Mooie weer zorgt voor topweekeinde Luilak 'gevierd' met vernie Jingi en 'Dwangsom Vos gaat veel te ver' 5Het leek Spanje of Italië wel Groen golf Engelendaal wellicht meer dan proef Oegstgeester politieman vaker op straat te zien REGIO - "Het leek wel een topweekeinde in het zomerseizoen", zei gisteren een van de strandtenthouders in Noordwijk. Het mooie weer van de Pinksterdagen bezorgde hem en zijn collega's aan de kust een aardige opsteker na het minder goede voorjaar. REGIO LEIDEN Al vroeg in de morgenuren bewoog een grote schare dagjesmensen in de richting van de badplaatsen. Zij bezorgden de politie van Katwijk, Noordwijk, Wassenaar en de om liggende gemeenten handenvol werk. "Maar op wat kleine files na is het toch gelukt de zaak redelijk goed te laten verlopen", aldus een woordvoerder van de gemeentepo litie in Katwijk. Noordwijks VW-directeur Wim Rovers zei dat hü nog nooit een dergelijk Pinksterweekeinde had meegemaakt. "Vanaf zaterdagmor gen tot tweede Pinksterdag is het ontzettend druk geweest bij ons. Volle terrassen en winkelstraten. De mensen zaten tot laat in de avond op het strand. Het leek Spanje of Italië wel", zei een opge togen Rovers. Zaterdagavond al moesten de medewerkers van het VW-kan- toor aan De Grent in Noordwijk bezoekers die logies kwamen vra gen, doorverwijzen naar Noordwij- kerhout, Katwijk en Lisse. Ook de campings in Noordwijk waren goed bezet tot vol in de kustplaat sen. De camping van Duinrell in Wassenaar was tot de laatste stek bezet. 27.000 overnachtingen boek te de kampeerplaats in dit Pink sterweekeinde. Vorig jaar waren dat er bijna vierduizend minder. Bij het attractiepark Duinrell was het minder druk dan vorig jaar: 37.500 tegen 43.000 in 1984. Graaf van Zuylen van Nijevelt weet dit aan het goede weer en aan de concurrentie van de Wassenaar- seslag. Van de bezoekers aan het attractiepark was meer dan de helft uit het buitenland afkomstig. De Wassenaarse politie sloot op beide Pinksterdagen de toegangs weg naar het strand om tien uur 's morgens af vanwege de overvolle parkeerterreinen. De NZH begon als gevolg hiervan een pendel dienst van en naar het strand. Be halve boze gezichten van strand- gangers leverde dit geen proble men op. Ook de strandpolitie had het vrij rustig. Gouden griffel "We kunnen dit weekeinde met een gouden griffel bijschrijven in de geschiedenis van Noordwijks VW", aldus Rovers die vertelde dat veel bezoekers dit weekeinde al boekten voor een zomerperiode. "Het goede weer is de beste pro motor van de badplaats". Zijn Katwijkse collega was even eens bijzonder te spreken over het Pinksterweekeinde. Zondagmor gen moesten de medewerkers van het VW aan het Vuurbaakplein 'nee' verkopen voor logies in de badplaats. De gasten werden door verwezen naar omliggende plaat sen zoals Noordwijkerhout, Lisse en Hazerswoude. "Na een redelijk vooijaar was dit een bijzonder goed weekeinde in Katwijk", aldus de VW-directeur. Somberheid was troef bij het toch al noodlijdende Dierenpark Wassenaar. Slechts vierduizend bezoekers passeerden de kassa's op beide dagen. Vorig jaar kwa men ruim negenduizend mensen 'apies kijken'. De Keukenhof stond tijdens het Pinksterweekeinde wel redelijk in de belangstelling. Ongeveer 28.000 bezoekers passeerden de toegangs hekken van de bloementuin in Lis se. Dat is 3000 meer dan in 1980 toen Pinksteren in dezelfde perio de van het jaar viel. Het totale aantal bezoekers viel wat tegen. Hoewel de cijfers nog niet helemaal bekend zijn, wordt geschat dat dit jaar ongeveer 850.000 mensen de Keukenhof be zochten. Aanzienlijk minder dan in het topjaar 1978. In dat jaar trok de tuin 944.000 kijkers. Volgens een van de medewerkers van de Keu kenhof is het lagere aantal bezoe kers vooral te wijten aan het slech te weer. Ondanks dat slechte weer stond de Keukenhof sterk in de belang stelling van de organisatoren van busreizen uit vooral Duitsland en Engeland. Niet minder dan 12162 bussen deden de bloementuin in Lisse aan. "Dat is een nieuw record voor Keukenhof, vorig jaar was dat 11963", aldus N den Hoed van de bloementuin. Inbraken Voor de politie betekende dit weekeinde een extra inspanning. In Katwijk werden een aantal au to's weggesleept die verkeerd ston den geparkeerd. "We zijn soepel opgetreden, maar in gevallen waar het echt niet kon zijn we hande lend opgetreden". De kinderen vermaakten zich tijdens het weekeinde best op het Katwijkse strand. Overval op pompbediende WASSENAAR - Een 64-jarige pompbediende uit Den Haag heeft vrijdagavond zijn geld niet afgegeven toen drie gewa pende mannen hem in Wasse naar overvielen en op zijn hoofd sloegen. De man, die samen met zijn evenoude vriendin, de dagop brengst wilde afgeven bij de ei genaar van het tankstation, zei dat hij het geld al in een nacht kluis had gedeponeerd. De met bivakmutsen getooi de mannen, die achter de gara ge van de tankeigenaar op de pompbediende hadden ge wacht, vluchtten hierop. Hoe veel geld de pompbediende bij zich had is niet bekend. In Oegstgeest en Wassenaar OEGSTGEEST/WASSENAAR - De politie in Wassenaar en Oegst geest heeft het druk gehad tijdens de luilakviering, in de nacht van vrijdag op zaterdag. Rond de Lange Voort in Oegst geest gooiden elf jeugdige vier- ders, in leeftijd variërend van twaalf tot achttien jaar, glascontai ners omver. Ook vernielden ze een verkeerszuil, stalen een vlagge- mast en liepen over auto's. De politie wist de groep in de kraag te grijpen. Na verhoor kon het elftal door de ouders worden opgehaald. Nog nooit eerder was in Oegstgeest de viering van de luilak op vernielingen uitgelopen. In Wassenaar lag dat anders. Daar had de politie zelfs voorzorgs- woordvoerder maatregelen getroffen. Vijftien geslagen, agenten waren extra in dienst ge nomen. Zij hadden het vooral druk bij de Stoeplaan. Om één uur klon terden daar, op de kruising met het Wilhelminaplein, 80 jongeren bij een, in leeftijd variërend van 16 tot 20 jaar. De politie vond de luilak- kers rumoerig, maar greep niet in. Dat gebeurde pas om half twee. De jeugd zette toen twee vuilcontai ners op de Stoeplaan; agenten zet ten ze terug. Een half uur later keerden de jeugdigen een glasbak om. De poli tie sloot de laan voor alle verkeer af en vroeg assistentie van de Haagse hondenbrigade. Twee leden van de brigade kwamen langs, maar hoef den niet in actie te komen. De Was senaarse agenten wél. Om drie uur begonnen zij de jeugd te versprei den. Hierbij werd volgens LEIDERDORP - De Leiderdorpse deren wordt het sein nu op groen Engelendaal, een belangrijke ver- gezet. keersader voor duizenden automo- Maar er is nog een motief: bekij- bilisten, kent vanaf vandaag een ken of de groene golf definitief kan 'groene golf op proef. Niet langer worden ingevoerd. Zoals bekend hoeven automobilisten bij elk zijn de verkeerslichten op de Enge- stoplicht te wachten totdat het lendaal al jaren een bron van dis- licht weer op groen wordt gezet, cussie. De gemeente Leiderdorp Alleen bij de kruising met de Vron- heeft gekozen voor een systeem kenlaan kunnen ze tot stilstand waarbij de voetgangers in principe worden gedwongen. voorrang hebben. Zodra zij willen De groene golf geldt voorlopig oversteken en daarvoor op de be- voor een paar weken. Directe aan- kende voetgangers-knop drukken leiding voor de 'autovriendelyke' wordt het autoverkeer tot stilstand maatregel is de tijdelijke afsluiting gedwongen, behalve bij het gedeel- van de Spanjaardsbrug over de *e van de Engelendaal tussen de Zijl. Het verkeer wordt omgeleid Vronkenlaan en de Persant Snoep- via de Zijlbrug. Om de doorstro- weg. Daar krijgt de automobilist ming op de Engelendaal te bevor- (ook op proef) al voorrang. Bij het verkeersonderzoek dat bureau DHV vorig jaar in Leider dorp heeft gehouden is als belang rijkste aanbeveling voor een goede doorstroming het instellen van een groene golf voor automobilisten op de Engelendaal gekomen. Dat rap port moet echter nog uitgebreid worden behandeld door de betrok ken raadscommissie en de ge meenteraad van Leiderdorp. Volgens wethouder Meerburg zullen de 'groene golf-ervaringen van de komende weken zeker mee spelen bij de uiteindelijke beslis sing om het autoverkeer al dan niet definitief voorrang te geven. "Maar ik denk niet dat het bij deze proef blijft. Het kan best zijn dat we an dere mogelijkheden gaan uitprobe- DINSDAG Leiden K&O-gebouw - film 'Die Blechtrommel' van Volker Schlöndorff, 20.15 uur. De Posthof - hoek Wassenaarse' Rijnsburgerweg, bijeenkomst De I sche Ver. van Postzegelverzamelaars, 19 uur, verenigingsveiling, 20.30 uur. Oud-Katholieke kerk - Zoeterwouds*' singel, oecumenisch avondgebed, 18., 19.30 uur. Breehuys - Breestraat, meidenavond 19.30-22.30 uur. Wassenaar Gemeentehuis, raadscommissie onder wijs, 19.30 uur. WOENSDAG Leiden Hooglandse kerk - orgelconcert door Piet Hulsbos, 12.30 uur. K&O-gebouw - Oude Vest, kinderfilm- middag, 14.30 uur. Wassenaar Wassenaarse Slag - AV Holland organi seert standloop, inschrijven vanaf 18.30 uur op het laatste terrein voor de stran- dafgang. start om 19.30 uur. Voorschoten Poppentheater Wellus-Nietus - Pr. Ma- rijkelaan 4, kindervoorstelling, 14.30 (foto Dlck Hogewoningl APOTHEKEN van ma 8 uur tot vr door: Apotheek Tot Hulp der Menschheid, Rosmolen 13. Leiden, tel. 211611. Apotheek Kok, Topaaslaan 15, Leiden, tel. 763439. Apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, Voorschoten, tel. 01717-2525. Wassenaarse agenten bijna doodgereden WASSENAAR - Een 18-jarige automobilist uit Den Haag heeft in de nacht van zaterdag op zondag bijna twee Wasse naarse politieagenten doodge reden. Zij stonden naast hun auto op de Rijksstraatweg en som meerden de man, die bijzonder hard reed, te stoppen. Alleen door opzij te springen konden ze hun vege lijf redden. De agenten stonden op de Rijksstraatweg omdat eerdere pogingen om de hardrijder tot stoppen te dwingen op niets waren uitgelopen. Zo hadden agenten het stopteken gegeven op de Groot Hazebroekseweg, waar de man luid claxonnerend om vier uur vertoefde. Om half vijf kon de man, die poging tot doodslag ten laste wordt gelegd, worden aange houden in zijn woonplaats. Agenten brachten hem over naar Wassenaar. Hier bleek dat hij niet teveel had gedronken. De Hagenaar ontkende een agent te hebben willen doodrij den. Zaterdagmiddag werd hij 'heengezonden'. Zoeterwoude moet bakzeil halen Twee inbraken OEGSTGEEST - De Oegstgeester lagere school 'De Springplank' aan de Frans Halslaan is afgelopen pinksterweekeinde doelwit ge weest van inbrekers, die een video plus stereoset hebben meegeno men. De insluipers kwamen bin nen door het forceren van een Een openstaand bovenlichtje is er hoogstwaarschijnlijk de oorzaak van geweest dat een woning aan de Leiderdorpse Klimopzoom door inbrekers werd bezocht. Men nam girobetaalkaarten, een pasje en wat geld mee. Expositie De Joegoslavische keramiste Vesna Flatz exposeert momenteel In het Leiderdorpse gemeentehuis met keramiek. In haar werk is de pre-Columbiaanse stijl terug te vinden, maar ook zijn veel oude symbolen uit de folklore zicht baar. De tentoonstelling Is tot 2 juli van maandag tot en met don derdag van acht tot vijf geopend; vrijdag van acht tot drie. Poppentheater Poppentheater Wellus-Nietus speelt morgen in het nieuwe thea ter aan de Voorschotense Marijke- laan de voorstelling 'De brullende brievenbus' ren van 4 tot drie. Graag van tevoren reserve ren via telefoonnummer 01717- 8361. LEIDERDORP - Voor de tiende maal in successie is gisteren in de Leiderdorpse manege Liethorp'de de politie niet dag van de pony' gehouden. Jeug dige Leiderdorpertjes lieten zien Om vier uur was de luilakviering tvat zij hebben bereikt in de om- voorbij. Het glas op de rijbaan kon gang met deze edele viervoeter. Ou- worden verwijderd en de schade ders en andere belangstellenden werd opgenomen. Vernield waren: konden in het zonnetje op het terras een verkeersbord, een lichtmast, de verrichtingen gadeslaan. enkele tuinhekjes en tuinlampen. Ook werden er diverse demon- Daarnaast waren bloembakken en straties en spelen gehouden. Dit al- De nieuwe surveillancetechniek PTT-bussen omgegooid.les in 'western-stijl'. (foto Holvast» daarop afgestemd. Al enige OEGSTGEEST - De politieman moet 'uit het blik' in Oegstgeest. den is men binnen het korps bezig om de wijksurveillance stapvoets te laten gebeuren. Voor augustus zal het nieuwe beleid voor de Oegstgeestenaar zichtbaar moeten zijn. Momenteel streeft de politie ernaar om dagelijks twee mensen te laten lopen of fietsen, zodat de burger de agent meer ziet. Hiervan zou een voorkomende werking moeten uitgaan, met name wat be treft de kleine criminaliteit. De benaming 'wijkagent' is niet op zijn plaats, omdat het een niet- gemotoriseerde surveillance door het hele dorp betreft. Bovendien heeft Oegstgeest een agent, C. Schellingerhout, die speciaal be last is met wijk en milieu. Hij on derhoudt de contacten met onder meer de sociale dienst, Endegeest en het regionaal instituut voor am bulante geestelijke gezondheids zorg (RIAGG). ZOETERWOUDE - De Raad van State heeft de gemeente Zoeter woude in het ongelijk gesteld over het opleggen van een dwangsom aan het chemisch overslagbedrijf Vos Co. Zoeterwoude wilde deze sanctie "als veiligheidsklep" ge bruiken om Vos te kunnen dwin gen haast te maken met de reini ging van de ernstig vervuilde grond op het terrein aan de Indus trieweg. In november vorig jaar legde de gemeente aan Vos dwangsommen op omdat het bedrijf geen haast maakte met maatregelen tegen de verontreiniging van het eigen ter rein en het gehuurde gedeelte van het Nederlands Drukkerijbedrijf (NDB). Vos ging hiertegen in be roep bij de Raad van State, de hoogste rechtsprekende instantie van ons land. De Raad van State achtte het weliswaar aannemelijk dat zich der het bedrijfsterrein verontreini gingen bevinden, maar er zijn vol gens deze instantie onvoldoende gegevens voorhanden over de aard en omvang van de vervuiling. Ook de wijze waarop de grond moet worden schoongemaakt is volgens de RvS onvoldoende duidelijk. De ze overwegingen leidden tot de uit spraak dat het "te ver gaat" om een dwangsom te kunnen opleggen waarmee Vos tot een spoedige sa nering kan worden gedwongen. De voorzitter van de afdeling ge schillen van bestuur van de RvS acht bovendien "onevenredig na deel aanwezig voor Vos Co" als de vraag van Zoeterwoude om een dwangsom te kunnen opleggen, di rect zou worden gehonoreerd. Van daar dat het verzoek om een dwangsomprocedure is geschorst. >t 10 jaar. Aanvang half Inhaalmanoeuvre oorzaak van botsing van tevoren reserve- C7 Concert WASSENAAR - Bij een botsing op de Wassenaarse Rijksstraatweg zijn gistermiddag t 65-jarige passagier lichtgewond geraakt. Zij zaten in de auto bij een 60-jarige Hagenaar, die met normale snelheid in de richting i Het Voorschotens Kamerkoor rechterrijbaan. Ter hoogte van het landgoed 1 Backershagen' wilde geeft morgen een concert 130-jarige Sassenheimer de wagen inha Inbrekers opgelet: als de r surveillancetechniek operationeel is, zullen agenten ook 's nachts de wagen ergens parkeren en steegjes en rustige straten te voet betreden. Overwinningen bij 'Centaurs' WARMOND - By zeilwedstrijden in de Centaur-klasse, afgelopen weekeinde op de Kagerplassen ge houden, heeft Leidenaar C. van de Meeberg twee overwinningen we ten te behalen. Hij ging met de hoofdprijs naar huis. Jacques van Ginderen wist op tweede pinkster dag de tweede plaats te bemachti gen, net voor Hans Yntema. De r vierde en vijfde plaatsen gingen Leiden reed, op de respectievelijk naar Koos Modder- t 67-jarige hervormde Dorpskerk. Onder lei ding van Rita Eriks-Zonneveld brengt het werken van onder an dere Bach, Handel en Biher. Door hoge snelheid en de kleine afstand tussen beide auto's ontstond een botsing, aldus een woordvoerder van politie. Na de aanrijding schoof de ingehaalde auto de berm in, raakte een hek en kwam tot stilstand tegen e boom. Vooral de ingehaalde auto raakte zeer zwaar beschadigd. De Sassenheimer mankeerde niets. Frans Broeken. Zondag 9 juni wordt er wederom een wedstrijd in de Centaur-klasse gehouden. Inlichtingen daarover bij Leen de Haas, telefoon 01712- 8288 LEIDSCH DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN POSTADRES Postbus 54, 2300 AB LEIDEN ADVERTENTIES SLEUTELTJES ma.-vrij. van 8.00-19.30 uur (071143545 ABONNEESERVICE Nieuwe abonnementen, wijzigingen, beta lingen ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071) 144941 NABEZORGING ma.-vrij. van 18.00-19.30 uur (071) 123143 (Nabezorging na 19.30 uur) zaterdag van 16.30-18.00 uur (071)123143 (Nabezorging na 18.00 uur) f 250,90 345,20 131,40 65,70 89,30 22,10 30.- ADMINISTRATIE ma.-vrij. van 8.30-17.00 u (071)144941 REDACTIE (071)144941 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad pleeg het telefoonboek. ABONNEMENTEN per jaar, aan huis bezorgd per post (binnenland) per half jaar, aan huis bezorgd per kwartaal, aan huis bezorgd per post (binnenland) per maand, aan huis bezorgd per maand, per post (maandabonnement alleen mogelijk automatische betaling), losse nummers f 1,00 Abonnementsgelden dienen bij vooruitbe taling te worden voldaan. Restitutie is niet mogelijk. Bij automatische betaling geen administra tie- en incassokosten Abonnementen kunnen op elke gewenste dag ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen wordt het abonnement automatisch verlengd. Betaling van abonnementen op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. HOOFDKANTOOR Witte Singel 1, Leiden (071)144941 REGIOKANTOREN Julianastraat 19. 2405 CG Alphen aan den Rijn (01720) 93961 Vuurbaakplein 11, 2221 JB Katwijk (01718) 12383 Hoofdredacteur: drs. J.W.E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R.D. Paauw Alg. redactiechef: A. van Leeuwen Plv. alg. redactiechef: J.M.J. Post Commentaren: W.F.J. Wirlz, A.A. van Brussel Stad: J. Kroon Duin- en bollenstreek: H.I.J. Veldhuizen Bin /Buitenl./Econ.: W.F.J. Wirtz Sport: P.J. de Tombe Feature: W.C.H. Schrama Regio Leiden: W. Hoenson-de Graaff Kunst, radio, tv: P C. Rosier Geestelijk leven: S.J. de Groot Het Leidsch Dagblad is aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst, met ei gen correspondenten in Bonn, Brussel, Jo hannesburg, Tokio, Londen, Parijs. Was hington, Rome, Madrid, Mexico-City, Tel Aviv en Beiroet.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 2