Felle strijd in en rond Beiroet Ruzie in Israël over lot van terroristen Tamils vrezen niet 't regerings optreden, maar het gebrek eraan Amal wil opmars PLO tegengaan Moskou grootste olie leverancier Nicaragua Handelsbesprekingen Moskou/Washington DINSDAG 21 MEI 1985 BUITENLAND PAGINA 7 BEIROET (Rtr./UPI) De gevechten tussen militieleden van de sji'itische Amal en Pale- stijnen in en rond drie Palestijnse vluchtelingenkampen bij de Libanese hoofdstad Bei roet hebben inmiddels aan zeker 52 mensen het leven gekost. Ruim 300 personen raakten gewond. De Amal-troepen hebben de kam pen Sabra, Sjatila en Bourj el-Ba- rajneh vrijwel geheel omsingeld en lijken na 20 uur van bloedige ge vechten de Palestijnse eenheden in het defensief te hebben gedrongen. 'Gorbatsjov nog niet naar de VN' WASHINGTON (UPI/AFP) - Sowjet-leider Michaïl Gorbatsjov zal de komende herfst waarschijn lijk geen bezoek brengen aan de Algemene Vergadering van de Ver enigde Naties. De vooruitzichten op een topontmoeting met presi dent Reagan lijken daarmee ver minderd. Dit heeft het Amerikaan se blad „The Washington Post" vandaag bericht. Volgens een niet bij naam ge noemde functionaris van het Wite Huis zijn vorige week tijdens de gesprekken in Wenen tussen de Amerikaanse minister van buiten landse zaken, George Shultz, en zijn Russische ambtgenoot, Andrej Gromyko, „signalen" uitgegaan dat Gorbatsjov niet van plan is naar New York te komen. Officieel bestaat er geen overzicht van het aantal doden en gewonden. Een onderzoek bij vijf ziekenhui zen in de Libanese hoofdstad wijst echter uit dat er zeker 52 doden zijn, onder wie 14 sji'itische mos lims en 16 Palestijnen. De Amal-beweging wil verhinde ren dat de Palestijnen opnieuw het westelijk stadsdeel van Beiroet gaan controleren, een positie die zij kwijtraakten na de Israëlische in vasie in Libanon en de aftocht van de PLO uit Beiroet. De leider van de Amal, Nabih Berrii verklaarde dat de Palestijnen niet zal worden toegestaan opnieuw posities in het zuiden van Libanon in te nemen om van daaruit aanvallen op Israël te doen. Een woordvoerder van de Amal zei in de vooravond tegen verslag gevers dat de sji'itische strijders het kamp in Sjatila inmiddels in handen hebben. De gevechten rond dit kamp hebben 12 uur ge duurd, zo voegde hij er aan toe. Volgens Radio Beiroet bieden de Palestijnen heftig tegenstand. De gevechten hebben het luchtver keer van en naar de internationale luchthaven van Beiroet gisteren nagenoeg stilgelegd. Slechts enke- MEXICO-STAD (GPD) De Sowjet-Unie heeft Nicaragua belooft dit jaar 80 a 90 procent van de in het Middenamerikaanse land benodigde olie te leveren. Dat werd gisteren bekend gemaakt door de sandinistische president Ortega, thuis gekomen van zijn 18-daagse reis door 14 landen. Ortega verzekerde dat hij tijdens zijn reis naar het Oostblok, Spanje, Frankrijk, Italië, Finland en Zweden toezeggingen had gekregen die Ni caragua over het handelsembargo heen zullen helpen dat begin deze maand werd ingesteld door de Amerikaanse president Reagan. De sandi nistische leider weigerde om in details te treden, maar beweerde dat er in de toekomst kunstmest, insectenverdelgers en reserveonderdelen vanuit Europa zullen worden geïmporteerd. Wat de olie betreft, legde Ortega uit dat Nicaragua niet langer in staat is om de zogenoemde 'goedkope olie' uit Mexico te betalen. Sinds 1980 proberen Mexico en Venezuela Midden-Amerika economisch te helpen door onder speciale kredietvoorwaarden olie te leveren. Maar in 1982 stopte Venezuela de leveranties aan Nicaragua omdat de sandinisten de betalingsvoorwaarden niet zouden nakomen. Mexico besloot het gat op te vullen, maar de sandinisten werden verplicht om een vervanging te zoeken voor Venezuela. Uiteindelijk werd Moskou die vervanger. Ie vliegtuigen wisten het vliegveld te bereiken. De PLO van Jasser Arafat heeft de Syrische president Assad ervan beschuldigd de Amal-militie op dracht te hebben gegeven de drie vluchtelingenkampen te „bestor men". Arafat legde zijn verklaring af in de Jordaanse hoofdstad Am- Hij deed een oproep aan de mili tieleden van de Druzen met de Pa lestijnen mee te vechten om een „nieuw bloedbad in onze kampen te voorkomen". In 1982 werden en kele honderden Palestijnen in de kampen Sabra en Sjatila door christelijke falangisten om het le ven gebracht. Volgens Arafat ne men ook militairen van de Libane se zesde legerbrigade deel aan de belegering van de vluchtelingen kampen. Functionarissen van het Pale stijnse Gaza-ziekenhuis in Beiroet hebben het Rode Kruis dringend verzocht een aantal ernstig gewon den te vervoeren aangezien het zie kenhuis wordt bestookt met mor tiervuur en enkele vitale functies van het hospitaal daardoor zijn uit gevallen. Ambulances zijn niet in staat het ziekenhuis te bereiken, zo werd gezegd. Via de diverse radiostations in Beiroet worden voortdurend op roepen gedaan bloed, verbandmid delen en medicijnen ter beschik king te stellen. Het Palestijnse persbureau Wafa meldde gisteren vanuit Tunis dat de PLO-vertegen woordiger bij de Arabische Liga secretaris-generaal Chedli Klibi van de Liga om een spoedbijeen- komst van de raad heeft gevraagd om een bloedbad van Palestijnen te voorkomen. Reactie EG De ministers van buitenlandse za ken van de Europese Gemeen schap maken zich ernstig zorgen over de verslechterende situatie in Libanon. Dat blijkt uit een geza menlijke verklaring die ze gister avond in Brussel hebben uitgege ven. De interne verdeeldheid in dat land en de toenemende dreiging van een daadwerkelijke deling hebben de ministers ertoe ge bracht alle belanghebbende partij en op te roepen tot een nationale verzoeningsconferentie. LISSABON - De regeringscrisis in Portugal, die eigenlijk al van het begin van de formatie boven het kabinet van sociaal-democraten en socialisten heeft gehangen, is weer een stap dichterbij gekomen. Gis teren diende de leider van de so ciaal-democraten, Rui Machete, zijn ontslag in als vice-premier en minister van defensie. door Gerrit-Jan Hoek Rui Machete nam zijn besluit als gevolg van de politieke nederlaag die hij leed op het partijcongres van de PSD, dat het afgelopen weekeinde in de badplaats Figuei- ra de Foz werd gehouden. Het con gres benoemde de conservatieve Anibal Cavaco Silva, ex-minister van economie uit het kabinet van wijlen Sa Carneiro, als nieuwe par tyleider. Regeringscrisis in Portugal weer dichtbij Bovendien werd een ingrijpende strategieverandering aanvaard, waarbij wordt aangestuurd op het herstel van de coalitie van het zo genaamde groot rechts, de Demo cratische Alliantie, die van 1979 tot 1983 aan de macht was. De ommezwaai binnen de PSD komt erop neer, dat er een lading dynamiet onder de coalitie tussen de PSD en de PS is geplaatst. Ook al circuleerden er gisteren berich ten in Lissabon, dat de sociaal-de mocraten geen kabinetscrisis zul len forceren voordat het adhesie- verdrag tussen Portugal en de EG, gepland voor volgende maand, is getekend, acht men het niet uitge sloten dat de crisis al eerder uit breekt. Het is een algemeen bekend feit, dat president Eanes, die gisteren naar Peking vertrok voor een offi cieel bezoek aan China, al maan den wacht op een formele, water dichte aanleiding om het parle ment te ontbinden en vervroegde verkiezingen uit te schrijven. En voor premier Soares wordt het aan houden van de coalitie, om politiek rendement te halen uit Portugals toetreding tot de EG, dubieus nu het PSD-congres een resolutie heeft aangenomen waarbij de kan didatuur bij de presidentsverkie zingen van november a.s. zal wor den gesteund van de christen-de mocraat Freitas do Amaral. Hij wordt binnen het nieuwe bestuur van de PSD beschouwd als de eni ge politieke erfgenaam van de cha rismatische leider van de PSD, Sa Carneiro, die in 1980 bij een vlieg tuigongeluk om het leven kwam. Joodse kolonisten op de bezette Westoever protesteerden gisteren tegen de vrijlating van de Palestijnse gevan genen, die zij als moordenaars betitelden. In het parlement is invoering van de doodstraf geëist voor terreurda den, om te voorkomen dat een soortgelijke ruil zich in de toekomst nogmaals kan voordoen. (foto AP) België doet mee aan Star Wars-project BRUSSEL (AP) - De Belgische re gering heeft besloten het bedrijfs leven in staat te stellen tot deelna me aan het Amerikaanse Star Wars-project, zo heeft een woord voerder van het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken gisteren verklaard. Woordvoerder Rurch zei dat mi nister Weinberger (defensie) de kwestie kort heeft besproken met de Belgische minister van defensie Vreven. Weinberger wist al voor zijn aankomst in Brussel zondag dat België had besloten tot deelna me aan het project, aldus Burch. Vreven vertelde Weinberger dat de komende week een definitief besluit zal worden genomen, maar dat de Belgische regering het pro ject wil laten doorgaan.Wanneer zich verder geen problemen voor doen, zal België het eerste NAVO- land zijn dat zijn industrie aans poort in te schrijven op contracten van het Pentagon die betrekking hebben op het Star Wars-project. Al 400 huizen in Florida in as gelegd DAYTON A BEACH (AP) - Al 400 huizen zijn in Florida door grote bosbranden in vlammen opgegaan. Naar schatting driekwart van de 700 brandweerkorpsen van Florida (zo'n vijfduizend brandweerlieden) is ingezet in de strijd tegen de 40 bosbranden di? bijna de helft van de staat in de as hebben gelegd, zo vertelde woordvoerder Wills van Bosbeheer. 'Sommige mensen zijn 80 uur on afgebroken in touw geweest,' zei Wills. Hij hoopte' dat de hoge voch tigheidsgraad en de voorspelde re genbuien de brandbestrijding zul len helpen. Spion gepakt WASHINGTON (UPI) - De Amerikaanse federale politie FBI heeft de Amerikaanse ge pensioneerde marine-officier John Anthony Walker gearres teerd omdat deze heeft gepro beerd geheime documenten door te spelen aan de Sowjet- Unie. De zoon van de officier, die op het vliegdekschip Ni- mitz is gestationeerd, zou ook bij de spionagezaak betrokken zijn. Walker werd aangehouden in Rockville (Maryland) waar hij een pakket met 129 geheime documenten had achtergela ten. MOSKOU (AP) - De Amerikaanse minister van handel Malcolm Bal- dridge heeft de Russische partijlei der Gorbatsjov gisteren een brief van president Reagan overhan digd, waarin die de wens uit spreekt tot uitbreiding van de han del tussen de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten. Volgens Gor batsjov zyn er voldoende voor waarden voor doelmatige en we derzijds voordelige samenwerking tussen de supermogendheden. 'De conclusie is gerechtvaardigd, dat het hoog tijd wordt het potentieel van Amerikaans-Russische samen werking te ontdooien en de wapen wedloop en escalatie van vijandig heden te bevriezen, dat wil zeggen stop te zetten', zei Gorbatsjov. Hij zei dat zakelijke banden tus sen de twee landen in dit verband een rol kunnen vervullen, al bena- Buitenland kort Veiligheidsconferen tie De Sowjet-Unie en twee andere Warschaupact-landen hebben tij dens de veiligheidsconferentie in Stockholm concrete voorstellen gedaan voor een bijtijdse waar schuwing over militaire oefenin gen. De voorstellen waren vervat in drie 'werkdocumenten' die af zonderlijk werden ingediend door de Sowjet-Unie, Oost-Duitsland en Tsjechoslowakije. Het hoofd van de Amerikaanse delegatie Ja mes Goodby sprak zich verheugd uit over het voorstel voor concre te militaire maatregelen, maar zei dat de inhoud onafdoende was en het werk op de conferentie 'niet vergemakkelijkt.' Solidariteit De Poolse minister voor gods dienstzaken Adam Lopatka heeft gezegd dat het aantal rooms-ka- tholieke priesters dat het verbo den vakverbond Solidariteit steunt is toegenomen sinds de priester Jerzy Popieluszko in ok tober 1984 dooF leden van de vei ligheidspolitie werd vermoord. Een gezamenlijke commissie van de Poolse regering en de officiële vakbonden heeft voorstellen ge publiceerd voor wijzigingen in het vakbondsrecht, waarmee de pluriformiteit in het Poolse vak bondswezen resoluut wordt afge wezen. De leider van het verbo den vakverbond Solidariteit Lech Walesa had herhaaldelijk herstel van die pluriformiteit geëist. drukte hij dat eerst 'het klimaat van wederzijds vertrouwen' her steld moet worden. Hij verweet Washington de handel te gebrui ken als politiek instrument en zei dat de huidige onbevredigende staat van de handel een gevolg is van de gespannen betrekkingen van de afgelopen jaren. Eerder had Baldridge de Ameri kaanse delegatie geleid bij de eer ste bijeenkomst van de gezamenlij ke Amerikaans-Russische handels commissie sinds 1978. Op die bij eenkomst herhaalde de Russische minister van buitenlandse handel Nikolai Patolitsjev het Russische verzoek om een gunstige handels- status, teneinde de handel meer in evenwicht te brengen. Hij zei dat het ontbreken van die bevoorrech te status, die voornamelijk een rol speelt bij het verkrijgen van kre dieten, hiervoor in belangrijke ma te verantwoordelijk' is. Het zogenaamde Jackson-Van- nick amendement op de Ameri kaanse handelshervormingswet 'van 1974 sluit de Sowjet-Unie uit van de status van 'most-favored- nation'. Volgens Amerikaanse functionarissen is het niet waar schijnlijk dat hierin verandering komt zolang de Sowjet-Unie haar beleid inzake de emigratie van jo den niet liberaliseert. Het volume van de handel tussen de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten beliep in 1984 meer dan 3,7 miljard dollar. 90 procent van dat bedrag bestond uit invoer door de Sowjet-Unie, voornamelijk van graan en andere landbouwproduk- ten. Patolitsjev verwees ook naar Amerikaanse handelsembargo's die werden afgekondigd na de in terventie in Afghanistan in 1979 en de onderdrukking van de vrije vak beweging in Polen in 1981. TEL AVIV - Als antwoord op de vrijlating, gisteren, van 1150 Pale stijnen in ruil voor drie krijgsge vangenen, hebben ministers van het rechtse Likoed-blok in Israël van de socialisten in de coalitie geëist dat de verdachten van de joodse terreurgroep eveneens hun straf zullen ontlopen. Vice-premier Sjamir dreigde vannacht zelfs met een kabinetscrisis als premier Pe res de kwestie niet snel aan de orde stelt. door Taco Slagter De uitwisseling van de drie Is raëlische soldaten tegen honder den wegens terroristische aansla gen ter dood of levenslang veroor deelde Palestijnen leidde gister avond tot verontwaardigde reac ties en gewelddadige demonstra ties van joodse kolonisten in de be zette gebieden. Knessethleden van de Likoed, onder wie Cohen Avi- dor, eisten met' onmiddellijke in gang invoering van de doodstraf voor terrorisme. In Hebron schoten kolonisten op Arabieren die de thuiskomst van enkele vrijgelaten gevangenen uit bundig vierden. Verder vernielde^ zij ruiten van auto's en dreigden te zullen terugkomen om zelf een vonnis te vellen over de uit gevan genschap ontslagen Palestijnen. De kolonisten verzekerden dat zij een lyst met namen en foto's van hen over het land zullen versprei den, zodat uitlokking van liquida tie van de vrijgekomen Palestijnen door heethoofden niet is uitgeslo ten, zo vreesden tegenstanders van de acties. Binnen de Likoed, zo is de alge mene indruk, bestaan geen beden kingen meer, leden van de joodse ondergrondse gratie te geven. De Israëli's, die ervan worden ver dacht de afgelopen jaren terreurda den te hebben gepleegd, worden op dit moment berecht. Zij voer den aanslagen uit op Arabieren in de bezette gebieden. Avidor zei vanmorgen in een interview met Radio Israël dat er geen beletsel meer is om hen vrij te laten. „We hebben meer dan duizend moorde naars de vrijheid gegeven", zo was zijn cynische reactie. De socialist en voormalige minis ter van buitenlandse zaken Abban Eban is fel tegen dit voorstel ge kant. Naar zijn oordeel vergelijkt de Likoed appels met peren. De joodse terroristen zijn inwoners van een rechtsstaat en hebben de wetten geschonden. Binnen dat kader zullen zij volgens een demo cratische rechtsgang moeten wor den berecht, aldus de redenering van het parlementslid. LONDEN - De Srilankaanse rege ring zal vrijwel zeker „zeer geluk kig" zyn met de conclusies van het rapport van de Nederlandse amb telijke delegatie over Sri Lanka. Dit voorspelde gisteren een telefo nisch geraadpleegde hoge rege ringsfunctionaris in Colombo. De functionaris zei dat in rege ringskringen in Colombo wel ver wacht was, dat de delegatie tot de conclusie zou komen dat, terwijl Tamils in het noorden en in minde re mate in het oosten van het land reden hebben voor hun leven te vrezen, het zuiden, met name de hoofdstad Colombo, veilig voor hen is. door Henk Dam Die laatste conclusie is voor de autoriteiten in Sri Lanka van door slaggevend belang, omdat ermee onderschreven wordt dat er geen structurele vervolging van Tamils plaatsvindt. In de ogen van Colom bo wordt daarmee de geloofwaar digheid van de naar een eigen sta^t strevende Tamils ondermijnd. Minder te spreken over het rap port was gisteren het Tamil Infor mation Centre in Londen, dat kan worden gezien als de belangrijkste spreekbuis die de Tamils in Euro pa hebben. Een woordvoerder van het centrum noemde de conclusies van het rapport „even schokkend als onlogisch". Daarbij doelde hij met name op de passages in het rapport waarin staat dat de delegatie ervan over tuigd is dat rellen zoals die in de zomer van 1983 in Colombo en an dere steden in het zuiden van Sri Lanka zich voordeden, nu niet meer kunnen plaatsvinden. In het rapport staat dat de Srilan kaanse overheid maatregelen heeft genomen om herhalingen van die rellen, die vele honderden Tamils het leven kostten, te voorkomen. „Terugkeer van de Tamils naar het zuiden van het land is mogelijk, omdat ze daar niet blootstaan aan geweld waartegen de overheid geen bescherming biedt", is de conclusie die de regering aan het rapport van de ambtelyke delega tie verbindt. De woordvoerder van het Tamil Information Centre: „Hoe kunnen ze dat nu zeggen? Hoe bestaat het dat aan de ene kant wordt gecon stateerd dat de regering onvol doende in staat is het leger in het noorden van het land in de hand te houden, terwijl aan de andere kant het vertrouwen wordt uitgespro ken dat het leger in het zuiden wél effectief zal optreden?" Uitbarsting De reden waarom de 500.000 Ta mils in het zuiden van Sri Lanka ook bang zyn, is dat ze vrezen dat er elk moment weer een uitbar sting van geweld zoals van 1983 plaats kan hebben. Het is in dat ka der wellicht goed de gebeurtenis sen van toen weer even voor de geest te halen. De rellen van juli 1983 braken uit, nadat Tamil-terroristen in het noorden van het land een militaire patrouille hadden aangevallen, en daarbij enige soldaten hadden ge dood. Als reactie gingen Singale- zen in Colombo en andere steden in het zuiden de straat op, elke Ta mil aanvallend die ze maar tegen kwamen. Huizen en winkels van Tamils werden in brand gestoken, en zelfs in de Welikade-gevangenis in Co lombo werden op twee achtereen volgende dagen van terrorisme verdachte Tamils door hun Singa- lese mede-gevangenen vermoord. Op die manier verloren 53 gevan genen het leven. De slachtpartij in de gevangenis was symbolisch voor het officiële optreden, of liever: het gebrek aan officieel optreden. Leger en politie deden tijdens de zomer-rellen van '83 nadrukkelijk een oogje dicht, en pas na vier dagen verscheen president Jayawardene op de tv om te zeggen dat het afgelopen moest zijn. Dat was een traumatische erva ring voor de in het zuiden levende Tamils, van wie velen naar het noorden vluchtten. Onder invloed van de in kracht en getal toene mende terroristische bewegingen, alsmede van het ongedisciplineer de leger, was het in het noorden evenwel al spoedig nog veel ge vaarlijker als in het zuiden. Daarom, en uit economische noodzaak, keerden velen van de vluchtelingen op den duur weer te rug, zoals het rapport ook ver meldt. Dat was zeker geen terug keer uit luxe. Vry wel alle Tamils in Colombo zullen je vertellen, dat ze doodsbang zyn voor een herhaling van '83. Ze zijn voorzichtig en wan trouwend geworden. En niet helemaal zonder grond. De rellen tussen moslims en Ta mils die de afgelopen weken het oosten van Sri Lanka teisterden, lieten andermaal zien hoe leger en politie weinig tot niets deden om slachtoffers onder vooral de Tamil- bevolking te voorkomen, en soms zelfs ram pokkende moslims hiel pen. Wraak Het is daaróm niet moeilijk je de angst voor te stellen, die er by Ta mils in heel Sri Lanka moet zijn ge weest en misschien nog wel is na de aanval, eind vorige week, van terroristen op de bevolking van Anuradhapura, een stad in het midden van het land. De Tamil-terroristen schoten in deze stad, waar een befaamd boeddhistisch heiligdom te vinden is, naar willekeur tientallen Singa- lezen dood. Dat was ongetwijfeld een wraakactie. Maar het zou ook opgevat kunnen worden als provo catie. In de hoop dus dat de actie tegengeweld van Singalezen in het hele land tegen Tamils zou uitlok ken. In de logica van de revolutio nair is zo'n geweldsuitbarsting nut tig. In en buiten Anuradhapura is er ook wel enige wraak genomen op willekeurige Tamils. Er zijn win kels in brand gestoken, en er zijn onschuldige burgers vermoord. De grote reactie is uitgebleven, maar je vraagt je af of dat by een nog zuidelijker uitgevoerde terroristi sche aanslag (Colombo mis schien?) weer het geval zal zijn. Je kunt dus met reden vraagte kens zetten achter het vertrouwen dat de ambtelijke delegatie en de regering heeft in het welzijn van Tamils in het zuiden van Sri Lan ka. Dat neemt niet weg, dat de de legatie gelijk heeft als zij stelt dat er in Sri Lanka geen sprake is van systematische vervolging van de Tamils door de overheid. Tot diezelfde conclusie kwam in 1984 ook de gezaghebbende Inter nationale Commissie van Juristen. Het probleem in Sri Lanka is voor de Tamils, zoals al gezegd, steeds geweest niet zozeer het optreden van de regering, als wel het gebrek daaraan op het moment dat mede burgers of militairen zich tegen hen keerden. Politieke waarnemers sluiten het uiteenvallen van het toch al zo 'broze' kabinet van nationale een heid niet uit. De twee grootste coa litiepartners - de Arbeiderspartij en de Likoed - zoeken al sinds het ontstaan van het kabinet naar gele genheden de samenwerking op te blazen. Het is niet te verwachten dat premier Peres zich sterk zal maken voor een soortgelijke geste naar de joodse ondergrondse. Bo vendien is het twijfelachtig of op dit moment dat wettelyk mogelijk is. De zaak is onder de rechter en alleen na het uitspreken van de vonnissen is slechts de president van de staat bevoegd eventueel gratie te verlenen. Brits kabinet: 'Niet elke Tamil is politiek vluchteling' LONDEN (AP) - De Britse minis ter van binnenlandse zaken Leon Brittan heeft gisteren verklaard dat de meeste Tamils die Sri Lanka voor de gewelddadigheden zijn ontvlucht en in Engeland asiel hebben aangevraagd, niet in aan merking komen voor de vluchte lingenstatus. In Engeland hebben zo'n 900 Ta mils asiel aangevraagd met het ar gument dat zij in hun eigen land vervolgd zullen worden. Maar Brit- tan zei dat de stryd tussen Tamils en Singhalezen in Sri Lanka geen rechtvaardiging is voor de toeken ning van de vluchtelingenstatus 'aan alle Tamils die bang zijn om naar huis terug te keren.' Hy verklaarde dat de Tamils al leen in Groot-Brittannië mogen blyven als redelijkerwijs valt aan te nemen dat hen in hun eigen land 'zware beproevingen' te wachten staan. 'Een groot deel van de Tamil-ge- meenschap in Sri Lanka onder vindt betrekkelijk weinig van de gewelddadigheden,' stelde Brittan in een schriftelijk antwoord op vra gen van een parlementslid. De gevallen zullen apart worden bekeken, beloofde Brittan. Hy ver klaarde dat Srilankaanse Tamils die langer dan een maand in Enge land zyn zonder de nodige papie ren, toestemming zullen krijgen om een half jaar te blyven. Sinds april 1984 zijn geen Tamils uit En geland uitgewezen, verklaarde de minister.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7