Pinksterweekeinde overstelpend druk voor Leidse politie Pleidooi SP voor steunregeling bij te hoge stookkosten Braderie Breestraat: grote drukte, weinig verkeersproblemen DINSDAG 28 MEI 1985 LEIDEN - Geliefkoosd door een ren het 'Wooncentrum' aan de Ho- welhaast zomerse zon heeft zater- 8e Rijndijk officieel geopend. Op dag een veelkoppig publiek de bra- de v°or het verkeer afgesloten Ho- derie op de Breestraat en de Kore- 8e Rijndijk paradeerden ter gele- vaarstraat bezocht. De exploitan- genheid van dit gebeuren verschil- ten van terrasjes moeten goede za- lende orkesten en de show- en mar ken hebben gedaan tijdens deze chingband K G. Parachutesprin- door de winkeliersvereniging 8ers werden eveneens ingescha- Breestraat en omgeving georgani- keld om de opening luister bij te seerde braderie. zetten. De Hoge Rijndijk vertoon- De braderie werd geopend door de bet toneel dat ook zaterdag op de showband 'Con Fuoco', die sa- de Breestraat was te zien: een bra men met het majorettekorps 'The derie met kraampjes en enkele te- Fourty Four Degrees' (vertaald: de rassen. vierenveertig gratiën) een mars en In het 'Wooncentrum' werken een show ten beste gaf. Een clown, acht winkeliers samen, die de bandjes, straattekenende kinderen krachten van hun meubelzaken en de aanwezigheid van de Kever- hebben gebundeld in een passage, club fleurden het straatbeeld danig In totaal beschikken zij over 14.000 op. Verder kon men de ogen de vierkante meter winkelruimte. In kost geven bij het Leids Poppen- aanleg is een parkeerterrein dat theater en straattoneelvoorstellin- Plaats moet bieden aan 110 auto's, gen van 'Cultuur Verheft' uit Voor- Ongetwijfeld kijken de winkeliers hout. Ook was er een grote mode- alleen nog verlangend uit naar de show, georganiseerd door twintig afronding van het busbaanproject, ondernemers. waarna hun initiatief de beoogde Hoewel de Breestraat en een deel aantrekkingskracht zal moeten van de Korevaarstraat als gevolg krijgen op potentiële klanten, van de organisatie van de braderie LEIDEN - Mensen met inkomen kunnen, volgens de So- cialistiese Partij, een stookkosten toeslag krijgen. De partij vindt dat het Leidse gemeentebestuur zich hiervoor sterk moet maken. De kósten en de risico's voor de ge meente van deze toeslag vallen erg mee. '|a0g Voorlichting Een probleem ié dat de toeslag individueel zou moeten worden aangevraagd. De SP roept de ge meente daarom op de bijstandswet zo toe te passen dat de toeslag mo gelijk wordt en hierover uitgebrei de voorlichting te geven. Omdat de Ine brief aan WD-wethouder gemeente slechts tien procent van e De Breestraat afgelopen zaterdag: geen verkeer, kraampjes met wandelend publiek. Kuijers van maatschappelijke aan gelegenheden dringt SP-gemeen- teraadslid Cor Vergeer er op aan dat de gemeente de strenge winter aangrijpt om de lage inkomens een stookkostentoeslag toe te kennen. Volgens de SP mag de gemeente dit doen op grond van de Algeme ne Bijstandswet (ABW). Iemand met een inkomen op bijstandsni- yeau kan aldus kosten van gas en elektriciteit, voor zover die hoger zijn dan dertien procent o Holvast) netto-inkomen, vergoed krijgen. alle verkeer was afgesloten heeft dit geen problemen opgele verd. Volgens de Leidse politie was de verkeersdrukte groot, maar kon deze in goede banen worden geleid. Hoge Rijndijk Onder meer met een optreden van de zanger Lee Towers is giste- LEIDEN - Gehuwd: R. Philips en E.M. Volriet; J.G.C. Schokkenbroek en M.H. in 't Veld; T.J. Werter en M. Jume- let; R. Alma en I.C. Pool; S. Dost en S.C. Versteeg; C.H.M. Simmerman en A.S. Kuivenhoven; N.L.M. Persoon en M. Rothert; J. Neuteboom en G. van Die- sen; J.H. Steenbergen en M.J. Hanse laar. Agenten 215 maal te hulp geroepen Gestolen auto in water van Leidse Hout LEIDEN - In een sloot van de Leidse Hout werd gistermorgen door, enigszins verbaasde, vroege vogels een auto ontdekt. De auto bleek eerder die nacht ge stolen in Den Haag. Uit sporen van de banden was op te maken dat de autodieven uitvoerig met de wagen door de Leidse Hout hebben gere den en uiteindelijk in de sloot tot stilstand zijn gekomen. De wagen is later op de dag door de brand weer uit het water getakeld. Van de autodieven ontbreekt elk spoor. (foto Holvast) Spanj aardsbrug dicht, bussen 15/16 omgeleid LEIDEN - De buslijnen 15 en 16 van de NZH zullen deze en komen de weken een andere route volgen. Dat heeft te maken met het afslui ten van de Spanjaardsbrug die wordt opgeknapt. De halten Lage Rijndijk en Sumatrastraat komen te vervallen, daarvoor in de plaats is op de Kooilaan een halte geko- De lijn richting Leiderdorp wordt als volgt gewijzigd; tot en met halte Zijlsingel (ter hoogte van Meelfabriek) normaal, daarna He rensingel, Kooilaan, rechtsaf Wil lem de Zwijgerlaan, rechtsaf Enge- lendaal, rechtsaf Rietschans, links af Zijldijk, linksaf Splinterlaan. De lijn richting Leiden: tot en met Splinterlaan normaal, daarna rechtsaf Zijldijk, rechtsaf Riet schans, linksaf Engelendaal, Wil lem de Zwijgerlaan, linksaf Kooi laan, Herensingel, Zijlsingel. De werkzaamheden aan de Span jaardsbrug zullen ongeveer drie weken gaan duren. Film, K&O organiseert woensdag voor de laatste keer in dit seizoen een kinderfilmprogramma. Op de middag zal er een komische film en een serie tekenfilms wor den vertoond. Het programma begint om half drie. Toegangs kaarten kan men kopen of bestel len op het bureau K&O, Oude Vest 45 in Leiden, telefoon 071- 141141. Vrouwen Het Leids Komitee vrouwen in de Bijstand organiseert woens dag een thema-avond over econo mische eenheid. Op de avond, zul len een aantal vrouwen vertellen over hun ervaringen met de so ciale diensten zoals bijvoorbeeld over de controleurs van de socia le dienst. De avond begint om 19.30 uur en wordt gehouden in buurthuis 't Spoortje, Bemard- kade 60 in Leiden. Muziek In Aniba's Muziekkamer treedt woensdag het swingorkest 'Alby Sir' op. De band speelt voorna melijk swingende muziek uit de jaren dertig zoals van Benny Goodman bijvoorbeeld. Het op treden begint rond 21.00 uur in Aniba's muziekkamer, Heren straat 1 in Leiden. Lezing naerstraat een film van het Na tionaal Reumafonds vertoond en zal er ook een lezing ove reuma gehouden worden. De film gaat over het leven van de reumapa tiënt, zoals de spanningen en be perkingen die zij ondervinden. In de lezing zal verder worden ingegaan op de ziekte. De film vertoning begint om 10.00 uur. Vrouwenhuis Woensdag is er een algemene vergadering over het voortbe staan van het Vrouwenhuis in het pand aan de Hooigracht, om dat de gemeente de subsidie van het pand gaat halveren. De ver gadering begint om 20.00 uur in het Vrouwenhuis aan de Hooi gracht 79. Muziek De band 'Personnel' geeft woensdag een optreden in de Jam. De band heeft twe singles gemaakt en werd vooral bekend door de support acts bij Golden Earring en Steve Marriott. De band speelt vooral Amerikaanse rockmuziek. Het optreden begint om 22.30 uur in de Jam op de Tweede Binnenvestgracht. Strandloop De Leidse atletiekvereniging AV Holland organiseert woens dag een strandloop met start en finish bij de Wassenaarse Slag. De afstanden die kunnen worden gelopen variëren van 2 tot 8 kilo meter. Vanaf 18.30 uur kan men zich inschrijven bij het parkeer wachtershuisje bij het laatste ter rein voor de strandafgang. De aanvang van de strandloop is om 19.30 uur. ■Darts De Haagse Team-darter Rick Daniëls heeft de wisselbeker van het traditionele Pinkstertoemooi in de Bruine Boon gewonnen. De Leidenaar Erik Adolf werd eer ste in de verliezersronde en Elly de Bruin kreeg de eerste prijs voor de dames. LEIDEN - De Leidse politie heeft het in het Pinkster- weekeinde razend druk ge had met alle mogelijke inci denten. In totaal moest 215 keer worden opgetreden bij ruzies, vechtpartijen, aan randingen, geluidsoverlast, mishandelingen, baldadig heid, inbraken en vernielin gen. Het aantal calamiteiten was zo groot dat agenten na de nachtdienst niet naar huis konden. "Een heel ongebruikelijke situa tie", aldus een politiewoordvoer der. "Gewoonlijk is het in een warm weekeinde juist erg rustig en neemt alleen de geluidsoverlast buitensporige vormen aan. In het afgelopen weekeinde moest daar tegen ook 28 maal worden opgetre den. Daarnaast werd het ongebrui kelijke aantal van drieëntwintig aanhoudingen verricht". Het drukke weekeinde werd vrijr dag ingeleid met een brutale straat roof. Een Leidse vrouw wandelde op de Frederik van Eedenlaan toen een auto naast haar stopte en een passagier uitstapte. Hij rukte de vrouw een tasje, met een inhoud honderd gulden, uit han- hij weer in de auto doodgemoedereerd weg Verkeerslichten blijven rood LEIDEN - De Leidse brandweer moest er zondagavond aan te pas komen om de verkeerslichten op het kruispunt Oegstgeesterweg/Schipholweg, die op rood bleven staan, buiten werking te stellen. Voor die tijd had de politie al intensief geprobeerd om de lichten op knip peren te zetten. De verkeerslichteninstallatie weigerde evenwel aan elke iossing biedên bediening op afstand gehoor te geven. De, zonder onderbreking, op rood staande lichten veroorzaakten uiteraard grote consternatie en opwinding onder de automobilisten. Nadat het licht in de richting van de Willem de Zwiygerlaan ruim een uur op rood had gestaan, tevergeefs was geprobeerd het technisch mankement te verhelpen en vier man politie het verkeer hadden geregeld bracht uit eindelijk de brandweer redding door vanuit een ladderwagen of met be hulp van een trapje de lampen uit de installatie te draaien. bijstandsuitkering zelf hoéft te betalen - de rest komt van het rijk denkt-Vergeer dat de kosten van de gemeente niet onaanvaardbaar zullen zijn. De SP verwacht tevens dat het rijk de gemeente niet op de vingers zal tikken. "Zelfs indien het rijk vindt dat de gemeente te ver-gaat, zal er niets anders gebeuren dan dat er een aanwijzing wordt gege ven dat het beleid moet worden ge wijzigd. Voor het zover is, kunnen een heleboel mensen geholpen zijn". In haar brief verwijst de SP te vens naar haar rapport over verla ging van de gasprijs, dat in het vooijaar van 1984 werd gepresen teerd. Zij stelt echter vast dat de prijs desondanks is verhoogd, waarop bovendien, een strenge winter volgde. "De koude winter zou alle gemeentebesturen moeten wakker schudden. Zij zouden moe ten inzien dat de gasprijs onbetaal baar is geworden. Alle reden om nu vierkant achter het ÓP-pleidooi voor gasprijs verlaging te staan". Politieke wil De partij schrijft tevens dat de gemeenten méér kunnen doen. "Een gemeentebestuur dat de no den van haar inwoners serieus neemt zal echter alle mogelijkhe den serieus bestuderen. Met de no dige politieke wil kan een stook kostentoeslag in het kader van de ABW iets betekenen voor de men sen met een laag inkomen. De ma te waarin hangt af van de durf en de wil van de gemeenteraad". Vergeer vraagt Kuijers om het SP-rapport in de raadscommissie voor maatschappelijke aangele genheden van 20 juni aan de orde te stellen. De discussie over de in stelling van een sociaal fonds of kwijtscheldingsfonds bij het Ener giebedrijf Rijnland of de gemeente zal nog te lang gaan duren, ver wacht hij, en in geen geval een op- zoor de problemen als gevolg van de strenge winter. den stapte reed. Twee maal heeft de politie inge grepen bij een flinke vechtpartij. De eerste keer in de nacht van vrij dag op zaterdag bij Club 2000 aan de Hogewoerd. Het grootste deel van de aanwezige manschappen moest uitrukken om de vechten den te scheiden. Diverse personen werden overgebracht naar het hu man politie moest er aan te pas ko men om een eind aan de knokpartij te maken. Drie personen zijn na derhand voor behandeling naar het ziekenhuis gebracht. Zaterdagavond is een 33-jarige Leidenaar aangehouden die zijn éénjarig kind uit het raam dreigde te gooien en vervolgens twee ver pleegkundigen van de Eerste Hulpdienst (EHD) ernstig heeft mishandeld. De man was omstreeks half ze ven die avond op straat onwel ge worden, vermoedelijk door over matig drankgebruik. Toen hij na behandeling in het Academisch Ziekenhuis weer bij kennis was ge komen werd hij door de EHD naar zijn huis aan de Richard Holstraat gebracht. Daar trachtten zijn vrouw en twee kinderen er juist met een taxi vandoor te gaan. De man maakte zich daarover zo boos dat hij dreigde zijn éénjarig kind van de eerste verdieping naar be neden te gooien. Na ingrijpen van de EHD-ers lukte het vrouw en kinderen als nog met de taxi te vertrekken. Op dat moment sloegen alle stoppen door bij de 33-jarige en koelde hij zijn woede op de verpleegkundi gen. Volgens de politie sloeg en schopte hij de EHD-ers waar hij een groot aantal ontvellingen kneuzingen op. De man kon later door de politie worden aangehou- In de nacht van zaterdag op zondag deed zich een massale vechtpartij voor bij de Stadsgehoorzaal aan de Breestraat waar een Antiliaans feest aan de gang was. Een aantal Leidenaren wilde zonder te beta len aan het feest deelnemen. Op een gegeven moment liep de orga nisator, een 42-jarige Amsterdam mer, een vuistslag op en gingen Aanran/lino- binnendringers en feestgangers Aanranaing massaal op de vuist. Volgens getui- In de nacht van zondag op gen zou daarbij met messen en een dag zijn twee Leidse pistool zijn gezwaaid. Zeker tien ongeveer 50-jarige man die hen vanuit Noordwijk een lift had ge geven. De man, die in een witte Ca dillac reed, stopte tijdens de rit op een stille weg nabij de Stevenshof- polder. Daar begon hij de vrouwen op geweldadige wijze aan te ran den. Eén van de twee zag op een gegeven moment kans uit de auto te komen en een voorbijkomende automobilist te waarschuwen. Toen deze te hulp wilde schieten gooide de man de andere vrouw uit de auto en ging er vandoor. Eén van de vrouwen heeft vermoede lijk een hersenschudding opgelo pen. De aanrander is nog niet aan gehouden. Een onbekende man heeft afge lopen nacht gepoogd een 18-jarig meisje aan te randen op de IJssel- meerlaan. Het meisje, dat van haar fiets werd getrokken, gilde zo hard dat zij door omwonenenden werd gehoord. Voorbijgangers schoten haar te hulp waarna de aanvaller op de vlucht ging. Inbraak In de nacht van zaterdag op zon dag is ingebroken in een tabaks winkel aan de Apothekersdijk waarbij in totaal voor ongeveer 17.000 gulden aan tabaksartikelen kasgeld werd buitgemaakt. De kon raken. Het tweetal hep inbrekers zijn de winkel binnenge- den worden gelegd. komen door de toegangsdeur te forceren. Zaterdag werden zeven winkel- ishandeling ten laste dievegges door de politie aange- Meineed: vier maanden straf DEN HAAG/LEIDEN - Een 27-jari- ge Leidenaar moet vier maanden onvoorwaardelijk de cel in voor het plegen van meineed. Het ge rechtshof in Den Haag - waarbij de man in hoger beroep was gegaan - vorderde vanmorgen dezelfde straf als de politierechter hem eerder had opgelegd. De Leidenaar had als getuige tij dens een rechtzitting van zijn neef verklaard, dat die neef een bij hem afgeleverde videocamera, video recorder en kleurentelevisie 7,500 gulden had betaald aan de mensen die de spullen hadden afgeleverd. De politierechter veroordeelde hem l)ierna voor meineed, omdat hij meer waarde hechtte aan de aanklacht van de bestellers, die be weerden dat er niet was betaald, dan aan die van de 27-jarige Leide naar. ADVERTENTIE 1 24 jaar oud, aangerand door een drankgebruik houden. Twee personen werden aangehouden wegens het openbre ken van parkeermeters. In totaal hebben zes automobilisten tijdens het weekeinde een rijverbod opge- 20 legd gekregen wegens overmatig 'Staalwijk' is weer geopend LEIDEN - Het ruim een jaar gele den afgebrande wijkgebouw 'Staalwijk'. aan de Herenstraat za terdag opnieuw in ge"bruik geno men. Tijdens een druk bezochte bijeenkomst werd het gebouw van de hervormde wijkgemeente Staal- wijk-Vredeskerk officieel hero pend. De voorzitter van de wijkvereni- ging Staalwijk, J.A.A. van Biezen, maakte bij deze gelegenheid ge wag van de waarde die de buurtbe woners kennelijk aan het gebouw hechten. "Een dag na de brand had een bewoner - anoniem - 10.000 gulden geschonken voor de her bouw", schetste hij. Bijdragen van de Generale Financiële Raad van de hervomde kerk, het Koningin Julianafonds, verschillende andere gevers en de opbrengst van collec tes maakten de 275.000 gulden kos tende herbouw mogelijk. Van Biezen schonk dominee Nauta, de voorzitter van de kerke- raad, een houten naambord dat Ds. Nauta (rechts) ontvangt van Staal-voorzitter Van Biezen het bord. trots 'Wijkgebouw Staalwijk' ver meldt. In zfjn toespraak zie Nauta dat het wijkgebouw niet weg te branden is uit de wijk. "Het is best wel uniek dat je als wijkgemeente zo'n gebouw tot je bschikking hebt. En het is zeker uniek dat je het kan heropbouwen". De totstandkoming van de her- (foto Holvast) bouw is tevens te danken aan de inzet van ongever honderd vrijwil ligers. Illustratief hiervoor is bij voorbeeld het feit dat een muur op de eerste etage moest worden afge broken. Vrijwiligers hebben steen voor steen afgebikt zodat het mate riaal opnieuw kon worden ge bruikt en niet nog eens nieuwe ste nen moesten worden gekocht. Onze ervaring berust op honderden Poggenpohl- keukens. Voor u betekent deze Poggenpohl-dege- lijkheid: zekerheid, even als kwaliteit, een maxi male montageservice, perfekte planning en ad vies. Verliest u deze voor delen niet uit het oog. Ipoggenpohl] [^©[LC^keukens 1 Industrieweg 14 De Grote Polder! Zoeterwoude-Rijndijk I Tel. 071-89 92 06

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3