Titel dankzij anderen Beenhakker: 'Ook ik ben nu gedegradeerd' Contract bij KNVB kan morgen worden getekend LEIDSCH DAGBLAD Kozakken slaan toe Walter Meeuws: Ajax is nog geen team99 Van Basten voert score op Fans 'vieren' feest Leon Meijs naar AZ DINSDAG 28 MEI 1985 PAGINA 13 Leo Beenhakker: 'Dit hoop ik nooit temaken' (foto ANP) VOLENDAM (GPD) - Het sec- tiebestuur betaald voetbal buigt zich vanavond over de door Volendam-sponsor Mi chel Lukkien gevraagde af koopsom van 50 mille voor Leo Beenhakker. Ajax-voorzitter en sectiebestuurslid Ton Harmsen zal dit punt, dat tot dusver het contract tussen Beenhakker en de KNVB in de weg stond, van avond ter sprake brengen. „Ik verwacht", aldus Harmsen, „dat Beenhakker woensdag een contract kan tekenen". De oefenmeester die halver wege dit jaar tot interim-bonds- coach van Oranje werd gepro moveerd, verklaarde gisteren in Amsterdam nog eens tevre den te zijn met de mogelijkhe den die hem van KNVB-zijde worden geboden. „Ik denk dat er een redelijk zinnige voorbe reiding op de twee beslissings wedstrijden mogelijk is. Verder dan november wil ik op dit mo ment nog niet gaan", aldus Beenhakker. In de plannen zijn ook twee oefenwedstrijden opgenomen, waarvan er een in eigen land en een elders wordt afgewerkt. „Dat zou in september moeten gebeuren", zo meent de inte- rim-bondscoach die nog in overleg met competitieleider Jan Huybregts, een in KNVB- ogen geschikte (dus financieel Teruggang kost Volendam ton VOLENDAM (GPD) - De degra datie naar de eerste divisie kost Volendam om en nabij een ton. Die becijfering maakte voorzitter Jaap Bond zaterdagavond bekend nadat de officiële terugkeer naar de eer ste divisie door de nederlaag tegen Excelsior (1-3) een feit was gewor den. Bond baseerde zijn uitspra ken op een verminderd contract met de shirtsponsor (SKC) en de te verwachten mindere inkomsten uit recettes. „Er is bij de verlenging van het contract met onze shirtsponsor duidelijk afgesproken dat we min der geld (80.000 gulden, red.) krij gen, wanneer Volendam naar de eerste divisie zou degraderen", al dus Jaap Bond. Van de huidige spelersgroep staat vast dat Helling, Jonk, Schokker en Mühren er volgend seizoen in de eerste divisie niet meer bij zullen zijn. „Wie er nog wel blijven, is op dit moment on duidelijk. De contracten zijn aan geboden, maar we moeten nog met de spelers om de tafel gaan zitten", aldus voorzitter Bond. Het bestuur van Volendam gaat uit van een ba sisselectie van zeven spelers, be staande uit Hoek, Blanker, Meijer, Guijt, Keje Molenaar, Plugboer en Zwarthoed. Jaap Bond: „De rest moet het be stuur in samenspraak met de nieu we trainer invullen". De voorzitter van Volendam gaat er van uit dat dat Barry Hughes is, omdat de trai ner èn met het bestuur rond is èn met de sponsor, bij wie hij op nieuw op de loonlijst komt te staan. „We moeten alleen het con tract nog tekenen. Ik verwacht dat dat in de loop van deze week zal gebeuren", aldus Jaap Bond. aantrekkelijke) tegenstander zoekt. „Er liggen momenteel uitnodigingen voor vriend schappelijke wedstrijden tegen Oost-Duitsland, Tsjechoslowa- kije, Korea en Egypte, maar er zijn meer mogelijkheden", al dus Huybregts. Pas wanneer Nederland zich via een tweetal beslissingswed strijden in november kwalifi ceert voor Mexico, wil Been hakker opnieuw de mogelijk heid bekijken van een gedegen voorbereiding. De coach, die dit weekeinde met Volendam degradeerde naar de eerste di visie, wil pas na Mexico bekij ken of er een verlenging van het contract met de KNVB mo gelijk is. Veel zal daarbij ook af hangen van de plannen van Ri- nus Michels en een eventuele verlenging van diens contract met de KNVB voor een periode van twee jaar. „Als Michels blijft, wil ik in ieder geval tot het EK van 1988 bij de KNVB doorgaan", aldus Beenhakker. In de plannen zoals die nu op tafel liggen zou Beenhakker de verantwoordelijkheid krijgen over vier elftallen, A-elftal, Jong Oranje, UEFA Jeugd en het Nederlands Amateurelftal. „Maar ook die plannen moeten nog nader worden uitgewerkt", aldus de 42-jarige oefenmees ter. VOLENDAM (GPD) - Na een tweejarig verblijf op het hoogste niveau degradeerde Volendam za terdagavond op eigen veld naar de eerste divisie. De laatste strohalm (Excelsior) vermocht de Volen- dammers niet inspireren om de zesde degradatie sinds de invoe ring van het betaald voetbal in Vo lendam te ontlopen. Met een zekere gelatenheid werd de 1-3 nederlaag en dus de degra datie ondergaan. Niet alleen op het veld, maar ook achter de scher men. Leo Beenhakker, door be stuur en sponsors aangetrokken om van Volendam een probleemlo ze middenmoter te maken, brak uiteindelijk over het verschil in be nadering van het voetbal zijn nek. De 42-jarige trainer slaagde er niet in zijn opvattingen en die van de Volendammers op één lijn te krij gen. „En daarom", aldus Beenhak ker, „doet deze degradatie pijn. Er zijn wel eens momenten die je zou willen vermijden. Dit is er één van. Want niet alleen de spelers zijn ge degradeerd, ook ik. Ik ben tenslot te voor het technisch reilen en zei len verantwoordelijk". Eind februari/begin maart gooi de de 42-jarige oefenmeester uit Papendrecht bij Volendam de knuppel met opzet in het hoender hok. Termen als 'vijfde kolonne', 'de vijand' en 'geheime krachten' werden door hem gebruikt om te signaleren, dat het met Volendam (toen nog zevende op de ranglijst) de verkeerde kant uit ging. Op die manier hoopte hij het tij te keren. De reactie bleef echter uit. Beenhakker: „Niemand heeft de handdoek die ik bewust in de ring heb gegooid, opgepakt. Er kwam totaal geen reactie. Ik heb bewust dat conflict gezocht, in de hoop dat er eens iemand kwaad zou worden. Maar al wat er gebeurde: helemaal niets. Het is jammer. Met een iets andere benadering is er toch een eredivisieclub van te maken...". Jaap Bond, de voorzitter van FC Volendam, wilde niet staande hou den, dat Beenhakker Volendam iets te kort heeft gedaan. „De men sen met wie hij dagelijks moest werken (spelers, bestuur, mede werkers) konden wel degelijk een scheiding aanbrengen tussen Rentree Cruijff AMSTERDAM - Het is vrijwel ze ker dat Cruijff terugkeert in De Meer. Het bestuur van Ajax zal de oud-speler deze week een functie in de technische staf aanbieden. Ook met de voetballers van wie de contracten aflopen (Van Basten, Van 't Schip en Óphof) wil Ajax op korte termijn een akkoord berei ken. Aanvoerder Dick Schoenaker mag kiezen tussen blijven, of ge bruik maken van een vrije transfer. Hij heeft aanbiedingen van buiten landse clubs en van Twente. Op maandag 3 juni vertrekt Ajax naar Vancouver om deel te nemen aan een toernooi. Oranje en Volendam". aldus Jaap Bond. „Nu hoor je van alle kanten dat het daardoor mis is gegaan, maar dat is natuurlijk klinkklare Welgeteld acht trainingen miste Leo Beenhakker dit seizoen in Vo lendam. Trainingen, die Bobby Haarms van de coach van Volen dam overnam, omdat die zich op hield met het Nederlands elftal. Beenhakker: „De enige die er na deel van heeft ondervonden ben ik geweest. Maar dat is puur mijn ver antwoordelijkheid geweest. Ook na Nederland-Oostenrijk stond ik om half tien op het veld. Om met inzet, interesse en op scherp te trai nen. De relatie met de spelers was goed. Daarom maakte het ze niet uit of ik naast Volendam ook met Oranje bezig was. Er zijn echter an dere dingen gebeurd, waardoor de balans in mijn nadeel is doorgesla gen". Beenhakker wenste daar zater dagavond en ook gistermiddag na de 5-2-nederlaag bij Ajax nauwe lijks verder op in te gaan. „Dit is niet het goede moment daarvoor", stelde hij nuchter vast. Hij betwij felde zelfs of dat moment er eigen lijk nog wel zal komen, nu hij woensdag in de Iood van de dag zijn contract bij de KNVB zal teke- Dat juist de relatie met de spelers nooit ter discussie heeft gestaan verwoordde aanvoerder Keje Mo lenaar na het duel bij Ajax in Am sterdam. „Het heeft aan onszelf ge legen en zeker niet aan Beenhak ker. Ja, misschien voor de buiten wacht. Zijn functie bij de KNVB heeft bij ons, bij de spelers, nooit ter discussie gestaan. Geen mo ment, omdat hij en Bobby Haarms op één en dezelfde lijn zaten. Als Leo er niet was, was Bobby er. Maar waar het dan wel misgegaan is... Ik ben niet degene die daar over een oordeel moet uitspreken", aldus Molenaar. Feit blijft dat waar Kroon, El lens, Steur, Korbach en Van der stevenen, Hart vergeefs trachtten in Volen dam iets op te zetten voor de toe komst ook Leo Beenhakker niet slaagde. „Eigenlijk is dat niet nor maal", stelde Beenhakker gister middag na de nederlaag tegen Ajax. „Het is de zesde keer voor 5 DT WERKENDAM (ANP) - Kozakken Boys heeft zaterdagmiddag in Werkendam de eerste wedstrijd in de strijd om de nationale titel voor zaterdagamateurclubs tegen GVW met 3-2 gewonnen. Bij de rust was het 1-1. In de tweede helft leek GVW bij 1-2 op de overwinning af te Nadat Damen met nog dertien minuten te spelen de gelijkmaker had aangetekend, ontstond er rumoer op het veld. Spelers van beide partijen sloegen op elkaar in. waarbij Jelle van de Pol (GVW) met vermoedelijk een hersenschudding van het veld moest worden gedragen. Scheidsrechter Koolman greep niet in, met als gevolg dat de slotfase Volendam dat ze teruggaan naar de uiterst rumoerig was. Nadat Jan Pasman (Kozakken Boys) een tegenstan- eerste divisie. Die zijn er dus aan der had neergeslagen - en daarvoor niet bestraft was - ging het publiek gewend. Voor mij is deze degrada- zich met de gebeurtenissen bemoeien. Tussen de herrie door zorgde het einde nog voor de voor Kozakken Boys KERKRADE/AMSTERDAM (GPD) - Met een minimum aan inspanning heeft Ajax het afge lopen weekeinde een maximaal rendement gehaald uit de wed strijden tegen Roda JC en Vo lendam. De Amsterdammers leken zaterdagavond in Kerkra- de te willen volstaan met een gelijkspel, maar wonnen uitein delijk met 3-2. Eén punt zou overigens al voldoende zijn ge weest voor het behalen van de 22e nationale titel, gezien het feit dat de beide 'concurrenten' Feyenoord en PSV zaterdag niet verder kwamen dan remi se. Ajax moest het zaterdag stel len zonder aanvoerder Schoe naker (familie—omstandighe den). Twee dagen later was hij er tegen Volendam wél bij, maar ontbrak doelman Galjé, die door een insect was gesto ken. Als vervanger fungeerde Menzo, die tweemaal werd ge passeerd. Eerst door Silven, vervolgens door Meyer. De enige Ajacied, die zich daar echt druk om maakte was Van Basten, die zijn seizoento taal behoorlijk wilde opvoeren. Hij slaagde daar met vier doel punten ook aardig in (Koeman nam één treffer voor zijn reke ning, Spelbos miste een penal ty), totdat scheidsrechter Hobé besloot om de wedstrijd te sta ken. Acht minuten voor tijd stroomde het publiek het veld op en aangezien het er niet naar uit zag dat het zich zou laten verwijderen, hield Hobé het voor gezien. „En dat heeft me toch zeker één doelpunt gescheeld", aldus Van Basten, die net als het vo rig seizoen topscorer van Ne derland wil worden. Van Basten viert feestje KERKRADE/AMSTERDAM (GPD) - De spelers van Ajax had den zaterdagavond heel wat meer moeite om in feeststemming te ko men dan de supporters. De fans achtten al na 85 minuten het mo ment aangebroken om het veld van Roda JC te veranderen in een ker misterrein. De Amsterdamse voet ballers reageerden veel minder spontaan op het veroveren van de titel. Althans de meesten, voor wie dit ceremonieel al gemeengoed is geworden. Frank Rijkaard en reserve-kee per Stanley Menzo, die onder de douche de samba dansten, vorm den duidelijk een minderheid in het bezadigd ogende gezelschap, dat pas na de champagne de vreug de voelde opborrelen. Terecht. Zo als sommigen (Van Basten, Vanen burg) een deel van hun voetbaluit rusting in de door de aanhangers afgedwongen striptease op 'Kaal heide' verloren, zo heeft Ajax.zich in deze competitie meer dan eens laten uitkleden. De polonaise over de Nederland se velden die zaterdagavond in de kleedkamer door de komst van an deren (tv, bestuur) tot een gefor ceerd hoogtepunt leidde, was meer KERKRADE/AMSTERDAM (GPD) - De supporters van Ajax hebben zich het afgelopen weekeinde weer duidelijk laten gelden. Door vijf minuten voor tijd massaal het veld van Roda JC op te stromen zorgde de aanhang van de Amsterdamse club er zaterdag avond in Kerkrade voor dat Ajax met een vertraging van 17 minu ten kampioen van Nederland werd. De chaos ontstond toen de speaker meedeelde dat de supporters van Ajax na afloop het veld zouden mogen betreden om hun favorieten te huldigen. Die dienstmededeling leidde ertoe dat massaal bezit van het terrein werd genomen. Op de terugreis naar Amsterdam werd het kampioensfeest door een deel van de supporters (vijfhonderd) 'gevierd' met het vernie len van een trein. In totaal werd voor enkele tienduizenden gul dens schade aangericht. Gisteren stroomde het publiek acht minuten voor het einde van de wedstrijd tegen Volendam opnieuw het veld op en voelde scheidsrechter Hobé zich gedwongen om het duel definitief te staken. Ongeveer een uur na de wedstrijd gingen de supporters over tot een belegering van de bestuurskamer, waar de spelers zich op dat moment bevonden. Bestuursleden en spelers werden overgebracht naar het spelershome, waar zich, mede dankzij de te hulp geroepen politie, geen moeilijkheden meer voordeden. dan eens een chaotische optocht. Een demonstratie van macht en onmacht die Ajax ondanks zichzelf het 22ste nationale kampioenschap heeft opgeleverd. In de slechtste competitie sinds 1980, heeft de ploeg het moeilijker gehad met zichzelf dan met de overige deelne- PSV en vooral Feyenoord bleken het predikaat 'concurrent' meestal niet waard. Zij bleven ook het afge lopen weekeinde volharden in het boycotten van de kwaliteit, die in ieder geval door Ajax de laatste weken nog zo nu en dan is geëta leerd. Op die manier hielden de Amsterdammers nog enigszins de eer aan zichzelf. Daarmee ook is de 'hinkstap- sprong' toch weer met succes uit gevoerd. Voorzitter Ton Harmsen verwees naar dit atletiekonderdeel toen hij drie weken geleden de door hem aangestelde trainer Aad de Mos aan de kant zette. „Ik be schouw dit ontslag niet als een per soonlijke nederlaag", zei de prae- ses toen. „Dat doe ik alleen als Ajax geen landskampioen wordt en dat kun je pas zeggen na de laat ste sprong. Die is in het hele sei zoen de belangrijkste". Harmsen kon daardoor zaterdag de felicitaties in ontvangst nemen, waarvoor De Mos de tijd ontbrak. In navolging van Kraay, Knobel, Brom en Beenhakker moest de Ha genaar ervaren dat het gemakkelij ker is om een mijnenveld over te steken dan hoofdtrainer bij Ajax te zijn. Toch zou ongetwijfeld ook mèt De Mos de hoofdprijs zijn op geëist. Daarom betrok interim-trai ner Tonny Bruins Slot zijn voor ganger terecht in de hulde. „Ik feli citeer ook De Mos, omdat het voor namelijk zijn succes is. Eerlijk ge zegd vraag ik me af waarom het niet mogelijk was dat hij het sei zoen gewoon afmaakte. Waarom het niet is uitgepraat. Maar dat kon kennelijk niet". Bruins Slot is er geen moment op uit geweest om voordeel te ha len uit zijn tijdelijke aanstelling als 'eerste man'. Opnieuw haastte hij zich om zichzelf weg te cijferen: „Ik wil mezelf beslist niet op de borst slaan. In zekere zin heb ik nog geluk gehad. Als het was mis gegaan, was ook ik in een moeilijke situatie terechtgekomen. Dankzij de veerkracht van het elftal, dat in drie wedstrijden met mij als hoofd trainer een achterstand heeft weg gewerkt, is Ajax nu kampioen. Dat is het werk van Spitz Kohn, de as sistent, mijn persoon, maar zeker ook van De Mos. Na Ajax-Feye- noord zei hij dat hij mij hët succes van harte gunde. Zo iemand noem ik pas een echte collega". Ook Harmsen is realistisch ge noeg om toe te geven dat het kam pioenschap het voortijdige vertrek van De Mos niet rechtvaardigt, ook al is Ajax na de op 5 mei verloren ontmoeting tegen Haarlem weer zodanig opgebloeid dat het nu weer „veel" lijkt te kunnen. Dezelf de indruk echter wekte de ploeg vier keer eerder in deze competitie: vóór de nederlaag tegen het Tsje- choslowaakse Bohemians, toen nog aan een doorbraak op het Eu ropese podium werd gedacht, en na de overwinningen in uitwed strijden tegen Volendam (een zege, die half december de 'herfsttitel' opleverde), Fortuna Sittard (24 maart) en Go Ahead Eagles (14 april). In alle gevallen werd Ajax gepre zen om zijn spelinzicht, veelzijdig heid, talent en brede selectie. Evenzovele malen liet Ajax zich vervolgens in al zijn grilligheid en onervarenheid van zijn zwakste zij de zien: gebrek aan evenwicht, rust, overleg en doortastendheid, vooral in dat gedeelte van de ploeg (het centrum van de verdediging) waar je dat met routiniers als Ro- ADVERTENTIE ZEGMAAR TEGEN KAMSTEEG OCCASION keus uit 200occasions □I „Mijn bijdrage", gaf Meeuws toe, „is minimaal geweest, maar dat komt, omdat ik eerst geschorst was en daarna steeds last heb gehad van blessures, juist omdat ik zo lang niet gevoetbald had. Pas ko mend seizoen mag men mij kri tisch beoordelen. Dan heb ik hope lijk geen excuus meer nodig om Toch lijkt Ajax niet om het aan trekken van een leider en persoon lijkheid op het middenveld heen te kunnen, wil het tenminste voor het eerst in zes jaar weer eens verder komen dan de tweede ronde van het Europa-Cuptoernooi. Harmsen c.s. voelen daar evenwel niets voor: „Wij houden deze ploeg bij elkaar en kopen verder niemand. Wij hoe ven ons niet te versterken voor de Europa-Cupwedstrijden. Daarin hangt alles af van een goede lo ting". Ajax had de laatste twee jaar op papier in Olympiakos en Bohe mians gunstige tegenstanders, maar kon ook toen de in Nederland verworven faam niet internatio naal verbreiden. „Dat komt door de hardheid van die ploegen", al dus Harmsen, die vertrouwt op de verdere groei van zijn ploeg, waar in hij de tot nu toe teleurstellende Meeuws nog altijd als de ideale jeugdleider ziet. Gemakshalve gaat de praeses voorbij aan het feit dat Ajax dit sei zoen ook enkele malen in eigen land kansloos was tegen PSV. En dat was nu juist de ploeg, die niet alleen wilskracht, maar, althans te gen de 'topclubs', ook kwaliteit in zette. Althans, tegen de topclubs, niet tegen de 'kleintjes'. Alleen door het gebrek aan con currentie kan Ajax zich groter voe len dan het is. Zolang de Amster dammers zich blijven spiegelen •aan die situatie zullen de mogelijk heden ondanks de klasse van spe lers als Van Basten, Rijkaard en Vanenburg internationaal echter 'begrensd' blijven. De Mos heeft enkele dagen gele den nog geadviseerd om Sören Lerby terug te halen naar Amster dam en verder ex-bondscoach Kees Rijvers aan te trekken. Met hen zou het mogelijk moeten zijn om eindelijk de grenzen te verleg gen. Wie de leiding ook overneemt, (Ivic was in De Meer, maar de Joe goslavische trainer ontkende con tacten te hebben met Ajax of PSV) in de ogen van Walter Meeuws zal hij van Ajax in de eerste plaats een team moeten maken. „Er zijn nu nog te veel pieken en dalen. Dat komt omdat er geen evenwicht is tussen het spelen vóór en achter de bal. Verder moet er een duidelijk concept komen. Ook dat ontbrak dit seizoen en dan - heb ik het echt niet over een 4-4-2- systeem. Er kan best met drie man worden aangevallen, als maar niet te veel wordt uitgegaan van de in dividuele kwaliteit. Valt die weg dan krijgt Ajax het moeilijk. Dat is dit seizoen vaak genoeg gebleken". KIES ook VOOR KAMSTEEG ZEKERHEID^ LEIDEN - UVS'er Leori Meijs komt volgend seizoen uit voor eredivisionist AZ'67. De Rijns- burgse scholier, die pas één jaar in het eerste van UVS speelt, tekent vanavond een contract voor één jaar in Alk- ..o AZ-trainer Joop Brand zag Meijs (20) vorige week aan het werk in de wed strijd om de Leid Dagblad-Cup tegen Noordwijk en donder dagavond tijdens het beker duel van de Kikkerpolderploeg tegen VCS. "Daarna heeft hij mij gebeld en me een aanbie ding voor één jaar gedaan", al dus de voormalige voetballer van afdelingsclub Oegstgeest. "Ik ga voorlopig op basis van een onkostenvergoeding .bij AZ'67 aan de slag. Maar ik hoop in de toekomst in aanmerking te komen voor een A contract".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 13