UDO dooft vuur WSB UT 'Net zoveel waard als een kampioenschap Titel Blauw Zwart: slot van aardig jongensboek-verhaal UV S-Nieuwenhoorn vooral leuk voor 'dertiende' Holl: afscheid met pijn Alphense Boys en Olympia sluiten seizoen af op 0-0 SJC prolongeert verblijf in tweede klasse met 1-1 deling bij Gouda DINSDAG 28 MEI 1985 SPORT PAGINA 15 POELDIJK - Pluvius was Blauw Zwart niet gunstig gezind. Op het moment dat scheidsrechter Van der Ende het doelpuntloze duel met Verburch naar de geschiede nis verwees en de Wassenaarse aanhang zich op het Poeldijkse veld opmaakte voor een vreugde volle kampioensdans, zette de re gengod 'zijn' sluizen wagenwijd open. De blauwzwart gekleurde kolonie liet zich echter niet ont moedigen. Hoe harder de druppels naar beneden kletterden, des te lui der schalden de kampioensliede ren uit de Wassenaarse kelen. Eenmaal beland in de Poeldijke kleedkamer produceerden de brooddronken spelers zelf in na volging van hun supporters de ene na de andere yell; probeerde de tot een polonaise getransformeerde meute de overvolle kantine van Verburch te bereiken, maar een ge sloten deur weerhield de feestvier ders van dat voornemen. Veel maakte het allemaal niet uit. De champagne en het bier in de cata comben smaakten immers ook best. Ongeloofwaardig Terwijl de vermoeide voetballers zich laafden aan het ijlings binnen gesleepte gerstenat, startte oefen- meester Chiel Jansen een deur ver der een ongeloofwaardig verhaal van een tweedeklasser, die zich vo rig jaar ternauwernood van degra datie kon onttrekken. "Het uit- ganspunt aan de start van de com petitie was handhaven. Dat baseer de ik op het feit dat veel oudere spelers bedankten en ik van onder af moest beginnen met alleen jeugdspelers". "Ik wist", vervolgt de trainer zijn relaas, "dat die jonge gasten wel konden voetballen. Maar een kam pioenschap vond ik te hoog gegre- pen. Er was toch wel wat kwaliteit weggevallen. In dat opzicht heeft de ploeg mij verbaasd". Het duurde een half jaar voordat Chiel Jansen overtuigd was van de mogelijkheden van zijn ploeg. gon hij pas met kampioenschap rekening te hou den. "Dat was op het moment dat Lens als titelkandidaat afhaakte. Ik had verwacht dat die ploeg het zou worden. Zij vielen af en wij bleven lekker meedraaien". Dat gebeurde inmiddels met een formatie, waarvan de gemiddelde leeftijd door tal van (blessure)fac- toren naar twintig en een half jaar was teruggeschroefd. De door Jan sen opgeroepen 'jonkies' (Olysla- gers en Van der Ploeg zijn pas 17 jaar, Rob Gras met 26 de oudste) bleken uitstekend in de hoofd macht van Blauw Zwart te gedijen. Waar andere ploegen door gebrek aan routine en goede reservespe lers afhaakten, hield het jeugdige enthousiasme de Wassenaarse tweedeklasser op de been. Collectief Hoewel Jansen naderhand sprak van "het resultaat van het collec tief', dient aan Carlo l'Ami de meeste lof te worden toegezwaaid. De sluitpost redde dit seizoen veel punten voor Blauw Zwart. Een op merkelijk feit voor een doelman, die pas 18 jaren telt. Het is een ge geven dat keepers pas op latere leeftijd tot volle bloei komen, maar dat gaat voor l'Ami zeker niet op. Twee competities is hij inmiddels het vertrouwde en gewaardeerde sluitstuk van Blauw Zwart. Vol gend seizoen is de ClOS-student waarschijnlijk niet meer tussen de Wassenaarse palen te vinden. Twee profclubs hebben zich in middels bij huize l'Ami gemeld. "Welke", blijft de poortwachter ge heimzinnig, "kan ik niet zeggen. Er is een vereniging uit de eredivisie bij. Ik wil de overstap graag ma ken. Het is triest voor Blauw Zwart, ik wil graag bij die club blij ven spelen, maar mijn ambities rei ken verder. Als ik een aantrekke lijk aanbod krijg, ben ik vertrok ken". "Alleen het beste is goed genoeg voor die jongen", spreekt Jansen zijn bewondering uit over l'Ami. "En daar bedoel ik mee: Ajax, Feyenoord en PSV. Ik sta heus niet te raaskallen. Hij is verschrikkelijk ambiteus, heeft er alles voor over en is nu al een hele grote. Ik voor spel die jongen een grote toe komst". In de achterliggende periode ver scheen Carlo l'Ami liefst vijf keer per week op het trainingsveld. "Juist rond de belangrijke wed strijden wilde ik er nog harder te genaan". De werklustige doelman plukte het volste rendement uit de extra arbeid. Hoewel in 'zijn' straf schopgebied diverse vijandelijke spelers de laatste duels in kansrij ke positie opdoken, weigerde l'A mi te capituleren. Hij nam zyn ploeggenoten daarmee op sleep touw. Want aanvankelijk leken de jonge voetballers uitgeteld, maar de draad werd rond de paasdagen weer opgepakt. Vrienden "We zijn de grootste vrienden", legt l'Ami uit. "Allen wonen in een straal van vijf kilometer in het dorp. Er speelt niemand van bui tenaf in. Het elftal wat er nu staat heeft in de junioren met elkaar ge speeld. Dat kweekt een band. En door de goede resultaten, raakten we extra gemotiveerd". "Het is natuurlijk hartstikke leuk voor die jonge gasten", geeft zijn trainer Jansen toe, "maar ik wil mezelf toch ook niet wegcijfe ren. Natuurlijk, zij hebben het in het veld gedaan, maar dat ze zover zijn gekomen vind ik toch ook een groot compliment voor mezelf'. Drie en twintig wedstrijden had de oefenmeester zich aan de rand van het veld "opgevreten" van de spanning, vreemd genoeg was Jan sen in het beslissende duel de rust zelve "omdat ik wist dat we het zouden redden". Niettemin zal zijn hart op diverse momenten wat sneller dan gebrui kelijk hebben geklopt, nu het ner veuze Blauw Zwart door het ver twijfelde Verburch met de rug te gen de muur werd gezet. Nadat de thuisploeg, die bij winst een beslis singsduel had afgedwongen, mo gelijkheden op 1-0 had verkwan seld, leek het tien minuten vooi tijd dan wel raak te worden. Doel man l'Ami had tegen de kanons- harde kopbal van Ton Jongmans geen verweer, maar op de doellijn (de Poeldijkse aanhang dacht aan een doelpunt) stelde aanvoerder Cees van Leeuwen de titel veilig. "Terecht", meent Jansen, al drie seizoenen trainer in Wassenaar en ook in de komende competitie op Schulpwei actief, "ik heb uitgere kend dat Blauw Zwart tegen de topploegen onderling de meeste punten heeft behaald, zelfs met een positief doelsaldo. Dus alle kri tiek als zou die titel onterecht zijn, leg ik glimlachend naast mij neer. En of Blauw Zwart kwaliteit ge noeg heeft voor de eerste klasse, dat zien we volgend jaar wel weer. Wie dan leeft, wie dan zorgt. Ik ga eerst 'ns lekker feestvieren met mijn ploeg". ROB ONDERWATER LEIDEN - Twee ingelaste 'water pauzes' van de arbiter, een doel man die in de tweede helft in de spits speelde, een verzorger die ook nog een kwartiertje mocht op draven en een 5-3 eindstand bij UVS-Nieuwenhoorn. Kortom zo meravond-voetbal op z'n best en dat alles bij een temperatuur van 27 graden in de schaduw en voor welgeteld 79 toeschouwers. Van wie alleen een mannetje of veertien zich echt druk maakte. Het der tiende van UVS dus. Dat getuige een spandoek achter het doel en het luidruchtige gedrag op de tri bune uitbundig zijn kampioen schap vierde. Voor het overige zat gisteren op de Kikkerpolder praktisch nie mand ergens mee. De prijzen in de Eerste Klasse B waren verdeeld (RVC kampioen, HION en DCV ge degradeerd) en bij UVS sprak de verbouwing van de kleedlokalen meer tot de verbeelding dan de plichtmatige overwinning op Nieu- wenhoorn of de derde plaats in de eindrangschikking. De enige die zich niet meteen neerlegde bij de alom heersende tevredenheid en daarom een paar kanttekeningen. WASSENAAR - Paul Rieken trok gistermiddag een streep onder het derde-klasserschap van WSB. Letterlijk en fi guurlijk, want halverwege de tweede helft van het degra datieduel UDO-WSB pegelde de slungellange Oegst- geestse middenvelder een door Gerard Slierings terugge legd balletje van afstand regelrecht in de kruising. Die 'streep' moet WSB-trainer Leo Holl door de ziel zijn gesne den. Met het 1-0 verlies en de daar aan verbonden degradatie naar de betrekkelijk anonieme vierde klas se kwam een triest einde aan zijn twee-jarige dienstperiode in Noordwijkerhout. Tamelijk onver wacht eigenlijk, want tot vorige week lag het in de bedoeling van zowel Leo Holl als het WSB-be- stuur om het contract te verlengen. De serie nederlagen aan het slot van de competitie (één punt uit de laatste zes wedstrijden) doorkruis te echter dat voornemen. Zich rea liserend ervan te worden beschul digd een zinkend schip te verlaten, kondigde Leo Holl afgelopen week zijn vertrek aan. "Omdat de ver trouwensrelatie met het bestuur weg was. Dat supporters kritiek hebben, neem ik niemand kwalijk. Die weten meestal niet beter. Maar een bestuur moet vertrouwen in de trainer hebben. Dat is makkelijk gezegd als het goed gaat, maar ook in slechte tijden moet je rugge steun hebben. Die was er echter niet Nadat Holl zijn besluit kenbaar had gemaakt, leerde navraag bij de spelers "dat ze voor honderd pro cent achter mij staan". Als gevolg daarvan verwacht hij dat er nog een gesprek met het bestuur komt. De vraag of dat resultaat zal ople veren, beantwoordde Holl gister middag met een schouderophalen. Op het sportcomplex van Blauw Zwart, dat vanwege het eigen kam pioenschap geen enkele neutrale toeschouwer leverde, werd Leo Holl door zijn vroegere pupillen vooralsnog een pijnlijk afscheid bereid. De overwinning kwam niet bij de beste ploeg terecht, al ontlie pen de buurtgenoten elkaar beslist niet veel, maar bij de gelukkigste. "Ik had het niet verwacht, al mag je het als trainer natuurlijk nooit opgeven", aldus Cees Pouwiel, die twee seizoenen geleden Holl bij de Oegstgeestse vereniging opvolgde en nu naar DWO (vierde-klasser uit zijn woonplaats Zoetermeer) ver trekt. "Ik wist wel dat we tegen WSB een kans hadden, omdat dat ook een goed voetballende ploeg is. Wat dat betreft is het hardstikke jammer dat zij moeten afdalen. Vooral ook voor Leo. Ik denk dat we afgelopen seizoen dezelfde pro blemen hebben gehad. Bij WSB en UDO is het vrijheid, blijheid. Het presteren staat niet centraal. Daarom heb ik een half jaar gele den ook besloten om weg te gaan. Ik heb daar geen spijt van, maar als UDO neemt juichend afscheid van Cees Pouwiel, r maker Paul Rieken, Kees Borst en René Sinke. Typerend De trainer, die halverwege de rit met opstappen dreigde omdat de mentaliteit van sommige van zijn spelers hem niet aanstond, laakte ook na het verder nietszeggende potje de wisselvalligheid die zijn ploeg dit seizoen had getoond. "Als je ze zoals vanmiddag de eerste twintig minuten bezig ziet, zie je een hoofdklasser rondlopen. Drie goals, de één nog mooier dan de andere. Maar dan opeens houdt het op. Vinden ze het wel best zo. En dat nu is typerend voor UVS. Waarom gaan ze dan niet effe lek ker door Waarom stopt dat Ze zijn, lijkt het wel, tegenwoordig veel te snel tevreden". Serieuzer De Hagenaar, die vorig seizoen de blauwwitten terugbracht naar de eerste klasse, staat die houding niet aan. "Nee, natuurlijk niet. Je moet er toch uithalen wat er inzit. Kijk, een derde plaats is op zich niet slecht. Maar een club als UVS, met zo'n achtergrohd en zo'n breed draagvlak, hoort in de hoogste klasse. Daar blijf ik bij. Ik heb vooraf geroepen dat we het dit jaar zouden maken. Dat is dus niet ge lukt. Mijns inziens te wijten aan de instelling. Volgend jaar gaan we toch weer serieus in de slag. Qua potentieel hebben we voldoende in huis. We moeten alleen nog harder werken en constanter presteren." Hattrick Dat is inderdaad noodzaak. Hoe wel er dus niets meer op het spel stond leverde UVS gisteren tegen Nieuwenhoorn andermaal het be wijs dat het dit afgelopen jaar wis selvalligheid troef is geweest op de Kikkerpolder. Op basis van kwali teit liep de ploeg door een puntga ve hattrick van Hennie Koet (drie maal op aangeven van de onver- sUjtbare Van Weerlee) moeiteloos uit naar 3-0. Maar bij gebrek aan voldoende motivatie liet UVS daarna Nieuwenhoorn net zo ge makkelijk terugkomen tot 3-3. Hoeraatje Uit die treffers van Van Splun- dert (2) en het eigen doelpunt van debutant Van Orsagen putte de thuisclub vervolgens nog net ge noeg inspiratie om een blamage te voorkomen. So wie so al in een la gere versnelling acterend liet Nieu wenhoorn na rust ook nog eens een doelman en een verzorger het veld onveilig maken, daarbij aangevend dat het wat hen betrof al helemaal niet meer hoefde met dit mooie weer. Hans de Kruys en Sam Era- des (een voorzet die niemand wen ste te beroeren) straften dat af en kregen daarvoor een extra-hoe raatje van het dertiende. Dat was kampioen. En wilde dat weten ook. AD VAN KAAM er altijd zo goed gewerkt zou zijn als de laatste weken, dan had ik het nog niet geweten". Wat HoU bij WSB niet lukte, redde Pouwiel bij UDO wel. De laatste: "Het spel van UDO is altijd al voornamelijk op techniek geba seerd, maar wij hebben op tijd de bakens nog kunnen verzetten. Dat heeft wel wat problemen opgele verd in de groep, hoor. Je moest dingen doen die niet door iedereen werden begrepen, maar je deed het toch in het belang van de groep. Dat heeft iedereen gelukkig op tijd ingezien. En vandaag hadden we een psychologische voorsprong op WSB. Zij zakten de laatste weken steeds verder af, wij kwamen steeds dichterbij". Holl: "Ik heb er de laatste weken steeds op gehamerd dat we dat ene benodigde punt zo snel mogelijk moesten halen, maar op dat kwam toch niet over. En hoe langer het dan duurt, hoe moeilijker het wordt. Op een gegeven moment wordt het een kwestie van geluk en pech en werkt ineens alles je tegen. Dan kun je wel zeggen dat we de betere ploeg waren of dat de scheidsrechter een penalty had moeten geven (in de 45ste minuut van de tweede helft, na 'aangescho ten hands' bij een goed schot van John van Elk), daar staat echter te genover dat wij niet dat heilige vuur hadden dat UDO wèl had. Ik miste een gezonde dosis agressie. Dat zit in het karakter, we zijn te lief'. Het gebrek aan felheid kenmerk te zich vooral in het laatste deel van de wedstrijd. WSB nam na de 1-0 van Rieken bijna alle mogelijke risico's, maar slaagde er deson danks niet in het strafschopgebied van UDO-goalie RenéSinke in vlam te zetten. Tót die rake af standsknal had WSB zich lang zaam me ir zeker een favorietenrol aangemeten. Na een behoudende start (de UDO'ers Gerard Slierings en Jan van der Salm kwamen na elf minuten in ideale scoringsposi- tie. maar faalden) dwongen de Noordwij kerhouters, geholpen door de wind, een veldoverwicht en een tiental corners af. Bij twee van die hoektrappen had Sinke na inzetten van John Janssen en Nico den Elzen, op de doellijn assisten tie nodig van Kees Borst. "Maar verder hebben we toch weinig kansen weggegeven, dus vind ik dat we verdiend gewonnen hebben", stelde UDO-routinier Jos Witteman na zijn laatste wedstrijd in de Oegstgeestse hoofdmacht. Net als zijn broers Dick en Wilbert doet hij het volgend seizoen in ver band met werkzaamheden een stuk rustiger aan, terwijl spits Jan van der Salm drie maanden op reis gaat. "UDO zal het volgend jaar dan ook weer verschrikkelijk zwaar krijgen", voorspelt hij de nieuwe trainer Cor Nieuwenhuizen na diens volledig mislukte seizoen bij Gouda ook nu weer moeilijke tijden. GERARD HAVERKAMP ALPHEN AAN DEN RIJN - Alphense Boys en Olympia, vorig week kansloos geworden voor de titel in de tweede klasse A, hebben in hun laatste wedstrijd de punten gedeeld. Beide ploegen stelden er een eer in om niet te verliezen en dat was aan de eindcijfers merkbaar: 0-0. Voor de wedstrijd werden de Boys-spelers Paul Bahlmann (500ste wed strijd) en Peter de Rijk (stopt) gehuldigd voor hun bewezen diensten. Een. cadeaubon en bloemen werden met plezier in ontvangst genomen. Maar tijdens de wedstrijd konden beide ploegen niet imponeren. Zowel Alphense Boys als Olympia wilden perse niet verliezen, zodat de kansen die ontstonden meestal in een mêlee van spelers eindigden. Bij de Alphenaren kwamen Kees van Vliet, Peter Gerse, Nico Verwoerd en Paul Bahlmann tot goede acties. Evenals Olympia slaagde de thuisploeg er echter niet in te scoren. GOUDA - SJC heeft trainer Arie Duyndam gisteren een passend af scheidscadeau bezorgd. In de laat ste wedstrijd bij Gouda deed het Noordwijkse team precies wat er gedaan moest worden; met een 1-1 gelijkspel werd een verlenging van de competitie ontweken en werd de status van (zondag) twee deklasser voor een jaar geprolon geerd. Tot grote opluchting van oefen- meester Duyndam, die het voor ge zien houdt bij de club en op 41-ja- rige leeftijd zelf weer gaat voetbal len in de veteranen van Noordwijk. Na maar liefst acht seizoenen ver trekt hij met pijn in het hart; het afscheid werd 'verlicht' door het feit dat zijn ploeg zich had gered ten koste van de opponent. „Dit is net zoveel waard als een kampioenschap", vond Duyndam nadat hij zijn eerste emoties in stil te had verwerkt. „Voor mij bete kent het na acht jaar eigenlijk nog meer". Hij zei het niet met zoveel woor den, maar hij bedoelde ermee dat zijn werk van al die tijd door het resultaat van gisteren toch niet he lemaal voor niets was geweest. Duyndam tilde SJC, altijd bivak- kerend in de schaduw van Noord- wijk (de club waarvoor hij zelf ooit speelde) twee afdelingen hoger. „Van onderuit de vierde klas, naar het onderste gedeelte van de twee de klas", zoals hij het zelf onder woorden bracht. Hij zei het enigszins cynisch en dat was niet eens zo vreemd. Duyn dam heeft een paar .slopende' ja ren achter de rug om de ploeg op het eenmaal bereikte niveau te houden. Geregeld vechtend voor het behoud, wat uiteraard ten kos te ging van het voetbal. „Dit SJC zit wat prestaties betreft aan het plafond", waarschuwde hij zijn op volger Jan Faas alvast, maar dat is niet het enige probleem waarmee zijn van Ter Leede overkomende vervanger in de toekomst te maken SJC heeft maar weinig* talentvol le jeugd en kent aan de rand van de badplaats bovendien weinig aan was, door de zuigkracht van de centraal gelegen en hoger spelende vereniging Noordwijk, waaraan in het verleden veel spelers werden 'verloren'. „Zoveel dat die club er jaren op draaide". Die ontwikke ling heeft Duyndam proberen stop te zetten - „wat aardig is gelukt" - maar ook met het 'eigen' materiaal dat overbleef was het soms lastig werken. „Er staat éen leuke groep, daar niet van, maar die is soms ook een beetje moeilijk", aldus Duyndam, die dan ook altijd „eèn speciale be naderingswijze" moest hanteren. „Tussen soepel en streng in. Niet al te streng, want anders gaan deze jongens net zo gemakkelijk in het derde spelen, maar daardoor ook weer niet al te soepel. Je moet ze elke week opnieuw op scherp zet ten". Het vinden van die middenweg, („die ze bij SJC moeten blijven zoeken, anders voorzie ik echt pro blemen"), vormde de geestelijke belasting die Duyndam wekelijks meedroeg. Ook en vooral in het af gelopen seizoen waarin hij, on danks een beenbreuk van Piet Al ders, met zijn elftal eindelijk eens ontspannen de slotfase leek te kun nen ingaan, „om de laatste vier wedstrijden nu eens lekker te voet ballen". Dat ideaal werd doorkruist door de plotselinge ommekeer bij Gou da. Door een trainerswissel rond nieuwjaar, waarbij Cor Nieuwen huizen (straks bij UDO) werd ver vangen door oud—speler Piet van Mullem, sloeg de vlam in de pan aan het plaatselijke Tobbepad. Elf punten uit de laatste zes wedstrij den zetten de gerenommeerde amateurvereniging weer in het spoor van de Noordwijkers, die gisteren een punt nodig hadden om overwerk in de Vorm van een nacompetitie te voorkomen. Het lukte met horten en stoten, in een wedstrijd waarin het hele seizoen weerspiegeld werd. Aanvankelijk hoefde SJC niet op scherp te worden gezet, omdat alle spelers het belang van de partij on derkenden. Gesteund door de war me, harde 'föhn', kende de Duyn- dam-formatie in de eerste helft dan ook maar weinig problemen. En toen Jos Alders een kwartier na de pauze de 0-1 vond met royale medewerking van doelman Koot (hij liet de bal glippen), leek de be slissing vroegtijdig gevallen. De scherpte verdween echter op slag, Alders miste in unieke positie de kans op 0-2, en Gouda begon aan de inhaalrace. Het sportieve duel werd daar door wel wat harder, maar de Zoe- termeerse arbiter Tetteroo leidde glimlachend en ad rem. Een type rend voorbeeld: Jos Alders schreeuwend: „Hands scheids", Tetteroo onmiddellijk-: „Ja, maar ik moet m'n fluit wel eerst even naar mijn mond brengen, anders kan ik moeilijk blazen". Schrijven deed de spelleider maar één keer. Hij boekte Jos Alders 'preventief. Verder kon hij zich wat het noteren betreft beperken tot de treffers. Ook daarmee was hij snel klaar. Gouda kwam niet verder dan de 1-1 van Rokus van Houwelingen, daarmee hield het op. Enerzijds omdat de oud—profs Joop Koore- vaar (hij stopt en wordt trainer) en Boelie Vermeer niet best draaiden, anderzijds omdat SJC de lijn door trok en de tegenstander niet verder liet komen. Met weg-is-weg voet bal, maar dat viel te verdedigen. „Het was verschrikkelijk ver krampt, maar dat kwam omdat we al een paar seizoenen tegen degra datie lopen te spelen", droeg Duyndam als oorzaak aan. Hoewel hij vertrekt, was de trainer toch al weer bezig met de toekomst van SJC, waarbij laatste man Joop van der Zalm vermoedelijk stopt. Ter wijl bij tegenstander Gouda de leegloop dreigt (het hele tweede team vertrekt naar plaatsgenoot ONA), had hij een andere suggestie voor de eigen buur om de openval lende plaatsen bij SJC goed op te vullen. „Misschien is het zinnig om eens met Noordwijk te gaan praten om de jongens die bij die club in het tweede spelen, bij ons in het eerste te laten rijpen". PAUL DE TOMBE

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 15