Rechtswinkel voor kinderen Jong zijn in... Togo Al vijftig maal 'Tour de Frats' (071 )-_/■43545: Geref. Bond: geen ambt voor vrouw, wel taken 'Wij geven advies, maar kiezen geen partij' Scholieren in de prijzen - Geslaagd? - WOENSDAG 22 MEI 1985 PAGINA 23 Eindredactie Annemiek Ruygrok Telefoon 071-144941, toestel 217 AMSTERDAM (ANP) -Sinds vo rige week is Amsterdam een rechtswinkel voor jongeren rij ker. Kinderen tussen de tien en zestien jaar oud kunnen daar te recht voor rechtsbijstand, infor matie en rechtskundige begelei ding van hun problemen. De rechtswinkel is een initia tief van de sectie jeugdrecht van de Universiteit van Amsterdam. Prof. De Langen, hoogleraar jeugdrecht, is eigenlijk initiatief neemster van deze kinderrechts winkel. "Ik liep al verscheidene jaren met het idee rond. Tot voor kort werden kinderen niet echt serieus genomen als ze moeilijk heden op rechtskundig gebied hadden. Kinderen kunnen bij voorbeeld niet zelf een proces aanspannen. Dat loopt altijd via de ouders of een voogd". Pas de laatste jaren komt er volgens me vrouw De Langen verandering. "Maar de rechtsspraak blijft ach ter lopen. Soms maakt de rechter uitzonderingen. Bijvoorbeeld bij een uitzetting uit Nederland van buitenlandse kinderen van wie de ouders in het buitenland ver blijven. Dan erkent de rechter een mindeijarige vaak wel als rechtspersoon. Een duidelijk be wijs dat het jeugdrecht in bewe ging is". Om de kinderrechtswinkel op te zetten, is indertijd een groep samengesteld die niet alleen uit medewerkers en studenten van de universiteit bestond, maar ook uit leden van de kinderpoli tie, vrijwilligers van de kinderte lefoon en medewerkers van de Raad voor het Jeugdbeleid. "Het Internatiónale Jongerenjaar was een mooie aanleiding om de start te wagen", zo vertelt mevrouw De Langen. Wie zullen bij de rechtswinkel aankloppen? "Vooral kinderen van wie de ouders gaan schei den. Hun vragen kunnen wij beantwoorden. Zij zitten dan vaak met de vraag wat er met hen gaat gebeuren. Omdat ook opvoedkundigen in het team zit ten kunnen deze kinderen ook opvoedkundig en psychisch worden begeleid", aldus me vrouw De Langen. Andere zaken waarvoor kinde ren bij de kinderrechtswinkel te recht kunnen zijn vragen over kinderbescherming en conflic ten met leraren. "Wij kunnen hun advies geven, maar kiezen niet, zoals bijvoorbeeld het JAC vaak doet, onvoorwaardelijk par tij voor de jongeren. Als rechts kundigen zeggen wij alleen wel ke rechten zij hebben en welke niet. De rechten van kinderen zijn altijd ondergeschikt ge weest. Dat is erg frustrerend. Ge volg is vaak dat kinderen van huis weglopen, met alle gevolgen van dien. Het wordt tijd dat de volwassenen eens meer rekening met kinderen gaan houden. Niets is zo moeilijk voor een kind als het ervaren van onrecht zon der er iets aan te kunnen doen. Met de opening van de eerste kinderrechtswinkel hopen we een eerste stap te hebben gezet op weg naar meer erkenning van de eigen rechten van het kind". De kinderrechtswinkel is ge vestigd aan de Brouwersgracht 44 en is elke woensdag- en zater dagmiddag van twee tot vijf uur geopend. Twee scholieren uit de Leidse re gio zijn onlangs in de prijzen ge vallen. Wim Broekhof van het Noordwijkerhoutse Leeuwen horst college won de tweede prijs in een landelijke opstelwed strijd. "Ik heb wel wat anders aan mijn hoofd dan politiek" luidde de titel waarover in totaal 335 scholieren hebben geschre ven. De prijsvraag was - hoe kan het ook anders? - een initiatief van de afdeling voorlichting van de Tweede Kamer. Wim Broekhof legde in zijn op stel een gesprek tussen twee bu ren vast. De één vindt politici maar zakkenvullers en gespuis. Maar als hij daarin verandering kan brengen door naar de stem bus te gaan, laat hij het afweten. Hij gaat liever een dagje uit en besluit met de zin "Ik heb wel wat anders aan m'n hoofd dan politiek". Wim kreeg als prijs een home-computer. De voorzitter van de Eerste Kamer, P. Steen kamp, reikte hem die uit. Wim Broekhof krijgt prijs van de voorzitter i Piet Steenkamp. deren. Zij schrijft elk jaar een op stelwedstrijd uit. Bianca schreef een 'brief aan haar 'correspon- dentievriendin' in Frankrijk. Daarin vertelde ze wat er in Ne derland te beleven valt. "Het was een vrij wild geschreven verhaal, een beetje overdonderend", al dus haar docente Frans. In elk geval schreef Bianca niet het ge wone verhaaltje over de klom pen, de tulpen en Volendam. Bianca Poot van de Rem- brandtscholengemeenschap kreeg de tiende prijs in een op stelwedstrijd van de Alliance Francaise. Deze organisatie pro beert de kennis van de Franse taal in Europese landen te bevor- Bianca had er niet zo'n moeite mee, want ze vindt Frans een heel leuk vak. Dan zal ze dus wel Frans gaan studeren? "Nee, ik word medisch secretaresse. Dat wilde ik al heel jong", is haar zeer besliste antwoord. Misschien wordt ze wel medisch secretares se van een Franse arts. Bianca Poot: "Frans een leuk vak". (foto Holvast) Dit jaar wordt voor de vijftigste keer de 'Tour de Frats' gehou den, een fietstocht voor jongeren van tien tot en met veertien jaar. Tien dagen duurt de tocht en hij voert dwars door Nederland en een deel van West-Duitsland. Behalve' de fietsende deelne mers gaan o.a. een toerdokter, monteurs, een bezemwagen en een fouragewagen mee. Ook een geluidswagen (disco) en een ver- keersbegeleider zijn van de par tij. In de Tour de Frats' hoef je trouwens geen daverend fiets- tempo vol te houden: alles ge beurt op gewone fietsen en in een normaal gangetje. Op zon dagavond 21 juli komen de fiet sers in Tiel bij elkaar. De etappe plaatsen zijn: Ermelo, Deventer, Haaksbergen, Coesfeld (West- Duitsland), Gendringen, Arn hem, Gemert en Den Bosch. Op woensdag 31 juli is de finish in Tiel (om twee uur 's middags). Omdat het een jubileumfiets- tocht is zullen 's avonds de no dige feestelijkheden worden georganiseerd: films, dico- avonden en andere leuke dingen. Als je je wilt aanmelden of meer inlichtingen wilt, kun je schrijven of bellen naar: A. Lin- denhoff, Zeemanlaan 5, Leiden, tel. 071-146881; of naar 'Oom* Joop Vervoorn, Van Hogendorp- straat 36. Leiden, tel. 071-218182. Nestor is 18 jaar. Hij slentert da gelijks langs het brede strand in de buurt van Lomé, de hoofdstad van Togo en babbelt daar wat met de spaarzame toeristen. To go ligt in West-Afrika, in de oksel van de 'bult'. Nestor heeft drie jaar middelbare school doorlo pen en spreekt zijn talen goed: Frans, Duits, Engels en de in landse taal natuurlijk. Dat Nes tor maar drie jaar middelbare school heeft, komt niet omdat hij niet goed kon leren. Maar zijn va der had geen geld meer om zijn opleiding te betalen. In Togo mag een man meer vrouwen heb ben. Zes vrouwen is wel het min ste. Als je dorpshoofd bent, is het beter om tien of vijftien vrouwen te hebben. Dat verhoogt je aan- De vader van Nestor heeft zes vrouwen en twaalf kinderen. En dus heeft hij niet genoeg geld voor een opleiding van zijn zoon. Nestor gaat niet naar school, maar een baantje heeft hij ook niet. Toch heeft hij geluk, want zijn broer heeft zélf een auto. Dat is heel wat in Togo. Met die auto rijdt zijn broer toeristen rond en verdient daar zijn kostje mee. En Nestor pikt een graantje mee. Want die praatjes aan het strand met toeristen zijn geen praatjes voor de vaak; hij probeert hen over te halén mét zijn broer een tochtje te gaan maken. Naar het Togo-meer of naar de Monori vier, de grens met Benin. Veel toeristen vinden dat wel leuk: je ziet andere dingen dan met de door de toeristenorganisaties georganiseerde reisjes en boven dien is het nog goedkoper. Als Nestor veel reizen 'verkoopt' krijgt hij van zijn broer wat geld. Daar koopt hij dan een echt T- shirt voor of een mooie spijker broek. Hij vindt dat hij het niet slecht heeft getroffen, maar het liefst zou hij toch zijn school af maken. Dan kan hij verder stu deren op de Polytechnische school in Lomé. Als je die af maakt is je kostje gekocht, dan krijg je een dijk van een baan. Zoals Nestor zijn er veel jonge ren in Togo. Het is een arm land, al is het nog niet zo arm als Soe dan of Ethiopië bijvoorbeeld. Veel kinderen proberen op een dergelijke manier hun kostje te verdienen. Of ze verkopen siga retten en pinda's in karretjes op straat. Soms lopen ze hele afstan den met hun koopwaar in een mand. Die dragen ze op hun hoofd. Iedereen draagt daar alles op het hoofd. Zelfs een school schrift. Sommige Togolese jongeren hebben het wel goed getroffen: die kunnen doorstuderen op de universiteit of de polytechnische school. Dat is hard werken onder een ijzeren discipline. Als je ze in de pauze over het grasveld ziet lopen, lijkt het wel of er een regi ment soldaten langsmarcheert. Maar veel kinderen moeten hard werken voor de kost: zoals de visserskinderen. Wanneer de netten met bootjes zijn uitgezet, moet de vangst worden binnen gehaald. Met tachtig mensen - mannen, vrouwen en kinderen - wordt wel anderhalf uur lang het enorme net binnengehaald. Dat is verschrikkelijk zwaar werk in die hitte (35 graden). Als de vis vangst binnen is, blijft er nog maar een karig maaltje over voor alle helpers. Ze springen dan ook heel zuinig met de vis om: geen visje, hoe klein ook, blijft op het strand achter. Alles wordt van zandkorrels gezuiverd en in een grote schaal gedaan. Tegen de avond worden op het strand door de vissers vuurtjes gestookt, de vis wordt geroosterd en ze eten er gekookte rijst bij. Dat is hun eerste en enige maaltijd van de hele dag. ANNEMIEK RUYGROK Computerkamp Kennelijk zijn er genoeg jonge ren die in hun vakantie nog het een en ander willen opsteken. De - goed lopende - computer- vakantiecurssusen zijn daar een voorbeeld van. In Montferland wordt dit jaar weer zo'n compu terkamp (drie keer) georgani seerd. De bedoeling is om het computeronderwijs te combine ren met sport, recreatie en ont spanning. Iedereen tussen de tien en ze ventien jaar kan deelnemen. Je kunt kiezen uit drie kampweken: op 22 en 29 juli en 5 augustus. 's Morgens zal les worden ge geven, waarbij iedere leerling de beschikking heeft over een eigen computer. Behalve theorie wordt ook praktijk gegeven. Die is ge richt op programma-ontwikke ling in de taal Basic. 's Middags kunnen de deelne mers sport en spel beoefenen, zóek- en speurtochten doen, wandel- en fietstochten maken. Ook zwemmen, surfen en paard rijden behoren tot de mogelijk heden. 's Avonds is het tijd voor com puterspelletjes, disco, barbecue en video. Wie informatie over deze leer zame weken wil hebben kan het beste bellen met telefoonnum mer 08346-2653. Vraag dan naar de heer Becker. St»00p^ Tekenaar Ron Alma is op huwelijksreis Tekening Margo van Vliet, Engelendaelschool Leiderdorp. ADVERTENTIE -Gefeliciteerd -En voor straks: fijne vakantie gewenst.. -Hoewel, voor een fijne vakantie heb je wel _een paar centen nodig. En hoe kom je "simpel. Je zet gewoon je oude schoolboeken - in de krant jAlslenagaaVdai de Sleuteltjes in hel[Leidsch- Dagblad en het Alphens Dagblad door een paar honderdduizend mensen worden - -m'n Qiputeltie toch maar erg paar honaeraauizenu nic.o^.. - gelezen en dat zo'n Sleuteltjet toch maai_erg —weinig kost, dan weet je gelijk wat de slimste manier is om snel en makkeh]k een koper ir je oude boeken te vinden. —I«oor leouoeooeMsure 4Bovendien hebben we van 24 mei tot en met -414 juni een speciale rubriek bij de Sleuteltjes -voor de verkoop van schoolboeken. -Een Sleuteltje kun je opgeven aan de balie -van het Leidsch Dagblad of het Alphens _Daqblad. Of je kunt even bellen. De Gereformeerde Bond in de Nederlandse Hervormde Kerk blijft tegen de vrouw in het ker kelijke ambt. De synodebeslui ten van 1957 en 1967 om de vrouw tot het ambt toe te laten zijni onbijbels. Wel moeten er voor vrouwen meer mogelijkhe den in de gemeente komen, bij voorbeeld door aanstelling tot pastoraal of diakonaal mede werkster. Dat zijn een paar conclusies van een onderzoek, dat de stu diesecretaris van de Gerefor meerde Bond, ds. C. den Boer (Bilthoven), in opdracht van het hoofdbestuur heeft gedaan naar de plaats van de vrouw in de ge meente, toegespitst op de vrouw en het ambt. Hij werd bij die stu die geholpen door een commis sie met onder anderen de voor zitter van de Gereformeerde Bond, ds. L. J. Geluk (Woerden), en professor dr. C. Graafland (Gouda). Het onderzoek resul teerde in een boek, getiteld 'Man en vrouw in bijbels perspectief - een bijbels-theologische verken ning van de man-vrouw-verhou ding met het oog op de gemeen te'. Het boek draait om twee hoofdgedachten. Ten eerste de eenheid in verscheidenheid. "Man en vrc heid en zijn aan elkaar gelijk waardig, maar ze zijn niet, zoals het feminisme stelt, aan elkaar gelijk". De tweede hoofdgedach te van ds. Den Boer is de 'inclu sieve representativiteit' van de vrouw. Overal waar in de bijbel vrouwen niet exclusief vertegen woordigd zijn, zijn ze dat wel in clusief. Er was bijvoorbeeld geen enkele vrouwelijke apostel, maar een vrouw zag wel als eerste Je zus na diens opstanding. Hiervan uitgaande en vooral op grond van wat het Nieuwe Testament over ouderlingen en diakens zegt ('zwijgteksten' en de pastorale brieven) kunnen we onmogelijk stellen, dat die amb ten in het Nieuwe Testament open staan voor vrouwen, meent ds. Den Boer. Het is onjuist om zonder onderscheid het ambt voor vrouwen open te stellen. Wel moeten vrouwen samen met de ambtsdragers in de ge meente actief kunnen zijn. Als mogelijkheden noemt de schrij ver het diakonaat, het pastoraat, de catechese en missionair- apostolair werk. "Op deze gebie den zijn er zeker taken voor vrouwen die theologie hebben gestudeerd". In het boek wordt voorgesteld, vrouwen in een kerkdienst offi cieel in te leiden tot zulk werk. Ds. Den Boer verwacht, dat een aantal 'bondsgemeenten' wel moeite met deze voorstellen zal hebben. "Het Nieuwe Testament gebiedt ons echter, dat in de ge meente mannen en vrouwen har monieus samenwerken. <p°k ,!n de gereformeerde traditie zijn wat dit betreft bepaalde dingen wel scheefgegroeid". Malaise In het ontwerp van een nota, getiteld 'Oecumene in de jaren 80', zegt de Raad van Kerken in Nederland bij zijn werk te stui ten op een 'oecumenische malai se op alle fronten', zowel in de gemeenten als bij de leidende or ganen. "In tijden van crisis be steden de kerken alle energie aan hun eigen overleven en hebben ze het te druk met de hevige ver deeldheid in eigen huis". De raad zal op 12 juni nog een bespreking aan de nota wijden en deze dan voor commentaar aan de leden-kerken voorleggen. Teletekst van de NCRV heeft het stuk inmiddels in handen weten te krijgen. "Geen van de kerken kan in het isolement van hun verdeeld heid ten volle kerk van Jezus Christus zijn", zegt de nota. "Eenheid van structuren is nood zakelijk voor de eenheid van de Christus-gemeenschap". De nota erkent, dat het vinden van orga nisatorische eenheid veel moei zamer gaat dan de al gevonden eenheid tussen gelovigen. "Maar door vasthoudend te streven naar deze organisatorische een heid groeien de kerken in ge meenschap met elkaar, worden zij meer kerk. Gezamenlijk spre ken en handelen heeft meer in houd en reikwijdte dan het spre ken en handelen van één kerk". De Raad van Kerken wil geen 'superkerk' worden. Wel ziet hij voor zichzelf een 'voortrekkers functie' in dit proces. De nota gaaj. verder in op de tegenwoordige 'geloofscrisis' (die gemeenten uitholt) en op de behoefte aan andere vormen van viering en verkondiging, geloof en kerk-zijn. Belangrijk punt is ook de confrontatie met 'vleu gels van de christenheid naar weerskanten van de kerken'. Daarmee doelt de nota op de ba sisbeweging enerzijds en de evangelischen anderzijds. "De oecumenische beweging kan niet verder gaan zonder te luisteren naar deze groepen". "Accenten van politieke betrok kenheid en persoonlijke geloofs beleving zullen volop geïnte greerd moeten worden in de theologie en de spiritualiteit van de gezamenlijke kerken", zegt de nota van de Raad van Kerken. Als hoofdpunten voor de jaren 80 noemen de makers: geestelij ke verdieping van het werk, ver breding van de pastorale activi teit en steviger verankering van het werk van de raad in het leven van de kerken. De raad is van plan, de regionale en plaatselijke raden van kerken meer te active ren en te begeleiden. Censuur. Nederlandse bis schoppen hebben wel degelijk toespraken namens rooms-ka- tholieke organisaties tot de paus' gecensureerd. Dat verklaarde professor dr. A. G. Weiier, voor zitter van de Katholieke Raad voor Kerk en Samenleving, gis teravond voor de KRO-tv. Volgens hem werden vragen over recente bisschopsbenoe mingen en ontwikkelingen in de medische wereld afgewezen. Hij noemde het 'pertinent onwaar', dat de rooms-katholieke organi saties aan zelfcensuur hebben gedaan, zoals dr. H. A. van Mun ster, secretaris-generaal van de kerkprovincie, een paar dagen geleden beweerde. In hetzelfde programma verze kerde aartsbisschop Simonis, dat hij zelf op geen enkele ma nier in teksten had geselecteerd of geschrapt. Hij had ook maar twee toespraken onder ogen ge had. Naar Rome. Bisschop Ter Schure van Den Bosch gaat mor gen naar Rome om zaterdag na mens de Nederlandse bisschop pen de plechtigheid bij te wonen ter gelegenheid van de wijding van zijn collega Simonis tot kar dinaal. Hervormde Kerk: bedankt voor Giessendam-Nederhardinx- veld en voor Hasselt L. Ruijgrok Bruchem-Kerkwijk, voor Lien- den G. Wassinkmaat Westbroek. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: beroepen te Meppel J. Groeneveld Ridderkerk.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 23