Paus op ezel en met grote oren Praten in Noordwijk na het bezoek ZATERDAG 25 MEI 1985 GEESTELIJK LEVEN PAGINA 11 NOORDWIJK - 1. "De Nederland se bisschoppen hebben met hun be nepen denken de paus zelf, de Rooms-Katholieke Kerk en de oecu mene een slechte dienst bewezen. En dat terwijl ze toch bruggenbou wers moeten zijn. Gevolg is een toe neming van de polarisatie en een grotere afkeer en onverschilligheid ten opzichte van de kerk". 2. "De paus is geweest. Vriende lijk, gemoedelijk, maar ook onver zettelijk. Geen opzienbarend nieuws. Wel de bestaande situatie verhelderend. In alle nuchterheid. Het gesprek met hem was ontspan nen, vriendschappelijk en open hartig. Meegevallen is het bezoek niet, maar er is ook niets mee verlo ren. Er is alle aanleiding om waar maar mogelijk samen verder te gaan". door S. J. de Groot Het eerste citaat is van pastoor Jan van Well van de oecumenische gemeente in de Leidse Meren wijk. Het tweede van dominee Willem van der Zee, secretaris van de lan delijke Raad van Kerken. De Raad van Kerken in Noord wijk had hen - heet van de naald - deze week uitgenodigd om een ge sprek in te leiden over de vraag hoe het na het pausbezoek verder moet Dat velen nog vol zijn van wat ze deze dagen hebben gezien en gehoord, bleek wel uit de op komst die avond; de grote zaal van het parochiecentrum 'Sint Jeroen' in Noordwijk-Binnen was haast te klein. Anti-stemming De rooms-katholieke pastor Van Well kwam tot zijn uitspraak over de rol van de bisschoppen door hun uitsluiting van 'kritische gelo vigen' en het weren van de spre kerslijst van de feministische theo loge Catharina Halkes. Teksten met kritiek werden niet gedoogd. Ook de beperkte plaats van de oe cumene in het hele bezoekpro- gramma en de 'genante' opmer king van aartsbisschop §imonis over het niet mogen deelnemen van andere christenen aan de eu charistie hebben, volgens Van Well, bijgedragen tot de - naar ver houding - geringe belangstelling. De paus zelf is - met zijn benoe ming van conservatieve bisschop pen - ook niet vrij te pleiten. "Maar de bisschoppen hebben er niets aan gedaan om het kwade bloed dat daarmee werd gezet wat te zuiveren". "Dit alles gaf voedsel aan een anti-pausstemming". Van Well vond de 'versterking van de hiërarchische cultus', waartoe be paalde onderdelen van het pro gramma rijkelijk bijdroegen, wei nig getuigen van 'oecumenische gevoeligheid'. "De kloof tussen grote groepen van het kerkvolk en de bisschop pen is breder en dieper geworden. Niet zozeer door het optreden van de paus, maar allereerst en voorna melijk door het optreden van de bisschoppen". Conclusie van pas tor Van Well: "De ontwikkeling van de oecumene wordt meer ge remd door de bisschoppen dan door de paus". Naar zijn gevoel benaderde de paus het vraagstuk 'eucharistie- avondmaal' meer vragenderwijs. Zijn vraag was of de verschillen en problemen echt zouden worden opgelost als dit struikelblok werd weggenomen. "Hij bood daarmee een opening tot nadenken over waar het nu werkelijk om gaat. Dat getuigt van een pastorale instel ling". Die van de bisschoppen ty peerde Van Well als 'hiërarchisch' en 'leerstellig'. Niet te keren Toch zijn de oecumenische be wegingen aan de basis en de theo logische toenadering niet te keren. Voorbeeld van dit laatste is het zo genaamde 'Lima-rapport' over doop, avondmaal en ambt. Als praktisch feit noemde de rooms- katholieke pastor uit Leiden de ontwikkelingen in zijn eigen Me- renwijk, "waar de wekelijkse vie ring van avondmaal en eucharistie de verschillen niet heeft wegge poetst maar wél overwonnen, door het geloof in de ene Heer en het samen bidden, zingen, luisteren, belijden en vieren". "Deze gezamenlijke viering is geen ongehoorzaamheid aan het leergezag maar gehoorzaamheid aan de Heer. En vandaaruit wor den verschillen bespreekbaar". Voorwaarde daarbij is een vol strekt vertrouwen van de voorgan gers in elkaar, in eikaars geloofsbe- doelingen en eikaars gedragingen. De gemeente zelf moet hen daartoe stimuleren. In het algemeen zei pastoor Van Well, dat gemeenten en parochies van de kerkleiding niet veel moe ten verwachten. "We moeten maar veel zelf doen". Bij de beantwoor ding van vragen verheelde hij niet, dat bisschop Simonis de oecume ne in de Meren wijk heeft willen 'opblazen'. "Uiteindelijk heeft hij, zy het contre coeur, een compro mis aanvaard, waarbij wij de bis schop zover wilden tegemoetko men dat de oecumenische opzet van de geloofsgemeenschap intact bleef'. Herderschap x der Zee samen in Noordwijk. De balans na het pausbezoek op makend, kon Van Well niet anders zeggen dan dat "het morele gezag van de bisschoppen aanzienlijk is afgenomen". "Terwijl het gelovige zelfbewustzijn van het kerkvolk sterk is toegenomen". "Er is in de kerk een ander spanningsveld be zig te ontstaan. Gewone kerkmen sen komen nu tot handelen en de bisschoppen moeten daarop reage ren. De mensen doen dat niet uit verachting van hun bisschoppen, maar om hun duidelijk te maken wat het gezag in de kerk wezenlijk betekent. Dét moeten wij ze leren vanuit ons bezig zijn in de plaatse lijke gemeente". Een mevrouw merkte op, dat paus en bisschoppen toch geroe pen zijn als herders de kudde te lei den, en dat het gaan van eigen we gen alleen maar heilloze verdeeld heid oplevert. Herderschap blijft niet door alle tijden heen hetzelfde, antwoordde Van Well daarop. "Je moet open staan voor telkens weer andere nuances. Die nuances brengen in deze tijd een manier van herder schap naar voren die duidelijk ver schilt met het verleden. Het geloof in de ene Heer moet onze verschil len - die er zeker zullen blijven - kunnen overstijgen". Dienstknecht De hervormde predikant Van der Zee, nu secretaris van de lande lijke Raad van Kerken, zal sommi gen in de Noordwijkse vergadering wel verbaasd hebben met zijn per soonlijke visie op het pausschap. Zo zei hij: "Ik kan mij de ene kerk van Christus niet voorstellen zon der de leidende rol van de bisschop van Rome". "Voor mij heeft hij een unieke positie in het geheel van de christenheid". "Dat reformatorische christenen geen paus hebben, is geen dogma maar een noodmaatregel. Het is nooit de bedoeling geweest, het pausschap definitief en absoluut af te zweren. De verwijdering is ont staan door de manier waarop het werd uitgeoefend. De Roomse Kerk voldeed niet aan wat de Re formatie in de bijbel had gelezen". Naar Van der Zee's overtuiging mag de Reformatie zich nooit af maken van 'het gesprek over de universele opperherder'. Maar de predikant - nu 'kerkelijk ambte naar - zag de paus dan wel als 'de dienstknecht der dienstknechten'. En de kerk als een 'open' en 'veel vormige' kerk. Bisschoppelijk ook, maar daarnaast niet minder syno daal. "Als die ene kerk nog eens tot stand komt, kunnen wij er niet om heen dat de bisschop van Rome, als opvolger van Petrus, daar een bijzondere plaats inneemt. Hij is de belichaming van de eenheid van de kerk". Van der Zee lanceerde dit als een 'persoonlijke mening', waarvan hij wel weet dat ze in de kerken van de Reformatie op tegenstand moet stuiten. "Ik droom niét van een paus die hoog te paard zit. Maar wel van een paus die op een ezeltje rijdt. Een paus met grote oren. En een open hart voor iedereen. Een werkelijke wereldherder. Zo'n va derfiguur. Misschien is dat wel een utopie. Maar dromen en utopieën (foto Holvast) Oude standpunten De secretaris van de Raad van Kerken betreurde het, dat vier ker ken nee hadden gezegd tegen de ontmoeting met de paus, dit uit so lidariteit met die rooms-katholie- ken die door dit pausschap in de knel zijn geraakt. Daarmee is deze 'demonstratie van oecumene' ver zwakt. "Het was toch niet nfks: de paus geflankeerd door ambtsdra gers van andere kerken in één dienst. Dat was enkele tientallen jaren geleden nog volslagen on denkbaar". "Protest hadden wij aan de rooms-katholieken zelf moeten overlaten", vond Van der Zee. "Ons protest als reformatorische christenen is te gemakkelijk". "Bij het aanvaarden van de uitnodiging zijn wij uitgegaan van de oecume nische solidariteit. Bovendien had den wy hiér de mogelijkheid om dingen te zeggen die anderen niét konden zeggen. En dat is in alle openhartigheid ook gebeurd". Van der Zee typeerde het bezoek van de paus als een 'pastorale be vestiging van oude standpunten'. "Er is precies gebeurd wat ver wacht kon worden". Een sterke na druk op het kerkelijk gezag (de kerk moet de seculariserende te genkrachten overleven) en op hu- welyk-gezin (tegen alle morele ver wildering). Weinig begrip mensen met problemen, blijkens zijn algemene uitspraak dat echt scheiding de weg van de minste weerstand is. Wel had de paus er behoefte aan om van het strakke tijdschema van de oecumenische ontmoeting af te wijken. Punten van dat uitgelopen gesprek waren het gemengde hu welijk, de eucharistische gastvrij heid ("mag officieel niet, maar het gebeurt wél"), de positie van de vrouw in de kerk en de oecumene. "Zaken die verder overleg noodza kelijk maken". 'Rome' en de Raad van Kerken zullen dit gesprek voortzetten. "Het gemengde huwelijk - in ste delijke gebieden al opgelopen tot 70 procent - en de eucharistische gastvrijheid zijn daar punt 1", zei Van der Zee. "Wij zullen de zaak warm houden. Voor de paus is het inhoudelijke geloofsgesprek voor alsnog belangrijker dan het samen leven. De deur is wel open, maar nog niet om vrij in en uit te gaan. Alleen vanuit de pastorale praktijk is het mogelijk, er beweging in te krijgen. Een spannende vraag is, in hoeverre de Rooms-Katholieke Kerk bereid is iets van haar eigen identiteit ter discussie te stellen". Niet voor eeuwig Overigens wilde dominee Van der Zee die door pastoor Van Well steeds 'collega' werd ge noemd er wel voor waarschu wen, de zwarte Piet niet steeds aan de kerk van de paus toe te spelen. "We kunnen niet élles op rekening schrijven van het conservatisme binnen deze kerk. Een theologie van gisteren en een moraal die mensen met hun vragen en twijfel in de kou laat staan, vinden we ook in de reformatorische kerken". "Als door dit pausbezoek de con servatieve krachten zijn versterkt, is dat niet voor eeuwig. De oecu mene gaat echt wel door. Reforma torische christenen zullen hun rooms-katholieke medegelovigen wat dat betreft niet met rust mogen laten. Blijven jammeren over wat allemaal niét kan heeft geen zin. Vobrlopig moeten we maar zoeken naar mogelijkheden die er wél zijn". Van der Zee dacht aan het ge sprek over geloofszaken en aan ge meenschappelijke inzet voor ge rechtigheid en vrede. "Waar het dan op uit zal lopen en hoeveel tijd dat zal kosten, dat zien we wel". De oecumenische bijeenkomst in Noordwijk werd op voorstel van de plaatselijke pastoor Klooster man besloten met een toepasselijk pinksterlied. "De Geest des Heren heeft een nieuw begin gemaakt, in al wat groeit en leeft zijn adem uitgezaaid. De Geest van God bezielt wie koud zijn en versteend, herbouwt wat is vernield, maakt één wat is verdeeld". Bundel. Op een studiedag deze week van docenten en studenten van de Katholieke Theologische Hogeschool Amsterdam en de Duitse theologische faculteit van Duisburg werd de pas uitgekomen bundel 'Joden en christenen' (on dertitel: 'Een moeizaam gesprek door de eeuwen heen') officieel aangeboden. De bundel staat onder redactie van de Amsterdamse hoogleraren Bakker en Goddijn. Behalve de Leidse hoogleraar De Rijk en de Duitse hoogleraar Kremers beho ren alle auteurs tot de wetenschap pelijke staf van de Amsterdamse hogeschool en tot de werkgroep 'jodendom-christendom', die op het ogenblik aan de hogeschool een onderzoekprogramma uit voert. Bakker schrijft in zijn nabe schouwing, dat bij iedere diep gaande dialoog de gesprekspartner zyn eigen identiteit op het spel zet. Dat kan angsten en weerstanden oproepen. In de verhouding tussen christenen en joden spelen die ook mee, zelfs nog heviger. "Bijna van het begin af heeft de christenheid haar identiteit geformuleerd in een zich afzetten tegen joden". De bundel is 170 pagina's groot en kost f 24.50. Telefoon van de ka tholieke hogeschool: 020-272621. Benoeming. De oud-vicaris van bisschop Bluyssen (Den Bosch) drs. A. Hendriks (48) wordt per 1 juli pastor van de Lambertus- parochie in Veghel. Na de benoe ming van mgr. Ter Schure tot bis schop liet hij weten, dat hij niét voor een herbenoeming als vicari§ in aanmerking wilde komen. t Humanistisch Verbond. De af deling Leiden van het Humanis tisch Verbond houdt woensdag 29 mei om 8 uur in het pand van de Leidse Vrouwenraad, Ceciliastraat 18, een voorlichtingsavond over wat humanisten in de praktijk van alledag doen. Uit de aankondiging: "Soms kef- men wij by elkaar om een onder werp te bespreken, soms om naar een lezing te luisteren. Maar er zijn ook mensen beroepsmatig bezig met humanisme, zoals met kinde ren, zieken, bejaarden, gedetineer den, militairen en als uitvaartbege- leiders". (Secretaris van de afdeling Lei den is Theo Geerinck, A. Jacobs- laan 4, 2314 EM Leiden, telefoon 071-412356). Verenigde Staten. De aantal len rooms-katholieken, priesters en religieuzen in de Verenigde Sta ten nemen voortdurend af, zó blykt uit een studie over de ont wikkeling van de Amerikaanse kerken. Oorzaak is, dat deze kerk onder ouderen naar verhouding sterk is vertegenwoordigd. De an dere kerken blijven gelijk. LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds. Pannekoek, mmv cantorij, 11.45 studen- tenekklesia; Maranathak. (L. Morsweg) 10 ds. Kra- Oecumenische geloofsgemeenschap De Regenboog (Merenwijk) 9.30 mevr. ds. De Mey, 11.15 pastoor v. Well, eerste Boshuizerkade zat. 7, zo. 9.30 en 11, r 10; Lammenschansweg zat. 7 koor), zo. 9. 10.30 en 7 (Mariale 10.30; Haarl straat zat. 7. zo. 9.30, 10.45 en 12.15, ma. 9.30 en 10.45; Merenwijk zie herv. gem.; H. Ryndijk (Meerburg) zie Zoeterwou- de. Bethlehemk.-(Driftstr) 10 ds. Horten- sius, gez. dienst; Bevrydingsk. (Montgomerystr.) 10 ds. Jansen, 5 ds. Hortensius; Vredesk. (Burggravenl.) 10 ds. Nauta, openb. belijdenis, mmv cantorij Waalse kerk (tijdelijk Rapenburg 6) 10.30 ds. Ribs; jeugdkapel Vredeskerk 10 ds. Schou ten; jeugdkapel Bevrijdingskerk 10. Wijk 'Stevenshof zie na geref. kerk. Acad. Ziekenhuis 9 rk. dienst, 10.15 ds. v. Beinum en ds. Bovenberg, Rk Kerk ha; Diakonessenhuis 10.30 ds. v. 't Hof; Endegeest zie Oegstgeest. Geref. Kerk Vredeskerk zie herv. gem.; Petrak. (Surinamestr.) 10.30 mevr. C. Rip, dovendienst, zie ook Bethlehemk.; Oude Vest 10 ds. Koolstra; Maranathak. zie herv. gem.; zie herv. gem.; 's Groenhoven 10 ds. Riet- AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 10 ds. v. Driel, 7 ds. Wilschut, Alphen, gez. dienst. Geref. Kerk 10 ds. v. Rij, Afoort, 7 zie herv. gem. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. Den Har- tog, Veenendaal, ma. 9 leesdienst. i. 10.30. Vrijg. (Herengr.) 10 en 5 ds. Boxman. Chr. Geref. K. (Steenschuur) 9.30 en 5 ds. Den Hertog, ma. 9 pinksterfeest. Geref. Gem. (N. Rijn) 10 en 4.30 ds. Boogaard, ma. 10 ds. Rietdijk. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.) 10.15 ds. Mostert. Baptistengem. (O. Rijn 3) 10 ds. Bos veld. Evang. Gemeenschap (Middelstegr. 3) 10 br. Dikkes. Evang. gem. Merenwijk (Flevoweg 5) geen samenk. in 'De Lelie', wel huissa menkomst. Zendingswerk Middernachtsroep (Zoe- terw.singel 21) 5 hr. J. de.Leeuw. Evangeliecentrum (Zijlsingel 2) zo. 10 en wo. 8 hr. Zijlstra. Pinkstergem. (O. Vest 13) 10 hr. J. Eiker bout. Leger des Heils (hoek Vestestr./Groe- nesteeg) 10 en 5. Nieuw-Apost. Kerk (H. Rijnd. 24): 9.30 en 4, wo. 8. Zevendedag-adventisten (Ontmoetings- kerk Voorschoten) elke zat. 9.45 bijbel studie, 10.45 predikdienst. Christelijke Wetenschap (Steensch. 6) 10.30. Leidse Soefi-stichting 11 in Pietersk. (Kloksteeg) mevr. Jelten-de Groot over "Luisteren'. Oud-Kath. K. (Zoeterw.singel) zo. 10. Rooms-Kath. K. Haagweg zat 7, zo. 9 en 10.45, ma. 9; Herensingel zat. 7, zo. 9.30 en 11, ma. 9.30; Rijndijk (Leiden-V.schoten) zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Steenschuur zat. 7, zo. 8.30, 10, 11.30, 6 en 7 (lof), ma. 8.30,10 en 11.30; ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Adventskerk 9.30 hr. P. Leenman, Dor drecht 6.30 ds. v.d. Wal, H.gom, gez. dienst; Kruiskerk 9.30 ds. Bogers; Opstandingskerk 9.30 ds. v.d. Heiden, 6.30 dr. Haitsma, Boskoop, opendeur- dienst; Salvatorikerk maandag 9 ds. Ey- senga Zw.dam; G. Herderkerk 10 ds. Nieuwenhuis, 6.30 ds. Oosthoek, Arnhem, musical; De Bron 9.30 ds. Verheul, 10.15 ds. Moll, 6.30 ds. Verheul; Ashram (Marsdiep) 10 ds. Taselaar; Oudshoornse kerk 10 ds. Ter Bals; Sionskerk (Planetensingel) 9.15 zang, 9.30 ds. Ouwendijk, 6.30 ds. Geuze, Noorden, ma. 10 pinksterappèl, ds. Schipaanboord, Everdingen. Geref. Kerk Mar.kerk 9.30 ds. Wüschut, ha, 6.30 zie herv. gem.; Salv.kerk 9.30 (ha) en 6.30 ds. v.d. Bos, Gouda, ma. 9 ds. Eysenga Zw.dam. Geref. K. Vrijg. (aula chr. techn. school) 9.30 en 5 ds. Room. Ned. Geref. Kerk (school Willemstr.) 9.30 ds. De Jong, ha, 4.30 ds. Smouter, Rijswijk. Chr. Geref. Kerk 9.30 leesdienst 2 ds. Beekhuis, ma. 9.30 leesdienst. Bapt.gem. (Molenwerfstr. 1) 10 en 6.30 ds. Koekkoek. Baptgem. Noord (school Kalkovenw. 62) 10 dienst. rem. C Sikkens. Pinkstergem. (school Batenstein 16) 10. Leger des H. (Com. de Vlamingstr.) 10 en 6.30. Remonstr. Kring (Van Mandersloostr. 36) 10 dr. Meijering. Rk Kerk: Bonifaciusk. zat 7, zo. 9.45 en 11.30, ma. 9.45; Piusk. zat. 7, zo. 9 en 11.30, ma. 10; De Bron zat 7, zo. 9 en 10.30. BENTHUIZEN: Herv. Gem. 9.30 prof. dr. Graafland, Gouda, 6 ds. Harteman, Moerkapelle, ma. 9.30 ds. Kamphuis, Woerden, ma. 9.30 dr. v. Brummelen, Huizen; Salv.kerk 9.15 zang. 9.30 ds. Richter, 6.30 ds. v.d. Hoef; Bethl.kerk 9.15 zang. 9.30 ds. v.d. Hoef, 6.30 ds. Wieman, ma. 9.30 ds. Trouw borst Vlaardingen. Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. v.d. Berg. Geref. K. Vrijg. (Ichthusk.) 9.30 en 4.30 ds. Mouissie. Geref. Gem. (Stationsweg 17) zo. 10 en 6.30 en ma. 10 ds. Bac. Evang.-Luth. Gem. 10.30 ds. v. Beek, ha. BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. Vlasblom, 5 zie geref. kerk, ma. 9 zangdienst, ds. v.d. Pol; De Stek 9.30 ds. Hagen. Geref. Kerk 9.30 ds. v. 't Hoff, 5 ds. Ha gen, gez. dienst Chr. Geref. Kerk 9.30 en 6 ds. Ribbers. Geref. Gem. 9.30 leesdienst, 3.30 ds. Els- hout, Zoetermeer, ma. 11 ds. Harinck, Den Haag. HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. De Graaf, 6.30 ds. Binnekamp, Oudewa ter, ma. 9.30 ds. De Graaf. Geref. Kerk 10 drs. P. de Bruijn, O.geest, 5 ds. Noordam, Bleiswijk. Rk Kerk: dorp zat. 7, zo. 9.30 en 11.30, ma. 10; Anker zat. 7, zo. 8.45 en 11.15, ma. 7 nam. in dagkapel; Rijndijk zo. 10. HILLEGOM: Herv. Gem. 10 ds. Kris pijn, gezinsdienst en openb. belijdenis. Geref. Kerk 10 ds. v.d. Wal, 7 ds. Kris pijn, zangdienst. Chr. Geref. Kerk 10 en 5 ds. Biesma. Rk Kerk: Mart. zat. 7, zo. 9 en 11, ma. 10; Jozefk. 9.30 (gezinsviering) en 10.30, ma. HOOGMADE: Herv. Gem. 10 ds. Boon stra. Rk Kerk zat. 7, zo. en ma. 10. Stolwijk. Geref./Hei Rk Kerk zat. 7, zo. 8 en 10, ma. 10. KATWIJK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Dorpsk. 9.15 zang, 9.30 prof. dr. v.d. Beek, 6 ds. Gebraad, ma. 9.30 dr. Meyers, Leiden; Ontm.kerk 10 ds. Gebraad, 6.30 kand. Spaans. Ver. ter voorbereiding van een herv. deelgemeente 'De Rank' te Katwijk (au la P. Groen-college) zie Katwijk aan Zee. Geref. Kerk 9.30 ds. v. Breevoort, 5 ds. v.d. Horst Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11.15, ma. 9.30. KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N. Kerk 10 kand. Den Besten, 6 dr. Beze- mer, Scheveningen, ma. 10 ds. Schuur- O. Kerk 10 ds. v. Roon, 6 ds. v. Sliedregt; Ichthusk. 10 ds. Schuurman, 5 ds. Vroe- gindewey; Pniëlk. 9.30 kand. Kagchelland, Kame- rik, 6 ds. Driebergen, ma. 9.30 ds. Vroe- gindewey; aula Bestevaer-mavo (Rijnsoever) 10 ds. Driebergen; Overduin 2.15 ds. v.d. Beid. Ver. ter voorbereiding van een herv. deelgemeente 'De Rank' te Katwijk (au la P. Groen-college) 10 ds. D. Kruyt Heerlen. Geref. Kerk Vr.kerk 9.30 ds. v.d. Horst; Triumfatork. 9.30 ds. Koster, 4.45 ds. Franken, Zeist, voor doven en horen den, tv-dienst Geref. K. Vryg. 9.30 en 5.30 ds. Heida. Ned. Geref. K. 11 en 7 (in Vredeskerk). Chr. Geref. K. zo. 10 en 5 en ma. 9.30 ds. Slagboom. Vrije Chr. Geref. Gem. (Unizaal) 10 en 5 en ma. 10 A. de Reuver. Geref. Gem. (Remisestr.) 10 en 5 en ma. 10 leesdienst. Volle-evang.gem. ('Tripodia') 9.45. Onafh. baptistengem. (Sluisweg 16) 10 br. M. Stam, Geleen. KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. 10 ds. Lapré, met koor, 7 zie geref. k., ma. 9 hr. Goedhart, Nieuwkoop. Geref. Kerk 10 dr. Bade, 7 dr. v. Vliet, Alphen, gez. dienst. LEIDERDORP: Herv. Gem. en Geref. Kerk Dorpsk. 10 ds. Stegeman, 6.30 ds. v.d. Bom; Hoofdstr. 10 ds. Doesburg; Scheppingsk. 9 en 10.30 ds. v.d. Bom, ha. Leythenrode 10 ds. De Leeuw; Elis.ziekenhuis 9.30 hoogmis, 10.45 ds. Brommet, ha, ma. 10 gez. zangdienst. Bapt.gem. (wijkgeb. Zylkw.) 10 br. J. de Vries. Rk Kerk zat. 7, zo. 10 en 11.30, ma. 10. LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. De Jong, Leiden. Geref. Kerk 9.30 ds. v.d. Kooi, belijde- nisdienst, 7 ds. Buikema, Zw.dam. Rk Kerk zat 7, zo. en ma. 9.30 en 11.15. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk zo. en ma. 10 ds. 't Hooft; Pauluskerk 10 en 7 (zangdienst) ds. De Gelder. Geref. Kerk 10 ds. Boswijk, 7 ds. Bos, Bennebroek. Geref. K. Vrijg- 8.45 ds. De Putter, 4.30 leesdienst. Ned. Geref. Kerk (Salvatori) 10 ds. Keu- ning, Culemborg, 7 ds. H. de Jong, Adam. Chr. Geref. Kerk zo. 10 en 7 en ma. 10 ds. v. Dijken. Geref. Gem. zo. 10 en 4 en ma. 10 lees dienst. Evangeliegem. (Vivaldistr. 69) 9.45 hr. M. Brands. Rk Kerk: Agathakerk zat 7, zo. 10 en 11.30, ma. 10; Poelpolder zat. 7, zo. 9 en 11.30; Mariakerk zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.45, ma. 8.30 en 10; Engelbew. zat. 7, zo. 9.30 en 11, ma. 10. NIEUWKOOP: Herv. Gem. 9.30 ds. Wegerif, 6.30 ds. Eysenga, Zw.dam, ma. 9.30 hr. N. Stam, zangdienst. Geref. Kerk 9.30 ds. Nooteboom, 5 ds. Buikema, Zw.dam. Chr. Geref. Kerk 9.30 leesd., 2.15 ds. Vlietstra, Zeist ma. 9.30 dienst. Remonstr. Gem. 10 ds. K. van Gelder. Evang. gem. (Kruispunt Kennedylaan 33) 9.30. Rk Kerk zat 7, zo. en ma. 9 en 10.45. NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 ds. De Graaff, 6.30 dr. De Graaff, Hattem, ma. 9.30 ds. Kaai, Rhenen. Geref. Kerk 9.30 hr. G. J. de Bruin, 7 ds. Nieuwenhuis, Alphen. Rk Kerk zat. 7, zo. en ma. 9 en 11. NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 ds. Ten Voorde, 7 zie geref. kerk. Geref. Kerk 9.30 ds. Wijngaarden, 7 gez. dienst Raad van Kerken, ds. J. Brüse- witz en ds. Wijngaarden. Chr. Geref. Kerk 9.30 ds. Visser, 4.30 ds. v. Atten, ma. 9.30 ds. Visser. Rk Kerk zat. 7, zo. 10, 7 zie geref. kerk. Geuze. Geref. Kerk (W. Verlaat) 9.30 ds. Breder- veld, Soest, 7 'ds. Cziria, Rijnsburg. NOORDWIJK: Herv. Gem. Grote of St. Jeroensk. (Binnen) 10 ds. v.d. Lee, 7 ds. Keuning, 5 ds. Roetman, Wadd.veen, ma. 10 ds. v. Kooten, Delft; Hoofdstr. (Zee) 10 ds. Keuning; Sole Mio 9 ds. v.d. Lee; De Rank (Golfbaan) 10 kand. C. van Duin, N.-Lekkerland. Zie ook geref. kerk. Geref. Kerk Buurtkerk (Hoofdstr.) 10 en 7 ds. Kuiper, ma. 10 ds. v.d. Lee, zang dienst, mmv jeugdkoor; Vinkenl. (Binnen) 10 ds. Elgersma; Stichtingskerk 11 ds. Slofstra. Ned. Prot. Bond (aula O.Zeew.) 10.30 ds. Wagenvoorde, Bennebroek. Rk Kerk Zee zat. 7, zo. 9.30, 11 en 7 (Duitse dienst), ma. 10.30; Binnen zo. en ma. 8,10 en 11.30. De Zilk 10 ds. Hemmes, O.geest. Rk Kerk Victork. zat. 7, zo. 9.30 en 11, ma. 10.30 greg. hoogmis; Jozefk. zat 7, zo. 9 en 10.30, ma. 10.30; De Zilk zat. 7, zo. 10 en 11.30, ma. 10. OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene oT Wül.kerk 10 ds. Visch; Pauluskerk 10 ds. Da Costa; Gemeentecentrum (Lijtw.) 10.30 ds. mr. v. Leeuwen, Lochem, 7 drs. Schwencke. Geref. Kerk 10 hr. W. J. Schot. Zie ook herv. gem. Geref. Kerk Vrijg. (aula Dr. Schilder school) 10.30 en 4.30 ds. De Putter. Ned. Geref. Kerk (Gem.centrum) 8.45 en 4 ds. De Lange. Van Wijckerslooth 4 ds. W. Baas. Endegeest 10 ds, Friederich. Volle-evangeliegem. (Gem.centrum) 4. Rk Kerk Will.kerk zat 7, zo. 9 en 10.30, ma. 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gem. 9.30 ds. De Korte. Geref. K. 9.30 ds. Jasspers Focks, 6.30 ds. Broer. Remonstr. Gem. 10 mevr. ds. Went. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11.30, ma. 10. ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7, zo. 9 «n 11, ma. 11; Petrus-B. zat. 7, zo. en ma. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. v.d. Kamp, openb. belydenis, 7 ds. Terlouw, Den Hoorn. Chr. Geref. K. 9.30 leesd., 2.15 ds. Bouw, ma. 9 leesdienst. RIJNSBURG: Herv. Gem. Laurentius- kerk 9.30 ds. v. Niel, 5 ds. Wagter, ma. 9.30 ds. v. Niel; Bethelkerk 9.30 ds. Wagter, gezins dienst. Geref. Kerk Petrak. 9.30 ds. Ribberink (met koor), 5 ds. Cziria; Imm.kerk 9 en 10.30 (met 'De Lofstem') ds. Baayen, 5 ds. Ribberink, ma. 9.30 ds. Cziria (zangdienst); Mar.kerk 9.30 ds. Cziria (met New Go spel Sound), 5 ds. Baayen. Camping 'Koningshof 10 mevr. J. Doyen, Hilversum. Chr. Geref. K. 9.30 en 5 ds. v. Sorge, ma. 9 ds. Kok, Bunschoten. Evang. Christengem. (aula mavo) 10 br. J. van Duin, Noordwijk. Rk Kerk zat 7, zo. en ma. 10.30. SASSENHEIM: Herv. Gem. 9 en 10.30 ds. Germans, 7 ds. v. Achterberg. Geref. Kerk 9.30 ds. Baas, 7 zie herv. Chï Geref. K. 10 en 5 ds. Aamoudse. Ned. Prot. Bond (Jul.laan 17) 10.30 mevr. Broström. Rk Kerk zat 7, zo. 9.30 en 11. ma. 10. TER AAR: Herv. Gem. 9.30 ds. v.d. Pol, Boskoop, 6.30 ds. v. Driel, ma. 9.30 ds. Molenaar, Amersfoort. Geref. Kerk 9.30 ds. Broer, 6.30 ds. Jas pers Focks. Rk Kerk Aardam zo. 9 en 12, ma. 9; kerk Langeraar zat 7, zo. 9.30 en 11.30, ma. 9.30. VALKENBURG. Herv. Gem. 10 en 6.30 ds. Vermeulen, zie ook geref. k. Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. Oegema, ma. 9.30 ds. Vermeulen. Geref. K. Vrijg. 9.30 leesd., 4 ds. Heida. VOORHOUT: Herv. Gem. 10 ds. C. J. de Jong. Rk Kerk zat 7, zo. 9.30 en 11, ma. 9.30. VOORSCHOTEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. v.d. Schoot; De Ontmoeting (Noordhofland) 9.30 ds. Blanken; Hulp en Heil (Schakenbosch) 10 dr. Ver- heule, zangdienst Zie ook geref. kerk. Herv. evang. op geref. grondslag (Lucas- college, Beeth.laan) 9.30 kand. Tramper, Kamerik, 4.30 ds. Kamphuis, Stolwijk, ma. 9.30 ds. v.d. Kamp, Bleiswijk. Geref. Kerk 9.30 ds. v.d. Kamp, Wasse naar, 7 prof. dr. v.d. Beek, Valkenburg. Geref. K. Vrijg. (Bachlaan) 10 en 5 ds. Hordijk. Aulagemeenschap Noordhofland 10.30 gebedsdienst. Rk Kerk Laur.kerk zat 7, zo. en ma. 11.30; M. Godskerk. zat. 7, zo. en ma. 10. Kerk van Engeland (British school in The Netherlands, J. v. Hooflaan 3) 10.15 anglicaanse dienst. WADDINXVEEN: Herv. Gem. Brugk. 9.15 ds. Maasland, 5 ds. Verboom, ma. 9 ds. Maasland; Hoeksteen 9.15 ds. Roetman, 6.30 ds. Marchand; Bethelk. 9.15 ds. Goossen, 5 ds. Maas land, ma. 9 ds. Roetman; Imm.kerk 9.30 ds. Hulst, 7 ds. Cnossen, Delft, ma. 9.30 ds. De Moor, gez. dienst. Geref. Kerk Kruisk. 9.30 en 5 ds. Dè Moor; Ontm.kerk 10 mevr. Koning-Polet, Gou- da. Remonstr. Gem. 10 ds. Paardekooper, A.dam. WARMOND: Herv. Gem. 10 ds. Muis, met kerkkoor. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30, 10 (met groot koor) en 11.30, ma. 8.30 en 10. WASSENAAR: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Steenstra, 4.30 ds. Wolters, ma. 10 ds. v.d. Hoef, Bodegraven; Kievietk. 10 dr. v. Bruggen; Messiask. 10 ds. v. Waasbergen; Dorpscentrum 9.30 ds. Wolters. Geref. Kerk Zyllaan 10 ds. Vos, Eemnes, 7 ds. v.d. Zwaag, Den Haag; Zuid (Bloemcamplaan) zie Kievietkerk. Ned. Prot. Bond (Kerkdam) 10.30 ds. Werner. WOUBRUGGE: Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. Koelewyn, ma. zie geref. k. Geref. Kerk 9.30 ds. Aalders, 6.30 zie herv. gem., ma. 9.30 ds. Koelewyn. ZEVENHOVEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Heymans, Alphen, 7 hr. Goedhart, Nieuwkoop, gez. dienst in geref. kerk. Geref. Kerk 9.30 ds. Fernhout, Alphen, 7 hr. Goedhart Nieuwkoop. ZOETERWOUDE: Herv. Gem. 10 ds. Wolthaus. Rk Kerk St. Jan zat 7.30, zo. en ma. 9.30; Chr. Dienaark. zat. 7, zo. en ma. 10; Meerburgkerk H. Rijndijk zat. 7, zo. 9.30 11, r i. 9.30., ZWAMMERDAM: Herv. Gem. 9.30 ds'. Eysenga, 6.30 ds. Wegerif, Nieuwkoop. Geref. Kerk 9.30 ds. Bakker, A.dam, 6.30 ds. v.d. Kooi, Leimuiden. Remonstr. Gem. 10 ds. T. G. Siccama.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 11