Walnoot: nog steeds in de mode Badkamer opknappen populaire dhz-klus HOBBY IV <8? Calathea komt uit het tropisch regenwoud Rollenspel in de slag met Monopoly Beits met lange standtijd m Het oog des Meesters: VRIJE TIJD Zin en onzin over isolatie Foto's bewaren In donker niet goed te zien Vriendelijke 'antipoep' Verfspuit ook "roller" Voorlichtingscampagne over glas PAGINA 16 ST DONDERDAG 23 MEI 1985 Uit Italië afkomstige buitenhaar den en barbecues, met de naam Edelkamin, zijn in een aantal ver schillende modellen onlangs op de Nederlandse markt verschenen. Het materiaal waarvan ze ver vaardigd zijn is wat uiterlijk be treft helemaal op toepassing in de tuin of op een dakterras aange past. Het krijgt na verloop van tijd i nog natuurlijker 'patina', als er en wind erop ingewerkt heb ben. Een volledig overzicht van de verkrijgbare types wordt op aan vraag toegestuurd door Markad in Hapert, tel. 04977-1851. (fotoGPD) Onder de zelf uitgevoerde in terieurrenovaties is een stevi ge opknapbeurt voor de bad kamer een van de populairste klussen. Dit lijkt uit de omzet in sanitaire artikelen, zoals los verkrijgbare badkuipen, douchegarnituren, min of meer luxueuze accessoires tot en met tegels. Bij zo'n vernieuwing van de badruimte is het beschikbare aantal vierkante meters het be- langijkste uitgangspunt. In een klein 'hok' moet gewoekerd wor den met de ruimte. Een speur tocht door toonzalen van sani- tair-groothandelaren levert de wetenschap op dat er badkuipen van klein formaat zijn. Veelal kun je daar, als particulier, niet rechstreeks kopen, maar wel veel informatie opdoen. En men wijst je er de weg naar een win kel die de gekozen spullen kan leveren. Als de badkamer vrij royaal be meten is en ook voorzien van toi let, wastafel en mogelijke andere elementen, dan is een schei dingswand een mogelijkheid om het vertrek in twee sectoren in te delen. Een geroutineerde doe-het-zel- ver kan zo'n separatiemeubel wel zelf bouwen, rekening hou dend met de sterk wisselende luchtvochtigheidsgraad. Mate riaal en de afwerking daarvan moeten daarop berekend zijn. Geplastificeerde panelen, ge beitst blank hout e.d. kunnen het 'badkamerklimaat' wel aan. Montage-regelwerk van vuren of grenen, zowel voor bevestiging van een separatiewand als voor een wandafwerking met schro ten of rabatdelen, moet vooraf met menie behandeld worden. Voor wie dit allemaal te veel, te moeilijk of te ingrijpend werk is, bestaan er kant en klare of in de vorm van bouwpakketten ver krijgbare badkamermeubelen. Op de foto is een variabele (in Variabele scheidingswand voor een wat grotere badkamer, (foto gpd> lengte en hoogte aan te passen) separatiewand te zien. Daarmee kan een badkamer in tweeën ge deeld worden: een relaxruimte en een laten we zeggen 'primair- sanitaire' afdeling, met toilet, bi det en wastafel. Iets dergelijks is overigens ook wel zelf te maken en dan hele maal aangepast aan situatie en eigen idee. Maak er meteen een praktische opbergruimte van, zo dat de opnieuw betegelde wan den zoveel mogelijk vrij blijven. Het voorjaar is een goede tijd voor zo'nbadkamerklus. De rol Van avonturier is geen ge makkelijke. Via de dobbelsteen is uitgemaakt dat de graad van moed hoog is: 13. Slimheid een 11, charisma 13, behendigheid een 12. Maar de lichaamskracht is slechts 9. Te veel gerookt? Met zwaard en dolk en gekleed in een lederen uitrusting op jacht naar een schat in het land Avon- turie. Ontsnapt met de mede avonturiers van een boerderij, waar slavenwerk gedaan moest worden. Van een luie, chagrijni ge herbergier gehoord dat er 270 kilometer westwaarts een deso late havenstad is, Havena, waar een enorme schat te vinden moet zijn. Een tocht die door moeras sen en bossen voert, waar ook nog eens wolven en trollen de buurt onveilig maken. Ziedaar de allereerste ingrediënten voor een avontuur met Het Oog des Meesters. Achter zijn scherm gniffelt de Meester, de regisseur, van leedvermaak. Hij kan het ons net zo moeilijk of makkelijk maken als hij zelf wil. In bepaalde intellectuele krin gen viert het spel Dungeans Dragons hoogtij. Een nog moei lijker toegankelijk 'rollenspel dat als gezelschapsspel is bedacht. In Duitsland hebben enkele slimme knapen dat spel ontwik keld tot een veel populairdere uitgave, Het Oog des Meesters. Avonturen beleven door middel van zo'n rollenspel. De dobbel steen, vooral de merkwaardige twintigkantige teerling, speelt ei een belangrijke rol. Ingenieuze De Stichting Bouwresearch, een onderzoeksbureau voor de bouw, heeft zin en onzin van iso latie een keer op een rijtje gezet. 'Wonen in de Kou?' is geschre ven voor leken en zet in begrijpe lijke taal uiteen, wat voor effec ten bepaalde isolatiemaatregelen hebben en waarom ze die heb ben. Verder geeft het boek een overzicht van de kosten van ver schillende isolatiemethoden en hun rendement. Daarmee kan de leek nagaan of een bepaalde maatregel voor hem zinvol is of niet. Goedkoop is het boek niet, maar wie zo'n dure investering als dubbel glas overweegt, heeft er baat bij zich goed voor te laten lichten. 'Wonen in de Kou' is te bestel- Heel oude foto's danken vaak een stuk van hun charme aan hun vergeeldheid en de in de loop der tijd drastisch teruggelo pen beeldsterkte. Wacht de foto's die we nu maken hetzelfde lot? Dat hoeft niet, want de techniek om ze voor zeer lange tijd 'houd baar' te maken is sterk verbe terd. Goed bewaard in bijvoor beeld een album zijn ze bij wijze van spreken goed voor de eeu wigheid. Foto's die als wandde coratie dienen lopen overigens wel risico. Vuil en zonlicht zijn hun grootste vijanden. Zoek dus een beschut plekje. Inlijsten met bijvoorbeeld ontspiegeld glas be schermt verder tegen vuil en vin gerafdrukken. Voor zelfgemaakte en afge werkte foto's geldt dat de nodige zorg aan het fixeren moet wor den besteed. Water op kamer temperatuur, niet te lang maar ook niet te kort fixeren. Als er na het fixeerbad gele vlekken op de afdr.uk verschijnen, is de badtijd te kort geweest. Kan verholpen worden door nog eens te fixeren. Te lang fixeren is erger: daardoor ontstaat een enige jaren bruin- verkleuring, typisch kenmerk van foto's uit de oude doos! Het moderne fotopapier op plasticbasis heeft na het fixeren een spoeltijd van 5 tot 10 min. no dig. Op het ogenblik komt het ouderwetse barietpapier echter weer in de belangstelling. Dit moet minstens een half uur wor den gespoeld. Sommige foto amateurs gebruiken bij het spoe len een afwasmiddel. Niet doen, het kan schimmel veroorzaken. len bij de Stichting Bouwre search. tel. 010-117276. Het kost 39,90 gulden exclusief verzend kosten. Buitenbeits, direct na zijn verschij ning heel populair geworden, heeft Uit een onderzoek van de Stichting Vergelijkend Warenonderzoek blijkt dat er grote verschillen zijn bij drieversnellingsfietsen met trommelremmen. Er zijn 19 dames- en 19 herenfietsen onderzocht in de prijzen 360 tot 1290 gulden. Een goede fiets kost volgens het onderzoek tussen de 425 en 600 gulden. Van de onderzochte merken werd telkens het goedkoopste mo del getest, dat voorzien is van drie versnellingen en trommelrem men. Op de testbank braken geen voorvorken of frames, wel een paar sturen. In vergelijking met vorige onderzoeken bieken de fietsen beter bestand tegen roestvorming. Dat komt doordat meer kunststof, aluminium en roestvrij staal wordt toegepast. Nog steeds komen er fietsen op de markt, aldus de stichting', waarop iemand van normale lengte in een bocht met de knieën tegen het stuur komt. In het donker zijn de meeste fietsen van opzij niet goed zichtbaar. De hondjes van de buren zijn best aardige beesten, maar je krijgt wel goed de smoor in als hun baasjes op de 'uitlaatwandeling' net doen of ze niks zien wanneer de keutel op je stoep of in je voortuin wordt gedeponeerd. Er is een heel vriendelijk middel verschenen dat met dit pro bleem afrekent, zonder schelden of ruzie. Het heet 'Antipoep'. Een extract uit planten waaraan honden en oók katten van nature een grote hekel hebben. Een beetje van dit spul met water mengen en ermee een afweerlinie markeren: Zo nodig af en toe herhalen. An tipoep is niet giftig. Een flacon van een halve literkost rond de acht gulden, verkrijgbaar in dierenspeciaalzaken. Dezelfde fabrikant heeft ook een milieuvriendelijk, onschade lijk mierenbestrijdingsmiddel ontwikkeld. Dat is 'Elimier', even eens op basis van plantenextracten. Zonder chemische giften, maar afdoende. Een flacon Elimier 1/101 kost f 8,25. Fabrikant van beide produkten is Van IJzendoorn in Eerbeek, tel. 08338-9128. Een combinatie van verfspuit en verfroller is een nieuwe vinding van verfspuitenfabrikant Krebs. Op de spuitmond kan een spe ciaal daarvoor ontwikkelde verfroller worden geplaatst. De rol wordt door de verfspuit regel matig van verf voorzien, zodat het telkens 'indopen' overbodig is. Daardoor werkt men zonder gespatter en geklieder. Wie al een voor dit accessoire geschikte verspuit bezit, kan voor ƒ94,50 (adviesprijs) de roller kopen. Im porteur van de Krebs verfspui ten i het een deukje in zijn reputatie opgelo pen. Het gemak en de snelheid waarmee het, vooral op nieuw hout, aangebracht kan worden is natuurlijk een uiterst aantrekkelij ke eigenschap. Maar voor een be stendige bescherming van het hout is een overschilderbeurt om de twee, maximaal drie jaar noodza kelijk. Om de standtijd (de tijdsduur waarin de beits als fraaie afwer king en bescherming tegen vocht intact blijft) te verlengen heeft Ce- tabever een nieuwe dekkende beits ontwikkeld. Die is net zo makkelijk aan te brengen maar be zit volgens de technische dienst van producent Sikkens een buiten- duurzaamheid van ongeveer vijf jaar. Notitie onzerzijds daarbij: de standtijd is uiteraard wel afhanke lijk van omstandigheden als extre me luchtvervuiling, zilte zeewind enz. Zulke factoren kunnen de duurzaamheid iets verkorten: in gunstige situatie kan deze iets lan ger zijn. Ook de zorg waarmee het aanbrengen van de beits wordt uit gevoerd beinvloedt de 'sterkte' van de laag. Maar dat geldt voor alle houtafwerkingsprodukten. De nieuwe 'Verfbijts Super' (Ce- tabever blijft consequent met een lange ij beitsen...) is ook bruikbaar op reeds eerder behandeld hout. Het kan zelfs op met synthetische verf bewerkte oppervlakken, mits die dan nog een voorbehandeling krijgen: oude verf met afbijt, mak kelijker met de elektrische verfstripper, verwijderen. De beits geeft een forse laagdikte, is in hoge mate waterafstotend, maar blijft 'ademend'. De dekkracht is verge lijkbaar met die van een goede kwaliteit verf. Het uiterlijk is ook vrijwel gelijk aan dat van matte verf. Een blik van 750 cc kost zo rond de twintig gulden en is, overigens ook weer afhankelijk van omstan digheden, goed voor ongeveer ne gen vierkante meter. schemaatjes bepalen de moei lijkheidsgraad wanneer een duel aangegaan, wordt met een meute wolven. -Het afhakken van de kop van een slapende trol is link. Dat lukt alleen als er met de twintigzijdige dobbelsteen 2 wordt gegooid. Zoniet, dan wordt de trol wakker en lopen ook de mede-avonturiers grote risico's. List en slimheid zijn veelal betere middelen dan bruut geweld om het doel te bereiken. In Duitsland is het spel het be roemde Monopoly al voorbij ge streefd op de lijst van meestver- kochte spelen. In Nederland ver loopt de start wat moeizamer. Vandaar dat uitgeverij Het Spec trum de tactiek van het meester schap hanteert. Wie eenmaal bij een ander het spel gespeeld heeft, kent redelijkerwijs aardig wat van de regels. Hij kan zich dan op zijn beurt ook 'Meester' noemen en als regisseur het spel met weer anderen spelen. Wat nodig is, is een basisdoos, waarin al de benodigde papieren voor het optekenen en bijhouden van de avonturen. Die basisdoos bevat dan ook een eerste avontu renboek. Iedere speler kiest zelf een avonturennaam, waarmee hij het hele spel aangesproken wordt. Er moeten schaalzuivere plattegronden getekend worden, waarin valkuilen, ingestorte gan gen en meer kunnen voorkomen. Achter iedere deur loert het ge vaar of het geluk. Trollen, kobol den, ogers, goblins en orken zijn de monsters. De 'meester' leidt als bekwaam regisseur zijn me despelers door het avontuur. Hij is het oog voor de spelers. Wie wat wil weten, vraagt de 'mees ter' om te kijken wat er achter een deur zit, of wat er in de hoek van een vertrek ligt. Hoe meer gespeeld, hoe fasci nerender het spel kan worden. Van ieder avontuur kan afgewe ken worden. De moeilijkheids graad kan aangepast worden aan kinderen of volwassenen. De ba sisdoos kost bijna 30 gulden, eventueel uit te breiden met een •luxe doos, waarin de avonturen ook uitgeknipt en op schaal als decor uitgezet kunnen worden. De spelregels en de uitleg zijn ge bruikersonvriendelijk, maar wie die drempel heeft overwonnen, kan daarna naar hartelust verder avonturieren. Per maand ver schijnen er vier nieuwe avontu renboeken, die bijna 15 gulden per stuk kosten, maar waar na tuurlijk weer menig spannend (avond-)uur mee te beleven is. Wie een decoratieve kamer plant wil, vindt bij de Cala thea een fiks aantal soorten die alle heel fraai getekende bladeren bezitten. Deze ge ven de planten een grote de coratieve waarde, behalve aan C.crocata, die juist we gens de saffraan- of oranjege le bloemen wordt geteeld. Ook de andere soorten krij gen bloemen; dat gebeurt einde voorjaar begin zomer, maar deze kleine korfjes val len niet zo in het oog als de helgekleurde bloemen van C.crocata. Wel kan men er de wetenschappelijke naam van aflezen; kalathos is Grieks voor „mandje". Wie de naam van de plant goed wil uitspre ken legt de klemtoon op de tweede lettergreep: Calathea. Overigens is het ook nog zo dat de Indianen in Zuid-Amerika, waar deze planten voornamelijk vandaan komen, van de bladeren van deze plant manden vlechten. Op eilanden tussen Indonesië en in tropisch Afrika komen ook ve le van de 150 soorten voor. Ze groeien daar in de tropisch voch tige oerwouden, zo lang die al thans blijven bestaan. Dit betekent dat u in de huis kamer het klimaar voor deze niet zo gemakkelijke kamerplant zo veel mogelijk dient aan te passen an de streek van herkomst. De temperatuur dient tussen de 15 en 21 graden te zijn ('s winters 13-16 graden) en de luchtvochtig heid ongeveer 80 procent. Veel nevelen dus en in de groeiperio de flink gieten. Gebruik vooral handwarm regen- of onhard wa ter, want aan ons leidingwater heeft hij al vele broertjes dood zien gaan. Tot in september kunt u eenmaal in de twee weken mest in het gietwater oplossen. Maar gebruik wel de helft van de dosering zoals die normaal voor kamerplanten is aangegeven. Haar standplaats moet licht zijn maar niet in de zon. Ze ver draagt vrij veel schaduw. Het best voelt ze zich thuis in een plantenserre, zeker wanneer de ze kan worden afgesloten en zo een eigen vochtig klimaat heeft. In een kas doet ze het ook prima, als de potkluit maar niet te nat of te droog wordt. Ook in de winter moet er dus gegoten worden, maar minder dan 's zomers. Een maal per maand wat mest is dan goed. In de kamer doet u er goed aan de bladeren af en toe van stof te ontdoen. Dat is voor alle planten trouwens heel goed. Zowel de boven- als de onderkant met de viscosespons schoonmaken en als het blad droog is bespuiten met bladglans. Elk voorjaar zet u de plant in een iets grotere pot met verse aarde. Het beste is bromelia- grond. Een brede pot is belang rijker dan een diepe, omdat Cala thea in de breedte wortelt en in die richting ook nieuwe spruiten vormt. Een geschikt mengsel grond kunt u ook maken van goede potgrond (RHP, d.w.z. goedgekeurd door de proefsta tions) met daardoor turfmolm, wat scherp zand voor de draina ge en wat klei voor de voeding. In het voorjaar kan een grote plant gedeeld worden. Dompel de wortelkluit in een emmer lauw water en scheur hem dan. In goede grond oppotten en bij ong. 18 graden C verder opkwe ken. Er zijn heel wat soorten bij de bloemist verkrijgbaar. Hierbij is afgebeeld Calathea makoyana, met brede, fraai getekende bla deren die hem de Hollandse naam „pauwenplant" hebben be zorgd. De ondergrond is licht groen. de tekening donkergroen en de achterkant van de bladeren is paars. De bladeren van C. lan- cifolia zijn veel smaller. Beide planten leveren de bloemist - en ook de bloemschikster - een pri ma achtergrond voor bloemenar- rangementen. Dit gebeurt ook met C.ornata met als rassen 'Ro- seolineata' (het blad heeft rose fijnen) en 'Albolineata' (witte lij nen op het blad). Het ras San- deriana van deze soort vertoont fijne rose, later witte lijnen. Een wat gedrongen groeien de Calathea makoyana, die in de bloemistenmond "Pau wenplant" heet. (foto gpd» C. roseo-picta vertoont op het bijna eironde blad een tekening alsof daarlangs het blad met de schaar moet worden verkleind, wat u natuurlijk niet moet doen. En zo zijn er heel wat soorten; zelfs de beroepsbloemist kan ze moeilijk uit elkaar houden, daar het veelal om verschillen in de voortplantingsapparatu re n gaat. Verwarring met Maranta. Stromanthe en Ctenanthe komt ook nog al eens voor. Ze behoren alle tot de Marantaceae, dat heb ben ze gemeen. Naar schatting 3100 nisch of poliklinisch in ziekenhui zen behandeld aan verwonderin gen veroorzaakt door ongelukken met glazen flessen. In ruim 500 ge vallen was het letsel veroorzaakt door een exploderende fles met een koolzuurhoudende drank. Dit blijkt uit de gegevens van het Privé Ongevallen Registratiesys teem van de Stichting Consument en Veiligheid. Die gaat in juli sa men met de Keuringsdienst van Waren en de Algemene Nederland se Bond van Fabrikanten en Botte laars een voorlichtingscampagne opzetten waarbij ruim 22.000 groot winkelbedrijven en supermarkten worden betrokken. De stichting kqmt tot de conclu sie dat veel ongem^ken met fles sen gebeuren bij het verladen er van in de winkels, bij het inpakken van de boodschappen en thuis. Het probleem van exploderende fris drankflessen is niet nieuw, aldus Consument en Veiligheid, wat ook blijkt uit het feit dat de Keurings dienst van Waren die flessen al ja renlang onderzoekt op koolzuur- druk en barstdruk. Al vanaf 1975 zijn er wettelijke voorschriften voor dikte van de fles, de ruimte bovenin en de koolzuuroverdruk. De walnoot komt oorspronkelijk uit "het zuidoosten van Europa. Al sinds de oudste tijden echter heeft de mens hem voortge- kweekt en verspreiertot in China. Later ging hij pok naar Amerika, waar misschiei) nü wel de mees te noten worden geoogst. In onze omgeving is van oudsher Frank rijk de belangrijkste producent, vooral in de Dordogne. Italië be zet een goede tweede plaats met de streek rond Napels. De olie uit de noten was vroe ger van groot belang. Niet alleen als spijsolie, maar ook voor kunstschilders om hun verf mee aan te maken. De nieuwe keuken heeft een hernieuwde belangstel ling doen ontstaan voor deze bij zonder geurige olie, die met voorliefde bij het mengen van vi- naigrettesauzen voor salade wordt gebruikt. De noten zelf zien we ook hoe langer hoe vaker toegepast bij salades. Bijna klas siek is de Amerikaanse Waldorf- salade, maar een eenvoudige groene salade met fijngehakte of zelfs halve walnoten erover is een verwennerij van hoog culi- Bij slechts weinig gewassen zijn toepassingen bekend van het onrijpe fruit. Maar de wal noot is er één van. Als de noten nog heel jong en groen zijn, en de dop nog niet houtig, zijn de vruchten geschikt om in zijn ge heel te worden ingemaakt in azijn. Eerst moeten ze enige tijd in al dan niet gezouten water lig- gen. Afhankelijk van het recept kan dat tot wel drie weken ne men. Aan alle kanten in het groe ne vruchtvlees geprikte gaatjes zorgen dat het vocht tot de kern kan doordringen. Daarna moe ten de noten soms eerst drogen, of ze worden gekookt met azijn. In elk geval worden ze in potten verpakt onder een zure vloeistof. Daar zijn veel al dan niet gehei- me recepten voor, met een keur aan kruiden en specerijen. Het resultaat is een geheel zwarte vrucht die erg lang houdbaar is en een lekkernij kan zijn bij aller lei gerechten, zoals wild. De Italianen maken een eet- lustbevorderende, maagverster- kende drank van groene walno ten, nocino. Er gaan natuurlijk weer specerijen door, en suiker, en hoogprocentige alcohol. Het moet lange tijd in de zon staan, wo£flt dan gefilterd, en is pa£ na een jaar te drinken. IJs met noci no is een specialiteit van Lom- bardije. In Frankrijk kennen ze saus van fijngewreven walnoot met knoflook of mierikswortel en olijfolie. In Italië doen ze daar nog wel eens melk of room bij. Er bestaat zelfs een combinatie van walnotenpuree met mosterd en honing. De Amerikaanse walnoot ten slotte, die inderdaad van een al daar inheemse soort afstamt, laat zich veel moeilijker kraken dan de Europese. Maar zelfs kenners kunnen ze maar moeilijk uit el kaar houden. Collega-bomen worden daar nog wel eens de du pe van. Die Amerikaanse noot heeft kennelijk de hinderlijks ei genschap dat zijn wortels een stof afscheiden die giftig is voor bomen en struiken in de omge ving. Hele appelboomgaarden gingen op die manier naar de eeuwige jachtvelden.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 16