtingen in de Palestijnse vluchtelingenkampen van Beiroet. Eliezer Granot van de socialisti sche Mapan-partij merkte gisteren in de Israëlische krant Haaretz wrang op: „Toen de christenen en luid claxonneren de nachtrust september 1982 met medeweten te verstoren. Bij woningen van ex- van het Israëlische leger onder de gevangenen werden in een aantal Palestijnen van Sabra en Shatila gevallen de ruiten ingegooid en ge- een bloedbad aanrichtten, viel de ncht geschoten, pok smeerden zij hele wereld over Israël heen. Nu de bloed van een dier op de muren sjiieten hetzelfde doen, is er een van deze huizen, waaruit de angsti- verschrikkelijke stilte", ge bewoners weinig goeds aflei den. Het leger greep in, maar ging niet tot aanhouding van de orde verstoorders over. In Kyriat Arba, bij uitstek de ne derzetting voor de extreem-reli- ATHENE - Uit duizenden mon- hebben de kolonisten een data- den klonk gisteren op het Atheen- Politie verwoest cocaïne-fabrieken LA PAZ (Rtr.) - De Boliviaanse politie heeft in het Pinkster- weekeinde 215 cocaïnefabrie- ken verwoest, een handelaar gedood en 20 kilo dovende middel ii nomen tijdens scheepse operatie district in Midden-Bolivia. Minister Sanchez (binnen landse zaken) verklaarde dat 16 mensen zijn gearresteerd en dat de politie 180 miljoen gul den in beslag heeft genomen. Boliviaanse functionarissen schatten dat meer dan een der de van de bevolking van Cha- pare betrokken is bij het ver bouwen van de Coca-bladeren, de grondstof beslag ge ien groot- Chapare- Waarschijnlijk 33 doden na explosie op tanker MADRID - De ontploffing van twee olietankers in de baai van Al- geciras in het zuiden van Spanje, heefy zondagmorgen gezorgd voor de grootste scheepvaartramp die door Gerrit Jan Hoek ooit in de Spaanse wateren heeft plaatsgevonden. Gisteravond wa ren 24 stoffelijke overschotten ge borgen, niet alleen van opvarenden van de twee tankers, maar ook vuur sloeg direct over naar een an- werknemers van de olieraffinade- dere tanker, de onder Spaanse vlag rij. varende Camponavia, die op dat Het aantal doden zal waarschijn- moment bezig was benzine in te la- lijk tot 33 oplopen, omdat nog ne- 1 gen personen worden vermist. Ze venendertig mensen liepen min of bij de vlammen op sommige embleem dienst doet, George Pa- trekken zekere blijdschap, Plein 'Papadopoulos', en de beeltenis van Gnekenlands oud-dictator prijkte op menige borst. padopoulos - de „stichter van de omdat de stemmen op de NPU (die de Grondwet de kreet Griekse televisie", zoals Dimitria- bij de Euro-verkiezingen van vorig deel i bank ingericht met de namen en adressen van de vrijgekomen Pale stijnen die wegens bomaanslagen en andere subversieve activiteiten waren veroordeeld. Stencils met portretten en verblijfsplaatsen worden op grote schaal in de hon- derden nederzettingen verspreid, dOOT met de bedoeling door intimidatie u„«u deze Palestijnen te verdrijven, rranS Van HaSSelt De verdeeldheid onder de Israë- li's over de vrijlating van de 1150 Palestijnse gevangenen vorige Op dat plein begon namelijk de ter, de door de NPU gehate Kara- dis zei die in de Korydallos-ge- jaar ruim 2 procent kreeg) ten kos- vangenis in elk geval het eerste te moeten gaan van de aartsrivaal de uitzending heeft kun- Nieuwe Democratie, en deze zelfs (om tien uur moet daar el- de overwinning kunnen kosten. Niettemin heeft premier Andreas Papandreou de partij onlangs een „spookpartij" genoemd, die de Nieuwe Democratie geen demo cratisch alibi geeft, want ook deze kent junta-gezinde elementen. ke avond de televisie uit). Voor een menigte van circa 14.000, uit heel Griekenland toege stroomd, bestookte de beide grote partijen, de regerende socialisten en de oppositionele Nieuwe Demo cratie, waarvan vooral de oprich- ernstige brandwonden op en moesten in ziekenhuizen worden opgenomen. Hoewel aanvankelijk onzeker heid bestond over de oorzaak van de catastrofe, kon aan de hand van getuigenverklaringen later opge maakt worden dat de ramp begon bij de tanker Petrogen One, varend onder Panamese vlag maar eigen dom van et merendeel de Japanse of Koreaanse nationali teit). De Panamees-Japanse tanker ,was dinsdag bij de raffinaderij gearriveerd met bijna 6000 ton ui terst explosieve nafta, afkomstig uit Libië. Op een moment dat zich nog slechts 1000 ton in de ruimen van de tanker bevond, deed zich aan boord een explosie voor, waar schijnlijk als gevolg van een con centratie van gassen en lucht. Het menten hoogten bereikten van bij na 300 meter. De tegenwoordigheid van geest van een Spaanse sleepbootkapi tein voorkwam een nog grotere ca tastrofe. Ondanks de verzengende hitte wist deze sleepbootkapitein een tros te leggen aan een derde tanker, die volgeladen was met olie, en deze buiten bereik van de nen te slepen. totaal 60 be manningsleden van de twee bran dende tankers wisten het vege lijf te redden door tijdig van boord te springen. Acht van hen werden in veiligheid gebracht door een sport visser, die hen met gevaar voor ei gen leven uit de vuurzee wist te be vrijden. Het grootste deel van de bemanning bevond zich op het mo ment van de explosie onder dek, waar ze juist aan het ontbijten wa- d^e rechjs-radi- ook door de televisie uitgezonden manlis, het moest ontgelden. Deze partij was niet rechts, maar week HUHHP calen en kolonisten de joodse ter- serie van vijf slotmeetings voor de water, begaf het reurgroep amnestie te verlenen, te- verkiezingen van 2 juni van de par- trum-liberaal', en zij herbergde nu platen beton kent zich steeds scherper af. Voor tijen die in het Griekse parlement zelfs, wat Dimitriadis noemde 'so- de Knesset (het Israëlische parle- zjjn vertegenwoordigd, of alleen in ciaal-marxisten'. Daarentegen ver- ment) demonstreerden gistermid- het Euro-parlement, en als eerste tegenwoordigde de NPU als enige dag duizenden voor-en tegenstan- en kleinste was de junta-gezinde het oude, authentieke anti-marxis- ders van gratie voor de 27 verdach- Nationale Politieke Unie aan de tische rechts. Boven de demonstra- ten van de joodse ondergrondse beurt, wier Euro-afgevaardigde tie hing ook die op moment terecht staan. Deze Chrysanthos Dimitriadis een toe- groep wordt ervan beschuldigd in spraak hield, de jaren '80 aanslagen te hebben Deze begon met een groet aan de gepleegd op Arabische burgers de bezette gebieden. spandoek met de woorden „De NPU splijt rechts niet, zij is rechts". Aanhangers van de regerende oprichter en nominaal leider van cialistische partij die de meeting de partij, wiens beeltenis ook als gade sloegen, konden zich niet ont- FAILLIET - De vliegtuigfabriek Lear Fan, een bedrijf dat had moe ten uitgroeien tot het parade paardje van de nieuwe industrie in Noord-Ierland, is failliet ge gaan. Het faillissement brengt de Britse regering, die 250 miljoen gulden in het project had gesto ken, in ernstige verlegenheid. Na de autofabriek van John Me Lo- rean is het nu de tweede keer dat een groot industrieel project in Ulster op de klippen is gelopen. TEHERAN (AP/AFP) - Dertien centraties, zo meldt het Iraanse Iraanse steden, waaronder de persbureau Irna. hoofdstad Teheran, zijn vanoch- In Teheran vielen volgens Irna tend, gisteren en zondag bestookt dertien doden en 30 gewonden, door de Iraakse luchtmacht en Irak het weten dat de bombarde- door raketbeschietingen. De Iraan- menten op Teheran bedoeld waren se artillerie beschoot 13 Iraakse om de mislukte moordaanslag op grensplaatsen, terwijl ook de de emir van Koeweit te wreken. Iraanse luchtmacht, in grotere for- De emir van Koeweit, sjeik Jaber maties dan sinds jaren vertoond, al-Ahmed al-Sabah, is zaterdag ge- bombardementen uitvoerde boven wond geraakt bij een bomaanslag. Iraaks grondgebied. De bombarde- Drie mensen kwamen hierbij om menten waren gericht op negen het leven en 12 anderen raakten ge steden of "economische en militai re doelen" en op drie troepencon- Zwaarste cycloon in vijftien jaar zet eilanden volledig onder water Overgelopen Een lid van het Centraal Comité van de Poolse communistische partij heeft politiek asiel gekregen in Denemarken. Josef Zimnicki, zijn vrouw en twee familieleden aariveerden in februari al in Ko penhagen, maar hun verblijf daar was tot dusver geheim gehouden. Gevangenen Laos Amnesty International heeft de regering van Laos opgeroepen de meer dan 6000 politieke gevangen die worden vastgehouden in veraf gelegen gebieden van het land vrij te laten of te berechten. De interna tionale organisatie die ijvert voor de naleving van de mensenrechten zegt in een persverklaring dat veel van de gedetineerden „gewetens gevangenen" zijn. Onder hen zijn ex-leden van het royalistische be wind Van voor 1973. Filippijnen De guerrilla die zich allengs over de gehele Filipijnse archipel ver spreidt heeft in de afgelopen week minstens 70 mensenlevens geëist, zo blijkt uit berichten die vandaag in de hoofdstad Manilla zijn ont vangen. Bij overvallen op militaire buitenposten maakten strijders van het communistische 'Nieuwe Volksleger' grote hoeveelheden wapens en munitie buit. (Vervolg van pagina 1) DACCA (AP) - Het Rode Kruis Genève slaagt er nauwelijks ine overzicht te krijgen van de omvang medewerkers ter plaatse meldden van de ramp in Bangladesj. Giste- dat verschillende eilanden volledig ren werd bekend gemaakt dat de onder water waren gedompeld en enorme dat alle leven daar was wegge- mité, zei vanuit het hoofdkantoor voegen. Verder riep hij vandaag op in Genève dat de cycloon vrijwel tot nationale rouw en verzocht hij alles wat op zyn weg kwam met de 0m een spoedzitting van het kabi- grond gelijk maakte. Reid zei dat net voor overleg over noodmaatre gelen voor het gebied. Volgens onofficiële woordvoer- 'aagd. ders worden zeker 25.000 mensen Het Indiase persbureau PTI vermist, zo meldde de Engelstalige meldde dat volgens 'berichten uit Bangladesh Observer. In het dag- i/an Bangladesh blad Ittefaq zei een functionaris ïensen zijn omge- van de storm waarschuwingsdienst nog eens 40.000 dat op het eiland Urirchar ge worden vermist. Die berichten vreesd wordt voor de levens van konden niet van onafhankelijke 7.000 van de 10.000 inwoners. En- het Internationale Rode-Kruisco- 2ijde worden bevestigd. Volgens kele overlevenden zeiden vloed- PTI zijn zeker 200.000 mensen dak- golven van zeker 7,5 meter hoog te loos geraakt door de storm, die de zwaarste werd genoemd in 15 jaar. Het officiële dodental werd zondag ADVERTENTIE cycloon die zaterdag vloedgolven veroorzaakte de Golf van Bengalen grote per soonlijke en materiële schade aan richtte, zeker 3.000 mensen het le- de omgeving' ven heeft gekost. Vanmorgen meer dan 20.000 evenwel werd gesproken over een komen, uiteindelijke dodental van 40.000. George Reid, woordvoerder hebben gezien op het eiland, dat 60 kilometer ten zuiden van de haven stad Chittagong ligt. Een deel van de eilandbewoners zou in veilig heid zijn gebracht voordat de storm losbarstte, maar zeker 500 werden als vermist opgegeven. Al leen een gezin van vier kon worden gered, aldus de woordvoerders. Daklozen Sultan Mahmood, een hoge woordvoerder van de luchtmacht, district Feni. zei dat het gehele gebied van Noak- hali tot aan de eilanden Pirbkhsh en Char Clark, een strook van 100 kilometer lengte, volledig was ver woest. Alleen stormschuilplaatsen zouden nog overeind staan. Eiland bewoners zouden hem hebben ver teld dat op de eilanden 6.000 men sen worden vermist. Volgens Mah mood zijn in Noakhali zeker 50.000 gezinnen dakloos geraakt. Volgens de officiële cijfers zijn in Sudharam 1.000 doden gevallen, in andere delen van Noakhali 181 do den, 217 op het eiland Sandwip, 24 op het eiland Bhola en 42 in het wond. Het medisch team dat de emir na de aanslag onderzocht maakte bekend dat sjeik Jaber lichte verwondingen had opgelo pen, die veroorzaakt waren door rondvliegend glas. De aanslag is opgeëist door de met Iran sympathiserende organi satie Heilige Oorlog. De organisa tie eist de vrijlating van zeventien aanhangers, die in Koeweit gevan gen zitten. ADVERTENTIE Dixons kleinbeeldkleurenfilm nog op 1.464 gesteld, maar werd maandag zonder nadere uitleg te ruggebracht tot 1.302. De meeste slachtoffers zouden in het kustdis trict Noakhali zijn gevallen. Rouwdag President Hoessein Mohammed Ershad bracht een bezoek aan het eiland Sandwip voor de zuidkust en zei dat 'de vernietiging in het ge bied met geen pen te beschrijven valt,' aldus PTI. Ershad stelde een voorgenomen bezoek aan China uit om het getroffen gebied in ogenschouw te nemen en gelastte luchtmachthelikopters en vier ma rineschepen zich bij de reddings ploegen van leger en luchtmacht te maar dan wel van een ANVC-contactlensspecialist Nieuwe Rijn 62 Leiden - 071-124108 Sinds 1960 zijn volgens officiële tellingen in Bangladesh mêer dan een half miljoen mensen omgeko men bij 18 zware cyclonen. Van de periode voor 1960 waren geen cij fers beschikbaar. De ernstigste cy cloon woedde op 11 en 12 novem ber 1970, waarbij officieel 500.000 mensen omkwamen. Volgens het Guinness Book waren dat er echter minstens tweemaal zoveel. In Noordoost-India, dat aan Bangladesh grenst, veroorzaakte de cycloon landverschuivingen en overstromingen, waarbij woningen onder water kwamen te staan en wegen onbegaaribaar raakten. Ook telefoonverbindingen werden af gebroken. In de deelstaten Tripura en Manipur vielen zeker vijf slacht offers, aldus het Indiase persbu reau UNI. Duizenden daklozen werden in scholen en regeringsge bouwen ondergebracht. 10x15 cm, Nü voor maakt uw foto dubbeltjes goedkoper

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7