KZ kan Terrassa niet bij sloffen 5 0 T Roeier Post verrast in West-Duitsland Vrouwen HCG: missie geslaagd Dammers grijpen naast hoofdprijs Afzegging Wijnsma deert 'Lisse' niet In finale Europa-Cup Vriesekoop opnieuw in aanval bij GP-finale RCL morgen tegen DTS Nederlaag voor Cruz DINSDAG 28 MEI 1985 SPORT PAGINA 19 HILVERSUM (ANP) - Het lotto- en totosysteem moet op de helling, Dat zei staatssecretaris drs.J, met loterijen en gokken. De currentie is te groot, geen wonder dat de omzet van sommige onder der Reijden van welzijn, volksge- delen sterk daalt". Van der Reijden zondheid en cultuur zaterdagmid- maakte duidelijk, dat de verdeling dag in het politieke radioprogram- van de SNS-inkomsten niet wordt ma 'In de Rooie Haan' van de VA- gewijzigd. Driekwart van de op leen uit typische sportprijsvragen afkomstig". De KNVB kan rekenen op een bijdrage van WVC. Als het aan Van der Reijden ligt, krijgt de voetbal- kenThoe bond de komende zes jaar per twaalf maanden 1,2 miljoen gulden de sport er negen procent op achteruit. „De SNS is een onafhan kelijke stichting, de verantwoorde lijke personen moeten zelf uitzoe- het geld verdelen". Over de schorsing BREISACH - In het Zuidduitse plaatsje Breisach heeft de junior skiffeur van Die Leythe Volkert Post gisteren in de grote finale beslag gelegd op de tweede plaats achter de Westduitser Fischer. Zaterdag had Post zijn serie gewonnen. Ook in de experimentele nationale acht behaalde de Leidse roeier zaterdag een eerste plaats. Gisteren werd de Spaarne- Die Leythe- Hunze- De Amstel- Willem III- combinatie in de grote finale derde achter twee Franse nationale ploegen. s maan- RA. Hij reageerde onder meer op brengst gaat nu naar de georgani- uitgekeerd. In een brief aan de Ka- den, die trainer Clemens Westerhof Niet minder dan veertig skiffeurs het vorige week uitgebrachte seerde^sport, de rest is bestemd jaarverslag van de Stichting Natio- 1 i-A-—- heeft Van der Reijden zijn ocharitatieve instellingen. De standpunt uiteengezet. „Maar in naïe Spörttotaiisator (SNsT. Daar- Nederlandse Sport Federatie feite kan ik voor slechts één jaar gens het oprakelen 1 1zekerheid geven", verklaarde de meende dopingaffaire, bewindsman met het oog op de Ka- uit bleek, dat de omzet van lotto, toto en cijferspel vorig jaar met 34,5 miljoen is teruggelopen, „We lopen achter op het buiten- "l?n^ar (NSF) heeft voorgesteld al het geld de sport uit te keren. „Dat kun- vergeten", de staatssecretaris. heeft opgelegd gekregen tuchtcommissie van de KNVB we- een ver- w Van der Reijden: „Een opmerkelijke kwes- al „De Tweede Kamer heeft het nu zijn mening." Jn ons land eenmaal zo beslist. BoVendien is al van organisaties bezig een deel van de inkomsten niet al- land", gaf Van der Reijden als den zijn merverkiezingen van 1986. Hij wei- tie. Ik bemoei me er niet gerde maatregelen te nemen tegen zou ik best willen bemiddelen, de 36 procent, die de KNVB in Maar pas na de uitspraak van de mindering wordt gebracht op beroepscommissie en alleen als ik SNS-inkomsten. Gemiddeld gaat word gevraagd". uit Nederland, Frankrijk, Dene marken, Zwitserland en West- Duitsland hadden zich aangemeld en maakten op de zes-ploegenbaan zeven voorwedstrijden nodig. Wie in de finale wilde komen moest niet alleen zijn voorwedstrijd win nen, maar ook zorgen dat niet te doen in een tijd, langzamer dan de zes andere winnaars. Volkert Post roeide in zijn race halverwege rus tig van zijn tegenstanders weg en zonder zich te forceren roeide de Leidse sculler zich naar winst, daarbij het risico nemend de ze vende tijd te varen. Post had dat risico bewust genomen omdat hij er gezien de hoge temperatuur niets voor voelde al in de eerste ra ce voluit te gaan en de voor hem gestarte race niet veel indruk op FRANKENTHAL (ANP) - De onlangs na negen jaar heerschappij afgezette hockeykam- pioen Klein Zwitserland is er in Frankenthal niet in geslaagd bij verrassing een coupe te plegen teneinde volgend seizoen naast Kampong aan het toernooi om de Europese beker mee te doen. De Haagse ploeg kon het gisteren in de finale op een doorweekt tapijt niet bijsloffen tegen de keiharde en verbluffend handige Spanjaarden van Terrassa: 0-3. Niettemin mag het bereiken van de eindstrijd al een knappe prestatie worden genoemd. KZ moest het stellen zonder de routiniers Ties Kruize en Ron Steens, die aan de vorige confrontatie met Terrassa een fikse schorsing overhielden en een boekwerk slechte herinnerin- gestemd. Noodgedwongen moest KZ het elftal veijongen en van de nood werd in Frankenthal een deugd gemaakt. De stu gekoesterde illusie van de Nederlandse vertegenwoordiger was in de finale snel voorbij. Al i I gen. Hun aanwezigheid als toe- de eerste helft kwamen de tech- schouwer in Frankenthal kon het msc,h onderlegde en ook tacüsch team op de slotdag niet voldoende sterke Spanjaarden met 3-0 voor inspireren tot een nieuwe uitbar- zonder dat een Nederlander daar sting. De winst was ook al eerder een st'ck '""en kon knjgen. De geboekt. Met name het optreden aanmatigende houding, die de van jonge talenten als Crucq en technische superioriteit vergezel- Knapp moet coach Dalhuvsen. nu de. wekte echter wrevel. De sfeer de jaren des overvloeds plotseling rond het veld, toch al bedorven voorbij bleken, hoopvol hebben eerst door de uitschakeling van de thuisclub en vervolgens door een onderbreking van ruim anderhalf uur wegens noodweer, werd er nog slechter op toen de irritatie ook binnen de lijnen toesloeg. Het le verde Vriesendorp een gele kaart op na een wraakactie, de Span jaard De Paz werd voorgoed ver wijderd bij een geslaagde en zeer brute poging genoegdoening te krijgen. Hoewel in de tweede helft een Haags elftal tegenover een Spaans tiental stond, was van enig voor deel niets te merken. Het over- wicht van KZ bleef beperkt tot ex tra kilo's en leidde tot geen enkele scoringsmogelijkheid. Toch had de Haagse club, waarvoor veel leden gisteren nog een autoreis van zes uur over hadden, zich meer voor gesteld van de eindstrijd. Aanlei ding daartoe waren de verrichtin gen tegen bekerhouder Franken thal, Westduits kampioen Limburg en de Franse vertegenwoordiger Lille. In de laatste poule-wedstrijd werkte KZ op fraaie wyze een ne gatief doelsaldo weg ten opzichte van Frankenthal. Tegenstander Lille werkte daarbij met laf hockey flink tegen. De Fransen hielden met enig geluk de nederlaag tot 2-5 beperkt en begroetten dit „succes" met evenveel overgave als de West duitsers, die daardoor een kans be hielden op de gewenste en bijna geëiste finaleplaats. Daartoe dien den ze KZ dan wel te verslaan tij dens een avondlijke strafbalsessie. Maarten Grimbergen (l) in duel met de Westduitser Reinhard Lange. Doelman Claushuis, die zijn loopbaan bij KZ beëindigde in Frankenthal, toonde zich met schitterende reddingen een expert bij uitstek. Zijn definitieve af- scheidswedstrijd viel echter uit de toon. De bezieling van zondag was maandag afwezig. Dat was natuur lijk reden voor teleurgestelde ge zichten, maar de positieve herinne ringen en de gunstige ontwikke ling van de jeugdige spelers zullen die snel genoeg doen opklaren. Waai -■- -■- strii< FRANKENTHAL - De missie van HGC en het nieuwe leiders duo Steens en Dikmoet is ge slaagd. De Wassenaarse hockeys- ters veroverden maandag in Frankenthal voor de derde keer in successie de Europese beker voor landskampioenen. De na tionale titel werd al eerder be haald, zodat voor de HGC-dames het seizoen uitermate geslaagd mag heten. De wijze waarop het seizoen met een hernieuwd Europese succes werd uitgebreid, geeft echter ook te denken. HGC be reikte in Frankenthal, waar Ne derlandse supporters gistermid dag het rijk alleen hadden door uitschakeling van de locale favo rieten, bijna geen moment het normale peil. In de finale tegen Skif Moskou kreeg de Wasse naarse ploeg geen gelegenheid de betere techniek te demonstre ren, laat staan uit te buiten. Slechts hard zwoegen, met inter national Van Manen in de hoofd rol, hielp om overeind te blijven. Dat de beker toch weer mee naar Nederland mocht, was te danken aan de slopende serie strafballen, nadat het duel ook na een half uur verlenging op 1-1 was blijven steken. Marieke van Doom benutte de twintigste en laatste strafbal onberispelijk en gaf het sein voor de feestroes. Vergeten was het leed van de missers en het matige spel. De Europacup kan weer een jaar in de prijzenkast worden gestald, al gebiedt de eerlijkheid te zeggen dat het deksel een plaatsje ver dient in Moskou. De eindstrijd bracht qua spel niet het verwachte hoogtepunt voor de Nederlanders, die in de meerderheid waren, want de Westduitsers meden de tribune op de laatste middag angstvallig. HGC, vorig jaar op eigen terrein tegen de kampioen van de Sov jetunie nog oppermachtig, raak te maar niet op dreef tegen de fy siek sterkere Russinnen. De angst voor een tegentreffer verlamde de spieren en overtui ging. Naarmate de vermoeidheid op het lastig te belopen kunst gras toenam, groeide de onrust en onnauwkeurigheid. Ook de voorsprong door een doelpunt van Van Doorn uit een strafbal had geen zelfvertrouwen tot ge volg. Wel werd de vechtlust er door vergroot en dat was maar goed ook. Moskou kwam name lijk binnen tien minuten op gelij ke hoogte, maar slaagde er niet in gebruik te maken van de op beurende werking van die tref fer. HGC ging niet ten onder aan de onverwachte tegenvaller. Ka rakter en inzet hielden de ploeg ook in de verlenging op de been. Het inzicht en initiatief een be slissing te forceren echter ont brak. Zelfs zestien strafhoeksla gen waren niet aan Lejeune en haar opvolgster Sandra le Poole besteed. Er werd bij voortduring onjuist aangeslagen, gestopt of ingeslagen. Het mikken van ze ven meter ging HGC echter wel iets beter af. Doelverdedigster Buter, die voorafgaande aan de ontknoping door haar KZ-colle- ga Joost Claushuis in kort bestek diens ervaring met strafbalspc- cialisten kreeg meegedeeld, werd begrijpelijk vooropgezet bij de viering. De vrouwen van Amsterdam beëindigden het toernooi zoals verwacht na de vroegtijdige uit schakeling door HGC op de der de plaats. VALKENBURG (ANP) - Door een brands voltooide zijn opdracht te- zege van 4-2 op het Nederlandse gen Korenewski binnen twee uur grootmeestertrio heeft de Sovjet- en ook Rob Clerc zorgde ervoor dat Unie in de slotronde van de eerste Alexander Baljakin geen kans wedstrijd om de wereldbeker de kreeg echt gevaarlijk te worden, topplaats veroverd. Wereldkam- Maar in het duel tussen Van der SEOEL (ANP) - Kort na de premiè re van de Europese Grand-Prixfi- nale in Breda kent de tafeltennis- kalender, althans waar het die voor de vrouwen betreft, opnieuw een uitbreiding. In het Chang Choon Sportgymnasium van Seoel verto nen, naast de gebruikelijke zestien mannen, ook de twaalf meest con stante speelsters van het afgelopen internationale tafeltennisseizoen de komende week hun kunsten in het kader van de Wereld Grand- Prixfinale. Het totale prijzengeld bedraagt 60.000 gulden. Dat Bettine Vriesekoop deel uit maakt van het twaalfkoppige veld is een logische zaak want de Ha- zerswoudse beleefde een bijzonder sterk seizoen. Begin oktober pioen Anatoli Gantwarg zorgde in Wal en Gantwarg i de span- de laatste wedstrijd voor de beslis- "ingerikort na de opening al zicht- sende winstpartij door Jannes der Wal te verslaan, terwijl de i baar. De Nederlandse kampioen gevaarlijke centrum- dere partijen in deze ontmoeting positie in, zocht de moeilijkheden onbeslist eindigden. AfHka eindig- bewust op en investeerde beven de als derde voor Amerika, dat de dien zoveel tijd in de opbouw van andere Europese teams achter zich stand, dat ook de t«d in zgn het. nadeel werkte. Wereldkampioen Gantwarg liet De teleurstelling van de Neder- 2Ich nicTmeeTepen door het op- vens portunistische van Van der Wal, r0°t» berekende rustig zijn kansen en zor6de rond de dertigste zet voor ontknoping door de sterk landers was na de eerste en tevens beslissende nederlaag zeer groot, omdat de toernooizege overwinningen eigenlijk klaar lag. De teamtaktiek was door het natio nale trio doorgesproken. De drie grootmeesters zouden snel op re mise aansturen, waardoor de Sow- jet-ploeg zijn achterstand niet mocht de leerlinge van Gerard Bakker dan het langst achter de ta fel staan, het gemopper over „pap in de benen" was er niet minder om. „Als ik maar door die eerste dagen heen kom en in m'n ritme raak. Kijk, ook voor mij is volstrekt nieuw in deze tijd van het jaar in vorm te moeten zijn. Normaal ge sproken lummel ik wat op de ten nisbaan. Nu zit ik in Seoel en ieder een verwacht dat ik, als sterkste Europese, een nieuwe aanval op de Chinese overmacht onderneem. Poule-indeling: Groep A: Geng (China), Urban (Hon), Thiriet (Fra). Groep B: Yang (Z-Kor), Batinic (Joe), Grefberg (Fin) Groep C: Vriesekoop (Ned), Nemes (BRD), Lee Sun (Z-Kor) het vorig jaar al maakte Vriese- Groep D: Qi Baoxiang (China), koop tijdens de Open Nederlandse Olah (Hon), Daviaud (Fra) kampioenschappen een winnende come-back na een periode van sle- pende conflicten met de bond. Daarna onderstreepte onder ande re een Top Twaalf-triomf dat Vrie sekoop dit seizoen de hegemonie in Europa weer stevig in handen heeft genomen. De interesse van de Nederlandse gaat de laatste tijd dan ook al lang uit naar het achterhalen van de Chinese top. Bij de Open Franse kampioenschappen leverde dat een sensationele winst op tegen hem had gemaakt. Post bleek de tweede tijd gemaakt te hebben. De grote finale van gisteren, waarvoor van de Nederlanders al leen de Leythe roeier zich had ge plaatst, verliep volgens de zaterdag geroeide tijden. Post was goed weg, maar moest halverwege de in hoger tempo roeiende Fischer voorsprong toestaan. De Duitser, zelf al zeker van deelname aan de wereldkampioenschappen in de skif, liep langzaam een lengte weg van Post, die op zijn beurt ook weer afstand nam van de rest van het veld. De Leidenaar finishte ten slotte op de duidelijke tweede plaats en stelde daarmee zijn kan didatuur voor de wereldkampioen schappen in het solonummer. In Hazewinkel werd in het afge lopen weekend door de roeibond een trainingsweekend gehouden om te komen tot een eerste vor ming van ploegen voor de wereld kampioenschappen in Duisburg. Van Die Leythe namen vier roeiers en sculster Heieen Heckman mee. Ook Njords Varsity-vier was uitge nodigd, maar coach Pancras Ho- gendoorn bedankte omdat hij voorlopig eerst wil zien hoe zijn ei gen ploeg internationaal presteert en nog geen behoefte heeft aan combineren. Door middel van test wedstrijdjes in verschillende boot typen in verschillende samenstel lingen kwamen de keuzeheren van de bond tot een ranglijst van roeiers naar kwaliteit. Bij de boordroeiers werd Arold de Vries als zevende geplaatst en heeft daarmee goede uitzichten op een plaats in de acht voor de we reldkampioenschappen. Zijn ou: dere broer "Ijark, die momenteel uitkomt voor Laga (Delft) bezet de bovenste plaats. Bij de scullers, waar Nico Rienks ontbrak om de zelfde reden als Njord, staat Steven van Groningen van Die Leythe het hoogst genoteerd en is zeker van' den plaats in de te vormen dubbel- vier. Tweede op de ranglijst staat Göbel, derde Henk Jan Zwolle ter wijl de vierde plaats wordt gedeeld door Mark Emke en Robert Bak ker, die om de laatste plaats in de vier moeten strijden. Ronald Flo- (foto anp) rijn kwam als zesde uit de bus. Bij de dames staat Jos Compaan op de eerste plaats. Heieen Heckman zal waarschijnlijk toegevoegd worden de gelederen van de boordroei- sters. Tilburg werden tenslotte wed strijden gehouden voor de subtop. Voor Die Leythe wonnen Hein Wiersinga en Harm Gijsman de dubbeltwee, terwijl eerstgenoem de ook de skif voor zijn rekening nam. Bij de junioren werd Jaap Kruytenburg tweede in de skif, ter wijl clubgenoot Martijn Blansjaar eerste werd in de B-finale. Samen wonnen de beide Leythe-roeiers de dubbeltwee. JAN KLERKS ZEIST - RCL komt morgenavond voor het eerst in actie in de degra datie-poule. De Leiderdorpers spe len op eigen veld tegen DTS. Zater dag volgt dan de uitwedstrijd te gen OWIOS en woensdag 5 juni, na afloop van DTS-OWIOS is er dui delijkheid welke van de drie clubs behouden is gebleven voor de Eer ste Klasse zaterdag. Twee ploegen moeten degraderen. tanten open te rijten. Eindstand: 1. Sovjetunie 18 punten, 44 bordpunten; 2. Nederland 17-45; 3. Afrika 11-29; 4. Ameri- geachte centrumpositie aan alle wereldkampioene Cao Yanhua, maar bij de wereldkampioen schappen in Göteborg bleek de kleine Ni Xialian als materiaal speelster bij de laatste zestien een te zware opgave. Diezelfde Ni zal in Seoel echter, bij gebrek aan be haalde internationale punten, niet eens van de partij zijn. Bettine daarover: „Bij de wereldkam pioenschappen heb ik geprotes teerd tegen het deelnemen van zes Chinese vrouwen. Hier zijn alleen Geng en Qi Baoxiang en daardoor kunnen de Chinezen niet speciaal één speelster meenemen om mij uit te schakelen". Toch zou het voorbarig zijn het vizier alleen op de Peking-ploeg te richten want in de poule ontmoet Vriesekoop opnieuw Olga Nemes, de Bondsrepubliek Duits- LISSE - Ondanks het ontbreken van Maijon Wijnsma zijn de meer kampwedstrijden in Lisse succes vol verlopen. Bij de clubgenoot Raymond Pauw wist bij de jongens-A zonder polshoog- punten toch op 6450 uit te komen. Bij de jongens-B kwamen enige kwam Holland-atlete Esther streekatleten goed kunnen goedmaken. Ton Sij- ka 7-27; 5. Europa A 5-20; 6. Europa B 2-15. SAN JOSE (RTR) - Joaquim Cruz, de Olympisch kampioen op de 800 meter, heeft zaterdag in San Jose op dat onderdeel zijn eerste nederlaag sedert bijna twee jaar geleden. De 22-jarige Braziliaan moest zich tevre den stellen met een tweede plaats achter de houder van het Amerikaanse record Johnny Gray. Tijdens de Bruce Jenner Classic, die deel uitmaakte van het Grand Prix-circuit dat de internationale amateur atletiekfedera- ,tie (IAAF) heeft ingesteld, zegevierde Gray in 1 minuut en 45,76 seconde. Cruz, die zijn laatste nederlaag op de 800 meter leed tijdens de finale van r de wereldkampioenschappen in augustus 1983 in Helsinki, werd tweede want in de poule ontmoet Californie werden onder goede weersomstandighe den gehouden. Een aantal amerikaanse topatleten moest bij deze eerste laud gevluchte Roemeense, die Grand Prix-ontmoeting verstek laten gaan. Onder meer Carl Lewis, i naar van vier gouden medailles bij de Spelen van Los Angeles, en hor denloper Edwin Moses misten door blessures de wedstrijden. Annijs Eddy Annijs heeft gistermiddag tijdens een atletiekontmoeting in Gent de beste wereldseizoenprestatie hoogspringen gebracht op 2,36 meter. De Belgische atleet overbrugde die hoogte in de derde poging. Hij verbeter de het nationale record, dat reeds op zijn naam stond, met twee centime- Vriesekoop wees er tevens op ter. Annijs had geen tegenstand van betekenis. Over 2,30 meter gebruikte dat geen van de Europese deelne- hij twee pogingen, waarna hij de lat zes centimeter hoger liet leggen. Het mers het tijdsverschil al te boven wereldrecord, gevestigd op 10 juni van het vorig jaar, is met 2,39 meter i het bezit van Zhu Jianhua uit China. rige week in Breda Vriesekoop nog een behoorlijk pak slaag gaf. „En niet alleen dat, mijn eerste tegen standster is vandaag de Zuidkore- aanse Lee Sun en die zal voor eigen publiek flink uit willen pakken. Bovendien is haar spel mij volledig onbekend". Schouten goed voor de dag met een tweede plaats achter Maijan Goedhart van AAV '36. De gunsti ge weersomstandigheden tijdens het pinksterweekeinde maakten goede prestaties en eindtotalen mogelijk. Kortom, in Lisse zijn de atletiekliefhebbers volop aan hun trekken gekomen. Natuurlijk was de afzegging van Marjon Wijnsma een tegenvaller voor de organisatie en het publiek in Lisse. Toen tijdens de zeven kamp van de vrouwen ook Bianca Citteur uit de wedstrijd stapte, restten alleen regionale toppers in de strijd om de eerste plaats. Drie weken voor de Nederlandse meer kampkampioenschappen in Zwol le toonden Maijan Goedhart en Es ther Schouten hun vorm. Achter de Alphense, die 5606 punten be haalde, kwam Schouten tot 5344 punten. Dat totaal had de ex-ADA- atlete nooit eerder bijeen verza meld. Op het speerwerpen na ver liep haar zevenkamp boven ver wachting. Schouten sprong 5.69 ver, deed slechts 14.4 seconden over de 100 meter horden en sloot af met een 800 meter in 2.19.6. Ook bij de mannen viel er veel te genieten. Marco Beukenkamp van het Hilversumse GAC behaalde op tien onderdelen 6927 punten. Zijn de dag. Erik Opgelder van De Spartaan won de negenkamp met 5686 pun ten. Die vergaarde deze all-rounder vooral door goed te springen (6.23 ver en 1.81 hoog) en snel te sprin ten (100 meter in 11.6 en 110 meter horden in 15.0). Een verdienstelij ke vijfde plaats behaalde Harald van Dooren (Holland) met 5030 punten. Hij sprong 3.30 met de polsstok en wierp de speer 45.42. De bijnummers van dit jaarlijkse evenement leverden overwinnin gen op de 3000 meter op voor Carla Ophorst (Olympia '48) en op de 10000 meter voor Pieter Fris (V&LTC). Achter Fris, die al na 30.45.2 minuten klaar was, behaal de Theo van der Veek (Spartaan) een vijfde plaats in 33.19.5. Vete raan Willem Ravensbergen (De Ba taven) ging in 34.37.3 rond. Bij de jeugdwedstrijden in Lei den liep C-juniore Manon Geer- lings (Spartaan) zaterdag een snel le 1000 meter: 3.15.0. Haar club- en leeftijdgenote Andrea van Velzen voltooide de 80 meter horden in 13.1. Eric Taal (Holland) drong afgelo pen zaterdag met 11.3 op de 100 meter door tot de halve finales van de Nederlandse studentenkam pioenschappen in Utrecht.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 19