Scanner en kleuren-tv nu ook in zakformaat MOTOR verrast HOBBY Uitstekende uitvoering van Collegium Musicum LEST bij vlagen imposant Compact-discspeler komt tot volle ontplooiing VRÜE TÜD Knopje opent autoraampje ftp/sr RADIO-TV-KUNST ZATERDAG 25 MEI 1985 Gevarieerde recital fluit-harp Erika Waardenburg harp en Dieks Visser fluit, met werken van Quantz, Bach, Saint-Saëns, Donizetti, Persi- chetti, Spohr, Durey en Fauré. Ge hoord op 23 mei in Kasteel Duiven voorde (Voorschoten). LEIDEN - De combinatie fluit- harp is er één die op vele compo nisten inspirerend gewerkt heeft. Vooral nadat rond 1800 verschillende technische verbe teringen aan de harp waren aan gebracht, waardoor de speelmo- gelijkheden van het instrument uitgebreid werden ontstond vooral in de vorige eeuw een groot specifiek harp-repertoire. Harpstukken uit een vroegere periode zijn steeds transscrip ties, tenzij het Barok-sonates be treft: de begeleiding in deze werken vroeg om een instrument dat akkoorden kon spelen, en dat kon derhalve even goed clave- cimbel, luit of harp zijn. Het pro gramma dat Erika Waardenburg en Dieks Visser samensgesteld hadden bood een keuze uit diver se stijlperiodes. In Quants' Sona te voor fluit en basso continuo leek de fluit letterlijk en beide spelers overdrachtelijk nog niet op temperatuur. Bezwaren had ik tegen de interpretatie van de Partita in a voor fluitsolo van Bach. Dieks Visser huldigt ken nelijk de opvatting dat de langza me delen een improviserend ka rakter moet hebben. Of dat moet resulteren in een uit zijn verband trekken van het ritmische pa troon lykt mij de vraag, te meer dat het op dansen geënte muziek betreft. Na deze minder gelukki ge opening volgde een keur van langere en kortere werken uit een nabijere tijd, muziek waa beide spelers zich meer thuis voelden. Een veredeld salonmu ziekje als de Romance van Saint- Saëns, een innemend niemandal- letje als de kleine Sonate van Do nizetti, en een zeer in het gehoor liggend Serenade van de Ameri kaan Vincent Persichetti zorg den voor de nodige afwisseling. Een allerliefste Sonate van Spohr, die de harp van nabij ken de - hij was getrouwd met eer die tijd beroemde harpiste - was een verrassing na de pauze. Twee werken van Fauré, Une Chètelai- ne en sa Tour voor harpsolo de Fantasie voor fluit en harp, onderstreepten nog eens het v schil tussen grotere kleinere en componisten. MIES ALBERDA. Koor en orkest van Collegium Musi cum o.l.v. resp. Nico van der Meel en Robert Eliscu. Solistische medewer king: Nico van der Meel tenor. Bas Ramselaar bariton, en Wouter van den Braak counter-tenor. Gehoord op 24 mei in de Hooglandse Kerk. Een lange rij wachtenden op het kerkplein, een kerk waarin een kwartier voor de aanvang van het concert nog met moeite een plaatsje gevonden kon worden, waren het tastbare bewijs van de grote belangstelling voor het tweede concert van dit jaar door Collegium Musicum. Hoe sfeer vol de Hooglandse Kerk ook mag zijn, de beruchte nagalm maakt een zuivere beoordeling moei lijk; door mijn minder gunstige plaats in de kerk moeten sommi ge elementen in de uitvoering noodgedwongen buiten be schouwing blijven. Met Stra- winsky's Monumentum pro Ge- sualdo en de Symfonie in C had men voor wat het orkest-aandeel betreft een originele keuze ge daan zonder te vervallen in de fout een beroepsorkest te willen evenaren. Vooral op Pfitzner's lang niet eenvoudige werk moet hard en lang gestudeerd zfjn om tot een zo verdienstelijke presen tatie te kunnen komen. Gelukkig ditmaal ook zorgvuldig en lang gestemd, geen luxe in de zeer koude en tochtige kerk. De vier Italiaanse madrigalen, wa onder één van Gesualdo, waren een logisch vervolg op Strawins- ky. Wat Nico van der Meel uit het kleine kamerkoor weet te halen is verbluffend: een ingetogen en glaszuivere a capella koorzang, tot in de puntjes verzorgd. Drie jonge zangers, Nico van der Meel zelf, Bas Ramselaar en Wouter van den Braak vertolkten de 5 lo-partijen in Bach's Cantate 71 met een professionalisme waarin vakmanschap en muzikaliteit overtuigend aanwezig waren. Ook met het voltallige koor wist Nico van der Meel een ingetogen en doorzichtige koorklank te rea liseren in het Ave Maria van Ver di. Extra lof verdient hier de zui verheid die in dit zeer chromati sche stuk vol verschuivende har monieën zeer lastig is. Het Stabat Mater voor koor en orkest van dezelfde componist ligt met zijn dramatiek meer in de lijn van diens Requiem. De uitstekende uitvoering van dit werk onder streepte het feit dat Collegium Musicum een belangrijke plaats in het Leidse muzieldeven in neemt. MIES ALBARDA 'Tederheid' indrukwekkend teurs, waarin geen enkele zwak ke schakel is te vinden. Met na me de spreektechniek is zeer goed ontwikkeld en de teksten worden met veel gevoel vóór nuance en ritme uitgesproken. Een goede en intensieve begelei ding van de twee regisseurs is daarin merkbaar. In de mise-en-scène is LEST alleen nog iets te voorzichtig ge bleven. Er is veel te zien, er wordt gezongen, gedanst en ge musiceerd, er zijn licht- en ge luidseffecten, maar ik mis een echte theatrale overrompeling. Daarvoor is de muziek soms net iets te vlak, de dans teveel een dansje. Dat in het programma boekje slechts sprake is van de corbouw en niet van decor-ont werp is helaas duidelijk te zien. Veel meer dan functioneel is het verhoogde achtertoneel niet te noemen. Maar dit moet gezien worden als een klein aantal kriti sche kanttekeningen bij een bij vlagen imposante produktie met twee uitstekende hoofdrolspe lers van een gezelschap dat jaren geleden al de status van goedwil lende amateurs is ontstegen. MARC VAN DER VELDEN 'Tederheid' van Enzo Milioni door toneelgroep MOTOR. Met: Nana Leigh, Hans Schneider en Ton de Langen. Regie: Rosamaria Rinaldi. Gezien op 24 mei in het LAK. Wat zich in Tederheid' tussen man, vrouw en een derde perso nage op het toneel afspeelt, is in theatraal opzicht zo knap gecon strueerd, dat het van begin tot eind kan boeien. Het gegeven is een conversatiestuk in een net niet realistisch kader, dat echter geenszins in symbolische neve len gehuld blijft. De spelers ge ven dat sfeertje perfect aan. Het spel van met name Ton de Lan gen en Nana Leigh heeft iets af standelijks en beheersts; er gaat een zekere rust van uit, die aan de spanning alleen maar ten goe de komt. Stukje voor stukje leer je de geschetste situatie kennen, zon der dat er van een allesverklaren- de oplossing sprake is. 'Hij' is een rijk en intellektueel man, de vrouw een eenvoudig hoertje. Beiden hebben een soort con tract afgesloten: zij draagt voor •hem een kind, en daartoe wonen ze gedurende de zwangerschap afgezonderd van de buitenwe reld in zijn buitenverblijf. Voor haar is het kind een middel om aan de eigen leefsfeer te ontko men - voor hem is het kind een proefkonijn, dat hij aan een uto pistisch opvoedkundig experi ment wil onderwerpen. Haat is daarbij zijn uitganspunt. Daartegenover staat de teder heid, die de derde persoon zegt te willen schenken aan het kind. Deze persoon neemt een aparte plaats in hij/zij is een soort huis bediende/dienstmeid, die de speldimensie van het stuk (al leen al de vloer als schaakbord is van wezenlijke betekenis) nog eens benadrukt. Hij gedraagt zich als een nar, onderstreept met zijn commentaren het to neelmatige van de handeling, ensceneert als een regisseur een Hollywoodromantische dans tussen de man en de vrouw (een prachtige scène) en richt zich een enkele keer tot het publiek. Tegenover Ton de Langen, die onderkoeld speelt en cynisme zwakte in haar enscenering niet helemaal kunnen ondervangen. Hoewel er tijdens die middens cènes, de presentatie van de ze ven hoofdzonden, het verblijf aan het hof van de paus en de keizer, veel valt te lachen en te zien, zakt daar de spanning toch wat weg. De oorzaak is denk ik dat Faustus in deze scènes veel minder nadrukkelijk aanwezig is en zijn metgezel en tegenspeler Mephistophilis slechts toekijkt. Daarmee is meteen het duo ge noemd waar alles om draait en dat veel latere schrijvers, waar onder Goethe geïnspireerd heeft, tot een eigen versie van dit zeer oude gegeven. Faustus is een jonge geleerde die zijn ziel ver koopt aan de duivel in ruil voor totale kennis, macht en tover kracht. Mephistophilis is de kroonprins en afgezant van de opperduivel Lucifer en Faustus metgezel tijdens diens 24 jaar van onbelemmerde macht. Het is elke keer weer opmerke lijk wat voor een toneeltalent het nu tien jaar oude LEST in huis nog niet eerder in Nederland ge speelde Italiaan Enzo Milioni. Met haar helder en efficiënt re gieconcept heeft regisseuse Ro samaria Rinaldi de leden van de ze groep tot een indrukwekken de prestatie aangezet. WIJNAND ZEILSTRA 'Doctor Faustus' van Christopher Marlowe door LEST. Regie: Theo Bögels en Richard Todd. Choreogra fie: Jos Hooghuis, Jenny Mijnhijmer. Kostuums: Marianne Wildschut e.a. Muziek: Joost Walter e.a. Maskers: Cecile Bögels. Voornaamste rollen: Jon van Eerd, Rick van Vliet. Gezien op 24 mei in de Leidse Schouwburg. Daar ook vanavond nog. Christopher Marlowe is een leef tijdgenoot van William Shakes peare. Beiden werden geboren in 1564. Er wordt wel geopperd dat als Marlowe niet zo jong gestor ven was hij werd op 29-jarige leeftijd doodgestoken tijdens een café-ruzie - Shakespeare een groot deel van zijn roem met hem had moeten delen. Het kan zijn maar juist aan Marlowe's be kendste stuk, 'Doctor Faustus', blijkt hoezer Shakespeare in het opbouwen van een verhaal, van een intrige zijn meerdere is. Het begin en einde van 'Doctor Faus tus' bezitten een grote dramati sche kracht, maar de middenscè nes hangen er eigen^k een beetje bij. Het Leiden English Speaking Theatre heeft deze heeft. Jon van Eerd (Faustus) en zijn de absolute uitblinkers bin- Rick van Vliet (Mephistophilis) nen de groep van achttien ac- Scène uit de Motor-produktie 'Tet suggereert, en Nana Leigh, die van de minder gecompliceerde vrouw een aan de nieuwe situatie aangepaste dame maakt, lijkt het spel van Hans Schneider als der de persoon aanvankelijk iets te uitbundig. Echter, schijn be driegt. Het is juist het relative rende element, dat duidelijk af stand tot nadenken schept. Bijna aan het eind van het theater-seizoen had de Leidse groep 'MOTOR' dus nog een zeer aangename verrassing in petto, en dan nog wel de première van een kwalitatief sterk stuk van de m KK«| KUDU Kit VWO* t* 50 Weer zijn er een paar buitengewoon fraaie apparaatjes op de markt gebracht, die klein en toch zeer bruikbaar zijn: een draagbare scanner (een afluister-radio) en een miniatuur kleuren- teveetje. Het publiek kan zich bovendien vergapen aan een nteuwe Compact-Discspeler, die een geweldig bedieningsgemak aan een verrassend aantal nieuwe mogelijkheden paart. De nieuwste en kleinste kleu ren-tv komt van Seiko. Van huis 'uit elektronische"horlogefabri kant, specialiseert de Japanse firma zich in kleine, slimme ap paraatjes zoals horloges met computerfuncties. Daarbij is nu een kleuren-tv in zakformaat ge komen. Hij is niet groter dan een draagbare radio en het stroom verbruik is ook niet veel groter, ondanks de kleuren. Het geheim van de tv, die 450 gram weegt en 16 bjj 8 bij 3,2 cen timeter meet, is het 5 centimeter grote LCD-scherm. Liquid Crystal Display is de naam voor de horloge beeldschermen met de zilverige lettertjes, waar licht op moet vallen om ze te kunnen aflezen. In de tv is een plat beeld scherm van LCD-kristallen in een kleuren-uitvoering toege past. Het scherm vereiste 52.800 filmdunne transistors, die samen een helder en scherp beeld vor men. Dank zij de nieuwe tech niek hoefde het scherm maar 2 mm dik te zijn. Het draagbare teveetje komt na de zomer naar Nederland. De versie die tot nu toe werd ge toond, werkt volgens en Ameri kaanse en Japanse NTSC-beeld- systeem. Voor Europa komt er een PAL/Secam uitvoering, die in heel Europa (dus ook in Frankrijk) op vakantie te gebrui ken zal zijn. De prijs zal ongeveer 1000 gulden bedragen. Politie-ontvanger Een ander merkwaardig eend in de bijt is een zogenaamde draagbare 'scanner'. Honderd duizenden mensen in ons land scheppen er behagen in om over rampen, burenruzies en ver keersproblemen te vernemen via politiemobilofoon en ambulan ceradio. Uit pure nieuwsgierig heid luistert men naar de com municatiekanalen die normaal alleen gehoord kunnen worden met zend-ontvangers. Dat ge beurt met ontvangers die een in gebouwde zoekmogelijkheid hebben. Zulke ontvangers, scannners, kunnen een station dat ze zijn tegengekomen, vast houden of onthouden. Een van de laatste versies van zo'n draagbare scanner is de in legergroen uitgevoerde Sony- scanner. Het apparaat kan be paalde van tevoren afgebakende banden afzoeken. Vindt hij iets dat de moeite waard is, dan kan men dit station in een elektroni sche geheugen opslaan. Meerde re banden, de zogeheten lage-po- litieband en de hoge communi catieband zijn voorhanden. Dan is het apparaat nog als een gewo ne FM omroep-radio te gebrui ken en ten slotte - en dat komt niet zo vaak voor - is op het ap paraat de zogenaamde vliegtuig band aanwezig. De scanner kent veel bedie ningsgemak en is onder meer bruikbaar in het donker. De prijs is er naar: rond de f 1100.- Een rubberen, buigzame antenne completeert het toestel met een wat onorthodox, maar fraai uiter lijk. Discspelers Van alle kanten komt een nieu we generatie compact discspe lers op de consument af. Terwijl de produkten van het eerst uur wat prijs betreft worden ge dumpt, komen er fraaiogende nieuwe kastjes in de handel. Niet dat de geluidskwaliteit hoorbaar beter is (beter dan best is nu een maal onmogelijk) maar het be dieningsgemak wordt groter en de typische eigenschappen van de CD worden beter benut. In de compact disc zijn name lijk heel veel eigenschappen vastgelegd die bij veel mensen onbekend zijn, omdat ze zo ont zettend ver afstaan van de moge lijkheden van de grammofoon plaat. Het snel opzoeken van pas sages bijvoorbeeld. Binnen een seconde kan men een nummer op de CD afspelen, of het zich nu aan het begin of het eind van de plaat bevindt. Verder kun.en de fabrikanten van de CD een be paalde passage (bijvoorbeeld een thema in een symfonie) marke ren. Zo'n passage kan in een oog wenk worden opgezocht en bij voorbeeld gebruikt worden by het muziekonderwijs. In elk CD-plaatje is een nauw keurige 'boekhouding' van de gebruikte tijd aanwezig. De leng te van elk stukje muziek op de plaat is aangegeven, speelt men het af, dan is het mogelijk om te zien hoe lang het zal duren en wat eventueel de resterende tijd is, tot het einde van het nummer. Ook de resterende tijd tot aan het einde van de plaat is voorhan den. Al die zaken waren al in de CD-plaatjes aanwezig, maar de eerste generatie spelers konden al die gegevens nog niet weerge ven, laat staan gebruiken. Sony heeft - voortbordurend op dit thema - een topmodel ge lanceerd dat gebruikt maakt van alle genoemde mogelijkheden. De CDP-50 ES heeft om te begin nen een afstandbediening (infra rood) en verder een display waar al die gegevens omtrent lengte en tijdsduur en index (de onder verdeling in kleinere muziekthe- ma's) in kunnen worden afgele- Seiko brengt de eerste miniatuur kleuren-tv. Het apparaat heeft de omvang i het beeld is niet veel groter dan een postzegel. Jukebox-effect Grappig is de manier waarop deze bijna 3000 gulden kostende CD-speler een schijfje afspeelt. Dat kan natuurlijk ook gewoon, van begin tot eind, zoals dat ook met een grammofoonplaat gaat, zij het dat de CD niet hoeft te worden omgedraaid. Maar het kan ook (eventueel op afstand bediend) nummer yoor nummer, als men eenvoudig aangeeft welk muziekje van de CD-gedraaid moet worden. Geprogrammeerd spelen is het jukebox-effect: men geeft tevoren aan welke num mers men wil horen en in welke volgorde. Een compleet nieuwe methode van afspelen is de methode waar bij de CD wel in zyn geheel wordt gereproduceerd, maar de muziekjes in een door de 'com puter' van de discspeler gekozen willekeurige volgorde worden voorgeschoteld. De volgorde is elke keer weer anders, zodat een totaal nieuw, merkwaardig effect wordt bereikt. Met de opkomst van huiscomputers van veel verschillende merken volgens de nieuwe MSX-norm, worden in een recordtijd ook acces soires geboren die uitwisselbaar zijn. AVT-elektronics uit Den Haag, die zelf ook de AVT-huiscomputer op de markt brengt, heeft een 'Expansion-unit' bedacht die behalve op de eigen machine ook past op de Philips, Sony enzovoort. Het is een 'doos' die toestaat dat er allerlei extra randapparatuur aan een MSX-computer wordt gekop peld. De expansion unit geeft acht slots (gleuven) extra voor extra geheu gen, spelletjes of speciale toepassingen (Rompacks). Ook is het mak kelijk mogelijk een Quic-disk op de unit aan te sluiten. Al deze uit breidingen zijn van belang voor degene die met zijn huiscomputer meer wil doen dan alleen spelletjes. In dure 'sleeèn' gaat van alles au tomatisch of elektrisch. Sommi ge van die status-achtige voorzie ningen hebben toch ook wel praktische betekenis. Zoals de elektrisch werkende raambedie ning. Je kunt bijvoorbeeld het rechter portierraam openen of sluiten zonder gevaarlijk ver naast het stuur te hangen. Zelfs in vele middenklasse-au to's ontbreekt dit veiligheid en comfort verhogende gemak. Met een zelf in te bouwen montageset kan het knopje-bediende op en neer laten van de portierramen worden gerealiseerd. Met het pakketje, dat we in een Halfords- winkel zagen, kunnen twee ra men automatisch bediend wor den. Vanaf een kiertje om te 'luchten', tot helemaal open. Je moet er de natuur van een auto-sleutelaar voor hebben om de set (overigens aan de hand van een duidelijke handleiding) te monteren. Kost wel omstreeks 150 gulden, maar als je dat be drag ervoor over hebt, geef je de gezinsauto toch een 'american look', die in bepaalde situaties ook heel nuttig kan zijn.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 32