De verloedering van Stonehenge 'Een mooie hond moet er niet als L. Rozewater bijstaan' Brits stukje prehistorie geteisterd door popconcert en zure regen Wereldhondententoonstelling voor het eerst in Nederland ZATERDAG 25 MEI 1985 EXTRA PAGINA 23 De heer W. Skeat is er augustus 1814 geweest, en heeft dat historische treffen met grote letters in de eeu wenoude stenen gebeiteld. Ook I.W., W.P., D.E.W. en W.H. hebben ooit Stonehenge bezocht, en als be wijs daarvan hun initialen in het monument gekerfd. Het valt eigenlijk nogal tegen dat Sto nehenge, dat toch een van de belangrijk ste overblijfselen uit de Europese pre historie is, en dat bovendien samen met de Big Ben en de Tower brug zo onge veer als symbool voor Engeland geldt. Daar hadden de Britten wel wat zuiniger op mogen zijn, is je eerste indruk als je van het stadje Amesbury in Zuid-Enge- land naar het dichtbij gelegen Stonehen ge rijdt. Want nog afgezien van de inker vingen staat het meer dan 4000 jaar oude monument er bepaald niet florissant bij. Stonehenge ligt pal langs een weg, de A 344. Aan de andere kant van die weg bevindt zich een groot parkeerterrein met in een hoekje daarvan enige smerige schuurtjes die als toilet dienst doen. Het terrein af lopend, kom je bij een laag be tonnen gebouwtje waar souvenirs en snacks worden verkocht. Weer wat ver der is er nog een betonnen kubus van waaruit de kaartjes aan de man raison van 5 gulden per persoon) worden ge bracht. Dan moet je via een betonnen tunnel onder de weg door, een trap op, en voor je ligt dan Stonehenge, omgeven door houten hekken en twee belachelijk kleine wachthokjes voor mannen-met pet. Je kan niet veel meer doen dan wat om de reusachtige stenen heen lopen. Er wordt, op een enkel niet erg helder bord na, niets toegelicht, niets uitgelegd. Nie mand die de argeloze bezoeker nu eens haarfijn aanwijst hoe de structuur van het monument is, niemand die stilstaat bij de betekenis ervan. Erosie Hoewel dus alles is gedaan om de toe risten tegen te houden, komen die toch. En in drommen ook. Het ondanks alles spectaculaire en mysterieuze Stonehen ge is een van de tien grootste toeristi sche trekpleisters in Engeland en trekt jaarlijks niet minder dan 800.000 bezoe kers. Dit nu zijn er veel te veel. Want 800.000 paar voeten per jaar zijn er meer dan de grond om het monument kan verwerken. Er is sprake van stevige ero sie, en dat is niet de geringste reden waarom.het monument zelf, dat tot 1978 vrij toegankelijk was, nu alleen nog ach ter de hekken kan worden bekeken. Op topdagen is het dringen om die hekken. De voorzieningen zijn zoals ge zegd inadequaat, en vandaar dat er nu een plan is gemaakt om iets beklijvends aan Stonehenge te doen. Hoewel, een plan, er zijn hele reeksen plannen ge maakt, waarvan sommige wel heel cu rieus. Zo is het serieus bedoelde voorstel gelanceerd Stonehenge in zijn geheel en op ware grootte na te bauwen, hoewel niet van loodzware stenen maar van het zoveel hanteerbaarder plastic. Dit „foam-henge", zoals de volksmond het al heeft gedoopt, zou in de buurt van het echte ding moeten komen te staan, en dat zouden de toeristen dan moeten be kijken. Het Engelse Stonehenge, een van de belangrijkste overblijfselen uit de Europese prehistorie, raakt meer en meer in verval. Is het niet de zure regen, dan wél een illegaal popfestival met Heli's Angels die op hun gierende motoren over grafheuvels uit de bronstijd razen. En dat terwijl Stonehenge nog lang niet al zijn geheimen heeft prijsgegeven door Henk Dam De stenen van Stonehenge. Mannen met goede rekenmachientjes maar slechte smaak hebben voorts de suggestie geopperd van Stonehenge een soort Disneyland te maken, compleet met monorail, thematische speeltuin voor de kinderen en een namaak-prehis- torisch dorp (inclusief biertuin). Weer een ander voorstel is om (het echte) Sto nehenge in zijn geheel onder een door zichtige plastic koepel te plaatsen, waar het niet langer ten prooi zou zijn aan al te nieuwsgierige bezoekers, en bovendien zure regen geen kans zou hebben om op termijn sloopwerk te verichten. Deze voorstellen zijn inmiddels alle maal verworpen door English Heritage, een organisatie op het gebied van monu mentenzorg die de eigenaar is van Sto nehenge. In een onlangs uitgekomen rapport heeft English Heritage een be scheidener plan gelanceerd. Dat voor stel luidt: sluiting van de A344 en afbre ken van de huidige deerniswekkende voorzieningen. De stenen zouden dan weer komen te staan in de omgeving waarin ze eeuwenlang hebben gestaan, te midden van de groene heuvels van de regio Wiltshire. Toekomstmuziek Een kilometer verderop, verscholen achter rijen bomen, wil English Heritage een interpretatiecentrum bouwen. In dit gebouw wordt Stonehenge uitgelegd, zijn de onvermijdelijke pennen, portemonneetjes en boekenleg gers met de vermaarde stenen daarop te koop, en kan aan menselijke basisbe hoeften als voedsel en gerief worden te gemoetgekomen. Van het centrum gaat dan een weg lo pen naar Stonehenge waar de bezoekers, desgewenst onder leiding van een gids, de in het centrum opgestoken kennis met de werkelijkheid kunnen vergelij ken. English Heritage denkt op deze wij ze anderhalf miljoen bezoekers per jaar gelukkig te kunnen maken. Kosten: 15 miljoen gulden. Het is voorlopig nog toekomstmuziek. Een heel ander soort muziek baart op het ogenblik English Heritage en Natio nal Trust, een tweede organisatie op het gebied van monumentenzorg die de uit gestrekte landerijen bezit rond Stone henge, grotere zorgen. Die landerijen zijn bezaaid met grafheuvels, steenfor maties en andere overblijfselen uit de oertijd. De afgelopen jaren namelijk waren Stonehenge en de weiden daaromheen in de zomer het toneel van een weken durend illegaal pop-festival, dat vorig jaar niet minder dan 25.000 hippies, punks, anarchisten en andere jeugdigen in de marge van een geordende maat schappij naar Stonehenge voerde. Het pop-festival ontstond een aantal jaren geleden spontaan als een soort nasleep van de druidenplechtigheid die jaarlijks bii Stonehenge plaatsvindt. Sinds 1920 vieren de druiden, een mystieke sekte van voor-christelijke oorsprong, bij de eeuwenoude stenen het feest van de zon newende. Ze wachten dan in de kortste nacht van het jaar op het moment dat de zon opkomt. Dat heet een magisch mo ment te zijn, iets dat met bijpassende ri tuelen wordt onderstreept. Het gaat om een onschuldig vermaak dat in het reser vaat voor excentriekelingen dat Enge land nu eenmaal is, nauwelijks opviel. Maar toen hoorden enige in mystiek geinteresseerde hippies ervan. Zij kwa men kijken, en troffen in de buurt van Stonehenge een „te gek sfeertje" aan. Het waren de wortels voor het illegale popfestival, dat het samenzijn der drui den nu verre overvleugeld heeft, en ook voor heel wat overlast heeft gezorgd. Stickers Want er was niet alleen de rotzooi die de jongeren elk jaar weer achterlieten, de duizenden stukken papier en plastic, de schillen, de dozen, de verbrande au to's. Er werden ook kuilen in de grond gegraven die dienst deden als toilet, als broodoven of als bergplaats voor de ge nerator. En dat terwijl het hele gebied één gro te archeologische schatkamer is. English Heritage en National Trust, die er ook genoeg van hadden om tanden knarsend te moeten toezien hoe bij het vorige festival Heli's Angels op hun zwa re motoren een cross-parcours over eni ge grafheuvels uit de bronstijd hadden aangelegd, besloten dit jaar te handelen. Zij verboden vorige maand het festival en, omdat er één lijn getrokken moest worden, lieten tegelijk de druiden weten dat dit jaar het feest van de zonnewende ook niet kan doorgaan. En nu wacht ie dereen in spanning af wat er van deze verboden terechtkomt. De druiden hebben niets van zich la ten horen, en de jongens en meisjes ach ter het popfestival hebben inmiddels meer dan een kwart miljoen stickers ver spreid waarin zij de jeugd oproepen toch ook dit jaar weer naar Stonehenge te ko men met als leuze: „Be there or be a square" (zoiets als: „Wie niet komt is een lummel"). Het zou daarom goed kunnen dat van af 1 juni, als het popfestival zou moeten beginnen, zich heel wat onverkwikkelij ke tonelen gaan afspelen rondom de eeuwenoude stenen van Stonehenge. Het zou een nieuw hoofdstuk in de ge schiedenis van het monument beteke nen, een geschiedenis die heel ver terug gaat. De archeologen nemen thans aan dat de oudste delen van het monument, dat in verschillende fasen zijn definitieve vorm bereikte, dateren uit 2800 voor Christus, het Steentijdperk. Tussen 2000 en 1500 voor Christus - het Bronstijd perk was inmiddels aangebroken - wer den de meest spectaculaire grote stenen op hun plaats gezet. Raadsels Hoe? Dat is nog steeds een van d<* raadsels waarmee Stonehenge is omge ven. Aangenomen wordt dat de grootste, tot 60.000 kilo wegende staande stenen aan de rand van een gat in de grond wer den gesleept, werden gekanteld en met behulp van touwen overeind werden ge trokken. De grote dekstenen zouden op hun plaats zijn gekomen door de staan de stenen met grond te bedekken, de dekstenen op de zo ontstane heuvel te slepen, en de grond vervolgens weer af te graven. Maar het zijn theorieën, nie mand kan er met zekerheid iets over zeg gen. Net zo min als er zekerheid bestaat over de vraag hoe een aantal van de ge bruikte stenen van zuid-Wales, de enige plaats waar ze vandaan kunnen komen, naar Wiltshire, 300 kilometer verderop, zijn getransporteerd. En dan is er de belangrijkste vraag: waarvoor diende Stonehenge eigenlijk? In de loop der eeuwen hebben daar over de wildste speculaties de ronde ge daan. De stenen zouden geneeskrachti ge kwaliteiten hebben en daardoor met behulp van reuzen uit Afrika zijn ge haald. Het zou een Romeinse tempel zijn, een druiden-tempel, de Denen zou den 'm in het begin der jaartelling heb ben gebouwd omdat ze zich verveelden. Het was de 18e-eeuwse arts dr. William Stukeley die als eerste de suggestie deed die ook nu nog het meest waarschijnlijk wordt geacht: Stonehenge deed dienst als observatorium; men kan er de bewe gingen van de zon (en naar later werd ontdekt de maan) mee voorspellen. Het is een uitleg die om enige fantasie en goede wil vraagt, maar een feit is bij voorbeeld dat op de ochtend van de 21e juni, de langste dag dus, de zon recht bo ven een vooruitgeschoven steen, de zo genaamde hielsteen, opkomt voor wie in het midden van de grote stenencirkel staat. Soortgelijke observaties zijn er ook ten aanzien van de maan gemaakt. De meest noordelijke en meest zuidelijke maanopkomst corresponderen met be paalde steenposities. De jongste theorie wil dat de ouden Stonehenge ook bouw den om er zons- en maansverduisterin gen mee te voorspellen. Sfeer Het is de vraag of Stonehenge ooit al zijn geheimen zal prijsgeven. Of mis schien maar beter van niet, want het zou afbreuk doen aan de onmiskenbaar mys terieuze sfeer rond het monument die onder het geweld van toeristen, popfes tivals en namaak-druiden toch al heel wat te lijden heeft. Dat is niet iets van vandaag of giste ren. Al 150 jaar geleden had een bezorg de bezoeker het over „koetsladingen vol- rumoerige lieden, gekleed in alle kleu ren van de regenboog. Ze komen, ze tap pen moppen, ze feesten, en ze zingen de laatste hits uit het music-hall repertoire, terwijl liters gemberbier bijdragen aan de algemene rauwe sfeer". Zoals Prediker reeds opmerkte en Sto nehenge op meer dan één manier illu streert: eigenlijk is er niets nieuws onder de zon. Hoewel Nederlandse rashonden in de loop der jaren bij tentoonstellingen over de hele wereld vele ereprijzen in de wacht hebben gesleept, heeft het jaarlijkse wereldkampioenschap voor rashonden - de zogenaamde Wereld Winner - nooit in Nederland plaatsgehad. Dat gaat volgende maand eindelijk gebeuren. In de Amsterdamse RAI gaan ruim 10.000 'tophonden' dingen naar de gunst van de keurmeesters die moeten uitmaken welke hónd het ideale rasbeeld het dichtst benadert. Dat de hond in Nederland tot de po pulairste huisdieren behoort zal zo langzamerhand genoegzaam be kend zijn. Ondanks een niet gering aantal honde(drollen)haters dren telt naar schatting bij één op de vier huisgezinnen een hond over de vloer. Meestal betreft het zogenaam de vuilnisbakkenexemplaren, maar zo'n 100.000 Nederlanders houden zich in meer of mindere mate inten sief bezig met rashonden. Daarbij gaat het niet alleen om het verzor gen van de hond, fokken en ten toonstellen van de diverse rassen zijn uitgegroeid tot een ware sport. Zelfs bestaat er al sinds 50 jaar een we reldhondententoonstelling die onder de naam Wereld Winner 85 volgende maand (15 en 16 juni) in de Amsterdam se RAI neerstrijkt. Een unieke zaak voor Nederland omdat dit 'wereldkampioen schap' nog niet eerder in ons land viel te aanschouwen. Wat overigens best een beetje vreemd genoemd mag worden want Nederlandse honden hebben door de jaren heen een belangrijke rol ge speeld op de diverse kampioenschap pen. Al bij de eerste Wereld Winner - in 1935 in Frankfort - ging een Nederlandse hond met de hoogste eer strijken. Nederlandse rashonden hebben door de jaren heen een rol van betekenis ge speeld en volgens de heer M. van de Weijer, secretaris van de Wereld Winner 85 en tevens secretaris van de Raad van Beheer op Kynologisch gebied in Neder land zal dat ook dit jaar weer het geval zijn. "Nederland blinkt uit met z'n ras honden. De dierenliefhebbers in ons land hebben een gave om dieren te fok ken. Dat kunnen Nederlanders kenne lijk. W(j hebben echt hele bekwame fok kers. En dat geldt niet alleen ten aanzien van honden. Denk ook maar aan onze springpaarden en het Friese stamboek vee". Van de Weijer kan met het nodige ge zag spreken want de Raad van Beheer op Kynologisch gebied, waar hij als se cretaris dus nauw aan is verbonden, houdt zich bezig met zaken als de uitgif te van stambomen van rashonden, het bijhouden van het Hondenstamboek, de controle op het fokken van rashonden, het houden van toezicht op hondenten toonstellingen en het organiseren van opleidingen voor keurmeester. Bij de Raad van Beheer zijn ongeveer 200 hon densportverenigingen aangesloten. Record Van de Weijer meldt dat voor de We reld Winner 85 een record aantal honden (ruim 10.000) is ingeschreven. Honden (en bazen) komen uit alle delen van de wereld, variërend van de Verenigde Sta ten, Canada en Zuid-Amerika tot Japan, Arabië, Zuid-Afrika en de meeste Euro pese landen. De honden gaan allereerst in de slag voor de tien groepsprijzen waarna uit de groepswinnaars de we reldkampioen wordt gekozen. Voor hon den beneden de 15 maanden valt er nog een jeugdwereldtitel te vergeven. De indeling in tien groepen is gemaakt op grond van rassen-verwantschap. Het onderscheid ziet er als volgt uit: - dogachtigen; - windhonden; - herdershonden; staande jachthonden; - spaniels en retrievers; - keesachtigen en poolhonden; - pinchers en snautchers; - lopende honden en dashonden; - terriërs; - gezelschapshonden; Van de Weijer: "Elke hond krijgt een individuele beoordeling. Er wordt door een keurmeester een rapportje opge maakt. De keurmeesters kiezen de beste per ras uit. Die mogen meedoen aan de erekeuringen om te komen tot de beste per groep. De tien groepswinnaars ko men in de eindronde om uit te maken wie de allermooiste hond is. Dat kan zo wel een reu als een teef zijn". Bij de keuringen wordt gekeken wel ke honden het ideale rasbeeld het dichtst benaderen. Voor elk ras bestaat namelijk een standaard-omschrijving hoe de hond er eigenlijk uit zou moeten zien. Opmerkingen over het spierwerk, het gangwerk (hoe de hond zich hoort voort te bewegen) eh de lichaamsbouw zijn in zo'n standaard-omschrijving te Een keurmeester let niet alleen op de bouw hond, ook het samenspel tussen baas en hond in belangrijk. (foto pr) rug te vinden. Van de Weijer: "Neem bijvoorbeeld het hoofd. Daarvan staat beschreven de verhouding van voorsnuit tot schedelge deelte, de plaatsing van de ogen, de kleur van de neus, de belijning van de lippen en andere punten. Overigens speelt ook de presentatie een voorname rol. Een mooi gebouwde hond die er bij staat als L. Rozewater, dat is niks. Er moet persoonlijkheid van het dier afstra len, hij moet niet angstig maar zelfbe wust zijn". Keurmeesters De 160 keurmeesters die dit alles moe ten beoordelen komen uit verschillende delen van de wereld, zij het dat Neder land de helft van dit aantal levert. Keur meester word je niet één, twee, drie. Van de Weijer zegt dat daar een zware oplei ding aan voorafgaat waarbij vakken als voedingsleer, erfelijkheidsleer, fysiolo gie, anatomie en het beschrijven van be wegingen van honden aan bod komen. Voor alle rassen zijn aparte Sommige keurmeesters zijn zeer gespe cialiseerd in bepaalde rassen. Van de Weijer: "Je hebt keurmeesters die werkelijk alles weten van Rotweilers of van Duitse herders, maar je hebt ook wel all rounders. De keurmeesters beoorde len de honden zowel in stand als in gang. Er zijn vier kwalificaties mogelijk: ma tig, goed, zeer goed en uitmuntend. Al leen honden met de kwalificatie uitmun tend komen in aanmerking voor de ere keuringen". "Wii een hond het ver brengen bij de keuringen, dan moet hij niet alleen goed zijn gebouwd, hij moet ook uitstekend kunnen lopen. Dat heet de ringdressuur en zo'n dressuur is te leren bij plaatselij ke hondenverenigingen. Daarnaast moet een hond zich laten betasten, zeker langharige types, anders weet de keur meester niet wat er onder de vacht zit. Die vacht moet er natuurlijk glanzend uit zien en verder moet de hond gehoor zaam zijn. Een ongehoorzame hond kan zich niet goed presenteren. Daarom wordt er ook op gelet of de baas de hond in de hand heeft". Dat laatste wil nog wel eens mis gaan. Ondanks langdurige training kan een hond het op de bewuste dag laten afwe ten, mede doordat z'n baas nerveus is. Van de Weijer: "Zoiets voelt een hond aan. De spanning loopt als het ware door het lijntje heen. Als de baas op z'n ge mak is, is de hond dat meestal ook wel. Al verschillen de dieren natuurlijk in temperament. Van belang is dat het dier niet angstig is. Een hond die angstig door de ring kruipt, dat is geen win naar". Overigens zitten de honden een flink gedeelte van de tijd in tentoonstellings- hokken. Van de Weijer bestrijdt de me ning dat dat saai is voor de beesten. "Na tuurlijk zijn er wel honden die zich ver velen, maar je ziet ook veel honden voor wie het een feest is om de hele dag uit te zijn met de baas. Het hangt er maar net van af hoe de baas z'n hond heeft ge traind. En ga er heus maar van uit dat de meeste bazen er heel veel tijd in steken om hun hond in een goede conditie te krijgen, het dier op de juiste manier te voeden, de vacht te verzorgen. Buiten staanders doen nog al eens geringschat tend over honden met strikjes. Nou, der gelijke versierselen spelen bij de keu ring geen rol. Dat zijn slechts hulpmid delen om bijvoorbeeld te verhinderen dat bij terriërs de haren voor de ogen gaan hangen". Opofferingen Van de Weijer wenst het heel nadruk kelijk op te nemen voor de hondensport liefhebbers. "Rashonden fokken is een intensieve zaak. Het vergt studie naar de bloedlijnen. Soms maken mensen verre reizen om een geschikte reu voor hun teef te vinden. Heus, fokken gaat ge paard met geweldige opofferingen. Je kunt niet makkelijk op vakantie gaan. De honden vragen onnoemelijk veel aandacht en energie. Het is ook een dure liefhebberij, de mensen moeten alles zelf bekostigen". Dat laatste geldt ook voor deelname aan tentoonstellingen waar geen vette prijzen zijn te winnen. Van de Weijer: "De winnaars krijgen een bronzen pla quette die ongeveer 500 gulden kost, dat is alles. Maar als je als fokkerij kunt zeg gen dat je een groepswinnaar of de we reldkampioen in huis hebt, dan betekent dat natuurlijk wel wat. Het betekent in elk geval dat er kwaliteit aanwezig is in de bewuste kennel". Hoewel in principe iedere bezitter van een rashond aan de Wereld Winner 85 kan meedoen - mits in het bezit van af- stammingspapieren - leggen de inschrij vers zichzelf enige beperkingen op. Van de Weijer: "Naar zo'n wereldtentoonstel ling komen voornamelijk de echte top honden. Dat spreekt vanzelf, iemand komt niet uit de Verenigde Staten over vliegen met een dubieus exemplaar". Naar verwachting zullen zo'n 50.000 be zoekers op de tentoonstelling afkomen. Dat lang niet iedereen deze vorm van 'sport' kan waarderen is Van de Weijer middels negatieve reacties bekend. "Ei genaren van honden wordt nogal eens ijdelheid verweten. Voor de dieren zou. zo'n tentoonstelling oervervelend zijn. Dat is echt onzin. Mensen die met hond jaar door met hun dier bezig. Als je dat namelijk niet doet dan kun je niet goed voor de dag komen op een tentoonstel ling. Voor de hond is al die aandacht van z'n baas een genot. Een hond wil graag veel aandacht". "Als je het samenspel tussen hond en baas op een tentoonstelling ziet, dat is vaak heerlijk om naar te kijken. Dat kun je niet afdoen als ijdelheid. Die mensen zijn stapel op hun dieren. Maar daar heb ben velen buiten de hondensport dan ook weer moeite mee. Je mag vooral niet teveel gevoelens jegens dieren tonen. Affecties zijn in dit land zo gauw taboe". BERT PAAUW

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 23