Actieprogramma NAVO-ministers herschi Bloedbad in Beiroet: 60 doden iÉÉI HÉM Stern onthult handboek Pershing-2 Verbetering conventionele wapens Blanke verpleegster gestenigd, bezweken Tamils eisen militaire interventie van India DONDERDAG 23 MEI 1985 BUITENLAND PAGINA 7 BRUSSEL De ministers van defensie van de NAVO zijn het gisteren in Brussel in recordtijd eens geworden over een 'actieprogramma' voor de verbetering van de conven tionele (niet-nucleaire) verdediging van het bondgenootschap. In hun lente-vergadering, die slechts een dag duurde, is een lijst opgesteld van tekortkomingen die in de komende vijftien jaar drin gend verbetering behoeven. Uit- f voering van die prioriteiten gaat de NAVO-landen veel geld kosten. Volgens NAVO-secretaris gene raal Lord Peter Carrington zal uit voering van alle prioriteiten niet door Hans de Bruijn kunnen binnen de financiële gren zen van de NAVO-afspraak om de defensie-uitgaven jaarlijks met 3 procent te laten stijgen. In Neder land bedraagt de stijging momen teel slechts 2 procent. Volgens minister van defensie De Ruiter spitsen de prioriteiten voor ons land zich toe op verbete ring van de paraatheid van de land strijdkrachten (het eerste leger korps) en vergroting van de muni tie-voorraden, teneinde een even tueel gevecht langer te kunnen vol houden. De oude NAVO-wens dat Neder land een tweede landmacht-briga- Jonge Armeen in strafkamp overleden MOSKOU (ANP) - De Armeense politieke gevangene Isjtsjan Mkrtsjan, die een straf van 16 jaar uitzat wegens betrokkenheid bij de Armeense beweging voor de, bur gerrechten, is vorige maand op 28- jarige leeftijd in het werkkamp nr.36 in het gebied van Perm ï*in de Oeral - overleden. Dit heeft de in Frankfort zetelende Internationale vereniging voor de mensenrechten (IGFM) bekendgemaakt. Mkrtsjan, een uit Jerevan afkom stige machineconstructeur, werd in mei 1980 gearresteerd wegens „anti-Sowjet agitatie en propagan da" en „oprichting van een anti- Sowjet organisatie". In april 1981 werd hij veroordeeld tot een straf van twaalf jaar: zeven jaar straf kamp en vijf jaar interne verban ning. Wegens vluchtpoging uit het werkkamp kreeg hij er later nog vier jaren kamp bij. de op de Noordduitse laagvlakte stationeert, is dit keer niet op nieuw naar voren gebracht, aldus De Ruiter. „Maar in de NAVO is nu wel geaccepteerd dat wij dat niet willen, omdat wij het geen goede geldbesteding vinden". Nederland besteedt dat geld lie- het op de been brengen van bare middelen kan worden omge sprongen. De NAVO-landen gaan ook onderzoeken welke projecten eventueel op basis van een geza menlijke financiering uit een NA- VO-pot kunnen worden uitge voerd. De ministers benadrukten nog de afspraak om te proberen ministers nodig om de steeds gro ter wordende kloof op conventio neel gebied met de strijdkrachten Momenteel kopen de Europe- wapens dichten. De achterstand NAVO op dit punt houdt het ge- se bondgenoten veel vaar in dat in oorlogstijd te snel in de VS dan andersom, naar nucleaire wapens moet wor den gegrepen, aldus de ministers Prodllktic in een verklaring, Prioriteiten De belangrijkste prioriteiten die gisteren door de ministers werden gesignaleerd, zijn: - vergroting van de paraatheid van de landstrijdkrachten; -verbetering van de mobilisatie van reserve-troepen; - de mogelijkheid om de tweede lijn van de vijandelijke troepen aan te vallen; - de luchtverdediging; - vergroting van de ontoereikende munitievoorraden; - de noodzaak van een beter identi ficatiesysteem voor vliegtuigen; - meer middelen voor bestrijding van zeemijnen; -versterking van de verouderde strijdkrachten aan de zuidflank van de NAVO (Portugal, Grieken land, Turkije). De ministers besloten gisteren voorts al uit het NAVO-infrastruc- tuurfonds geld te halen voor de de VS aanvoeren, planning voor de lange termijn worden verbeterd, zodat op een ef ficiëntere manier met de beschik- van de kruisraketten Pershings in West-Europa volgens het bestaande schema. ETA-aanslag In de buurt van San Sebastian, in Spaans Baskenland, zijn gisteren de lijken gevonden van twee dood geschoten politieagenten. Naar de politie meedeelde waren de agen ten de avond tevoren reeds ver mist. Een anoniem persoon, die zei namens de ETA te spreken, had te lefonisch de plaats bekendge maakt waar de lijken konden wor den gevonden. Met de aanslag heeft de ETA haar jongste terreur- offensief voortgezet, dat de afgelo pen twee weken aan vijf mensen het leven kostte. Irak martelt Irak heeft de verschillende aan bevelingen van Amnesty Interna tional om de mensenrechten in de toekomst te waarborgen tot op he den niet opgevolgd. Dit heeft de in ternationale mensenrechtenorga nisatie gisteren meegedeeld. Gevangenen van de Iraakse vei ligheidsdiensten worden volgens berichten die Amnesty heeft ont vangen, gemarteld. De martelin gen beginnen doorgaans meteen na de arrestatie en verder tijdens verhoor, terwijl de arrestanten „in communicado" worden gehouden. Politieke verdachten en leden van verboden partijen worden bij wijze van routine gefolterd met als doel bekentenissen te krijgen of om hen te dwingen hun mening te herzien. Geregeld overlijden arrestanten tij dens hun gevangenschap. Bos-traject In de nacht van dinsdag op woensdag is een aanslag gepleegd op de hoofdspoorbaan tussen Hamburg en Hannover. Persoonlij ke ongelukken hebben zich niet voorgedaan en alleen aan een loco motief ontstond lichte schade. De politie zoekt de daders onder tegenstanders van een in uitvoe ring zijnd spoorwegproject in Lü- neburg in Nedersaksen. Voor de aanleg van de nieuwe lijn vermijdt wordt een deel van een bos gekapt. De tegenstanders hiervan hebben na een eerdere aanslag in een brief verklaard dat zij uit wraak waren opgetreden. Pools protest Bij de universiteit van Warschau hebben zeker 1500 studenten en medewerkers gisteren geprotes teerd tegen nieuwe wetsvoorstel len waarmee de autoriteiten hun controle op het hoger onderwijs kunnen vergroten. JOHANNESBURG (UPI/AFP) - lijk van Johannesburg. De politie Bij het voortdurende geweld in de raadt iedereen aan wegen rond Du- zwarte woonsteden in Zuid-Afrika duza te mijden, zijn drie mensen omgekomen. Dit In Duduza werd dinsdag het lijk meldde de politie gisteren van een niet geïdentificeerde man Een blanke verpleegster die gevonden. Maar de politie gaf geen maandag in de woonstad Duduza bijzonderheden over de omstan- door zwarten uit haar auto werd digheden rond zijn dood. In Kim- gesleurd en met stenen bekogeld, berley.de stad van de diamantmijn, zich voordeed op 48 km zuidooste- ADVERTENTIE MADRID - Het Spaanse week blad Interviu heeft deze week de hoogste boete gekregen die ooit aan een krant of tijdschrift in Spanje is opgelegd. Het weekblad, gespecialiseerd in bloed en bloot, werd door de rechtbank in Barce lona veroordeeld tot betaling van het niet misselijke bedrag van door Gerrit Jan Hoek 800.000 gulden wegens de publika- tie van een serie naaktfoto's zonder toestemming van de betrokkene. De dame in kwestie die zonder textiel werd afgedrukt, is dan ook niet de eerste de beste: Mercedes Lieer, echtgenote van Gonzalo de Borbon Dampierre, een volle neef van de Spaanse koning Juan Car los. De koninklijke neef is overigens het zwarte schaap van de familie. veel grotere aantallen mobilisabele de defensie-uitgaven jaarlijks met soldaten en aan verbetering van de 3 procent te laten stijgen. Volgens logistieke ondersteuning (trans- Lord Carrington „heeft de NAVO port, voorraden) voor de troepen de mogelijkheden om de bestaan- die in oorlogstijd in Noord-Duits- de financiële middelen heel wat land moeten vechten, zei de be- beter te gebruiken dan tot nog toe windsman. het geval is". De verbetering van de conven- Een van de mogelijkheden daar- tionele verdediging is volgens de toe werd de samenwerking op r terieelgebied tussen de Verenigde Staten en Europa genoemd. Er moet volgens de ministers i de Sowj et-Unie te kunnen fectief 'twee-richtingverkeer' ko- Wel benadrukten de ministers de Daarnaast moet de defensie- noodzaak door te gaan met de overleed dinsdag een zwarte r bij ken- door een menigte jongeren in gekomen na het incident, dat brand te zijn gestoken. Ook over deze moord werden geen bijzon derheden gegeven. In de oostelijke Kaapprovincie liepen voorts twee zwarten ernsti ge verwondingen op toen brand bommen werden gegooid in hun huizen in de voorstad Tantje bij Port Elizabeth. Zes jongeren wer den aangehouden omdat ze molo- tov-cocktails bij zich hadden. Ook elders werden weer auto's en hui zen in brand gestoken en vuurde de politie met rubberkogels en ha gel om brandstichtende jonge zwarten te verspreiden. De frustra ties van de zwarten over het apart heidssysteem en werkloosheid ver talen zich de afgelopen weken steeds vaker in onderlinge botsin gen een grote rol. Boete voor koninklijke naakt-foto Bij gebrek aan een uitkering uit de staatskas is Gonzalo erin geslaagd op een uiterst curieuze manier aan de kost te komen: de Spaanse da mesbladen betalen Gonzalo astro nomische bedragen voor het exclu sieve publikatierecht op de meest onbenullige wederwaardigheden uit zijn privé-leven, variërend van zijn eerste huwelijk (dat amper een paar maanden duurde) tot de schijnzwangerschap van zijn hui dige echtgenote Mercedes Lieer. Met de publikatie van de naakt foto's had Gonzalo de Borbon in één klap binnen willen zijn, want zijn eis tegen Interviu wegens de serie blote foto's (die overigens voor het huwelijk gemaakt waren met instemming van Mercedes Li eer en door het foto-agentschap aan Interviu waren doorverkocht voor het miserabele bedrag van 4.000 gulden) bedroeg in eerste in stantie maar liefst 1,4 miljoen gul den. Maar de rechter zette de neef van Juan Carlos een stevige pin op de neus, door het argument dat de naam van de koninklijke familie in diskrediet was gebracht, naast zich neer te leggen. De door Interviu overlegde be wijzen over de levenswandel van Gonzalo de Borbon toonden vol gens het rechterlijke vonnis onom stotelijk aan, dat Don Gonzalo "de eerbaarheid en voorzichtigheid, die bij het dragen van de koninklij ke naam horen, niet had betracht". Interviu heeft intussen hoger be roep aangetekend tegen het von nis, waardoor het bijna de helft van de opbrengst van een wekelijkse uitgave dreigt te verliezen. Voor die prijs had het blad beter een naaktportret van een klassieke meester kunnen kopen. Westduitsers voorstanders van hereniging BONN (AFP) - Bijna driekwart van de Westduitsers - om precies te zijn 72 procent - blijkt voor hand having van de clausule tot Duitse hereniging in de grondwet te zijn. Slechts dertien procent is ervoor om deze te schrappen, zoals afgelo pen vrijdag was voorgesteld door oud-minister van justitie Jürgen Schmude. Schmude zei voorstander te zijn van schrappen of op zijn minst wij zigen van de preambule van de „grondwet" uit 1949, die de de Duitsers ertoe oproept „de eenheid en vrijheid van Duitsland te vol tooien via de weg van zelfbeschik king in vrijheid". Daarmee riep hij een golf van protesten binnen de regeringscoalitie en SPD over zich af. De Amerikaanse minister van defensie, Caspar Weinberger, zei dat Amerika op dit terrein zijn best doet. Als voorbeeld noemde hij de aankoop door de VS van 300.000 Italiaanse Beretta-pistolen voor de Amerikaanse landmacht. Carrington bracht zelf het ge brek in de NAVO aan effectieve be scherming tegen chemische wa pens naar voren. „Zolang er geen wereldwijd verbod op deze wapens bestaat, moet de NAVO er reke ning mee houden dat ze in een oor log worden gebruikt". Op het zelf vervaardigen van chemische wapens rust in de NA VO (buiten de VS) zo'n taboe, dat daarover gisteren niet gesproken kon worden. De Amerikaanse de fensieminister Weinberger liet blij ken dat de Amerikanen op dit punt echter doorgaan met onderzoek en produktie. „De Sowjet-Unie heeft ook een grote chemische capaciteit en gebruikt die ook, bijvoorbeeld in Afghanistan", zei hij. Het Amerikaanse plan voor een BEIROET - Een hulpverlener draagt een gewonde baby in zijn armen in de hel van rook, bloed en vuur, die gistermiddag tijdens het spitsuur ontstond in de wijk Sinn El Fil in de christelijke sector van Beiroet, nadat een auto met explosieven tot ontploffing was gebracht (AFP-foto links). De verantwoordelijkheid van de aanslag is nog niet door enige organisa tie opgeëist. Terwijl zich in Oost-Beiroet het drama met de autobom voltrok, werden in het westen van de oorlogsstad de gevechten tussen Palestijnen en de sji'ietische Amal-militie voortgezet. Op de foto boven (AP) duwt een sji- 'iet een Palestijn met zijn stengun voor zich uit. bouw tot 1990 van 665 bunkers verdediging vanuit de ruimte te- voor de vliegtuigen die in oorlogs- gen raketten (Star Wars) is door de tijd de verversingstroepen vanuit defensieministers niet besproken. BEIROET (Rtr./AFP/DPA/UPI) - Het ontploffen van een zware auto bom in het christelijke Oost-Bei roet heeft gisteren aan zeker zestig personen, onder wie vijftien kinde ren, het leven gekost. Volgens oog getuigen en radioberichten liepen bijna tweehonderd mensen ver wondingen op. Intussen gingen rond de Palestijnse kampen in het zuiden van de hoofdstad de ge vechten tussen sji'itische strijders en Palestijnen voor de derde achtereenvolgende dag in alle he vigheid voort. De auto met naar schatting 250 kilo explosieven ontplofte in de christelijke woonwijk Sin el Fin. Dit gebeurde rond twee uur 's mid dags op het moment dat veel schoolkinderen naar huis terug keerden. Ooggetuigen verklaarden dat minstens vijftien kinderen om het leven kwamen in een voorbij rijdende schoolbus, die door de zware explosie werd opgeblazen. Automobilisten verbrandden le vend in hun voertuigen en velen vonden de dood onder neerstor tend puin. De schade aan gebou wen en auto's is enorm en oogge tuigen spraken van een hel van vuur, rook qn puinhopen. De 'ex plosie sloeg een krater van zes me ter doorsnee. In de paniek moest de politie in de lucht schieten om het hulpver leners mogelijk te maken hun werk te doen. Ambulances dreig den voortdurend te worden getrof fen door granaten, die in andere delen van de stad terrecht kwa men. De ziekenhuizen riepen drin gend bloedddonors op. Het was de zwaarste bomaan slag, die het oostelijke deel van Beiroet ooit heeft getroffen. Vorige week werden in West-Beiroet acht mensen gewond, toen een bom ontplofte bij een gebouw van de Druzische militie. Amal-militie De sji'itische Amal-militie, die de afgelopen drie dagen in Beiroet slag leverde met Palestijnse strij- uitgevoerd 'en door de Libanese regering van nationale eenheid in het eigen beleidsprogramma moe ten worden opgenomen.' Hij stelde voorop dat Israël zich onvoorwaar delijk uit Libanon dient terug te trekken en dat de Unifil tot aan de Israëlische grens stelling moet ne- De secretaris-generaal de ders, heeft gisteravond de kampen Verenigde Naties, Javier Pérez de Sabra en Chatilla ingenomen. Vol- Cuéllar, deed woensdag een drin- gens militaire zegslieden heeft Amal de kampen geheel in handen, gend beroep op de Libanese rege ring om een einde te maken i staat Bourj el-Barqjneh, het gewelddadigheden tegen de bur- derde vluchtelingenkamp in Zuid- gerbevolking van Beiroet. Vooral Beiroet dat door sji'itische strijders de strijd om de Palestijnse vluchte- wordt belegerd, nog onder Pale- 1 1 stijnse controle. Ooggetuigen verklaarden dat veel Palestijnse bewoners de kam pen ontvluchtten. „Het was tra gisch. Veel vrouwen, kinderen en bejaarden kwamen huilend en schreeuwend uit de kampen ren nen. Zij zijn er na de gevechten van de afgelopen dagen slecht aan toe. Sommigen van hen vielen flauw bij hun vlucht", zo zei een oogge tuige. Een Palestijnse functionaris gaf toe dat de sji'ieten Sabra en Chatil la in handen hebben. „Maar wij hebben Bourj el-Barajneh nog en wij denken niet aan het aanvaar den van een staakt-het-vuren", zo voegde hij eraan toe. Overigens is de Syrische minis ter van buitenlandse zaken Farouk Al-Sharaa, die op het ogenblik een bezoek brengt aan Frankrijk, van mening dat een nieuwe verzoe ningsconferentie voor Libanon niet nodig is. Hij zei in een TV-in- terview dat de principebesluiten van de vorige conferentie in Genè- ve en Lausanne moeten worden lingenkampen baarde hem ernstig zorgen, aldus VN-woordvoerder Francois Giuliani. De VN-waarne- mer voor de PLO Zehdi Labib Ter- zi heeft de vice-secretaris-generaal van de VN, Brian Urqhart, op de hoogte gesteld van de situatie in de belegerde kampen, aldus Giuliani. Jordanië en de PLO verzochten gisteren om interventie van de VN 'om de veiligheid van de Palestijn se vluchtelingenkampen in Liba non te garanderen.' Arafat ver zocht bovendien om een spoedzit-, ting van de Veiligheidsraad over de kwestie, aldus de Jordaanse ra dio. De PLO kan echter in haar sta tus als waarnemer bij de VN geen spoedvergadering bijeenroepen. Daartoe zijn alleen de door de VN erkende regeringen gemachtigd. Arafat zou verschillende regerings leiders dringend om hulp hebben verzocht, onder anderen de Indiase premier Rqjiv Gandhi. NEW DELHI/COLOMBO (AP) - Ruim 2500 Tamils zijn gisteren in de zuidelijke Indiase deelstaat Ta mil Nadu gearresteerd toen zij een betoging hielden uit protest tegen de 'volkerenmoord' op Tamils in Sri Lanka. Het persbureau United News of India heeft dit gemeld. De betogers vormden blokkades bij overheidsgebouwen in de regio Pondicherry en andere gebieden in Tamil Nadu, toen de politie in greep en ruim 2500 actievoerders oppakte op beschuldiging van ver storing van de openbare orde. Alle arrestanten, onder wie een voor malige eerste minister van Pondi- orangenumonade FRANKFURT (AP) - Het Duitse weekblad Stern publiceert van daag delen uit een handboek voor het monteren en in stelling bren gen van de Pershing 2-raket dat volgens het blad eind maart in een vuilniscontainer in het dorp Lein- zell gevonden werd. De jongste editie van het week blad toont foto's van 13 pagina's uit het handboek. Het handboek geeft volgens Stern gedetailleerde in structies over montage- en plaat singsvoorschriften. Het Ameri kaanse leger heeft woensdag de au thenticiteit van het handboek be vestigd, maar gezegd dat het een niet geheime en enigszins achter haalde gids was voor soldaten bij Pershing 2-brigades. Het hoofdkwartier van het Ame rikaanse leger in Heidelberg heeft ook bevestigd dat de man wiens naam in het boek geschreven was, sergeant Thomas Bastian, een voormalige inwoner van Leinzell, een tijd lang bij de 56e Amerikaan se Veldartillerie Brigade gezeten heeft die de Pershing 2-raketten in West-Duitsland bedient. De briga de is gelegerd in Schwabisch- Gmünd, vlakbij Leinzell. Bastian handboek uit 1983 dateert en geen ketten heeft besteld', schreef Stern volledig beeld geeft van de huidige z°?der nadere toelichting. gang i zaken. Een foto in Stern toont de om slag van het handboek waarop een gelanceerde raket te zien is en de titel 'Pershing II New Equipment Training'. 'Alë de instructies die in het boek staan opgevolgd zijn - en we moeten aannemen dat het Ame rikaanse leger dat doet - is een groot deel van de Pershing 2-raket- ten op Westduitse bodem constant bewapend met kernkoppen,' schrijft Stern. Het handboek beschrijft het op stellen, starten en gebruik van de Pershing 2-raket, evenals verschil lende staten van paraatheid, bevei ligingen en de voorgeschreven rustperiodes voor de teams die zich met de raket bezighouden, al dus Stem. Het weekblad schreef voorts dat In een verklaring noemt de leger- volgens het handboek een onder- leiding in Heidelberg het hand- delendepót van het Amerikaansè boek 'een studentengids omscholingscursus van mensen delendepöt leger in Weilerbach over meer dan 108 Pershing 2-raketten beschikt. die de Pershings 2 bedienen.' Het 'Deze geheime Pershing-voorraad is geen handleiding voor het bedie- verklaart waarom het Amerikaan- nen van de raket, zo zegt de verkla- Se leger bij (raketfabrikant) Martin Stem verklaarde het 230 pagina's tellende boek van een inwoner van Leinzell te hebben gekregen na een telefoontje van de burgemees ter van het naburige Schechingen. De burgemeester Jürgen Schaich zei gisteren dat hij met Stern con tact had opgenomen, maar niet na-, dat hij drie keer het Amerikaanse leger gebeld had en geen serieus antwoord gekregen had. Hij zei dat de Amerikaanse militaire politie in Schwabisch Gmünd hem uitgela chen had toen hij vertelde dat er in het gebied een Pershing 2-hand- boek gevonden was. Later werd hij hierover teruggebeld, maar onder tussen was het handboek al bij Stem beland. Schaich weigerde de KOREA - De Zuidkoreaanse rege- ring heeft besloten tien politieke gevangenen vrij te laten. Dit in het kader van buitengewone amnestie Schaich, een lid van de CDU, zei ter gelegenheid van de viering van dat hij Stern gebeld had uit veront- de geboortedag van Boeddha rusting over het feit dat het hand- (maandag), zo is uit officiële bron boek en 13 M-16-munitiepatronen in de vuilcontainer bij de lagere school van Leinzell gegooid waren. o 'Ik heb twee kinderen op die den die van dè amnestie profiteren. cherry, zullen waarschijnlijk don derdag weer vrijkomen. De demonstranten willen dat de regering-Gandhi op Sri Lanka in grijpt om een einde te maken aan de vervolging van Tamils door de ethnische meerheid van Sinhale- zen. Premier Gandhi wijst echter al te rechtstreekse bemoeienissen met de Tamil-kwestie in het zuidelijke buurland af en wil al he- lemaalniet weten van een militaire interventie zoals veel militante Ta mils in India willen. De Srilankaanse minister van na tionale veiligheid Athulathmudali heeft gisteren tegenover de bezoe kende Australische minister van buitenlandse zaken Hayden ge zegd dat Tamils die naar Australië zijn uitgeweken steun verschaffen voor terreurdaden op Sri Lanka. In Australië woont een. aanzienlijk aantal Tamils, maar Hayden zei niet over informatie te beschikken dat Australische Tamils harde ter reuracties in hun vaderland onder steunen. Op een vraag van Hayden over de toenemende stroom berichten dat het overwegend Singalese le ger zich schuldig maakt aan stel selmatige vervolging en uitroeiing van de Tamilbevolking reageerde president Jayewardene met de ver klaring dat er onder de strijdkrach ten inderdaad meer discipline moet komen. Om dat te bereiken kondigde hij onder meer aan dat militairen die hun boekje te buiten gaan zullen worden vervolgd. uit De tien gevangenen maken deel ongeveer 800 veroordeel- school en ik vind het gevaarlijk dat dingen als munitie worden wegge- De nieuwe, oppositionele Partij i de Natie heeft de regering ver- ring, die toevoegt dat het Marietta 258 in plaats i gooid op plaatsen waar kinderen zocht 118 "gewetensgevangenen" erdoor gewond kunnen worden.' vrij te laten.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7