Onbegonnen Werk Vondellaan en Damlaan worden veiliger gemaakt Weer nieuw voorstel in geschil over stookkosten Aanleg weg tussen Leiden en Katwijk kost ca. 35 miljoen Duo gepakt: reeks van diefstallen nu opgelost Zwemdiploma voor buitenlandse vrouwen PAGINA 4 LEIDEN VRIJDAG 24 MEI 1985 Leidse kroniek door Ruud Paauw en John Kroon «m| uit ?>-V T Doelmatig Van klein naar groot en van groot naar klein. Het gebeurt in het maatschappelijk en zakenle ven met de regelmaat van de ge tijden. Als er te veel kleine orga nen met hetzelfde bezig zijn, zwglt de roep aan om alles onder één dak onder te brengen en is het na veel zweten en zwoegen zo ver .dan zie je na verloop van tijd weer een stroming komen die de centralisatie verlangt. Voor beide liggen de redenerin gen al jaren panklaar, het ligt er alleen maar aan welk potje men wil koken. Het samengaan tot één grote instelling wordt vaak bepleit met het argument dat men dan doel matiger kan werken en dus goed koper. Dat laatste is het wacht woord van deze tijd. Wie be zwijkt daar niet voor. Na enige tijd komt men er dan achter dat zo'n grote organisatie een hoop extra bureaucratie met zich mee brengt en zeer log wordt. Dus dat goedkoper kun je wel vergeten. Bij de inleidende praat tot de vorming van één groot instituut schermt men meestal met heel aantrekkelijke cijfers om de goe gemeente mild te stemmen. En dat is nu het markante van het al enige tijd circulerende ontwerp plan om tot een reorganisatie van de openbare drinkvoorzie- ning in Zuid-Holland t,e komen. Reeds nu staat vast dat de sa menbundeling van allerlei wa terleidingbedrijven in het westen van Zuid-Holland, met uitzonde ring van Den Haag, geen goedko per drinkwater zal opleveren. In tegendeel, voor de inwoners van deze regio gaat de prijs per ku bieke meter fors tot zeer fors om hoog. Natuurlijk, natuurlijk die be stuurlijke pasja's zullen blijven hameren op de zegeningen van de grotere doelmatigheid. De re keningen van het waterleiding bedrijf kunnen nu vast een week eerder al de deur uit. We zijn nu zo langzamerhand dicht genaderd tot het punt dat de gewone burger met een grim mig soort humor kan gaan vra gen: dames en heren autoriteiten, mag die veelgeprezen doelmatig heid van u asjeblieft een pietsie minder zijn, dan blijft mijn drinkwater tenminste goedko per. Angsthazen Bij het Energiebedrijf Rijn land zijn ze kennelijk een beetje de kluts kwijt. Binnenkort treedt daar een consumentenraad in werking, maar het EBR heeft nu al bepaald dat de beraadslagin gen en standpunten van dat or gaan niet openbaar zullen wor den. Zo krijg je een raad die geacht wordt namens de consument te spreken, maar de consument mag niet weten hoe zijn belangen worden behartigd. Allemaal ge heim. Zelfs voor de Algemene Raad, in theorie het hoogste or gaan van het energiebedrijf. Met de nadruk op 'in theorie'. Het da gelijks bestuur weet wel beter. Zo ziet het er naar uit dat de consumentenraad niet meer is dan een vemislaagje van in spraak op een bunker van eigen dunk. Het is duidelijk: de woelin gen van de jaren zeventig om een beetje zicht op bepaalde proces sen te krijgen zijn aan de EBR- burcht geheel en al voorbijge gaan. Wat voert het EBR nu aan om dat rare besluit te rechtvaardi gen? Volgens de krant van giste ren dit: "Het EBR voelt niets voor openbaarheid omdat het bang is dat binnen de Algemene Raad van het energiebedrijf mogelijk gediscussieerd wordt over het geen de consumentenraad over bepaalde zaken heeft gezegd". Tja, dat is inderdaad vreselijk verschrikkelijk erg. De Algemene Raad zal er toch maar over pra- - ten. Het is om je hart vast te hou den. De voorzitter van het EBR, wet houder Fase. en EBR-directeur Brooshooft zeggen ook "bang" te zijn voor andere ontwikkelingen als de beraadslagingen open baar worden, namelijk dat de raad dienst zal gaan doen als een adviescommissie voor de Algeme ne Raad. Die is er weliswaar om het dagelijks bestuur te controle ren, maar stel je voor dat hij de adviezen van de consumenten raad gaat afwegen tegen de voorstellen van het dagelijks be stuur. Dat gaat te veel op echte democratie lijken en dat kan na tuurlijk niet de bedoeling zijn. Bang, bang, bang. En in de hbs-ageyida's van al die bestuur ders moet toch al hebben gestaan dat angst een slechte raadgever Waar het natuurlijk in wezen omgaat is dat het EBR de consu- mentenraad ziet als een orgaan om het eigen imago te verbeteren, zoals Brooshooft ook nog even méldde. Naar buiten komende pittige discussies in of met de consumentenraad kunnen daar wel eens strijdig mee zijn. De rest is gewoon kwatsch. Wie zou er eigenlijk in zo'n raad willen zitten?. Peters PvdA-wethouder Peters (ruim telijke ordening, openbare werken, verkeer) blijft in politiek opzicht een hoogst merkwaardig manoeuvrerende figuur. Al drie jaar heeft hij zitting in het colle ge van B en W, dus hij weet zo langzamerhand wel wat hij aan coalitiegenoot VVD heeft. Toen hij een jaar geleden de porte feuille van onderwijs verwisselde voor verkeer e.a. begon hij met een te roepen dat er eigenlijk een linkse meerderheid in de raad nodig was omdat die nodig was om het verkeer in Leiden op een manier te regelen die hij goed achtte voor de stad. Kennelijk achtte hij dat met de VVD niet mogelijk. Zijn reactie leek, nog maar pas bezig als wethouder van verkeer, rijkelijk aan de vroege kant. In de krant van zaterdag er kende hij dat ook. "Afspraken die we met de VVD maken wor den nagekomeyi", zo constateert hij. Maar daar zal hij in dejareyi dat hij een andere portefeuille beheerde toch óók wel zijn achter gekomen? Toch blijft hij hopen, zo zegt hij, op een linkse meerderheid in de raad yia de verkiezingen vayi 1986. Je zou dan zeggen dat de consequentie daarvan is dat er een geheel links college vayx B en W komt. Dat moet toch hét ideaal zijn. Maar nee, dat wil Peters voor geen prijs. Daarvoor is klein links (De la Mar, Van Lint) veel te scherp en te kritisch. Dat levert maar een hoop last op. Er gaat kennelijk niets boven de sameyi- werking met de heren en dames Van de altijd met twee woorden sprekende liberalen. Iyi Peters heeft zich kennelijk Blokkades van universitaire gebouwen en een bezetting stelde de Leidse Studentenbond vorige week in een persbericht in het voor uitzicht, als acties tegen de studiefinancieringsplannen van minis ter Deetman. Maar het bleef bij die aankondiging, zoals de acties van de Leidse studenten toch al voornamelijk de teloorgang van Leiden als textielstad lijken te symboliseren: veel geschreeuw, weinig wol. Rest deze spreuk, 'tegen plan Deetman', op een muur op het Doelenterrein. Met een kanon er dreigend voor. Wedden dat daar geen kruit in zit? de geest geyiesteld van de oude KVP'er, die ook altijd zo fantas tisch van twee wallen wist te eten. Ooit werd die partij daar om door de PvdA gehaat. Maar dat is al weer lang geledeyx. Pe-, ters zal op dit alles ongetwijfeld aanvoereyi dat hij gezegend is met een buitengewoon slecht ge heugen. Dat deed die ouwe Rom- me namelijk ook altijd. Afsluiting De Breestraat en een deel van de Korevaarstraat zijyi zaterdag gesloten voor het verkeer in ver band met een daar door de win keliers te houdeyi braderie. Op Tweede Pinksterdag ge beurt 's middags hetzelfde met de Hoge Rijndijk, ter gelegenheid van het feit dat het 'Woonceyi- trum' officieel in gebruik wordt (foto I Ketting) Merkwaardig. De middeyi- stayid houdt altijd onwayikel- baar vast aan het standpunt dat het verkeer zo min mogelijk in de weg gelegd moet worden. Je moet altijd bereikbaar zijn anders blijven de kopers weg en zakt de oiyizet. Totdat men zelf iets organi seert of viert. Dayi doet het ver keer, de bereikbaarheid er klaarblijkelijk; niet toe, dan i de rhoez i het c trum komen. Als de gemeente nou elke zater dag de mogelijkheid voor een braderie creëert dan kan het cen trum het hele jaar op die drukke dag worden afgesloten zonder dat er één kwaad woord valt. Zo los je jarenlange discussies op. Wooncentrum Het alleraardigste aan het wooncentrum aan de Hoge Rijn dijk, dat maandag wordt ge- opeyid, is de geruisloosheid waar mee het tot stand is gekomen. Natuurlijk, betrekkelijke ge ruisloosheid. De samenwerkende onderne mers timmerden eigenhandig zo wel aan de weg om in de publici teit te komen als in hun eigen pand om verbouwingskosten uit te sparen. Maar stil was het in de politiek. Iyi contrast met alle perikelen rond de bouw van een meubel centrum in Leiderdorp. Leiden riep de hulp in van Gedeputeerde Staten, Provinciale Staten, de Raad van State, kortom, het ge meentebestuur was in alle stateyi. De centrumfunctie van de Leidse biyinenstad was in gevaar! Mooi dat zo'n stadsbestuur voor de belangen van de cen trum-winkeliers opkomt. Al mochten de protesten niet baten. De afstand tussen het wooncen trum aan de Hoge Rijndijk (14.000 m2) en het toekomstige complex in de Leiderdorpse Eli- sabethhof (22.000 m2) bedraagt grof geschat twee (2) kilometer. Alle reden dus voor het Leidse ge meentebestuur om in het belang van de binnenstad andermaal vertragingsprocedures te beden ken, op distributie-planologische en andere ingewikkelde onder zoeken aan te dringen, enz. enz. Niet dus. Hoge-Rijndijkonder- yiemer Regeer "roemt de bereid willigheid van de gemeente Lei den om medewerking te verlenen aan het plan". Maar o wee als het gemeentebord van Zoeterwoude op de Hoge Rijndijk nu eens eeyi paar honderd meter terug rich ting Leiden had gestaayi. Dan was "de Leidse binnenstad de dupe" geworden, zoals wethou der Peters het uitdrukte, toen het yiog om Leiderdorp ging. Zo bezien zijn de problemen vayx de binnenstad op te losseyi door twee ambtenaren van de af deling bestratingen, die even die gemeenteborden bij Leiderdorp moeten verpoten. LEIDEN - De politie heeft twee Leidse jongens (14 en 16 jaar) aan gehouden die verantwoordelijk zijn voor een reeks inbraken en diefstallen. Verwacht wordt dat de komende dagen in verband daar mee nog meer aanhoudingen wor den verricht Een 14—jarige heler is al gepakt. Het balletje kwam op een opmer kelijke manier aan het rollen. Vori ge week dinsdag werd de 16-jarige jongen door twee andere jongens gesignaleerd op een gestolen brommer. De één herkende zijn vervoermiddel, de ander de berij der. De laatste riep de jongen aan waarop de eerste zijn vermoeden bevestigd zag. De woorden 'Die brommer is van mij' deed de ver dachte vol gas geven en uit het zicht verdwijnen. De gealarmeerde politie trof de brommer vervolgens aan in een schuur bij de jongen thuis. Hij werd zelf even later aan gehouden, waarna ook de 14—jari ge in de kraag werd gegrepen. Zij hebben inmiddels twaalf diefstallen en inbraken bekend. Tot hun buit behoorden drie nieu we brommers met een totale waar de van 7.300 gulden. Twee brom fietsen zijn teruggevonden, van de derde alleen wat onderdelen. Ver der bezochten zij twee kledingza ken waar voor 8.200 gulden aan kleren werd gestolen. Bij een groentehandelaar stalen zij twee maal een party rookwaar. Inbra ken in clubhuizen in Leiden Noord leverde geld, drank en sigaretten op en bij twee scholen werd stereo—apparatuur ontvreemd. Adviesraad wijst bezwaren NZH af LEIDEN - Zes Turkse vrouwen zwommen gisteren in het 5 Mei-bad om hun zwemdiploma te halen. Dat werd hun nadien uitgereikt door de zwemlerares. Het gemeentelijk project om vrouwen van migrayiten de zwemkuyist bij te brengen is zo'n succes, dat het het volgeyid jaar zal worden herhaald. Voor de buitenlandse vrouwen zijn speciale zwemuren gereserveerd. (foto Holvast) LEIDEN - De Vondellaan en Dam laan zullen binnenkort worden heringericht en veiliger gemaakt voor fietsers en voetgangers. Ver keerswethouder Peters en de Raad van Advies voor Verkeers- en Ver- voersaangelegenheden wijzen de bezwaren die de NZH tegen een onderdeel van de reconstructie plannen heeft ingebracht van de hand. Het herinrichtingsplan wordt in twee fasen uitgevoerd: in het na jaar wordt eerst de Damlaan aange pakt en volgend voorjaar wordt de Vondellaan onder handen geno men. Beide straten worden voor zien van een asfalt deklaag en veili ge fietspaden. De Damlaan en Vondellaan ken merken zich vooral door veel fiets- verkeer naar het station, het Aca- Burgerlijke Stand Bewoners OranjegrachtlWaardgracht niet tevreden LEIDEN - Wethouder Tesselaar zal de bewoners van de Waard- gracht/Oranjegracht en omgeving een nieuw voorstel aanbieden voor een ongemakkentoeslag voor de stook(kosten)perikelen. Het huidi ge accepteren de 230 bewoners niet. Zij vinden het bedrag te laag, zijn tegen een verrekening via de stookkosten en menen dat een een malige uitkering geen soelaas biedt voor de komende jaren. In het meningsverschil tussen huis baas de Leidse Woningstichting (LWS) en de huurders hebben bei- Vrijwilligers (1) De Leidse Hulpgroep zoekt vrijwilligers die af en toe hulp willen verlenen aan mensen die licht gehandicapt of eenzaam zijn. Een boodschap doen, een ommetje maken, een korte visite, aan dat soort activiteiten die een uur per week vergen, wordt ge dacht. Ook zoekt de Hulpgroep klusjesmensen voor karweitjes als een waslijn maken, een kraanleertje vervangen e.d. De Hulpgroep is te bereiken op woensdagen tussen tien en één uur bij de Vrijwilligersceyitrale aan de Langegracht 246a. Op de overige kantoortijden worden de boodschappen aangenomen door medewerkers van de vrijwilli- gerscentrale. Telefoon: 149064. Vrijwilligers (2) Het Dienstencentrum Zuid- West zoekt mensen die in het bezit zijn van een auto en enige uren per week willen besteden aan het n ouderen, bijvoor beeld naar het ziekenhuis. Met name gaat het om ouderen die niet meer met het openbaar ver voer mee kunnen en wat begelei ding nodig hebben. Benzinekos- ten worden vergoed. Voor ver dere inlichtingen: Dienstencen trum Zuid-West, Bevrijdings plein 60, tel. 768711. Vogelzangexcursie Het Wereld Natuur Fonds, co mité Leiden, organiseert zater dag een excursie in de Leidse Hout. Deelnemers kunnen dan getuige zijn van het indruk wekkende vogelkoor dat tegen zonsopgang de keel opzet. Een deskundige geeft toelichting op de vele en veelsoortige vogels zoal ter ore brengen. Belang stellenden moeten zich 's och tends om half zes verzamelen bij de Leidse Hout aan de Fa- gelstraat en worden aangera den een verrekijker mee te ne- de partijen water bij de wijn ge daan. Het hete hangijzer van de te hoge stookkosten over 1980-1983 bleef gisteravond echter onaange roerd. De bewoners, Tesselaar en de LWS zaten gisteravond om de tafel om over de nasleep van de bouw- blunders en verwarmingsperike len tot overeenstemming te ko men. Het voorstel van de gemeen te, 25 gulden ongemakkentoeslag per kamer per stookseizoen verre kend via de stookkosten, kreeg echter geen warm onthaal. In to taal levert dit de bewoners onge veer 100.000 gulden op. Zijzelf heb ben echter berekend een bedrag van 157.000 gulden van de gemeen te te goed te hebben. Tesselaar hield hun voor een eerlijk en reëel bod te hebben gedaan. Hij ver klaarde ook pertinent niet meer dan een ton te willen uitkeren. Wel was de wethouder bereid te gemoet te komen aan de wens van de huurders om de vergoeding niet via de achterstallige stookkosten te verrekenen. "Dat betekent dat we misschien vijfhonderd gulden van de gemeente krijgen, maar als je meteen zeshonderd gulden stook kosten aan de LWS moet betalen heb je daar nog niks aan", verklaar de één van de aanwezigen, onder bijval van anderen, zijn weerstand tegen het gemeentelijke voorstel. "Zo maak je ons bly met een dode mus". Ondeugdelijk De bewoners willen immers wel een toeslag voor de ongemakken, maar de achterstallige stookkosten willen ze niet betalen. Volgens hen zijn die namelijk te hoog uitgeval len doordat de verwarming niet deugde. Na veel vijven en zessen zei Tesselaar bereid te zijn zijn huiswerk nog eens over te maken. Hy wil de bewoners tegemoet ko men met een nieuw voorstel, dat eeh uitkering aan de bewoners be helst en een verrekening met de stookkosten. "Maar het totale be drag blijft een ton", zei hij erbij. Aan de wens van de huurders over de stookkostenafrekening 1983/84, waarin fouten zijn geslo pen omdat de meters aan het begin niet op nul stonden, kwam de LWS in de persoon van voorzitter Van Rij tegemoet. Alle nota's zullen worden nagekeken en het verschil wordt verrekend. Van Rij maakte de bewoners te vens duidelijk dat zij de prijs per verwarmingseenheid, hoewel die in sommige gevallen verschilt en hoger uitvalt dan aanvankelijk was beloofd, gewoon zullen moeten be talen. Hiermee gingne de bewo ners* zij het enigszins morrend, ak koord. Over de wens van de huurders, die onverklaarbare, aanzienlijke verschillen in de meest recente stookkostenafrekening hebben aangetroffen, om de verwarmings installatie en -meters op hun be trouwbaarheid te controleren, werd geen overeenstemming be reikt. De LWS denkt dat het stook- gedrag van de bewoners hiervan de oorzaak is, zij slikken dat echter niet. Onaangeroerd bleven de stook kostenafrekeningen van 1980-83. Volgens de bewoners deugen die niet. Sommigen moeten forse be dragen bijbetalen, anderen hebben dat onder protest gedaan. De buurt houdt vast aan kwijtschelding. De LWS meent dat de bewoners ge woon moeten betalen, desnoods via een betalingsregeling. LEIDEN - Geboren: Boudewijn Ewout zv. H.E. Schaafsma en E.L. Beversluis: Cynthia dv. D. van Meijgaarden en M.Y.P.L. de Werd; Willeke dv. G.J. Min- nee en G. van den Haak; Rein Willem zv. A. Schaap en P. Ouwehand; Comelis Willem Jeroen zv. W. van Duijn en C.P.M. van Leeuwen; Nicky Adrianus zv. A. Kuiper en M. Barents; Evelyn dv. J.J. van Strien en I.A.J.M. Brandt; Da- rinka Dorothea dv. T. Klumpers en M.T. Baart; Mark zv. J.C. Prinsen en C. Glas bergen; Paula dv. J.C. Prinsen en C. Glasbergen; Karin dv. J.C. Prinsen en C. Glasbergen; Ilona dv. J.K. Ouwehand en H. Geitenbeek; Gerjanne dv. P. Ou wehand en A.C. Haasnoot; Floor dv. P. van Goudoever en A.J.M. van Niel Schuuren; Judith Willian dv. C.J.M. Verburg en M.C.M. Bavelaar; Maurice zv. J. Pouw en H.W.C. Bronk; Merel Lotte Merlijne dv. P.H. Witteveen en A.M.A. Wessel; Richard zv. J. Knegt en T. van Beekum; Pablo zv. M. Luiten en M.W. Kettenis; Stephan zv. J.J. Smit en C. van Beelen; Robbert Walter Jonathan zv. D.J. van Rossum en J.J. Wening; Pe trus Jacobus Johannes Paulus zv. J.H. van der Zalm en G.C.E.M. Marijnen; Kristel Jennifer dv. A.R.D. Sijnja en J. de Vries; Wijnand Axel zv. J. Wieles en W.B. Maathuis; Tugba dv. T. Qetin en M. Cetin; Dianne Bernardina dv. J.H.A. van der Slot en C.J.M. Koomen; Lau rens Reinout zv. A. Hoek en A.J. Hase- noot; Gijsbertha Berendine Leonards dv. L.J. Bandell en G. Steenkamer. LEIDEN - Overleden: G.E. van der Horst, geb. 3-10-1909, vrl., echtgen. van H.G. Knijnenburg; A.P. Dernee, geb. 24- 9-1908, vrl., geh.gew. met J. Dirkse; M. van Vliet, geb. 23-3-1899, vrl., geh.gew. met P. Karstens; T. Delver, geb. 3-2- 1919, man; C. de Water, geb. 12-2-1956, vrl., echtgen. van P. Onderwater; S.M. van der Leek, geb. 9-3-1927, vrl., echt gen. van B. Singeling; W. Leugerinp, geb. 26-2-1916, man; P. Philippo, geb. 6- 4-1918, man; C.G. Lemmers, geb. 2-3- 1913, man; H.G. van Santen, geb. 18-5- 1928, man; G.S. Beelen. geb. 22-8-1902, man; A. Houthuijzen, geb. 15-1-1917, man; M. van Teijlingen. geb. 30-5-1900, vrl., geh.gew. met A. Twigt; A. van Ros sum, geb. 12-2-1927, vrl., geh.gew. met A.R. Chitty; P. Meyers, geb. 27-10-1901, man; E. Guldemond, geb. 9-9-1893, man; J.A. Bunnik, geb. 13-6-1924, man; J. Los, geb. 19-4-1911. man; L.H. Bakker, geb. 11-12-1921, man; R.S. Eeuwes. geb. 20-8- 1904, vrl., geh.gew. met J. Floor; S. van Ewijk, geb. 17-12-1918, vrl., echtgen. van E. Bronkhorst; A. Hogewoning, geb. 6- 5-1910, man; C.C. Rooyakkers, geb. 1-3- 1900, vrl., geh.gew. met A.A. Kuiken; H.G. de Boer, geb. 22-3-1922, vrl., echt gen. van F. Fengler; C. Mekes, geb. 19-2- 1908, man; J. van Duyn, geb. 23-9-1918, man; J. Hagen, geb. 23-11-1896, man; J.M. Vink, geb. 3-7-1901, vrl., echtgen. van B.G. Hendriksen. demisch Ziekenhuis en op weg naar scholen in de buurt. Aan bei de kanten van de Vondellaan zul len daarom vrijliggende fietspaden worden aangelegd. Aan de kant van de scholen zelfs in twee rich tingen. De Damlaan vervuld sinds het gereed komen van de Churchill- brug en de nieuwe Dr Lelylaan niet langer de functie van wijkontslui- tingsweg. Volgens de plannen krijgt de Damlaan fietsstroken van anderhalve meter breed aan weers zijden. Ter hoogte van de basis scholen in deze straat wordt een sluisje aangelegd waar auto's en bussen elkaar niét kunnen passe ren zodat de oversteekplaats zo kort en veilig mogelijk wordt. De gemeente heeft er voor gekozen het langzaam verkeer (fietsers en voetgangers) hier voorrang te ge ven boven het gemotoriseerd ver keer. 'Eerste slachtoffer' De NZH vreest dat de bus op de Damlaan te weinig ruimte zal heb ben en door uitwijkmanoeuvres het fietsverkeer zal klemrijden. Zonder opknapbeurt en het sluisje in de weg zal de Damlaan, volgens de NZH veiliger voor fietsers en een betere doorstroming van de bussen tot gevolg hebben. De NZH, kreeg gistermiddag, in de Raad van Advies voor Verkeers- en Vervoersaangelegenheden, bijval van een vertegenwoordiger van de verkeerspolitie die zei te menen dat men binnen een maand na de reconctructie "het eerste slachtof fer te kunnen oprapen". Wethouder Peters verweet de po litiefunctionaris "lichtelijk dema gogisch bezig te zijn". De oplos sing van de NZH, een zes meter brede asfaltweg zonder enige mar kering, is volgens de gemeente veel gevaarlijker. Bovendien pas seren slechts twee bussen per kwartier het sluisje in de Damlaan. Die mogen fietsers bovendien niet hinderen omdat ze anders in over treding zyn. De Raad van Advies ging gister middag akkoord met het recon structieplan van de gemeente. Al eerder ging de raadscommissie voor ruimtelijke ordening en ver keer akkoord met de reconstructie zodat die straks volgens de plan nen zal worden uitgevoerd. VALKENBURG - De aanleg van de omleidingsweg van Katwijk, via Valkenburg naar Leiden, de S4, gaat in totaal ongeveer 35 miljoen gulden kosten. Dat maakte een woordvoerder van de provincie Zuid-Holland gisteravond in Val kenburg bekend. Het is de bedoe ling dat uiterlijk in 1987 wordt be gonnen met de aanleg van de weg. Tot dat jaar hebben wetenschap pers de tijd om resten uit de Ro meinse periode in Nederland, die halverwege het tracé onder de grond zitten, te bergen. Tijdens een hoorzitting in dorpshuis De Terp wees burgemeester N. van 't Wout van Valkenburg zijn gehoor gister avond op de noodzaak van de weg voor zijn gemeente. In een redelijk gevulde zaal toon de het Valkenburgse publiek zich enthousiast met de komst van de Beschonken bestuurder HAARLEMMERMEER - Een 28- jarige Leidenaar is vannacht rond een uur op de rijksweg A-4 (Am sterdam-Rotterdam) door de poli tie van Haarlemmermeer aange houden. De man bestuurde zijn personen auto terwijl hij onder invloed van sterke drank verkeerde. Hij moest een blaastest doen en op het poli tiebureau in Hoofddorp werd een bloedproef genomen. omleidingsweg. De aanwezigen konden zich gisteravond uitspre ken over de uitvoering van het werk, dat over twee jaar moet be ginnen. "Over het tracé kan nu niet meer worden gesproken", aldus ir. R. Veenstra. "Dat ligt vast". Veenstra is voorzitter van de projectgroep S4 en werkzaam by de afdeling we gen van de provcincie Zuid-Hol land. Hij zette gisteravond de plan nen van de provincie uiteen over de uitvoering van de weg. Tevens kwam een 'concept-toelichting op het plan voor de aanleg van Secun daire weg 4' aan de orde. Verontrust In die toelichting wordt onder meer aandacht geschonken aan de vormgeving van de weg. Na een langdurig betoog van ir. Veenstra verliet een groot aantal belangstel lenden in de pauze de vergader zaal. Daarna vuurde enkele Val kenburgers vragen af op de voor zitter van de projectgroep. Een paar bewoners van de Voor- schoterweg toonden zich veront rust over het toekomstige verkeer over die weg. "Het is nu al een ra cebaan. Auto's ryden hier soms met snelheden, die hoger zijn dan 120 kilometer per uur", aldus een van de bewoners. Hij vroeg of het niet mogelijk is 'verkeersbelemme- rende maatregelen* te laten nemen op de Voorschoterweg. Evenals de drukte tijdens de spits van het ma rinevliegkamp is dit volgens de provincie een probleem 'dat de aandacht moet krygen'.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 4