Adembenemend acteerwerk en choreografische vernieuwing' Harm Kamerlingh Onnes overleden KIJK UIT VRIJDAG 24 MEI 1985 Theaterprijzen Anne-Wil Blankers, Siem Vroom en Hans van Manen Schouwburgdirecteuren: 'Theater met kat in de zak opgescheept' NIJMEGEN (ANP) - De reorganisatie van het toneelbestel werd terecht toegejuicht. Er hoorde een vereveningsoperatie bij die voor velen even wel desastreus uitpakt: de podiumkunsten komen er veel slechter af dan de bedoeling was. Politici, bestuurders en controverses tussen ambtena ren op de verschillende ministeries maakten dat de theaters met een kat in de zak werden opgescheept. Dit heeft W. Voorman, voorzitter van de Vereniging van Schouwburg en Concertgebouwdirecties in Nederland (VSCD) gezegd in zijn jaarrede op het verenigingscongres dat in Nijmegen werd gehouden. Hij trok er de conclusie uit, dat theaters, gezelschappen, muziekensembles, vrije pro ducenten en overige betrokkenen voortaan meer dan in het verleden gezamenlijk moeten doen, zo mogelijk minder afhankelijk van de diverse overheden. Hij herinnerde eraan, dat de cijfers uitwijzen, dat het publiek wel wil komen als er een goed theater- en muziekaanbod is. Samenwerking acht te hij daartoe absolute noodzaak. Bovendien leek het de voorzitter van de VSCD van belang, dat de directeuren goed op andere ontwikkelingen in de samenleving letten. Het veranderd vrije-tijdsgedrag, de ontwikkeling rond de media en de sociaal-economische situatie van de mensen zijn van grote invloed op de plaats en het functioneren van het theaterbedrijf, aldus Voorman. Het congres stond in het teken van de muziekprogrammering in de Nederlandse theaters. Ook werd besloten de commissie kunstzaken van de gemfeente Rotterdam een telegram te sturen. Ze besloot het Hofplein- theater te sluiten, maar bezint zich opnieuw op deze stap. Het VSCD- congres stelt dat genoemd theater een bijzondere positie voor bezoekers en spelers heeft. Het hoopt en vertrouwt op die politieke moed, die nodig is om een eerder genomen besluit terug te draaien. NIJMEGEN (GPD) - De Ne-' derlandse theaterprijzen voor 1985 zijn gisteren uitgereikt aan vier acteurs, drie danskun stenaars en een veelbelovende jeugdtheatergroep. De uitver korenen ontvingen hun prijzen uit handen van de Gelderse commissaris van de koningin, M. de Bruijne, in het Nijmeeg se concertgebouw De Vereenj- ging. Acteur Siem Vroom kreeg de Louis d'Or voor zijn rol als Socra tes in Het Symposium bij Toneel groep Baal. De jury gevormd door de Vereniging van Schouwburg en Concertgebouwdirecties in Ne derland (VCSD) concludeerde dat Vroom zich met zijn rol in Het Symposium heeft geschaard "on der die selecte groep die hun pu bliek de adem kunnen benemen door er slechts te zijn zonder iets te doen". Anne-Wil Blankers kreeg de Theo d'Or voor haar in alle opzich ten overrompelende rol als de Zweedse koningin Christina in De Troonafstand van Ruth Wolff bij de Haagsche Comedie. "Met grote helderheid gaf zij gestalte aan deze rebelse, gevoelige, begaafde vrouw die zozeer lijdt onder de beperkin gen die het vrouw-zijn haar op legt", aldus de VCSD. De jury ver klaarde verder: "als men naar haar kijkt, lijkt toneelspelen bedrieglijk eenvoudig, maar dit schijnbare ge mak is gebaseerd op groot vak manschap". De Arlecchino kwam toe aan Ed win de Vries voor zijn spel als min naar in Hiroshima Mon Amour van Marguérite Duras door De Salon. De jury werd vooral aangesproken doordat De Vries, ondanks alle vi- deo-apparatuur om hem heen, met zijn rol een onontwarbaar weefsel van blinde betrokkenheid en koel commentaar wist op wekken. "En zo draagt zijn spel bij aan de ver warring waarvan het hedendaags toneel de spiegel is". Catherine ten Bruggencate van theater Persona kreeg de Colombi- na voor haar acteerprestaties als freule Juli in het gelijknamige stuk van August Strindberg. "Haar charme, humor, wanhoop, intelli gentie en erotiek maken de voor stelling meeslepend", oordeelde de jury. De Hans Snoek-prijs voor jeugd theater ging naar de voorstelling Vuurrood van theater Sirkel uit Sittard. „Muziek, spel en vormge ving maakten dit stuk tot een erva ring die een enorm appèl doet op de betrokkenheid en de fantasie t de kinderen". Anne-Wil Blanker Van Manen De dit jaar voor het eerst uitge reikte Nederlandse choreografie- prijs werd overhandigd aan Hans van Manen voor zijn gehele werk. De jury roemde hem daarbij met name om zijn vernieuwingsdrag en zijn onuitputtelijk absorbatiever- mogen daarbij. "Hij gebruikt alle genres met even groot respect en blijkt meermalen een trendsetter". Tot de bijna onuitputtelijke was- Vroom met hun theater)prijzen. lijst van complimenten behoorde verder ook de kwalificatie dat Van Manens choreografieën het belang rijkste exportartikel van de Neder landse dans zijn. Mirjam Diederich kreeg de Zil veren Theater Dansprijs voor haar prestaties als opvallend dramati sche zangeres bij Introdans uit Arnhem. "Hoe uiteenlopend van stijl en atmosfeer de van haar ge vraagde rollen ook waren en zijn, haar interpretatie getuigt steeds weer van een doorleefd tempera ment", beklemtoont het juryrap port. De Gouden Theater Dansprijs ging naar Pauline Daniëls van de stichting Dansproduktie voor haar solo's in het programma Profiel. De jury typeerde haar toneelpre sentatie als tegelijkertijd kwajon gensachtig, vrouwelijk, innemend provocerend en altijd herkenbaar door haar stylistische integriteit. Leids kunstenaar vanmiddag begraven Stilleven met puddingvorm van Harm Kamerlingh Onnes, in 1960 door het Leidsch Dagblad aan de Lakenhal geschonken. LEIDEN De schilder-ke ramist Harm Kamerlingh Onnes is vanmiddag in Den Haag begraven. De Leidse kunstenaar overleed begin deze week op 92-jarige leef tijd in het Academisch Zie kenhuis. Harm Kamerlingh Onnes, zoon van de schilder Menso Kamerlingh Onnes en neef van de natuurkundi ge Heike Kamerlingh Onnes, heeft in tal van Nederlandse musea en galeries geëxposeerd, o.m. in de Leidse Lakenhal. Portretten van Kamerlingh Onnes waren twee jaar geleden in de Waag te zien. Harm Kamerlingh Onnes, in 1893 in Zoeterwoude geboren, heeft zich als beeldend kunstenaar grotendeels zelf ontwikkeld. Hij ontving in zijn jonge jaren impul sen vanuit het impressionisme en het pointillisme en stond ook enigszins onder invloed van de Stijl-groep. Kamerlingh Onnes schilderde veel portretten, stille vens, landschappen en stadsge zichten. Ook was hij een meester in het vervaardigen van uiteenlopen de figuurstukjes, waaruit eveneens zijn voorkeur voor het anekdoti sche in een vereenvoudigde, bijna abstracte stijl, die soms naief aan doet, tot uiting komt. In zijn beste werk, veelal aandoenlijk amusant, kinderlijk en meesterlijk, bereikte hij bovendien een uiterst sensitie ve kleurbalans. Hij maakte portret ten van Ehrenfest en Einstein. Grote bekendheid genoot Harm Kamerlingh Onnes als keramist. Zich op laterè leeftijd aan de kera miek wijdend, toonde hij zich daar in een vernieuwer. Zijn keramisch werk, versierd met geometrische en gestileerd figurale decors, werd over het algemeen als levendig en speels beschouwd. Harm Kamerlingh Onnes heeft tot 1909 aan de Haagweg (toen nog gemeente Zoetwrwoude) gewoond en daarna tot 1927 in Oegstgeest. Hij vestigde zich achtereenvolgens in Den Haag, Delft en Voorscho ten. In 1971 vestigde de kunstenaar zich weer in Leiden. De Lakenhal wijdde in 1963 een grote over zichtstentoonstelling aan Kamer lingh Onnes en toonde zijn kera misch werk op een expositie in 1973. EXPOSITIES De Israëlische kunstenares Pnina Reichman, die sinds 1972 in Neder land woont en werkt, exposeert haar schilderijen in de LAK-galerie. Ze zijn er tot en met 30 juni te zien. Haar werk is volgens het LAK de uitdruk king van een cirkelgang. Die cirkel- gang is opgebouwd uit twee elemen ten, nl. abstractie en figuratie. Zowel via die abstractie als via de figuratie, het beeldende, probeert ze de essen tie van de werkelijkheid te benade ren. In de recente werken van Pnina Reichman is het kleurgebruik tot een minimum: hoofdzakelijk grijze tinten met een enkele donkere toets. Ge bruikt materiaal: acryl op papier. Ook hangen er in de LAK-galerie tekeningen en litho's van Hanny Re- neman. Sinds vijfjaar is deze autodi dact als beeldend kunstenares werk zaam. Er is in haar werk geen herken bare voorstelling te bespeuren. De lijn is bij haar autonoom, verwijst naar niets anders dan zich zelf. De te rugkerende vormen en bewegingen resulteren in een ritmisch geheel. Franse aquarellen van Christiaan Groothoff zijn tot en met 14 juni te bezichtigen bij Pourquoi Pas aan de Nieuwe Beestenmarkt. Schilderyen van Willem Straatman en keramiek van Henriëtte Syatauw zijn tot en met 13 juni te zien in gale rie De Greef aan de Schoolstraat in Wassenaar. Met d^;e expositie viert de galerie haar éénjarig bestaan. Landschappen van Leidenaar A.L. Bossen zijn tot 31 mei te zien bij Dem- menie aan de Haarlemmerstraat (ge durende de winkeluren). Schilderijen van Thijs Veraart han gen tot en met 2 juni bij Fenix aan de Botermarkt in Leiden. Ze zijn er da gelijks, behalve op maandag, te be zichtigen. Schilderijen van Hans Barends en sculpturen van Per Abramsen vor men de nieuwe expositie bij Denise Stephan in de Leidse Bakkersteeg. De expositie, die tot en met 30 juni duurt, is te bezichtigen op vrijdag-, zaterdag- en zondagmiddag. Bel Slot exposeert haar collectie handbedrukte stoffen tot en met 22 juni bij Unieke Produkten aan de Hooigracht. Bel Slot heeft de Konink lijke Academie in Den Haag gevolgd, met specialisatie in dessinontwerpen. Men kan haar werk zien op donder dag en vrijdag van 1 tot 6 en op zater- Voor een expositie van Erica Sijnja kan men dagelijks van 10 tot 20 uur terecht in het verpleeghuis 'Leythen- rode' in Leiderdorp. De expositie duurt tot en met 11 juni. In het museum Swaensteijn in Voorburg zijn van 28 mei tot en met 23 juni werken in textiel en was te zien van de kunstenaressen Arty Grimm, Hermine Lewiszong en Miep Spee. De drie kunstenaressen zijn oorspronkelijk uitgegaan van de In donesische kunst van het batikken. In de loop der jaren hebben zij een eigen techniek ontwikkeld die min der of meer afwijkt van de traditione le Indonesische werkwijze. Leiden Fenix - Botermarkt, Thijs Veraart, schilderijen, t/m 2/6, zo 11-16 uur, di, vr van 10-18 uur, woe, za 9-18 uur, do, 10-21.30 uur. Galerie Denise Stephan - Bakker- steeg, Hans Barends, schilderijen, Per Abramsen, sculpturen, t/m 30/6; vr, za, zo van 13.30-17.30 uur. Studio Statief - Koppenhinksteeg, fo to's van Linda Roodenburg, t/m 29/6; woe, za van 12-17 uur. Burcht - Burgsteeg, kunstenaars te gen apartheid, tot 31/5; woe t/m zo van 12-17 uur. Galerie Le Pigeon - aquarellen van Brian Bosch, tot 11/6; woe t/m za van 12-16.30 uur. Stelling - Lange Mare, tekeningen en schilderijen van Jaap Kanbier, tot 1/6; di t/m za van 12-17 uur. Waaggebouw - Aalmarkt, 'Zusterste den in de kunst', tot 7/6; ma t/m vr van 11-18 uur, do ook van 18-21 uur, za en feestdagen van 10-16 uur. Leidse Beleg - foto's van Hanoi van Kees Planqué, tot eind mei; ma t/m za van 9-18 uur. Holiday Inn - Lo Dieben, stillevens in olieverf, houtskooltekeningen por tretten en poppen, tot 29/5. Piggelmee - Janvossensteeg, Marian ne Geertsma, tekeningen en schilde ryen, t/m 31/5, ma t/m vr van 9-18 uur, do tot 21 uur, za 9-17 uur. De Lakenhal - 'Schilderijen zoeken sponsors', t/m 23/6; di t/m za 10-17 uur, zon- en feestdagen vn 13-17 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde - stencilprenten van Mori Yoshitoshi, t/ m 16/6; di t/m za, 10-17 uur, zo en feestdagen van 13-17 uur. Unieke Produkten - Hooigracht, Bel Slot handbedrukte stoffen, t/m 22/6; do en vr van 13-18 uur en za van 13-17 Leiderdorp Leythenrode - Charles Müller, pente keningen en schilderstukken in acryl verf, tot 30/5; dag. van 10-20 uur. Muzenhof - Pieter Pauptit, ceramiek. Kees Visser, aquarellen en Joop van Bommel, aquarellen en pastelschilde rijen, t/m 5/6, ma t/m vr 14-18 uur, za van 9.30-12.30 uur. Warmond galerie de Pomp - Dorpsstraat, Moni ca Oosterveld, collages, tekeningen, Mieke Bakker-v. Acker, keramiek, Geri Graveland, keramische sieraden, t/m 31/5; woe 10-12 uur, woe, do, za, zo 14-16 uur, di 19-21 uur; thema groen, tot eind mei. Oude Raadhuis - Dorpsstraat, Kun stenaarsgezin: Thijs Overmans, Mie ke Sund, Menotto, Lesorbier, naieve schilderkunst, t/m 6/6; di van 19-21 uur, woe, do, zo van 14-16 uur, za van 11-16 uur. Stad Rome - grafiek van Ries Kleij- nen, tot eind mei. Noordwijkerhout Openbare bibliotheek - Aad Smid, Olieverfschilderijen, Andrea van Houten, keramiek, aquarellen van Ron van der Eist, tot 30/5; ma, woe, vr Noordwijk de Baak - Kon. Astridboulevard, por tretten Alice Knufman, tot 4/6; ma tot vr van 10-17 uur. Hazerswoude Het Anker - Chopinlaan, wandkleden van Lidy van der Spek, tot 30/5; ma Wassenaar Galerie Henk de Greef - Schoolstraat, Willem Straatman, schilderijen, Hen riëtte Syatauw, keramiek, t/m 13/6; di t/m 2 5-18 i Auberge De Kieviet - aquarellen, gouaches, olieverfdoeken, pasteld en pentekeningen van Kees A. van Cit- ters, tot 13/6; dag. beh. ma van 9-12 en 15-19 uur. Rijnsaterwoude Galerie De Barg - fotoconstructies van Ronald Notermans, t/m 2/6; do en vr van 19-21 uur, za en zo van 14-18 Concerten KLASSIEK Het Leids Studenten Koor en Orkest 'Collegium Musicum' geeft vanavond een concert in de Hooglandse kerk. Het programma vermeldt werken van Strawinsky (Monumentum pro Ge- sualdo), Bach (Cantate nr. 71.), Verdi (Avé Maria en Stabat Mater) en Ffitz- ner (Symfonie in C-groot). Er zullen ook Italiaanse madrigalen worden uitgevoerd. De uitvoering staat onder leiding van Nico van der Meel en Ro bert Eliscu. In het kader van een culturele uit wisseling is het Franse koor 'Chorale du Pincerais' gedurende het pinkster- weekeinde te gast bij Wassenaar Vo- caliter. Beide koren zullen samen met het kamerkoor Quod Libet een con cert geven op zondagmiddag in de Dorpskerk. Op het programma staan werken van Bach, Gluck en Schütz, waaronder ook dubbelkorige werken. Het concert beeint om twee uur. Het Voorschötens Kamerkoor pre senteert zich woensdagavond 29 mei in de Herv. Dorpskerk met een pro gramma, dat de namen bevat van o.a. Bach, HSndel en Biber. Het koor staat onder leiding van Rita Eriks-Zonne- veld. Medewerking wordt verleend door een instrumentaal ensemble be staande uit Arie Hordijk, blokfluit, Piet Affourtit, viool, Job ter Haar, cel lo, Jacques v.d. Meer, contrabas, Bert Mooiman, orgel, en Aat Eriks, even eens orgel. Het Leids Studenten Kamerorkest geeft dezelfde woensdagavond een concert in het LAK-theater. Het pro gramma wordt gewijd aan werken van Kurt Weill, te weten Symfonie nr. 1, Vom Tod im Wald, Frauentanz, Le Grand Lustucru, Happy End en Der Silbersee. Medewerking verlenen Ruth Rainero (sopraan), Ludy Vrij dag (tenor), Aijen Liesker (bariton) en een voor deze gelegenheid samenge steld koor. Het geheel staat onder lei ding van Jacques van Steen. Dit con cert begint om half negen. [agerty 2 dag het wekelijkse wandelconcert i de Hartebrugkerk verzorgen. De gelbespeling duurt van drie uur t half vier. Het wekelijkse lunchconcert op woensdagmiddag in de Hooglandse kerk wordt de komende week ver zorgd door de organist Piet Hulsbos. Het concert begint om half één. POP Claw Boys Claw is één van de wei nige groepen die het verdient wereld beroemd in Almelo te worden. Gena deloos harde gitaarmuziek die wel ga- ragerock wordt genoemd, maar ei genlijk meer met fresen en machine- bankwerken van doen heeft. Bekend ook van een hartverscheurende inter pretatie van 'Venus', die Mariska Ver- es doet vergeten. Claw Boys Claw treedt vanavond op in het Leids Vrije- tijds Centrum aan de Breestraat. Eton Crop verzorgt het voorprogramma. Het Schotse gezelschap Plague of Fools speelt zaterdag 25 mei in Tent aan de Zuylen van Nijeveltstraat in Wassenaar. Aanvang 23.30 uur. Ton Engels noemt als bronnen v spiratfe muziek uit de jaren zeventig van Little Feat, Ry Cooder, Frank Zappa en Weather Report. Blowbeat speelt zaterdag 25 mei in Het Kasteel in Alphen aan den Rijn. Aanvang 21.00 uur. DIVERSEN Het Leids Vrijetijds Centrum wil zaterdag 25 mei voor een nachtclub doorgaan. Aangepaste verlichting, voorkomend personeel en een met één uur verlate sluitingstijd. Onder de titel 'A night at the Cocktail Club' wordt een programma gepresenteerd met de travestiet Jill Monroe, zange res Astrid van Helden, het fooisduo Foreign Bodies uit Utrecht en de het acrobatenduo St. EXVP uit Leiden. De negenmansgroep Weenie and the Jugs zorgen voor een dansbare afslui ting. De zaal gaat om 21.00 uur open. JAZZ De New Association van drummer Pierre Courbois treedt zaterdagavond op bij Hot House in het universitaire restaurant aan de Cleveringaplaats. Leiden Claw Boys Claw: vanavond in het LVS. Schouwburg za 25, 20.15 uur, Leiden English Spa- king Theatre met Dr. Faustus. LAK-Theater vr 24, 20.30 uur, Motor met 'Teder heid'. woe 29, 20.30 uur, Lesko concert: Kurt Weil. do 30, 20.30 uur, Sater .en 'Het huis van Bernarda Alba*. Microtheater vr 24, za 25,20.30 uur, laatste voorstel lingen van de musical 'Weg, weg, weg' door Imperium. Den Haag Kon. Schouwburg vr 24, 20.15 uur, de Haagse Comedie speelt 'Medea' van Euripides, a 25, zo 26, Haagse Comedie met 'De Haagse Comedie met vernieuwde versie van 'Krapp's Laatste Band' van Samuel Beckett. do 30,20.15 uur, Haagse Comedie met 'Rinoceros' van Eugène Ionesco. HOT-theater vr 24, za 25, 20.30 uur, Toneelgroep Eklips met 'Ze zei: vernietigen' van Marquerite Duras. do 30, vr 31, 20.30 uur, DiVas A.C. Me xico met 'Don Giovanni'. Circustheater vr 24, za 25, 20.15 uur, zo 26,14.30 uur, musical 'Ping Ping' van Annie M.G. Schmidt, Harry Bannink en Paddy Stone, met o.a. Joop Doderer, Gerrie van der Klei. di 28, 20.15 uur, Dansakademie Til burg met 'Visions Fugitives' 'Pas-de- deux-Blauwe Vogel' en 'Petrouchka', m.m.v. orkestklas van het Brabants Conservatorium. do 30, vr 31, 20.15 uur, André van Duin's Jubileumrevue 'Reis om de wereld in 180 minuten'. Congresgebouw vr 24, 20.15 uur, Residentie-Orkest o.l.v. Ferdinand Leitner, Godfried Hoogeveen, cello. Diligentia do 30, vr 31, za 1, 20.15 uur, Peter Fa- ber met muzikant Rob Boonzajer in 'Wilde vaart'. Amsterdam Concertgebouw woe 29, kl. zaal, 20.15 uur, Bob van Asperen, clavecimbel. do 30, kl. zaal, 20.15 uur, Het Strijkor kest van het Utrechts Conservato rium o.l.v. Eli Goren. Cultureel centrum Amstelveen vr 24, 20.15 uur, Paul van Vliet in 'Wat gaan we doen...'. vr 31,20.15 uur, Bijlmer Operette Ver eniging met 'Patience' van Gilbert en Sullivan, m.m.v. Amsterdams Prome nade Orkest o.l.v. René Benschop. Nieuwe de la Mar theater vr 24, za 25, 20.15 uur, Martine Bijl met 'Martine', m.m.v. o.a. Henk van der Molen. zo 26 t/m ma 3,20.15 uur, Carolien van den Berg, Robert Borremans e.a. in 'Song' van Neil Simon. Stadsschouwburg vr 24, za 25, do 30, vr 31, 20.15 uur, zo 26, ma 27, woe 29, 14 uur. Het Natio nale Ballet 'Niemandsland' 'Three pieces', m.m.v. Het Nederlands Bal letorkest. Frascati di 28 t/m za 1, 20.30 uur, André van den Berg, Elfi de Meij, Gaby Witte- veen in 'Topconferentie' vann Robert David McDonald. Rotterdam De Doelen vr'24, gr. zaal, 20.15 uur, Rotterdams Philharmonisch Orkest o.l.v. Herbert Blomstedt, Gidon Kremer, viool, vr 31, gr. zaal, 20.15 uur, Rotterdams Philharmonisch Orkest o.l.v. Luciano Berio, Aldo Bennici, altviool en vio listen van het Rijnmond Jeugd Ka merorkest. Theater Zuidplein vr 31,20.30 uur, F act met 'Judith' van Friedrich Hebbel. woe 29, do 30, 20.30 uur, Stiching De mon met 'Demonen' van Lars Norén. Hofpleintheater vr 24, za 25, 20.15 uur, 'Jan Rap en z'n Maat' van Yvonne Keuls, di 28 t/m do 30, 20.15 uur, Youp van 't Hek in 'Verlopen en verlaten'. Luxor Theater vr 24, za 25,20.15 uur, Hoofdstad Ope rette viert haar 40-jarige jublileum met de operette 'Die lustige Witwe' van Franz Lehèr. Utopia vr 24, za 25. zo 26, 20.30 uur, RO Thea ter met 'Mieke Mom' van Guus Kuy-

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 25