LEIDSCH DAGBLAD Harde aanpak criminaliteit Mooi meegenomen: Overheid moet nu meer investeren acties op Schiphol In weekeinde weer Belasting tweeverdieners gaat dit jaar niet omlaag Motorhuis Notities FNV-PLAN Kabinet: seponeren strafzaken tot helft terugbrengen Wagen met radioactief materiaal gekanteld BOOREILAND KANTELT: 6 DODEN WOENSDAG 22 MEI 1985 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37709 In onze winkel: dames T-shirts te kust en te keur. Teveel modellen, kwaliteiten, kleuren en dessins om op te noemen. Zolang de voorraad strekt verkrijgbaar bij Albert Heijn LEIDERDORP, Winkelhof 29. VNO-voorzitter Van Lede: Af en toe zon Veel bewolking en enkele buien. In de loop van de dag ook af en toe zon. Mini mumtemperatuur omstreeks 10 gra den. Middagtemperatuur ongeveer 17 gTaden. Zwakke tot matige wind uit zuidwest tot west. 23 mei 1985 Zon op: 05.36 uur, zon onder: 21.39 uur. Maan op: 07.36 uur, maan onder: 00.49 AMSTERDAM (ANP) - De overheid moet op korte termijn meer gaan investeren. Een eco nomische groei van drie pro cent in de komende jaren is dan haalbaar. Om een zo groot mogelijk effect op de werkge legenheid te bereiken moet bo vendien de 'starheid' van lonen worden doorbroken door ver laging van de premies en belas tingen en afschaffing van het minimumloon. Dat zei de voorzitter van het Ver bond van Nederlandse Onderne mingen, mr. C.J. van Lede, van daag in Amsterdam op het congres van zijn organisatie. Uitgaande van een jaarlijkse economische groei van drie procent zal de overheid haar eigen uitgaven moeten base ren op een economische groei van niet meer dan twee procent, aldus de VNO-voorzitter. Op die basis zijn ook in de ko mende jaren forse bezuinigingen noodzakelijk, maar dat mag niet ten koste gaan van 'vitale voorzie ningen en diensten'. Van Lede con stateerde dat de investeringen van de overheid achterblijven en dat begint de economische groei te hinderen. Wegen en waterwegen vertonen, ook door achterblijvend onderhoud, veel knelpunten voor de expansie van de bedrijvigheid. Daarnaast zijn ook investeringen in kernenergie en technische oplei dingen urgent, aldus de VNO-voor zitter. Wel herhaalde hij dat de collec tieve uitgaven (van overheid en voor sociale zekerheid) in de ko mende jaren met 1,5 2 procent per jaar omlaag moeten. De bezui nigingen moeten naar zijn mening niet alleen dienen om het over heidstekort tot redelijke proporties terug te brengen, maar vooral om de druk van belastingen en sociale premies verder te verlagen, in het bijzonder voor de lagere inkomens. Voor schoenen van formaat: o.a. Mohawk - Greve v. Bommel - Sioux - Timberland - Napolina - Vesters 'Maak haast met kernenergie' MIDDELBURG (ANP) - Als Nederland het gebruik van kernenergie niet uitbreidt verdwijnen er binnen niet al te lange tijd 120 grote industrieën uit Nederland. Een verlies van 270.000 arbeidsplaatsen. Dat zei drs. G. Verberg, directeur-generaal energie van het ministerie van economische zaken, gisteravond in Middelburg. Zonder kernenergie kunnen dergelijke klappen alleen worden voorkomen als de elektrici teitsprijzen voor de industrie kunstmatig laag worden gehouden. De prijzen voor de kleinverbruikers zullen dan echter met circa 150 gulden per jaar omhoog moeten. Importeren van stroom uit het buiten land of verlaging van de gasprijs voor elektriciteitsopwekking komt de Nederlandse economie op drie zes miljard gulden per jaar te staan, aldus Verberg. Bovendien is Nederland dan verplicht de gasexportprij- zen met eenzelfde percentage te verlagen. Luxe terras barbecue/grill. Tafelmodel. Hoogte 71 cm. Met verstelbare geëmailleerde vuurbak. Inklapbaar Qf\ onderstel. NÜO*/™ Pyroborg houtskool. Doos 30 liter, met handige schenktuit NÜU.95 SCHIPHOL (GPD) - Het luchtver keer van en naar Schiphol zal het komende weekeinde worden ont regeld door acties van personeel van de Luchtverkeersbeveiliging op Schiphol. De leden van de Ab vaKabo hebben vanmorgen una niem tot acties besloten, nadat gis teren het overleg met de Rijks- Prijs van voedsel moet aan banden PARAMARIBO (AP) - De Suri naamse regering moet voor een pe riode van twee jaar de prijzen voor basisvoedsel onder controle hou den om de financiële positie van het land te verbeteren. Dit heeft een door de regering ingestelde studiegroep aanbevolen. Priisbeheersine was ook al een van de suggesties, die vorige week werd gedaan tijdens een drie daags overleg van 60 functionaris sen van het ministerie van trans port, handel en industrie. De bijeenkomst was belegd om oplossingen te zoeken voor het te kort aan buitenlandse valuta, wat onder meer een gevolg is van de opschorting van de financiële hulp vanuit Nederland na de december moorden. Behalve prijsbeheersing advi seerde de studiegroep de regering ook scherper toezicht te houden op de voedselvoorraden en op de kwa liteit ervan. Om de kwaliteit van Surinaamse exportprodukten te verbeteren raadde de studiegroep cursussen en bijscholing aan. Ook zouden de toeristische voorzienin gen moeten worden verbeterd. MASSALE VERHUIZING - Het Srilankaanse leger is van plan ongeveer 20.000 Tamils uit dorpen in het noorden van het land te laten verhuizen. De voorzitter van het burgerco mité in de stad Vavuniya verklaar de van militairen te hebben verno men dat de mensen in het nabij ge legen district Chenddikulam bin nen twee weken hun huizen zou den moeten verlaten. Een rege ringsfunctionaris weigerde com mentaar. luchtvaartdienst is stukgelopen op de salariseisen. De AbvaKabo overlegt nog met de andere bonden (Ambtenaren- centrum, het gilde van verkeerslei ders en de CFO), die zich nóg moe ten uitspreken. Naar verwachting zal vanavond een telex uitgaan naar de directie van de Rijkslucht vaartdienst over de acties. „We kondigen altijd drie dagen van te voren aan. Dat moet ook zeker in een veiligheidsbedrijfaldus een woordvoerder van de AbvaKabo. In afwachting van het vakbonds- overleg zijn de verkeersleiders op Schiphol zijn vanmorgen gewoon aan het werk gegaan. „Er zijn geen ziekmeldingen, alle sectoren zijn gewoon bezet en er wordt normaal gewerkt", aldus de verkeersleiding vanmorgen. (Zie verder pagina 9) Gelukkig begint het ook meer tot politieke partijen en tot de werkge versorganisaties door te dringen, dat het gaat om wijn van een goede kwa liteit. Want ook in die kringen groeit het besef dat de koopkracht en her verdeling van arbeid niet mogen lij den onder een politiek van eenzijdige bezuinigingen. Het valt te hopen dat de FNV met het gisteren gepresen teerde plan ook in sociaal opzicht (uit keringen, kwaliteit van de arbeid) wat meer begrip zal weten te kweken. Kilo cocaïne in bh gesmokkeld drugs kan in de handel tot een kwart miljoen gulden oplopen. Een verdikking op de rug trok de aandacht van de marechaussees. Bij controle bleek dat de bandjes van haar bh onder haar oksels en op haar rug twee pakjes met cocai ne op hun plaats hielden. ARNHEM (GPD) - In de interna tionale trein van München naar Amsterdam hebben marechaus sees van de brigade Arnhem gister middag een 20-jarige Colombiaan se vrouw aangehouden, die een ki lo cocaine ons land binnensmok kelde. De waarde van de hard vondellaan 80, Leiden. Tel.: 071-76 9313. DEN HAAG (GPD) - Het kabinet-Lubbers wil de crimi naliteit in ons land harder aanpakken. Om dat te berei ken hebben de minister en staatssecretaris van justitie de Tweede en Eerste Kamer vanmiddag een pakket maatregelen voorgesteld. Met de uitvoering van het plan zijn enkele honderden miljoenen guldens gemoeid. De belangrijkste voorstellen zijn: Het aantal strafzaken dat wordt geseponeerd, moet met de helft worden teruggebracht; de politie-opleiding ter bestrij ding van de misdaad wordt verbe terd; het aantal controleurs wordt uit gebreid en gevangenissen. Toename Volgens het plan is de criminali teit tussen 1970 en 1983 verviervou digd en is de overheid te laat in ac tie gekomen. Daardoor werden po litie en openbaar ministerie over belast, konden minder delicten worden opgelost, en ontstond er een groot tekort aan celruimte. Tot 1990 - zo wordt verwacht - zal het aantal delicten nog met ten minste 30 procent stijgen en zal het aantal strafzaken met ongeveer 20 procent toenemen. Daarna moeten de resultaten van het kabinetsplan zichtbaar worden. De regering heeft een fonds van in totaal 45 miljoen gulden inge steld, waaruit subsidies worden verstrekt aan gemeenten die pro jecten ter bestrijding van de kleine criminaliteit willen opzetten. Daar bij wordt onder meer gedacht aan ideeën op het gebied van de stads ontwikkeling, de detailhandel, het jongerenwerk, het voortgezet on derwijs en de stalling van fietsen. Vingerafdrukken De bestrijding van de zware cri minaliteit wordt verbeterd door de uitbreiding van de Centrale Re cherche Informatiedienst (CRI) met een stafafdeling misdaadana lyse. Er wordt een regionale crimi nele inlichtingendienst opgericht en het systeem voor het verzame len van vingerafdrukken wordt geautomatiseerd. Het kabinet heeft voor deze maatregelen een bedrag van ruim 21 miljoen gulden per jaar uitgetrokken. Het beleid van het openbaar mi nisterie moet erop worden gericht, dat veel minder strafzaken worden geseponeerd. In 1983 werden 54.000 van de ruim 130.000 strafza ken onbestraft afgedaan (42 pro cent) en dat bevordert volgens het kabinet het vertrouwen in het strafrecht niet. Al eerder werd de bouw van vijf nieuwe gevangenis sen bekendgemaakt. Het plan zegt dat in 1990 7100 cellen beschikbaar moeten zijn. Vreugde bij de FC Utrecht spelers na de zege in de halve finale van de beker, (foto anpi Seizoen 1984-1985 is een rampjaar voor PSV. Nu ook uitgeschakeld voor de beker. PAGINA 17 Topambtenaar Kuethe krijgt geen straf na zijn tv- interview over Sri Lanka. PAGINA 5 Europa steeds terughou dender over Amerikaans Star-Warsproject. PAGINA 7 FNV-plan: jaarlijks 2 pro cent groei en werkloos heid terug naar 500.000. PAGINA 9 Kits: rechtswinkels voor kinderen. PAGINA 23 MAGISTER Het gisteren gepresenteer de FNV-plan 'Kiezen voor nieuwe Kansen' ademt de sfeer van een hernieuwd realisme, dat recht lijkt te doen aan het huidige sociaal-economische klimaat in ons land. In het plan wordt gestreefd naar een arbeidstijdverkorting tot 32 uur, verla ging van het financieringstekort met een half tot een procent per jaar, sti mulering van de koopkracht door bin nenlandse economische impulsen en verbetering van de positie van uitke ringsgerechtigden. Het is een heel pakket, waarmee volgens de samenstellers de werk loosheid vóór 1990 kan worden te ruggedrongen van zo n 750.000 naar 500.000. Daarbij is twee procent eco nomische groei per jaar absolute voorwaarde. Valt de groei lager uit - maar de prognoses wijzen voorlopig niet in die richting - dan geeft de vak centrale voorrang aan handhaving van de koopkracht van de laagstbe taalden. Het belangrijkste kenmerk van het FNV-plan is dat het van veel sociaal- economische visies wel iets in zich draagt. Dat geldt in elk geval voor de technologische vernieuwing in combi natie met verbetering van de arbeids- kwaliteit, verder voor het terugdrin gen van het overheidstekort, herver deling van arbeid en het stimuleren van binnenlandse bestedingen, waar door de koopkracht extra kan worden aangezwengeld. Het plan moet - een jaar vóór de verkiezingen - als leidraad dienen voor discussies met politieke partijen en met de achterban, maar het is vol gens FNV-vice-voorzitter Pont niet bedoeld als stemadvies aan de le den. Dat is natuurlijk maar heel be trekkelijk, want tegelijkertijd wil Pont afrekenen met het huidige, door CDA en VVD gesteunde kabinetsbeleid, dat volgens hem onverenigbaar is met de doelstellingen van de FNV. Bovendien sluit het plan van zijn vak centrale in vele opzichten aan op de sociaal-economische visies die leven binnen de PvdA. Aan de andere kant kan niet wor den ontkend, dat de presentatie van het FNV-plan blijkt geeft van een voorzichtige strategie, met openingen naar bijna alle politieke kanten. In zoverre is het plan een duidelijk poli tiek document. Toch kan er van nieuwe sociaal- economische inzichten nauwelijks worden gesproken. Essentiële onder delen, zoals stimulering van de bin nenlandse bestedingen en arbeids tijdverkorting, zijn oude 'topics' van de FNV, die bij het huidige kabinet nooit erg enthousiast zijn ontvangen of althans niet zijn omgezet in een krachtig beleid. Wat dat betreft is het gisteren gepresenteerde plan, be houdens enkele marginale accent verschuivingen, niet veel meer dan oude wijn in nieuwe zakken. MALDEN (ANP) - Op de weg Nijmegen-Venlo in Malden is vanmorgen een vrachtauto met radioactief materiaal geslipt en langs de weg gekanteld. De la ding, zeven dozen met kokers vol radioactieve produkten, bleef bij het ongeluk onbeschadigd. Het ongeluk gebeurde toen de chauffeur van de uit Petten af komstige vrachtwagen bij een verkeerslicht krachtig moest remmen, waardoor de wielen blokkeerden. De wagen slipte en kwam in de greppel terecht. De politie die aanvankelijk dacht dat het om een lading ra dioactief afval ging stond op punt de omgeving voor iedereen af te sluiten. Stralingsdeskundigen van de Nijmeegse brandweer stelden echter vast, dat uit de la ding geen radioactieve straling vrijkwam. De vrachtwagen raak te bij het ongeluk licht bescha digd. De chauffeur bleef onge deerd. Het materiaal was bestemd voor ziekenhuizen in Tiel en Utrecht. MORGAN CITY - Bii het kantelen van een Amerikaanse booreiland in de monding van de Mississippi zijn gisteren zes bemanningsleden om het leven gekomen. Zes anderen zitten nog ingesloten in het gevaarte. De hoop dat ze nog in leven zijn is gering. Negen personen werden bij het ongeluk over boord geslingerd en wisten zich zwemmend in veiligheid te brengen. Twee opvarenden werden gered doordat duikers een gat in de romp van het booreiland sneden. (foto ap) DEN HAAG (GPD) - De zoge noemde kleine tweeverdieners krijgen dit jaar geen belasting verlaging. Volgende week gaan CDA en WD wel met het kabi net in de slag om deze verla ging in 1986 door te voeren. De bij deze operatie betrokken bewindsman, staatssecretaris Ko ning (financiën), ziet eigenlijk geen aanleiding tot belastingverlaging voor deze ongeveer 350.000 man tellende groep. Na een studie, die hij op verzoek van de regeringspar tijen heeft gemaakt, is gebleken dat de gevolgen voor portemonnee en arbeidsmarkt van de wet niet echt afweken van wat oorspronke lijk werd verwacht. De staatssecretaris zal waar schijnlijk echter om politieke rede nen bakzeil moeten halen. Beide fractievoorzitters van de regerings partijen, De Vries (CDA) en Nijpels (WD), hebben zich sterk gemaakt voor deze belastingverlaging voor de kleine tweeverdieners. In januari vroeg De Vries het ka binet daarvoor 200 miljoen gulden uit te trekken, nadat bekend was geworden dat vooral gezinshulpen en ziekenverzorgsters er vanwege de inkomensachteruitgang de brui aan gaven. Een paar maanden later kreeg zijn voorstel de steun van zijn WD-collega Nijpels. 7

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 1