LEIDSCH DAGBLAD Verkeersleiders werken weer PAK vandaag Bemiddeling Syrië mislukt Schadereparatiesaan alle merken Eerste vlucht vertrok gisteravond om half twaalf 'Miljoenen schade door onrechtmatige actie' "cÓtfhcL, Akkoord over vluchten op Suriname Files door pink ster drukte Charges bij 'luilak viering' Antiekcentrum Zevenbergen DIE 50% KORTING ZATERDAG 25 MEI 1985 OPGERICHT 1 MAART 1 No. 37712 Heetste zomer van de eeuw? NEW DELHI (DPA) - De zomer van dit jaar zou op het noordelijk halfrond van de aarde één van de heetste van de hele twintigste eeuw kunnen worden. Aan deze voorspelling waagt zich de India se natuurkundige Ram Shrivastave van de technische hogeschool van Indore in de deelstaat Madhya Pradesh. Shrivastave zegt dat dit jaar gerekend wordt op een bijzonder hoge ultraviolette straling van de zon, die in eerste aanleg wordt veroorzaakt door beschadiging Van de ozonlaag. Dit heeft samen met een sterkere concentratie van kooldioxide in de lucht de laat ste tijd bovendien bijgedragen tot versterkte vulkaan werkzaam heid. De hoge concentratie van kooldioxide is bovenal terug te voeren op de industrialisering en vernietiging van bossen. De opwarming wordt volgens Shrivastave als gevolg daarvan vooral op het Indiase subcontinent merkbaar. In het noorden en midden van India staat de thermometer al sinds eind februari con stant op meer dan 30 graden en sedert medio april op plus 40. GRONINGEN (ANP) - Heel zuid- oost-Groningen krijgt momenteel of helemaal geen water uit de kraan of alleen vervuild water. Dit als gevolg van een uit de hand gelopen schoonmaakactie van de hoofdleiding. De schuimplastic prop die voor dit doel onder druk door de leiding wordt gejaagd, is niet meer tevoorschijn gekomen. De prop is nu in talloze stukjes uiteengevallen, die blijven vast steken in de toevoerleidingen naar de woningen. De eerste problemen rond de toevoer van drinkwater deden zich afgelopen donderdag voor, en Problemen met drinkwater in deel Groningen hebben zich sindsdien steeds meer uitgebreid. De Waprog, de waterleiding maatschappij voor de provincie Groningen, is met man en macht bezig de situatie op te lossen. Door de 'besmette' plaatsen van het leidingnet los te koppelen hoopt men uitbreiding van de ver vuiling voorkomen. Gevolg is dat in de andere leidingen buiten dat gebied andere stroomrichtingen zullen ontstaan, met als resultaat dat ook daar bruin of zwart water uit de kraan komt, aldus de Wa prog. De Waprog adviseert bewoners geen wasmachines te gebruiken in verband met de vervuiling. Het water is niet giftig, maar de men sen wordt wel aangeraden het vuil eerst te laten bezinken voor dat het water kan worden gedron ken. Er worden aparte maatrege len getroffen voor nierdialysepa- tiënten, die niet kunnen spoelen met het vervuilde water. SCHIPHOL (GPD) - De verkeersleiders op Schiphol zijn gisteravond laat weer aan het werk gegaan. Op een tijd stip, waarop anders het vliegverkeer op Schiphol nage noeg stil licht, kwam het luchtverkeer met grote vertra ging weer op gang. Burgsteeg - Nieuwstraai Specialist in eiken meubelen 2e Pinksterdag geopend! Advocaten van de staat: HAARLEM (ANP) - De een behoorlijke deuk, aldus de schade door de acties van ''SSl Rechtbankpresident H. van der de verkeersleiders gisteren Haak heeft vandaag om 12.00 Op ski's van de Matterhorn ZERMATT (AP) - De 30-jarige Japanner Yoshimasa Waba is gisteren als eerste van de top van de 4.477 meter hoge Matter horn naar beneden geskied, zo heeft een woordvoerder van de reddingmaatschappij Air Zer- matt verklaard. De tocht van Waba die langs de bij bergbeklimmers beken de Hörnligrat-route ging, duur de vier uur. Op het gevaarlijke hoogste deel van zijn tocht werd hij met touwen gezekerd door twee Japanse bergbeklim mers. De Japanner kwam ge zond beneden aan. op Schiphol zal zeker in de uitspraak gedaan. De uitspraak Als eerste kon om één minuut over elf de KL 586 uit Casablanca lan den. Om half twaalf vertrok de eer ste KLM vlucht naar Santiago. Vanochtend is draaide het lucht verkeer op Schiphol normaal, maar het werd waarschijnlijk geacht dat zich in de loop van de dag vertragingen zouden voor doen. De verkeersleiders hadden met hun actie het luchtverkeer bijna ze ventien uur lamgelegd. Zij meld den zich gistermorgen om 7 uur massaal (65 man) ziek om kracht bij te zetten aan hun salariseisen. Militaire verkeersleiders van het vliegkamp Valkenburg boden via een uitzendbureau hun diensten aan. Daarvan is geen gebruik ge maakt. Van de 540 in- en uitgaande vluchten moesten er 285 worden geannuleerd. Honderden reizigers kwamen op Schiphol vastte zitten. De actie heeft een schade veroor zaakt van tientallen miljoenen gul dens. De zes man tellende nachtploeg van de verkeersleiding kwam gis teravond laat weer opdagen. Ook vandaag zouden de verkeersleiders gewoon hun werk doen. De lucht vaartmaatschappijen die waren uitgeweken naar buitenlandse luchthavens, zullen vandaag weer met hun toestellen terugkeren op Schiphol. De vakbonden waarbij geen ver keersleiders zijn aangesloten, heb ben beloofd voorlopig geen stipt heidsacties te voeren. De aange kondigde acties voor morgen avond zijn opgeschort. alsof zij nog niet aan acties dachten maar sloegen nu plotseling toe. De afdeling vluchtregeling van KLM werd gistermorgen om vijf uur op de hoogte gesteld van de actie. De chef verkeersleider van de lucht verkeersbeveiliging constateerde dat er maar twee of drie mensen kwamen opdagen en besloot toen het Nederlandse luchtruim te slui ten voor luchtverkeer. De chef ver keersleider zelf was als enige aan wezig voor mogelijke noodgeval len. 36 PAGINA'S China: wat van ver komt heeft aller belangstelling Zwarte lotto kost sporttotalisator veel klanten PAGINA 21 I vondellaan 80,1 Lelden. Tel.: 071-76 9313. tientallen miljoenen gul dens lopen. bij het ter perse gaan 1 krant nog niet bekend. 1 de Adviescommissie Onbeperkt Noordzeetong smullen! zoveel u lust, metgorni... 27,50 P.C. De verkeersleiders lijden zelf geen schade - ze melden zich ziek en krijgen doorbetaald - en de sta kingskassen van de bonden blijven gesloten. Dit verklaarden gisteren in Haar lem de advocaten van de staat, de luchthaven Schiphol, de ANVR (gezamenlijke reisorganisaties) en de Horecaf (hotels en restaurants) tijdens het kort geding tegen drie individuele verkeersleiders, alsme de hun gilde en de ambtenaren bond CMHA, waarbij het gilde is aangesloten. De acties van de verkeersleiders zijn volstrekt onrechtmatig, aldus mr. H. Bouma namens de staat. Mr. Bouma sprak van extreem hoge sa lariseisen van de verkeersleiders. De schade door de acties is gigan tisch, aldus Bouma. De actie heeft internationaal grote gevolgen en het prestige van Schiphol krijgt De enige vlucht die gistermiddag vanaf Schiphol vertrok was een vliegtuig van de Egyptische lucht vaartmaatschappij ZAS met be stemming Cairo. De chef van lucht- verkeersdienst voerde dit karwei bij gebrek aan medewerkers zelf uit. De lading van de Boeing 707 had de doorslag gegeven: 200.000 kuikens. Uitstel van de vlucht zou hun dood tot gevolg hebben gehad. a 2e Pinksterdag van 4-7 's middags HANS DULFER en het Tilt Team Na vier uur onderhandelen kwa men de verkeersleiders en de dienstleiding van de Rijkslucht vaartdienst niet nader tot elkaar. Minister Smit-Kroes, die het kabi netsberaad verliet voor het overleg met de verkeerleiders, kon (samen met secretaris-generaal Den Bes ten van verkeer en waterstaat) ook. geen oplossing bieden. Gezamen lijk zullen de partijen in het con flict zich nu wenden tot de advies commissie-Albeda. De actie van de verkeersleiders is bedoeld om salariseisen van 1.250 gulden netto per maand kracht bij te zetten. Dinsdag liep het overleg tussen vakbonden en de dienstleiding van de Rijkslucht vaartdienst stuk op die salarisei sen. Het technische en administra tieve personeel van de luchtver keersbeveiliging (LVB) op Schip hol heeft voor morgen acties aan gekondigd. SCHIPHOL (ANP) - De KLM en de Surinaamse luchtvaartmaatschap pij SLM hebben gisteren overeen stemming bereikt over vluchten van Amsterdam naar Paramaribo deze zomer. Het aantal passagiers dat de KLM mag vervoeren zal niet langer worden beperkt. Bovendien mag in Suriname voor KLM-vluch ten weer met Surinaamse guldens worden betaald. Sinds 1 april zet de KLM een DC- 10 in op de wekelijkse dienst tus sen de beide hoofdsteden. Dit vliegtuig biedt plaats aan 240 pas sagiers, maar de KLM mag per vlucht slechts 162 passagiers ver voeren. De SLM vliegt eenmaal per week met een DC-8, die plaats biedt aan 162 personen. Alleen mooi zijn niet genoeg voor hond met kampioensaspiraties De met veel publiciteit omgeven tentoonstelling Mees terwerken uit de Hermitage Leningrad zal voor veel kunstminnaars een teleurstelling zijn. In het Rotter damse museum Boymans-Van Beuningen hangen slechts 41 Hollandse en Vlaamse meesters maar daar onder zijn geen echte toppers. PAGINA 27 Breestraat 51-Leiden 7 (tegenover stadsgehoorzaal) Dagelijks geopend om 17.00 uur. Wij wensen u prettige pinksterdagen Beide pinksterdagen GEOPEND met ons OPEN PINKSTER-BUFFET voor slechts 29,50 p.p. onbeperkt smullen DRIEBERGEN (GPD) De pinksteruittocht heeft gisteren op verschil- niolotow-cocktails. In Amsterdam AMSTERDAM (ANP) - De politie in diverse plaatsen heeft vannacht bij de traditionele 'luilak-viering' handenvol werk gehad door balda dige jeugd. Vooral in Amsterdam. Daar werden diverse charges uit gevoerd. Een tiental jongelui werd opgepakt. De jongeren richtten schade aan aan auto's, winkels en telefooncel len. Er werden betonnen platen vanaf een viaduct op de rijweg ge gooid. De politie werd onthaald op lende plaatsen in het land gezorgd voor lange files langzaam rijdend of stilstaand verkeer. De drukte kwam pas in de middag goed op gang. In totaal deden zich vier aanrijdingen voor, waarbij niemand gewond raak te. Tegen tien uur gisteravond werd het weer rustiger op de wegen nadat er rond negen uur nog elf files stonden met een totale lengte van onge veer 50 kilometer. Plotseling De verkeersleiders deden eerst Roosevettstraat 61, Leiden 071-764800 Ook elders was het raak. Zoals in Hillegom, waar de politie 40 mel dingen van vernielingen binnen kreeg. Auto's en huizen werden be klad, bomen vernield en tuinameu- blementen op straat gegooid. Op de Sportlaan werd een touw over de weg gespannen. Een toevallig passerende politiepatrouille kon het tijdig verwijderen. Ook werden verkeersborden in het water ge- .gooid en sneuvelden een aantal ruiten van het gemeentehuis. Twee mannen (19 en 26) werden aange houden. In Wassenaar, Lisse en Oegstgeest hetzelfde laken een pak. In Oegstgeest werden 11 jon gelui van 14 tot 18 jaar aangehou den. Zonnig Weersverwachting tot middernacht: zonnige perioden en droog. IVIiddag- temperaturen van 19 tot 23 'graden. Wind draaiend van zuidwest naar zuid, kracht 4. Zondag: Zonnige perioden, middagtemperatuur 25 graden, mi- niumtemperatuur 13 graden. Zwakke tot matiger wind, zuid tot zuidoost, kracht 3. Maandag: Flinke zonnige pe rioden met kans op onweer. 26 mei 1985 Zon op: 05.32 uur, zon onder: 21.43 uur Maan op: 11.16 uur, maan onder: 02.43 uur Waterstanden te Katwijk: hoogwa ter om 08.22 en 21.03 uur, laagwater om 04.09 en 16.39 uur. 27 mei 1985 Zon op: 05.31 uur, zon onder: 21.44 uur Maan op: 12.39 uur, maan onder: 03.04 uur Waterstanden te Katwijk: hoogwa ter om 09.19 en 22.05 uur, laagwater om 05.01 en 17.35 uur BEIROET (Rtr./UPI/AFP) - Pogin gen van Syrië om een einde te ma ken aan de felle gevechten in en rond de Palestijnse kampen van Beiroet zijn op niets uitgelopen. Voor de vijfde achtereenvolgende dag leverden de sji'itische Amal- militie gisteren zware strijd tegen Vanmiddag na 17.UU u urls DE NIEUWE 4 WOONINFO 4 UIT! 4 Neem mee uit de woonin/o- box naast de huizenetalage bij ons kantoor of bel even. Van Beukerins 1 4 Makelaardij i FW Zonnebloem 72 Lij 4 Leiden III 071-214521 "N™ Palestijnse strijders in de kampen en niets wijst erop dat vandaag aan de strijd een einde zal komen. De Palestij nen hebben aangekondigd zelfmoordcommando's te vormen om hun tegenstanders verliezen toe te brengen. Met geweervuur en zwaar ge schut probeerden - leden van de Amal-militie samen met Libanese militairen van de zesde brigade Pa lestijnse strijders uit de kampen Sabra, Sjatilla en Bouij el-Baraj- neh te verdrijven. De gevechten, die afgelopen zondag begonnen, hebben volgens de laatste tellingen aan ongeveer 230 personen het le ven gekost. Het aantal gewonden zou al boven de duizend liggen. Het Rode Kruis was door de aan houdende strijd nog niet in staat de kampen binnen te gaan om gewon den te helpen. Het Volksfront voor de bevrij ding van Palestina (PFLP) liet in Damascus weten dat alle Palestijn se groepen zelfmoordcommando's hebben gevormd om de kampen te verdedigen en „de aanvallers zo zwaar mogelijke verliezen toe te brengen". De Palestijnen zijn vast besloten verzet te blijven bieden tegen Amal en de voornamelijk uit sji'iten bestaande zesde brigade van het Libanese leger. „Om de kampen in te nemen zullen zij over onze lijken heen moeten", zo stelde een Palestijnse woordvoerder. Donderdagavond ontstond enige hoop op beëindiging van de strijd toen uit Damascus berichten kwa men over een staakt-het-vuren, dat onder toezicht van Syrië tot stand zou zijn gekomen. In politieke kring werd later vernomen dat Amal de overeenkomst aanvaard de, maar dat de Palestijnen weige ren te voldoen aan de eis dat zij hun wapens inleveren bij de zesde brigade van het leger. Gisteren ble ken de gevechten in Beiroet dan ook in alle hevigheid door te gaan. De Veiligheidsraad van de VN deed gisteravond -een oproep tot zelfbeheersing van alle betrokken partijen om het lijden van de bur gerbevolking te verlichten. Na een bijeenkomst achter gesloten deu ren gaf de Veiligheidsraad een ver klaring uit, waarin de leden hun „ernstige zorg uitspreken over het toenemende geweld in bepaalde delen van Libanon". (zie ook pagina 7) Filiaal Vuurtorenplein, Noordwijk Verkoop van meubelen, klokken en veel klein antiek Geopend beide pinksterdagen Ja, ik pak dat proefabonnement met 50% korting. Voor slechts 9,80 ontvang ik vier weken lang het Leidsch Dagblad vrijblijvend in de bus. Mijn voordeel 9,80. Ja, ik pak dat kwartaalabonnement voor 65,70. Vóór het abonnement ingaat ontvang ik het Leidsch Dagblad 14 daqen GRATIS. Ook mijn voordeel is 9,80. Naam Tel Adres PostcodePlaats r het Leidsch Dagblad, In plaats van de bon op te sturen, kunt u ook even bellen (071-144941).

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 1