Den Haag herwint het zelfvertrouwen Hel dreigt nu voor Bayern FC Groningen holt Sparta verder uit Scores in profvoetbal Door 2-0 overwinning op RKC Van den Berg volgt Koeman op Schotse winst op Engeland Nuttige zege van Argentinië Verrassende nederlaag in Duitse bekerfinale Feyenoorc aast op v.d. Gijp Rheden nu favoriet Succes voor Sowjet-Unie PAGINA 14 SPORT DINSDAG 28 MEI 1985 Bannet, toeschouwers 2500. Koda JC Ajax 2-3 (2-1). 11. Gorter 1-0, 12. Gasselich 1-1, 42. Van Geel 2-1, 56. Koeman 2-2, 69. Vanenburg 2-3. PEC Zwolle FC Twente 1-1 (1-1), 19. Waslander 1-0, 27. Ten Caat 1-1. Scheidsrechter: Bosman. Toeschou wers: 1500. boer (Volendam). FC Groningen - FC Den Bosch 1-1 (0-0). 49. Aichom 0-1. 75. Fandi 1-1. Scheids rechter Hobétoeschouwers 9.352. K^evermans (Fortuna). Sparta 0-0. Scheidsrechter: Kei- Sparta - Haarlem 4-1 (3-11.10. Lengkeck EERSTE DIVISIE Toeschouwers: 13.500 Feyenoord - AZ'67 1-1 (1-0), 24. Been 1-0, 47. Steinmann 1-1. Scheidsrechter: Ver hoef. Toeschouwers: 6738. Gele kaart: Haar (AZ'67). Go Ahead Eagles - NAC 4-0 (1-0). 7. Vos kamp 1-0, 55. Eykelkamp 2-0 (straf schop), 62. Ten Cate 3-0, 65. Koumans MVV - PEC Zwolle 2-1 (1-0). 18. Quaden Fortuna S - Feyenoord 3-2 (1-1) 15. Thijssen 1-0, 24. Duut 1-1, 51. Thijssen 2-1, 71. Tahamata 2-2, 81. Koevermans 3-2. Scheidsrechter: Mulder. Toeschou wers: 6.500. Gele kaart: Duut (Feye- 4-0 (eigen doel). Scheidsrechter Blan- Scheidsrechter: Bakker; toeschouwers kenstein, toeschouwers 2000. 3000. FC Den Bosch - FC Utrecht 2-2 (2-0) 28. Van der Waart 1-0, 41. Van der Waart 2-0. 61. Van Loen 2-1, 69. De Kruyk 2-2. Scheidsrechter: Van Vliet. Tocschou- 1-0, 14. Van Gaal 2-0, 28. Keur 2-1, 32. Van Weel 3-1. 58. Van Gaal 4-1. Scheids rechter Smeenk, toeschouwers: 2000. Gele kaart: Metgod. Trainer Van Doornevcld (Haarlem) naar de tribune gestuurd.AZ '67 - Roda JC 1-1 (1-0) - Scheidsrechter: Van der Niet. Toe schouwers: 1.200. Gele kaart: Van Cam- penhout en Smits (beiden NAC). Go Ahead Eagles - FC Groningen 2-2 (1- 1). 7. Voskamp 1-0, 12. De Koek 1-1, 61. Smit 2-1, 76. Van der Meer 2-2. Scheids rechter Bosman, toeschouwers 2500. Den Haag - RKC 2-0 (1-0). 42. Smeets 1-0, Heerenveen De Graafschap 0-3 (0-1). schouwers: 5000. Eindhoven - Cambuur 2-1 (1-0). 21. Con- stansia 1-0, 71. Peltzer 1-1, 75. Maas 2-1. Scheidsrehter Egbertsen, toeschou- Willem 2 - RBC 2-0 (2-0). 38. en 44. Huij- bregts 1-0 en 2-0. Scheidsrechter Blan- kenstein, toeschouwers: 3500. Gele kaarten: Cohen (Willem 2), Pijper Molenaar (belden RBC). DEN HAAG - De grote winst van de zege op RKC was voor Rob Baan de herovering van het zelf vertrouwen. "Een derde nederlaag op rij had wel eens fataal kunnen zijn", wist de trainer van Den Haag na de 2-0 triomf op de Waalwijkse kampioenskandidaat als geen an der. "Het was voor mij een groot vraagteken in hoeverre de ploeg de klap van de nederlagen tegen NEC en De Graafschap had verwerkt. De spelers hebben zich vanmiddag voorbeeldig hersteld en dat geeft vertrouwen voor de nacompetitie", blikte de opgeluchte Baan alvast vooruit. Hoewel Den Haag gistermiddag de laatste kans op het kampioen schap greep, gaat Baan er net als zijn RKC-collega Leen Looyen vooralsnog vanuit dat promotie naar de eredivisie in de nacompeti tie moet worden afgedwongen. Bij het ingaan van de laatste competi tieronde heeft Heracles één punt voorsprong genomen op het kwar tet VW, RKC, De Graafschap en Den Haag. Met de kampioen pro moveert ook de nummer twee in de eindrangschikking rechtstreeks naar de eredivisie en in dat ver band is het veel betere doelsaldo van VW van belang wanneer de ongemeen spannende wedstrij dreeks in de eerste divisie volgen de week tot een ontknoping komt. De aftreksom van het aantal voor- en tegendoelpunten liep in Den Haag dan ook als een rode draad door de nabeschouwing van beide trainers. Rob Baan: "We hebben vanmid dag duidelijk de kans laten liggen om iets aan ons doelsaldo te doen. Dat is een minpuntje. We zitten dan nog wel in de race voor het kampioenschap, maar we zijn daarin wel afhankelijk van ande ren". Datzelfde geldt voor RKC dat volgens oefenmeester Looyen in Den Haag de kans op het kam pioenschap verspeelde. "Toen bleek dat we hier toch niet konden winnen, hebben we de schade zo veel mogelijk proberen te beper ken. Dat klinkt misschien laf, maar er zijn van die dagen dat je voelt dat het er gewoon niet inzit. Ik had in de tweede helft achterin best één op één kunnen gaan spelen, maar als je toch niet in staat bent om aanvallend een vuist te maken, is het verstandiger om geen risico te nemen met het oog op het doel saldo". Een instelling waarmee Looyen in Den Haag alleen maar verlies- punten boekte. Behalve dat zijn GRONINGEN (GPD) - Na een week vol teleurstellingen, waarin de kans op Europees voetbal de mist in ging en Erwin Koeman zijn handtekening plaatste onder een con tract bij KV Mechelen, wil FC Groningen de morrende aanhang snel tot zwijgen brengen. Voor morgenmiddag is een persconferentie vastgesteld, waarop drie of vier nieu we spelers worden gepresenteerd. „Officieel zijn we met niemand vol- iedig rond", beweert trainer Han Berger, die met voorzitter Renze de Vries de afgelopen dagen diver se kandidaten heeft gesproken. Het staat al wel vast dat Sjaak Storm, de reserve doelman van Ajax, Harry Schellekens gaat op volgen. Schellekens die niet heeft beantwoord aan de verwachtingen, is reeds te verstaan gegeven dat voor hem geen plaats meer is bij FC Groningen. Sparta raakt twee spelers kwijt aan de noordelijke rivaal, waarmee enige tijd om de later waardeloos geworden vierde plaats werd ge streden. Op het middenveld zal GLASGOW (Rtr) - Het Schotse voetbalelftal heeft zaterdagmiddag in Glasgow voor 74.000 toeschou wers de vriendschappelijke wed strijd tegen Engeland met 1-0 ge wonnen. Richard Gough maakte in de 68e minuut met het hoofd het enige doelpunt. Het was de 103e wedstrijd tussen beide landen. Schotland en Engeland hebben nu elk veertig keer van elkaar gewon- De wedstrijd was verplaatst van Wembley naar Hampden Park in een poging rellen met het publiek te voorkomen. In ieder geval maakten maar weinig Engelse sup porters, afgeschrikt door de regen en de verre reis, de trip naar Glas gow. Bij Schotland, dat volgende week een kwalificatiewedstrijd voor de wereldtitelstrijd tegen IJs land moet spelen, ontbrak onder andere Kenny Dalglish. David Speedie van Chelsea maakte zijn debuut. De Schotse ploeg, met de voor Sampdoria spelende aanvoer der Graeme Souness als heerser op het middenveld, verdiende de overwinning volkomen. Ierland en Spanje kwamen zondag in Cork in een vriend schappelijke voetbalwedstrijd niet tot scoren. Er waren 14.000 toe schouwers. Ron van den Berg de plaats inne men van Erwin Koeman, wiens transfer naar België FC Groningen 7,5 ton opleverde. John de Wolf moet de Groninger ploeg meer de fensieve kracht geven, maar het mes snijdt aan twee kanten, want door hem en Van den Berg bij Sparta weg te halen, wordt de sterkte ste concurrenten in het nieuwe sei zoen uitgehold. Han Berger wil eveneens een vleugelspits aan zijn groep toevoe gen. René Eykelkamp van Go Ahead Eagles stond het hoogst ge noteerd, meaar de transferprijs, die volgens Berger niet onder de 5 ton ligt, is FC Groningen te gortig. Een andere kandidaat is Carlo de Leeuw van SC Cambuur. Deze zou geruild kunnen worden voor Eddy Bosman, die van FC Groningen eveneens mag vertrekken. Naast Bosman. Schellekens en Koeman doet FC Groningen af stand van Steenge (naar SC Veen- dam), Waalderbos (vrije transfer, vermoedelijk naar Emmen) en Fandi (die nog geen nieuwe club heeft). Met Neeskens wordt nog overleg gevoerd over een verlen ging van zyn verblijf in Groningen. SAN CRISTOBAL (Reuter) - Ar gentinië is de strijd om een plaats in de eindronde van het wereld kampioenschap voetbal in 1986, begonnen met een nuttige triomf op Venezuela. In San Cristobal werd het voor 30.000 toeschouwers door twee treffers van Diego Mara- dona en één van Daniël Passarella 3-2 voor de gasten. De zege van de Argentijnen kwam vooral tot stand door het surplus aan techniek bij de ploeg van Maradona. In de tweede wedstrijd voor groep 1, waarvan de winnaar recht streeks naar Mexico mag en de nummer twee en drie nog een her kansing krijgen, versloeg Colom bia Peru met 1-0. Verdediger Prin ce scoorde na een klein half uur de winnende treffer. ploeg er twee opliep tegen een veel beter voetballende concurrent moest Looyen na het vernemen van de uitslagen namelijk ook con stateren dat het 'resultaatvoetbal' zijn ploeg weinig verder had gehol pen in de kampioensrace. "Het zal voor ons wel op de na- competitie uitdraaien, want nor maal gesproken winnen Heracles en VW hun laatste wedstrijden. Maar in deze competitie weetje het natuurlijk nooit, daarom zullen we volgende week in elk geval knok ken voor onze laatste kans", kon digde een teleurgestelde Looyen aan. "Maar die teleurstelling is over een üur verdwenen hoor. Want laten we eerlijk zijn, als ie mand aan het begin van deze com petitie tegen mij zou hebben ge zegd dat RKC de nacompetitie zou bereiken dan had ik gelijk de eer ste de beste psychiatrische inrich ting gebeld". Geen kind Hoewel RKC als de grote verras sing van deze voetbaljaargang geldt, maakte de Waalwijkse nieuwkomer in het betaalde voet bal geen moment de hoge klasse ring in de eerste divisie waar. De middenvelders verzuimden profijt te trekken van de ruimte die Den Haag hen daar bood en bovendien hobbelde spelbepaler Marcel Brands vaker achter zijn bewaker Marco van Alphen aan dan ander som. Het Leidse werkpaardje in Haagse dienst beleefde dan ook een plezierige middag. "Die Brands is een knappe voet baller, maar vanmiddag had ik geen kind aan hem. Heel RKC stel de trouwens teleur. Ik vind het dui delijk de minste ploeg uit de top van de eerste divisie", aldus de voormalige Roodenburger, die nog altijd niet weet of hij ook in het vol gende seizoen actief zal zijn bij Den Haag. Van Alphen heeft de aanbieding van voorzitter Dé Stoop afgeslagen, waarna zijn zaakwaarnemer Jan van Wezel aan de onderhandelingstafel heeft plaatsgenomen. Van Alphen: "Er zit geen schot in de onderhandelin gen. Ik ben nog altijd niet tevreden over wat Stoop me heeft geboden. De laatste weken heb ik niets meer van hem gehoord. Ik denk dat hij wacht tot de competitie is afgelo pen". Zolang hoeft Alfons Groenen dijk in elk geval niet meer te wach ten. De oud UVS-er, die ook in eer ste instantie niet is ingegaan op het aanbod van Den Haag, heeft afge- Huub Smeets komt er dit keer niet aan te pas bij zijn bewaker Adrie Bogers, die evenwel moest toestaan dat de spits van Den Haag tegen RKC zijn achttiende seizoentreffer scoorde (foto ANP) lopen week overeenstemming be reikt over een éénjarige verbinte nis, terwijl Stoop hem voor nóg een jaar wil vastleggen. Groenen dijk: "Bovendien kan ik misschien een baantje krijgen in het bedrijf van Stoop. Ik denk dat ik ook voor dat tweede jaar byteken, want ik ben tevreden over die nieuwe aan bieding. Het is me duidelijk gewor den dat ze me hier graag willen houden". Het waarom daarvan maakte de linkermiddenvelder tegen RKC zelf duidelijk. Met name voor de rust toonde de Leidenaar zich sterk aan de bal, in staat om een tegenstander uit te spelen en te be schikken over een grote dosis spe linzicht. Een kwartier na rust moest Groenendijk licht gekwetst de kant opzoeken omdat een oude liesblessure weer opspeelde. "Ik had er zaterdag op de training al weer last van gekregen toen ik me verstapte. Maar ik heb niets laten merken omdat ik vandaag dol graag wilde spelen. Ik wilde Stoop laten zien dat hy een juiste beslis sing heeft genomen". V erantwoording Voor de centrale middenvelder van Den Haag, Jan Kuyt, lag dat juist even anders. Bij het arbeids bureau is voor deze 20-jarige Hage naar, die tegen RKC Ron de Roode lanceerde op weg naar de beslis sende tweede treffer, inmiddels een ontslagaanvraag ingediend. Kuyt: "Er is belangstelling van Ex celsior en Limoges, maar het liefst blijf ik bij Den Haag. Als ik straks van Stoop toch nog een een con tract krijg aangeboden dan zal ik er volgend jaar echt alles aan doen om die man helemaal gek van me te maken". Volgens Stoop hoeft Kuyt daar absoluut niet op te rekenen. "By hem ligt het zwakke punt op het middenveld", aldus de praeses. "Die jongen zal ongetwijfeld zyn best doen, maar hij komt gewoon te kort Hij krijgt echt geen nieuwe aanbieding. Het verhaal Jan Kuyt is uit". Het verhaal Huub Smeets is dat na afloop van dit seizoen waar schijnlijk ook. Pogingen om de grillige van MW gehuurde spits voor volgend seizoen in te lyven, zijn vooralsnog op niets uitgelo pen. De Limburger, die vorige week van een groepje doorgedraai de Haagse fans de schuld voor de nederlaag tegen De Graafschap in d_« schoenen kreeg geschoven en prompt werd bedreigd, gaat er zelf vanuit dat hij het volgend seizoen weer voor MW uitkomt. De maker van de eerste treffer tegen RKC, die het na de op hem gerichte woe de-aanval in Den Haag voor gezien wilde houden, dient in elk geval het seizoen in het Zuiderpark uit. Ondanks zijn achttiende seizoen treffer was Smeets niet tevreden over zijn optreden tegen RKC: "Ik was niet bang, maar door die affai re van vorige week speelde ik toch niet vryuit. Als ik een paar weken geleden alleen voor de keeper kwam, schoof ik die bal er in. Nu schoot ik een paar keer met de ogen dicht tegen Gerards op". Waarmee hy zich onderscheidde van zijn ploeggenoten, die het tref fen met RKC aangrepen om hun zelfvertrouwen te herwinnen. JAAP VISSER BERLIJN (ANP) - Ruim een maand geleden was Bayern Mün- chen in de zevende voetbalhemel. Zondagmiddag dreigde ineens de hel. Na de uitschakeling door Ever- ton in het toernooi om de UEFA- beker sloeg Bayer Ürdingen de tweede troefkaart bij het Zuidduit- se elftal uit handen. In het van en thousiasme overlopende Olympia- stadion van West-Berlijn, met 70.398 bezoekers bijna uitverkocht, eindigde de nationale bekerfinale in een overwinning van 2-1 voor de ploeg, die daarop het minst reken de. Restte voor Bayern München de mogelijkheid van het landskam pioenschap, met twee wedstrijden te spelen binnen handbereik, maar na de teleurstellingen van de afge lopen weken en de geleverde krachtsinspanningen allerminst een zekerheid. Evenals de Engelse bekerfinale (Everton - Manchester United) van vorige week zaterdag eindigde de harde wedstrijd van zondagmid dag met één man minder op het veld, dan was begonnen. Wolfgang Dremmler, de niets ontziende rechterverdediger van Bayern München, moest twee minuten na rust het veld verlaten. Hij kreeg voor de overtreding tegen Wolf gang Funkel zijn tweede gele kaart. Bayer Urdingen, als vyfde in de competitiestand een verrassing, dankte het hoogtepunt in zyn tach tig-jarige geschiedenis aan de bru tale inzet en de beheersing van het middenveld. Lerby en Matthaus, de lijnenuitzetters van Bayern München, werden in toom gehou den door Funkel en Buttgereit. Daardoor kwam het elftal van Lat- tek nauwelyks in zijn spel en ver viel het te gauw en te vaak in wan hoopspogingen Dieter Hoeness te bereiken. De pas van een dubbele neusbreuk herstelde stormram zwoegde en beukte ouderwets, maar kreeg te weinig bruikbare ballen en steun, zodat het rende ment beperkt bleef tot de vroege openingstreffer. Reeds na acht mi nuten deed de kalende aanvaller, die ondanks zijn 32 jaar heeft bijge tekend, wat van hem werd ver wacht. De openingsfase was het boeiend ste gedeelte van de eindstrijd, die in kwalitatief opzicht lager scoorde dan in amusementswaarde. Föckler bleek een snel naar kaar ten grijpende scheidsrechter, die reeds na tien minuten de gelijkma ker in zijn boekje kon noteren. Feilzer was de maker. Vanaf dat moment was Ürdingen de betere, zo niet gevaarlijkere ploeg. Na de verwijdering van Dremmler nam Lattek ogenblikkelijk maatrege len. Wohlfarth, de aanvaller, werd vervangen door Beierlorzer, de verdediger. Het hielp niets. Doel- verdediger Aumann hield de hoop van Bayern München tot de 76e fer. De 32e speeldag van de Bundes- liga leverde zaterdag met uitzonde ring van de duizendste seizoentref fer bij Leverkusen-Köln weinig^ schokkend nieuws. Ranglystaan- voerder Bayern München, de voor naamste kandidaat voor het 22e landskampioenschap, speelde zyn wedstryd in verband met de beker finale van Pinksterzondag al vier dagen eerder. Op dinsdag drukte Bayern Karlsruhe definitief uit de Bundesliga door met 4-0 te win nen. Werder Bremen, de laatste kansrijke achtervolger van de Zuidduitse formatie, mocht zater dag het veld in tegen een al gede gradeerde ploeg. Hekkesluiter Ein- tracht Braunschweig kon in Brunswijk geen vuist maken tegen het weinig overtuigende Werder, dat in 1965 voor de laatste keer kampioen van Duitsland was. Het elftal uit Bremen, dat ex-interna tional Otten uit het veld gestuurd zag, won door twee treffers van topscorer Vóller met 2-0. In de strijd om de plaatsen voor het UEFA-bekertoemooi deed het als zesde geklasseerde Hamburger SV, twee jaar geleden nog winnaar van de Europa Cup 1, een slechte zaak door in het eigen Volkspark met 1-2 te verliezen van Fortuna Düsseldorf. De Dusseldorpers blij ven daardoor kansrijk om de zes tiende plaats te ontlopen. Die posi tie geeft het twijfelachtige recht op promotie-degradatieduels met de nummer drie uit de tweede Liga. Bielefeld, vrijdag verrassend win naar in Dortmund, bezet op doel saldo nu die stek. De spanning in de onderste regionen is echter groot. Zelfs Stuttgart, als tiende ge klasseerd met 30 punten, is twee speelronden voor het einde nog niet echt veilig voor Engeland FC Everton, winnaar van de Eu ropa cup voor bekerwinnaars en reeds zeker van de titel van de En gelse eerste divisie, heeft zondag in de inhaalwedstrijd tegen het laag geklasseerde Coventry City een ne derlaag geleden. Coventry won in eigen huis voor 21.224 toeschou wers met 4-1. Voor Coventry scoor den Cyrille Regis (2x), Micky Adams en Terry Gibson. Voor Everton Paul Wilkinson. ROTTERDAM - Feyenoord waagt voor de derde keer in drie jaar een poging om René van der Gijp in te lijven. De Rotterdamse club neemt deze week contact op met PSV om te onderhandelen over de transfer van de rechterspits, die in Eindho ven niet heeft bijgetekend. Feyenoord was zowel vorig jaar als het jaar daarvoor al rond met Van der Gijp, maar diens overgang naar de Kuip ging tot tweemaal niet door omdat met zijn club (Lo keren) geen overeenstemming kon worden bereikt. Onder het motto "driemaal is scheepsrecht", wor den nu de onderhandelingen met PSV geopend. Ruud Gullit, die uit Rotterdam naar Eindhoven overstapt, moet binnenkort voor de tweede keer worden geopereerd. Na de ingreep aan zyn linkerenkel, moet nu zijn rechterenkel onder het mes. Bij Feyenoord zullen Mario Been en Peter Houtman hun contracten toch verlengen. Ze hebben toege zegd de nieuwe verbintenissen voor resp. drie en tweejaar te on dertekenen. Oranjeklanten geen koning... GRONINGEN (GPD) - Drie spelers van het Nederlands jeugdelftal, dat tijdens de Pinksterdagen deel nam aan het Eurovoetbaltoernooi, hebben gisteren een halve dag vast gezeten op het politiebureau iii Groningen na diefstal van kleding uit een winkel aan de Grote Markt. De jeugdvoetballers, van wie de namen door de politie geheim wer den gehouden, bekenden dat ze de winkel hadden geplunderd nadat er even tevoren was ingebroken. De diefstal gebeurde gisteroch tend om twintig over vier na een avondje stappen in de Groninger binnenstad. Marten Kastermans, voorzitter van het bestuur ama teurvoetbal, stuurde de drie spelers gisteren direct naar huis, waar door Oranje in de personele proble men kwam. Kastermans noemde het incident 'zeer ernstig'. Van daag worden de betreffende clubs ingelicht en wordt overleg gevoerd met bondsmanager Rinus Michels. Kastermans: „Zoiets is nog nooit eerder voorgekomen. We nemen de zaak hoog op en we zullen ons bera den over verdere strafmaatrege len". RHEDEN (ANP) - Dankzij de over winning van 5-2 in de thuiswed strijd tegen DHC is Rheden na het pinksterweekeinde de grote favo riet geworden voor de nationale voetbaltitel bij de zondagamateurs. Met Roberto Bosveld, de voormali ge beroepsvoetballer van Go Ahead Eagles, als gangmaker was het elftal van Ben Zweers, acht jaar geleden reeds een succesvolle oe fenmeester bij dezelfde vereniging, oppermachtig. Door het tegendoel punt van De Letter bleef de span ning in het door 2000 toeschouwers gevolgde duel bewaard tot na rust. Twee doelpunten van Aalders, ge maakt in zes minuten, braken het Delftse verzet definitief. Zaterdag had Rheden in Hoens- broek met 1-1 gelijkgespeeld tegen EHC, dat de eerste ontmoeting in de strijd om de zondagtitel had ver loren van DHC. De aanvankelijk voorzichtig opererende Limbur gers wierpen na rust alle schroom van zich af en kwamen door Lem- mens op voorsprong, maar Krele- man herstelde tien minuten voor tijd het evenwicht. De stand: 1. Rheden 2-3 (6-3) 2. DHC 2-2 (5-7) 3. EHC 2-1 (3-4). BOEDAPEST (SID) - De voetbal- jeugd onder zestien jaar van de Sovjetunie is zondag in Boedapest Europees kampioen geworden. In de eindstrijd werd met 4-0 gewon nen van Griekenland. By rust was de stand reeds 2-0. In de strijd om de derde plaats was Sparye te sterk voor de DDR, de winnaar in de groep met Nederland.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 14